Z zagranicy

Francuzi wybierają prezydenta. Zwycięży Le Pen czy Macron?

Kampania prezydencka była tak zaciekła jak nieprzewidywalna. Dzisiaj okaże się, który z kandydatów, Marine Le Pen czy Emmanuel Macron obejmie fotel prezydenta Francji.

Lokale wyborcze będą otwarte od 8.00 do 19.00, a w niektórych większych miastach – do 20.00. Wyniki mają zostać ogłoszone wkrótce po ich zamknięciu.

Francuzi zdecydują, czy chcą, aby państwem rządził 39-letni były bankier inwestycyjny, czy uważana za skrajną nacjonalistkę 48-letnia Le Pen.

Macron jest określany mianem liberalnego centrysty, w rzeczywistości jednak to przede wszystkim prounijny populista, który – wszystko na to wskazuje – jeżeli zwycięży, nie dotrzyma większości ze złożonych obietnic wyborczych, co zapewne mocno rozczaruje wspierających go przedsiębiorców. Niewątpliwie reprezentuje on interesy nie małego i średniego biznesu, ale banksterów i to zgodnie z ich wytycznymi będzie dokonywał ewentualnych reform. Dla wielu popierających go Francuzów może to się okazać niemiłą niespodzianką. Jego kandydatura pojawiła się w momencie, kiedy istniało graniczące z pewnością prawdopodobieństwo, że żaden z kandydatów nie ma najmniejszych szans z eurosceptyczną przeciwniczką sprowadzania muzułmańskich imigrantów, jaką jest Le Pen. I rzeczywiście, po intensywnej kampanii wyborczej udało mu się dotrzeć do drugiej tury, wyprzedzając Le Pen.

Ta ostatnia mimo niesprzyjających wyników sondaży nie składa broni. Na dzień przed drugą turą wyborów mówiła, że jeszcze wszystko się może zdarzyć. Tym bardziej, że założenia jej programu politycznego są zgodne z oczekiwaniami większości Francuzów. Oprócz kwestii antyimigracyjnej, znalazł się w nim postulat rezygnacji z posługiwania się walutą euro w wewnętrznej wymianie handlowej oraz przeprowadzenie referendum w kwestii dalszego członkostwa Francji w Unii Europejskiej.

Źródło: BBC

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

482 komentarze

482 Komentarzy

  1. Ferne

    5 listopada 2017 at 00:00

    thx for the info

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra