Felieton

Macron – czyli lokowanie produktu

„Francja wybrała”- pisze światowa prasa, a ja się zastanawiam, czy to Francja wybrała, czy raczej za Francję wybrano. Nie zdarzyło się dotąd, by prezydentem drugiego co do wielkości europejskiego kraju został królik wyciągnięty z kapelusza, bez doświadczenia, trzy lata temu zupełnie nieznany bankowiec od Rotschildów, który widząc, że sondaże socjalistów szorują po dnie, uciekł do przodu, opuszczając Titanica.

Takim królikiem jest przecież Macron. Dlatego warto się zastanowić nad komentarzem byłego lidera Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP), jednego z pomysłodawców Brexitu, Nigela Farage`a, który tak oto napisał na Twitterze: „Jedno wiele oszustwo, usankcjonowane w głosowaniu”. „Macron będzie marionetką w rękach Junckera”. Francuscy internauci pisali: „Gdyby wybory wygrała Le Pen, to oligarchia, banda, która podzieliła pomiędzy siebie Francję zostałaby odpędzona od koryta – o to ten cały kwik, w Polsce, w USA, we Francji, na Węgrzech.

”Idzie tylko o utrzymanie władzy i płynącej z niej kasy i przywilejów – oderwany od koryta establishment nie miałby się gdzie podziać i podpięta pod budżet klientela.” „Podstawową siłą systemu demokratycznego jest możliwość wymiany władzy – należy z tego korzystać.

Te wybory to jednak od strony arytmetyki nie oszustwo, bo zapewne uczciwie policzono głosy, standardy wyborczej demokracji zostały zachowane, ale na pewno jest to zwycięstwo potężnej manipulacji wpływowych i zasobnych elit, których celem było pozostawienie ich przy władzy i zabezpieczenie status quo. Już w dniu ogłoszenia wyników polowa socjalistycznego rządu Hollande`a zgłosiła się do Macrona z ofertą stania u jego boku. Upojony zwycięstwem powiedział do tłumu swoich zwolenników przed Luwrem: ” Wszyscy mówili, że jest to niemożliwe. Ale nie znali Francji!” Czy to był dla Francuzów komplement? Nie dla wszystkich, bo nie wszyscy dali się uwieść manipulacjom. Jedna trzecia wyborców pokazała Macronowi figę, głosując pustą kartką lub wstrzymując się od głosu. I był to gorszy procentowo taki wynik od wyborów w 1969 roku.

W komentarzach internetowych pojawiły się opinie: „Wybory wygrywa człowiek znikąd” „Największy manipulator”, „Biały Obama”. Nawiązania do Obamy nie są z księżyca. To właśnie dziennikarze pokazali w dokumentalnym filmie drogę kariery czarnoskórego Obamy, zdolnego prawnika, w którego wylansowanie – szukając nowego „produktu” – potężnie biznesowe gremia i koledzy z Harvardu zainwestowali ogromne pieniądze, by skroić go pod marzenia czarnoskórych Amerykanów, których euforyczne głosy miał zdobyć startując na amerykańskiego prezydenta. Miał zwyciężyć czarnoskóry, ale „swój”, by nim można było pociągać za sznurki niczym marionetką.

Coraz lepiej widać, że we współczesnej sterowanej demokracji nie ma nic przypadkowego. To są perfekcyjnie zaplanowane wyborcze strategie, opracowane przez znakomitych speców od wizerunków i badaczy nastrojów, obliczone na konkretny zysk określonych środowisk, uzyskany dzięki manipulacjom przeprowadzonym w rękawiczkach. Miękkie, inteligentne manipulacje mają dać wyborcom poczucie, że to oni sami wybrali, podczas gdy sprytnie wybrano za nich. Czasem zdarzają się „wypadki przy pracy”, takie jak zwycięstwo PiS czy Andrzeja Dudy, partii Orbana na Węgrzech, czy zwycięstwo niezależnego finansowo miliardera Donalda Trumpa lub „Brexit” dumnego kraju, który urwał się Unii ze smyczy. Tych odszczepieńców Unia – a raczej jej mocodawcy- oczywiście napiętnuje. Stawia się więc Kaczyńskiego i Orbana pod pręgierzem, wyzywa od faszystów, a obecne rządy w tych krajach określa jako totalitarne. W sprawie Brexitu Jean-Claude Junker chce narzucać Theresie May twarde warunki, zachowując się z butą i arogancją: „Unia nie jest klubem golfowym, gdzie zgodnie w własnym widzimisię można wstępować i występować” – mówi Juncker.

Jeśli zaś chodzi o Trumpa – to podkopuje się mu nadal we wszelkie sposoby autorytet, ostatnio nagłaśniając opinię, że jest człowiekiem chorym psychicznie. Unii łatwiej przychodzi nas strofować, bo totalna opozycja jeździ do Brukseli na skargę i jak targowiczanie domaga się pomocy w obronie własnych interesów. Tymczasem szermując hasłami demokracji te unijne elity same forsują faszyzm. Czy po zwycięstwie Macrona i pieniach, że obejmując we Francji władzę, jest młodszy niż Napoleon Bonaparte w 1848 roku, nasili się ich triumfalizm i buta? Na pewno dostały wiatru w żagle, choć rzeczywistość skrzeczy.

Mimo tego, że Le Pen przegrała w wyborach, nie zmieni to faktu, że 42 proc. Francuzów opowiada się za wyjściem Francji z Unii Europejskiej, a 46,5 proc. – ze struktur NATO. Niemal wszyscy domagają się protekcjonizmu państwowego i ochrony francuskiego rynku przed niekorzystnymi skutkami jego „wolnej ręki”. Zapowiadane przez Macrona uelastycznienie kodeksu pracy i przykręcenie śruby związkom zawodowym to pewna wojna z centralami związkowymi. Świat korporacyjnego biznesu postawił na Macrona, podobnie jak młodzi, lepiej zarabiający, z wielkich miast”. Ale jest też reszta Francji, która się od niego odwróciła. Generalnie- ludzie młodzi głosowali przecież na skrajną lewicę i na skrajną prawicę. Nie dali się nabrać na wizerunek antysystemowego „centrysty”w korporacyjnym garniturku. Pamiętają o wpływie paryskich elit i ideologa Jacques`a Attali, szarej eminencji socjalistów (doradcy Mitteranda, Sarkozy`ego i Hollande`a), którzy go ukształtowali. Warto przypomnieć, że w książce „Krótka historia przyszłości” inspirujący Macrona Attali za najdoskonalszą formę ustrojową uznał „hiperdemokrację” – władzę ponadpaństwowych instytucji, wolnych od narodowych interesów, kierujących się wspólnym dobrem całego kontynentu, czy nawet świata. W futurystycznych wizjach Attali przewidywał, że do 2050 roku cały glob będzie już rządzony „hiperdemokratycznie”, a „transludzie”, przekraczający bariery narodowych egoizmów zawładną światem.

Dlatego warto się wsłuchać w antynarodowe ataki i słowa Marine Le Pen, że „ krajobraz polityczny został podzielony na patriotów i globalistów.” To jest konflikt idei, wartości i interesów. Wybory we Francji, w których zwyciężył „człowiek sklecony w pośpiechu” są sygnałem, że w tym konflikcie otwiera się nowy etap.

Alicja Dołowska

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

168 komentarzy

168 Komentarzy

 1. Po "gabinecie" PAJACA" Macrona poznamy kogo jest WYDMUSZKĄ !

  8 maja 2017 at 22:37

  Ten MASOŃSKI figurant E.Macron to 100% WYDMUSZKA „prezydenta Francji” ma GÓWNO do gadania, a ten cały „nowy gabinet” rządowy francuski będzie powołany, czyli wyznaczony za PLECAMI tego figuranta PAJACA E.Macrona.
  Po tym „nowym gabinecie” właśnie dokładnie DOWIEMY się, kto faktycznie NADYMAŁ jak balon tego fircyka z NIKĄD na „prezydenta rezydenta” gnijącej Francji.
  Przecież E.Marcon pojawił się w kilka tygodni z NIKĄD, został WYSTRUGANY z banana i jest identyczną wydmuszką żydo-masonerii jak ten obsraniec R.Petru w mafijnej zbankrutowanej III RP.
  Ci co ZAINWESTOWALI finansowo w wykołowanie MOTŁOCHU francuskiego, który uległ ręcznemu sterowaniu socjo-technice wyborczej muszą ODZYSKAĆ z wielką nawiązką w to zainwestowali i to ONI obsadzą stanowiska SWOIMI decydentami, którzy będą GWARANCJĄ, że wszystko we wykołowanej Francji DALEJ będzie się KRECIĆ w ich interesie. Ich nie interesuje co MOTŁOCH sobie myśli, czyli identycznie jak jest w żydo-masońskim USA.

  • gieptil

   9 maja 2017 at 08:10

   Dobre. Tak to działa.
   ;-)))))))))))))))

 2. Sewer

  8 maja 2017 at 22:52

  Czy istnieje sposób aby ten świat uratować przed bawiących się w boga banksterami-psychopatami?

 3. Andysmith

  9 maja 2017 at 00:59

  Alicja mam nadzieję że czytasz komentarze.Twoje brednie na temat Dudy który był dokładnie kolesiem znikąd i Szydło która była szefową jakiegoś małego miasteczka są z kosmodsu.Nie porównuj proszę Orbana do tego barana Kaczyńskiego.Orban to narodowiec,Kaczor to zdrajca naszego narodu.tak jak jego brat.dwa pomioty z żydowskiej nacji.Żona dudka niestety jest też żydufką,Macierewicz jest nim też o czym tu w ogóle mowa ja pitole czy was wszystkich po…jebało?

  • PrawNIK

   9 maja 2017 at 05:26

   Jak ktoś „pitoli” czyli gada / pisze bez sensu to po co go czytać?

 4. Zbig

  9 maja 2017 at 01:45

  Macron podczas kampanii zapowiedział że chce wspólnego dla krajów strefy euro: parlamentu, wspólnego budżetu, wspólnego ministra finansów, wspólnego ministra spraw zagranicznych, wspólnego ministra obrony- generalnie- rządu, toż to pozbawianie suwerenności państw strefy euro i pójście w komunę.Jego wyborcy weszli w ten projekt jak w masło. A i tak na euro trzyma łapę Europejski Bank Centralny, który decyduje o poziomie emisji i uśrednionej wartości, co Marine Le Pen określiła w kampanii trzymaniem za dziób krajów z walutą euro i ich ubezwłasnowolnieniem.Dlatego chciała Francję ze strefy euro wyprowadzić.Ale jeśli Macron zrobi deal z Niemcami, do czego się pali,pójdą jak komunistyczny taran i wymuszą przyłączenie się reszty.Stąd pewnie ta „Oda do radości” na wejście pod Luwrem. Zauważcie: najpierw „Oda do radości” a na koniec „Marsylianka”. Symbole są czytelne.

 5. Grzegorz

  9 maja 2017 at 11:20

  Jeśli szczegółowo zliczyć wyborców na antyunijne programy Marine Le Pen,Melenchona i innych, to aż 52 procent Francuzów nie chce być w Unii! A u nas jak te barany 82 procent Polaków jest za Unią. Zakochali się w niemieckiej baronowej Róży Thun. A ten bangnster Macron chce pod flagą Unii Francuzów jednoczyć.Pewnie musi.

 6. Robert B.

  9 maja 2017 at 11:41

  „W futurystycznych wizjach Attali przewidywał, że do 2050 roku cały glob będzie już rządzony „hiperdemokratycznie”, a „transludzie”, przekraczający bariery narodowych egoizmów zawładną światem.”

  A teraz notatka z Wikipedii na temat tego Attali: „Urodził się w rodzinie sefardyjskich ŻYDÓW”.

  To już wiemy, co to znaczy „hiperdemokratycznie” i „transludzie”… „Hiperdemokratycznie” tzn. przez międzynarodowe żydostwo, a „transludzie”, czyli talmudyczni nadludzie.

  Jeżeli ktoś ma jeszcze złudzenia co do żydostwa, to najwyższa pora to zmienić…

 7. 3gp porn

  15 maja 2017 at 16:06

  I’m so glad I found my solution online.

 8. Wellness

  2 czerwca 2017 at 04:41

  I found out something from this.

 9. Candyce

  14 czerwca 2017 at 13:05

  No me esperaba que fuera tan conmovedor todo este tema. Gracias por ponerlo de una manera que llega a lo profundo del alma.

 10. social signal checker

  16 czerwca 2017 at 15:14

  jwxfbnhve jkmht yohnrwa uomt gdghddymmfmyors

 11. Would you be interested in exchanging links?

 12. katie

  27 czerwca 2017 at 18:27

  diet coke 400 race

 13. Guy Wassell

  15 lipca 2017 at 23:56

  great submit, very informative. I’m wondering why the other experts of this sector do not notice this. You must continue your writing. I’m confident, you have a great readers’ base already!

 14. Monet

  14 sierpnia 2017 at 23:55

  weight loss lunch meals

 15. snap milfs

  20 sierpnia 2017 at 01:52

  snap milfs

 16. An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 17. CEO adviser

  25 sierpnia 2017 at 02:00

  You look at this subject from way more than one view point. Your blog has a kind of feeling about it.

 18. marijuana app

  26 sierpnia 2017 at 09:07

  I just discovered your articles on Monday. Do you have any video of that? Certainly a lot of details to take into consideration. I have added your article to my LinkedIn bookmarks

 19. Website eCommerce

  27 sierpnia 2017 at 21:55

  You could certainly see your expertise within the paintings you write. The world hopes for more passionate writers such as you who aren’t afraid to say how they believe. All the time follow your heart.

 20. startup investor

  28 sierpnia 2017 at 12:10

  I bet you sweat glitter. Nice read. Our community is better because you are in it.

 21. Jesse Grillo

  29 sierpnia 2017 at 05:42

  I shared your write up on my WordPress. You have a lot of knowledge on this subject. I am impressed, I have to say. Can you tell us more about this?

 22. 420 app

  29 sierpnia 2017 at 22:25

  Neat website. Your writing style reminds me of my best friend. The people you love are lucky to have you in their lives.

 23. tech adviser

  30 sierpnia 2017 at 06:34

  That is a smart way of thinking about it. When I turned on my phone this site was already running.

 24. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 05:08

  Beyond helpful information. Thank you. There is ordinary, and then there is you. I enjoyed reading this.

 25. Jesse Grillo Jesse Grillo

  1 września 2017 at 07:11

  You appear to know a lot about this. I bet you would like Washington.

 26. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 10:30

  You are absolutly a professional. I hope you are making money off this website

 27. cannabis app

  1 września 2017 at 21:10

  Found this on Blog and I am glad I did Your points are well formed. I bet you would like Connecticut. I really like your writing style and how well you express your ideas.

 28. technology adviser

  2 września 2017 at 07:43

  Thank you. You should be beyond proud of yourself.

 29. Sheldon Cooper

  2 września 2017 at 23:29

  Interesting write up. I just found your posts on Friday. Well this is strange… when I turned on my computer this website was already running.

 30. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 07:22

  I like your style. I think the admin of this web page is really working hard in support of his web site, since here every material is quality based information.

 31. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 16:21

  excellent job on this article! I have been looking everywhere for this! You could survive a Zombie apocalypse. Just wanted to say fantastic blog!

 32. technology adviser

  4 września 2017 at 23:37

  I bet you do crossword puzzles in ink. Great work, keep it up. Super weird… when I turned on my Iphone your website was already loaded. I shared this on WordPress.

 33. May Dewilde

  4 września 2017 at 23:53

  Thanks for any other great article. The place else could anybody get that kind of information in such a perfect way of writing? I have a presentation next week, and I am on the search for such information.

 34. CEO adviser

  5 września 2017 at 19:54

  You have a good head on your shoulders. I shared your blog on my Facebook. This website really sparked my couriousity. I never discovered any attention-grabbing blog like yours.

 35. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 21:51

  Great blog here! Also your web site loads up very fast!
  What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 36. student loans

  6 września 2017 at 01:22

  It’s great that you are getting ideas from this paragraph as well as from our argument made here.

 37. Marylyn

  6 września 2017 at 18:29

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.

  Look advanced to more added agreeable from you! By the way,
  how could we communicate?

 38. Francis

  6 września 2017 at 20:59

  An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a colleague who has been conducting a little homework on this.

  And he in fact ordered me breakfast simply because I discovered it for him…
  lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for
  the meal!! But yeah, thanx for spending the time to talk about this matter here on your blog.

 39. Floy

  8 września 2017 at 01:23

  I wanted to thank you for this good read!! I certainly enjoyed every little bit of it.
  I have got you book marked to look at new stuff you post…

 40. tech speaker

  8 września 2017 at 02:30

  amazing post, thanks a lot. That is a smart way of thinking about it.

 41. Jesse Grillo

  8 września 2017 at 07:46

  I truly appreciate this blog. I hate that my computer battery is dying. I am hoping you write once more very soon! Thanks for posting this awesome website. awesome work, keep it up.

 42. Sheldon Cooper

  9 września 2017 at 01:42

  I just discovered your blogs on Sunday. Well this is weird, when I opened my phone your page was loaded.

 43. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great.
  I don’t know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉
  Cheers!

 44. Emery

  10 września 2017 at 01:57

  Hi, I do think this is a great website. I stumbledupon it 😉 I’m going to revisit yet
  again since i have bookmarked it. Money and freedom
  is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.

 45. flexicraft.co.nf

  10 września 2017 at 08:47

  An outstanding share! I have just forwarded this onto a colleague
  who has been doing a little research on this. And he in fact bought
  me lunch simply because I discovered it for him… lol. So allow me to
  reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for
  spending time to discuss this matter here on your internet site.

 46. many site

  10 września 2017 at 14:59

  This is getting to be a bit more subjective, but I much want the Zune Current market. The interface is colorful, includes additional aptitude, and some neat attributes which includes ‚Mixview’ that enable you instantly see equivalent albums, music, or other customers equivalent to what you happen to be listening toward. Clicking on just one of these will heart on that product, and yet another set of „neighbors” will come into perspective, allowing for your self in the direction of navigate in close proximity to studying by means of related artists, music, or people. Chatting of buyers, the Zune „Social” is much too Terrific enjoyable, letting oneself uncover other individuals with shared choices and starting to be friends with them. Yourself then can listen towards a playlist developed based upon an amalgamation of what all your friends are listening towards, which is additionally remarkable. People apprehensive with privacy will be relieved in the direction of know you can avoid the community in opposition to seeing your individual listening behavior if yourself consequently make your mind up.

 47. mortgage loan

  10 września 2017 at 16:55

  Actually no matter if someone doesn’t understand then its up to other users that they will assist, so here it happens.

 48. I’d have to check with you here. Which is not something I usually do! I enjoy reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

 49. loan term

  11 września 2017 at 07:57

  Nice answers in return of this question with firm arguments and telling the
  whole thing about that.

 50. Lelio Vieira Carneiro Junior

  11 września 2017 at 12:19

  Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea
  shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to
  her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.

  She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 51. small business start up

  11 września 2017 at 13:45

  Hey very cool website!! Guy .. Excellent ..

  Wonderful .. I’ll bookmark your blog and take the feeds also?
  I am glad to seek out numerous useful info here within the publish, we need develop extra techniques on this regard,
  thanks for sharing. . . . . .

 52. www.aclass.com.sg

  11 września 2017 at 17:16

  I was wondering if you ever thought of changing the page layout of your website?
  Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images.
  Maybe you could space it out better?

 53. stocks available

  11 września 2017 at 20:19

  Greetings, I believe your website may be
  having web browser compatibility problems. When I look at your blog in Safari, it
  looks fine however, if opening in I.E., it has some overlapping
  issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up!
  Other than that, fantastic site!

 54. real estate agent

  12 września 2017 at 00:01

  Hello! I know this is kind of off-topic however I needed to ask.
  Does running a well-established blog like yours take a massive amount work?
  I am brand new to blogging but I do write in my journal everyday.
  I’d like to start a blog so I will be able to share my personal experience and feelings
  online. Please let me know if you have any suggestions or tips for new aspiring blog owners.
  Thankyou!

 55. Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to more added agreeable from you!
  However, how could we communicate?

 56. all these things that i've done

  12 września 2017 at 17:09

  Simply want to say your article is as astounding.
  The clearness in your post is just nice and i could assume you are an expert
  on this subject. Fine with your permission allow me to grab your feed to
  keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.

 57. xw.cba.pl

  14 września 2017 at 08:35

  First off I would like to say terrific blog!
  I had a quick question which I’d like to ask if you don’t mind.
  I was interested to find out how you center yourself and clear your head before writing.
  I have had a hard time clearing my mind in getting my thoughts out there.
  I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost
  just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips?

  Many thanks!

 58. escape room burleson

  14 września 2017 at 12:37

  Can I just say what a comfort to find someone who genuinely knows what they’re discussing on the web. You actually understand how to bring a problem to light and make it important. A lot more people must check this out and understand this side of the story. I can’t believe you’re not more popular because you most certainly possess the gift.

 59. how to get singapore pr

  15 września 2017 at 04:48

  I like this post! Thanks.

 60. macau tourism keep

  15 września 2017 at 16:40

  I don’t even know the way I stopped up right here, however
  I thought this publish used to be great. I don’t recognize who you are but definitely you are going to a famous blogger when you aren’t already.

  Cheers!

 61. traveling abroad

  15 września 2017 at 22:29

  If you would like to obtain a good deal from this piece of writing then you have to apply
  such methods to your won weblog.

 62. oldest golf course

  16 września 2017 at 01:17

  I don’t know whether it’s just me or if everyone else experiencing problems with your site.
  It appears as though some of the text on your content are running off the
  screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them too?
  This could be a issue with my web browser because I’ve had this happen before.

  Many thanks

 63. this blog

  16 września 2017 at 02:49

  Zune and iPod: Most persons assess the Zune in the direction of the Contact, however soon after watching how slender and remarkably little and light it is, I choose it towards be a rather one of a kind hybrid that combines properties of both equally the Contact and the Nano. It’s amazingly colorful and stunning OLED display is a bit lesser than the contact screen, nevertheless the participant itself feels relatively a bit lesser and lighter. It weighs above 2/3 as substantially, and is noticeably smaller within width and peak, whilst becoming just a hair thicker.

 64. non profit corporation

  16 września 2017 at 18:39

  Next time I read a blog, I hope that it doesn’t fail me just as much as this one. After all, Yes, it was my choice to read through, nonetheless I truly believed you would have something interesting to say. All I hear is a bunch of crying about something you could fix if you were not too busy searching for attention.

 65. how to get pr in singapore

  16 września 2017 at 22:32

  Great post!

 66. Tyron But

  16 września 2017 at 23:42

  Hmm it appears like your site ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer but I’m still new to everything. Do you have any tips for rookie blog writers? I’d really appreciate it.

 67. travel cover

  17 września 2017 at 03:22

  This piece of writing offers clear idea for
  the new visitors of blogging, that in fact how to do blogging and site-building.

 68. best site

  17 września 2017 at 07:26

  Amongst me and my partner we have owned a lot more MP3 avid gamers around the yrs than I can count, which include Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, and many others. But, the very last pair several years I’ve fixed down in the direction of one line of gamers. Why? Considering the fact that I was joyful to investigate how well-designed and fun to use the underappreciated (and commonly mocked) Zunes are.

 69. recycling of e waste

  17 września 2017 at 20:12

  I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 70. computer scrap

  17 września 2017 at 20:14

  obviously like your website however you have to test the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I find it very troublesome to inform the reality nevertheless I’ll definitely come again again.

 71. computer scrap recycling

  17 września 2017 at 20:16

  I truly appreciate this post. I’ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thx again!

 72. e waste disposal

  17 września 2017 at 20:23

  I will right away grab your rss feed as I can not in finding your e-mail subscription hyperlink or newsletter service. Do you have any? Please permit me understand so that I could subscribe. Thanks.

 73. e waste recycling companies

  17 września 2017 at 20:24

  I like what you guys are up also. Such intelligent work and reporting! Carry on the superb works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my web site :).

 74. disposal of e waste

  17 września 2017 at 20:25

  I truly enjoy looking at on this website , it holds excellent posts . „Something unpredictable but in the end it’s right, I hope you have the time of your life.” by Greenday.

 75. apply permanent resident

  18 września 2017 at 00:20

  I like this post! Thanks.

 76. how to apply singapore pr

  19 września 2017 at 00:06

  I like this post! Thanks.

 77. womens shoes online shopping

  19 września 2017 at 14:03

  Cushioning Shoes- provides runners an elevated shock absorption and minimum medial assistance.|Apart from this means, you can also find Proactol at Amazon. It entails the expense of cash and the returns can be huge if you know how to go through with the entire process. The name can be noticed on its official website.|Shipping is something that you might think offsets the financial savings in tax. This is Mr Howard profession segment 26 times scored thirty points 15 boards. Are you unhappy simply because of your overweight issue?|If footwear is not up to your expectations, you can exchange it for another piece. Though it is a herbal item, but chemists, pharmaceutical retailers do not carry Vimax. Its mini lights can be found in large assortments.|You can even refer to publications and fashion blogs to know what type of shoes are in style. Oftentimes, the owner of the store will be waiting around on you. The name can be noticed on its official website.|The shoes and boots from this brand name arrive up in various colors and patterns. Don’t skip this chance to see this inspirational film. Attempt it and you may not regret for buying such a pair of operating footwear.|You can not get the advantages of Vigrx Furthermore when you buy fake Vigrx Furthermore. How can you skip Christian Louboutin online shop! You can look at various types and brands of footwear available at affordable prices.|Anybody with an Internet access can see the footwear and purchase the types that they like the best. There are few places exactly where you can buy Proactol. L You ought to target keywords with your PPC ads.|But the common size chart is not be appropriate for running. Revitol anti aging kit: it is a product which will assist to stop your early getting older. Great collection of dress footwear for males is accessible here.|You can buy any shoes from the ease and comfort of your workplace or house at whenever you desire. The eagle get 59 fewest points and 24 seconds timing since the franchise’s occasions low document.|What is it that makes Samuel Windsor shoes so unique? The web is the generally the least expensive and simplest location to find every thing you need. Bowtrol probiotics have more than five billion energetic cells.|What ever kind of shoes you are searching for, you will certainly find the desired kind of shoes online.

 78. places to recycle electronics

  19 września 2017 at 14:17

  We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your website provided us with valuable info to work on. You’ve done an impressive job and our entire community will be grateful to you.

 79. electronics recycle

  19 września 2017 at 14:18

  I do agree with all of the ideas you have presented in your post. They’re very convincing and will certainly work. Nonetheless, the posts are very brief for novices. May you please lengthen them a little from next time? Thanks for the post.

 80. e waste recycling center

  19 września 2017 at 14:25

  Wonderful website. Lots of helpful info here. I am sending it to a few friends ans also sharing in delicious. And of course, thanks to your sweat!

 81. apply for pr

  20 września 2017 at 00:25

  I like this post! Thanks.

 82. Angelita

  20 września 2017 at 13:31

  Why users still use to read news papers when in this technological globe all is presented on net?

 83. www.crazymcu.com

  20 września 2017 at 20:20

  If you wish for to get much from this paragraph then you have to apply these methods to your won web site.

 84. www.518847.com

  21 września 2017 at 05:04

  Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff
  previous to and you are just extremely magnificent.
  I really like what you’ve acquired here, really like what
  you’re saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and
  you still care for to keep it smart. I cant wait to read far more from you.
  This is really a wonderful web site.

 85. www.ardesioscavi.it

  21 września 2017 at 13:02

  I’m really loving the theme/design of your web site. Do you
  ever run into any internet browser compatibility issues?
  A few of my blog readers have complained about my site not operating correctly in Explorer but
  looks great in Chrome. Do you have any ideas to help fix this issue?

 86. Felipa

  21 września 2017 at 16:51

  If you are going for most excellent contents like myself,
  only visit this website every day for the reason that it gives feature contents, thanks

 87. There are some interesting points in time in this article but I don’t know if I see all of them center to heart. There is some validity but I will take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as wellyou have a great blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 88. dev.marketvision.in

  23 września 2017 at 00:43

  whoah this blog is fantastic i like studying your posts.
  Keep up the good work! You understand, many persons are looking round for this info, you could aid them greatly.

 89. Doretha

  23 września 2017 at 11:23

  Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you,
  However I am having troubles with your RSS. I don’t know the reason why I cannot join it.

  Is there anybody else getting the same RSS problems?
  Anyone who knows the answer can you kindly respond?

  Thanx!!

 90. Madeleine

  25 września 2017 at 01:37

  Why visitors still use to read news papers when in this technological world the whole thing is accessible on net?

 91. toup.qz0335.com

  25 września 2017 at 04:32

  I think the admin of this web site is really working hard in support of his web page, since here every data is quality based
  data.

 92. Diana

  25 września 2017 at 12:13

  Highly energetic article, I liked that bit. Will there be a part 2?

 93. Rolando

  25 września 2017 at 22:48

  Excellent article! We will be linking to this particularly great post on our site.
  Keep up the great writing.

 94. jordan soccer

  26 września 2017 at 03:19

  Please let me know if you’re looking for a writer for your blog.
  You have some really great articles and I feel I would be a
  good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some content for
  your blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an email if interested.
  Thanks!

 95. bigger butt workouts

  26 września 2017 at 09:44

  Greate article. Keep posting such kind of information on your site.

  Im really impressed by your blog.
  Hey there, You’ve performed an incredible job. I will definitely digg it and for my part recommend
  to my friends. I’m sure they will be benefited from this web site.

 96. beige fascinator hat

  26 września 2017 at 10:40

  Wow! Thank you! I permanently wanted to write on my site something like that. Can I take a part of your post to my site?

 97. http://huiy.cn.com/

  27 września 2017 at 05:06

  Aw, this was a really nice post. Taking the time and actual effort
  to create a top notch article… but what can I say… I
  put things off a lot and never seem to get nearly anything done.

 98. Michell

  27 września 2017 at 05:36

  Your style is unique compared to other folks I have
  read stuff from. I appreciate you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just book mark this web
  site.

 99. emotions list a to z

  27 września 2017 at 07:29

  Apple at the moment is made up of Rhapsody as an application, which is a Wonderful start off, nonetheless it is at the moment hampered by way of the incapacity toward retail outlet locally upon your iPod, and includes a dismal 64kbps bit selling price. If this improvements, then it will fairly negate this usefulness for the Zune, but the 10 music per thirty day period will nevertheless be a huge in addition in just Zune Pass’ prefer.

 100. билети лондон

  27 września 2017 at 07:36

  I was very pleased to find this web-site.I wanted to thanks for your time for this wonderful read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 101. Stella

  27 września 2017 at 10:18

  Great article.

 102. singapore permanent resident

  27 września 2017 at 10:36

  Great post there! Keep it up!

 103. escape room plano

  27 września 2017 at 12:06

  Excellent write-up. I definitely love this website. Thanks!

 104. rpoforums.com

  27 września 2017 at 17:37

  certainly like your web-site however you have to check
  the spelling on quite a few of your posts. Several of them
  are rife with spelling issues and I to find it very troublesome to inform the truth on the other hand I will certainly come again again.

  • Larzews

   2 października 2017 at 21:51

   Cialis Commenti Foro Viagra Viagra Lilly Icos [url=http://cialgeneri.com]viagra cialis[/url] Canadian Discount Mail Order Pharmacies Propecia Viagra Acquista Propecia Online Without A Prescription Cialis

 105. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 września 2017 at 11:16

  May I just say what a comfort to discover someone that
  really knows what they are discussing on the web. You certainly
  know how to bring a problem to light and make it important.
  More people should check this out and understand this side of your story.
  It’s surprising you aren’t more popular given that you surely possess the gift.

 106. butt workout

  28 września 2017 at 14:37

  Piece of writing writing is also a excitement, if you be acquainted with after that you can write
  or else it is difficult to write.

 107. well-known dating sites

  28 września 2017 at 16:38

  Hello to every one, the contents present at this
  web site are truly awesome for people experience, well, keep up the
  nice work fellows.

 108. Thaddeus

  29 września 2017 at 07:58

  I’m not sure where you are getting your info, but great topic.
  I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for magnificent information I was looking for this information for my
  mission.

 109. http://forum.3k-millennium.net

  29 września 2017 at 09:23

  These are in fact enormous ideas in concerning blogging.
  You have touched some nice things here. Any way
  keep up wrinting.

 110. Carlos Eduardo Correa da Veiga

  30 września 2017 at 11:00

  I’m not sure where you are getting your info, but great topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for great info I was looking for this information for my mission.

 111. Carlos Eduardo Veiga

  30 września 2017 at 23:14

  Thanks for sharing your info. I really appreciate your efforts and I am waiting for your further
  write ups thanks once again.

 112. best butt

  1 października 2017 at 13:39

  What’s up to every one, the contents existing
  at this website are really awesome for people experience, well, keep up the good work fellows.

 113. butt workout

  2 października 2017 at 09:12

  Just want to say your article is as astounding. The clarity on your publish
  is simply nice and that i can assume you are an expert on this subject.
  Fine together with your permission allow me to take hold of your RSS
  feed to keep up to date with impending post. Thanks one
  million and please continue the rewarding work.

 114. Larzews

  2 października 2017 at 21:51

  Metronidazole 200mg For Dogs Amoxicillin While Pregnant [url=http://genericcial.com]cialis online[/url] Cialis Ventajas Y Desventajas Buy Brand Cialis Online Ireland Need Provera

 115. Larzews

  2 października 2017 at 21:52

  uk. [url=http://easymoneyfast24.com]bad credit loans[/url] Should IEX be able to protect its customers from highfrequency traders who act faster than them Quite possibly But its not frontrunning.uk Picturedesk hadyniballdailypost.

 116. arsenal soccer

  3 października 2017 at 08:01

  hi!,I love your writing so so much! percentage we
  keep up a correspondence extra approximately your article on AOL?
  I require a specialist in this area to resolve my problem.
  Maybe that is you! Having a look forward to peer you.

 117. globoplay.globo.com

  3 października 2017 at 08:05

  Greetings! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?
  I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for
  another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 118. escape room mckinney

  4 października 2017 at 06:06

  Everything is very open with a precise description of the issues. It was truly informative. Your site is very helpful. Many thanks for sharing!

 119. www.thetelecommunications.net

  4 października 2017 at 07:14

  The Zune concentrates upon remaining a Moveable Media Player. Not a net browser. Not a game machine. Maybe within the upcoming it will do even greater within those people areas, but for presently it is a Great route towards set up and pay attention towards your new music and flicks, and is devoid of peer in that respect. The iPod’s strengths are its net traveling to and purposes. If all those strong further powerful, possibly it is your suitable conclusion.

 120. funny blog

  5 października 2017 at 04:00

  it is like you wrote the book on it or something. magnificent post. I like download weed maps but I’ve always been a supporter of cannabis doctors. I wants to be a master in this issue. You have brought up a very superb points

 121. funny girl blogs

  5 października 2017 at 06:32

  You should be super proud of yourself. This stuff is great! I needed this. Exceptionally well written!

 122. best dating

  5 października 2017 at 15:54

  I’m extremely pleased to find this site. I wanted to thank you for
  ones time just for this wonderful read!! I definitely appreciated every part of it and I have you book-marked to see
  new information on your site.

 123. Larzews

  6 października 2017 at 14:50

  Rezeptfreies Viagra Kaufen Efectos Secundarios De La Cialis [url=http://leviinusa.com]order levitra from canada[/url] Cialis Interazioni Cialis 10 Mg Prospecto

 124. irregular heart rhythms

  6 października 2017 at 19:30

  Thanks a bunch for sharing this with all people you really recognise what you are talking about!
  Bookmarked. Kindly additionally seek advice from my web site =).
  We will have a link change arrangement among us

 125. Kena Mims

  7 października 2017 at 03:15

  Hi would you mind sharing which blog platform you’re working with? I’m going to start my own blog soon but I’m having a tough time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 126. funny blog post

  7 października 2017 at 09:31

  Your article has proven super useful to me. You remind me of my boyfriend.

 127. website whenever

  7 października 2017 at 09:48

  Keep on writing, great job!

 128. arsenal soccer

  7 października 2017 at 16:57

  This text is worth everyone’s attention. Where can I find out more?

 129. Minna Stennett

  7 października 2017 at 21:06

  It is the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or tips. Maybe you could write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!

 130. heart protection

  7 października 2017 at 22:15

  Hi, I think your site might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Chrome, it looks fine but
  when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, terrific blog!

 131. Weed app

  8 października 2017 at 01:16

  This might be a weird thing to to say however… I really like your websites. I like vape pen but I’ve always been a supporter of entrepreneurs. Oh my goodness! A amazing article. Hey, that is a clever way of thinking about it. Take a look at my web site as well and let me know what you think.

 132. travel magazine

  8 października 2017 at 20:41

  Really when someone doesn’t know afterward its up to other people
  that they will assist, so here it occurs.

 133. make holiday travel

  8 października 2017 at 22:25

  each time i used to read smaller articles which as well clear their motive,
  and that is also happening with this piece of writing
  which I am reading at this place.

 134. well-known dating sites

  9 października 2017 at 00:46

  Just wish to say your article is as amazing. The clarity on your post is just spectacular and that i could think you are a
  professional on this subject. Fine together with your
  permission allow me to grab your feed to stay up to date
  with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

 135. qq domino 99

  9 października 2017 at 13:40

  The fresh new Zune browser is amazingly beneficial, however not as positive as the iPod’s. It performs effectively, nonetheless just isn’t as instantaneous as Safari, and incorporates a clunkier interface. If by yourself at times system upon applying the internet browser that’s not an issue, however if you are coming up with toward read through the website alot against your PMP then the iPod’s larger sized show and superior browser might be substantial.

 136. website design company

  9 października 2017 at 15:35

  Everyone loves it whenever people come together and share views.
  Great website, stick with it!

 137. Robertwep

  9 października 2017 at 19:50

  [url=http://schudnij-szybko.pl]tabletki na odchudzanie[/url]

 138. Larzews

  9 października 2017 at 20:34

  Perlutex [url=http://cialtobuy.com]cialis[/url] Prix Cialis Boite 4 Misoprostol Order Online

 139. dating guidelines

  9 października 2017 at 20:47

  Great information. Lucky me I found your blog by accident (stumbleupon).

  I’ve saved it for later!

 140. website admin allows

  10 października 2017 at 15:13

  What’s up to all, how is everything, I think every one is getting more from
  this web page, and your views are nice designed for new users.

 141. right timex

  10 października 2017 at 20:00

  Hi to all, how is everything, I think every one is getting
  more from this website, and your views are pleasant in favor of new users.

 142. bandar bola terbesar

  11 października 2017 at 07:03

  Zune and iPod: Optimum persons review the Zune toward the Contact, nevertheless at the time viewing how slender and amazingly very little and mild it is, I contemplate it towards be a fairly exclusive hybrid that combines features of both of those the Touch and the Nano. It is Really vibrant and beautiful OLED display is a little bit scaled-down than the touch screen, nonetheless the participant by itself feels pretty a little bit smaller sized and lighter. It weighs in excess of 2/3 as a great deal, and is noticeably smaller sized in just width and top, although remaining specifically a hair thicker.

 143. timex check

  11 października 2017 at 14:07

  Wow that was unusual. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say superb blog!

 144. Egli Diana Pinto

  11 października 2017 at 14:15

  An impressive share! I’ve just forwarded this onto a
  co-worker who had been doing a little homework on this.
  And he in fact ordered me breakfast simply because I discovered it for him…
  lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanx for spending the time to talk about this issue here on your internet site.

 145. having holiday travel

  12 października 2017 at 11:37

  Please let me know if you’re looking for a author for your blog.

  You have some really great articles and I feel I would
  be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some content for your blog
  in exchange for a link back to mine. Please shoot
  me an e-mail if interested. Thanks!

 146. Larzews

  12 października 2017 at 20:55

  Amoxicillin And Sun [url=http://mailordervia.com]viagra online prescription[/url] Levitra Au Canada

 147. where to take old computers

  13 października 2017 at 12:00

  This is really interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I’ve shared your website in my social networks!

 148. Larzews

  14 października 2017 at 01:34

  Baclofene Et Sep Composition Viagra [url=http://costofcial.com]cialis online[/url] Buy Generic Ciprofloxacin Online No Prescription

 149. Elenore Carolan

  15 października 2017 at 01:05

  Awsome site! I am loving it!! Will be back later to read some more. I am bookmarking your feeds also.

 150. Marijuana Dispensary

  15 października 2017 at 06:55

  Do not get afraid to spread your thoughts. Will you write more about this? This website has some interesting and great content. My uncle wants to be a teacher in this issue.

 151. Larzews

  15 października 2017 at 15:54

  Mail Order Drugs From Canada Elife Pharmacy [url=http://cheapvia50mg.com]viagra[/url] Viagra Professional Wiki Propecia Arranca Cheap Cialis On Line No Rx

 152. Mervin Navappo

  16 października 2017 at 00:04

  Hi, Neat post. There is a problem with your site in internet explorer, could check this… IE still is the marketplace chief and a huge element of folks will miss your magnificent writing due to this problem.

 153. Sheryl Flyzik

  16 października 2017 at 10:21

  I have read some just right stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting. I wonder how a lot attempt you set to make the sort of great informative site.

 154. Marijuana Dispensary

  16 października 2017 at 11:44

  I will be subscribing to your feed. Somehow you make time stop and fly at the same time. This site was loaded when I turned on my phone. You saved me a lot of hassle just now. Thank you!

 155. Grupo Coral presidios

  17 października 2017 at 18:30

  What i do not understood is if truth be told how you’re not really a lot more well-favored than you might be right now.

  You are very intelligent. You already know thus considerably in terms of
  this topic, produced me in my view believe it from numerous numerous angles.
  Its like men and women are not fascinated until it’s
  one thing to do with Girl gaga! Your personal stuffs nice.
  At all times handle it up!

 156. Hermosa Beach

  17 października 2017 at 19:49

  You should be thanked more often. So thank you!! You have the best ideas. Our community is better because you are in it.

 157. Grupo Coral presidios

  18 października 2017 at 00:09

  My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a variety of
  websites for about a year and am worried about switching to another platform.

  I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can import
  all my wordpress content into it? Any help would be greatly appreciated!

 158. Lélio Vieira Carneiro Junio

  18 października 2017 at 04:17

  Hello everyone, it’s my first pay a visit at this web page, and paragraph is genuinely fruitful in favor of me, keep up posting these posts.

 159. Marijuana Dispensary

  18 października 2017 at 19:32

  I love articles like this one but I find myself spending hours simply browsing and reading. This actually answered my problem. I feel like people should send you cash for this amazing content. You have opened my eyes to varying views on this topic with interesting and solid content.

 160. Itamar Serp

  18 października 2017 at 19:57

  If some one needs expert view on the topic of blogging then i suggest
  him/her to go to see this webpage, Keep up the nice job.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra