Z kraju

Domagają się od Niemiec 700 – 840 mld zł reparacji za niewypłacone odszkodowania wojenne

Z oficjalnych wyliczeń wynika, że Niemcy powinny zapłacić Polsce – według różnych szacunków – od 700 do 840 mld złotych. Wypłacenia należnych reparacji domagali się podczas I Ogólnopolskiego Kongresu Środowisk Dzieci Wojny przedstawiciele rozsianych po Polsce Stowarzyszeń i Związków Dzieci Wojny.

– Od współczesnych Niemiec powinniśmy się domagać stosownych odszkodowań, których nie wyegzekwowały komunistyczne rządy, i te liberalne, które nie miały woli nawet z Niemcami o tym rozmawiać – mówił podczas wspomnianego wyżej Kongresu Augustyn Wiernicki, Zespołu Koordynacyjnego Związku Dzieci Wojny w Polsce. – My się cieszymy, że nam wybudowano nową linię kolejową, tymczasem zniszczono nam ponad 6 tys. km torów kolejowych i 14 tys. km dróg – tłumaczył.

Przypomniał, że Biuro Odszkodowań Wojennych przy powojennej Radzie Ministrów oszacowało wartość strat wojennych spowodowanych tylko niemiecką okupację wg cen z 2004 r. na 700 mld amerykańskich. – Straty samej Warszawy to 54 mld dol. Taką zniszczoną Polskę zastały dzieci. Tych pieniędzy nam ciągle brakuje. Ciągle jesteśmy na dorobku, odrabiając zniszczenia wojenne. Trzeba Niemcom o tym przypominać, by nie byli tak pyszni i zarozumiali – zaznaczył.

Według innych szacunków, co również zostało przez uczestników Kongresu silnie podkreślane, reparacje powinny opiewać na kwotę 840 mld złotych.

Prezes Wiernicki zwrócił uwagę, że Niemcy przedstawiają swoje dzieci wojny jako poszkodowanych w wojennej zawierusze i usiłują zamazać prawdę o niemieckim sprawstwie wyrządzonych Polakom krzywd. – Dobrym przykładem traktowania dzieci wojny jest Izrael, gdzie ocaleni z holokaustu cieszą się specjalną opieką państwa – mówił. Izrael jest też w jego ocenie przykładem świetnego prowadzenia polityki historycznej.

– Polskie dzieci wojny są jakby zapomniane w publicystyce, w środkach przekazu, w podręcznikach szkolnych i akademickich nie można niczego znaleźć o tragedii polskich dzieci, oprócz odrobiny statystyki – nie krył rozczarowania.

Uczestnicy I Ogólnopolskiego Kongresu Środowisk Dzieci Wojny w specjalnych, przyjętych jednomyślnie uchwałach wnioskowali o:

1. Podjęcie inicjatywy ustawodawczej prowadzącej do zmiany Ustawy o kombatantach i osobach represjonowanych tak, aby uwzględniała ona w wyraźny sposób, że dotyczy także dzieci wojny. – Dzieci nie są kombatantami, ale dzieci są osobami pokrzywdzonymi i w tej ustawie powinny znaleźć swoje miejsce – podkreślali.

2. Ustawowe ustanowienie daty 8 maja Dniem Polskich Dzieci Wojny.

3. Uwzględnienie w polskiej polityce historycznej problematyki polskich dzieci wojny.

4. Uwzględnienie problematyki dzieci wojny w podręcznikach szkolnych i akademickich.

5. Wzbogacenie misji mediów publicznych, polskiej telewizji, Polskiego Radia, ośrodków dokumentacji filmowych i zmotywowanie, aby się zajmowały dziećmi wojny.

– Każda osoba, która ma 70-80 lat to gotowy scenariusz na film, ale tych filmów nie ma – mówił Wiernicki.

– Pragniemy również, aby wystąpić do władz RP o uwzględnienie w programach naprawy państwa polskiego rozpoczęcia wyrównywania rachunku krzywd wyrządzonych przez nazistowskie Niemcy – dodał.

Uczestnicy zjazdu apelowali ponadto, aby w Ustawie o kombatantach świadczenia przyznawać również tym dzieciom, które urodziły się poza granicami kraju, aby objęły dzieci matek wywiezionych do Niemiec na roboty, gdzie rodziły. Wnioskowali również o to, by oddział Związku Dzieci Wojny istniał w każdym powiecie, ponieważ owych dzieci wojny jest w Polsce 3,5 miliona, przy czym z każdym rokiem ubywa ich o ok. 10 procent.

Kolejnym postulatem było przyznanie przez państwo finansowania dla działalności merytorycznej organizacji. Na tę ostatnią pieniędzy nie mają i przeznaczenie przez władze po kilka tysięcy złotych na jeden oddział stanowiłoby – jak podkreślali – poważne wzmocnienie. Na integracyjną działalność – przyznają – składają się z własnych pieniędzy.

– Zrobimy wszystko, aby ta problematyka została przywrócona naszej pamięci historycznej – zapewniał dr Dariusz Rogut (IPN). Również politycy z Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Środowisk Dzieci Wojny zapewnili, iż dołożą starań, aby wszystkie postulaty tego środowiska wyartykułowane podczas Kongresu zostały przyjęte przez Sejm RP.

Kongres zakończył się apelem pokoju.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

28 komentarzy

28 Komentarzy

 1. robert ksiazczyk

  8 maja 2017 at 18:45

  oczywiscie jak najbardziej polski rzad powinien wystapic o odszkodowania. Najlepsza obrona jest atak. Niemcy widzac lagodnosc katolicka Polakow posuwaja sie do coraz odwazniejszych krokow. Zawsze as w tylek kopali a kiedy my w koncu damy kopniaka?

 2. stary

  8 maja 2017 at 18:58

  Faktem jest, że II wojna światowa cofnęła Polskę o jakieś 50 lat w rozwoju. Niemcy celowo i świadomie mordowali inteligencję polską, niszczyli dobra kultury (palone po powstaniu biblioteki i archiwa w Warszawie) i polskie technologie. Na przykład nie zachował się ani jeden model polskiego bombowca przedwojennego „Łoś”, a był to całkowicie projekt polskich konstruktorów itd. itd.
  W czasie wojny Niemcy kradli w całej Europie, co się dało. Czy współczesna siła gospodarki Niemiec to na pewno wynik pracowitości i zaradności? A może to skutek tego kradzionego złota zakopanego w ogródkach przez „Nazistów”, a po cichu wykopanego potem przez „zdenazifikowanych” Niemców?

  • Julek

   9 maja 2017 at 08:37

   Prawdą jest, że państwa, które po wojnach weszły w amerykańską protekcję odniosły sukces gospodarczy.
   Patrz Niemcy(RFN), Japonia, Korea Płd.

   • Rafał Karkosz

    9 maja 2017 at 12:31

    + Tajwan, gdzie ukrywają się chińscy narodowcy, którzy uciekli ze swojego kraju w czasach rewolucji komunistycznej Mao.

 3. wiesscar

  8 maja 2017 at 21:07

  Zydzi z USA i z Izraela tez panstwu polskiemu na głowę wchodza jesli chodzi o odszkodowania za zbrodnie III Rzeszy na Zydach. Nie ma testamentu, nie ma spadkobiercow a chca naginac polskie prawo jesli chodzi o prawo spadkowe.
  Dostali synagogi i rytualne myjnie to chca jeszcze. Dostali kieszonkowe dla Zydow zyjacych na terenie II RP i obecnie mieszkajacych po swiecie. Malo. Chca chapnac wiecej.

  • wiesscar

   8 maja 2017 at 21:09

   Idy, Malowane ptaki, Bielscy – i inne nieprawdy pokazuja Zydzi swiatu. O zydokomunie mordujacej Polakow sie nie zajakna. Wolinska, Bielscy itd.

 4. cyran6

  9 maja 2017 at 12:27

  Jeszcze ś.p. Lech Kaczyński mówił, że wystawi niemcom rachunek na (chyba) pól biliona złotych za wysadzoną w powietrze Wa-wę, ale sprawa nie miała dalszego ciągu…..

 5. Tom

  9 maja 2017 at 13:19

  Bardzo ważne inicjatywy.Tylko kto to zrealizuje?.Wątpię ,aby była to obecna ekipa.Duda,Waszczykowski i inni zbyt się płaszczą.obecnie liczą się tylko z państwami ,które wypowiadają się zdecydowanie jak np. nasi bracia Węgrzy.

  • Danka

   11 maja 2017 at 00:35

   Tak.Licza sie zbratem Orbanem, ze musial wybrac Tuska.

 6. Wojciech

  9 maja 2017 at 14:20

  Nie sądzę aby za rządów popisu takie kompletne ustawodawstwo powstało . Wszak te okrągłostołowe wydmuszki pilnują interesów obcych a nie Polski

 7. miedzywierszami

  9 maja 2017 at 15:42

  Powtarzam od zawsze: anulować niemcom te pieniądze jeśli wezmą na siebie nasz dług zagraniczny. Żylibyśmy w państwie bez deficytu.

  • Ula

   10 maja 2017 at 08:49

   I mysle, calkiem powaznie, ze Szwedzi tez powinni nam przynajmniej dobra nakradzione podcza s”Potopu” zwrocic.

   Nie mowie o odszkodowaniach, bo tego nie da sie wyliczyc. Ale ukradzione przedmioty, obrazy, rzezby, bizuteria?

   Polska jest naprawde za dobra, dla tych, ktorzy ja krzywdzili i krzywdza.

   Do zaborcow powinny tez rachunki poplynac, za bogacenie sie kosztem Polski. Moze niewiele z tego co nam skradziono odzyskalibysmy, ale moze obudzilaby sie swiadomosc ludzi na zachodzie, ktorzy mysla, ze Polska powstala w 1918 roku. A za tereny innych panstw, ktore Polska „zagarnela” podaja mapy z XIX stulecia.

  • Danka

   11 maja 2017 at 00:39

   Nasz dlug zagraniczny wzial na siebie vel Rostovsky herbu „Z Bydgoszczu”, tylko gdzie aktualnie dostepny?

 8. Danka

  9 maja 2017 at 18:09

  Brawo Dzieci Wojny!

 9. cayt-london

  12 maja 2017 at 20:21

  podawac hakenkrojcow do sadow o odszkodowania bo sa prawnym nastepca 3 rzeszy ateraz znow podnosza leb

 10. mp4 porn

  14 maja 2017 at 15:02

  Pourquoi ca serait hypocrite? Est-ce que la fille qui se tape le gars en couple à un engagement quelconque avec sa blonde? Je ne crois pas…Même si tu dis que c’est pas de la faute de la fille avec qui le gars trompe… tu la traite de garce hyprocrite. Donc dans le fond, c’est la faute de la garce?

 11. WannaJizz

  15 maja 2017 at 00:11

  I hɑve been exploring foг a ƅit for аny hіgh quality articles oг blog posts ߋn this kind oof arᥱa .
  Exploring in Yahoo I ultimately stumbled ᥙpon tɦiѕ web site.
  Studying thiѕ iformation So і am satisfied tօ express that І’ve ɑ
  vᥱry excellent uncanny feelikng I found outt jսst whаt
  ӏ needed. I so muсҺ unquestionably աill mаke sure to ddo not overlook this
  site ɑnd proviⅾеs it а look regularly.

 12. vh

  18 maja 2017 at 21:13

  Niemcy sa winne Polsce ok 12 bilionow Euro tzw bespornych odszkodowan i ok 8 bilionow Euro spornych – to szacunki historykow brytyjskich z pierwszej polowy lat 90 ubieglego wieku (uzywali oni marek niemieckich DM – w tym czasie to byly kwoty ok 13 – 15 bilionow DM i 9 – 11 bilionow DM).
  Nauczmy sie w koncu cenic zycie Polakow i utracone mozliwosci rozwoju, zniszczenia dobr kultury i cala mase innych skladnikow tego co Niemcy zniszczyli lub zagrabili.

 13. navy fascinator hat

  26 maja 2017 at 09:00

  I just couldn’t go away your web site before suggesting that I extremely loved the usual info a person supply on your guests? Is going to be back steadily in order to investigate cross-check new posts

 14. Darren Sada

  27 maja 2017 at 17:14

  I’m still learning from you, while I’m trying to reach my goals. I certainly liked reading everything that is posted on your site.Keep the aarticles coming. I loved it!

 15. Shaniqua

  14 czerwca 2017 at 16:33

  Después de ver este post, lo recomendaré, porque es coherente y muy informativo. Ojalá continues escribiendo más material relacionado con este tema.

 16. cheap ladies shoes

  15 czerwca 2017 at 13:03

  {Don’t get me wrong, we aren’t heading hungry, but issues are not fantastic at the second.

 17. jenny

  25 czerwca 2017 at 21:19

  diet japanese horror manga vintage

 18. You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

 19. Hilda Lienke

  10 lipca 2017 at 01:42

  As I web site possessor I believe the content matter here is rattling fantastic , appreciate it for your hard work. You should keep it up forever! Best of luck.

 20. Spot on with this write-up, I truly think this website needs much more consideration. I’ll probably be again to read much more, thanks for that info.

 21. Snap Milfs

  18 lipca 2017 at 21:41

  Hot milf sex at http://snapmilfs.com

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra