Z kraju

Macierewicz: Polska była jedynym państwem, które nigdy nie kolaborowało ani z sowieckim ani z niemieckim zaborcą

Polska była jedynym narodem, jedynym państwem, które nigdy nie kolaborowało, ani z sowieckim, ani z niemieckim zaborcą. Które nie stworzyło w czasie II wojny światowej rządu kolaborującego, które nie zniżyło się do kolaboracji, odwrotnie, stworzyło wielkie państwo podziemne, stworzyło wielką Armię Krajową, tu w Polsce i czwarta armię sojuszniczą walczącą na wszystkich frontach ówczesnej wojny – mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz pod Grobem Nieznanego Żołnierza w 72. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

Uroczystość zorganizowana przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zgromadziła pod Grobem Nieznanego Żołnierza najwyższych przedstawicieli władz państwowych i wojskowych, kombatantów i tłumnie przybyłych mieszkańców Warszawy.

– Dzisiaj przedstawiciele władz Rzeczpospolitej, Wojsko Polskie, staje przed Grobem Nieznanego Żołnierza, chyląc głowy i sztandary przed wielkim wysiłkiem, wielkim bohaterstwem Polaków, żołnierzy polskich, ludności Rzeczpospolitej, wszystkich Polaków rozsianych na całym świecie, którzy przeciwstawili się dwóm zaborcom. Którzy już w sierpniu 1939 roku, zmówili się przeciwko Rzeczpospolitej i przeciwko Europie, przeciwko wolnej Europie – mówił szef resortu.

Minister przypomniał, iż zakończenie II wojny światowej nie stało się dla Polaków dniem radości i zwycięstwa. 8 maja przypomina kapitulację III Rzeszy, państwa niemieckiego, które wespół z Rosją sowiecką tę straszliwa wojnę rozpoczęło. Chcielibyśmy, by był to dzień zwycięstwa, chcielibyśmy, aby był to dzień radości, chcielibyśmy, by był to dzień wielkiej narodowej polskiej dumy – Tak myśleli, tak marzyli, taką mieli nadzieję Polacy wtedy w maju 1945 roku, ale rzeczywistość polska była inna. Rzeczywistość polską wówczas znaczyły morderstwa NKWD, zsyłki do łagrów, więzienia, gwałty, pseudo sądy odbywające się w Moskwie, w których stawiano pod pręgierzem najbardziej bohaterskich dowódców Rzeczpospolitej, Armii Krajowej, zarzucając im kolaborację z okupantem niemieckim. To była nie tylko rzeczywistość straszliwych represji i niszczenia Rzeczpospolitej, drugiej okupacji, to była także rzeczywistość upodlania narodu polskiego, niszczenia jego tożsamości, dążenia do tego by wyzbył się pamięci, swojej dumy, swojej istoty.

Szef resortu zaznaczył jak gorzki smak miała defilada zwycięstwa w Londynie, na której zabrakło polskich bohaterów – na której nie było zwycięzców pod Monte Casino, na której nie było zwycięzców spod Narwiku, na której nie było żołnierzy z Tobruku, na której nie było bohaterów spod Falaise i Bredy, tam wszędzie, gdzie płynęła krew żołnierza walczącego o zwycięstwo Polski, ale i wszystkich sprzymierzonych, tam wszędzie wówczas w tamtym czasie nie chciano pamiętać o tym wielkim wkładzie narodu polskiego w obronę Europy i świata.

Mimo iż, jak zaakcentował Nie zabrakło polskiej krwi w tamtych czasach i nie zabrakło zwycięstwa, ale zabrakło uczciwych sojuszników, ale zabrakło zrozumienia jak wielką tragedią dla połowy Europy jest oddanie jej we władztwo sowieckie, ale zabrakło zrozumienia, że zwycięstwo nad Hitlerem, kapitulacja III Rzeszy, to dopiero połowa wielkiego zadania, jakie czekał wolny świat, jakie musiało zostać zrealizowane.

– Dzisiaj tym wszystkim, którzy przelewali wówczas krew, co ma dzisiaj konsekwencje, przed nimi chylimy głowę, im dziękujemy i chcemy, by pamiętali, że naród polski, że Wojsko Polskie nigdy nie zapomną waszych wielkich wysiłków, waszego wielkiego poświęcenia, waszej krwi, trudu i męki poniesionej w II wojnie światowej, ale i potem przez dziesięciolecia, gdy walczyliście i byliście inspiracją do walki narodu polskiego o odzyskanie niepodległości, jesteście jej twórcami i 8 maja niech przypomni wielki wasz wysiłek i wielka waszą chwałę. Cześć i chwała bohaterom Rzeczpospolitej! – dziękował szef resortu.

– Dzisiaj znowu Polska, Europa i świat, staje wobec prób zniszczenia ładu światowego, staje wobec państwa, które uważa, że ma prawo siłą zmieniać granice, że ma prawo narzucać swoje rządy, wszystkim innym, którzy są słabsi, że ma prawo dyktować światu swoją wolę – kontynuował Antoni Macierewicz i przytaczając słowa śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego wypowiedziane w 2008 roku w Tbilisi, w obliczu agresji rosyjskiej na Gruzję zaznaczył – „Ale my mówimy nie, ale my się nigdy na taki dyktat się nie zgodzimy”. Te słowa wówczas wypowiedziane, były tymi samymi słowami, które wypowiedziały władze Rzeczpospolitej w roku 1939, sprzeciwiając się dyktatowi dwóch mocarstw chcących zniszczyć Europę i Polskę, i my je dzisiaj powtarzamy, powtarzamy stąd, z placu Józefa Piłsudskiego, stąd z miejsca, gdzie stoi pomnik wszystkich Polaków, Grób Nieznanego Żołnierza i powtarzamy je z dumą i pewnością, że Wojsko Polskie jest silne i zdoła nas obronić i powtarzamy z dumą i pewnością, że na naszym terytorium są sojusznicy, którzy ramię w ramię z Wojskiem Polskim są w stanie zagwarantować bezpieczeństwo i pokój, Polsce i Europie.

Uroczystości na pl. Piłsudskiego zakończyło złożenie wieńców i defilada kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Źródło: MON

Fot. mjr Robert Siemaszko/MON

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

62 komentarze

62 Komentarzy

 1. Art

  8 maja 2017 at 16:58

  Polacy nie kolaborowali,to fakt.Ale obywatele polscy aż w nadmiarze.Od wieków i do dzisiaj.Myślę,że tylko dobre i ostre prawo może położyć temu kres.Łącznie z KS!

  • Paweł

   9 maja 2017 at 14:16

   Obywatele polscy głównie pochodzenia żydowskiego.

 2. Codreanu

  8 maja 2017 at 17:25

  Nie wiem kogo bardziej się bać?
  Pro amerykańskiego szaleńca Macierewicza?
  Czy neo-komunistów którzy aż czekają aby przejąć władzę?

  • Myslacy

   8 maja 2017 at 17:52

   Boje sie Usa i Usraela…

  • MarekK

   8 maja 2017 at 18:23

   Wystarczy pomyśleć! Zapytać samego siebie. Jesteś prawdziwym Polakiem? Czujesz się prawdziwym Polakiem? Kogo się boisz Codreanu?

  • m

   8 maja 2017 at 19:59

   Wybór jest prosty: Niemcy, Rosjanie albo Amerykanie. Których wybierasz? I, to może być interesujące, dlaczego?

   • Codreanu

    8 maja 2017 at 20:22

    @m
    Najmniejszym złem są Rosjanie, pod warunkiem że u władzy będą patrioci-nacjonaliści-katolicy, a nie nostalgiści komuny.

 3. m

  8 maja 2017 at 19:58

  Dzisiaj, podejrzewam, ustawiałyby się przed ambasadą niemiecką kolejki chętnych do współpracy.

 4. stan

  8 maja 2017 at 20:55

  Niewolnik zastanawia się nad wyborem, bo to jego etos.

 5. zni

  8 maja 2017 at 21:59

  Polska nie kolaborowała ani z sowietami ani z hitlerowcami, to pytam się dlaczego teraz my Polacy płacimy odszkodowania tak zwanym ofiarom hitleryzmu i komunizmu , co za debile uchwalili to prawo(jedynie Wipler głosował przeciw).

 6. Andysmith

  9 maja 2017 at 00:45

  piszę od razu że nie czytałem artykułu.Macierewicz jest jebanym w dupe żydem i chuj mne obchodzi co zrobił,n ewno nic dobrego dla naszego pięknego kraju.T przez niego nie było dekomunizacji w 1992,to on sprzedał nas swoim ziomkom-bolkowi,mazowieckiemu,michnikowi,kuroniowi i geremkowi to najgorsza z możliwych kureff

  • Danka

   11 maja 2017 at 00:58

   Opanuj sie.To przemowienie jest fantastyczne, polskie, dumne, patriotyczne.Polityka to chodzenie po linie.Mam pere pytan do Pana Ministra MON, ale to przemowienie mnie wbilo w ziemie.Brawo!brawo! Bravissimo!Autentycznie, wzruszylam sie tak, ze niemal mi lzy plyna! Tak moze mowic tylko Polak do Polakow, nie chrzan glupot, masz manie z tymi Zydami.

 7. Olrob

  9 maja 2017 at 04:17

  Polska była w obozie aliantów = kolaborowała z Sowietami. Polska kolaborowała z Sowietami, ponieważ byli oni sojusznikami naszych sojuszników :-D.

 8. AntyChe

  9 maja 2017 at 07:50

  Tym wystąpieniem Minister A.Macierewicz zrehabilitoawał PRL. Dotychczas w narracji PiS, okres Polski Ludowej był przedstawiany jako kontynuacja okupacji. Stąd m.in kult Żołnierzy Wyklętych, odebranie emerytur ubekom ( tak na marginesie, uprawnień emerytalnych nie stracą m.in oprawcy z Informacji Wojskowej ). Maski zaczynają opadać i coraz wyrazniej widać lewacką twarz fana CHegewary.

 9. Soroka

  9 maja 2017 at 10:05

  „Polska była jedynym narodem, jedynym państwem, które nigdy nie kolaborowało, ani z sowieckim, ani z niemieckim zaborcą.”
  To jest oczywista nieprawda! PRL, to niby co było?! Wielka kolaboracja Polaków z ruskim okupantem! A ta cała totalitarna opozycja to co jest? To są przecież kolaboranci ruskiego i niemieckiego, a nawet francuskiego kolonializmu!
  Na tym portalu operuje wielu kolaborantów, szczególnie ruskich!
  Pan Antoni bez harmonii, a zapieprza że aż strach!

  • Paweł

   9 maja 2017 at 14:17

   @Soroka

   PRL to była Polska pod żydosowiecką okupacją, a nie kolaboracja więc nie rób z siebie idioty większego niż wyglądasz.

 10. Soplica

  9 maja 2017 at 13:00

  @Soroka – mowa jest OCZYWISCIE o okresie II wojny światowej 🙂 Nie zapieprzaj Pan bo aż strach :)))

  • Soroka

   9 maja 2017 at 14:09

   A Soplica wie co znaczy słowo „nigdy”?!!!

 11. Danka

  9 maja 2017 at 18:10

  Wspaniale Panie Ministrze-ARMIA KRAJOWA!Tak,NIEKTORZY chca , by byla nadal zaplutym karlem reAKCJI

 12. dr fisher

  2 czerwca 2017 at 02:50

  Enlightening.

 13. Larraine

  14 czerwca 2017 at 11:11

  Gracias por exponer este tema tan valioso. Estoy segura que servirá a muchas personas en todo el mundo.

 14. Ernestina Truhe

  10 lipca 2017 at 00:01

  Hey! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any tips?

 15. бг билети

  18 lipca 2017 at 14:14

  Would you be interested in exchanging links?

 16. porno cerdas

  20 lipca 2017 at 02:35

  {dar varios clics.|Si algo tiene el porno de España es su gran variedad

 17. coffee percolator electric

  7 sierpnia 2017 at 01:35

  I have fun with, cause I found exactly what I used to be looking for. You’ve ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 18. There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 19. Idalia Kenison

  10 sierpnia 2017 at 09:58

  This text is invaluable. Where can I find out more?|

 20. press release

  30 sierpnia 2017 at 08:10

  it is like you wrote the book on it or something. This is an excellent, an eye-opener for sure! Fantastic article! Super strange… your site was loaded when I turned on my phone.

 21. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 07:44

  Guess I will just book mark this article. You have a lot of knowledge on this subject. Somehow you make time stop and fly at the same time.

 22. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 22:50

  I discovered your website by luck I would like to say magnificent blog! I was looking everywhere and this popped up like nothing!

 23. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 07:09

  Such a deep answer! Thanks for sharing this interesting write up with us. Thank you for writing this great website.

 24. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 14:31

  Thank you for sharing your info. I am shocked at how fast your page loaded on my cell phone. You are my savior. I enjoyed reading this.

 25. press release

  1 września 2017 at 22:21

  When I browsed your post I could feel myself getting smarter. I check your posts every few days.

 26. Manhattan Beach Marketing

  2 września 2017 at 07:20

  Crazy odd… when I turned on my phone this page was already loaded. I shared your website on my Instagram. My boyfriend would like to be a mentor in this topic.

 27. Jesse Grillo

  3 września 2017 at 04:24

  I am going to follow you on Website. I know seasoned Twitter experts would like your write up. I hate that my phone battery is about dead.

 28. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 11:14

  I was riding my bike on Sunday when I heard about your blog. Check it out, I really like your posts.

 29. best public relations

  4 września 2017 at 14:31

  Incredible! This blog looks just like my old one You have the best ideas. I found this on Blog Your page is cool!

 30. Julio Griffith

  4 września 2017 at 23:20

  Hi there, You’ve done an incredible job. I’ll certainly digg it and in my view recommend to my friends. I’m confident they’ll be benefited from this site.

 31. best public relations

  5 września 2017 at 01:02

  Will you write more about this? A BIG hello from Colorado! Is there anything else I could read to learn more about this?

 32. Jesse Grillo

  5 września 2017 at 22:45

  good insight. I enjoyed your article.

 33. investor speaker

  7 września 2017 at 23:44

  Take a look at my web site as well and let me know what you think. My neighbor wants to be a master in this subject. Somehow you make time stop and fly at the same time. I bookmarked it to my bookmark site list and will be checking back soon. Interesting write up.

 34. Sheldon Owen

  8 września 2017 at 11:13

  Is there anything else I could read to learn more about this? I am on the same side as you. I have been looking everywhere for this!

 35. technology adviser

  9 września 2017 at 05:15

  Are there other websites you work on? My friend likes your write up.

 36. ryanair bulgaria

  10 września 2017 at 05:53

  When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 37. many site

  10 września 2017 at 16:59

  Concerning me and my partner we’ve owned further MP3 avid gamers above the several years than I can depend, including Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, and many others. But, the last pair yrs I have fixed down towards one line of gamers. Why? Given that I was joyful toward obtain how well-designed and pleasurable in the direction of employ the service of the underappreciated (and extensively mocked) Zunes are.

 38. exit games

  10 września 2017 at 21:32

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this write-up and also the rest of the site is really good.

 39. singapore pr application

  15 września 2017 at 04:10

  I like this post! Thanks.

 40. friend blog

  16 września 2017 at 03:27

  I’ll gear this evaluation towards Two products of people today: present Zune home owners who are thinking of an upgrade, and people hoping in the direction of make your mind up in between a Zune and an iPod. (There are other gamers great importance considering out there, such as the Sony Walkman X, nonetheless I expect this delivers on your own ample information and facts in direction of generate an mindful conclusion of the Zune vs avid gamers other than the iPod line as properly.)

 41. best charities to donate to

  16 września 2017 at 18:13

  Pretty! This was an incredibly wonderful post. Many thanks for providing this info.

 42. apply pr in singapore

  16 września 2017 at 22:12

  Great post!

 43. Harland Sakai

  16 września 2017 at 23:10

  Usually I do not read post on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing style has been amazed me. Thanks, very nice post.

 44. site resource

  17 września 2017 at 06:05

  If you might be however upon the fence: seize your most loved earphones, head down to a Perfect Acquire and inquire in direction of plug them into a Zune then an iPod and view which one appears better in direction of you, and which interface helps make by yourself smile much more. Then you can expect to realize which is right for by yourself.

 45. computer destruction

  17 września 2017 at 19:58

  Wow! This can be one particular of the most helpful blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Excellent. I am also an expert in this topic so I can understand your hard work.

 46. e waste recycling center

  17 września 2017 at 20:00

  I’ve been surfing on-line greater than 3 hours as of late, but I never found any fascinating article like yours. It’s lovely price enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made excellent content as you did, the internet will probably be a lot more helpful than ever before. „We are not retreating – we are advancing in another Direction.” by Douglas MacArthur.

 47. electronic recycling

  17 września 2017 at 20:01

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! However, how could we communicate?

 48. getting rid of old computers

  17 września 2017 at 20:09

  This is really interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I’ve shared your web site in my social networks!

 49. where to dispose of old computers

  17 września 2017 at 20:10

  I dugg some of you post as I thought they were extremely helpful very beneficial

 50. apply pr in singapore

  17 września 2017 at 23:58

  I like this post! Thanks.

 51. women shoes online

  18 września 2017 at 19:52

  This is definitely the best thing that you can do as you are assured that you will get a very great service.|Appear to see if the on-line retailer that you are intending to make a purchase from has issued any discount codes. When you buy Vigrx Furthermore, there are up to 4 options you can select from.|Even they are durable but what if they are tough to skate, there is no really worth for them. These sandals are great for when you are dressed up to go out for pleasure and enjoyment. The level of risk is dependent on your wishes.|As we all know, operating often will make feet broaden more normally and fingers become lengthier.

 52. how to get singapore pr

  18 września 2017 at 23:48

  I like this post! Thanks.

 53. where to recycle electronics near me

  19 września 2017 at 14:02

  of course like your web site but you need to take a look at the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I in finding it very troublesome to inform the reality on the other hand I’ll certainly come back again.

 54. singapore permanent resident

  20 września 2017 at 00:09

  I like this post! Thanks.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra