Z kraju

Macierewicz: Polska była jedynym państwem, które nigdy nie kolaborowało ani z sowieckim ani z niemieckim zaborcą

Polska była jedynym narodem, jedynym państwem, które nigdy nie kolaborowało, ani z sowieckim, ani z niemieckim zaborcą. Które nie stworzyło w czasie II wojny światowej rządu kolaborującego, które nie zniżyło się do kolaboracji, odwrotnie, stworzyło wielkie państwo podziemne, stworzyło wielką Armię Krajową, tu w Polsce i czwarta armię sojuszniczą walczącą na wszystkich frontach ówczesnej wojny – mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz pod Grobem Nieznanego Żołnierza w 72. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

Uroczystość zorganizowana przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zgromadziła pod Grobem Nieznanego Żołnierza najwyższych przedstawicieli władz państwowych i wojskowych, kombatantów i tłumnie przybyłych mieszkańców Warszawy.

– Dzisiaj przedstawiciele władz Rzeczpospolitej, Wojsko Polskie, staje przed Grobem Nieznanego Żołnierza, chyląc głowy i sztandary przed wielkim wysiłkiem, wielkim bohaterstwem Polaków, żołnierzy polskich, ludności Rzeczpospolitej, wszystkich Polaków rozsianych na całym świecie, którzy przeciwstawili się dwóm zaborcom. Którzy już w sierpniu 1939 roku, zmówili się przeciwko Rzeczpospolitej i przeciwko Europie, przeciwko wolnej Europie – mówił szef resortu.

Minister przypomniał, iż zakończenie II wojny światowej nie stało się dla Polaków dniem radości i zwycięstwa. 8 maja przypomina kapitulację III Rzeszy, państwa niemieckiego, które wespół z Rosją sowiecką tę straszliwa wojnę rozpoczęło. Chcielibyśmy, by był to dzień zwycięstwa, chcielibyśmy, aby był to dzień radości, chcielibyśmy, by był to dzień wielkiej narodowej polskiej dumy – Tak myśleli, tak marzyli, taką mieli nadzieję Polacy wtedy w maju 1945 roku, ale rzeczywistość polska była inna. Rzeczywistość polską wówczas znaczyły morderstwa NKWD, zsyłki do łagrów, więzienia, gwałty, pseudo sądy odbywające się w Moskwie, w których stawiano pod pręgierzem najbardziej bohaterskich dowódców Rzeczpospolitej, Armii Krajowej, zarzucając im kolaborację z okupantem niemieckim. To była nie tylko rzeczywistość straszliwych represji i niszczenia Rzeczpospolitej, drugiej okupacji, to była także rzeczywistość upodlania narodu polskiego, niszczenia jego tożsamości, dążenia do tego by wyzbył się pamięci, swojej dumy, swojej istoty.

Szef resortu zaznaczył jak gorzki smak miała defilada zwycięstwa w Londynie, na której zabrakło polskich bohaterów – na której nie było zwycięzców pod Monte Casino, na której nie było zwycięzców spod Narwiku, na której nie było żołnierzy z Tobruku, na której nie było bohaterów spod Falaise i Bredy, tam wszędzie, gdzie płynęła krew żołnierza walczącego o zwycięstwo Polski, ale i wszystkich sprzymierzonych, tam wszędzie wówczas w tamtym czasie nie chciano pamiętać o tym wielkim wkładzie narodu polskiego w obronę Europy i świata.

Mimo iż, jak zaakcentował Nie zabrakło polskiej krwi w tamtych czasach i nie zabrakło zwycięstwa, ale zabrakło uczciwych sojuszników, ale zabrakło zrozumienia jak wielką tragedią dla połowy Europy jest oddanie jej we władztwo sowieckie, ale zabrakło zrozumienia, że zwycięstwo nad Hitlerem, kapitulacja III Rzeszy, to dopiero połowa wielkiego zadania, jakie czekał wolny świat, jakie musiało zostać zrealizowane.

– Dzisiaj tym wszystkim, którzy przelewali wówczas krew, co ma dzisiaj konsekwencje, przed nimi chylimy głowę, im dziękujemy i chcemy, by pamiętali, że naród polski, że Wojsko Polskie nigdy nie zapomną waszych wielkich wysiłków, waszego wielkiego poświęcenia, waszej krwi, trudu i męki poniesionej w II wojnie światowej, ale i potem przez dziesięciolecia, gdy walczyliście i byliście inspiracją do walki narodu polskiego o odzyskanie niepodległości, jesteście jej twórcami i 8 maja niech przypomni wielki wasz wysiłek i wielka waszą chwałę. Cześć i chwała bohaterom Rzeczpospolitej! – dziękował szef resortu.

– Dzisiaj znowu Polska, Europa i świat, staje wobec prób zniszczenia ładu światowego, staje wobec państwa, które uważa, że ma prawo siłą zmieniać granice, że ma prawo narzucać swoje rządy, wszystkim innym, którzy są słabsi, że ma prawo dyktować światu swoją wolę – kontynuował Antoni Macierewicz i przytaczając słowa śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego wypowiedziane w 2008 roku w Tbilisi, w obliczu agresji rosyjskiej na Gruzję zaznaczył – „Ale my mówimy nie, ale my się nigdy na taki dyktat się nie zgodzimy”. Te słowa wówczas wypowiedziane, były tymi samymi słowami, które wypowiedziały władze Rzeczpospolitej w roku 1939, sprzeciwiając się dyktatowi dwóch mocarstw chcących zniszczyć Europę i Polskę, i my je dzisiaj powtarzamy, powtarzamy stąd, z placu Józefa Piłsudskiego, stąd z miejsca, gdzie stoi pomnik wszystkich Polaków, Grób Nieznanego Żołnierza i powtarzamy je z dumą i pewnością, że Wojsko Polskie jest silne i zdoła nas obronić i powtarzamy z dumą i pewnością, że na naszym terytorium są sojusznicy, którzy ramię w ramię z Wojskiem Polskim są w stanie zagwarantować bezpieczeństwo i pokój, Polsce i Europie.

Uroczystości na pl. Piłsudskiego zakończyło złożenie wieńców i defilada kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Źródło: MON

Fot. mjr Robert Siemaszko/MON

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

30 komentarzy

30 Komentarzy

 1. Art

  8 maja 2017 at 16:58

  Polacy nie kolaborowali,to fakt.Ale obywatele polscy aż w nadmiarze.Od wieków i do dzisiaj.Myślę,że tylko dobre i ostre prawo może położyć temu kres.Łącznie z KS!

  • Paweł

   9 maja 2017 at 14:16

   Obywatele polscy głównie pochodzenia żydowskiego.

 2. Codreanu

  8 maja 2017 at 17:25

  Nie wiem kogo bardziej się bać?
  Pro amerykańskiego szaleńca Macierewicza?
  Czy neo-komunistów którzy aż czekają aby przejąć władzę?

  • Myslacy

   8 maja 2017 at 17:52

   Boje sie Usa i Usraela…

  • MarekK

   8 maja 2017 at 18:23

   Wystarczy pomyśleć! Zapytać samego siebie. Jesteś prawdziwym Polakiem? Czujesz się prawdziwym Polakiem? Kogo się boisz Codreanu?

  • m

   8 maja 2017 at 19:59

   Wybór jest prosty: Niemcy, Rosjanie albo Amerykanie. Których wybierasz? I, to może być interesujące, dlaczego?

   • Codreanu

    8 maja 2017 at 20:22

    @m
    Najmniejszym złem są Rosjanie, pod warunkiem że u władzy będą patrioci-nacjonaliści-katolicy, a nie nostalgiści komuny.

 3. m

  8 maja 2017 at 19:58

  Dzisiaj, podejrzewam, ustawiałyby się przed ambasadą niemiecką kolejki chętnych do współpracy.

 4. stan

  8 maja 2017 at 20:55

  Niewolnik zastanawia się nad wyborem, bo to jego etos.

 5. zni

  8 maja 2017 at 21:59

  Polska nie kolaborowała ani z sowietami ani z hitlerowcami, to pytam się dlaczego teraz my Polacy płacimy odszkodowania tak zwanym ofiarom hitleryzmu i komunizmu , co za debile uchwalili to prawo(jedynie Wipler głosował przeciw).

 6. Andysmith

  9 maja 2017 at 00:45

  piszę od razu że nie czytałem artykułu.Macierewicz jest jebanym w dupe żydem i chuj mne obchodzi co zrobił,n ewno nic dobrego dla naszego pięknego kraju.T przez niego nie było dekomunizacji w 1992,to on sprzedał nas swoim ziomkom-bolkowi,mazowieckiemu,michnikowi,kuroniowi i geremkowi to najgorsza z możliwych kureff

  • Danka

   11 maja 2017 at 00:58

   Opanuj sie.To przemowienie jest fantastyczne, polskie, dumne, patriotyczne.Polityka to chodzenie po linie.Mam pere pytan do Pana Ministra MON, ale to przemowienie mnie wbilo w ziemie.Brawo!brawo! Bravissimo!Autentycznie, wzruszylam sie tak, ze niemal mi lzy plyna! Tak moze mowic tylko Polak do Polakow, nie chrzan glupot, masz manie z tymi Zydami.

 7. Olrob

  9 maja 2017 at 04:17

  Polska była w obozie aliantów = kolaborowała z Sowietami. Polska kolaborowała z Sowietami, ponieważ byli oni sojusznikami naszych sojuszników :-D.

 8. AntyChe

  9 maja 2017 at 07:50

  Tym wystąpieniem Minister A.Macierewicz zrehabilitoawał PRL. Dotychczas w narracji PiS, okres Polski Ludowej był przedstawiany jako kontynuacja okupacji. Stąd m.in kult Żołnierzy Wyklętych, odebranie emerytur ubekom ( tak na marginesie, uprawnień emerytalnych nie stracą m.in oprawcy z Informacji Wojskowej ). Maski zaczynają opadać i coraz wyrazniej widać lewacką twarz fana CHegewary.

  • romanq

   9 maja 2017 at 08:03

   Może by tak najpierw przeczytać ?
   „Tak myśleli, tak marzyli, taką mieli nadzieję Polacy wtedy w maju 1945 roku, ale rzeczywistość polska była inna. Rzeczywistość polską wówczas znaczyły morderstwa NKWD, zsyłki do łagrów, więzienia, gwałty, pseudo sądy odbywające się w Moskwie, w których stawiano pod pręgierzem najbardziej bohaterskich dowódców Rzeczpospolitej, Armii Krajowej, zarzucając im kolaborację z okupantem niemieckim. To była nie tylko rzeczywistość straszliwych represji i niszczenia Rzeczpospolitej, drugiej okupacji, to była także rzeczywistość upodlania narodu polskiego, niszczenia jego tożsamości, dążenia do tego by wyzbył się pamięci, swojej dumy, swojej istoty.”

 9. Soroka

  9 maja 2017 at 10:05

  „Polska była jedynym narodem, jedynym państwem, które nigdy nie kolaborowało, ani z sowieckim, ani z niemieckim zaborcą.”
  To jest oczywista nieprawda! PRL, to niby co było?! Wielka kolaboracja Polaków z ruskim okupantem! A ta cała totalitarna opozycja to co jest? To są przecież kolaboranci ruskiego i niemieckiego, a nawet francuskiego kolonializmu!
  Na tym portalu operuje wielu kolaborantów, szczególnie ruskich!
  Pan Antoni bez harmonii, a zapieprza że aż strach!

  • Paweł

   9 maja 2017 at 14:17

   @Soroka

   PRL to była Polska pod żydosowiecką okupacją, a nie kolaboracja więc nie rób z siebie idioty większego niż wyglądasz.

 10. Soplica

  9 maja 2017 at 13:00

  @Soroka – mowa jest OCZYWISCIE o okresie II wojny światowej 🙂 Nie zapieprzaj Pan bo aż strach :)))

  • Soroka

   9 maja 2017 at 14:09

   A Soplica wie co znaczy słowo „nigdy”?!!!

 11. Danka

  9 maja 2017 at 18:10

  Wspaniale Panie Ministrze-ARMIA KRAJOWA!Tak,NIEKTORZY chca , by byla nadal zaplutym karlem reAKCJI

 12. Janey Dauterman

  25 maja 2017 at 15:58

  I am glad to be one of several visitants on this great site (:, regards for putting up.

 13. dr fisher

  2 czerwca 2017 at 02:50

  Enlightening.

 14. Larraine

  14 czerwca 2017 at 11:11

  Gracias por exponer este tema tan valioso. Estoy segura que servirá a muchas personas en todo el mundo.

 15. samoletni bileti sofia burgas

  22 czerwca 2017 at 11:28

  very nice post, i certainly love this website, keep on it

 16. Ernestina Truhe

  10 lipca 2017 at 00:01

  Hey! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any tips?

 17. самолет цена

  13 lipca 2017 at 17:54

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

 18. бг билети

  18 lipca 2017 at 14:14

  Would you be interested in exchanging links?

 19. porno cerdas

  20 lipca 2017 at 02:35

  {dar varios clics.|Si algo tiene el porno de España es su gran variedad

 20. ChasBiarge

  20 lipca 2017 at 09:15

  Zithromax Z Pak Uses cialis buy online Zithromax Dose For Strep

 21. KennHitthype

  20 lipca 2017 at 11:00

  Controindicazioni Cialis 5 Mg viagra Precios Cialis 20 Mg

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra