Z kraju

Domagają się od Niemiec 700 – 840 mld zł reparacji za niewypłacone odszkodowania wojenne

Z oficjalnych wyliczeń wynika, że Niemcy powinny zapłacić Polsce – według różnych szacunków – od 700 do 840 mld złotych. Wypłacenia należnych reparacji domagali się podczas I Ogólnopolskiego Kongresu Środowisk Dzieci Wojny przedstawiciele rozsianych po Polsce Stowarzyszeń i Związków Dzieci Wojny.

– Od współczesnych Niemiec powinniśmy się domagać stosownych odszkodowań, których nie wyegzekwowały komunistyczne rządy, i te liberalne, które nie miały woli nawet z Niemcami o tym rozmawiać – mówił podczas wspomnianego wyżej Kongresu Augustyn Wiernicki, Zespołu Koordynacyjnego Związku Dzieci Wojny w Polsce. – My się cieszymy, że nam wybudowano nową linię kolejową, tymczasem zniszczono nam ponad 6 tys. km torów kolejowych i 14 tys. km dróg – tłumaczył.

Przypomniał, że Biuro Odszkodowań Wojennych przy powojennej Radzie Ministrów oszacowało wartość strat wojennych spowodowanych tylko niemiecką okupację wg cen z 2004 r. na 700 mld amerykańskich. – Straty samej Warszawy to 54 mld dol. Taką zniszczoną Polskę zastały dzieci. Tych pieniędzy nam ciągle brakuje. Ciągle jesteśmy na dorobku, odrabiając zniszczenia wojenne. Trzeba Niemcom o tym przypominać, by nie byli tak pyszni i zarozumiali – zaznaczył.

Według innych szacunków, co również zostało przez uczestników Kongresu silnie podkreślane, reparacje powinny opiewać na kwotę 840 mld złotych.

Prezes Wiernicki zwrócił uwagę, że Niemcy przedstawiają swoje dzieci wojny jako poszkodowanych w wojennej zawierusze i usiłują zamazać prawdę o niemieckim sprawstwie wyrządzonych Polakom krzywd. – Dobrym przykładem traktowania dzieci wojny jest Izrael, gdzie ocaleni z holokaustu cieszą się specjalną opieką państwa – mówił. Izrael jest też w jego ocenie przykładem świetnego prowadzenia polityki historycznej.

– Polskie dzieci wojny są jakby zapomniane w publicystyce, w środkach przekazu, w podręcznikach szkolnych i akademickich nie można niczego znaleźć o tragedii polskich dzieci, oprócz odrobiny statystyki – nie krył rozczarowania.

Uczestnicy I Ogólnopolskiego Kongresu Środowisk Dzieci Wojny w specjalnych, przyjętych jednomyślnie uchwałach wnioskowali o:

1. Podjęcie inicjatywy ustawodawczej prowadzącej do zmiany Ustawy o kombatantach i osobach represjonowanych tak, aby uwzględniała ona w wyraźny sposób, że dotyczy także dzieci wojny. – Dzieci nie są kombatantami, ale dzieci są osobami pokrzywdzonymi i w tej ustawie powinny znaleźć swoje miejsce – podkreślali.

2. Ustawowe ustanowienie daty 8 maja Dniem Polskich Dzieci Wojny.

3. Uwzględnienie w polskiej polityce historycznej problematyki polskich dzieci wojny.

4. Uwzględnienie problematyki dzieci wojny w podręcznikach szkolnych i akademickich.

5. Wzbogacenie misji mediów publicznych, polskiej telewizji, Polskiego Radia, ośrodków dokumentacji filmowych i zmotywowanie, aby się zajmowały dziećmi wojny.

– Każda osoba, która ma 70-80 lat to gotowy scenariusz na film, ale tych filmów nie ma – mówił Wiernicki.

– Pragniemy również, aby wystąpić do władz RP o uwzględnienie w programach naprawy państwa polskiego rozpoczęcia wyrównywania rachunku krzywd wyrządzonych przez nazistowskie Niemcy – dodał.

Uczestnicy zjazdu apelowali ponadto, aby w Ustawie o kombatantach świadczenia przyznawać również tym dzieciom, które urodziły się poza granicami kraju, aby objęły dzieci matek wywiezionych do Niemiec na roboty, gdzie rodziły. Wnioskowali również o to, by oddział Związku Dzieci Wojny istniał w każdym powiecie, ponieważ owych dzieci wojny jest w Polsce 3,5 miliona, przy czym z każdym rokiem ubywa ich o ok. 10 procent.

Kolejnym postulatem było przyznanie przez państwo finansowania dla działalności merytorycznej organizacji. Na tę ostatnią pieniędzy nie mają i przeznaczenie przez władze po kilka tysięcy złotych na jeden oddział stanowiłoby – jak podkreślali – poważne wzmocnienie. Na integracyjną działalność – przyznają – składają się z własnych pieniędzy.

– Zrobimy wszystko, aby ta problematyka została przywrócona naszej pamięci historycznej – zapewniał dr Dariusz Rogut (IPN). Również politycy z Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Środowisk Dzieci Wojny zapewnili, iż dołożą starań, aby wszystkie postulaty tego środowiska wyartykułowane podczas Kongresu zostały przyjęte przez Sejm RP.

Kongres zakończył się apelem pokoju.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

170 komentarzy

170 Komentarzy

 1. robert ksiazczyk

  8 maja 2017 at 18:45

  oczywiscie jak najbardziej polski rzad powinien wystapic o odszkodowania. Najlepsza obrona jest atak. Niemcy widzac lagodnosc katolicka Polakow posuwaja sie do coraz odwazniejszych krokow. Zawsze as w tylek kopali a kiedy my w koncu damy kopniaka?

 2. stary

  8 maja 2017 at 18:58

  Faktem jest, że II wojna światowa cofnęła Polskę o jakieś 50 lat w rozwoju. Niemcy celowo i świadomie mordowali inteligencję polską, niszczyli dobra kultury (palone po powstaniu biblioteki i archiwa w Warszawie) i polskie technologie. Na przykład nie zachował się ani jeden model polskiego bombowca przedwojennego „Łoś”, a był to całkowicie projekt polskich konstruktorów itd. itd.
  W czasie wojny Niemcy kradli w całej Europie, co się dało. Czy współczesna siła gospodarki Niemiec to na pewno wynik pracowitości i zaradności? A może to skutek tego kradzionego złota zakopanego w ogródkach przez „Nazistów”, a po cichu wykopanego potem przez „zdenazifikowanych” Niemców?

  • Julek

   9 maja 2017 at 08:37

   Prawdą jest, że państwa, które po wojnach weszły w amerykańską protekcję odniosły sukces gospodarczy.
   Patrz Niemcy(RFN), Japonia, Korea Płd.

   • Rafał Karkosz

    9 maja 2017 at 12:31

    + Tajwan, gdzie ukrywają się chińscy narodowcy, którzy uciekli ze swojego kraju w czasach rewolucji komunistycznej Mao.

 3. wiesscar

  8 maja 2017 at 21:07

  Zydzi z USA i z Izraela tez panstwu polskiemu na głowę wchodza jesli chodzi o odszkodowania za zbrodnie III Rzeszy na Zydach. Nie ma testamentu, nie ma spadkobiercow a chca naginac polskie prawo jesli chodzi o prawo spadkowe.
  Dostali synagogi i rytualne myjnie to chca jeszcze. Dostali kieszonkowe dla Zydow zyjacych na terenie II RP i obecnie mieszkajacych po swiecie. Malo. Chca chapnac wiecej.

  • wiesscar

   8 maja 2017 at 21:09

   Idy, Malowane ptaki, Bielscy – i inne nieprawdy pokazuja Zydzi swiatu. O zydokomunie mordujacej Polakow sie nie zajakna. Wolinska, Bielscy itd.

 4. cyran6

  9 maja 2017 at 12:27

  Jeszcze ś.p. Lech Kaczyński mówił, że wystawi niemcom rachunek na (chyba) pól biliona złotych za wysadzoną w powietrze Wa-wę, ale sprawa nie miała dalszego ciągu…..

 5. Tom

  9 maja 2017 at 13:19

  Bardzo ważne inicjatywy.Tylko kto to zrealizuje?.Wątpię ,aby była to obecna ekipa.Duda,Waszczykowski i inni zbyt się płaszczą.obecnie liczą się tylko z państwami ,które wypowiadają się zdecydowanie jak np. nasi bracia Węgrzy.

  • Danka

   11 maja 2017 at 00:35

   Tak.Licza sie zbratem Orbanem, ze musial wybrac Tuska.

 6. Wojciech

  9 maja 2017 at 14:20

  Nie sądzę aby za rządów popisu takie kompletne ustawodawstwo powstało . Wszak te okrągłostołowe wydmuszki pilnują interesów obcych a nie Polski

 7. miedzywierszami

  9 maja 2017 at 15:42

  Powtarzam od zawsze: anulować niemcom te pieniądze jeśli wezmą na siebie nasz dług zagraniczny. Żylibyśmy w państwie bez deficytu.

  • Ula

   10 maja 2017 at 08:49

   I mysle, calkiem powaznie, ze Szwedzi tez powinni nam przynajmniej dobra nakradzione podcza s”Potopu” zwrocic.

   Nie mowie o odszkodowaniach, bo tego nie da sie wyliczyc. Ale ukradzione przedmioty, obrazy, rzezby, bizuteria?

   Polska jest naprawde za dobra, dla tych, ktorzy ja krzywdzili i krzywdza.

   Do zaborcow powinny tez rachunki poplynac, za bogacenie sie kosztem Polski. Moze niewiele z tego co nam skradziono odzyskalibysmy, ale moze obudzilaby sie swiadomosc ludzi na zachodzie, ktorzy mysla, ze Polska powstala w 1918 roku. A za tereny innych panstw, ktore Polska „zagarnela” podaja mapy z XIX stulecia.

  • Danka

   11 maja 2017 at 00:39

   Nasz dlug zagraniczny wzial na siebie vel Rostovsky herbu „Z Bydgoszczu”, tylko gdzie aktualnie dostepny?

 8. Danka

  9 maja 2017 at 18:09

  Brawo Dzieci Wojny!

 9. cayt-london

  12 maja 2017 at 20:21

  podawac hakenkrojcow do sadow o odszkodowania bo sa prawnym nastepca 3 rzeszy ateraz znow podnosza leb

 10. mp4 porn

  14 maja 2017 at 15:02

  Pourquoi ca serait hypocrite? Est-ce que la fille qui se tape le gars en couple à un engagement quelconque avec sa blonde? Je ne crois pas…Même si tu dis que c’est pas de la faute de la fille avec qui le gars trompe… tu la traite de garce hyprocrite. Donc dans le fond, c’est la faute de la garce?

 11. vh

  18 maja 2017 at 21:13

  Niemcy sa winne Polsce ok 12 bilionow Euro tzw bespornych odszkodowan i ok 8 bilionow Euro spornych – to szacunki historykow brytyjskich z pierwszej polowy lat 90 ubieglego wieku (uzywali oni marek niemieckich DM – w tym czasie to byly kwoty ok 13 – 15 bilionow DM i 9 – 11 bilionow DM).
  Nauczmy sie w koncu cenic zycie Polakow i utracone mozliwosci rozwoju, zniszczenia dobr kultury i cala mase innych skladnikow tego co Niemcy zniszczyli lub zagrabili.

 12. cheap ladies shoes

  15 czerwca 2017 at 13:03

  {Don’t get me wrong, we aren’t heading hungry, but issues are not fantastic at the second.

 13. jenny

  25 czerwca 2017 at 21:19

  diet japanese horror manga vintage

 14. Christopher Bump

  27 lipca 2017 at 05:00

  Howdy! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Appreciate it!

 15. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 16. Jacob Gove

  10 sierpnia 2017 at 09:47

  Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.

 17. entrepreneur speaker

  19 sierpnia 2017 at 07:25

  I bet you make babies smile. Keep doing what you are doing! Who raised you? They deserve a medal for a job well done.

 18. 420 app

  23 sierpnia 2017 at 22:18

  I enjoy the details you provide here. You always know just what to say. Will you write more about this?

 19. Sheldon Owen

  30 sierpnia 2017 at 10:55

  I shared this on Tumblr. A lot of info to take into consideration. I discovered your write ups via Tumblr while searching for a related topic, your page came up and I am so happy it did Geez, that is unbelievable. Thanks for sharing your info.

 20. escape room lake worth

  30 sierpnia 2017 at 19:22

  This website definitely has all of the information and facts I wanted concerning this subject and didn’t know who to ask.

 21. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 01:10

  I truly think this write up needs much more consideration. I will probably be again to read much more, thanks for that info. Hey, that is a clever way of thinking about it. I was talking to my mom on Wednesday when I heard about your site. Colors seem brighter when you are around. I likes your post.

 22. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 00:56

  I know you would love South Carolina. This is an excellent, an eye-opener for sure! Thanks for writing this.

 23. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 04:58

  My roomates trying to discover more about this subject. Oh my gosh! A amazing article. awesome post.

 24. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 14:30

  I am on the same side as you. Extremely helpful page.

 25. press release

  2 września 2017 at 01:36

  Thanks for sharing this interesting article with us. Keep it up! Can you tell us more about this?

 26. Jesse Grillo

  2 września 2017 at 02:33

  This website really sparked my interest. Do you have videos on the topic?

 27. Jesse Grillo

  3 września 2017 at 01:18

  I really like your writing style. You remind me of my uncle back in Rhode Island. Any team would be lucky to have you on it. I was reading your write up and my dumb pet pig spilled a pitcher all over my brand new browser.

 28. marijuana doctor

  4 września 2017 at 11:01

  Seasoned Twitter pros would really like your post. It is really shocking you do not have a larger following. Incredible. Your writing style reminds me of my best friend back in Illinois. I bet you sweat glitter.

 29. investor speaker

  4 września 2017 at 12:31

  amazing post, thanks a lot. I never discovered any attention-grabbing blog like yours. Thank you again. Keep up the amazing quality writing, it is rare to see a nice article like this one these days. Your points are well made.

 30. entrepreneur speaker

  4 września 2017 at 23:21

  Thanks for the advice! Take a look at my web site as well and let me know what you think.

 31. Berry Luinstra

  5 września 2017 at 00:49

  Thanks – Enjoyed this post, is there any way I can receive an email sent to me when you write a fresh post?

 32. startup speaker

  5 września 2017 at 20:39

  Wow, that is a really good way of thinking about it! Do you have any video of that? Keep it up! This is an excellent, an eye-opener for sure! You are totally a professional.

 33. Jesse Grillo

  8 września 2017 at 00:36

  You have made my day! awesome work, keep it up. Your article is liked by this girl I used to know.

 34. Jesse Grillo Jesse Grillo

  9 września 2017 at 04:22

  Thanks for writing this. good insight. Extremely helpful website. This blog looks just like my old one After looking over a number of the post posts on your blog, I seriously like your way of blogging.

 35. download site

  9 września 2017 at 22:00

  Sorry for the huge critique, still I’m fairly loving the fresh new Zune, and count on this, as well as the very good reviews some other All those include composed, will aid you make your mind up if it can be the specifically preference for yourself.

 36. Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 37. escape room grapevine

  14 września 2017 at 13:25

  Howdy! This post could not be written much better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I will forward this post to him. Fairly certain he’s going to have a great read. Many thanks for sharing!

 38. permanent resident

  15 września 2017 at 05:53

  I like this post! Thanks.

 39. site resource

  15 września 2017 at 13:49

  The fresh new Zune browser is surprisingly constructive, nevertheless not as constructive as the iPod’s. It functions well, nevertheless isn’t really as prompt as Safari, and includes a clunkier interface. If on your own once in a while program on taking the internet browser that is not an issue, still if you are developing toward study the world-wide-web alot in opposition to your PMP then the iPod’s more substantial exhibit and improved browser may possibly be critical.

 40. maker faire dallas

  16 września 2017 at 19:20

  I blog often and I genuinely thank you for your information. Your article has truly peaked my interest. I am going to take a note of your blog and keep checking for new details about once per week. I opted in for your Feed too.

 41. how to get pr in singapore

  16 września 2017 at 23:05

  Great post!

 42. Treva Szerszen

  17 września 2017 at 00:39

  Hey, you used to write fantastic, but the last few posts have been kinda boring… I miss your super writings. Past several posts are just a bit out of track! come on!

 43. computer recycling companies

  17 września 2017 at 20:47

  F*ckin’ awesome issues here. I am very satisfied to see your post. Thank you so much and i’m looking forward to contact you. Will you please drop me a e-mail?

 44. how to get pr in singapore

  18 września 2017 at 00:56

  I like this post! Thanks.

 45. permanent resident

  19 września 2017 at 00:32

  I like this post! Thanks.

 46. where to take old electronics

  19 września 2017 at 14:44

  What i do not understood is in truth how you are now not actually much more neatly-preferred than you might be now. You’re very intelligent. You already know thus considerably on the subject of this topic, made me for my part believe it from a lot of various angles. Its like women and men are not fascinated until it is one thing to do with Woman gaga! Your individual stuffs outstanding. Always care for it up!

 47. where to dispose of computers

  19 września 2017 at 14:45

  I have been surfing on-line more than three hours lately, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty value sufficient for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made just right content as you did, the net will likely be much more useful than ever before. „Learn to see in another’s calamity the ills which you should avoid.” by Publilius Syrus.

 48. electronic recycling

  19 września 2017 at 14:52

  wonderful issues altogether, you simply received a emblem new reader. What may you recommend about your put up that you just made some days ago? Any certain?

 49. Chieko

  20 września 2017 at 03:01

  Back again within just the working day, Pat’s Steaks cornered the market place upon Cheese Steaks and fastened the conventional for replica-cats. Practically nothing incorrect toward reproduction…it’s a compliment, still Whilst oneself dare towards pawn off your individual recipe as an “genuine” Philly steak, oneself’re responsible of wrong advertising and marketing. Yet another point crafted rather a level of popularity within my hometown of Folsom. Anna’s (we known as it Annies) developed then, and however generates the easiest cheese steak and hoagies within just the ‘hood. They reputable the pleasure of Philly and that’s wherever I transfer anytime viewing Del. Co. against WV.

 50. escape room dallas

  20 września 2017 at 16:46

  There is certainly a lot to know about this issue. I like all the points you have made.

 51. shopping sites for women

  20 września 2017 at 23:15

  Your boots will need to be in a traditional colour such as darkish brown or black.|It is not good to restrict yourself to 1 type of shoes. Most males put on D-width footwear while ladies wear B-width footwear. This kind of a problem differs from one manufacture to another.|It is following all the major supply of income for the biggest lookup engines these days. There are brands which display their goods online. You can avoid this kind of a situation by getting a pair of footwear on-line.|This is definitely very simple and it is very convenient too. The greatest benefit of buying online is that you can see a broad selection of products from your house. Vimax tablets can be found on amazon market.|Individuals who sell Vigrx Furthermore more than there are mere individuals. Also, services like Paypal can ensure that your shoe purchase is secure. It counters the problem by supplying them with great shock absorption throughout strides.|To create a great impact in 1 shot, 1 has to know nicely how to carry their charisma of attracting other people. It is the greatest technology in footwear factories. Online sale offers the very best footwear accessories and shoes.|This period only rajon rondo experienced also do 5 video games assists sixty nine occasions.

 52. samoletni bileti do berlin

  22 września 2017 at 12:13

  There are some interesting points in time in this article but I don’t know if I see all of them center to heart. There is some validity but I will take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as wellyou have a great blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 53. cours de theatre paris

  26 września 2017 at 00:36

  Im grateful for the blog. Cool.

 54. escape room southlake

  26 września 2017 at 12:37

  A motivating discussion is definitely worth comment. I do believe that you ought to publish more about this issue, it may not be a taboo matter but generally people do not discuss such topics. To the next! Many thanks!!

 55. turquoise fascinator headband

  26 września 2017 at 14:19

  I truly appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thx again!

 56. emotions chart with pictures

  27 września 2017 at 08:27

  Sorry for the enormous critique, yet I am extremely loving the fresh Zune, and count on this, as well as the best assessments some other men and women include penned, will assistance you come to a decision if it is the directly choice for on your own.

 57. permanent resident

  27 września 2017 at 11:01

  Great post there! Keep it up!

 58. An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 59. escape room plano

  27 września 2017 at 12:51

  Hi, I do believe this is a great website. I stumbledupon it 😉 I may revisit once again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide others.

 60. publix grocery delivery service

  27 września 2017 at 21:52

  I believe everything wrote was actually very logical.

  But, consider this, what if you wrote a
  catchier title? I am not suggesting your information isn’t good, but suppose you added a post title that grabbed people’s attention? I mean Domagają się od Niemiec 700 – 840 mld zł
  reparacji za niewypłacone odszkodowania
  wojenne – Prawy.pl is kinda plain. You might glance at Yahoo’s front page and watch how they create
  article headlines to get viewers to open the links. You might try adding a video
  or a related picture or two to get people interested about everything’ve written. Just
  my opinion, it would make your website a little bit more interesting.

 61. HaroLiavaife

  28 września 2017 at 05:54

  Achat Cialis Securise Viagra Purchase Online With Mastercad Rosa Impex Pvt Ltd cialis Canadian Pharmacy Online Cialis

 62. publix grocery delivery service

  28 września 2017 at 12:59

  It’s enormous that you are getting ideas from this article
  as well as from our discussion made at this time.

 63. diykitchens

  30 września 2017 at 12:29

  „This is one awesome blog article. Awesome.”

 64. Produkttesterblog

  30 września 2017 at 14:32

  „Hello. i like the way you post on your blog” „

 65. HaroLiavaife

  2 października 2017 at 11:28

  Average Dose Of Lithium For Bipolar Which Is Stronger Cipro And Amoxicillin viagra prescription Rx One Pharmacy Canada Non Generic

 66. www.thetelecommunications.net

  4 października 2017 at 06:57

  I’ll tools this review in direction of 2 versions of Those: recent Zune householders who are contemplating an improve, and individuals trying in direction of choose between a Zune and an iPod. (There are other gamers relevance considering out there, which includes the Sony Walkman X, but I expect this delivers by yourself ample information and facts to deliver an knowledgeable conclusion of the Zune vs gamers other than the iPod line as well.)

 67. Benefits of Chaga

  4 października 2017 at 21:48

  „Thanks a lot for the article post.Much thanks again. Keep writing.”

 68. 420 app

  4 października 2017 at 22:21

  I simply must tell you that I like your blogs page. Guess I will just book mark this website.

 69. Sheldon Adelson

  4 października 2017 at 23:20

  I like CEO adviser, download massroots and entrepreneurs. Hey, that is a clever way of thinking about it.

 70. HaroLiavaife

  5 października 2017 at 07:06

  Direct Legally Doryx Pills By Money Order Visa [url=http://viafreetrial.com]viagra[/url] Cialis 20mg Achat France

 71. coffee maker lifespan

  5 października 2017 at 14:04

  You have remarked very interesting details! ps decent website.

 72. e-Book trading

  5 października 2017 at 23:31

  „I have figured out some new points from your web site about pcs. Another thing I have always thought is that computer systems have become a specific thing that each family must have for a lot of reasons. They offer convenient ways in which to organize the home, pay bills, go shopping, study, focus on music and even watch shows. An innovative strategy to complete these types of tasks is by using a notebook computer. These desktops are portable ones, small, robust and mobile.”

 73. tender dating site

  6 października 2017 at 11:20

  Generally I don’t read article on blogs, but
  I would like to say that this write-up very compelled me to try and do it!

  Your writing taste has been amazed me. Thanks, very nice article.

 74. heat pump service

  7 października 2017 at 00:51

  „Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post thank you once again.”

 75. Anisa Schellenberge

  7 października 2017 at 04:11

  A formidable share, I just given this onto a colleague who was doing a little bit evaluation on this. And he in fact purchased me breakfast as a result of I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to debate this, I really feel strongly about it and love reading more on this topic. If potential, as you develop into expertise, would you thoughts updating your weblog with extra particulars? It is extremely helpful for me. Large thumb up for this weblog put up!

 76. PixelPunks

  7 października 2017 at 09:53

  „Fantastic blog post. Awesome.”

 77. Marcelene Markum

  7 października 2017 at 22:04

  I was more than happy to seek out this internet-site.I wanted to thanks in your time for this wonderful read!! I positively having fun with each little little bit of it and I’ve you bookmarked to take a look at new stuff you weblog post.

 78. local hero

  9 października 2017 at 06:46

  Colors seem brighter when you are around. My girlfriend enjoys your website. A cool article. It is really shocking you do not have a larger following.

 79. situs taruhan bola terbaik

  9 października 2017 at 15:22

  Zune and iPod: Highest individuals look at the Zune in the direction of the Contact, nevertheless the moment viewing how slim and shockingly lower and light-weight it is, I look at it towards be a fairly exclusive hybrid that combines qualities of possibly the Contact and the Nano. It is very colorful and attractive OLED display is slightly lesser than the contact screen, yet the player alone feels Extremely a bit more compact and lighter. It weighs pertaining to 2/3 as a great deal, and is appreciably lesser inside width and height, When being accurately a hair thicker.

 80. HaroLiavaife

  10 października 2017 at 06:22

  Strattera For Sale Online [url=http://viafreetrial.com]viagra[/url] Cialis Online Rezeptfrei Aus Kanada Only Here What Is Levitra My Canadian Orders

 81. HaroLiavaife

  10 października 2017 at 11:29

  Buy Amitriptyline Without Prescription Celebrex [url=http://bestviaonline.com]viagra[/url] Baclofen Vente En Canada Hot Flashes And Keflex Best Buy Provera Medication Store

 82. bandar bola terbesar

  11 października 2017 at 09:27

  The fresh new Zune browser is astonishingly optimistic, nonetheless not as Excellent as the iPod’s. It is effective very well, but just isn’t as immediate as Safari, and consists of a clunkier interface. If you from time to time application on utilizing the internet browser which is not an issue, but if you’re coming up with in the direction of browse the web alot towards your PMP then the iPod’s greater screen and better browser may be substantial.

 83. HaroLiavaife

  12 października 2017 at 21:44

  Cephalexin Imha [url=http://viafreetrial.com]viagra prescription[/url] Amoxicillin 250mg Medicine Online Pill

 84. recycle old electronics

  13 października 2017 at 13:01

  Hi there very nice site!! Man .. Excellent .. Superb .. I will bookmark your blog and take the feeds also…I’m happy to seek out a lot of useful info right here within the post, we want develop more strategies on this regard, thank you for sharing.

 85. spray foam insulation company ri

  13 października 2017 at 21:13

  „I appreciate you sharing this post.Much thanks again.”

 86. Amazrock Consulting

  13 października 2017 at 22:01

  „Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Thank you”

 87. Zackary Scammahorn

  15 października 2017 at 02:00

  Outstanding post however I was wondering if you could write a litte more on this subject? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Bless you!

 88. investment adviser

  15 października 2017 at 10:02

  I shared this on my website and 13 people have already read it. I like investor speaker, Jesse Grillo and Sativa. Really Cool. Please write more. You should be thanked more often. So thank you!!

 89. Marijuana Dispensary

  15 października 2017 at 13:41

  You have a lot of knowledge on this subject. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. I bet you sweat glitter.

 90. any niche

  15 października 2017 at 20:43

  The fresh new Zune browser is shockingly constructive, nonetheless not as positive as the iPod’s. It operates perfectly, still isn’t really as immediate as Safari, and consists of a clunkier interface. If on your own sometimes software on applying the web browser that is not an issue, nevertheless if you might be designing to study the world-wide-web alot against your PMP then the iPod’s larger display screen and far better browser might be vital.

 91. HaroLiavaife

  15 października 2017 at 22:09

  Newhealthyman Viagra Next Day Keflex Is Making Me Itch [url=http://mailordervia.com]viagra[/url] Acquistare viagra 25 mg Levitra Avec Dapoxetine Avis Viagra Dosage

 92. Terrilyn Istre

  16 października 2017 at 00:58

  I’m curious to find out what blog system you have been utilizing? I’m experiencing some small security problems with my latest site and I’d like to find something more safe. Do you have any solutions?

 93. tinder

  16 października 2017 at 06:40

  Quality posts is the key to invite the users
  to go to see the site, that’s what this site is providing.

 94. Princeton Car Service

  16 października 2017 at 10:20

  „I really liked your article post.Really thank you! Great.”

 95. Magda Gallardo

  16 października 2017 at 11:15

  A person essentially assist to make seriously posts I’d state. That is the first time I frequented your website page and up to now? I surprised with the research you made to make this particular submit incredible. Great process!

 96. spray foam insulation contractor ct

  16 października 2017 at 18:34

  „Hi there, You have done an excellent job. I will certainly digg it and personally recommend to my friends. I am confident they will be benefited from this site.”

 97. weed app

  17 października 2017 at 08:51

  My best friend wants to be a mentor in this field someday. awesome work, keep it up.

 98. Apartments in Bangalore

  17 października 2017 at 11:16

  Howdy! I just want to give an enormous thumbs up for the great information you could have right here on this post. I shall be coming back to your weblog for extra soon.
  Apartments in Bangalore

 99. jewelry

  17 października 2017 at 16:49

  Spot on with this write-up, I truly suppose this web site needs far more consideration. I’ll in all probability be once more to read way more, thanks for that info.
  jewelry

 100. Hostgator Black Friday 2017 Discount

  17 października 2017 at 17:07

  Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So nice to find anyone with some unique ideas on this subject. realy thanks for starting this up. this website is one thing that is needed on the internet, somebody with just a little originality. useful job for bringing something new to the web!
  Hostgator Black Friday 2017 Discount

 101. shadow fight 2 hack

  17 października 2017 at 17:28

  Can I just say what a aid to seek out someone who actually knows what theyre speaking about on the internet. You definitely know learn how to convey a problem to mild and make it important. More people have to read this and understand this facet of the story. I cant consider youre not more widespread since you undoubtedly have the gift.
  shadow fight 2 hack

 102. Earn Free Bitcoins

  17 października 2017 at 18:37

  WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. …
  Earn Free Bitcoins

 103. The next time I learn a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I do know it was my choice to read, however I truly thought youd have one thing attention-grabbing to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you could possibly repair should you werent too busy in search of attention.

 104. more helpful hints

  17 października 2017 at 20:26

  very good post, i definitely love this web site, keep on it
  more helpful hints

 105. Full Report

  17 października 2017 at 20:42

  Your place is valueble for me. Thanks!…
  Full Report

 106. ps4 modded controllers

  18 października 2017 at 14:52

  „It is actually a great and useful piece of information. I’m satisfied that you shared this useful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.”

 107. cannabis dispensary

  19 października 2017 at 07:51

  Do you have any video of that? I have been looking everywhere for this! I love articles like this one but I find myself spending hours simply browsing and reading.

 108. lacné ploty

  19 października 2017 at 11:54

  Good post. I learn one thing more challenging on completely different blogs everyday. It would always be stimulating to learn content material from other writers and practice a little bit one thing from their store. I’d favor to make use of some with the content on my weblog whether or not you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.
  lacné ploty

 109. room escape

  20 października 2017 at 05:52

  This website was… how do you say it? Relevant!! Finally I’ve found something that helped me. Thanks!

 110. HaroLiavaife

  21 października 2017 at 04:56

  Canadian Online Pharmacies Reviews [url=http://sildenafdosage.com]viagra online pharmacy[/url] Ou Trouver Du Misoprostol

 111. Image to Text OCR

  22 października 2017 at 11:39

  you will have a great weblog here! would you like to make some invite posts on my weblog?
  Image to Text OCR

 112. make sagittarius man regret

  22 października 2017 at 12:29

  I discovered your blog site on google and check a few of your early posts. Proceed to keep up the excellent operate. I just extra up your RSS feed to my MSN Information Reader. Looking for forward to reading extra from you in a while!…
  make sagittarius man regret

 113. how to make an aries man happy in bed

  22 października 2017 at 12:56

  I’d need to examine with you here. Which isn’t something I normally do! I get pleasure from reading a put up that will make people think. Also, thanks for permitting me to remark!
  how to make an aries man happy in bed

 114. indian political comedy

  22 października 2017 at 18:40

  You should be thanked more often. So thank you!! I found this on Blog This actually answered my problem.

 115. Ethel Roylance

  22 października 2017 at 23:43

  Howdy! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you have any points or suggestions? Many thanks

 116. resource

  23 października 2017 at 11:35

  Sorry for the significant study, yet I am definitely loving the contemporary Zune, and hope this, as effectively as the superior opinions some other persons comprise written, will help yourself choose if it is really the immediately final decision for by yourself.

 117. Taruhan Bola

  24 października 2017 at 00:19

  magnificent put up, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not understand this. You must continue your writing. I’m confident, you’ve a huge readers’ base already!

 118. „always a major fan of linking to bloggers that I appreciate but do not get quite a bit of link adore from”

 119. your blog

  24 października 2017 at 15:48

  Apple now is made up of Rhapsody as an app, which is a fantastic start off, but it is at present hampered by means of the incapacity in the direction of store domestically upon your iPod, and incorporates a dismal 64kbps bit rate. If this alterations, then it will fairly negate this comfort for the Zune, nevertheless the 10 audio for every thirty day period will nonetheless be a substantial plus in just Zune Pass’ desire.

 120. when an sagittarius man doesn't love you anymore

  24 października 2017 at 17:27

  You made some first rate points there. I regarded on the web for the problem and located most people will go along with with your website.
  when an sagittarius man doesn’t love you anymore

 121. tinder dating site free

  24 października 2017 at 18:02

  Great web site. Lots of useful information here. I’m sending it
  to some friends ans additionally sharing in delicious.

  And naturally, thanks to your sweat!

 122. tinder dating site

  25 października 2017 at 05:02

  For newest information you have to pay a quick visit internet and on web I found this web
  site as a finest web page for most up-to-date updates.

 123. KNX-Kurs

  25 października 2017 at 10:24

  „Nice weblog here! Also your web site so much up very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as quickly as yours lol”

 124. Palo Alto weed

  25 października 2017 at 15:06

  Right here is some really useful info. You always know just what to say. Your posts is cool! I would like to say good blog!

 125. HaroLiavaife

  25 października 2017 at 19:45

  Cialis Et Glaucome Chlamydia Keflex Cialis Non Generique [url=http://sildenaf100mg.com]viagra[/url] Vente Viagra France Pas Cher Vendita Viagra Generico Cheap Cialis From India

 126. padi idc gili islands

  25 października 2017 at 22:33

  „Exceptional post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this topic? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit more. Thanks!”

 127. tinder dating site free

  26 października 2017 at 04:18

  If some one needs to be updated with newest technologies afterward
  he must be go to see this web page and be up to date everyday.

 128. padi idc Indonesia

  26 października 2017 at 09:25

  „It can be near impossible to find well-advised viewers on this content, still, you look like you understand exactly what you’re preaching about! Appreciation”

 129. weed app

  26 października 2017 at 12:46

  I just found your write ups on Saturday. I am impressed!

 130. Judi Bola

  26 października 2017 at 20:33

  I’m just commenting to let you know of the impressive experience my friend’s girl gained browsing your blog. She noticed lots of things, most notably what it’s like to have a marvelous coaching character to let a number of people without hassle understand several tricky subject areas. You really exceeded our expected results. I appreciate you for coming up with such practical, dependable, educational and as well as fun guidance on your topic to Evelyn.

 131. san leandro muncheez

  26 października 2017 at 21:36

  Keep up the great quality writing, it is rare to see a nice website like this one these days. I know you would love Tennessee. Your write up has proven useful to me.

 132. HaroLiavaife

  27 października 2017 at 12:08

  Cialis Super Active 20 Mg Venta Cialis Marca Sunrise Viagra [url=http://viafreetrial.com]viagra online pharmacy[/url] Buy Viagra Jelly Buy Canine Amoxicillin

 133. new business adviser

  27 października 2017 at 14:44

  Extremely helpful blogs. Thank you!

 134. tinder dating site free

  27 października 2017 at 17:41

  Hey! I just wanted to ask if you ever have any problems with
  hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no backup.
  Do you have any solutions to prevent hackers?

 135. Log Lane Village Marijuana

  27 października 2017 at 20:17

  My girlfriends trying to learn more on this topic. I never discovered any attention-grabbing article post like yours. Your writing style reminds me of my teacher. Your writing style reminds me of my bestie back in Nevada. You saved me a lot of hassle just now.

 136. tinder

  29 października 2017 at 07:43

  Very nice post. I just stumbled upon your weblog
  and wanted to say that I have really enjoyed browsing
  your blog posts. After all I’ll be subscribing to your rss feed and
  I hope you write again very soon!

 137. HaroLiavaife

  30 października 2017 at 13:11

  Can Amoxicillin Cause Hypoglycemia Fluoxetine Fluoxetinum [url=http://genericcial.com]generic cialis[/url] Propecia Posologia Alimentos

 138. LIMO and CAR SERVICE in NJ NY CT PA

  30 października 2017 at 23:40

  „It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this excellent blog! I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will share this website with my Facebook group. Talk soon!”

 139. Teterboro Car Service

  31 października 2017 at 00:22

  „Thanks for sharing, this is a fantastic blog post.Really thank you! Awesome.”

 140. Judi Bola

  31 października 2017 at 14:53

  Considerably, the particular post is truly the greatest with this deserving subject. To be sure together with your results and also can easily thirstily look forward to Your own potential improvements. Simply just declaring thank you will, no doubt not simply just be sufficient, for your wonderful quality within your writing. I will immediately grab your rss to remain up to date with any kind of updates. Real perform as well as much success inside your company dealings!

 141. Kera

  1 listopada 2017 at 08:49

  thx for the info

 142. Katharina

  2 listopada 2017 at 03:02

  thx for the info

 143. situs agenwin

  3 listopada 2017 at 03:23

  Hello. impressive job. I did not anticipate this. This is a great story. Thanks!

 144. Bandar Judi Online

  3 listopada 2017 at 06:28

  I was more than happy to uncover this web site. I need to to thank you for ones time just for this wonderful read!! I definitely enjoyed every part of it and I have you bookmarked to look at new things in your web site Judi Kartu Online.

 145. Oven Cleaning London

  3 listopada 2017 at 22:17

  very good publish, i definitely love this web site, keep on it

 146. Shenita

  5 listopada 2017 at 02:51

  Thanks for the info

 147. Andre Bartolomeo

  6 listopada 2017 at 05:39

  F*ckin’ tremendous things here. I’m very glad to see your post. Thanks a lot and i’m looking forward to contact you. Will you please drop me a e-mail?

 148. Bola Nation

  6 listopada 2017 at 10:03

  Good work, are you looking for real estate in Longwood, FL? Learn where the deals are, get short sale lists and find condos for sale in Winter Springs.

 149. HaroLiavaife

  7 listopada 2017 at 13:03

  Ease Of Use Acheter Xenical En Ligne Pas Cher Zithromax Ok During Pregnancy [url=http://leviinusa.com]levitra professional[/url] Sildenafil Acheter France Vous Peut Durer Plus Longtemps

 150. Seated App

  8 listopada 2017 at 10:11

  I am a fan of weed app but I’ve always been a fan of marijuana edibles. I have learned new things through your posts.

 151. Bola-Vegas

  8 listopada 2017 at 12:45

  I would really like you to become a guest poster on my blog.”.~,”

 152. buy marijuana

  12 listopada 2017 at 00:30

  I had to take a break from playing with my dog to write your post. The 2 most important events of my life so far were getting married and the second is discovering your writings.

 153. HaroLiavaife

  12 listopada 2017 at 15:26

  Levitra Selbsthilfe [url=http://realviaonline.com]viagra[/url] Propecia Tendini Cialis Duracion Ereccion

 154. San Leandro Muncheez

  13 listopada 2017 at 10:44

  Some nice points there. I shared this on Google Plus. I truly appreciate this blogs. If your articles are always this helpful, I will be back.

 155. Agenwin

  15 listopada 2017 at 04:19

  I like this blog so much, saved to bookmarks .

 156. Agenwin

  16 listopada 2017 at 05:41

  Thanks for such a good information, i have bookmarked your site and will visit again.

 157. clean 9 detox

  21 listopada 2017 at 12:05

  „One more important issue is that if you are a mature person, travel insurance for pensioners is something you ought to really take into account. The more mature you are, the more at risk you happen to be for allowing something poor happen to you while in foreign countries. If you are certainly not covered by some comprehensive insurance plan, you could have some serious complications. Thanks for discussing your good tips on this web site.”

 158. compatibility tester

  21 listopada 2017 at 12:37

  „Looking forward to reading more. Great blog article.Much thanks again. Cool.”

 159. coolsculpting in los angeles

  23 listopada 2017 at 00:32

  „It certainly is practically unthinkable to see well-informed individuals on this matter, but you appear like you know the things that you’re indicating! Gratitude”

 160. Download

  23 listopada 2017 at 01:37

  „Wonderful work! That is the type of info that are meant to be shared across the web. Disgrace on the seek engines for not positioning this post upper! Come on over and visit my website . Thank you =)”

 161. Detoxic

  23 listopada 2017 at 10:44

  „This website definitely has all of the info I needed about this subject and didn’t know who to ask.”

 162. Pikachu

  23 listopada 2017 at 11:14

  „I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.”

 163. internet marketing agency

  23 listopada 2017 at 15:08

  „Thanks for the guidelines you have discussed here. Another thing I would like to convey is that laptop memory demands generally go up along with other improvements in the technological innovation. For instance, as soon as new generations of processor chips are introduced to the market, there is certainly usually a similar increase in the shape calls for of all computer memory in addition to hard drive space. This is because the software operated by these cpus will inevitably increase in power to make use of the new technological innovation. „

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra