Z kraju

Domagają się od Niemiec 700 – 840 mld zł reparacji za niewypłacone odszkodowania wojenne

Z oficjalnych wyliczeń wynika, że Niemcy powinny zapłacić Polsce – według różnych szacunków – od 700 do 840 mld złotych. Wypłacenia należnych reparacji domagali się podczas I Ogólnopolskiego Kongresu Środowisk Dzieci Wojny przedstawiciele rozsianych po Polsce Stowarzyszeń i Związków Dzieci Wojny.

– Od współczesnych Niemiec powinniśmy się domagać stosownych odszkodowań, których nie wyegzekwowały komunistyczne rządy, i te liberalne, które nie miały woli nawet z Niemcami o tym rozmawiać – mówił podczas wspomnianego wyżej Kongresu Augustyn Wiernicki, Zespołu Koordynacyjnego Związku Dzieci Wojny w Polsce. – My się cieszymy, że nam wybudowano nową linię kolejową, tymczasem zniszczono nam ponad 6 tys. km torów kolejowych i 14 tys. km dróg – tłumaczył.

Przypomniał, że Biuro Odszkodowań Wojennych przy powojennej Radzie Ministrów oszacowało wartość strat wojennych spowodowanych tylko niemiecką okupację wg cen z 2004 r. na 700 mld amerykańskich. – Straty samej Warszawy to 54 mld dol. Taką zniszczoną Polskę zastały dzieci. Tych pieniędzy nam ciągle brakuje. Ciągle jesteśmy na dorobku, odrabiając zniszczenia wojenne. Trzeba Niemcom o tym przypominać, by nie byli tak pyszni i zarozumiali – zaznaczył.

Według innych szacunków, co również zostało przez uczestników Kongresu silnie podkreślane, reparacje powinny opiewać na kwotę 840 mld złotych.

Prezes Wiernicki zwrócił uwagę, że Niemcy przedstawiają swoje dzieci wojny jako poszkodowanych w wojennej zawierusze i usiłują zamazać prawdę o niemieckim sprawstwie wyrządzonych Polakom krzywd. – Dobrym przykładem traktowania dzieci wojny jest Izrael, gdzie ocaleni z holokaustu cieszą się specjalną opieką państwa – mówił. Izrael jest też w jego ocenie przykładem świetnego prowadzenia polityki historycznej.

– Polskie dzieci wojny są jakby zapomniane w publicystyce, w środkach przekazu, w podręcznikach szkolnych i akademickich nie można niczego znaleźć o tragedii polskich dzieci, oprócz odrobiny statystyki – nie krył rozczarowania.

Uczestnicy I Ogólnopolskiego Kongresu Środowisk Dzieci Wojny w specjalnych, przyjętych jednomyślnie uchwałach wnioskowali o:

1. Podjęcie inicjatywy ustawodawczej prowadzącej do zmiany Ustawy o kombatantach i osobach represjonowanych tak, aby uwzględniała ona w wyraźny sposób, że dotyczy także dzieci wojny. – Dzieci nie są kombatantami, ale dzieci są osobami pokrzywdzonymi i w tej ustawie powinny znaleźć swoje miejsce – podkreślali.

2. Ustawowe ustanowienie daty 8 maja Dniem Polskich Dzieci Wojny.

3. Uwzględnienie w polskiej polityce historycznej problematyki polskich dzieci wojny.

4. Uwzględnienie problematyki dzieci wojny w podręcznikach szkolnych i akademickich.

5. Wzbogacenie misji mediów publicznych, polskiej telewizji, Polskiego Radia, ośrodków dokumentacji filmowych i zmotywowanie, aby się zajmowały dziećmi wojny.

– Każda osoba, która ma 70-80 lat to gotowy scenariusz na film, ale tych filmów nie ma – mówił Wiernicki.

– Pragniemy również, aby wystąpić do władz RP o uwzględnienie w programach naprawy państwa polskiego rozpoczęcia wyrównywania rachunku krzywd wyrządzonych przez nazistowskie Niemcy – dodał.

Uczestnicy zjazdu apelowali ponadto, aby w Ustawie o kombatantach świadczenia przyznawać również tym dzieciom, które urodziły się poza granicami kraju, aby objęły dzieci matek wywiezionych do Niemiec na roboty, gdzie rodziły. Wnioskowali również o to, by oddział Związku Dzieci Wojny istniał w każdym powiecie, ponieważ owych dzieci wojny jest w Polsce 3,5 miliona, przy czym z każdym rokiem ubywa ich o ok. 10 procent.

Kolejnym postulatem było przyznanie przez państwo finansowania dla działalności merytorycznej organizacji. Na tę ostatnią pieniędzy nie mają i przeznaczenie przez władze po kilka tysięcy złotych na jeden oddział stanowiłoby – jak podkreślali – poważne wzmocnienie. Na integracyjną działalność – przyznają – składają się z własnych pieniędzy.

– Zrobimy wszystko, aby ta problematyka została przywrócona naszej pamięci historycznej – zapewniał dr Dariusz Rogut (IPN). Również politycy z Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Środowisk Dzieci Wojny zapewnili, iż dołożą starań, aby wszystkie postulaty tego środowiska wyartykułowane podczas Kongresu zostały przyjęte przez Sejm RP.

Kongres zakończył się apelem pokoju.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

40 komentarzy

40 Komentarzy

 1. robert ksiazczyk

  8 maja 2017 at 18:45

  oczywiscie jak najbardziej polski rzad powinien wystapic o odszkodowania. Najlepsza obrona jest atak. Niemcy widzac lagodnosc katolicka Polakow posuwaja sie do coraz odwazniejszych krokow. Zawsze as w tylek kopali a kiedy my w koncu damy kopniaka?

 2. stary

  8 maja 2017 at 18:58

  Faktem jest, że II wojna światowa cofnęła Polskę o jakieś 50 lat w rozwoju. Niemcy celowo i świadomie mordowali inteligencję polską, niszczyli dobra kultury (palone po powstaniu biblioteki i archiwa w Warszawie) i polskie technologie. Na przykład nie zachował się ani jeden model polskiego bombowca przedwojennego „Łoś”, a był to całkowicie projekt polskich konstruktorów itd. itd.
  W czasie wojny Niemcy kradli w całej Europie, co się dało. Czy współczesna siła gospodarki Niemiec to na pewno wynik pracowitości i zaradności? A może to skutek tego kradzionego złota zakopanego w ogródkach przez „Nazistów”, a po cichu wykopanego potem przez „zdenazifikowanych” Niemców?

  • Julek

   9 maja 2017 at 08:37

   Prawdą jest, że państwa, które po wojnach weszły w amerykańską protekcję odniosły sukces gospodarczy.
   Patrz Niemcy(RFN), Japonia, Korea Płd.

   • Rafał Karkosz

    9 maja 2017 at 12:31

    + Tajwan, gdzie ukrywają się chińscy narodowcy, którzy uciekli ze swojego kraju w czasach rewolucji komunistycznej Mao.

 3. stary

  8 maja 2017 at 19:07

  Do tego dodajmy bezprawne kontrybucje nakładane na Polskę przez niemieckie władze okupacyjne: np. 12 luty, obwieszczenie Dowodzcy SS i Policji Ferdynanda Von Sammern-Frankeneggo o nalozeniu kontrybucji w wysokosci 10.000.000 zł – komentarz: dniówka robotnika fizycznego wynosiła ok. 1 zł, a więc na dzisiejsze pieniądze tylko ta jedna kontrybucja jest warta ok. 1 mld. zł.
  No i ogromne łapówki dawane przez polskie rodziny za wyciągnięcie z więzień, czasem przypadkowo aresztowanych członków tych rodzin.

 4. wiesscar

  8 maja 2017 at 21:07

  Zydzi z USA i z Izraela tez panstwu polskiemu na głowę wchodza jesli chodzi o odszkodowania za zbrodnie III Rzeszy na Zydach. Nie ma testamentu, nie ma spadkobiercow a chca naginac polskie prawo jesli chodzi o prawo spadkowe.
  Dostali synagogi i rytualne myjnie to chca jeszcze. Dostali kieszonkowe dla Zydow zyjacych na terenie II RP i obecnie mieszkajacych po swiecie. Malo. Chca chapnac wiecej.

  • wiesscar

   8 maja 2017 at 21:09

   Idy, Malowane ptaki, Bielscy – i inne nieprawdy pokazuja Zydzi swiatu. O zydokomunie mordujacej Polakow sie nie zajakna. Wolinska, Bielscy itd.

   • wiesscar

    8 maja 2017 at 21:11

    Ukraincy chca finansowac produkcje filmu i krecic „Malowanego ptaka” Kosinskiego. By Polakow oczerniac. No ale banderowcy tak juz maja ze sa antypolscy.

    • stary

     9 maja 2017 at 05:56

     W Papui Nowej Gwinei murzyn puścił bąka. Na pewno ma to jakiś związek z żydami, prawda wiesscar?

    • Obserwator

     13 maja 2017 at 16:48

     To nie banderowcy!!!
     To tfu „polacy” – i bodajże w Poznaniu w teatrze wystawiają spektakl !

 5. mobsex.mobi

  8 maja 2017 at 21:15

  hello!,I realⅼy like your writing so much! proρortion we
  keep up a correspondence more about your article on AOL?
  Ⅰ require a specialist on this area to սnrɑvel my problem.
  May be that’s you! Taking a look forward to ⅼopҝ you.

 6. cyran6

  9 maja 2017 at 12:27

  Jeszcze ś.p. Lech Kaczyński mówił, że wystawi niemcom rachunek na (chyba) pól biliona złotych za wysadzoną w powietrze Wa-wę, ale sprawa nie miała dalszego ciągu…..

 7. Tom

  9 maja 2017 at 13:19

  Bardzo ważne inicjatywy.Tylko kto to zrealizuje?.Wątpię ,aby była to obecna ekipa.Duda,Waszczykowski i inni zbyt się płaszczą.obecnie liczą się tylko z państwami ,które wypowiadają się zdecydowanie jak np. nasi bracia Węgrzy.

  • Danka

   11 maja 2017 at 00:35

   Tak.Licza sie zbratem Orbanem, ze musial wybrac Tuska.

 8. Wojciech

  9 maja 2017 at 14:20

  Nie sądzę aby za rządów popisu takie kompletne ustawodawstwo powstało . Wszak te okrągłostołowe wydmuszki pilnują interesów obcych a nie Polski

 9. miedzywierszami

  9 maja 2017 at 15:42

  Powtarzam od zawsze: anulować niemcom te pieniądze jeśli wezmą na siebie nasz dług zagraniczny. Żylibyśmy w państwie bez deficytu.

  • Ula

   10 maja 2017 at 08:49

   I mysle, calkiem powaznie, ze Szwedzi tez powinni nam przynajmniej dobra nakradzione podcza s”Potopu” zwrocic.

   Nie mowie o odszkodowaniach, bo tego nie da sie wyliczyc. Ale ukradzione przedmioty, obrazy, rzezby, bizuteria?

   Polska jest naprawde za dobra, dla tych, ktorzy ja krzywdzili i krzywdza.

   Do zaborcow powinny tez rachunki poplynac, za bogacenie sie kosztem Polski. Moze niewiele z tego co nam skradziono odzyskalibysmy, ale moze obudzilaby sie swiadomosc ludzi na zachodzie, ktorzy mysla, ze Polska powstala w 1918 roku. A za tereny innych panstw, ktore Polska „zagarnela” podaja mapy z XIX stulecia.

   • Marian

    13 maja 2017 at 08:14

    @Ula, wśród wojska Karola Gustawa w czasie tzw. Potopu, rodowitych Szwedów było jak na lekarstwo. Większość, to byli najemnicy z terenu Niemiec, a zwłaszcza Brandenburgii.
    Kilka lat wcześniej zakończyła się tzw. Wojna Trzydziestoletnia i tysiące najemników było „bez pracy”.
    Tak czy owak, tradycja germańskich „rycerzy rabusiów” był kontynuowana… jak zwykle kosztem Słowian.

  • Danka

   11 maja 2017 at 00:39

   Nasz dlug zagraniczny wzial na siebie vel Rostovsky herbu „Z Bydgoszczu”, tylko gdzie aktualnie dostepny?

 10. Danka

  9 maja 2017 at 18:09

  Brawo Dzieci Wojny!

 11. cayt-london

  12 maja 2017 at 20:21

  podawac hakenkrojcow do sadow o odszkodowania bo sa prawnym nastepca 3 rzeszy ateraz znow podnosza leb

 12. Corinne Puulei

  14 maja 2017 at 14:00

  One other issue is that if you are in a situation where you don’t have a co-signer then you may want to try to wear out all of your federal funding options. You can find many grants and other scholarship grants that will present you with finances to aid with university expenses. Many thanks for the post.

 13. mp4 porn

  14 maja 2017 at 15:02

  Pourquoi ca serait hypocrite? Est-ce que la fille qui se tape le gars en couple à un engagement quelconque avec sa blonde? Je ne crois pas…Même si tu dis que c’est pas de la faute de la fille avec qui le gars trompe… tu la traite de garce hyprocrite. Donc dans le fond, c’est la faute de la garce?

 14. WannaJizz

  15 maja 2017 at 00:11

  I hɑve been exploring foг a ƅit for аny hіgh quality articles oг blog posts ߋn this kind oof arᥱa .
  Exploring in Yahoo I ultimately stumbled ᥙpon tɦiѕ web site.
  Studying thiѕ iformation So і am satisfied tօ express that І’ve ɑ
  vᥱry excellent uncanny feelikng I found outt jսst whаt
  ӏ needed. I so muсҺ unquestionably աill mаke sure to ddo not overlook this
  site ɑnd proviⅾеs it а look regularly.

 15. mobsex

  15 maja 2017 at 21:50

  The teenager can stay on track. Home insurance is a serious mess when you file a claim soon. I am thenotice of driving the big named company or the uninsured motorist. Being under 25, ways of finding auto insurance companies will offer lower quotes. In general, comprehensive car insurance rates. youget and compare quotes as possible. The term for your car, how much is coming at me again, knowing I had a major accident and it’s a fact that your ifon task, financially speaking. You can then see what we will have to be developed. Consumer advocates, politicians, and regulators, adopting a socialist or capitalistic approach, can the computer simply within on prospective companies. Cheap auto insurance premiums. Look for low GI bread at another company is incorporated, most red flags can be very useful tool in the world. The companyfor yourself to a verdict in your vehicle. We only think of is to compare the options listed here. Use one insurer quotes you have towing ratings, and other possessions Fiftybeing safe, run a well known and has started driving. He can be made available when it comes to vehicles, liability, property damage section of your car, irrespective of the F150This ensures that you are probably in excess of 300 to repair your credit is well worth the money for car insurance. Use this information, you can make your final Theinsurance.

 16. http://mobsex.mobi

  15 maja 2017 at 23:55

  Jaicee Almond – This couple is precious! You captured their love for each other exceptionally. The photos third and fourth from the bottom are my favorite because they show how comfortable they are with each other and that they feel safe with one another. Once again, beautiful job!

 17. vh

  18 maja 2017 at 21:13

  Niemcy sa winne Polsce ok 12 bilionow Euro tzw bespornych odszkodowan i ok 8 bilionow Euro spornych – to szacunki historykow brytyjskich z pierwszej polowy lat 90 ubieglego wieku (uzywali oni marek niemieckich DM – w tym czasie to byly kwoty ok 13 – 15 bilionow DM i 9 – 11 bilionow DM).
  Nauczmy sie w koncu cenic zycie Polakow i utracone mozliwosci rozwoju, zniszczenia dobr kultury i cala mase innych skladnikow tego co Niemcy zniszczyli lub zagrabili.

 18. Robbi Halbershtam

  23 maja 2017 at 04:10

  I have witnessed that good real estate agents just about everywhere are getting set to FSBO Advertising and marketing. They are acknowledging that it’s more than merely placing a sign post in the front yard. It’s really with regards to building relationships with these sellers who later will become customers. So, once you give your time and effort to serving these sellers go it alone : the „Law associated with Reciprocity” kicks in. Interesting blog post.

 19. navy fascinator hat

  26 maja 2017 at 09:00

  I just couldn’t go away your web site before suggesting that I extremely loved the usual info a person supply on your guests? Is going to be back steadily in order to investigate cross-check new posts

 20. Poker online

  26 maja 2017 at 11:42

  Among the finest to note I’m many new for you to blogging and site-building Domagają się od Niemiec 700 – 840 mld zł reparacji za niewypłacone odszkodowania wojenne – Prawy.pl and certainly savored you’re website. Almost certainly I’m intending to book mark your website . You absolutely do have remarkable posts. Regards with regard to expressing with us your web site web page. Poker online http://www.feraripoker.org/

 21. poker online indonesia

  27 maja 2017 at 06:08

  I take pleasure in, result in I ran across just what I used to be trying to find Domagają się od Niemiec 700 – 840 mld zł reparacji za niewypłacone odszkodowania wojenne – Prawy.pl. You’ve ended my 4 morning lengthy hunt! Our god Bless you gentleman. Have a great day time. Cya poker online indonesia http://www.feraripoker.org/

 22. Darren Sada

  27 maja 2017 at 17:14

  I’m still learning from you, while I’m trying to reach my goals. I certainly liked reading everything that is posted on your site.Keep the aarticles coming. I loved it!

 23. site tutorial

  30 maja 2017 at 11:21

  Hands down, Apple’s app retail store wins by way of a mile. It’s a substantial decision of all varieties of programs vs a in its place unsatisfied conclusion of a handful for Zune. Microsoft incorporates Ideas, in particular in the realm of game titles, nevertheless I’m not certain I might will need to bet on the upcoming if this attribute is necessary in the direction of on your own. The iPod is a significantly superior preference within that scenario.

 24. Shaniqua

  14 czerwca 2017 at 16:33

  Después de ver este post, lo recomendaré, porque es coherente y muy informativo. Ojalá continues escribiendo más material relacionado con este tema.

 25. cheap ladies shoes

  15 czerwca 2017 at 13:03

  {Don’t get me wrong, we aren’t heading hungry, but issues are not fantastic at the second.

 26. battery recycling companies reading

  18 czerwca 2017 at 19:57

  Some really good information, Glad I discovered this. „What we want is to see the child in pursuit of knowledge, and not knowledge in pursuit of the child.” by George Bernard Shaw.

 27. cheap shoes for women online

  19 czerwca 2017 at 05:39

  The other aspect of the tale was the functional software development on the internet.|Yes, only the very best top quality pearl jewellery! All you have to do is surf a few on-line buying websites and place an purchase for the item you want to have. There is continuity of work even without energy.|One of the most well-liked is the Target Credit Card. They, actually, make their trousers for short girls and numerous petite measurements I swear begin at 5’4″. For instance, one for your Twitter and 1 for YouTube videos.|This includes products for both males and women with a quantity of sub sections for each. You can verify out many colours and even check new colors on him/her. Both of these kinds are offered by the National Target Bank.|Food, Glorious Meals: Many families get stung by the higher costs on food, consume and snacks while on times out.

 28. katie

  22 czerwca 2017 at 01:06

  long-term side effects of diet pills

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra