Felieton

Odszkodowania za obowiązek szkolny?

Jak wysokie odszkodowanie powinni otrzymywać uczniowie za to, że przez dwanaście lat nauki nie zostali wystarczająco dobrze przygotowani do egzaminu maturalnego?

Do kogo może mieć pretensje polski uczeń obowiązkowo edukowany w szkole, jeżeli po jej ukończeniu nie będzie biegle władał językiem ojczystym? Nie będzie umiał się wypowiadać w formie ustnej ani pisemnej? A co, jeżeli nie będzie umiał dobrze rachować lub dobrze znał przynajmniej jednego języka obcego? Kto wypłaci odszkodowanie dziecku, a raczej dorosłej już osobie, za zmarnowanych kilkanaście lat w szkole?

Kto jest odpowiedzialny za edukację?

Przeciętny uczeń jest edukowany w placówce oświatowej około dwunastu lat. Poświęca on kilkanaście lat swojego życia na naukę w sztucznie przygotowanych dla niego warunkach. Spędza on w szkole prawie czterdzieści godzin tygodniowo, a w domu, nauczyciele wyznaczają swoim uczniom dodatkowe nadgodziny. Wszystko po to, by zdobyć odpowiednią wiedzę i umiejętności. A co jeżeli ich nie zdobędą?

Do kogo z reklamacją?

Co w przypadku, gdy zdobyta wiedza i umiejętności będą niewystarczające, by uczeń mógł zrealizować swoje marzenia, zamierzania lub pasje? Do kogo powinien pójść z reklamacją, że nie został wystarczająco dobrze wyedukowany, aby np. zdać egzamin maturalny i móc dostać się na wymarzone studia?

Kto jest odpowiedzialny za edukację dziecka? W edukacji domowej dziecko może mieć pretensje do rodziców, bo to oni biorą odpowiedzialność za jego naukę. Jak jednak przedstawia się sytuacja z obowiązkową edukacją w szkołach publicznych? Czy odpowiedzialność za niewyedukowanie dziecka ponoszą wtedy jego rodzice? Wydaje się, że nie. Przecież oni oddają dziecko w ręce specjalistów od edukacji, czyli pedagogów, nauczycieli, urzędników MEN.

Odpowiedzialnością nie można obarczyć dzieci, przecież to one mają być kształtowane. Czy można dziecko uczynić odpowiedzialnym za swoje wychowanie i edukację, którą pobiera w szkole? Niektórzy chętnie przystaliby na to. Jednak jest to absurd, satysfakcjonujący tylko ludzi bez wyobraźni.

A może odpowiedzialność spoczywa na nauczycielach i urzędnikach? Przecież to od nich zależy czego i w jakim czasie powinno nauczyć się dziecko. Czy nauczyciel weźmie odpowiedzialność za to, że nie nauczył swoich uczniów biegłego posługiwania się nauczanym przez niego przedmiotem? Ja nie znam takiego.

Jeśli nie nauczyciel, to może ministerstwo? Ale który z ministrów edukacji odpowiadał kiedykolwiek przed rodzicami i uczniami, że wprowadzane za jego kadencji zmiany nie przyczyniły się do poprawy jakości nauczania? Który wypłacił odszkodowanie dzieciom za zmarnowanie dwunastu lat w murach placówki oświatowej?

Kto zatem jest odpowiedzialny za edukację dzieci?

Jeśli wszyscy są odpowiedzialni, to nikt nie jest odpowiedzialny

Dzieci już od najmłodszych lat muszą spełniać obowiązek szkolny. Rodzicom wmawia się, że szkolna edukacja jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie i tylko ona zapewni dzieciom rzetelną edukację. Co w przypadku, gdy jej nie zapewni? Kto w takim przypadku powinien zrekompensować dzieciom te kilkanaście lat pobytu w placówkach oświatowych?

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

160 komentarzy

160 Komentarzy

 1. Soroka

  9 maja 2017 at 10:20

  Ale jednak jest pani Magdalena! Myślałem że nas już opuściła.
  Zadała Pani pytanie: Kto zatem jest odpowiedzialny za edukację dzieci?
  Odpowiedź jest dziecinnie prosta: Ten kto je edukuje! Bo ktoś zawsze je edukuje.
  Niesłusznie Pani zakłada, że ten kto edukuje dzieci, zawsze ma na celu ich dobro. Obecnie niestety edukacja publiczna nie ma na celu dobra dzieci. Jest tak w większości z głupoty. Tylko ci na górze robią to świadomie.
  Ciekawe ilu nauczycieli prawidłowo odpowiedziałoby na pytanie: Co to jest dobro? Jeżeli nie wie się czegoś, to przecież nie jest się w stanie do tego dążyć.

  • ddd

   9 maja 2017 at 11:51

   Odpowiedzialny za SWOJĄ edukację jest uczeń, jak jest leń, to nic nie zrobi nawet najlepszy nauczyciel. A kto odpowiada za to, że student oblał egzamin? Kto zapłaci mi odszkodowanie, bo się nie przygotowałam i oblałam prawo jazdy. Przecież siedziałam na zajęciach, ale mi się nudziła. Ludzie – przywróćmy trochę normalności:)

   • mmm

    9 maja 2017 at 12:04

    dokładnie.. żeby nie zdobyć 30% na maturze to trzeba być totalnym ignorantem i śmierdzącym leniem.

    • unip

     9 maja 2017 at 12:51

     Uczniowie niewiele robią w szkole a odpowiednia reakcja nauczyciela spotyka się z wściekłym odzewem ze strony rodziców. Po co nam taka szkoła? Młodzież powinna iść do zawodówki a potem od razu do pracy. Kto chciałby się kształcić mógłby to robić wieczorowo za własne pieniądze. Teraz młodzież używa życia do 24 roku życia pod pretekstem studiów a potem nie przyjmuje ofert pracy lub nie ma ofert pracy z danym wykształceniem. Zakładać rodziny nie chcą, dzieci tez nie chcą mieć. Ten świat musi upaść.

 2. qq

  9 maja 2017 at 10:39

  To pytanie jest co najmniej dziwne. Nie trzeba dużej wyobraźni, by wiedzieć, że odpowiedzialność za efekty edukacji leży po obydwu stronach. Jak nauczyć kogoś czegokolwiek, jeśli on nie chce się tego nauczyć? Można przyprowadzić go do wody, ale nie można zmusić go, żeby się napił. Nauczyciel przekazuje wiedzę, ale uczeń musi współpracować, żeby się nauczyć i zobaczyć pozytywne efekty na maturze. Poza tym nauczyciel uczy jednakowo całą klasę, ale niektorzy uczniowie zdają maturę, a inni nie. Jak wskazać winnego w takiej sytuacji? Jak udowodnić, że nauczyciel wykonał dobrze swoją część pracy, a uczeń swoją?

  • Soroka

   9 maja 2017 at 10:52

   Spowodowanie, aby dziecko zainteresowało się pożądanymi tematami, też należy do zakresu edukacji. Ten, kto tego nie potrafi, nie nadaje się na nauczyciela.

   • marek

    9 maja 2017 at 11:48

    Warto spojrzeć na problem ze strony socjocybernetycznej. Człowiek unika sygnałów i bodźców które uzna (nawet nieświadomie) za sprzeczne ze swoim interesem, dlatego jak dziecko uważa że nie ma telentu do języków to rzeczywiście nie umie ich sobie przyswoić, a dzieci z zaległościami np. w matematyce nie nadrabiają ich mimo korepetycji. Dopiero zmiana nastawienia pozwala na odwrócenie blokady w głowie dziecka, ale to wymaga indywidualnego podejścia (mało prawdopodobne w 35 osobowej klasie) lub selekcji dzieci według uzdolnień, inteligencji, szybkosci zapamiętywania, witalnosci i dopasowanie programu do różnych grup. To wymaga jednak kometecji o których nawet na uniwersytetach ciężko, a co dopiero w publicznej szkole. Pozdrawiam.

    • Soroka

     9 maja 2017 at 14:05

     Nastawienie do nauki ucznia też jest obowiązkiem nauczyciela!!!
     Obecni nauczyciele swój obowiązek traktują tak: Wygadam temat, a reszta mnie nie obchodzi.

    • SOCJOCYBERNETYK

     9 maja 2017 at 17:29

     Ależ wyedukowany!!!! SOCJOCYBERNETYCZNEJ!!! Aj! Waj! To nie lepiej SOCJOPSYCHOMEDOEDUFILOCYBERSEKSUMETEBETATEOLOZOOLOKOSMOPOLITKOFILOGEOGRAMILICZNEJ?

  • klioes vel pislamista

   9 maja 2017 at 11:49

   Skoro istnieje (moim zdaniem z punktu widzenia prawa naturalnego nielegalnie) OBOWIAZEK szkolny, to panstwo (takie totalniackie panstwo jak IIIRP) strzegace takiego obowiazku, ODPOWIADA ZA EFEKTY SWEGO TOTALNIACTWA.

 3. pe

  9 maja 2017 at 13:30

  Proszę, przestańmy wreszcie mówic o „nauczanych przedmiotach” NAUCZANE są dzieci, uczniowie. Przedmiot może byc „wykładany” lub mozna” nauczać np. jezykA obcego( Nie „JĘZYK OBCY”!) Ale, na litosc!!! nie „nauczamy języka” ( bo to nie język jest poddawany nauczaniu-lecz uczeń)-nauczamy UCZNIA. Błagam, wrócmy do prawidłowego uzywania STRONY BIERNEJ i własciwych PRZYPADKÓW.

  • Binio

   10 maja 2017 at 03:59

   poziom wykształcenia bardzo dużej części nauczycieli jest na równie wysoki jak wyśmiewana na youtubie „gimbaza”. Traktują swoją pracę jakby obsługiwali tokarkę , parę godzin i do domu, a czy ktoś coś umie to już nieważne 🙂

 4. Soroka

  9 maja 2017 at 14:02

  Wszystkie powyższe komentarze są owocem świadomości ukształtowanej wg religii materialistycznej.
  Głównym ich motywem, jest powiązanie tzw. wykształcenia z pozycją materialną osoby. Nikt z komentujących nie bierze pod uwagę, że pieniądze należą się tylko i wyłącznie za wykonaną pracę potrzebną, bez względu na tzw. wykształcenie. Takie przekonanie jest reliktem materialistycznego przekonania, wypływającego z egoizmu, o podziale ludzi na lepszych i gorszych. Dopóki to przekonanie nie odejdzie w niebyt, to dalej szkoły będą uczyły głupoty, bez względu na to, czy będą dobrowolne, płatne, z wyselekcjonowanymi uczniami, domowe i jakiekolwiek inne.
  Religia materialistyczne, jest religią diabła i nigdy niczego dobrego nie wytworzy!

 5. gosc

  9 maja 2017 at 15:31

  Do kogo pretensje? Do nauczycieli, ministerstwa, rodziców i dziecka. To jest wspólna praca.

  Obarczanie odpowiedzialnością jedynie nauczycieli to dopiero absurdalny pomysł. Przecież nie wstrzykują dziecku wiedzy, to musi być współpraca. Jeśli dziecko jest leniwe, nie uważa na lekcjach, nie odrabia prac domowych, nic nie czyta, olewa swoją edukację – to nie będzie dobrych efektów.
   
  Pierwszy etap to rodzice, którzy powinni swe dziecko nauczyć podstaw jak i odpowiednich zasad, w późniejszym okresie mogą skutecznie mobilizować do nauki. Starsze „dziecko” powinno już samo rozumieć potrzebę edukacji.

  Jest też kwestia indywidualnych możliwości intelektualnych, ale bez przesady – matura podstawowa to nie „rocket science”.

  Zdarzają się oczywiście słabi lub wręcz źli nauczyciele, ludzie którzy nie potrafią uczyć. Wtedy wyniki całej uczonej grupy uczniów są mizerne. Może to być też jednak efekt wyboru szkół, gdzie najlepsi uczniowie idą do szkoły o dobrej renomie itp.
   
  W każdym razie pomysł by nagradzać leniów („odszkodowanie”) jest absurdalny, doprowadziłby do patologii.

 6. Kurator

  9 maja 2017 at 20:10

  Proszę także pomyśleć, a kto jest winien temu , że dorosły człowiek nie potrafi zdać egzaminu na prawo jazdy. Pewnie odszkodowanie winien płacić instruktor, lub ośrodek szkolenia. Szczerze powiem , że dla mnie ten cały sposób Pani rozumowania tego problemu to zwykłe podpuszczanie. Może jednak zacznie Pani to genialne rozumowanie sprawy, od lenistwa i kombinatorstwa młodzieży. Kto się chce uczyć, ten się uczy, i nie ma problemów z maturą. Zgodnie z Pani rozumowaniem, skoro szkoła jest beee, niech ci biedni gnębieni przez nauczycieli i szkołę „wspaniali młodzi ludzie ” zostaną w domach i niech tam się uczą. Skoro jest tak żle, to jakim cudem, w każdej szkole są bardzo dobrzy uczniowie, biorący udział w olimpiadach wiedzy. Dlaczego więc , ta reszta młodzieży nie potrafi pojąć tego co każdy powinien. Czyżby tych uczyli inni nauczyciele, skoro w tej samej klasie są ci i ci. A gdzie są rodzice, może pani nie wie, ale większość to normalnie olewa, i niewiele ich obchodzi co dzieje się w szkole z ich dzieckiem, w domu zaś , nie maja dla niego czasu. A czy wie Pani jak wygląda to samo w szkołach katolickich, ja wiem, jest jeszcze gorzej. Ale to mnie akurat nie dziwi. Szkoda gadać, na to co Pani wypisuje, dla mnie fałszywe i nie sprawdzone. Proponuję udać się do szkoły i pogadać z uczniami, o tym co i jak myślą o szkole i dlaczego tak myślą, przy okazji zaś proszę sprawdzić ilu jest tych uczciwie się uczących a ilu śmierdzących leni, dla których szkoła jest komórka i internet

  • knot

   9 maja 2017 at 20:36

   Nie ma obowiązku posiadania prawa jazdy. Jest obowiazek szkolny. najlepiej by było, zeby uczniowie mogli wybierac – czy ucza sie w szkole czy w domu. na razie moga. Zeby tylko moglo byc tak dalej, chociaz klody pod nogi edukacji domowej ministerstwo kladzie.

   • MM

    10 maja 2017 at 17:28

    Matura też nie jest obowiązkowa. Edukacja jest obowiązkowa, ale tylko w szkole podstawowej i gimnazjum.

 7. maturzystka

  9 maja 2017 at 22:34

  Jestem uczennica która podchodzi w tym roku do matury . Wiele osób wspomina tu że my uczniowie to lenie to nie prawda . Ja osobiście naprawdę dużo się uczę a osiągam średnie wyniki , to nie jest kwestia lenistwa ale predyspozycji. Nie każdy będzie dobry np. Z matematyki. Na swoim przykładzie wiem że maturę zdam z matematyki nie dzięki szkole czy nauczycielce ale dZięki własnej ciężkiej pracy . Już dziś wiem że zdam na około 40% , ale nie jestem wstaniej zdać wyżej skoro nie mam znikąd pomocy . Zresztą bronia państwo tu nauczyciel ja rozumiem że mają oni ciężko ale jak to jest gdy ma się w klasie ucznia który się udziela na rzecz szkoły, wygrał olimpiadę nigdy nie został pochwalny a uczeń który jest chuliganem ciągle chwalony . Dlaczego uczeń który się udziela w miarę dobrze uczy ale ma słabsza frekwencja z powodu choroby ma mieć takie samo zachowanie na koniec jak chuligan który ma same uwagi negatywne ciągle rozmawia i nie potrafi się zachować.Uważam że mało który nauczyciel nadaję się do nauczania to trzeba robić z pasją , bo dzięki takim nauczycielom można naprawdę coś osiągnąć i czegoś się nauczyć.

  • maturzystka

   9 maja 2017 at 22:44

   Jestem uczennica która podchodzi w tym roku do matury . Wiele osób wspomina tu że my uczniowie to lenie to nie prawda . Ja osobiście naprawdę dużo się uczę a osiągam średnie wyniki , to nie jest kwestia lenistwa ale predyspozycji. Nie każdy będzie dobry np. Z matematyki. Na swoim przykładzie wiem że maturę zdam z matematyki nie dzięki szkole czy nauczycielce ale dZięki własnej ciężkiej pracy . Już dziś wiem że zdam na około 40% , ale nie jestem wstaniej zdać wyżej skoro nie mam znikąd pomocy . Zresztą bronia państwo tu nauczyciel ja rozumiem że mają oni ciężko ale jak to jest gdy ma się w klasie ucznia który się udziela na rzecz szkoły, wygrał olimpiadę nigdy nie został pochwalny a uczeń który jest chuliganem ciągle chwalony . Dlaczego uczeń który się udziela w miarę dobrze uczy ale ma słabsza frekwencja z powodu choroby ma mieć takie samo zachowanie na koniec jak chuligan który ma same uwagi negatywne ciągle rozmawia i nie potrafi się zachować.Uważam że mało który nauczyciel nadaję się do nauczania to trzeba robić z pasją , bo dzięki takim nauczycielom można naprawdę coś osiągnąć i czegoś się nauczyć. Nasza oświata jest fatalna…..

   • Soroka

    10 maja 2017 at 10:17

    A po co się szanowna maturzystka „uczy”? Obecnie w szkołach się nie uczy, tylko przyjmuje informacje do wierzenia w nie.
    Nauka jest to proces poznawczy i narzędzie poznawania prawdy.
    Poznawanie prawdy polega na kontakcie zmysłowym z poznawaną prawdą i uświadamianie jej sobie.

    • Bravio

     10 maja 2017 at 10:39

     Otóż to! W szkole człek przyjmuje podawane mu kredo. W życiu, w świecie przyrody – uczy się. tak było jest i bedzie. Brawo Soroka!W punkt!

    • qq

     15 maja 2017 at 12:50

     Kilka lat nauki w szkole nie wystarczy, by każdy uczeń sam odkrywał prawa, które odkrył już ktoś przed nim, często poświęcając jednej sprawie całe życie naukowe. Dlatego podawane są one jako udowodnione i sprawdzone. Doświadczenia są dobre, ale w ograniczonym zakresie. Edukacja dotyczy zbyt wielu dziedzin, by każda z nich analizować od podstaw. Stąd „przyjmowanie informacji do wierzenia”. Życie w dużym stopniu polega na zaufaniu. Udzielamy go tak długo, dopóki nie zostaniemy przekonani do zmiany stanowiska. Poznawanie tego, co zostało dokonane w nauce, nadal jest „poznawaniem”.

   • kont

    12 maja 2017 at 21:01

    Z matematyki to może i Pani Szanowna zda maturę, ale z języka polskiego to pewnie nie. W każdym razie, nie powinna Pani zdać matury z języka ojczystego.

  • gosc

   10 maja 2017 at 20:10

   Z polskiego też słabiutko – interpunkcja, „nie prawda”, „jestem wstanie” itd.

   Szkoda też, że nie ma w programie logiki. „Ja osobiście” ma się nijak do tego, jaki jest poziom lenistwa wśród uczniów.

   Pomyśl czego bronisz – wg autorki artykułu taki „chuligan”/leń, jeśli nie zda matury, powinien jeszcze dostać odszkodowanie.

 8. Nm

  9 maja 2017 at 23:40

  Szkoła powinna zapewnić porządne przygotowanie do matury, każdemu uczniowi, który chce się do niej dobrze przygotować. W mojej szkole, mimo „wysokiego” poziomu, nie było sposobu wynieść np. z lekcji angielskiego wiedzy wymaganej na maturze. Każdy uczeń zmuszony był do płacenia za korepetycje, ponieważ mimo chęci i starań na lekcjach, efekty były jedynie w stopniach, nie w wiedzy. I tak zwykle bywa. Uczeń musi uczyć się na własną rękę, nauczyciel wymaga na sprawdzianach. Dodatkowo szkoły szczycą się dobrymi wynikami z matur, osiągniętymi dzięki pracy poza szkoła. I gdzie tu logika? Dlaczego dziecko z uboższej rodziny ma mieć mniejsze perspektywy tylko dlatego że nie stać je na korki? Przecież państwo zapewnia edukację. Polskie szkolnictwo, ten system to porażka. Zabawa w „edukację”. Strata wielu lat, podczas których można by się tyle nauczyć.

  • Bravio

   10 maja 2017 at 10:42

   Przykre i bardzo smutne. Szkola bawi sie w edukacje domowa, tzn. dziecko uczy się w domu, pomaga rodzic albo osobiscie albo finansowo a szkola sprawdza wiedze na sprawdzianach. I gdzie tu logika?

 9. ja

  10 maja 2017 at 16:03

  To proszę wszystkich takich mądrych o odpowiedź jak dziecko, może czegokolwiek nauczyć się w szkole ??? Zakłamanej historii itp… a po choinkę takich głupot się uczyć ???? Jak człowiek, ma iść do normalnej pracy, rozwijać swoje hobby, pasje dzięki nauce w szkole? No proszę Was dobrze wiemy, że szkoła to tak naprawdę czas stracony. Mogłoby być inaczej jakby od początku szkoły itp nie tłukli w nas absurdalnych rzeczy wiedzy nikomu na co dzień nie przydatnych. Uważam ,że w szkole powinni dzieci rzeczy przydatnych i prawdziwych . Obudźcie się ludzie z tego letargu i zacznijcie normalnie żyć.

  • qq

   15 maja 2017 at 12:58

   Istnieją tzw. szkoły specjalne, które przygotowują do życia, uczą samych najbardziej przydatnych umiejętności. Można tam zgłosić swoje dziecko. Trzeba tylko posiadać orzeczenie o niepełnosprawności dziecka. Nie trzeba wtedy zdobywać czegoś, co nazywamy „wiedzą ogólną” i przez całe życie można prowadzić rozmowy o „pogodzie”.

 10. MM

  10 maja 2017 at 17:41

  Zawód nauczyciela jest podobny do zawodu lekarza. Uczeń chodzi do szkoły, aby nauczyciel pomógł zdobyć wiedzę ogólną (bo nie wiadomo, w jakim kierunku będzie się dalej kształcić), a chory idzie do lekarza aby pomógł mu wyjść z choroby. Ale każdy uczeń jest inny i każdy chory jest inny. Zastosowana przez nauczyciela metoda nauczania spowoduje, ze jeden uczeń zafascynuje się przedmiotem i będzie chciał zdobyć wiedzę, a inny się zniechęci. To samo lekarstwo jednemu pomoże, innemu zaszkodzi.

  • ed

   10 maja 2017 at 18:04

   Dlatego wazne jest podejscie indywidualne, ktore chce zniszczyc obecna ministra. Chce zlikwidowac nauczanie indywidualne, edukacje domowa, czyli ten skrawek indywidualizmu w szkole.

 11. Szukający Drogi

  10 maja 2017 at 22:30

  Pani Magdo, bardzo dobry tekst. Skoro opresyjne państwo mnie do czegokolwiek zmusza, to niech ma choć odrobinę uczciwości i odpowiada przede mną jak mnie każe odpowiadać przed państwem.

  • były uczeń

   11 maja 2017 at 15:03

   Was cechuje brak wiedzy na temat tego co dzieje się w szkole. Państwo ustanowiło obowiązek szkolny, ale to rodzice i uczniowie w niej rządzą i decydują o jej kształcie. Rodzice uważają, że szkoła ma przetrzymać ich dzieci, aby w końcu mieli kilka godzin wolnego dziennie. Ani rodzice, ani uczniowie nie chcą wysokiego poziomu nauczania i wymogów. Od tych zasad odstaje powiedzmy 20% uczniów, którzy chcą się uczyć.

 12. Percy

  14 czerwca 2017 at 16:16

  Gracias por poner a nuestra disposición este material. Voy a utilizarlo para mi aprendizaje porque me ha parecido de muy buen nivel.

 13. dofollow high pr article directories

  16 czerwca 2017 at 15:15

  ttedohgdw qeuyi jpvfxrk bplx uhsghtwhunylmhn

 14. Sativa

  24 sierpnia 2017 at 02:00

  I like your pages but… I am super dyslexic. Do you have Youtube videos on the subject? I have been surfing on-line more than 3 hours today. Incredible.

 15. spycam milf

  27 sierpnia 2017 at 21:13

  yes it work

 16. Jesse Grillo

  29 sierpnia 2017 at 03:40

  Exceptionally well written! Can you tell us more about this subject? it is like you wrote the book on it or something.

 17. Dos Hermanas Weed

  29 sierpnia 2017 at 23:39

  This stuff is great! You should be beyond proud of yourself. Your page is really useful to me.

 18. Jesse Grillo

  30 sierpnia 2017 at 06:48

  You are totally a professional. I really love your writing style. In my view, if all webmasters and bloggers made just right content material as you did, the web might be a lot more helpful than ever before.

 19. escape room richardson

  30 sierpnia 2017 at 19:18

  Having read this I thought it was really informative. I appreciate you spending some time and energy to put this informative article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 20. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 17:07

  Such a deep answer! I think the admin of this web blogs is really working hard in support of his web site, since here every material is quality based information.

 21. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 21:52

  Babies and small animals probably love you. You always know just what to say. Well this is strange, your page was already running when I started my phone. If you can, send me an Email and we can discuss because I have an idea you will love.

 22. Manhattan Beach Marketing

  1 września 2017 at 03:34

  Thank you. Could you write more about this?

 23. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 12:01

  Keep up the awesome quality writing, it is rare to see a nice write up like this one these days. Your website is really useful. It is like you read my thoughts!

 24. Jesse Grillo Jesse Grillo

  1 września 2017 at 23:02

  You have a number of great facts there. Your blogs is really useful to me. Thank you again. My bff is trying to discover more on this subject. My girlfriend loves your blogs.

 25. CEO adviser

  4 września 2017 at 09:36

  Keep doing what you are doing. Our community is better because you are in it. Your articles are mind blowing. Do you have any video of that? Thanks for writing this.

 26. technology speaker

  4 września 2017 at 12:06

  You have a lot of knowledge on this topic. Son of a gun! magnificent read. Thanks for the advice! You have a number of great facts there.

 27. new business adviser

  5 września 2017 at 00:38

  I am hoping you write once more very soon! Keep it up! I hate that my Iphone battery is about dead.

 28. Claribel Laquerre

  5 września 2017 at 00:44

  Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your site? My website is in the exact same area of interest as yours and my users would really benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this okay with you. Appreciate it!

 29. Sheldon Owen

  5 września 2017 at 19:46

  Incredible! This blog looks just like my old one You are more fun than bubble wrap.

 30. J Sheldon

  7 września 2017 at 22:10

  Super weird… your site was running when I started my browser. Thx again. cool post. How could any of this be better stated? It could not. I really love your writing style and how well you express your ideas.

 31. big data adviser

  7 września 2017 at 23:47

  Babies and small animals probably love you. I enjoyed your article.

 32. investor speaker

  9 września 2017 at 02:27

  Thank you for writing this great website. Your website has proven super useful to me.

 33. website

  9 września 2017 at 09:32

  If you happen to be even now on the fence: seize your preferred earphones, head down in the direction of a Excellent Invest in and question to plug them into a Zune then an iPod and view which one appears far better toward your self, and which interface generates by yourself smile additional. Then you’ll comprehend which is specifically for you.

 34. escape room addison

  10 września 2017 at 22:50

  After I initially commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I get four emails with the same comment. Perhaps there is a means you can remove me from that service? Cheers!

 35. Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you However I am experiencing issue with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting identical rss problem? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 36. Ronrhip

  15 września 2017 at 01:12

  But Lexapro Without A Script [url=http://cialtobuy.com ]cialis[/url] Achat Cialis Meilleur Prix
  Generic Propecia 1 Mg
  Viagra Originale On Line online pharmacy Cod Pyridium Buy Medication Low Price No Doctors Consult

 37. how to get pr in singapore

  15 września 2017 at 05:46

  I like this post! Thanks.

 38. Very good post. I am facing a few of these issues as well..

 39. apply pr in singapore

  16 września 2017 at 23:01

  Great post!

 40. Cesar Ku

  17 września 2017 at 00:34

  At this time it looks like WordPress is the top blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 41. how to get singapore pr

  18 września 2017 at 00:52

  I like this post! Thanks.

 42. pr application

  19 września 2017 at 00:30

  I like this post! Thanks.

 43. electronic disposal

  19 września 2017 at 14:51

  I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem. You are wonderful! Thanks!

 44. how to apply singapore pr

  20 września 2017 at 00:47

  I like this post! Thanks.

 45. Nohemi

  20 września 2017 at 02:49

  Just after dwelling close to this metropolis for 7 a long time I pass up Philadelphia much more and excess. Thank yourself for holding this superb metropolis eye-catching and bright.

 46. escape room dallas

  20 września 2017 at 18:27

  Having read this I believed it was really informative. I appreciate you finding the time and effort to put this content together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 47. white shoes

  20 września 2017 at 19:28

  Cushioning Shoes- provides runners an elevated shock absorption and minimum medial assistance.|Apart from this means, you can also find Proactol at Amazon. It entails the investment of money and the returns can be massive if you know how to go via with the whole procedure. The title can be seen on its official web site.|Shipping is some thing that you might think offsets the financial savings in tax. This is Mr Howard profession section 26 times scored 30 points 15 boards. Are you sad simply because of your obese problem?|If footwear is not up to your expectations, you can exchange it for another piece. Although it is a natural item, but chemists, pharmaceutical shops do not have Vimax. Its mini lights can be discovered in big assortments.|You can even refer to magazines and style weblogs to know what kind of footwear are in fashion. Frequently, the proprietor of the store will be waiting around on you. The title can be seen on its formal website.|The footwear and boots from this brand name arrive up in various colours and patterns. Don’t miss this chance to see this inspirational movie. Attempt it and you might not regret for purchasing this kind of a pair of operating shoes.|You can not get the benefits of Vigrx Furthermore when you purchase phony Vigrx Furthermore. How can you miss Christian Louboutin online shop! You can look at different varieties and brand names of footwear available at affordable costs.|Anyone with an Internet accessibility can see the footwear and purchase the types that they like the very best. There are few locations where you can purchase Proactol. L You ought to target key phrases with your PPC advertisements.|But the typical size chart is not be appropriate for running. Revitol anti aging kit: it is a item which will help to stop your early getting older. Great assortment of dress footwear for males is available right here.|You can purchase any footwear from the ease and comfort of your workplace or home at anytime you want. The eagle get 59 fewest points and 24 seconds timing since the franchise’s occasions reduced document.|What is it that makes Samuel Windsor footwear so unique? The internet is the generally the least expensive and easiest place to discover every thing you need. Bowtrol probiotics have much more than five billion active cells.|Whatever kind of footwear you are searching for, you will definitely discover the desired type of shoes online.

 48. райънеър

  22 września 2017 at 11:46

  This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

 49. escape room dfw

  22 września 2017 at 16:56

  Very good information. Lucky me I found your blog by accident (stumbleupon). I’ve bookmarked it for later!

 50. escape room dfw

  23 września 2017 at 17:53

  I’m impressed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s both educative and amusing, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The problem is an issue that too few people are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I stumbled across this during my search for something concerning this.

 51. escape room fort worth

  25 września 2017 at 21:34

  It’s difficult to find experienced people about this subject, however, you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 52. apply singapore pr

  27 września 2017 at 10:59

  Great post there! Keep it up!

 53. This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 54. escape room plano

  27 września 2017 at 12:48

  I blog quite often and I seriously thank you for your information. This great article has truly peaked my interest. I will bookmark your site and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

 55. Ronrhip

  28 września 2017 at 05:37

  Kamagra 100 Le Amoxicillin Use By Date [url=http://genericcial.com ]viagra cialis[/url] Viagra En Pharmacie Prix Buy Kamagra Jelly In London

 56. Ronrhip

  2 października 2017 at 02:21

  Buy Overnight Direct Zentel Tab Amex Fedex C.O.D. [url=http://howtogetvia.com]viagra prescription[/url] Amoxil Reaction Allergique

 57. Ronrhip

  2 października 2017 at 19:03

  Stress Tea Order Generic Propecia Comprare Levitra Generico Senza [url=http://tadalaf20mg.com]cialis[/url] How To Last Longer Naturally Il Cialis Non Fa Effetto

 58. www.thetelecommunications.net

  4 października 2017 at 05:32

  I am going to products this research to Two designs of humans: current Zune house owners who are thinking about an improve, and human beings trying towards choose concerning a Zune and an iPod. (There are other players importance thinking about out there, together with the Sony Walkman X, still I assume this offers by yourself ample data in direction of deliver an informed alternative of the Zune vs avid gamers other than the iPod line as nicely.)

 59. Ronrhip

  5 października 2017 at 03:51

  Kamagra Free Sample [url=http://orderviapills.com]viagra[/url] Viagra Kaufen Fuerteventura

 60. Marijuana Dispensary

  5 października 2017 at 04:53

  Guess I will just book mark this blogs. You appear to know a lot about this. Wow, that is a really awesome way of thinking about it! I really like your blogs.

 61. coffee maker just steams

  5 października 2017 at 14:00

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is fantastic, as well as the content!

 62. comedy video

  5 października 2017 at 21:06

  I truly feel this site needs a great deal more attention I saw your page on my Website feed. You have the best ideas. My bestie wants to be a teacher in this field. Tumblr pros would like your write up.

 63. Roselyn Cipcic

  7 października 2017 at 04:05

  I was recommended this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble. You’re wonderful! Thanks!

 64. billiga barnkläder från england

  7 października 2017 at 05:12

  I was pretty pleased to discover this great site. I wanted to thank you for ones time for this wonderful read!! I definitely enjoyed every bit of it and I have you book marked to look at new stuff in your blog.

 65. Discotech

  7 października 2017 at 21:48

  Wow, that is a really good way of thinking about it! Son of a gun! Honestly, you are more helpful than you realize. I will be subscribing to your feed.

 66. Jasmine Baumler

  7 października 2017 at 21:59

  It is really a nice and useful piece of information. I’m glad that you shared this useful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 67. Ronrhip

  7 października 2017 at 22:31

  Cialis No Prescription Needed I Want To Order Cialis Dutasteride Drugs Best Website Shop [url=http://cheapviafast.com]buy viagra online[/url] Acquisto Viagra Contrassegno Buying Cheap Flagyl In Wichita

 68. agen bola sbobet terbaik

  9 października 2017 at 15:13

  If you are even now on the fence: grab your favored earphones, brain down in direction of a Great Invest in and check with in direction of plug them into a Zune then an iPod and view which a single appears greater in direction of yourself, and which interface can make by yourself smile added. Then you may know which is immediately for yourself.

 69. maglietta barcellona

  9 października 2017 at 22:22

  What’s up, every time i used to check blog posts here early in the morning, because i love to gain knowledge of more and more.
  maglietta barcellona

 70. Ronrhip

  11 października 2017 at 10:38

  Canada Online Pharmacy [url=http://orderlevi.com]generic levitra 40 mg no prescription[/url] Buy Silagra From India Acquistare Kamagra In Belgio Cialis E Risultati

 71. Ronrhip

  12 października 2017 at 01:10

  Comprar Kamagra Online [url=http://costofcial.com]cialis buy online[/url] Levaquin In Germany Internet Pharmacy Without Perscription

 72. computer waste

  13 października 2017 at 12:57

  But wanna remark that you have a very nice web site , I enjoy the pattern it really stands out.

 73. Ronrhip

  14 października 2017 at 23:08

  Diferencias Entre Sildenafil Y Kamagra Propecia Rash Active Ingredient Purchase Of Viagra [url=http://viaonlineusa.com]viagra[/url] Propecia Culturismo Viagra Yahoo Respuestas

 74. Diedra Keach

  15 października 2017 at 01:54

  Definitely consider that that you said. Your favourite justification seemed to be on the net the easiest factor to consider of. I say to you, I definitely get annoyed whilst other people think about concerns that they just do not recognize about. You controlled to hit the nail upon the top and outlined out the whole thing with no need side effect , other folks can take a signal. Will likely be again to get more. Thank you

 75. tech speaker

  15 października 2017 at 16:50

  I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. I bet you do crossword puzzles in ink. Thank you for writing this great write up. I shared this on my blog and 87 people have already seen it.

 76. resource

  15 października 2017 at 21:16

  I will devices this overview to 2 products of These: recent Zune homeowners who are thinking of an up grade, and folks striving towards choose amongst a Zune and an iPod. (There are other gamers great importance thinking of out there, like the Sony Walkman X, but I expect this delivers on your own adequate data to make an mindful determination of the Zune vs avid gamers other than the iPod line as nicely.)

 77. Alfonzo Hards

  16 października 2017 at 00:53

  I’m not sure where you’re getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for wonderful information I was looking for this info for my mission.

 78. Marijuana Dispensary

  16 października 2017 at 07:44

  I am shocked at how fast your posts loaded on my cell phone. Your perspective is super refreshing. It is like you read my thoughts! Oh my goodness! A magnificent article.

 79. Freddie Mizrahi

  16 października 2017 at 11:11

  There are definitely a number of details like that to take into consideration. That could be a great point to bring up. I supply the ideas above as general inspiration but clearly there are questions like the one you bring up the place a very powerful thing shall be working in honest good faith. I don?t know if finest practices have emerged around issues like that, however I am certain that your job is clearly recognized as a good game. Each boys and girls feel the influence of just a second’s pleasure, for the rest of their lives.

 80. Marijuana Dispensary

  17 października 2017 at 11:03

  That is a smart way of thinking about it. I just stumbled upon your blog. I was looking everywhere and this popped up like nothing! good little bit of written content. Keep it up!

 81. Newark cannabis

  18 października 2017 at 15:36

  Nice page. Your blogs really makes me think. I will bookmark this blog. Thank you for putting this up.

 82. Berita Judi Bola Online

  19 października 2017 at 03:42

  It’s really a cool and helpful piece of information. I’m satisfied that you just shared this useful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 83. Ronrhip

  21 października 2017 at 00:29

  Cialis 2.5 Candianpharamacy [url=http://orderviapills.com]viagra[/url] Cheapest Medications Online How To Buy Cialis

 84. Ardella Eakles

  22 października 2017 at 23:38

  Valuable information. Lucky me I found your site by accident, and I am shocked why this accident didn’t happened earlier! I bookmarked it.

 85. Mesa costa mesa happy hour

  23 października 2017 at 10:52

  You remind me of my teacher back in Rhode Island. This is an excellent, an eye-opener for sure! I hate that my browser battery is about dead. Your article is liked by my boyfriend. You should be thanked more often. So thank you!!

 86. Sang Kutu Bola

  23 października 2017 at 23:56

  Thank you for another informative site. Where else may I am getting that kind of information written in such a perfect manner? I have a project that I’m simply now working on, and I have been on the glance out for such information.

 87. funny satire

  24 października 2017 at 06:04

  I truly think this page needs much more consideration. I will probably be again to read much more, thanks for that info. You really sparked my couriousity. I truly appreciate this article. I discovered your site by luck Interesting content.

 88. Marijuana Dispensary

  24 października 2017 at 14:40

  You are more fun than bubble wrap. A lot of information to take into consideration. In my view, if all webmasters and bloggers made just right content material as you did, the web might be a lot more helpful than ever before. I have added your write up to my Google

 89. popular blog

  24 października 2017 at 14:59

  I will tools this research in the direction of 2 patterns of people in america: current Zune owners who are thinking about an up grade, and people today hoping towards make a decision between a Zune and an iPod. (There are other avid gamers great importance thinking of out there, including the Sony Walkman X, nevertheless I be expecting this gives you more than enough facts toward deliver an knowledgeable selection of the Zune vs players other than the iPod line as perfectly.)

 90. mass roots delivery

  24 października 2017 at 20:05

  I have learned new things through your blogs. Really Cool. I am shocked at how fast your article loaded on my cell phone. Certainly a lot of details to take into consideration. Fantastic blogs!

 91. Ronrhip

  25 października 2017 at 00:53

  Toradol Overnight Fedex Over Counter Prednisone [url=http://cheapvia50mg.com]viagra[/url] Diges Tea

 92. local hero

  25 października 2017 at 03:43

  I was looking everywhere and this popped up like nothing! After looking over a number of the blog posts on your blog, I seriously like your way of blogging. Fantastic post!

 93. Marijuana Dispensary

  25 października 2017 at 19:11

  I enjoy the stuff you provide here. Here’s the thing, I love your websites.

 94. kush

  26 października 2017 at 11:37

  Keep doing what you are doing! Do you write a lot about entrepreneurs. I have learned new things through your blogs. I will just say cool! It is rare to see a nice post like this one these days.

 95. Judi Bola

  26 października 2017 at 20:09

  As a web site owner I believe the material here is reallymagnificent. I appreciate it for your time. You should keep it up forever! Excellent Luck.

 96. Jesse Grillo

  27 października 2017 at 10:34

  Hey, that is a clever way of thinking about it. Your website has a certian engergy about it. You could survive a Zombie apocalypse.

 97. Jesse Grillo

  27 października 2017 at 18:49

  This stuff is great! You have a number of great points there. Do you have videos on the topic?

 98. Judi Bola

  28 października 2017 at 16:52

  I discovered your blog site on the search engines and check several of your early posts. Preserve within the really good operate. I recently extra your Feed to my MSN News Reader. Looking for toward reading much more of your stuff at a later time!…

 99. tham xop trai san

  28 października 2017 at 20:46

  Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So nice to search out someone with some original thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this web site is one thing that’s wanted on the net, someone with just a little originality. helpful job for bringing something new to the web!
  tham xop trai san

 100. Mark Cushway

  28 października 2017 at 22:08

  very good publish, i actually love this web site, keep on it
  Mark Cushway

 101. Ronrhip

  29 października 2017 at 02:27

  Dog Antibiotics Without Perscription [url=http://cheapviapills.com]buy viagra online[/url] Buy Accutane Uk Online Acticin 30gm In Usa

 102. Ronrhip

  29 października 2017 at 05:09

  Cialis Tadalafil Precios Levitra Buy Online Nolvadex [url=http://cheapviafast.com]viagra[/url] Viagra Effetti Amoxicilline Molecule Overnight Delivery Methotrexate

 103. bitcoins

  29 października 2017 at 22:15

  This web site is mostly a walk-by for the entire info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse right here, and you’ll positively uncover it.
  bitcoins

 104. HIP HOP

  30 października 2017 at 09:10

  Youre so cool! I dont suppose Ive learn something like this before. So good to seek out somebody with some unique ideas on this subject. realy thank you for beginning this up. this website is one thing that’s wanted on the internet, somebody with a bit originality. helpful job for bringing something new to the web!
  HIP HOP

 105. mobile games terms

  30 października 2017 at 09:57

  Your house is valueble for me. Thanks!…
  mobile games terms

 106. dedetizadora

  30 października 2017 at 17:08

  You made some respectable factors there. I appeared on the web for the problem and found most individuals will associate with with your website.
  dedetizadora

 107. Mods Generators

  30 października 2017 at 18:40

  Spot on with this write-up, I actually assume this web site needs much more consideration. I’ll in all probability be again to read rather more, thanks for that info.
  Mods Generators

 108. Mira

  31 października 2017 at 07:38

  Thanks for the info

 109. Limpeza de caixa de agua

  31 października 2017 at 09:44

  Spot on with this write-up, I actually suppose this website wants rather more consideration. I’ll most likely be again to learn rather more, thanks for that info.
  Limpeza de caixa de agua

 110. dedetizadora

  31 października 2017 at 10:14

  Can I just say what a reduction to find somebody who truly is aware of what theyre talking about on the internet. You undoubtedly know how to convey a difficulty to light and make it important. More folks must read this and perceive this aspect of the story. I cant believe youre no more standard because you undoubtedly have the gift.
  dedetizadora

 111. Charis

  31 października 2017 at 11:58

  thx for the info

 112. telhadista

  31 października 2017 at 12:53

  You made some first rate factors there. I regarded on the web for the issue and located most individuals will associate with together with your website.
  telhadista

 113. Judi Online

  31 października 2017 at 14:22

  I was suggested this blog by my cousin. I’m now not positive whether or not this put up is written by means of him as no one else realize such unique about my trouble. You are wonderful! Thanks!

 114. Angelo

  31 października 2017 at 21:39

  thx for the info

 115. Crissy

  2 listopada 2017 at 00:13

  thx for the info

 116. Ronrhip

  2 listopada 2017 at 14:51

  Priligy Medicina Rx Pharmacy Ciallis Cephalexin Dog [url=http://cheapviafast.com]buy viagra online[/url] Cialis Tadalafil Precios

 117. Agen Win

  3 listopada 2017 at 03:03

  The next occasion I read a blog, I’m hoping that this doesnt disappoint me around this. Get real, It was my substitute for read, but I really thought youd have some thing fascinating to talk about. All I hear is actually a couple of whining about something you could fix if you werent too busy seeking attention.

  http://id168bet.com

 118. Oven Cleaning London

  3 listopada 2017 at 22:17

  I found your weblog web site on google and test just a few of your early posts. Proceed to keep up the superb operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. In search of ahead to studying more from you in a while!…

 119. situs pandatoto

  4 listopada 2017 at 06:56

  The the next time I read a weblog, Lets hope so it doesnt disappoint me as much as that one. What i’m saying is, I know it was my replacement for read, but When i thought youd have some thing interesting to say. All I hear is often a few whining about something that you could fix in case you werent too busy searching for attention.

 120. Aja

  5 listopada 2017 at 00:01

  thx for the info

 121. Dewayne Hiter

  6 listopada 2017 at 05:36

  hello!,I love your writing so so much! proportion we keep up a correspondence extra about your article on AOL? I need a specialist in this area to unravel my problem. May be that’s you! Looking ahead to see you.

 122. Bola-Nation

  6 listopada 2017 at 09:44

  You’re the best, I just ran across your weblog and wanted to say that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts. I have subscribed to your feed and I hope you write again very soon!

 123. Bolavegas

  8 listopada 2017 at 12:26

  Money For College Scholarships for Minorities… […]right here are a few url links to sites I always connect to for the fact we feel they’re well worth browsing[…]…

 124. weed map

  9 listopada 2017 at 14:55

  Certainly a lot of things to take into consideration. I simply stumbled upon your wewebsite and wished to mention that I have truly enjoyed surfing around your post posts. I have been surfing on-line more than 3 hours today. You have brought up a very superb points. cool work, keep it up.

 125. Indo Bookies

  9 listopada 2017 at 21:10

  There a few interesting points with time in this post but I do not determine if I see these people center to heart. There’s some validity but I’m going to take hold opinion until I consider it further. Great write-up , thanks and that we want a lot more! Included with FeedBurner also

 126. 9bet

  11 listopada 2017 at 01:32

  This is the perfect blog for anyone who wants to know about this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I really would want…HaHa). You definitely put a new spin on a subject thats been written about for years. Great stuff, just great!

 127. apps for nightlife

  11 listopada 2017 at 08:00

  Geez, that is unbelievable. Our community is better because you are in it. A BIG hello from Ohio. Kudos. I just randomly found your write ups.

 128. escape room team

  12 listopada 2017 at 11:22

  After exploring a handful of the blog articles on your blog, I honestly appreciate your way of blogging. I added it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please visit my web site too and let me know how you feel.

 129. partiac app

  12 listopada 2017 at 13:11

  good little bit of written content. You have a great sense of humor. Your article is really useful.

 130. Togel Singapura

  12 listopada 2017 at 16:08

  Good day, i am doing research right now and your blog really helped me,  

 131. Ronrhip

  13 listopada 2017 at 08:38

  Viarga Baclofene Zentiva [url=http://buyvarden.com]levitra coupon free trial[/url] I Overdosed On Keflex

 132. Laurel hardware west hollywood hours

  13 listopada 2017 at 12:12

  Thanks for sharing your info. I could not refrain from leaving a comment.

 133. Agenwin

  15 listopada 2017 at 04:07

  Have you already setup a fan page on Facebook ?*~..`

 134. Agenwin

  16 listopada 2017 at 05:27

  you could have an important blog right here! would you like to make some invite posts on my blog?

 135. Ronrhip

  16 listopada 2017 at 22:49

  Puchase Evista Online Pharmacy In Costa Rica [url=http://buyvarden.com]levitra 10mg[/url] Generic Hydrochlorothiazide Saturday Delivery

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra