Z kraju

Domagają się od Niemiec 700 – 840 mld zł reparacji za niewypłacone odszkodowania wojenne

Z oficjalnych wyliczeń wynika, że Niemcy powinny zapłacić Polsce – według różnych szacunków – od 700 do 840 mld złotych. Wypłacenia należnych reparacji domagali się podczas I Ogólnopolskiego Kongresu Środowisk Dzieci Wojny przedstawiciele rozsianych po Polsce Stowarzyszeń i Związków Dzieci Wojny.

– Od współczesnych Niemiec powinniśmy się domagać stosownych odszkodowań, których nie wyegzekwowały komunistyczne rządy, i te liberalne, które nie miały woli nawet z Niemcami o tym rozmawiać – mówił podczas wspomnianego wyżej Kongresu Augustyn Wiernicki, Zespołu Koordynacyjnego Związku Dzieci Wojny w Polsce. – My się cieszymy, że nam wybudowano nową linię kolejową, tymczasem zniszczono nam ponad 6 tys. km torów kolejowych i 14 tys. km dróg – tłumaczył.

Przypomniał, że Biuro Odszkodowań Wojennych przy powojennej Radzie Ministrów oszacowało wartość strat wojennych spowodowanych tylko niemiecką okupację wg cen z 2004 r. na 700 mld amerykańskich. – Straty samej Warszawy to 54 mld dol. Taką zniszczoną Polskę zastały dzieci. Tych pieniędzy nam ciągle brakuje. Ciągle jesteśmy na dorobku, odrabiając zniszczenia wojenne. Trzeba Niemcom o tym przypominać, by nie byli tak pyszni i zarozumiali – zaznaczył.

Według innych szacunków, co również zostało przez uczestników Kongresu silnie podkreślane, reparacje powinny opiewać na kwotę 840 mld złotych.

Prezes Wiernicki zwrócił uwagę, że Niemcy przedstawiają swoje dzieci wojny jako poszkodowanych w wojennej zawierusze i usiłują zamazać prawdę o niemieckim sprawstwie wyrządzonych Polakom krzywd. – Dobrym przykładem traktowania dzieci wojny jest Izrael, gdzie ocaleni z holokaustu cieszą się specjalną opieką państwa – mówił. Izrael jest też w jego ocenie przykładem świetnego prowadzenia polityki historycznej.

– Polskie dzieci wojny są jakby zapomniane w publicystyce, w środkach przekazu, w podręcznikach szkolnych i akademickich nie można niczego znaleźć o tragedii polskich dzieci, oprócz odrobiny statystyki – nie krył rozczarowania.

Uczestnicy I Ogólnopolskiego Kongresu Środowisk Dzieci Wojny w specjalnych, przyjętych jednomyślnie uchwałach wnioskowali o:

1. Podjęcie inicjatywy ustawodawczej prowadzącej do zmiany Ustawy o kombatantach i osobach represjonowanych tak, aby uwzględniała ona w wyraźny sposób, że dotyczy także dzieci wojny. – Dzieci nie są kombatantami, ale dzieci są osobami pokrzywdzonymi i w tej ustawie powinny znaleźć swoje miejsce – podkreślali.

2. Ustawowe ustanowienie daty 8 maja Dniem Polskich Dzieci Wojny.

3. Uwzględnienie w polskiej polityce historycznej problematyki polskich dzieci wojny.

4. Uwzględnienie problematyki dzieci wojny w podręcznikach szkolnych i akademickich.

5. Wzbogacenie misji mediów publicznych, polskiej telewizji, Polskiego Radia, ośrodków dokumentacji filmowych i zmotywowanie, aby się zajmowały dziećmi wojny.

– Każda osoba, która ma 70-80 lat to gotowy scenariusz na film, ale tych filmów nie ma – mówił Wiernicki.

– Pragniemy również, aby wystąpić do władz RP o uwzględnienie w programach naprawy państwa polskiego rozpoczęcia wyrównywania rachunku krzywd wyrządzonych przez nazistowskie Niemcy – dodał.

Uczestnicy zjazdu apelowali ponadto, aby w Ustawie o kombatantach świadczenia przyznawać również tym dzieciom, które urodziły się poza granicami kraju, aby objęły dzieci matek wywiezionych do Niemiec na roboty, gdzie rodziły. Wnioskowali również o to, by oddział Związku Dzieci Wojny istniał w każdym powiecie, ponieważ owych dzieci wojny jest w Polsce 3,5 miliona, przy czym z każdym rokiem ubywa ich o ok. 10 procent.

Kolejnym postulatem było przyznanie przez państwo finansowania dla działalności merytorycznej organizacji. Na tę ostatnią pieniędzy nie mają i przeznaczenie przez władze po kilka tysięcy złotych na jeden oddział stanowiłoby – jak podkreślali – poważne wzmocnienie. Na integracyjną działalność – przyznają – składają się z własnych pieniędzy.

– Zrobimy wszystko, aby ta problematyka została przywrócona naszej pamięci historycznej – zapewniał dr Dariusz Rogut (IPN). Również politycy z Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Środowisk Dzieci Wojny zapewnili, iż dołożą starań, aby wszystkie postulaty tego środowiska wyartykułowane podczas Kongresu zostały przyjęte przez Sejm RP.

Kongres zakończył się apelem pokoju.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

56 komentarzy

56 Komentarzy

 1. robert ksiazczyk

  8 maja 2017 at 18:45

  oczywiscie jak najbardziej polski rzad powinien wystapic o odszkodowania. Najlepsza obrona jest atak. Niemcy widzac lagodnosc katolicka Polakow posuwaja sie do coraz odwazniejszych krokow. Zawsze as w tylek kopali a kiedy my w koncu damy kopniaka?

 2. stary

  8 maja 2017 at 18:58

  Faktem jest, że II wojna światowa cofnęła Polskę o jakieś 50 lat w rozwoju. Niemcy celowo i świadomie mordowali inteligencję polską, niszczyli dobra kultury (palone po powstaniu biblioteki i archiwa w Warszawie) i polskie technologie. Na przykład nie zachował się ani jeden model polskiego bombowca przedwojennego „Łoś”, a był to całkowicie projekt polskich konstruktorów itd. itd.
  W czasie wojny Niemcy kradli w całej Europie, co się dało. Czy współczesna siła gospodarki Niemiec to na pewno wynik pracowitości i zaradności? A może to skutek tego kradzionego złota zakopanego w ogródkach przez „Nazistów”, a po cichu wykopanego potem przez „zdenazifikowanych” Niemców?

  • Julek

   9 maja 2017 at 08:37

   Prawdą jest, że państwa, które po wojnach weszły w amerykańską protekcję odniosły sukces gospodarczy.
   Patrz Niemcy(RFN), Japonia, Korea Płd.

   • Rafał Karkosz

    9 maja 2017 at 12:31

    + Tajwan, gdzie ukrywają się chińscy narodowcy, którzy uciekli ze swojego kraju w czasach rewolucji komunistycznej Mao.

 3. wiesscar

  8 maja 2017 at 21:07

  Zydzi z USA i z Izraela tez panstwu polskiemu na głowę wchodza jesli chodzi o odszkodowania za zbrodnie III Rzeszy na Zydach. Nie ma testamentu, nie ma spadkobiercow a chca naginac polskie prawo jesli chodzi o prawo spadkowe.
  Dostali synagogi i rytualne myjnie to chca jeszcze. Dostali kieszonkowe dla Zydow zyjacych na terenie II RP i obecnie mieszkajacych po swiecie. Malo. Chca chapnac wiecej.

  • wiesscar

   8 maja 2017 at 21:09

   Idy, Malowane ptaki, Bielscy – i inne nieprawdy pokazuja Zydzi swiatu. O zydokomunie mordujacej Polakow sie nie zajakna. Wolinska, Bielscy itd.

 4. cyran6

  9 maja 2017 at 12:27

  Jeszcze ś.p. Lech Kaczyński mówił, że wystawi niemcom rachunek na (chyba) pól biliona złotych za wysadzoną w powietrze Wa-wę, ale sprawa nie miała dalszego ciągu…..

 5. Tom

  9 maja 2017 at 13:19

  Bardzo ważne inicjatywy.Tylko kto to zrealizuje?.Wątpię ,aby była to obecna ekipa.Duda,Waszczykowski i inni zbyt się płaszczą.obecnie liczą się tylko z państwami ,które wypowiadają się zdecydowanie jak np. nasi bracia Węgrzy.

  • Danka

   11 maja 2017 at 00:35

   Tak.Licza sie zbratem Orbanem, ze musial wybrac Tuska.

 6. Wojciech

  9 maja 2017 at 14:20

  Nie sądzę aby za rządów popisu takie kompletne ustawodawstwo powstało . Wszak te okrągłostołowe wydmuszki pilnują interesów obcych a nie Polski

 7. miedzywierszami

  9 maja 2017 at 15:42

  Powtarzam od zawsze: anulować niemcom te pieniądze jeśli wezmą na siebie nasz dług zagraniczny. Żylibyśmy w państwie bez deficytu.

  • Ula

   10 maja 2017 at 08:49

   I mysle, calkiem powaznie, ze Szwedzi tez powinni nam przynajmniej dobra nakradzione podcza s”Potopu” zwrocic.

   Nie mowie o odszkodowaniach, bo tego nie da sie wyliczyc. Ale ukradzione przedmioty, obrazy, rzezby, bizuteria?

   Polska jest naprawde za dobra, dla tych, ktorzy ja krzywdzili i krzywdza.

   Do zaborcow powinny tez rachunki poplynac, za bogacenie sie kosztem Polski. Moze niewiele z tego co nam skradziono odzyskalibysmy, ale moze obudzilaby sie swiadomosc ludzi na zachodzie, ktorzy mysla, ze Polska powstala w 1918 roku. A za tereny innych panstw, ktore Polska „zagarnela” podaja mapy z XIX stulecia.

  • Danka

   11 maja 2017 at 00:39

   Nasz dlug zagraniczny wzial na siebie vel Rostovsky herbu „Z Bydgoszczu”, tylko gdzie aktualnie dostepny?

 8. Danka

  9 maja 2017 at 18:09

  Brawo Dzieci Wojny!

 9. cayt-london

  12 maja 2017 at 20:21

  podawac hakenkrojcow do sadow o odszkodowania bo sa prawnym nastepca 3 rzeszy ateraz znow podnosza leb

 10. mp4 porn

  14 maja 2017 at 15:02

  Pourquoi ca serait hypocrite? Est-ce que la fille qui se tape le gars en couple à un engagement quelconque avec sa blonde? Je ne crois pas…Même si tu dis que c’est pas de la faute de la fille avec qui le gars trompe… tu la traite de garce hyprocrite. Donc dans le fond, c’est la faute de la garce?

 11. vh

  18 maja 2017 at 21:13

  Niemcy sa winne Polsce ok 12 bilionow Euro tzw bespornych odszkodowan i ok 8 bilionow Euro spornych – to szacunki historykow brytyjskich z pierwszej polowy lat 90 ubieglego wieku (uzywali oni marek niemieckich DM – w tym czasie to byly kwoty ok 13 – 15 bilionow DM i 9 – 11 bilionow DM).
  Nauczmy sie w koncu cenic zycie Polakow i utracone mozliwosci rozwoju, zniszczenia dobr kultury i cala mase innych skladnikow tego co Niemcy zniszczyli lub zagrabili.

 12. cheap ladies shoes

  15 czerwca 2017 at 13:03

  {Don’t get me wrong, we aren’t heading hungry, but issues are not fantastic at the second.

 13. jenny

  25 czerwca 2017 at 21:19

  diet japanese horror manga vintage

 14. Christopher Bump

  27 lipca 2017 at 05:00

  Howdy! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Appreciate it!

 15. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 16. Jacob Gove

  10 sierpnia 2017 at 09:47

  Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.

 17. entrepreneur speaker

  19 sierpnia 2017 at 07:25

  I bet you make babies smile. Keep doing what you are doing! Who raised you? They deserve a medal for a job well done.

 18. 420 app

  23 sierpnia 2017 at 22:18

  I enjoy the details you provide here. You always know just what to say. Will you write more about this?

 19. Sheldon Owen

  30 sierpnia 2017 at 10:55

  I shared this on Tumblr. A lot of info to take into consideration. I discovered your write ups via Tumblr while searching for a related topic, your page came up and I am so happy it did Geez, that is unbelievable. Thanks for sharing your info.

 20. escape room lake worth

  30 sierpnia 2017 at 19:22

  This website definitely has all of the information and facts I wanted concerning this subject and didn’t know who to ask.

 21. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 01:10

  I truly think this write up needs much more consideration. I will probably be again to read much more, thanks for that info. Hey, that is a clever way of thinking about it. I was talking to my mom on Wednesday when I heard about your site. Colors seem brighter when you are around. I likes your post.

 22. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 00:56

  I know you would love South Carolina. This is an excellent, an eye-opener for sure! Thanks for writing this.

 23. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 04:58

  My roomates trying to discover more about this subject. Oh my gosh! A amazing article. awesome post.

 24. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 14:30

  I am on the same side as you. Extremely helpful page.

 25. press release

  2 września 2017 at 01:36

  Thanks for sharing this interesting article with us. Keep it up! Can you tell us more about this?

 26. Jesse Grillo

  2 września 2017 at 02:33

  This website really sparked my interest. Do you have videos on the topic?

 27. Jesse Grillo

  3 września 2017 at 01:18

  I really like your writing style. You remind me of my uncle back in Rhode Island. Any team would be lucky to have you on it. I was reading your write up and my dumb pet pig spilled a pitcher all over my brand new browser.

 28. marijuana doctor

  4 września 2017 at 11:01

  Seasoned Twitter pros would really like your post. It is really shocking you do not have a larger following. Incredible. Your writing style reminds me of my best friend back in Illinois. I bet you sweat glitter.

 29. investor speaker

  4 września 2017 at 12:31

  amazing post, thanks a lot. I never discovered any attention-grabbing blog like yours. Thank you again. Keep up the amazing quality writing, it is rare to see a nice article like this one these days. Your points are well made.

 30. entrepreneur speaker

  4 września 2017 at 23:21

  Thanks for the advice! Take a look at my web site as well and let me know what you think.

 31. Berry Luinstra

  5 września 2017 at 00:49

  Thanks – Enjoyed this post, is there any way I can receive an email sent to me when you write a fresh post?

 32. startup speaker

  5 września 2017 at 20:39

  Wow, that is a really good way of thinking about it! Do you have any video of that? Keep it up! This is an excellent, an eye-opener for sure! You are totally a professional.

 33. Jesse Grillo

  8 września 2017 at 00:36

  You have made my day! awesome work, keep it up. Your article is liked by this girl I used to know.

 34. Jesse Grillo Jesse Grillo

  9 września 2017 at 04:22

  Thanks for writing this. good insight. Extremely helpful website. This blog looks just like my old one After looking over a number of the post posts on your blog, I seriously like your way of blogging.

 35. download site

  9 września 2017 at 22:00

  Sorry for the huge critique, still I’m fairly loving the fresh new Zune, and count on this, as well as the very good reviews some other All those include composed, will aid you make your mind up if it can be the specifically preference for yourself.

 36. Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 37. escape room grapevine

  14 września 2017 at 13:25

  Howdy! This post could not be written much better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I will forward this post to him. Fairly certain he’s going to have a great read. Many thanks for sharing!

 38. permanent resident

  15 września 2017 at 05:53

  I like this post! Thanks.

 39. site resource

  15 września 2017 at 13:49

  The fresh new Zune browser is surprisingly constructive, nevertheless not as constructive as the iPod’s. It functions well, nevertheless isn’t really as prompt as Safari, and includes a clunkier interface. If on your own once in a while program on taking the internet browser that is not an issue, still if you are developing toward study the world-wide-web alot in opposition to your PMP then the iPod’s more substantial exhibit and improved browser may possibly be critical.

 40. maker faire dallas

  16 września 2017 at 19:20

  I blog often and I genuinely thank you for your information. Your article has truly peaked my interest. I am going to take a note of your blog and keep checking for new details about once per week. I opted in for your Feed too.

 41. how to get pr in singapore

  16 września 2017 at 23:05

  Great post!

 42. Treva Szerszen

  17 września 2017 at 00:39

  Hey, you used to write fantastic, but the last few posts have been kinda boring… I miss your super writings. Past several posts are just a bit out of track! come on!

 43. computer recycling companies

  17 września 2017 at 20:47

  F*ckin’ awesome issues here. I am very satisfied to see your post. Thank you so much and i’m looking forward to contact you. Will you please drop me a e-mail?

 44. how to get pr in singapore

  18 września 2017 at 00:56

  I like this post! Thanks.

 45. permanent resident

  19 września 2017 at 00:32

  I like this post! Thanks.

 46. where to take old electronics

  19 września 2017 at 14:44

  What i do not understood is in truth how you are now not actually much more neatly-preferred than you might be now. You’re very intelligent. You already know thus considerably on the subject of this topic, made me for my part believe it from a lot of various angles. Its like women and men are not fascinated until it is one thing to do with Woman gaga! Your individual stuffs outstanding. Always care for it up!

 47. where to dispose of computers

  19 września 2017 at 14:45

  I have been surfing on-line more than three hours lately, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty value sufficient for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made just right content as you did, the net will likely be much more useful than ever before. „Learn to see in another’s calamity the ills which you should avoid.” by Publilius Syrus.

 48. electronic recycling

  19 września 2017 at 14:52

  wonderful issues altogether, you simply received a emblem new reader. What may you recommend about your put up that you just made some days ago? Any certain?

 49. Chieko

  20 września 2017 at 03:01

  Back again within just the working day, Pat’s Steaks cornered the market place upon Cheese Steaks and fastened the conventional for replica-cats. Practically nothing incorrect toward reproduction…it’s a compliment, still Whilst oneself dare towards pawn off your individual recipe as an “genuine” Philly steak, oneself’re responsible of wrong advertising and marketing. Yet another point crafted rather a level of popularity within my hometown of Folsom. Anna’s (we known as it Annies) developed then, and however generates the easiest cheese steak and hoagies within just the ‘hood. They reputable the pleasure of Philly and that’s wherever I transfer anytime viewing Del. Co. against WV.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra