Felieton

DMOWSKI RAZ JESZCZE

„Myśli nowoczesnego Polaka” to lektura, do której człowiek o głębokich przekonaniach narodowych odwołuje się po wielokroć  i przeżywa każdą frazę, choć nie zawsze zgadza się z nią literalnie. W rozdziale zatytułowanym „Zagadnienia narodowego bytu” czytamy:

 

,,Powierzchnia Ziemi nie jest muzeum do przechowywania okazów etnograficznych w porządku, całości, każdego na swoim miejscu. Ludzkość idzie szybko naprzód, a w wyścigu narodów każdy  z nich powinien jak najwięcej zrobić dla postępu, cywilizacji, dla podniesienia wartości człowieka”. Dmowski słusznie sugeruje, że nasza cywilizacja ,,naprodukowała” różne indywidua ( wymienione cechy są typowe dla różnych „Dyzmów”) oraz ,,szczepy bez indywidualności, bez zdolności twórczych”, czyli narody zdegenerowane, które systematycznie ciągną ludzkość w dół. Polacy muszą w dalszym ciągu uważać z kim wchodzą w sojusze.

I wreszcie ważne jest u Dmowskiego uszczegółowienie pojęcia ,,obowiązek polski”. W jego przekonaniu ani sędzia, ani nauczyciel, ani urzędnik, ani duchowny nie ma prawa zaniedbywać swych obowiązków względem kogokolwiek. Dmowski dodaje, że jeśli którykolwiek z nich ,,używa władzy do celów ubocznych jest zwykłym przestępcą”.

Taki nakaz wynika z  wielowiekowego dziedzictwa narodowego, w którym Polacy doszli do „doskonałości w wyrobieniu poczucia moralnego”, pozwalając ocenić całą niskość podobnych przestępstw i nie potrzebują kodeksów fikcyjnych czy pseudokodeksów ogólnoludzkich, czy wreszcie pseudokodeksów międzynarodowych, by odróżnić dobro od zła, gdy wierni są Dziesięciorgu Przykazaniom.

Marta Cywińska

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

9 komentarzy

9 Komentarzy

 1. Marian

  12 maja 2017 at 18:25

  Roman Dmowski, syn brukarza z Pragi Południe, jest wymownym dowodem, że tamto pokolenie Polaków, mimo że żyło pod zaborami, dawało szansę ludziom wybitnym z tzw. nizin społecznych.
  Dziś, gdyby taki Dmowski żył, zostałby zepchnięty na margines przez przeróżnej maści „prawicowych”, o poglądach narodowo-katolicko-konserwatywnych cwaniaczków płci obojga.
  Z przykrością trzeba powiedzieć, że dziś łatwiej spotkać uczciwych inżynierów niż uczciwych filozofów. Tzw. prawicowym „intelektualistom” posmakowała marksistowska ambrozja, że lepiej duraczyć lud i mieć nad nim władzę, niż mówić prawdę – jak Diogenes – i jeść soczewicę.

  • stan

   12 maja 2017 at 19:26

   Słusznie, w inżynierii nie ma miejsca na interpretacje lub bałamutne – „co autor miał na myśli”; jest 0 lub 1; takie podejście przy okazji uczy pokory, a potrafi także przełożyć się również na inne sfery życia.

  • Mniejszy

   13 maja 2017 at 17:20

   Wykształcenie inżynierskie nie pomoże na to co człowiek ma w sercu.Jak bedzie chciwy inżynier to będzie kradł.Jak będzie pyszny to będzie pogardzał ludźmi.Najcześciej osoba która ma problem z pokorą nie jest inżynierem. Uczciwość wynosi się z wiary a nie z kultury ukończonych szkół.Różnica jest w tym że inżynier opiera się na książkach dokumentach analogicznych konstrukcjach i jego wiedza jest wykonawcza na tyle że nie wykaże błędu zgadnieniom teoretycznym nad którym myślą filozofowie. Filozofia -uwielbienie mądrości , jakiej mądrości? Bożej mądrości czy marksistowskiej?

 2. Hania

  12 maja 2017 at 19:38

  Witam Panią!

  Profesor Koneczny w książce „Polskie Logos a Ethos” zauważył:

  Są Polacy, gotowi każdej chwili krzywdzić Polskę, z obawy, żeby nie skrzywdzić kogo innego.

  Dzisiaj jest to aż nadto widoczne…
  To ciągłe tulenie banderowskiej Ukrainy…
  jest niegodziwością wielką by w dobie nędzy znacznej części własnego narodu, darować sąsiadom ogromne sumy pieniędzy!
  To kłóci się z naturalnym porządkiem miłości
  …ale kto ma to rządzącym powiedzieć, skoro nasi hierarchowie wysmażyli ohydny list zrównując polski nacjonalizm chrześcijański z nacjonalizmem ludobójców?!
  Hańba i jeszcze raz hańba….

  Proszę zajrzeć na zapis pikiety kresowian spod ambasady Ukrainy, gdzie rodziny bestialsko pomordowanych napisali petycje, w której domagają się chrześcijańskiego pochówku dla swoich Bliskich, zwrotów zagrabionych kościołów itd

  A ci z ambasady odpowiedzieli im, żeby wysłali to ….pocztą!!!
  ( najlepiej na berdyczów)?

  https://www.youtube.com/watch?v=dwqwjiEctck

  • Marta Cywińska

   13 maja 2017 at 16:57

   Do Hani: Szanowna Pani,Dziękuję za przejmującą wiadomość, która otwiera oczy nawet najbardziej zdystansowanym.Każdy z wątków, który Pani poruszyła, wymagałby z mojej strony przynajmniej jednego felietonu. A skoro o symbolice Berdyczowa, to pamiętam,że gdy przed laty byłam tam po raz pierwszy to „na miejscu” przypominano,że w 1850 roku w tamtejszym kościele odbył się ślub Honoré de Balzaca i Eweliny Hańskiej,przewodnik milczał natomiast indagowany w kwestii szczegółów dotyczących wojny polsko-bolszewickiej i zdziwiony był – uznawszy za niemożliwe, że Rosjanie wymordowali wówczas w berdyczowskim szpitalu ponad sześciuset rannych polskich żołnierzy oraz opiekujące się nimi siostry!Jak widać „połowiczność informacyjna” ma się nieustająco dobrze!

 3. jacek

  13 maja 2017 at 14:41

  Roman Dmowski uczy nas mądrości i realizmu w polityce,a święty Tomasz z Akwinu w Filozofi.Bądźmy wiernymi uczniami tych wielkich i wybitnych ludzi.

  • lwowiak

   13 maja 2017 at 20:06

   „Bądźmy wiernymi uczniami tych wielkich i wybitnych ludzi.”
   CKE i MEN NIE jest.
   Kto ich wybrał,mianował?

 4. Senator

  14 maja 2017 at 20:18

  O Panu Romanie nigdy dosyć. Przypominajmy, analizujmy. Racjonalizm arystotelesowski Dmowskiego obowiązkowy jak mleko do kawy (ew. cukier) na emocjonalnych Rodaków.
  Dziękuję Pani Marto.

 5. mobsex.mobi

  16 maja 2017 at 06:55

  I do consider all the ideas you’ve presented to your post. They’re really convincing and will definitely work. Nonetheless, the posts are too quick for starters. May you please lengthen them a little from next time? Thanks for the post.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra