Wywiady

Polscy konsulowie: „Mów do dziecka po niemiecku jak umiesz”

Od władz z MSZ-tu z czasów rządów PO otrzymałem odpowiedź, że „stosunki polsko-niemieckie są najlepsze od dziesięcioleci i nie można ich nadwyrężać”. Wcześniej od pani konsul Kozioł i Kasperkiewicz, które pracowały w Konsulacie RP w Hamburgu w 2004 roku, gdy się pożaliłem, że Jugendamtowcy nie pozwalają mi rozmawiać z dziećmi w języku polskim zamiast pomocy i interwencji usłyszałem żałosne słowa: „niech pan mówi po niemiecku, przecież pan umie”.

 

Z Wojciechem Pomorskim, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Rodzice przeciw Dyskryminacji Dzieci w Niemczech, www.dyskryminacja.de, rozmawia Robert Wyrostkiewicz

– Minęło właśnie 14 lat odkąd straciłeś kontakt z dziećmi. Przypomnisz jak to się stało ?

 

To było dokładnie w dniu 9 lipca 2003 roku. Pojechałem do miasta, aby załatwić różne sprawy i w drodze powrotnej – tak jak to zawsze miałem w zwyczaju – wstąpiłem jeszcze do sklepu, aby kupić dzieciom jakieś drobne niespodzianki, gdyż zawsze jak wracałem z centrum i nie było mnie w domu kilka godzin, dzieci rzucały się na mnie, obsypywały całusami i pytały: „tatuś, a co dla nas masz?” I tym razem nie mogło być inaczej. Kupiłem im po dwie porcelanowe figurki kotków i piesków, których… niestety do dzisiejszego dnia nie zobaczyły na oczy… Właśnie tego dnia moja była niemiecka żona, podczas mojej nieobecności w domu wywiozła z domu nasze dwie córeczki: Justynkę i Iwonkę-Polonię (wtedy miały starsza 6 lat i młodsza 3,5 roku), które w ciągu tych 14 lat – bo dokładnie tyle czasu już minęło – widziałem w sumie jedynie 16 godzin. Pierwszy raz po dwóch latach, gdy ani słowa nie umiały już po polsku… Justysia pamiętała tylko że „Brot” to po polsku chlebek i że kiedyś mówiła do mnie „tatusch” (tatuś). Rodzina mojej byłej żony od samego początku żywiła do mnie ogromną niechęć. Nie podobało im się to, że jestem Polakiem. Babka mojej byłej żony miała 3 braci, którzy podczas wojny służyli w SS i zginęli w Polsce, dlatego ona i cała jej rodzina nienawidzili Polski i wszystkiego co polskie, a to na mnie się skupiało. Starali się za wszelka cenę wybić mojej narzeczonej z głowy ślub ze mną, a gdy im się to nie udało, przez cały czas trwania naszego małżeństwa robili dosłownie wszystko, aby rozbić nasze małżeństwo i skutecznie zbuntować żonę przeciwko mnie. Ostatecznie im się to udało. Przy pomocy niemieckiej organizacji do spraw zarządzania dziećmi i młodzieżą zwanej w Niemczech i w Austrii „Jugendamt” wyrugowali z życia moich dzieci nie tylko mnie – ich polskiego ojca ale i całą polską rodzinę, a także nasz ojczysty język polski, w którym na co dzień rozmawiałem z dziećmi, co doprowadzało do szaleństwa niemiecką teściową, ojczyma mojej ówczesnej niemieckiej żony i niemiecką prababkę.  

 

– Jak dochodziłeś swoich praw i z jakim skutkiem ?

 

– Wtedy jeszcze nie wiedziałem z jakim zjawiskiem mam do czynienia i co to jest Jugendamt. Gdybym wiedział jak się w Niemczech dyskryminuje ludzi, rodziny i Polaków pewnie nigdy nie osiadłbym w Niemczech, ale też nie miałbym okazji aby nagłośnić problem, z którym boryka się tak wielu obcokrajowców, bo skala na jaką odbiera się dzieci w Niemczech w myśl opacznie rozumianego tzw. „niemieckiego dobra dziecka” jest ogromna. Nie jest ważne faktyczne dobro dziecka, jego rozwój emocjonalny i więzi z rodzicami. Dziecko ma być niemieckie i tylko to się liczy, a zabierając rodzinom dzieci i bardzo często je germanizując (Niemcy wymierają i potrzebują „narybku” na nowe pokolenia Niemców), niemiecka organizacja Jugendamt i jej satelity zarabia na tym ogromne pieniądze, gdyż za każde zabrane dziecko otrzymuje od 3 tys. do nawet 25 tys. euro miesięczne (na dziecko niepełnosprawne zawsze większe sumy). Z roku na rok liczba odebranych w Niemczech dzieci drastycznie rośnie. Do założonego przeze mnie w lutym 2007 roku „Polskiego Stowarzyszenia Rodzice Przeciw Dyskryminacji Dzieci w Niemczech” nieustannie zgłaszają się ludzie, którym Jugendamt odebrał lub chce odebrać dzieci. Skalę tego problemu i schemat działania Jugendamtu bardzo dobrze przedstawia film dokumentalny w reżyserii Ernesta Saja pt. „Ucieczka z piekła”, który już 10 razy był wyświetlany na kilku kanałach TVP, a do obejrzenia którego zachęcam, zwłaszcza tych, którzy planują wyjechać do Niemiec i tam się osiedlić.

– Możesz w kilku słowach i bez cenzury powiedzieć co to jest ten Jugendamt?

 

– Przypomnę krótko, że Jugendamt to organizacja założona w dzisiejszym kształcie w 1933 roku przez Adolfa Hitlera w celu germanizowania dzieci z podbitych krajów. Ma ona do dziś niezmienione i nieograniczone prawa i jest jak państwo w państwie. Może w sądach kłamać, lekceważyć korzystny dla rodziców wyrok sądu i może także bez sądowego wyroku wyłącznie na podstawie wyimaginowanych podejrzeń odebrać rodzicom dziecko. Osobiście uczyniłem wszystko co w mojej mocy, aby nie tylko odzyskać dzieci ale choćby mieć z nimi jakikolwiek kontakt, nawet raz w miesiącu i na walkę o nie wydałem ponad 80 tys. euro. Efekt jest taki, że podczas wyznaczonego pierwszego widzenia z córkami zabroniono mi rozmawiać z moimi dziećmi w języku polskim, a kiedy się na to nie zgodziłem, zobaczyłem moje córki dopiero po 2 latach kiedy praktycznie ani słowa nie umiały już po polsku, a w ciągu 14 lat widziałem je łącznie16 godzin, wyłącznie pod nadzorem w kilkuletnich odstępach czasu, gdy były już całkowicie zimne i wyobcowane w stosunku do mnie. W niemieckich i austriackich sądach przeszedłem kilkakrotnie przez wszystkie możliwe instancje, które – nawiasem mówiąc – przeciągały sprawę latami i doszedłem aż do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Tam moja skarga trafiła w ręce niemieckiego sędziego, który ją odrzucił i umorzył. Napisałem również petycję nr 38/2006 do Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego, która trafiła tam wraz z ok. 400 innymi petycjami po niej dotyczącymi bezprawia wyrządzanego rodzicom w Niemczech przez Jugendamt. Jako dotychczas jedyny zostałem przeproszony na forum Parlamentu Europejskiego przez przedstawicielkę rządu Niemiec panią Gilę Schindler w dniu 7 czerwca 2007 roku za dyskryminację i zakaz używania języka polskiego w kontaktach z moimi własnymi dziećmi, a pod tym pretekstem izolowania mnie przez długie lata od nich. Na przeprosinach się jednak skończyło i nie poszły w ślad za nimi żadne przedsięwzięcia ani kroki karne, czy dyscyplinarne w stosunku do osób, które tego bezprawia się dopuściły i je wyrządziły oraz do dziś wyrządzają tysiącom rodziców, którzy cały czas zgłaszają się z prośbami o pomoc do Polskiego Stowarzyszenia www.dyskryminacja.de, które prowadzę. Z naszą organizacją współpracuje wielu fachowców i ekspertów i miażdżącej większości zgłaszających się do nas o pomoc ludzi udaje się pomóc i odzyskać ich dzieci, a ja ze swej strony zapewniam, że nie spoczniemy, aż rozwiążemy problem wykradania i bezprawnego germanizowania polskich (i nie tylko) dzieci w Niemczech i w Austrii przez Jugendamt, aby już więcej nie ciekły łzy rozpaczy, bólu i bezsilności z oczu polskich dzieci, matek i ojców.

 

– Widać jakiś przełom co do Niemiec i aktywności polskich władz i wspierania polskich rodziców, którym Jugendamt zabrał dzieci ?

 

– W niemieckim prawie absolutnie nic się nie zmieniło. Jugendamty nadal prężnie działają i mając nieograniczone prawa, nadal zuchwale kradną i germanizują pod byle pretekstem polskie dzieci. Jeśli chodzi o Polskę, to za czasów kiedy rządy w Polsce sprawowała Platforma Obywatelska i ich post-komunistyczni sojusznicy temat ten był zawsze zbywany, wyciszany i „zamiatany pod dywan”. Od władz z MSZ-tu z czasów rządów PO otrzymałem odpowiedź, że „stosunki polsko-niemieckie są najlepsze od dziesięcioleci i nie można ich nadwyrężać”. Wcześniej od pani konsul Kozioł i Kasperkiewicz, które pracowały w Konsulacie RP w Hamburgu w 2004 roku, gdy się pożaliłem, że Jugendamtowcy nie pozwalają mi rozmawiać z dziećmi w języku polskim zamiast pomocy i interwencji usłyszałem żałosne słowa: „niech pan mówi po niemiecku, przecież pan umie”. W głowie się nie mieści jak można mieć wobec obcego, niemieckiego państwa tak służalczą postawę, pobierać pieniądze polskich podatników i być kompletnie wyzutym z odrobiny godności jako Polak. Odkąd władzę sprawuje rząd pani Szydło i partia Prawo i Sprawiedliwość, następują pozytywne zmiany i temat ten jest częściej poruszany w mediach. Świadczy o tym nie tylko częstotliwość z jaką jest wyświetlany w TVP wspomniany dokumentalny film w reżyserii pana Ernesta Saja pt. „Ucieczka z Piekła” czy zrobiona ostatnio również o tej samej tematyce na podstawie naszego filmu sztuka teatralna Marka Kochana pt. „Traktat o miłości”, które bezbłędnie przedstawiają rzeczywistość z jaką borykają się Polacy w Niemczech, lecz również fakt, że problem ten poruszyła pani Beata Szydło w rozmowie z Kanclerz Niemiec Angelą Merkel podczas jej wizyty w Polsce (informowały o tym szeroko media). Wiem również, że został utworzony specjalny wydział w Ministerstwie Sprawiedliwości, którego zadaniem jest pomoc polskim rodzicom w przypadkach gdy zostały im odebrane za granicą dzieci oraz, że zostali przydzieleni i wyszkoleni sędziowie, którzy takimi przypadkami będą się zajmować, gdy obce Państwa upomną się o wydalenie z Polski naszych małych polskich obywateli. Bardzo mnie cieszą te początkowe dobre zmiany i mam nadzieję, że przyniosą oczekiwane, wymierne i  pozytywne efekty dla polskich rodzin. 

 

– Jak widzisz swoją przyszłość?

 

– Najważniejsze, co bym chciał to mieć kontakt z moimi przed 14 laty porwanymi córeczkami Iwonką-Polonią i Justynką. Moje bycie ojcem zostało przerwane na etapie, gdy moje córeczki miały 3 i pół i 6 lat. Oczywiście konieczne jest wzmocnienie walki z chorym obciążonym nazistowską ideologią systemem w Niemczech i w Austrii oraz wskazanie Polakom i naszym władzom skutecznych dróg do rozwiązania problemu. Niestety, sprawy się za bardzo od 14 lat ślimaczą. Na pewno musi nastąpić renegocjacja bubla prawnego, którym jest Traktat Polsko-Niemiecki z 1991 roku. Nieodzowne jest mocne i jasne oraz zgodne z polską racją stanu stawianie sprawy w stosunkach polsko-niemiecko-austriackich do czego jeszcze niezdolna jest nasza polska strona. Jakaś niemrawość nie może odstąpić od naszych przedstawicieli. Nie wiem, czy nie dociera fakt, że nasze dzieci są germanizowane? Nie ich dzieci. Pewnie dlatego tak łatwo pozwalają na istnienie takiej post nazistowskiej stęchlizny w Niemczech i w Austrii jak zakazywanie języka polskiego. To uwłacza naszej godności. Czas pokaże co będzie dalej.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

186 komentarzy

186 Komentarzy

 1. Czesław

  12 maja 2017 at 06:15

  No to należy zapytać naszych europarlamentarzystów dlaczego o tym nie krzyczą w europarlamencie a szczególnie tych co tak walczą o prawa mniejszości w Polsce. Dlaczego brak pytań do D.Tuska od naszych posłów i różnych „rzeczników praw…” oraz organizacji rządowych i tzw.pozarządowych. PO to przecież partia proniemiecka i reklamująca się jako proeuropejska, niech zajmie w tej sprawie stanowisko.

 2. Polon

  12 maja 2017 at 06:32

  Ostatnie slowa mojego wujka na dzien przed smiercia w niemieckim Centrum gieriatrycznym brzmialy:
  Niemcy sie niczego nie nauczyli.
  W ten sposob komentowal werbalna nienawisc do jego osoby jako Polaka.

 3. Zona

  12 maja 2017 at 08:15

  nie polscy konsulowie, tylko polskojęzyczni, polińscy, znaczy pisowscy

  • Sewer

   12 maja 2017 at 09:50

   No tak, przyglupi antyPiSowski komentarz musiał się pojawić. Nie ważne że wszędzie w konsulatach siedzą ludzie obsadzeni jeszcze przez PO.

   • Paweł

    12 maja 2017 at 10:01

    @sewer

    Głupi to jest Twój komentarz. Pisiory to zdrajcy pokroju PO.

   • Zona

    12 maja 2017 at 15:08

    Bo dla was pisiaków to 1,5 roku to za mało by zrobić coś pożytecznego dla kraju poza szukaniem stołków dla misiewiczów nie?

 4. spisek

  12 maja 2017 at 11:46

  Jeśli żyjesz w Niemczech to mów po niemiecku albo po arabsku, w językach obowiązujących na terenie tego „kraju”. A jak chcesz mówić po polsku to mieszkaj w Polsce!

 5. emigrant

  12 maja 2017 at 12:37

  czytam to jako horror z niedowierzaniem ze taka niesprawiedliwosc moze dotyczyc znowu Polakow czyli zwyciezcow ze zwyciezonymi patrzac na historie Swiata,sam jestem emigrantem i tez z zona Polka na szczescie wychowalismy dwojke dzieci bez wplywu nowej ojczyzny w nasza kulture i jezyk polski,ba wrecz byl to powod do dumy ze sie jest z Polski i dalej jest nic sie pod tym wzgledem nie zmienilo,natomiast to co wyrabiaja hitlerowcy zwlaszcza w generalnej guberni wola o pomste do Nieba,kazdy Niemiec to nic innego jak pozornie skruszony hitlerowiec,oni podobnie jak i kacapy maja o jeden gen wiecej od innych swiatowych populacji,ktory to jest odpowiedzialny i sluzu do zabijania innej rasy ludzi,tak ma kazdy hitlerowiec czytaj Niemiec i bolszewik czytaj Rosjanin,oni sa juz stworzeni przez belzebuba do ludobojstwa,czujac swoja wyzszosc i butnosc w stosunku do innych obcych kulturowo im ludzi,jak mozna do nich jezdzic i tam mieszkac,w sercu patologi i zbrodni????,zawsze kazdy obcy bedzie gorszej rasy ktorym koga jedynie pogardzac,a gdy okolicznosci tylko pozwola,beda mordowac ludzi na rozkaz jakiegos nowego hitlera nawet w spodnicy,dlatego mozna jezdzic do wszystkich krajow tylko nie do nich i nie jest to mowa. ienawieci w stosunku do tej rasy ludobojcow,tylko szczera prawda o nich i o tym co skrywaja w sobie czekajac na rozkaz swojego filera zeby znowu mordowac,to juz taka rasa i tak samo wychowywana od pokolen z pogarda do innych,mozna ich tylko wybic ale nie zmienic

 6. Leszek1

  17 maja 2017 at 01:57

  Podziekowac panu Waszczykowskiemu. Ambasady i Konsulaty pracuja jak za dobrych starych czasow.

 7. air jordans australia

  15 czerwca 2017 at 06:37

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 8. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت دوازدهم فصل دوم

 9. Katheleen Strzyzewski

  6 lipca 2017 at 22:51

  Good day! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions? Cheers

 10. Pingback: Kitty Catherine

 11. Pingback: Kiera Rose

 12. Pingback: hamptonbaycelingfanblog

 13. Pingback: Free Stuff Worldwide

 14. Pingback: دانلود قسمت اول شهرزاد دوم

 15. Pingback: Hundeskove i Nordjylland

 16. Pingback: دانلود قسمت سوم شهرزاد دوم

 17. Pingback: دانلود قسمت پنجم شهرزاد دوم

 18. самолетни билети франкфурт софия

  18 lipca 2017 at 21:58

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

  https://www.linkedin.com/showcase/22325670

 19. Pingback: porno

 20. bestdiybedliners.com

  24 lipca 2017 at 21:46

  „Currently it looks like WordPress is the best blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?”

 21. mediation

  26 lipca 2017 at 02:11

  „At this time I am going to do my breakfast, later than having my breakfast coming abain to reaad more news.”

 22. Utah Surgeon

  26 lipca 2017 at 02:21

  „It’s not unusual for a dealer traveling 100 miles for a marketplace that is superior over.”

 23. Pingback: dick

 24. Pingback: the url of the site

 25. Atlanta party bus

  28 lipca 2017 at 22:20

  „When some one searches for his vital thing, so he/she wishes to be available that in detail, so that thing is maintained over here.”

 26. Pingback: cheap jordans for sale

 27. Pingback: پنجره

 28. poker terbaik

  2 sierpnia 2017 at 18:31

  „Enjoyed every bit of your blog article.Really looking forward to read more. Really Cool.”

 29. power washing

  2 sierpnia 2017 at 18:53

  „When some one searches for his required thing, therefore he/she desires to be available that in detail, so that thing is maintained over here.”

 30. Pingback: bitcoin trading

 31. Pingback: anime series

 32. udemy coupon $10

  6 sierpnia 2017 at 11:38

  „I have been browsing on-line greater than three hours today, yet I never found any interesting article like yours.”

 33. net ent

  6 sierpnia 2017 at 23:58

  „wow, awesome article. Keep writing.”

 34. Pingback: دانلود سریال شهرزاد قسمت 15 پانزده

 35. best affiliate programs

  7 sierpnia 2017 at 12:56

  „Fantastic blog article. Want more.”

 36. casette in legno

  9 sierpnia 2017 at 01:00

  „Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Cheers”

 37. baterГ­as quilmes

  9 sierpnia 2017 at 13:36

  „When some one searches for his required thing, so he/she needs to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.”

 38. „Awesome blog article.Really looking forward to read more. Much obliged.”

 39. stem cell therapy cost

  10 sierpnia 2017 at 15:46

  „There’s noticeably a bundle to find out about this. I assume you made certain good factors in options also.”

 40. dyslexia

  11 sierpnia 2017 at 14:33

  „magnificent points altogether, you simply received a new reader. What would you recommend about your submit that you simply made a few days ago? Any sure?”

 41. Pingback: Read Full Article

 42. Sites Like

  15 sierpnia 2017 at 12:06

  „Why visitors still use to read news papers when in this technological world the whole thing is available on net?”

 43. Mycoplasma pneumoniae Transmission

  15 sierpnia 2017 at 12:30

  „I truly appreciate this blog article.Really looking forward to read more. Really Cool.”

 44. staphylococcusaureus.info

  15 sierpnia 2017 at 13:31

  „I really like your writing style, great information, appreciate it for putting up D.”

 45. home mole removal remedies

  17 sierpnia 2017 at 19:45

  „great points altogether, you just gained a new reader. What might you suggest about your put up that you simply made some days ago? Any positive?”

 46. Pingback: guaranteed approval loans

 47. clean 9 detox

  19 sierpnia 2017 at 10:45

  „Great article.Really looking forward to read more. Really Great.”

 48. ray ban sale canada

  22 sierpnia 2017 at 10:52

  „I truly appreciate this blog article. Will read on…”

 49. Pingback: https://kdp.amazon.com/community/profile.jspa?userID=1152453

 50. Pingback: پنجره دوجداره

 51. Pingback: buy weed online in canada

 52. Pingback: مشاوره بازاریابی آنلاین

 53. Pingback: Mitch McConnell

 54. Pingback: click this site

 55. Pingback: Limos

 56. (hair detox|magnum shampoo}

  30 sierpnia 2017 at 04:52

  Only if I can run into some more content like here, that would be awesome.

 57. Jesse Grillo

  30 sierpnia 2017 at 10:12

  Interesting article. You really sparked my couriousity. I was doing crossfit on Friday when I discovered this. This information is amazing. Got sucked into your page for the last hour.

 58. Pingback: grafisch.CooleStart.com

 59. escape room saint paul

  30 sierpnia 2017 at 13:52

  I seriously love your site.. Great colors & theme. Did you make this site yourself? Please reply back as I’m attempting to create my very own site and want to learn where you got this from or what the theme is named. Thanks!

 60. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 04:38

  I really like your website. I am trying to learn more about this subject. I bookmarked it to my bookmark site list and will be checking back soon. awesome post.

 61. best uk slots

  31 sierpnia 2017 at 09:30

  This really answered my problem, thank you!

 62. see my site

  31 sierpnia 2017 at 19:00

  There are certainly a lot of details like that to take into consideration. That is a great point to bring up. I offer the thoughts above as general inspiration but clearly there are questions like the one you bring up where the most important thing will be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged around things like that, but I am sure that your job is clearly identified as a fair game. Both boys and girls feel the impact of just a moment?s pleasure, for the rest of their lives.

 63. Pingback: https://speakerdeck.com/jamesforbidden290

 64. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 22:35

  I bookmarked it to my bookmark site list and will be checking back soon. I wants to be a master in this subject. I truly feel this site needs a great deal more followers When I turned on my computer this site was already running. You are more fun than bubble wrap.

 65. investor adviser

  1 września 2017 at 02:07

  I truly appreciate this write up. I have been surfing on-line more than 3 hours today.

 66. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 12:44

  Thumbs up! Old school Reddit pros would love this.

 67. Manhattan Beach Marketing

  2 września 2017 at 00:51

  Exceptionally well written! I am reading your blog while walking my dog. This page was running when I started my computer. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post.

 68. Pingback: showerhead

 69. technology adviser

  2 września 2017 at 07:42

  I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post. Ever been to Massachusetts? Fantastic blog! You have opened my eyes to varying views on this topic with interesting and solid content. When I turned on my computer your website was already running.

 70. fashionista

  2 września 2017 at 11:42

  Would you be interested in exchanging links?

 71. Budget Shopping

  2 września 2017 at 13:48

  Would you be interested in exchanging links?

 72. click on my website

  2 września 2017 at 20:47

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 73. investor speaker

  3 września 2017 at 00:18

  On a scale from 1 to 10, You are an 11. When I opened my lap top this website was already loaded.

 74. sneakers buy online

  3 września 2017 at 01:31

  Proactol has been medically endorsed by leading healthcare doctors and associates of the medical community.|That way you can make sure you are getting what you pay for. These can be a great way of helping you to determine where the greatest bargains can be found. This kind of a issue differs from one manufacture to another.|Some individuals persist with buying footwear from conventional, bodily stores. There are brand names which show their goods on-line. Moreover, you will have various footwear brands to select from.|What’s more, there is never any rhythm or routine to it. The number one place to order Vimax is from its official online shop. They simply don’t want to consider the time to stock a large size shoe for women.|On the web, by contrast, you can search the products that are becoming offered by a a lot larger quantity of stores. The 2nd place to order Vimax for these of us who do not want to buy from its official store is amazon.|Appear to see if the on-line retailer that you are intending to make a buy from has issued any discount codes. Why were they so eager to buy shoes from Samuel Windsor? These are also great for those who are neutral runners.|The bag got its name from the date of its launch, which was February 1955. Thirdly look for different shops, promos, and another shopping shop. There are races, polo, farming, equestrian performs, and a whole great deal more.|It is more powerful than the energetic cultures generally noticed in yogurt. Exact same applies right here, Front Line Plus is also good effective item but it is pricey. Skateboarding comes under extreme sports activities class.|On-line shoe reviews will give you an idea of the dimension and quality of the shoes reviewed.

 75. Pingback: private proxy

 76. very nice post, i certainly love this website, keep on it

 77. Pingback: download best

 78. Pingback: دانلود

 79. see more of my site

  4 września 2017 at 11:28

  An fascinating discussion is price comment. I believe that you should write extra on this topic, it might not be a taboo subject however generally individuals are not sufficient to talk on such topics. To the next. Cheers
  see more of my site http://www.meshtennis.com/user_profile.php?id=9806

 80. Pingback: Group Hotel reservations

 81. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 15:18

  That is a smart way of thinking about it. You should be super proud of yourself. awesome job on this article! Fantastic article!

 82. montre rolex gmt master 2 faux

  4 września 2017 at 16:49

  With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement? My blog has a lot of unique content I’ve either authored myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my agreement. Do you know any techniques to help prevent content from being stolen? I’d truly appreciate it.|
  montre rolex gmt master 2 faux http://www.montredemarque.nl/rolex-gmt-and-explorer-replica-c3/

 83. Antoine Manlove

  4 września 2017 at 18:43

  Thanks for the marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you may be a great author.I will make sure to bookmark your blog and will often come back sometime soon. I want to encourage you to ultimately continue your great writing, have a nice evening!

 84. pepek

  4 września 2017 at 19:24

  I found your blog web site on google and verify a number of of your early posts. Continue to maintain up the excellent operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Searching for forward to studying extra from you in a while!…
  pepek http://www.188maxbet.com

 85. st lucia homes for rent long term

  4 września 2017 at 20:13

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing somewhat analysis on this. And he in actual fact purchased me breakfast as a result of I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! However yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love studying extra on this topic. If potential, as you grow to be experience, would you thoughts updating your weblog with extra particulars? It is highly useful for me. Massive thumb up for this weblog post!
  st lucia homes for rent long term https://collegedotme.wordpress.com/2017/06/23/vacation-rental-st-lucia/

 86. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 21:04

  Guess I will just book mark this blog. I simply have to tell you that I really love your blogs page. You are great at figuring stuff out.

 87. corynebacteriumdiphtheriae.com

  5 września 2017 at 09:13

  „Excellent post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Kudos!”

 88. „I am so grateful for your post.Really looking forward to read more. Fantastic.”

 89. kona hawaii coffee factory

  5 września 2017 at 09:41

  „Currently it seems like Movable Type is the top blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?”

 90. Osimi sea view

  5 września 2017 at 10:06

  „Thanks a lot for the post.Thanks Again. Will read on…”

 91. macbook leather case

  5 września 2017 at 10:39

  „There is obviously a lot to identify about this. I assume you made some good points in features also.”

 92. vaporizers vancouver

  5 września 2017 at 10:49

  „I have recently started a blog, the info you provide on this site has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work.”

 93. „In line with my study, after a the foreclosure home is available at a bidding, it is common for any borrower to be able to still have a remaining balance on the mortgage. There are many creditors who try and have all rates and liens paid by the following buyer. Even so, depending on selected programs, polices, and state legal guidelines there may be some loans that aren’t easily fixed through the shift of personal loans. Therefore, the duty still lies on the borrower that has got his or her property in foreclosure. Many thanks sharing your thinking on this blog site.”

 94. Pingback: More about the author

 95. Pingback: Yakima Seo

 96. Jesse Grillo

  5 września 2017 at 20:39

  I have added your write up to my LinkedIn That cleared it up for me. You have a good head on your shoulders. I truly appreciate this blogs.

 97. managed it services jacksonville fl

  5 września 2017 at 22:17

  „Hello, just wanted to mention, I enjoyed this blog post. It was inspiring. Keep on posting!”

 98. coco chanelеёЅе­ђ

  5 września 2017 at 22:38

  „whoah this weblog is great i really like studying your posts. Stay up the great work! You understand, many individuals are hunting around for this info, you can aid them greatly.”

 99. Pingback: پنجره

 100. Pingback: Not�cias

 101. Pingback: قیمت پنجره دوجداره

 102. Pingback: Yakima Seo

 103. domination mistress

  7 września 2017 at 17:26

  „Hello, this weekend is fastidious designed for me, as this time i am reading this impressive informative paragraph here at my residence.”

 104. independent london escort

  7 września 2017 at 17:36

  „We stumbled over here from a different website and thought I might check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to finding out about your web page again.”

 105. kensington escorts

  7 września 2017 at 17:46

  „Hey there. I discovered your website by way of Google at the same time as searching for a related subject, your website got here up. It seems great. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.”

 106. web hosting

  7 września 2017 at 17:56

  „wow, awesome blog.Really looking forward to read more. Awesome.”

 107. Pingback: uk top 40 youtube

 108. new business adviser

  8 września 2017 at 02:26

  You are a very persuasive writer. On a scale from 1 to 10, You are an 11. Thumbs up! I am trying to discover more about this field.

 109. Pingback: zobacz

 110. Pingback: garden

 111. CEO adviser

  8 września 2017 at 10:10

  I am impressed. Try to make the guest blogs as good as possible by promoting and dropping links.

 112. Pingback: Finger Family Song

 113. „Muchos Gracias for your post. Keep writing.”

 114. Pingback: Web Design

 115. get resource

  9 września 2017 at 01:00

  The contemporary Zune browser is surprisingly very good, however not as Fantastic as the iPod’s. It operates perfectly, yet is not as prompt as Safari, and has a clunkier interface. If yourself from time to time system upon utilizing the internet browser which is not an issue, yet if you are developing in direction of study the net alot against your PMP then the iPod’s larger sized screen and greater browser may well be necessary.

 116. Pingback: gifts for him

 117. Jesse Grillo

  9 września 2017 at 04:43

  I enjoyed reading what you had to say. I hate that my browser battery is about dead. I love your posts but, I am a terrible reader. Do you have you tube videos on the subject? Thank you for putting this up. I simply have to tell you that your articles are really valuable.

 118. drone racers

  9 września 2017 at 10:37

  There are certainly quite a lot of particulars like that to take into consideration. That is a great level to carry up. I supply the ideas above as basic inspiration but clearly there are questions just like the one you deliver up the place the most important factor will probably be working in sincere good faith. I don?t know if finest practices have emerged around issues like that, however I’m positive that your job is clearly recognized as a fair game. Both boys and girls really feel the impression of only a second’s pleasure, for the remainder of their lives.

 119. Pingback: mens haircuts

 120. Pingback: lowest price of nikon d5300

 121. Pingback: gay porn

 122. Pingback: live sex cams

 123. Pingback: صيانة

 124. escape room mckinney

  10 września 2017 at 17:17

  Good post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It’s always useful to read articles from other authors and use a little something from other sites.

 125. Pingback: programa restauração auditiva

 126. Pingback: click

 127. Pingback: Web Design

 128. Pingback: vegas casinos online

 129. Pingback: casinoswing.com

 130. nba 2k18 locker codes

  12 września 2017 at 09:52

  „Appreciate you sharing, great blog article.Really looking forward to read more. Fantastic.”

 131. mystic ct liquor store

  12 września 2017 at 11:25

  „I wish to show appreciation to you for rescuing me from this particular circumstance. Right after exploring throughout the world wide web and finding proposals which were not powerful, I figured my entire life was done. Being alive without the solutions to the difficulties you have solved through your entire blog post is a critical case, as well as the kind which could have badly damaged my entire career if I had not come across the website. Your mastery and kindness in controlling all things was excellent. I’m not sure what I would’ve done if I had not encountered such a thing like this. It’s possible to at this time relish my future. Thanks for your time very much for this high quality and amazing help. I will not be reluctant to endorse your blog post to any individual who needs guide on this problem.”

 132. Dr. Joseph Jensen

  12 września 2017 at 22:12

  „One thing I’d really like to say is the fact that before buying more computer system memory, look at the machine in to which it could be installed. When the machine is running Windows XP, for instance, the particular memory threshold is 3.25GB. Putting in more than this would just constitute just a waste. Make sure one’s mother board can handle the actual upgrade volume, as well. Good blog post.”

 133. can ho vung tau

  12 września 2017 at 22:31

  „Hey there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new posts.”

 134. Free Teen Porn Videos

  12 września 2017 at 22:46

  „Very informative blog post.Really thank you! Much obliged.”

 135. bidvoice

  12 września 2017 at 22:56

  „It’s great that you are getting thoughts from this piece of writing as well as from our dialogue made at this place.”

 136. Pingback: download

 137. cleaning laminate floor

  12 września 2017 at 23:09

  „Thanks for sharing, this is a fantastic article post. Fantastic.”

 138. Affordable SMS Marketing Software

  12 września 2017 at 23:25

  „Great work! That is the type of information that are supposed to be shared around the web. Shame on Google for now not positioning this submit upper! Come on over and visit my web site. Thank you =)”

 139. E-Bike

  12 września 2017 at 23:34

  „I’ve learn a few excellent stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting. I surprise how a lot attempt you set to create one of these fantastic informative site.”

 140. vancouver accountant

  12 września 2017 at 23:43

  „Wow, great blog.Really looking forward to read more. Will read on…”

 141. best shoe sales

  12 września 2017 at 23:56

  So you can purchase whatever you need online.|Even although the prices are stored at a low level, the high quality of these goods is second to none. Before buy discount shoes, you should require to lookup on operating footwear. How can you skip Christian Louboutin online store!|They also have 3 blackout t-shirt styles size 3XL that you can select from.

 142. Pingback: دانلود

 143. Pingback: download

 144. Pingback: window

 145. Pingback: garden bridges california

 146. Pingback: garden bridges

 147. Pingback: دانلود

 148. Pingback: پنجره

 149. bidvoice.co

  14 września 2017 at 13:31

  „Heya! I’m at work browsing your blog from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the great work!”

 150. huhlo

  14 września 2017 at 13:45

  „Hey there! Would you mind if I share your blog with my twitter group? There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content. Please let me know. Thanks”

 151. singapore pr application

  14 września 2017 at 23:09

  I like this post! Thanks.

 152. restaurant paris 1 louvre

  15 września 2017 at 09:26

  „Paragraph writing is also a excitement, if you know afterward you can write if not it is difficult to write.”

 153. managed it services johns creek, ga

  15 września 2017 at 09:58

  „Im grateful for the article post.Much thanks again. Want more.”

 154. vintage luggage

  15 września 2017 at 10:08

  „Appreciate you sharing, great blog article.Much thanks again. Will read on…”

 155. best auger teeth

  15 września 2017 at 10:17

  „I really enjoy the blog.Really looking forward to read more. Keep writing.”

 156. Tenerife Guide

  15 września 2017 at 10:27

  „”Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch since I found it for him smile So let me rephrase that Thanks for lunch!””

 157. Pingback: best real estate premium wordpress theme

 158. Pingback: what that

 159. Pingback: Aaron

 160. bundles

  15 września 2017 at 23:05

  „I truly appreciate this post. I have been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thanks again”

 161. Construccion de jardines

  15 września 2017 at 23:15

  „Right now it appears like Drupal is the preferred blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?”

 162. sistema antihurto

  15 września 2017 at 23:25

  „Say, you got a nice article post. Really Great.”

 163. any blog

  16 września 2017 at 06:07

  Sorry for the huge critique, but I am actually loving the contemporary Zune, and hope this, as nicely as the Terrific critiques some other individuals incorporate written, will assistance yourself decide if it is the directly option for your self.

 164. Ed Emerick

  16 września 2017 at 18:29

  Heya! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to prevent hackers?

 165. how to apply pr in singapore

  16 września 2017 at 19:57

  Great post!

 166. ww1 medals

  17 września 2017 at 11:45

  „I every time used to study paragraph in news papers but now as I am a user of web so from now I am using net for articles or reviews, thanks to web.”

 167. domki JarosЕ‚awiec

  17 września 2017 at 12:25

  „Very good article post.Really thank you! Fantastic.”

 168. e waste drop off locations

  17 września 2017 at 17:58

  I’ve recently started a blog, the info you offer on this web site has helped me greatly. Thank you for all of your time & work. „The man who fights for his fellow-man is a better man than the one who fights for himself.” by Clarence Darrow.

 169. recycle old pc

  17 września 2017 at 17:59

  I would like to show my appreciation to this writer just for bailing me out of this type of scenario. As a result of surfing around throughout the online world and coming across techniques that were not beneficial, I figured my life was well over. Living minus the approaches to the issues you’ve resolved as a result of your good short article is a crucial case, as well as ones that might have badly damaged my entire career if I had not encountered your website. Your mastery and kindness in touching everything was very helpful. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t discovered such a stuff like this. I am able to now look ahead to my future. Thanks a lot very much for your expert and effective help. I won’t be reluctant to endorse your site to any person who needs and wants guide about this matter.

 170. electronic dump

  17 września 2017 at 18:01

  I gotta bookmark this internet site it seems extremely helpful handy

 171. how to get singapore pr

  17 września 2017 at 21:36

  I like this post! Thanks.

 172. Pingback: Judi Online

 173. how to apply pr in singapore

  18 września 2017 at 21:43

  I like this post! Thanks.

 174. Brennholz gГјnstig kaufen

  18 września 2017 at 23:33

  „Thanks for helping me to obtain new ideas about computer systems. I also contain the belief that one of the best ways to help keep your laptop in prime condition is by using a hard plastic-type material case, or shell, which fits over the top of one’s computer. Most of these protective gear are usually model targeted since they are manufactured to fit perfectly within the natural covering. You can buy all of them directly from the owner, or from third party places if they are designed for your laptop computer, however its not all laptop may have a cover on the market. Again, thanks for your suggestions.”

 175. kГјchenhersteller

  18 września 2017 at 23:43

  „Hey there! Excellent post! Please do tell us when we shall see a follow up! 89031”

 176. Pingback: Femdom bisexual strapon Part 2

 177. Pingback: Easiest Way To Make Money - $326 a Day Online Without a Website

 178. auger teeth for sale

  19 września 2017 at 20:43

  „It’s very easy to find out any topic on net as compared to books, as I found this post at this website.”

 179. Pingback: personalberatung

 180. cheap wooden knob puzzles

  19 września 2017 at 21:07

  „Link exchange is nothing else except it is only placing the other person’s webpage link on your page at proper place and other person will also do similar in favor of you.”

 181. Be Intentional

  19 września 2017 at 21:22

  „I loved your post.Much thanks again. Will read on…”

 182. apply pr singapore

  19 września 2017 at 22:07

  I like this post! Thanks.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra