Z kraju

Kijowski już się nie wywinie – prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o egzekwowaniu alimentów

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał 6 maja przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawę, która umożliwi skuteczne egzekwowanie obowiązku alimentacyjnego.

Skuteczność ściągalności alimentów jest obecnie w Polsce niska. Podpisana przez Prezydenta RP nowelizacja Kodeksu karnego oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów ma uzdrowić tę sytuację.

Nowe rozwiązania

Ustawa przewiduje, że osoba, której dług alimentacyjny stanowi równowartość co najmniej trzech należnych świadczeń okresowych (najczęściej miesięcznych), podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Dziś Kodeks karny mówi jedynie ogólnie o „uporczywym uchylaniu się” od alimentacyjnego obowiązku. W wielu przypadkach pozwala to na omijanie przepisów. Wystarczy raz na jakiś czas przekazać na dziecko niewielką sumę (np. 10 zł), by w świetle prawa uniknąć odpowiedzialności. Wprowadzenie obiektywnego kryterium równowartości trzech świadczeń okresowych pozwoli zapobiec dowolności interpretacji, na czym polega „uporczywość” w uchylaniu się od alimentów.

Dłużnicy alimentacyjny będą mieli możliwość uniknięcia kary, jeśli dobrowolnie wyrównają zaległości przed upływem 30 dni od dnia pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego.

Skazani na karę pozbawienia wolności nie muszą odbywać kary w więzieniu. Mogą podlegać dozorowi elektronicznemu i normalnie pracować. Ministerstwo Sprawiedliwości wdraża program pracy więźniów, a przepisy Kodeksu karnego wykonawczego już nakazują w pierwszej kolejności kierować do pracy skazanych z obowiązkiem alimentacyjnym.

Wyższa kara (grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch) grozić ma tym, którzy nie płacąc alimentów, narażają osobę uprawnioną na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Chodzi o sytuację, gdy np. na skutek uchylania się jednego rodzica od obowiązku alimentacyjnego, drugi rodzic nie jest w stanie kupić dziecku jedzenia, ubrań, zapewnić kształcenia czy leczenia na chorobę przewlekłą.

Dla dobra dziecka

To nie kara jest celem, celem jest to, aby dziecko miało utrzymanie i było wspierane przez rodziców – zaznacza Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Dlatego Ministerstwo przygotowało rozwiązanie nadzwyczajne – gwarancję dla rodzica, że nie będzie podlegał żadnym sankcjom karnym, jeżeli wezwany przez prokuratora, pouczony o konsekwencjach niewywiązywania się z obowiązków alimentacyjnych, zdecyduje się w całości uiścić kwotę zaległości. Wówczas odpowiedzialności karnej podlegać nie będzie.

Nowe przepisy nie uderzą w tych, którzy nie płacą alimentów ponieważ sami są w prawdziwej biedzie, spowodowanej np. bezrobociem. Nowe rozwiązania dotyczą tylko tych rodziców, co do których – z ustaleń postępowania – będzie wynikać, że stać ich na płacenie alimentów, ale uchylają się od tego obowiązku z przyczyn niedających się zaakceptować moralnie ani społecznie. Nowe przepisy obejmą przy tym tylko te sytuacje, które będą miały miejsce już po wejściu w życie ustawy.

Wspólna korzyść

Proponowane zmiany są zbliżone np. do przepisów obowiązujących we Francji, gdzie rodzice, którzy unikają płacenia alimentów przez dwa miesiące, narażają się na karę dwóch lat więzienia. Surowsze kary funkcjonują w Niemczech, gdzie za uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego można trafić do więzienia na trzy, a nawet pięć lat.

Przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości rozwiązania chronią nie tylko dzieci, lecz także interes wszystkich podatników. Wydatki z państwowego Funduszu Alimentacyjnego na rzecz dzieci, których rodzice odmawiają płacenia alimentów, wynoszą co roku ok. 1,5 miliarda złotych. Z tych pieniędzy udaje się odzyskać zaledwie 13-14 proc.

Polskie przepisy – jak wskazuje Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro – były do tej pory wyjątkowo niedoskonałe. To był raj dla cwaniaków, którzy nie chcą partycypować w wychowaniu własnego dziecka – podkreśla Minister.

Informacje z Prokuratury Krajowej wskazują, że prawie połowa postępowań wszczętych – na mocy dotychczasowych przepisów – wobec rodziców uporczywie uchylających się od płacenia alimentów, została umorzona. Podstawą 20 proc. umorzeń było uznanie, że postępowanie tych osób nie zawiera znamion czynu zabronionego. Obok przyczyn obiektywnych, jak zwyczajny brak pieniędzy u dłużnika, powodem często okazywało się płacenie alimentów w niewielkiej części, co sprawiało, że nie było zrealizowane znamię uporczywości albo np. matka utrzymująca dziecko uprawnione do alimentów pracowała, a więc nie zachodziło znamię narażenia na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych.

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa zapobiega takim sytuacjom. Państwo ma obowiązek chronić dzieci, wspierać rodziny, otaczać opieką słabszych. Kwestia wywiązywania się z obowiązku alimentacyjnego jest w tym kontekście zagadnieniem o doniosłej wadze społecznej.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

116 komentarzy

116 Komentarzy

 1. Paweł

  9 maja 2017 at 17:18

  Masoneria wprowadziła rozwody aby zniszczyć rodzine.
  Należy zakazać rozwodów a znikną patologie, problemy alimentów itp.
  jeżeli osoba która składała przysięgę np. wojskowy nagle ma kaprys jej niedotrzymc jest karany a tu ma kaprys niedotrzymac przysięgi małżeńskiej i państwo zezwala.

  • MNShadow

   10 maja 2017 at 01:12

   Witamy w Polsce 🙂

 2. zni

  9 maja 2017 at 21:29

  Co do uzależnienia 500+ od czy jest ojciec z rodziną czy nie, to de facto to już obowiązuje. Kryterium dochodowe promuje osoby mało zarabiające a przede wszystkim tak zwane osoby samotnie wychowujące dzieci(czyli przede wszystkim kobiety). Więc pełne rodziny płacą na tych „którym nie wyszło”. Kiedyś zapomogi były dawane dla wdów i sierot. I z tym mógłbym się zgodzić by pomagać tym których los doświadczył. Zgadzam się również że cały system alimentacyjny jest chory, no bo czym się różni dziecko bogatego ojca od biednego żołądki mają takie same, stawka powinna być jedna bez względu na dochody. Ale ściganie za alimenty też powinno być.

 3. m

  10 maja 2017 at 09:47

  Lex Kijowski :-))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

 4. Soplica

  10 maja 2017 at 11:35

  Posługując się przykładami z najbliższego otoczenia, nie spotkałem się z przypadkiem porzucenia przez matkę dzieci, natomiast ojcowie a i owszem gremialnie „zmieniali żony na nowszy model” pozostawiając dzieci samym sobie tzn niechcianym żonom. Żaden nie wywiązywał się regularnie ze zobowiązań alimentacyjnych.

  • GlosRozsadku

   10 maja 2017 at 12:29

   A kto tym lachudrom dal sie zaplodnic w pierwszej kolejnosci . To kobieta decytduje z kim sypia a z kim nie ( to na podstawie przyzwolenia lub jego braku u kobiety sformulowany jest prawny koncept gwaltu ) . Jesli wybrala zle to dlaczego reszta ma lozyc na jej zle wybory .Czy jesli osoba upije sie i np. straci reke w wypadku to moze oczekiwac ze to pan bedzie lozyl od tej pory na jej utrzymanie poniewaz sama jest niepelnosprawna .Jesli kobieta wie od samego poczatku ( tak jak na przestrzeni wiekow ) ze bedzie skazana na samotne lozenie na dzieci to bedzie przykladala wiekszej starannosci do tego komu pozwala w siebie konczyc . Dziwne ze dopoki tak bylo nie bylo problemju z samotnymi matkami . Ma wrocic stygma samotnej matki tak samo jak krytykujemy ojcow ktorzy porzucaja swe dzieci . Podczas gdy komunistyczna idea feminizmu promuje samotne matki jako szczyt mozliwosci kobiety . Jako ona niezalezna ( zyjaca z utrzymania innych ) , jak bardzo dba o dobro swoich dzieci ( wychowanie poprzez samotna matke statystycznie jest najgorsza z mozliwosci dla dziecka
   wzgledem sukcesu lub jego braku w zyciu . Gorsze niz bycie karanym , uzaleznionym itd . , statystycznie ! )
   Czy panstwo ma gwarantowac wyplate alimentow ? NIE!!!! Jesli juz dojdzie do rozstania to wyplata alimentow ma byc wymagana poprzez stygmatyzacje ojcow co juz istnieje , nic wiecej . Nie mozna gwarantowac kobiecie utrzymania .
   Pozatym dlaczegop panstwo ma gwarantowac lozenie na dzieci za to juz kompletnie nie gwarantuje ze te pieniadze sa wydawane na dzieci a nie na zaachcianki i kochankow matki tegoz dziecka .
   Jest to przykre ze wiele z tych dzieci na tym ucierpi ( finansowo_) jest to jednak cena za zdrowe spoleczenstwo przestrzegajace zdrowych , wplywajacych pozytywnie na nie zasad .

 5. Soplica

  10 maja 2017 at 16:49

  @GłosRozsądku – idąc tym tokiem rozumowania to np. wszyscy frankowicze to głupki i dobrze im tak :)))

  • GlosRozsadku

   10 maja 2017 at 23:55

   Porownanie wielce nie adekwatne ale tak w moim mniemaniu frankowicze ktorzy wyszli stratnie na tych umowach to sa przyslowiowe glupki . Jak ktos zadluza sie na cale zycie i nie raczy nawet zrozumiec dokumentu ktory podpisuje to czyja to jest wina . Wszystko co trzeba wiedziec jest wylozone w umowie i nikt nie kazal im tego podpisywac pod bronia . Ci ludzie byli poinformowani o ryzyku a ze nie potrafili tego zrozumiec to czyja to wina ? Czy teraz ludzie ktorzy nie byli na tyle nierozsadni maja za to placic .
   To moze ja jutro zastawie wszystko co mam ja z rodzina plus rodzice i rodzenstwo i zainwestuje na gieldzie . Jak bedzie profit to wszystko moje a jak strata to podatnicy mi rekompensuja . Brzmi niezle , prawda ?

 6. zni

  10 maja 2017 at 17:18

  Niestety GłosRozsadku ma dużo racji w tym co pisze, obecnie jednych wykorzystuje się by pomóc innym (przy okazji „pomagający”też coś muszą sobie wziąć) i nazywa się to ,pomocniczością,socjalizmem,solidaryzmem,albo nawet chrześcijaństwem. Przypominam że są to słowa wytrychy aby ludziom namieszać w głowach i ich zaszantażować. Chrystus nigdy nie powiedział aby zabierać jednym by dać innym , mówił o dobroczynności(która jest dobrowolna i nie ma nic wspólnego z socjalizmem). W Piśmie Świętym jest zapisane „kto nie pracuje niech nie je”. Obecny system promuje cwaniactwo i lenistwo a ci co nie są leniwi zmusza do oszukiwania(żeby nie dać się ograbić z owoców własnej pracy). Chrześcijaństwo to najlepszy system w którym ludzie mogą się bogacić i dzięki temu mogą pomagać innym (gdzie podstawą jest dobrowolność).

  • Soplica

   11 maja 2017 at 10:45

   @zni – Pan Jezus mówił też „Czyńcie innym to, czego sami od nich oczekujecie.” I to zamyka temat 🙂

   • GlosRozsadku

    11 maja 2017 at 11:18

    No i tu sie wszystko wyjasnia . Pan oczekuje aby inni lozyli na panskie utrzymanie , ja nie .Od dziecka ojciec powtarzal mi ze tylko ja jestem odpowiedzialny za wlasne czyny i za utrzymanie siebie i mojej przyszlej rodziny. Kazdy jest kowalem wlasnego losu .

    • Soplica

     11 maja 2017 at 17:30

     No to jak? Facet pomajstruje dzieci gromadkę a potem pójdzie w siną dal wznieci w siebie niechęć utrzymywania latorośli bo jest „kowalem własnego losu”?

     • GlosRozsadku

      11 maja 2017 at 18:26

      Coz za idiotyczny agrument . Zostawic dzieci bo jest sie kowalem wlasnego losu ? Widze ze ciezko u pana z zrozumieniem tego powiedzenia . JEsli ktos by sie do tego stosowal to wlasnie nigdy by dzieci nie zostawil gdyz jest to osoba odpowiedzialna za wlasne czyny , wtym za poczete dzieci .
      Jesli jednak przyjmiemy panski bledny argument to przepraszam , czy kobieta jest niepelnosprawna czy jest jak dziecko ? Jak kobiety traktuje jak dorosle i odpowiedzialne osoby . To kobieta wybiera partnera . Niech sie sama stara zeby wybrac takiego co jej nie zostawi , proste . Jak sie daje …. bo ktos ma ladne oczy czy tylek to czyja to jest wina ? JAk sie nie jest kogos pewnym to nie spi sie z ta osoba bez zabiezpieczenia . Kobiety maja dziesiatki dostepnych sposobow na zapobieganie ciazy mimo to ciagle slyszy sie o „przypadku” haha.

     • Soplica

      11 maja 2017 at 19:14

      Jest Pan w błędzie. Rodzinne domy nie wypuszczają ojców i mężów a roszczeniowych dupków i niedojrzałych dużych chłopców. Dziś są macho i dżentelmeńscy a jutro bezwzględni i cyniczni. Kobieta nie jest wstanie przewidzieć co w takiej zielonej głowie siedzi. Facet musi wziąć odpowiedzialność za rodzinę a nie mazać się że mu obecna żona nie odpowiada! To mężczyzna powinien mieć patent na trudne sytuacje i nie biadolić potem że sąd nakazał mu alimenty. Duzi chłopcy z dorosłymi „wackami” tylko skaczą z kwiatka na kwiatek a dzieci nie mają ojca. Zwyrodnienia matek są marginalnym wydarzeniem natomiast ojcowie zmieniający żony na nowsze, pospolite i gremialne. Nie wspominam już o rozumieniu sakramentu małżeństwa bo to Himalaje – dla większości.

   • zni

    11 maja 2017 at 13:38

    Oczywiście, tylko nie pod przymusem. Wydając sam swoje pieniądze na innych zawsze lepiej je wydasz(dobroczynność którą powinniśmy czynić) niż ktoś wydający nie swoje pieniądze na innych ludzi(i w tym przypadku nie jest to żadna dobroczynność).

    • Soplica

     11 maja 2017 at 17:33

     Alimenty są konsekwencją swoich czynów wynikających z posiadania dzieci. To nie powinien być przymus! Rodzic zawsze jest odpowiedzialny za dzieci. Jeżeli uchyla się od wychowywania to niech płaci na utrzymanie i opierunek, bez łaski!

 7. E

  12 maja 2017 at 07:53

  Nareszcie ktoś się zabrał za to towarzystwo, typu Kijowski i jemu podobni. GłosRozsądku nie rozumie że wiele kobiet i dzieci cierpi z powodu braku środków do życia a mężczyzni sobie balują bo im wolno, bo nie ma przymusu. A potem nie mają pojęcia ile kosztuje wychowanie dziecka. Bo skąd mają wiedzieć? Nie dotknęli tego tematu.
  Mężczyzna powinien być finansowo odpowiedzialany za dzieci, nieważne czy z nimi mieszka czy nie. Tego wymaga zwykła chrzescijańska uczciwość (skoro już powołujemy się na chrześcijaństwo).

 8. Jason

  13 czerwca 2017 at 06:06

  Me parece una gran oportunidad ver este tipo de información detallada como se detalla aquí. Están muy bien explicados todos los aspectos del tema.

 9. women's shoes websites

  26 czerwca 2017 at 20:20

  The online store can act as a good extension counter available to your customers all more than the city.|A mild color shirt under a dark elegant fit influences a strong man within you.

 10. Lucina Dady

  15 lipca 2017 at 18:23

  excellent points altogether, you simply won a new reader. What would you recommend about your publish that you simply made some days in the past? Any positive?

 11. Calvin Goettle

  17 lipca 2017 at 18:10

  At this time it looks like BlogEngine is the top blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 12. shoe stores online for women

  27 lipca 2017 at 20:39

  Recommended reads includeNikki Nichols’ Frozen in Time: The Enduring Legacy of the 1961 U.S.|You can steer clear of such a scenario by obtaining a pair of shoes online.

 13. Brooks

  29 lipca 2017 at 16:43

  magnificent issues altogether, you just gained a emblem new reader. What may you recommend about your publish that you made some days ago? Any certain?

 14. билети за лондон

  7 sierpnia 2017 at 20:27

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 15. Jeffreygorse

  13 sierpnia 2017 at 00:41

  http://buycialisonline.phartesdomusa.org/ buying cialis in the philippines

 16. SteveAnorn

  13 sierpnia 2017 at 20:30

  http://lasix.phartesdomusa.org/ pet meds lasix 40mg

 17. electronic recycle near me

  14 sierpnia 2017 at 02:04

  Utterly indited content material, Really enjoyed examining.

 18. e waste

  14 sierpnia 2017 at 02:17

  Regards for helping out, fantastic information. „The laws of probability, so true in general, so fallacious in particular.” by Edward Gibbon.

 19. Jacinda

  14 sierpnia 2017 at 20:12

  weight loss herbs

 20. snap milfs

  19 sierpnia 2017 at 23:16

  snap milfs

 21. Deon Aigner

  21 sierpnia 2017 at 22:39

  An intriguing discussion is worth comment. I think that yourself ought to generate much more on this matter, it may perhaps not be a taboo make any difference but often folks are not adequate in the direction of communicate upon this kind of subjects. To the following. Cheers

 22. Would you be interested in exchanging links?

 23. silver shoes

  30 sierpnia 2017 at 00:23

  Actually, some of the best ipad games on-line are an evolution of the other existing programs in the web.

 24. technology adviser

  30 sierpnia 2017 at 11:01

  That cleared it up for me. I have added your website to my Twitter bookmarks I bookmarked it to my bookmark site list and will be checking back soon.

 25. uk online casino games

  31 sierpnia 2017 at 09:37

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 26. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 15:05

  My neighbor introduced me to your blogs. I have learned new things through your blog. If you can, shoot me an email and we will discuss because I have an idea you will like. Your creative potential seems limitless. Kudos.

 27. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 22:53

  Some nice points there. After looking over a number of the write up posts on your blog, I seriously like your way of blogging. Babies and small animals probably love you. When I browsed your website I could feel myself getting smarter.

 28. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 06:33

  This is an excellent, an eye-opener for sure! magnificent little bit of written content. Thanks for writing this. You seem to really know who you are. I wants to be a master in this field.

 29. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 13:01

  Blog professionals would love this. I just randomly found your posts. This website really sparked my interest. Your article is awesome!

 30. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 23:29

  You have a great sense of humor. Spot on with this blog. When I turned on my Iphone this website was loaded. Your write up really maked me think. Thank you for sharing your info.

 31. press release

  2 września 2017 at 04:01

  This girl I recently met likes your page. I was looking everywhere and this popped up like nothing!

 32. website shoes

  2 września 2017 at 08:23

  This is certainly the best thing that you can do as you are certain that you will get a extremely good service.|Look to see if the online retailer that you are intending to make a purchase from has issued any low cost codes. When you buy Vigrx Furthermore, there are up to 4 options you can choose from.|Even they are durable but what if they are tough to skate, there is no worth for them. These sandals are great for when you are dressed up to go out for excitement and enjoyment. The degree of danger depends on your wishes.|As we all know, running often will make feet expand more naturally and fingers turn out to be lengthier.

 33. fashion

  2 września 2017 at 11:59

  I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.

 34. college life

  2 września 2017 at 14:04

  WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. 😉 ?

 35. click on my website

  2 września 2017 at 21:19

  There are some interesting points in time in this article but I don?t know if I see all of them center to heart. There is some validity but I will take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as well

 36. check this out

  2 września 2017 at 21:28

  There are some interesting points in time in this article but I don?t know if I see all of them center to heart. There is some validity but I will take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as well

 37. see my site

  2 września 2017 at 22:22

  You made some decent points there. I looked on the internet for the issue and found most individuals will go along with with your website.

 38. new business speaker

  3 września 2017 at 00:28

  You are a very persuasive writer. How could any of this be better stated? It could not. Thanks for sharing your info. You deserve a hug right now.

 39. sky bg самолетни билети

  4 września 2017 at 06:30

  Spot on with this write-up, I truly think this website needs much more consideration. I’ll probably be again to read much more, thanks for that info.

 40. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 10:54

  Very nice article. My aunt turned me onto your pages. I know you would like Oklahoma.

 41. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 13:56

  I discovered your blog by luck I check your page every few days.

 42. Chante Asher

  4 września 2017 at 19:04

  Thanks a lot for providing individuals with such a wonderful opportunity to read in detail from this site. It’s usually so brilliant and also stuffed with a good time for me personally and my office peers to search your blog at the least 3 times in one week to read the new guides you will have. Of course, we’re actually motivated with your perfect creative concepts served by you. Certain 1 tips in this post are undoubtedly the very best we have all ever had.

 43. Jesse Grillo

  5 września 2017 at 00:47

  This will definitely be very useful for me when I get a chance to start my blogs. I will be subscribing to your feed. I saw your post on my Pinterest feed. Facebook professionals would love your write up. It is very informative and you are obviously very knowledgeable in this area.

 44. Jesse Grillo

  5 września 2017 at 21:17

  I think the admin of this web blog is really working hard in support of his web site, since here every material is quality based information. This website looks just like my old one

 45. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 22:05

  Hi my friend! I want to say that this article is awesome,
  nice written and include approximately all important infos.
  I would like to peer extra posts like this .

 46. door edges

  6 września 2017 at 00:50

  Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to mention that I have truly loved
  browsing your weblog posts. After all I will be subscribing on your feed and I am hoping you write once more very soon!

 47. credit real estate

  6 września 2017 at 06:18

  Hello! Do you know if they make any plugins to safeguard against
  hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 48. loansstore down

  6 września 2017 at 08:58

  Thank you a bunch for sharing this with all of us you really
  recognize what you are speaking approximately! Bookmarked.
  Please also seek advice from my web site =). We could have a hyperlink change arrangement among us

 49. potential real estate

  7 września 2017 at 09:41

  You have made some decent points there. I looked on the web for more
  info about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 50. Manhattan Beach SEO

  8 września 2017 at 00:18

  Hit me up! I bet you do crossword puzzles in ink. I discovered your blog on my Google Plus feed. Exceptionally well written! I really like your writing style and how well you express your thoughts.

 51. real estate deal

  8 września 2017 at 03:44

  This is really attention-grabbing, You are an overly professional blogger.
  I’ve joined your rss feed and stay up for searching for extra of your wonderful post.
  Also, I’ve shared your web site in my social networks

 52. garage door installers

  8 września 2017 at 05:30

  Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
  I will make sure to bookmark it and return to read more of your useful
  information. Thanks for the post. I’ll definitely
  return.

 53. CEO adviser

  8 września 2017 at 11:21

  Somehow you make time stop and fly at the same time. This is so helpful! If your articles are always this helpful, I will be back. No complaints on this end, simply a good piece.

 54. residential real

  8 września 2017 at 17:47

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have truly
  enjoyed surfing around your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 55. Jesse Grillo

  9 września 2017 at 03:42

  You always know just what to say. This stuff is great.

 56. rc drones

  9 września 2017 at 10:53

  very good put up, i definitely love this website, carry on it

 57. pt.wikipedia.org

  9 września 2017 at 15:49

  Thank you for the good writeup. It in truth was a enjoyment
  account it. Look advanced to far brought agreeable from you!
  By the way, how could we be in contact?

 58. any site

  9 września 2017 at 22:17

  Zune and iPod: Maximum These compare the Zune toward the Touch, yet as soon as looking at how slim and astonishingly low and light it is, I contemplate it toward be a very unique hybrid that brings together properties of possibly the Contact and the Nano. It’s extremely colorful and beautiful OLED show is marginally more compact than the touch screen, yet the participant itself feels Really a bit more compact and lighter. It weighs with regards to 2/3 as much, and is noticeably scaled-down within width and height, whilst staying just a hair thicker.

 59. Katrina

  10 września 2017 at 18:32

  Heya just wanted to give you a quick heads up and let you know
  a few of the pictures aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue.

  I’ve tried it in two different internet browsers and
  both show the same outcome.

 60. trading penny stocks

  11 września 2017 at 01:14

  Good day! This is my 1st comment here so I just wanted to give a
  quick shout out and say I really enjoy reading your articles.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same subjects?

  Thanks a lot!

 61. Clarice

  11 września 2017 at 06:35

  Hi my family member! I want to say that this article is awesome, great written and come
  with approximately all important infos. I would like to look extra posts like this
  .

 62. Hurrah, that’s what I was looking for, what a information! present here at this website, thanks
  admin of this web page.

 63. non-public loan

  12 września 2017 at 11:18

  hello there and thank you for your information – I’ve definitely picked up something
  new from right here. I did however expertise several technical points using this site, since I experienced to reload the site a lot
  of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering
  if your hosting is OK? Not that I am complaining, but slow
  loading instances times will often affect your placement in google and can damage your high-quality
  score if advertising and marketing with Adwords. Well I’m adding this
  RSS to my email and can look out for much more of
  your respective interesting content. Make sure you update this again soon.

 64. Lelio Vieira Carneiro Junior

  12 września 2017 at 12:36

  Helpful information. Lucky me I found your site by accident, and
  I am stunned why this accident did not came about earlier!
  I bookmarked it.

 65. personal loan

  12 września 2017 at 13:05

  This is a topic that’s close to my heart…
  Thank you! Exactly where are your contact details though?

 66. overrated interest rates

  12 września 2017 at 14:57

  Hi there great website! Does running a blog similar to this require a
  large amount of work? I have no knowledge of computer programming however I had been hoping to start my own blog soon. Anyhow, should
  you have any recommendations or techniques for new
  blog owners please share. I know this is off subject
  nevertheless I simply wanted to ask. Kudos!

 67. business cards

  12 września 2017 at 19:42

  Thanks for the auspicious writeup. It in fact was a enjoyment account it.
  Glance advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 68. penny stocks yield

  12 września 2017 at 20:42

  I simply couldn’t go away your web site prior to suggesting that I
  really enjoyed the standard info a person provide on your visitors?
  Is gonna be again steadily to investigate cross-check
  new posts

 69. real estate loans

  12 września 2017 at 20:55

  An outstanding share! I have just forwarded this onto a friend who was doing a little homework on this.
  And he actually bought me lunch because I found it
  for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU
  for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to discuss this matter
  here on your site.

 70. phone book

  13 września 2017 at 00:01

  I used to be recommended this web site by way of my cousin. I’m
  not positive whether this post is written by way of him as nobody else know such designated approximately my problem.

  You’re amazing! Thanks!

 71. cheap stocks

  13 września 2017 at 03:17

  It’s awesome in support of me to have a site, which is beneficial in support
  of my knowledge. thanks admin

 72. real estate flipping

  13 września 2017 at 06:18

  Hey very interesting blog!

 73. things you need to go camping

  13 września 2017 at 07:25

  Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but,
  I’d like to shoot you an email. I’ve got some ideas for your blog you
  might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward
  to seeing it improve over time.

 74. small business start up

  13 września 2017 at 10:01

  I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog.

  Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Anyway keep up the nice quality writing, it’s rare to see a great blog like this one nowadays.

 75. for shoes

  13 września 2017 at 11:33

  I am certainly not saying that you ought to sacrifice ease and comfort for a better price.|Not only have fashion designs, but also of higher high quality for operating. During this xmas season, you will see all kinds of lightning products at its official on-line shop. As we know branded products are costlier than generic goods.|You can even refer to magazines and style blogs to know what kind of footwear are in style. So, what ever feet dimension you have, you can choose accordingly. Not only have style styles, but also of high quality for running.|Don’t neglect to appear for a coupon code prior to you location your order! There are a lot of reasons why you ought to use key phrases in your ads. Aspis Forte is generic version of Entrance Line Furthermore.|Zappos is notoriously known for having one of the best consumer service in the company. Ask yourself why they match your feet so nicely. If it’s James Dean products you are looking for, you are not going to be dissatisfied.|The very best location to get the cheapest and authentic Proactol is at its on-line shop. Are you a fashion freak men who is always looking for stylish pair of shoes to wear in Dubai?|But prior to you order Phen375 medications it is important to know much more about the advantages of this product. If you are not certain which color to select, you can always go with black. Then, I go on-line and find the very best deal.|Of course, topless means not sporting a leading. Bowtrol is among the very best selling colon cleanse item to buy. You can purchase Christian Louboutin Pumps, boots, sandals at our on-line store.|That’s right, you can shop on-line for footwear right in your residing space. Not only have style designs, but also of high quality for running. But is this the only purpose why you ought to be looking to shoes online store?|Remix Casuals is a renowned title in the field of informal emerica footwear. If you decide to shoes online store, then you would have tons of options. What is it that makes Samuel Windsor footwear so unique?|The choice of having to pay using PayPal is not available. It might arrive to your discover while attempting a shoe that both of your foot is bigger than the other. How can you skip Christian Louboutin online shop!|Most males put on D-width shoes while women wear B-width shoes. Vimax offers the name of the business the check ought to be produced payable to. The first factor you want to do is discover a pair of footwear you like.|And yeah, he has more than 100,000 items of Expenses memorabilia in his collection.

 76. penny stocks

  13 września 2017 at 13:17

  I was able to find good information from your blog articles.

 77. regarding real estate

  13 września 2017 at 13:49

  I take pleasure in, lead to I found exactly what I was having a look for.
  You’ve ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a
  nice day. Bye

 78. Coy

  14 września 2017 at 17:40

  Hey I am so delighted I found your site, I really found you by accident, while I was researching on Askjeeve for something else, Regardless I am here
  now and would just like to say many thanks
  for a remarkable post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it
  all at the moment but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the fantastic b.

 79. Angelita

  14 września 2017 at 20:07

  I absolutely love your blog.. Excellent colors & theme.
  Did you create this website yourself? Please reply back as I’m attempting to create my own personal website and
  would like to find out where you got this from or
  what the theme is called. Thanks!

 80. web.enerjiuzmanlari.org.tr

  14 września 2017 at 22:41

  That is really fascinating, You’re a very skilled blogger.

  I have joined your rss feed and sit up for searching for more of your wonderful post.
  Additionally, I have shared your web site in my social networks

 81. site resource

  15 września 2017 at 14:08

  Hands down, Apple’s app retail outlet wins by way of a mile. It’s a huge choice of all kinds of purposes vs a pretty not happy final decision of a handful for Zune. Microsoft consists of systems, specifically within the realm of games, however I’m not certainly I would have to have towards bet upon the long run if this part is significant to yourself. The iPod is a considerably superior selection in just that case.

 82. playing golf

  15 września 2017 at 18:18

  Very good blog post. I definitely love this site.
  Keep writing!

 83. oldest golf course

  16 września 2017 at 05:24

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It really useful & it
  helped me out a lot. I hope to give something back and aid others like you helped me.

 84. Deanna Hibbitt

  16 września 2017 at 18:51

  Can I just say what a aid to search out somebody who really is aware of what theyre speaking about on the internet. You undoubtedly know learn how to deliver a difficulty to gentle and make it important. Extra folks need to learn this and understand this aspect of the story. I cant imagine youre not more fashionable because you positively have the gift.

 85. apply singapore pr

  16 września 2017 at 20:06

  Great post!

 86. irish golf

  17 września 2017 at 00:42

  I used to be recommended this website by way of
  my cousin. I’m no longer sure whether or not this put up is written through him as nobody else recognise
  such exact about my problem. You are amazing! Thank you!

 87. page title

  17 września 2017 at 09:06

  Fingers down, Apple’s app store wins by a mile. It is a enormous final decision of all styles of purposes vs a fairly not happy number of a handful for Zune. Microsoft consists of Options, primarily in just the realm of games, yet I’m not of course I might need to guess on the upcoming if this attribute is critical to oneself. The iPod is a significantly superior option within just that circumstance.

 88. tourism offers

  17 września 2017 at 12:00

  I have been browsing online more than 3 hours these days,
  but I never discovered any fascinating article like yours.
  It’s beautiful price sufficient for me. Personally,
  if all web owners and bloggers made excellent
  content material as you probably did, the internet can be
  a lot more useful than ever before.

 89. tourism offers

  17 września 2017 at 12:15

  I think everything posted made a great deal of sense.
  However, what about this? what if you added a little content?
  I mean, I don’t want to tell you how to run your blog, but what if you added a headline that grabbed a person’s attention? I mean Kijowski już się nie wywinie –
  prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o egzekwowaniu alimentów
  – Prawy.pl is kinda vanilla. You should glance at Yahoo’s front page and
  note how they create article titles to grab people to open the links.

  You might try adding a video or a pic or two to get readers interested about
  what you’ve got to say. Just my opinion, it would bring your blog a little livelier.

 90. international travel

  17 września 2017 at 16:04

  Excellent blog! Do you have any recommendations
  for aspiring writers? I’m hoping to start my own website soon but I’m a
  little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a
  paid option? There are so many options out there that I’m totally confused ..
  Any tips? Cheers!

 91. used computer recycling

  17 września 2017 at 18:08

  Very interesting subject, regards for posting.

 92. computer and electronics recycling

  17 września 2017 at 18:18

  Thank you so much for giving everyone an exceptionally remarkable possiblity to read from this blog. It’s usually so ideal and as well , full of amusement for me and my office fellow workers to search your blog particularly 3 times in a week to learn the new tips you have got. And of course, I am also at all times pleased with the brilliant guidelines you give. Selected 2 tips in this post are ultimately the most beneficial I have had.

 93. it recycling companies

  17 września 2017 at 18:20

  This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your web site in my social networks!

 94. HaroLiavaife

  17 września 2017 at 18:57

  Viagra 25mg [url=http://cialtobuy.com ]cialis buy online[/url] Come Ordinare Viagra
  Prix Pilule Viagra En Pharmacie
  Vente Misoprostol20mg cialis How Much Amoxicillin Should I Take

 95. how to apply singapore pr

  17 września 2017 at 21:45

  I like this post! Thanks.

 96. http://www.burriananova.com

  18 września 2017 at 11:55

  What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively useful and it has aided me out loads.
  I hope to give a contribution & help different users like its aided me.
  Good job.

 97. international travel tips

  18 września 2017 at 13:59

  I blog quite often and I genuinely appreciate your information. This article has really peaked
  my interest. I’m going to take a note of your website and keep checking for new details about once per week.
  I opted in for your Feed too.

 98. pr application

  18 września 2017 at 21:52

  I like this post! Thanks.

 99. computer disposal near me

  19 września 2017 at 12:19

  Dead indited subject material , thankyou for entropy.

 100. permanent resident

  19 września 2017 at 22:17

  I like this post! Thanks.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra