Felieton

Odszkodowania za obowiązek szkolny?

Jak wysokie odszkodowanie powinni otrzymywać uczniowie za to, że przez dwanaście lat nauki nie zostali wystarczająco dobrze przygotowani do egzaminu maturalnego?

Do kogo może mieć pretensje polski uczeń obowiązkowo edukowany w szkole, jeżeli po jej ukończeniu nie będzie biegle władał językiem ojczystym? Nie będzie umiał się wypowiadać w formie ustnej ani pisemnej? A co, jeżeli nie będzie umiał dobrze rachować lub dobrze znał przynajmniej jednego języka obcego? Kto wypłaci odszkodowanie dziecku, a raczej dorosłej już osobie, za zmarnowanych kilkanaście lat w szkole?

Kto jest odpowiedzialny za edukację?

Przeciętny uczeń jest edukowany w placówce oświatowej około dwunastu lat. Poświęca on kilkanaście lat swojego życia na naukę w sztucznie przygotowanych dla niego warunkach. Spędza on w szkole prawie czterdzieści godzin tygodniowo, a w domu, nauczyciele wyznaczają swoim uczniom dodatkowe nadgodziny. Wszystko po to, by zdobyć odpowiednią wiedzę i umiejętności. A co jeżeli ich nie zdobędą?

Do kogo z reklamacją?

Co w przypadku, gdy zdobyta wiedza i umiejętności będą niewystarczające, by uczeń mógł zrealizować swoje marzenia, zamierzania lub pasje? Do kogo powinien pójść z reklamacją, że nie został wystarczająco dobrze wyedukowany, aby np. zdać egzamin maturalny i móc dostać się na wymarzone studia?

Kto jest odpowiedzialny za edukację dziecka? W edukacji domowej dziecko może mieć pretensje do rodziców, bo to oni biorą odpowiedzialność za jego naukę. Jak jednak przedstawia się sytuacja z obowiązkową edukacją w szkołach publicznych? Czy odpowiedzialność za niewyedukowanie dziecka ponoszą wtedy jego rodzice? Wydaje się, że nie. Przecież oni oddają dziecko w ręce specjalistów od edukacji, czyli pedagogów, nauczycieli, urzędników MEN.

Odpowiedzialnością nie można obarczyć dzieci, przecież to one mają być kształtowane. Czy można dziecko uczynić odpowiedzialnym za swoje wychowanie i edukację, którą pobiera w szkole? Niektórzy chętnie przystaliby na to. Jednak jest to absurd, satysfakcjonujący tylko ludzi bez wyobraźni.

A może odpowiedzialność spoczywa na nauczycielach i urzędnikach? Przecież to od nich zależy czego i w jakim czasie powinno nauczyć się dziecko. Czy nauczyciel weźmie odpowiedzialność za to, że nie nauczył swoich uczniów biegłego posługiwania się nauczanym przez niego przedmiotem? Ja nie znam takiego.

Jeśli nie nauczyciel, to może ministerstwo? Ale który z ministrów edukacji odpowiadał kiedykolwiek przed rodzicami i uczniami, że wprowadzane za jego kadencji zmiany nie przyczyniły się do poprawy jakości nauczania? Który wypłacił odszkodowanie dzieciom za zmarnowanie dwunastu lat w murach placówki oświatowej?

Kto zatem jest odpowiedzialny za edukację dzieci?

Jeśli wszyscy są odpowiedzialni, to nikt nie jest odpowiedzialny

Dzieci już od najmłodszych lat muszą spełniać obowiązek szkolny. Rodzicom wmawia się, że szkolna edukacja jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie i tylko ona zapewni dzieciom rzetelną edukację. Co w przypadku, gdy jej nie zapewni? Kto w takim przypadku powinien zrekompensować dzieciom te kilkanaście lat pobytu w placówkach oświatowych?

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

70 komentarzy

70 Komentarzy

 1. Soroka

  9 maja 2017 at 10:20

  Ale jednak jest pani Magdalena! Myślałem że nas już opuściła.
  Zadała Pani pytanie: Kto zatem jest odpowiedzialny za edukację dzieci?
  Odpowiedź jest dziecinnie prosta: Ten kto je edukuje! Bo ktoś zawsze je edukuje.
  Niesłusznie Pani zakłada, że ten kto edukuje dzieci, zawsze ma na celu ich dobro. Obecnie niestety edukacja publiczna nie ma na celu dobra dzieci. Jest tak w większości z głupoty. Tylko ci na górze robią to świadomie.
  Ciekawe ilu nauczycieli prawidłowo odpowiedziałoby na pytanie: Co to jest dobro? Jeżeli nie wie się czegoś, to przecież nie jest się w stanie do tego dążyć.

  • ddd

   9 maja 2017 at 11:51

   Odpowiedzialny za SWOJĄ edukację jest uczeń, jak jest leń, to nic nie zrobi nawet najlepszy nauczyciel. A kto odpowiada za to, że student oblał egzamin? Kto zapłaci mi odszkodowanie, bo się nie przygotowałam i oblałam prawo jazdy. Przecież siedziałam na zajęciach, ale mi się nudziła. Ludzie – przywróćmy trochę normalności:)

   • mmm

    9 maja 2017 at 12:04

    dokładnie.. żeby nie zdobyć 30% na maturze to trzeba być totalnym ignorantem i śmierdzącym leniem.

    • unip

     9 maja 2017 at 12:51

     Uczniowie niewiele robią w szkole a odpowiednia reakcja nauczyciela spotyka się z wściekłym odzewem ze strony rodziców. Po co nam taka szkoła? Młodzież powinna iść do zawodówki a potem od razu do pracy. Kto chciałby się kształcić mógłby to robić wieczorowo za własne pieniądze. Teraz młodzież używa życia do 24 roku życia pod pretekstem studiów a potem nie przyjmuje ofert pracy lub nie ma ofert pracy z danym wykształceniem. Zakładać rodziny nie chcą, dzieci tez nie chcą mieć. Ten świat musi upaść.

 2. qq

  9 maja 2017 at 10:39

  To pytanie jest co najmniej dziwne. Nie trzeba dużej wyobraźni, by wiedzieć, że odpowiedzialność za efekty edukacji leży po obydwu stronach. Jak nauczyć kogoś czegokolwiek, jeśli on nie chce się tego nauczyć? Można przyprowadzić go do wody, ale nie można zmusić go, żeby się napił. Nauczyciel przekazuje wiedzę, ale uczeń musi współpracować, żeby się nauczyć i zobaczyć pozytywne efekty na maturze. Poza tym nauczyciel uczy jednakowo całą klasę, ale niektorzy uczniowie zdają maturę, a inni nie. Jak wskazać winnego w takiej sytuacji? Jak udowodnić, że nauczyciel wykonał dobrze swoją część pracy, a uczeń swoją?

  • Soroka

   9 maja 2017 at 10:52

   Spowodowanie, aby dziecko zainteresowało się pożądanymi tematami, też należy do zakresu edukacji. Ten, kto tego nie potrafi, nie nadaje się na nauczyciela.

   • marek

    9 maja 2017 at 11:48

    Warto spojrzeć na problem ze strony socjocybernetycznej. Człowiek unika sygnałów i bodźców które uzna (nawet nieświadomie) za sprzeczne ze swoim interesem, dlatego jak dziecko uważa że nie ma telentu do języków to rzeczywiście nie umie ich sobie przyswoić, a dzieci z zaległościami np. w matematyce nie nadrabiają ich mimo korepetycji. Dopiero zmiana nastawienia pozwala na odwrócenie blokady w głowie dziecka, ale to wymaga indywidualnego podejścia (mało prawdopodobne w 35 osobowej klasie) lub selekcji dzieci według uzdolnień, inteligencji, szybkosci zapamiętywania, witalnosci i dopasowanie programu do różnych grup. To wymaga jednak kometecji o których nawet na uniwersytetach ciężko, a co dopiero w publicznej szkole. Pozdrawiam.

    • Soroka

     9 maja 2017 at 14:05

     Nastawienie do nauki ucznia też jest obowiązkiem nauczyciela!!!
     Obecni nauczyciele swój obowiązek traktują tak: Wygadam temat, a reszta mnie nie obchodzi.

    • SOCJOCYBERNETYK

     9 maja 2017 at 17:29

     Ależ wyedukowany!!!! SOCJOCYBERNETYCZNEJ!!! Aj! Waj! To nie lepiej SOCJOPSYCHOMEDOEDUFILOCYBERSEKSUMETEBETATEOLOZOOLOKOSMOPOLITKOFILOGEOGRAMILICZNEJ?

  • klioes vel pislamista

   9 maja 2017 at 11:49

   Skoro istnieje (moim zdaniem z punktu widzenia prawa naturalnego nielegalnie) OBOWIAZEK szkolny, to panstwo (takie totalniackie panstwo jak IIIRP) strzegace takiego obowiazku, ODPOWIADA ZA EFEKTY SWEGO TOTALNIACTWA.

 3. pe

  9 maja 2017 at 13:30

  Proszę, przestańmy wreszcie mówic o „nauczanych przedmiotach” NAUCZANE są dzieci, uczniowie. Przedmiot może byc „wykładany” lub mozna” nauczać np. jezykA obcego( Nie „JĘZYK OBCY”!) Ale, na litosc!!! nie „nauczamy języka” ( bo to nie język jest poddawany nauczaniu-lecz uczeń)-nauczamy UCZNIA. Błagam, wrócmy do prawidłowego uzywania STRONY BIERNEJ i własciwych PRZYPADKÓW.

  • Binio

   10 maja 2017 at 03:59

   poziom wykształcenia bardzo dużej części nauczycieli jest na równie wysoki jak wyśmiewana na youtubie „gimbaza”. Traktują swoją pracę jakby obsługiwali tokarkę , parę godzin i do domu, a czy ktoś coś umie to już nieważne 🙂

 4. Soroka

  9 maja 2017 at 14:02

  Wszystkie powyższe komentarze są owocem świadomości ukształtowanej wg religii materialistycznej.
  Głównym ich motywem, jest powiązanie tzw. wykształcenia z pozycją materialną osoby. Nikt z komentujących nie bierze pod uwagę, że pieniądze należą się tylko i wyłącznie za wykonaną pracę potrzebną, bez względu na tzw. wykształcenie. Takie przekonanie jest reliktem materialistycznego przekonania, wypływającego z egoizmu, o podziale ludzi na lepszych i gorszych. Dopóki to przekonanie nie odejdzie w niebyt, to dalej szkoły będą uczyły głupoty, bez względu na to, czy będą dobrowolne, płatne, z wyselekcjonowanymi uczniami, domowe i jakiekolwiek inne.
  Religia materialistyczne, jest religią diabła i nigdy niczego dobrego nie wytworzy!

 5. gosc

  9 maja 2017 at 15:31

  Do kogo pretensje? Do nauczycieli, ministerstwa, rodziców i dziecka. To jest wspólna praca.

  Obarczanie odpowiedzialnością jedynie nauczycieli to dopiero absurdalny pomysł. Przecież nie wstrzykują dziecku wiedzy, to musi być współpraca. Jeśli dziecko jest leniwe, nie uważa na lekcjach, nie odrabia prac domowych, nic nie czyta, olewa swoją edukację – to nie będzie dobrych efektów.
   
  Pierwszy etap to rodzice, którzy powinni swe dziecko nauczyć podstaw jak i odpowiednich zasad, w późniejszym okresie mogą skutecznie mobilizować do nauki. Starsze „dziecko” powinno już samo rozumieć potrzebę edukacji.

  Jest też kwestia indywidualnych możliwości intelektualnych, ale bez przesady – matura podstawowa to nie „rocket science”.

  Zdarzają się oczywiście słabi lub wręcz źli nauczyciele, ludzie którzy nie potrafią uczyć. Wtedy wyniki całej uczonej grupy uczniów są mizerne. Może to być też jednak efekt wyboru szkół, gdzie najlepsi uczniowie idą do szkoły o dobrej renomie itp.
   
  W każdym razie pomysł by nagradzać leniów („odszkodowanie”) jest absurdalny, doprowadziłby do patologii.

 6. Kurator

  9 maja 2017 at 20:10

  Proszę także pomyśleć, a kto jest winien temu , że dorosły człowiek nie potrafi zdać egzaminu na prawo jazdy. Pewnie odszkodowanie winien płacić instruktor, lub ośrodek szkolenia. Szczerze powiem , że dla mnie ten cały sposób Pani rozumowania tego problemu to zwykłe podpuszczanie. Może jednak zacznie Pani to genialne rozumowanie sprawy, od lenistwa i kombinatorstwa młodzieży. Kto się chce uczyć, ten się uczy, i nie ma problemów z maturą. Zgodnie z Pani rozumowaniem, skoro szkoła jest beee, niech ci biedni gnębieni przez nauczycieli i szkołę „wspaniali młodzi ludzie ” zostaną w domach i niech tam się uczą. Skoro jest tak żle, to jakim cudem, w każdej szkole są bardzo dobrzy uczniowie, biorący udział w olimpiadach wiedzy. Dlaczego więc , ta reszta młodzieży nie potrafi pojąć tego co każdy powinien. Czyżby tych uczyli inni nauczyciele, skoro w tej samej klasie są ci i ci. A gdzie są rodzice, może pani nie wie, ale większość to normalnie olewa, i niewiele ich obchodzi co dzieje się w szkole z ich dzieckiem, w domu zaś , nie maja dla niego czasu. A czy wie Pani jak wygląda to samo w szkołach katolickich, ja wiem, jest jeszcze gorzej. Ale to mnie akurat nie dziwi. Szkoda gadać, na to co Pani wypisuje, dla mnie fałszywe i nie sprawdzone. Proponuję udać się do szkoły i pogadać z uczniami, o tym co i jak myślą o szkole i dlaczego tak myślą, przy okazji zaś proszę sprawdzić ilu jest tych uczciwie się uczących a ilu śmierdzących leni, dla których szkoła jest komórka i internet

  • knot

   9 maja 2017 at 20:36

   Nie ma obowiązku posiadania prawa jazdy. Jest obowiazek szkolny. najlepiej by było, zeby uczniowie mogli wybierac – czy ucza sie w szkole czy w domu. na razie moga. Zeby tylko moglo byc tak dalej, chociaz klody pod nogi edukacji domowej ministerstwo kladzie.

   • MM

    10 maja 2017 at 17:28

    Matura też nie jest obowiązkowa. Edukacja jest obowiązkowa, ale tylko w szkole podstawowej i gimnazjum.

 7. maturzystka

  9 maja 2017 at 22:34

  Jestem uczennica która podchodzi w tym roku do matury . Wiele osób wspomina tu że my uczniowie to lenie to nie prawda . Ja osobiście naprawdę dużo się uczę a osiągam średnie wyniki , to nie jest kwestia lenistwa ale predyspozycji. Nie każdy będzie dobry np. Z matematyki. Na swoim przykładzie wiem że maturę zdam z matematyki nie dzięki szkole czy nauczycielce ale dZięki własnej ciężkiej pracy . Już dziś wiem że zdam na około 40% , ale nie jestem wstaniej zdać wyżej skoro nie mam znikąd pomocy . Zresztą bronia państwo tu nauczyciel ja rozumiem że mają oni ciężko ale jak to jest gdy ma się w klasie ucznia który się udziela na rzecz szkoły, wygrał olimpiadę nigdy nie został pochwalny a uczeń który jest chuliganem ciągle chwalony . Dlaczego uczeń który się udziela w miarę dobrze uczy ale ma słabsza frekwencja z powodu choroby ma mieć takie samo zachowanie na koniec jak chuligan który ma same uwagi negatywne ciągle rozmawia i nie potrafi się zachować.Uważam że mało który nauczyciel nadaję się do nauczania to trzeba robić z pasją , bo dzięki takim nauczycielom można naprawdę coś osiągnąć i czegoś się nauczyć.

  • maturzystka

   9 maja 2017 at 22:44

   Jestem uczennica która podchodzi w tym roku do matury . Wiele osób wspomina tu że my uczniowie to lenie to nie prawda . Ja osobiście naprawdę dużo się uczę a osiągam średnie wyniki , to nie jest kwestia lenistwa ale predyspozycji. Nie każdy będzie dobry np. Z matematyki. Na swoim przykładzie wiem że maturę zdam z matematyki nie dzięki szkole czy nauczycielce ale dZięki własnej ciężkiej pracy . Już dziś wiem że zdam na około 40% , ale nie jestem wstaniej zdać wyżej skoro nie mam znikąd pomocy . Zresztą bronia państwo tu nauczyciel ja rozumiem że mają oni ciężko ale jak to jest gdy ma się w klasie ucznia który się udziela na rzecz szkoły, wygrał olimpiadę nigdy nie został pochwalny a uczeń który jest chuliganem ciągle chwalony . Dlaczego uczeń który się udziela w miarę dobrze uczy ale ma słabsza frekwencja z powodu choroby ma mieć takie samo zachowanie na koniec jak chuligan który ma same uwagi negatywne ciągle rozmawia i nie potrafi się zachować.Uważam że mało który nauczyciel nadaję się do nauczania to trzeba robić z pasją , bo dzięki takim nauczycielom można naprawdę coś osiągnąć i czegoś się nauczyć. Nasza oświata jest fatalna…..

   • Soroka

    10 maja 2017 at 10:17

    A po co się szanowna maturzystka „uczy”? Obecnie w szkołach się nie uczy, tylko przyjmuje informacje do wierzenia w nie.
    Nauka jest to proces poznawczy i narzędzie poznawania prawdy.
    Poznawanie prawdy polega na kontakcie zmysłowym z poznawaną prawdą i uświadamianie jej sobie.

    • Bravio

     10 maja 2017 at 10:39

     Otóż to! W szkole człek przyjmuje podawane mu kredo. W życiu, w świecie przyrody – uczy się. tak było jest i bedzie. Brawo Soroka!W punkt!

    • qq

     15 maja 2017 at 12:50

     Kilka lat nauki w szkole nie wystarczy, by każdy uczeń sam odkrywał prawa, które odkrył już ktoś przed nim, często poświęcając jednej sprawie całe życie naukowe. Dlatego podawane są one jako udowodnione i sprawdzone. Doświadczenia są dobre, ale w ograniczonym zakresie. Edukacja dotyczy zbyt wielu dziedzin, by każda z nich analizować od podstaw. Stąd „przyjmowanie informacji do wierzenia”. Życie w dużym stopniu polega na zaufaniu. Udzielamy go tak długo, dopóki nie zostaniemy przekonani do zmiany stanowiska. Poznawanie tego, co zostało dokonane w nauce, nadal jest „poznawaniem”.

   • kont

    12 maja 2017 at 21:01

    Z matematyki to może i Pani Szanowna zda maturę, ale z języka polskiego to pewnie nie. W każdym razie, nie powinna Pani zdać matury z języka ojczystego.

  • gosc

   10 maja 2017 at 20:10

   Z polskiego też słabiutko – interpunkcja, „nie prawda”, „jestem wstanie” itd.

   Szkoda też, że nie ma w programie logiki. „Ja osobiście” ma się nijak do tego, jaki jest poziom lenistwa wśród uczniów.

   Pomyśl czego bronisz – wg autorki artykułu taki „chuligan”/leń, jeśli nie zda matury, powinien jeszcze dostać odszkodowanie.

 8. Nm

  9 maja 2017 at 23:40

  Szkoła powinna zapewnić porządne przygotowanie do matury, każdemu uczniowi, który chce się do niej dobrze przygotować. W mojej szkole, mimo „wysokiego” poziomu, nie było sposobu wynieść np. z lekcji angielskiego wiedzy wymaganej na maturze. Każdy uczeń zmuszony był do płacenia za korepetycje, ponieważ mimo chęci i starań na lekcjach, efekty były jedynie w stopniach, nie w wiedzy. I tak zwykle bywa. Uczeń musi uczyć się na własną rękę, nauczyciel wymaga na sprawdzianach. Dodatkowo szkoły szczycą się dobrymi wynikami z matur, osiągniętymi dzięki pracy poza szkoła. I gdzie tu logika? Dlaczego dziecko z uboższej rodziny ma mieć mniejsze perspektywy tylko dlatego że nie stać je na korki? Przecież państwo zapewnia edukację. Polskie szkolnictwo, ten system to porażka. Zabawa w „edukację”. Strata wielu lat, podczas których można by się tyle nauczyć.

  • Bravio

   10 maja 2017 at 10:42

   Przykre i bardzo smutne. Szkola bawi sie w edukacje domowa, tzn. dziecko uczy się w domu, pomaga rodzic albo osobiscie albo finansowo a szkola sprawdza wiedze na sprawdzianach. I gdzie tu logika?

 9. ja

  10 maja 2017 at 16:03

  To proszę wszystkich takich mądrych o odpowiedź jak dziecko, może czegokolwiek nauczyć się w szkole ??? Zakłamanej historii itp… a po choinkę takich głupot się uczyć ???? Jak człowiek, ma iść do normalnej pracy, rozwijać swoje hobby, pasje dzięki nauce w szkole? No proszę Was dobrze wiemy, że szkoła to tak naprawdę czas stracony. Mogłoby być inaczej jakby od początku szkoły itp nie tłukli w nas absurdalnych rzeczy wiedzy nikomu na co dzień nie przydatnych. Uważam ,że w szkole powinni dzieci rzeczy przydatnych i prawdziwych . Obudźcie się ludzie z tego letargu i zacznijcie normalnie żyć.

  • qq

   15 maja 2017 at 12:58

   Istnieją tzw. szkoły specjalne, które przygotowują do życia, uczą samych najbardziej przydatnych umiejętności. Można tam zgłosić swoje dziecko. Trzeba tylko posiadać orzeczenie o niepełnosprawności dziecka. Nie trzeba wtedy zdobywać czegoś, co nazywamy „wiedzą ogólną” i przez całe życie można prowadzić rozmowy o „pogodzie”.

 10. MM

  10 maja 2017 at 17:41

  Zawód nauczyciela jest podobny do zawodu lekarza. Uczeń chodzi do szkoły, aby nauczyciel pomógł zdobyć wiedzę ogólną (bo nie wiadomo, w jakim kierunku będzie się dalej kształcić), a chory idzie do lekarza aby pomógł mu wyjść z choroby. Ale każdy uczeń jest inny i każdy chory jest inny. Zastosowana przez nauczyciela metoda nauczania spowoduje, ze jeden uczeń zafascynuje się przedmiotem i będzie chciał zdobyć wiedzę, a inny się zniechęci. To samo lekarstwo jednemu pomoże, innemu zaszkodzi.

  • ed

   10 maja 2017 at 18:04

   Dlatego wazne jest podejscie indywidualne, ktore chce zniszczyc obecna ministra. Chce zlikwidowac nauczanie indywidualne, edukacje domowa, czyli ten skrawek indywidualizmu w szkole.

 11. Szukający Drogi

  10 maja 2017 at 22:30

  Pani Magdo, bardzo dobry tekst. Skoro opresyjne państwo mnie do czegokolwiek zmusza, to niech ma choć odrobinę uczciwości i odpowiada przede mną jak mnie każe odpowiadać przed państwem.

  • były uczeń

   11 maja 2017 at 15:03

   Was cechuje brak wiedzy na temat tego co dzieje się w szkole. Państwo ustanowiło obowiązek szkolny, ale to rodzice i uczniowie w niej rządzą i decydują o jej kształcie. Rodzice uważają, że szkoła ma przetrzymać ich dzieci, aby w końcu mieli kilka godzin wolnego dziennie. Ani rodzice, ani uczniowie nie chcą wysokiego poziomu nauczania i wymogów. Od tych zasad odstaje powiedzmy 20% uczniów, którzy chcą się uczyć.

 12. Percy

  14 czerwca 2017 at 16:16

  Gracias por poner a nuestra disposición este material. Voy a utilizarlo para mi aprendizaje porque me ha parecido de muy buen nivel.

 13. dofollow high pr article directories

  16 czerwca 2017 at 15:15

  ttedohgdw qeuyi jpvfxrk bplx uhsghtwhunylmhn

 14. Sativa

  24 sierpnia 2017 at 02:00

  I like your pages but… I am super dyslexic. Do you have Youtube videos on the subject? I have been surfing on-line more than 3 hours today. Incredible.

 15. spycam milf

  27 sierpnia 2017 at 21:13

  yes it work

 16. Jesse Grillo

  29 sierpnia 2017 at 03:40

  Exceptionally well written! Can you tell us more about this subject? it is like you wrote the book on it or something.

 17. Dos Hermanas Weed

  29 sierpnia 2017 at 23:39

  This stuff is great! You should be beyond proud of yourself. Your page is really useful to me.

 18. Jesse Grillo

  30 sierpnia 2017 at 06:48

  You are totally a professional. I really love your writing style. In my view, if all webmasters and bloggers made just right content material as you did, the web might be a lot more helpful than ever before.

 19. escape room richardson

  30 sierpnia 2017 at 19:18

  Having read this I thought it was really informative. I appreciate you spending some time and energy to put this informative article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 20. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 17:07

  Such a deep answer! I think the admin of this web blogs is really working hard in support of his web site, since here every material is quality based information.

 21. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 21:52

  Babies and small animals probably love you. You always know just what to say. Well this is strange, your page was already running when I started my phone. If you can, send me an Email and we can discuss because I have an idea you will love.

 22. Manhattan Beach Marketing

  1 września 2017 at 03:34

  Thank you. Could you write more about this?

 23. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 12:01

  Keep up the awesome quality writing, it is rare to see a nice write up like this one these days. Your website is really useful. It is like you read my thoughts!

 24. Jesse Grillo Jesse Grillo

  1 września 2017 at 23:02

  You have a number of great facts there. Your blogs is really useful to me. Thank you again. My bff is trying to discover more on this subject. My girlfriend loves your blogs.

 25. CEO adviser

  4 września 2017 at 09:36

  Keep doing what you are doing. Our community is better because you are in it. Your articles are mind blowing. Do you have any video of that? Thanks for writing this.

 26. technology speaker

  4 września 2017 at 12:06

  You have a lot of knowledge on this topic. Son of a gun! magnificent read. Thanks for the advice! You have a number of great facts there.

 27. new business adviser

  5 września 2017 at 00:38

  I am hoping you write once more very soon! Keep it up! I hate that my Iphone battery is about dead.

 28. Claribel Laquerre

  5 września 2017 at 00:44

  Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your site? My website is in the exact same area of interest as yours and my users would really benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this okay with you. Appreciate it!

 29. Sheldon Owen

  5 września 2017 at 19:46

  Incredible! This blog looks just like my old one You are more fun than bubble wrap.

 30. J Sheldon

  7 września 2017 at 22:10

  Super weird… your site was running when I started my browser. Thx again. cool post. How could any of this be better stated? It could not. I really love your writing style and how well you express your ideas.

 31. big data adviser

  7 września 2017 at 23:47

  Babies and small animals probably love you. I enjoyed your article.

 32. investor speaker

  9 września 2017 at 02:27

  Thank you for writing this great website. Your website has proven super useful to me.

 33. website

  9 września 2017 at 09:32

  If you happen to be even now on the fence: seize your preferred earphones, head down in the direction of a Excellent Invest in and question to plug them into a Zune then an iPod and view which one appears far better toward your self, and which interface generates by yourself smile additional. Then you’ll comprehend which is specifically for you.

 34. escape room addison

  10 września 2017 at 22:50

  After I initially commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I get four emails with the same comment. Perhaps there is a means you can remove me from that service? Cheers!

 35. Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you However I am experiencing issue with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting identical rss problem? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 36. Ronrhip

  15 września 2017 at 01:12

  But Lexapro Without A Script [url=http://cialtobuy.com ]cialis[/url] Achat Cialis Meilleur Prix
  Generic Propecia 1 Mg
  Viagra Originale On Line online pharmacy Cod Pyridium Buy Medication Low Price No Doctors Consult

 37. how to get pr in singapore

  15 września 2017 at 05:46

  I like this post! Thanks.

 38. Very good post. I am facing a few of these issues as well..

 39. apply pr in singapore

  16 września 2017 at 23:01

  Great post!

 40. Cesar Ku

  17 września 2017 at 00:34

  At this time it looks like WordPress is the top blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 41. how to get singapore pr

  18 września 2017 at 00:52

  I like this post! Thanks.

 42. pr application

  19 września 2017 at 00:30

  I like this post! Thanks.

 43. electronic disposal

  19 września 2017 at 14:51

  I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem. You are wonderful! Thanks!

 44. how to apply singapore pr

  20 września 2017 at 00:47

  I like this post! Thanks.

 45. Nohemi

  20 września 2017 at 02:49

  Just after dwelling close to this metropolis for 7 a long time I pass up Philadelphia much more and excess. Thank yourself for holding this superb metropolis eye-catching and bright.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra