Z zagranicy

Coraz większe udziały Chińczyków w Deutsche Bank

Chińska HNA Group zakupiła kolejne udziały w Deutsche Bank. Obecnie jest już właścicielem prawie 10 proc. akcji wyemitowanych przez ten, jeden z największych, niemieckich banków, który obecnie przeżywa kłopoty finansowe.

Niemcy, tak nieskorzy do wpuszczania obcego kapitału do swoich firm, pozwalają na przejmowanie udziałów w swoim, znanym w całym świecie, banku. Chińska spółka HNA Group, która jeszcze w lutym miała zaledwie 3 procent udziałów w Deutsche Bank, nabyła w ostatnich dniach jego kolejne akcje warte 3,7 mld dolarów amerykańskich. Po tych zakupach, Chińczycy mają prawie 10 procent udziałów niemieckiego banku. To więcej, niż inny jego duży zagraniczny udziałowiec – królewska rodzina Kataru.

Dwa miesiące temu Deutsche Bank poinformował o czwartej już, od roku 2010, emisji dodatkowych akcji. Deutsche Bank wyemitował do 687,5 milionów nowych akcji, zwiększając ich liczbę aż o blisko 50%. Sprzedaż nowej transzy akcji zakończyła się na początku ub. miesiąca. Akcje te sprzedawane były o 35 procent taniej w stosunku do ceny rynkowej. Jak tłumaczyli jego przedstawiciele było to konieczne z powodu pilnej potrzeby dokapitalizowania spółki bankowej 8 mld euro.

Najwięcej akcji kupił chiński HNA Group. Założycielem HNA Group jest buddyjski nauczyciel Chen Feng. W 1992 roku dzięki rządowej pożyczce założył linię lotniczą Hainan Airlines. Dzisiaj jego spółka jest jedną z najintensywniej inwestujących za granicą chińskich przedsiębiorstw. Wcześniej HNA Group kupiło amerykański fundusz hedgingowy Skybridge Capital.

Kondycję Deutsche Bank osłabiły kary i ugody jakie musiała zapłacić – około 15 mld euro oraz strata netto, w ostatnich dwóch latach, w wysokości 8,2 mld euro. W zeszłym roku bank był zmuszony ciąć premie pracownikom o 11 proc. i opóźnić ich wypłatę do marca. Niemiecki bank prowadzi obecnie restrukturyzację, która ma doprowadzić do poprawy jego stanu.

„Nasze decyzje są znaczącym krokiem na ścieżce do stworzenia prostszego, silniejszego i rosnącego banku. Podniesienie kapitału znacząco zwiększy naszą siłę finansową. Nowa, trzyfilarowa struktura naszego biznesu operacyjnego powinna zapewnić nam znaczący wzrost, zarówno po stronie przychodów jak i zysków” – obiecuje John Cryan prezes Deutsche Bank.

Źródło: Bankier.pl

Fot. Wkipedia

Adam Białous

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

14 komentarzy

14 Komentarzy

  1. Marian

    9 maja 2017 at 17:48

    Deutche Bank zaczyna obecnie przeżywać kłopoty finansowe – tak to trzeba powiedzieć. A będzie jeszcze weselej.

  2. social media management tools

    11 maja 2017 at 15:51

    so what?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra