Wiara

Papież w Fatimie o Czasach Ostatecznych. „Bóg spieszy nam na ratunek”

Podczas zakończonej w sobotę Podróży Apostolskiej, Ojciec Święty Franciszek w Portugalii nawiązywał do fragmentu Apokalipsy Św. Jana Apostoła dotyczącego „Niewiasty obleczonej w słońce”. – Fatima jest przede wszystkim tym płaszczem Światła, który nas okrywa – powiedział papież podczas Mszy świętej, na której ogłoszono kanonizację dwojga pastuszków – Hiacynty i Franciszka, świadków objawień fatimskich sprzed stu laty.

Homilia Ojca Świętego Franciszka, Fatima, 13 maja 2017 r.

„Wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce”: poświadcza widzący z Patmos w Apokalipsie (12, 1), zauważając, że miała porodzić syna. Następnie, w Ewangelii słyszeliśmy Jezusa mówiącego do ucznia: „Oto Matka twoja” (J 19, 26-27). Mamy Matkę! „Bardzo piękną Panią”, komentowali między sobą wizjonerzy z Fatimy wracając do domu, tego szczęśliwego dnia 13 maja przed stu laty. A wieczorem, Hiacynta nie mogła się powstrzymać i ujawniła tajemnicę swojej matce: „Dzisiaj widziałam Matkę Bożą”. Widzieli Matkę Niebieską. Śladem, którym podążały ich oczy, wznosiły się oczy wielu osób, które Jej jednak nie widziały. Dziewica Matka nie przyszła tutaj, abyśmy Ją widzieli: na to będziemy mieli całą wieczność, oczywiście jeśli pójdziemy do Nieba.

Ona jednak, przeczuwając i przestrzegając nas przed groźbą piekła, do którego prowadzi – często proponowane i narzucone – życie bez Boga, bezczeszczące Boga w Jego stworzeniach, przyszła, aby nam przypomnieć o Bożym Świetle, które w nas mieszka i nas okrywa, bo jak słyszeliśmy w pierwszym czytaniu, „zostało porwane jej Dziecię do Boga” (Ap 12, 5). A zgodnie ze słowami Łucji, troje uprzywilejowanych znajdowało się wewnątrz światła Boga, promieniującego z Matki Bożej. Ogarnęła ich płaszczem światła, którym obdarzył ją Bóg. Zgodnie z przekonaniem i uczuciem wielu, jeśli nie wszystkich pielgrzymów, Fatima jest przede wszystkim tym płaszczem Światła, który nas okrywa, tutaj tak samo jak w każdym innym miejscu na Ziemi, kiedy uciekamy się pod opiekę Najświętszej Matki, aby ją prosić, jak uczy: Salve Regina, „Okaż nam Jezusa”.

Drodzy pielgrzymi, mamy Matkę. Uchwyciwszy się Jej, jak dzieci, żyjemy w nadziei, która opiera się na Jezusie, ponieważ, jak słyszeliśmy w drugim czytaniu, „ci, którzy otrzymują obfitość łaski i daru sprawiedliwości, królować będą w życiu z powodu Jednego – Jezusa Chrystusa” (Rz 5, 17). Kiedy Jezus wstąpił do nieba, zaniósł do Ojca Niebieskiego człowieczeństwo – nasze człowieczeństwo – które przyjął w łonie Matki Dziewicy, i nigdy już go nie porzuci. Jak kotwicę, utkwijmy naszą nadzieję w tym człowieczeństwie umieszczonym w niebie po prawicy Ojca (por. Ef 2, 6). Niech ta nadzieja będzie dźwignią życia nas wszystkich! Nadzieja, która wspiera nas zawsze, aż do ostatniego tchnienia.

Mocni tą nadzieją, zebraliśmy się tutaj, aby podziękować za niezliczone błogosławieństwa, których Bóg udzielił w ciągu minionych stu lat spędzonych pod tym płaszczem Światła, którym Matka Boża, wychodząc z Portugalii bogatej w nadzieję, ogarnęła wszystkie krańce Ziemi. Jako wzory mamy przed oczyma świętych Franciszka Marto i świętą Hiacyntę, których Dziewica Maryja wprowadziła w ogromne morze Światła Boga, doprowadzając ich do wielbienia Go. Stąd wypływała dla nich moc, aby pokonywać przeciwności i cierpienia. Boża obecność stała się stałym elementem ich życia, jak wyraźnie przejawia się to w usilnych modlitwach za grzeszników i stałym pragnieniu trwania przy Jezusie „ukrytym” w tabernakulum.

W swoich Wspomnieniach (III, n. 6), siostra Łucja oddała głos Hiacyncie, dopiero co obdarzonej wizją: „Czy nie widzisz dróg, ścieżek i pól, pełnych ludzi, którzy płaczą z głodu, bo nie mają nic do jedzenia. A Ojciec Święty modli się w kościele przed Niepokalanym Sercem Maryi, i razem z nim modli się bardzo dużo ludzi?”. Dziękuję wam bracia i siostry, że mi towarzyszycie! Nie mogłem tutaj nie przybyć, aby oddać cześć Maryi Pannie i Jej powierzyć Jej synów i córki. Pod Jej płaszczem nie zagubią się; z Jej ramion przyjdzie nadzieja i pokój, których potrzebują i o który błagam dla wszystkich moich braci w chrzcie i w człowieczeństwie, a zwłaszcza dla chorych i niepełnosprawnych, więźniów i bezrobotnych, ubogich i opuszczonych. Drodzy bracia, módlmy się do Boga, z nadzieją, że ludzie nas wysłuchają; i zwróćmy się do ludzi z pewnością, że Bóg spieszy nam na ratunek.

On nas stworzył rzeczywiście jako nadzieję dla innych, nadzieję realną i możliwą do spełnienia w zależności od stanu życia każdego. „Prosząc” i „wymagając” od każdego z nas wypełniania obowiązków swego stanu (List siostry Łucji, 28 lutego, 1943), Niebo uruchamia tutaj prawdziwą i w pełnym tego słowa znaczeniu mobilizację powszechną przeciwko tej obojętności, która oziębia nam serce i pogłębia naszą krótkowzroczność. Nie chcemy być poronioną nadzieją! Życie może przetrwać tylko dzięki hojności innego życia. „Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity” (J 12, 24): powiedział to i uczynił Pan, który zawsze nas poprzedza. Kiedy przechodzimy przez krzyż, On już przeszedł przezeń wcześniej. W ten sposób wchodzimy na krzyż, aby znaleźć Jezusa; ale to On upokorzył się i zstąpił aż na krzyż, aby nas znaleźć i w nas pokonać mroki zła i doprowadzić nas z powrotem do Światła.

Pod opieką Maryi, jesteśmy w świecie „stróżami poranka”, którzy potrafią kontemplować prawdziwe oblicze Jezusa Zbawiciela, to oblicze, które jaśnieje w Wielkanoc, i odkryć młode i piękne oblicze Kościoła, który jaśnieje, gdy jest gościnny, wolny, wierny, ubogi w środki i bogaty w miłość.

not. mp, za: KEP

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

51 komentarzy

51 Komentarzy

 1. poker online indonesia

  25 maja 2017 at 11:51

  Papież w Fatimie o Czasach Ostatecznych. „Bóg spieszy nam na ratunek” – Prawy.pl

 2. mens shoe websites

  10 czerwca 2017 at 13:53

  {Don’t get me wrong, we aren’t going hungry, but issues are not fantastic at the second.

 3. curry shoes melbourne

  15 czerwca 2017 at 04:29

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 4. womens shoe shop

  16 lipca 2017 at 07:36

  Recommended reads includeNikki Nichols’ Frozen in Time: The Enduring Legacy of the 1961 U.S.|You can steer clear of such a scenario by getting a pair of footwear online.

 5. Blondell Dantos

  21 lipca 2017 at 10:45

  Would you be interested in exchanging links?

 6. cheap shoes for men online

  24 lipca 2017 at 13:36

  So you can buy what ever you require on-line.|Even although the costs are kept at a reduced level, the quality of these goods is second to none. Before buy discount shoes, you should require to search on operating footwear. How can you skip Christian Louboutin on-line store!|They also have three blackout t-shirt designs dimension 3XL that you can select from.

 7. Hae Ronchetti

  26 lipca 2017 at 20:32

  You could definitely see your enthusiasm in the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. Always go after your heart.

 8. ер бг

  9 sierpnia 2017 at 01:08

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 9. Barbie

  14 sierpnia 2017 at 18:44

  lose weight running on treadmill

 10. snap milfs

  19 sierpnia 2017 at 22:14

  free snap milfs

 11. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 12. Tracy

  30 sierpnia 2017 at 01:27

  Good day. Why does this world wide web generally element within some direction the 1st Specific Slams It’s a rip-off. The experiences have on’t incorporate toward be real. It’s only a bunch of men and women declaring every thing they need off the ultimate of their mind. Be it genuine or fiction.

 13. samoletni bileti do angliya

  30 sierpnia 2017 at 03:29

  very nice post, i certainly love this website, keep on it

 14. Jesse Grillo

  30 sierpnia 2017 at 07:28

  You have a good head on your shoulders. I will bookmark this.

 15. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 03:58

  Your posts is really useful to me. Found this on Instagram and I am happy I did Well written! I have added your article to my Tumblr bookmarks Thank you!

 16. best uk online casino sites

  31 sierpnia 2017 at 09:03

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 17. Jesse Grillo Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 20:28

  You saved me a lot of hassle just now. It is very informative and you are obviously very knowledgeable in this area. Keep up the amazing quality writing, it is rare to see a nice write up like this one these days.

 18. hiring

  1 września 2017 at 06:32

  I was very pleased to find this web-site.I wanted to thanks for your time for this wonderful read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 19. tech adviser

  1 września 2017 at 06:42

  It is like you wrote the book on it or something. You deserve a hug right now.

 20. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 10:17

  You seem to really know who you are. Certainly a lot of details to take into consideration. This website looks just like my old one Thank you for writing this great article.

 21. After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

 22. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 22:10

  I simply stumbled upon your wearticle and wished to mention that I have truly enjoyed surfing around your website posts. Try to make the guest post as great as possible by promoting and dropping links. Really Cool!

 23. Jesse Grillo

  2 września 2017 at 04:20

  I shared this on Website. Certainly a lot of info to take into consideration. I enjoyed your posts. I will like your social websites.

 24. check my website

  2 września 2017 at 20:37

  I discovered your blog site on google and check a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading more from you later on!?

 25. check this out

  2 września 2017 at 20:54

  Aw, this was a really nice post. In idea I would like to put in writing like this additionally ? taking time and actual effort to make a very good article? but what can I say? I procrastinate alot and by no means seem to get something done.

 26. Jesse Grillo

  3 września 2017 at 01:40

  Your websites really makes me think. I enjoyed your blogs. Incredible. good post. I am shocked at how fast your article loaded on my cell phone.

 27. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 17:15

  Such a deep answer! I bet you make babies smile. Really Cool. You remind me of my mom.

 28. Maxwell Pacholski

  4 września 2017 at 17:20

  I savor, result in I discovered exactly what I was looking for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 29. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 23:29

  I was reading your article and girlfriends stupid puppy spilled a mug on my keyboard! I am on the same side as you. I discovered your blogs on my Tumblr feed. I actually felt my brain growing when I browsed your article. You appear to know a lot about this.

 30. Jesse Grillo

  6 września 2017 at 00:22

  No complaints on this end, simply a good piece. I truly appreciate this article. I shared this on my page and 12 people have already seen it! I enjoyed your blog.

 31. new business speaker

  7 września 2017 at 23:56

  You have the best ideas. You are obviously very knowledgeable.

 32. marijuana edible

  8 września 2017 at 12:40

  A lot of stuff to take into consideration. Guess I will just book mark this blogs. I found your articles via WordPress while searching for a related topic, your blog came up and I am glad it did

 33. gadgets

  9 września 2017 at 10:34

  This web page is mostly a stroll-via for the entire data you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely uncover it.

 34. blog tips

  10 września 2017 at 10:33

  Between me and my partner we have owned added MP3 gamers in excess of the decades than I can depend, together with Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, and many others. But, the previous several many years I’ve settled down in direction of one line of avid gamers. Why? Given that I was satisfied towards explore how well-designed and exciting in direction of seek the services of the underappreciated (and widely mocked) Zunes are.

 35. escape room denton

  10 września 2017 at 15:58

  Pretty! This was a really wonderful post. Many thanks for providing this information.

 36. cheap shoe stores online

  10 września 2017 at 17:32

  Your boots will require to be in a traditional color such as darkish brown or black.|It is not great to restrict yourself to one kind of shoes. Most males put on D-width shoes whilst ladies wear B-width footwear. This kind of a problem differs from 1 manufacture to an additional.|It is after all the significant source of earnings for the biggest lookup engines today. There are brand names which display their goods online. You can avoid this kind of a situation by obtaining a pair of footwear online.|This is certainly very simple and it is very convenient too. The biggest advantage of buying online is that you can see a wide variety of items from your home. Vimax pills can be discovered on amazon market.|People who sell Vigrx Furthermore over there are mere people. Also, services like Paypal can ensure that your shoe purchase is safe. It counters the problem by providing them with good shock absorption during strides.|To create a good impact in 1 shot, one has to know well how to have their charisma of attracting other people. It is the greatest technologies in shoes factories. Online sale provides the very best shoes add-ons and footwear.|This season only rajon rondo had also do 5 games assists 69 occasions.

 37. hair bundles

  11 września 2017 at 02:19

  bought this hair bundles https://www.youtube.com/watch?v=koiFnDsfNPU while i had been on vacation in hawaii.they may be style and cozy.

 38. escape room near me

  14 września 2017 at 00:46

  I’m amazed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s equally educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something too few folks are speaking intelligently about. I’m very happy that I came across this during my hunt for something regarding this.

 39. apply pr singapore

  14 września 2017 at 21:56

  I like this post! Thanks.

 40. this blog

  15 września 2017 at 16:19

  The Zune concentrates upon currently being a Moveable Media Player. Not a net browser. Not a match machine. Possibly within just the potential it’ll do even better inside all those areas, but for at this time it is really a very good path in direction of set up and pay attention towards your tunes and motion pictures, and is devoid of peer within just that regard. The iPod’s strengths are its net browsing and purposes. If those people good even further powerful, perhaps it is your best decision.

 41. donate school supplies

  16 września 2017 at 13:25

  Right here is the right blog for everyone who really wants to understand this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a subject which has been discussed for ages. Great stuff, just wonderful!

 42. Ingrid Culcasi

  16 września 2017 at 17:09

  The very core of your writing whilst sounding reasonable in the beginning, did not settle properly with me personally after some time. Somewhere throughout the paragraphs you actually were able to make me a believer unfortunately only for a very short while. I however have a problem with your leaps in logic and you would do nicely to help fill in all those breaks. When you can accomplish that, I could definitely end up being impressed.

 43. how to get singapore pr

  16 września 2017 at 19:25

  Great post!

 44. how to get singapore pr

  17 września 2017 at 11:07

  I like this post! Thanks.

 45. old electronics disposal

  17 września 2017 at 17:34

  Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such fantastic info being shared freely out there.

 46. electronic recycling

  17 września 2017 at 17:34

  I like the helpful info you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite sure I’ll learn lots of new stuff right here! Good luck for the next!

 47. where to recycle old electronics

  17 września 2017 at 17:35

  Thank you so much for giving everyone remarkably wonderful opportunity to read critical reviews from this site. It’s always so useful and full of a great time for me and my office colleagues to search your website at least three times in one week to see the new things you have got. Of course, I am actually impressed with all the tremendous thoughts you serve. Selected 3 tips in this post are in reality the most effective I’ve had.

 48. recycle computer parts

  17 września 2017 at 17:36

  Good – I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs and related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task.

 49. disposing of old computers

  17 września 2017 at 17:37

  Just wanna comment that you have a very nice website , I like the layout it actually stands out.

 50. apply permanent resident

  17 września 2017 at 21:02

  I like this post! Thanks.

 51. how to apply pr

  18 września 2017 at 21:05

  I like this post! Thanks.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra