Wiara

Będą rozdawać Komunię na rękę z obawy przed… żółtaczką

W szkołach na terenie powiatu ostrowskiego uczniowie zostali poinformowani jak postępować prewencyjnie w związku z dużą zachorowalnością na żółtaczkę typu A, również w kościołach komunię świętą można przyjąć na rękę – informował już w kwietniu serwis Infostrow.pl – Księża ze wszystkich 10 kościołów w Ostrowie Wlkp. poinformowali wiernych w swoich parafiach o włączeniu się w akcję profilaktyczną przeciwko zachorowaniom na żółtaczkę pokarmową. Będą podawać hostię do ręki – informuje – sprecyzował niedawno Polsatnews.pl

 

Taką decyzję biskup podjął ze względu na panującą w Ostrowie chorobę żółtaczki. Niektórzy wierni korzystają z tej możliwości, ale zdecydowana większość przyjmuje hostię w sposób tradycyjny – powiedział ks. Krzysztof Nojman, proboszcz parafii konkatedralnej pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Ostrowie Wlkp.

Komunia na rękę była obecna w Kościele w pierwszych wiekach i została w VII wieku całkowicie zakazana ze względu na rozwój kultu eucharystycznego i nadużycia wynikające z praktykowania dawnego zwyczaju (chociaż jednocześnie z bez wątpienia współistniejącym już zwyczajem przyjmowania Komunii na język).

Komunia na rękę zaczęła upowszechniać się ponownie w Kościele katolickim wkrótce po zakończeniu II Soboru Watykańskiego. Proces ten rozpoczął się od Holandii, gdzie przybrał postać otwartego buntu wobec rozporządzeń prawomocnej władzy. Wbrew obowiązującym normom liturgicznym w niektórych kościołach Komunia zaczęła być rozdzielana w sposób będący od czasu reformacji praktyką specyficznie protestancką. Było to nadużycie, z którym biskupi powinni rozprawić się szybko i skutecznie – księża, którzy nie chcieliby stosować się do prawa Kościoła, powinni zostać bezzwłocznie zasuspendowani – pisał Michael Davis w książce „Komunia na rękę”. – Tak się jednak nie stało i wkrótce praktyka ta przyjęła się również w Niemczech, Belgii oraz Francji, których biskupi sprzeniewierzyli się swemu urzędowi, tolerując coraz szersze jej upowszechnianie. W ten sposób praktyka, która już wówczas była dla katolików niedopuszczalna ze względu na przyjęcie jej przez protestantów i fakt, że stanowiła wyraz odrzucenia przez nich katolickiego nauczania o Eucharystii, stała się również symbolem kwestionowania autorytetu Kościoła ze strony liberalnych duchownych – tłumaczył Davis.

Nowy zwyczaj przyjmowania Komunii szybko zganił papież Paweł VI (instrukcja Memoriale Domini” z 1969 r.) zezwalając jednak na jego kontynuację tam, gdzie zdążył się już rozpowszechnić, co było zdaniem wielu liturgistów błędem, niekonsekwencją i tolerancją dla dotychczasowego nieposłuszeństwa głównie holenderskiego duchowieństwa. Tym samym, kolejne nieposłuszeństwa wytycznym liturgicznym doprowadziły do rozpowszechnienia się przyjmowania Komunii na rękę na niemal całym świecie (udzielanej także przez świeckich szafarzy). W końcu Kościół przystał na dobre na nową praktykę.

Jednocześnie wiara w katolicką definicję łaski uświęcającej koniecznej do godnego przyjęcia Eucharystii oraz w transunstancjację (rzeczywista przemiana substancji podczas Eucharystii: chleba (hostii) i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa) osłabła, co doprowadziło do sytuacji, gdzie wyludnione zostały całe zachodnie kościoły. Wierni, którzy pozostali (wychowani w nowym duchu rewolucji liturgicznej) często w 100 proc. przyjmują Komunię (np. Francja) czując się zawsze do niej zaproszeni, nie uczęszczając regularnie do spowiedzi i otrzymując Komunię od sąsiada (świecki szafarz), na rękę, podczas Mszy upodobnionej nierzadko do ceremonii protestanckiej.

W Polsce lewackie organizacje próbowały wymusić na Kościele zakaz sprawowania Najświętszej Ofiary właśnie ze względu na Przemienienie, co miało być promocją… alkoholu. Tym razem niepopularna dotąd w Polsce forma samej Komunii pojawi się w naszym kraju ze względu na zagrożenie… żółtaczką (odnotowano w regionie 23 przypadki chorych – wystarczyło, bo jedną z możliwości zarażenia się mogą być brudne ręce, a więc teoretycznie ręce kapłana…). Zaapelował o możliwość udzielania Komunii na rękę z powodu 23 przypadków żółtaczki sam Biskup kaliski Edward Janiak… Media mówią o epidemii (ciekawe czy jest tak jak z ostatnią epidemią Odry, której de facto nie było, ale której nagłaśnianie w formie epidemii nabiło kieszeń kilku firmom szczepionkowym?).

Robert Wyrostkiewicz

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

29 komentarzy

29 Komentarzy

 1. Egzorcysta

  12 maja 2017 at 23:12

  Jak znam Kosciol Swiety, to nastepnym krokiem, bedzie ,ze do komunii swietej beda dopuszczeni tylko zaszczepieni(trzba bedzie przedstawic ksiazeczke szczepien),tylko ,ze korporacje farmaceutyczne jeszcze nie wpadly na ten pomysl i nie dokonaly odpowiednich ofiar ,ale wszystko przed nami.
  Czy ktos normalny potrafi mi wyjasnic, w jaki sposob, kaplan biorac komunie sw. z kielicha i kladac na jezyk przyjmujacego komunie moze przeniesc jakakolwiek chorobe?Jedynie jak dotknie palcem jezyka chorego, inaczej tego sie zrobic nie da.
  Zastanawiajacym jest tez fakt, ze skoro juz tak bardzo ,chodzi o zycie i zdrowie ludzi, dlaczgo kaplan rozdajac komunie swieta, nie zaklada gumowych rekawic jak celnik ?
  Osobiscie uwazam ,ze albo cos ludzie dzis jedza co odbiera im rozum, albo wdychaja, albo smog elektromagentyczny powoduje, ze przksztalcaja sie w fantastow, oderwanych od rzeczywistosci i zyja w soim matrixie (swojej bajce) ktory w jakis sposob daje sobie wcisnac rozne sprawy, ktore w naturze jaka Bog stworzyl nie wystepuja.Czyzby wiara juz stala sie tylko kwiestia srebrnikow Judaszowych, a kaplani Faryzeuszami?
  Ludzie nie choruja dzis dlatego ze zarazaja sie bakteriami i wirusami, 99 procent jest poprostu otrutych jedzeniem korporacyjnym, a idac do lekarza ,lekarz „szuka”(dopasowywuje) u nich wirusa ,jako winowajacy zastepczego bo nie smie sie postawic swojemu bozkowi, czyli korporacji produkujacej chemikalja.Dlaczgo koscil swiety nie stoi na strazy jedynego Boga,stworcy praw natury tez nie mam pojecia, jakos toleruje i akceptuje innych bogow, np tych ktorym sluza lekarze.Bog rockefeller z jego korporacjami farmeceutycznymi utylizuje w chorych swoje odpady chemiczne, kasujac za np taka terapie antyrawkowa 80 tys zl dajac jedneczenie 2 procent gwarancji ozdrowienia, co w porownaniu do wody z Lichenia,wypada bardzo blado, bo woda z Lichenia,ma lepszy wynik jak „chemioterapia”.Jezeli juz rozmawiamy o chorobach w Kosciele Swietym.Mysle, ze skoro juz kaplani, az tak bardzo uczestnicza w dbalosci o zdrowie swoich owieczek i baranow, warto tez dodac ze koniecznoscia jako tych ktorzy maja przy kazdej komunii sw kontakt z setkami potencjalnie mogacych zarazic, powinni sie natychmiast zaszczepic, oczywiscie na kazda chorobe na, ktora bog Rockefeller razem z bozkiem Gatesem, maja przygotowane szczpionki ktore uchronia kaplanow,przed wszystkimi chorobami.A tym samym ,uchronia nieszczepionych wiernych przed chorobami.W kazdej gablocie koscielnej ksieza powinni podac do wiadomosci wiernych, kiedy i na co zostali zaszczepieni.Proboszcz tez!A zamiast szat liturgicznych zaczac uzywac kobinezonow chemicznych lacznie z maskami chemicznymi.Poczatek ku takim rozwiazaniom ,przy komunikowaniu juz jak wynika z tego artykulu zostal zrobiony.

  • Wojenka

   13 maja 2017 at 09:09

   @ Egzorcysta –
   – jesteś super realistą! Dzięki!Bolesna prawda….ale prawda! Boże ratuj!

 2. marian

  13 maja 2017 at 09:29

  Panie Wyrostkiewicz, co to za slowo „transunstancjacja”? Jezeli chodzilo o „Transsubstancjację” ((łac. transsubstantiatio) lub przeistoczenie – w teologii katolickiej oznacza rzeczywistą przemianę substancji podczas Eucharystii: chleba (hostii) i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa), to prosze poprawic.

  Wbrew pozorom Jezusa nie przyjmuje się do ust czy na rękę tylko do serca. Proszę z obaw formalistycznych nie czynić zasad doktrynalnych.

  • bardo

   13 maja 2017 at 09:51

   A słyszał pan coś o tym,że Komunia Św. jest Prawdziwym Ciałem Chrystusa? Jeśli tak, to ładnie.I może wtedy ruszy pan kilkoma swymi szarymi komórkami, by postarać się zrozumieć, dlaczego wierny Chrystusowemu Nauczaniu Kościół chce, aby Prawdziwego Ciała Chrystusa dotykały jedynie uświęcone ręce kapłanów, a nie kopytka owiec. Noli me tangere, powiedział Pan.

   • marian

    13 maja 2017 at 10:47

    Widzę, że Pan lepiej od Boga wie co chce Bóg.
    Chętnie bym odpowiedział na postawione pytanie ale nie chce zniżac się do poziomu napastliwej argumentacji z inklinacjami ad persona.
    Po słowach „noli….” (nie zatrzymuj mnie bo jeszcze nie wstąpiłem do Ojca ) Jezus jadł z uczniami.

    • mar219

     14 maja 2017 at 22:05

     A Pan skąd wie co Bóg chce? Pokora nakazuje nie dotykać, jak dosadnie zaznaczył „bardo”, kopytami (aluzja oczywiście do owczarni) najświętszego Ciała Chrystusa.
     Pisze Pan „Jezus jadł z uczniami”. „Uczniami”, to słowo klucz. Jadał też z celnikami i grzesznikami ale czy oni byli jego uczniami? Czy tu uczniowie nie mieli zostać kapłanami Jego Świętego Kościoła?
     pozdr.

     • marian

      15 maja 2017 at 12:50

      Pierwsze pytanie bardzo dobre. Nie wiem czego chce Bóg ale mogę sie domyślać, w każdym razie nie przypisuje sobie jedynej możliwej interpretacji Jego slow i posłannictwa (tym się różnię od bardo). Kolejne pytanie wynikają z niezrozumienia mojego wcześniejszego postu. Kluczowym są słowa wypowiedziane do Marii Magdaleny: „noli….” a przywołanych przez bardo do kontekstu chronologicznego zdarzeń.

     • marian

      15 maja 2017 at 13:03

      Wracając do pierwszego pytania bo ono jest najciekawsze: przyjmowałem komunię na język od świeckiego szafarza i nagle ona wypadła mu z rak, minęła patenę ministranta i wylądowała (nie wiem jakim cudem ) w moich rekach. Podniosłem ręce z hostia do ust nie wdając sie w żadne teologiczne dywagacje. Jeżeli szanujesz Ciało możesz położyć się plackiem na ziemi przed szafarzem ale pozwól przyzwoitym ludziom, że przyjdą do komunii z czystym sercem.

 3. seba

  13 maja 2017 at 10:43

  Tak się zastanawiam, który z biskupów jako pierwszy wprowadzi w swojej diecezji rozdawanie przeistoczonego Ciała i Krwi Pana Jezusa Chrystusa w rękawiczkach higienicznych?
  Nie chcę się czepiać, ale ten brak formalizmu, zasad trydenckich, robi w Kościele wiele zamieszania, spacerów, ściskania się, grania, hałasu, a także roznegliżowania i etc.
  Coraz mniej w Kościele skupienia modlitewnego, modlitewnej „ciszy”, modlitewnego wyczekiwania na ponowne przyjście naszego Pana, na jego godne uwielbienie.
  Jezus Chrystus pytał Judasza, po coś przyszedł przyjacielu?
  I pyta dzisiaj każdego z nas, i każdy z nas powinien sobie na to pytanie odpowiedzieć zanim wejdzie do Świątyni – po coś przyszedł przyjacielu, przyjaciółko? Po co przyprowadziłaś swoje pociechy?
  Dziwi mnie to, że nie napomina się wiernych, albo niewiernych, jak mają się zachować w Kościele.
  Nie uświadczysz takiego zachowania np. u Żydów i Arabów.
  Po prostu bylejakość, niechlujstwo, luzactwo, a czasami śmieszność. Zawsze znajdzie się powód aby ośmieszyć Jezusa Chrystusa. Dziwi to tym bardziej, gdy robią to …, no właśnie kto, i kim oni są dla Jezusa?
  Zemsta masonów na Jezusie Chrystusie, i to za naszym „chrześcijańskim” pozwoleniem, mocium panie!

 4. Danka

  13 maja 2017 at 11:41

  Ostatnia Wieczerza…Jak Chrystus dzielil sie chlebem? Do ust apostolow? Zawsze mnie to dziwilo, ze podawano Komunie sw.do ust wiernych, jak ptaszkom.
  Oczywiscie, ze kaplana palce moga byc w centrum siedlisk zakazen, bo chorzy czesto tez przybywaja do kosciola, a kaplan moze dotknac ich ust czy jezyka, to milimetry…Tak samo tzw.woda swiecona jest na pewno mikstura bakteryjna i lepiej nie moczyc w tym palcow.Kto wie, czy sredniowieczne zarazy nie roznosily sie takze przez brak swiadomosci, czym to grozi.Palec tu, palwc do ust i zaraza gotowa.W sredniowieczu

  • Michał

   13 maja 2017 at 12:02

   Jezus dzielił się z apostołami chlebem w Wieczerniku bowiem miał taką fizyczną możliwość.
   Po śmierci Jezusa Chrystusa jest przeistoczenie – przemiana chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa.
   Pani Danusiu, ta powszechna „higiena” od Jezusa Chrystusa zabija całe narody!

   • Danka

    13 maja 2017 at 12:52

    Chrystus „lamal sie chlebem”, a nie wkladal chleb innym do ust.
    Bez przesady z tym „zabijaniem milionow”, kiepska zenua.

  • mar219

   14 maja 2017 at 22:10

   Z apostołami czyli pasterzami, a nie owczarnią. Pasterz ma ręce poświęcone a wierny nie. Mówią o tym święci i mistycy. Więcej pokory i bojaźni Bożej życzę.

 5. Danka

  13 maja 2017 at 11:47

  cd;) wyrzucano zlewki do rynsztoka i to bylo, oczywiscie, jedna z glownych przyczyn szerzenia sie zarazy.tzw.”powietrza”.”Dd powietrza, glodu, ognia i wojny, wybaw nas Panie! My grzeszni, Ciebie Boga prosimy!” Modlili sie nasi pradziadowie.

  • Danka

   13 maja 2017 at 12:49

   Cd.Modlili sie tak nasi pradziadowie w kosciolach, po czym zanurzali palce w wodzie swieconej z bakteriami zarazy, cholery itp i szli do domow. …

   • Danka

    13 maja 2017 at 12:56

    Na pocieszenie dodam, ze tak nie robili nasi pradziadowie.Dlaczego? Zagadka dla blyskotliwego….;)

 6. nn

  13 maja 2017 at 12:08

  Ostrzeżenia Maryi dla Kościoła końca czasów – objawienia w Quito – ks Piotr Glas
  https://www.youtube.com/watch?v=ROGscfbAh3g

 7. prawicowiec

  13 maja 2017 at 13:42

  Komunię Świętą należy przyjmować tylko do UST i NA KLĘCZĄCO !!! Pana Jezusa ukrytego w Hostii Świętej może dotykać tylko ksiądz !!! Ludzie nie macie prawa brać na rękę Komunii Świętej !!! Zegnijcie też swoje sztywne kolana przed Chrystusem !!!

 8. prawicowiec

  13 maja 2017 at 13:47

  Jeżeli coś jest święte to bakterie sie tego nie imają.Jak można twierdzić ze w Hostii Świętej czy wodzie święconej są jakieś bakterie.Wy obrzydliwi blużniercy i ludzie małej wiary zamilknijcie !!!

 9. gieptil

  13 maja 2017 at 14:06

  Jakoś wszyscy przyjmują milcząco że wierny ma czyste ręce, bez wirusów żółtaczki. A niby skąd takie założenie. Wierny nawet jak umyje ręce w domu, to musi kilka drzwi zazwyczaj otworzyć zanim dotrze do kościoła. A jak jeszcze po drodze coś kupi w sklepiku, to ma kontakt z pieniędzmi. No a już później mamy jakiś dziwny obrzęd „przekażcie sobie znak pokoju”. Dobrze że kapłan nie woła ” a teraz grabula baranki boże „. Obrzęd pojawił oczywiście się po SWII, jako jedna z dziwnych innowacji. Co jasne umożliwia też swobodne przekazywanie żółtaczki i innych, to dobry pretekst, aby pozbyć się tego dziwoląga.

  • robert ksiazczyk

   18 maja 2017 at 19:03

   najmadrzejsza wypowiedz jaka kiedykolwiek przeczytalem.
   pozdrawiam serdecznie

 10. H. Vetinari

  15 maja 2017 at 21:48

  Papa Jurgen niedługo zarządzi wypiek w domu, oczywiście przez przygarniętego pastowanego. W końcu taki chorób nie przenosi, sterylne dziecię Allaha.

 11. 3gp porn

  16 maja 2017 at 05:29

  そのような不安を少しでも和らげるために、引き出しが飛び出しにくい構造のチェストを企画しました。サマンサタバサベガ 財布 http://www.bbrobotics.org/content/home/site/20141202222730-e382b5e3839ee383b3e382b5e382bfe38390e382b5e38399e382ac-e8b2a1e5b883-kegz.html

 12. Stanley

  16 maja 2017 at 08:55

  polecam wszystkim Koleżankom I Kolegom lekturę bulli „Cum ex apostolatus”, która przecież jest ważna do dzisiaj. Prawda została zastąpiona paplaniną pozbawioną tradycji a zawierającą doktryny marksizmu liberalnego, a skutki, jak piszecie, widoczne są gołym okiem. Wczoraj pewne radio cały dzień wysmiewało sie z I Komunii, sprowadzając cała dyskusje do prezentów I świętowania.
  Zadajmy tym przesmiewcom pytania:
  – kiedy podobna audycja będzie o żydowskich swietach ??
  – kiedy posmiejemy sie z bożka beduińskiego allacha I pana mahometa ?
  oczywiście odpowiedzi nie otzrymamy, a nasza wina w tym wszystkim polega na tym, że nie reagujemy I milcząco pozwalamy na zamienianie nas w stado baranów.
  jak pisał wróg Polaków Bismarc – ” wrodzona łagodność Polaków jest dla Żydów prawdziwym Eldorado”. łagodni pewnie pozostaniemy, ale nie bądźmy głupi !!!!

 13. Piotr

  16 maja 2017 at 09:18

  Dlaczego do ilustracji artykułu jest zdjęcia z kobietami udającymi kapłanów?

 14. TZ.

  19 maja 2017 at 17:34

  Tymi, którzy rozwalają Kościół, są teologowie, biskupi i kapłani. Wierni tylko stosują się do ich destrukcyjnych pomysłów. Zawsze tak było. Wiara zwykłych ludzi jest silniejsza niż wiara tych mądrali. Teraz do rozwalaczy Kościoła dołącza polski biskup Edward Janiak.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra