Z zagranicy

Rosja przetestuje atak na Polskę

Manewry Zapad-2017 na Białorusi potrwają sześć dni. Weźmie w nich udział ok. 13 tys. żołnierzy, w tym ok. 3 tys. Rosjan i 280 jednostek rosyjskiego sprzętu wojskowego – poinformował minister obrony Białorusi Andrij Raukou.

 

14-20 września wspólnie siły zbrojne Białorusi i Rosji przeprowadzą ćwiczenia wojskowe. Manewry lądowo-lotnicze miały uwzględniać głównie scenariusze obronne, jednak według rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu „w pracach nad koncepcją i scenariuszem ćwiczeń zostanie uwzględniona sytuacja związana ze zwiększeniem aktywności NATO w pobliżu granic Państwa Związkowego”.

Jak poinformowała „Ukraińska Prawda” „Zapad-2017” zrealizuje także koncepcje działań wojskowych o charakterze zaczepnym na kierunku europejskim. Taką informację podał sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow.

Plan manewrów przewiduje przećwiczenie utworzenia ‘przesmyka suwalskiego’, co w rzeczywistości jest niemożliwe bez agresji wobec Litwy i Polski” – zacytował Turczynowa serwis Kresy24.pl, informując jednocześnie, że „Były naczelny dowódca Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie Philip Breedlove uważa, że Rosja nie podaje prawdziwych informacji, a w manewrach weźmie udział około 100 tysięcy żołnierzy”.

Opr. Robert Wyrostkiewicz

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

42 komentarze

42 Komentarzy

 1. Robert B.

  14 maja 2017 at 11:58

  A u nas to co się dzieje? „Nasz sojusznik” to co tutaj robi? A co z Izraelem? Co z żydowskimi bandytami, którzy mogą krążyć po polskich ulicach uzbrojeni? Co z desantem żydostwa przez porty lotnicze? Na własne oczy widziałem, jak na lotnisku Chopina rządkiem wychodziły z jakichś pokoi nieprzeznaczonych dla zwyczajnej gawiedzi turystycznej semickie mordy w wieku 40-50 lat i gdzieś się udawały, po czym znikały. Gołym okiem było widać, że to agenci. Oni to co? Żydostwo jest niezdolne do agresji, bo tak nam wmawiają w tych swoich gównianych filmach o holokicie, że Żydek = niepokalany holokitnik? Co w Polsce te niepokalane holokitniki szykują? Może to porozważać?

  • Soroka

   14 maja 2017 at 12:08

   Sugerujesz że Żydki przeprowadzają w Polsce manewry przygotowujące ich do ataku na Rosję?
   Przecież Żydki maja od tego szabesgojów. Poza tym oni atakują raczej flotą bankową i ruskie może jeszcze o tym nie wiedzą, ale ich zasoby finansowe to już tylko teoria.

   • Robert B.

    14 maja 2017 at 12:36

    Sugeruję, że Żydki są niebywale agresywne. Sugeruję, że to, co im się stało w czasie II wojny światowej, w co każą nam wierzyć jak w jakieś religijne wydarzenie, było zwyczajną konsekwencją ich działań. I oni bardzo dobrze wiedzieli wtedy i nadal wiedzą, o CO w tym wszystkim chodziło… Sugeruję, że holokaust MIAŁ swoje przyczyny. Sugeruję, że po II wojnie światowej nie zmieniło się u nich nic. I nie: żydostwo potrafi też być agresywne wręcz, zbrojnie, nie tylko z banków, co potem używają jako argumentu, że przecież oni są niewinni, bo „wszystko zgodnie z prawem” albo „widocznie jesteśmy lepsi”. Nie wszystkich to przekonuje. Tak było, jest i BĘDZIE. I sugeruję jeszcze, że „te same przyczyny wywołują te same skutki”, że od zasady przyczynowości-skutkowości nie ma wyjątków…

    • Termojądrowa Potęga Izraela

     18 maja 2017 at 16:46

     Robercik kurwino, po czym rozpoznajesz Żydów ???

     • Robert B.

      19 maja 2017 at 10:22

      Do @Termojądrowa:

      Po mordach, żydowskich mordach, żydowska kurwo, po sposobie bycia, po pysze, bucie i przekonaniu, że co jak co, ale lepiej by było, gdyby świat zrozumiał, że jego przeznaczeniem jest bycie rządzonym przez żydostwo, po podwójnej moralności, po perfidii i pokątności… Ty od tego szablonu nie odstajesz, więc od razu bym cię zwąchał…

   • moherowy beret

    10 czerwca 2017 at 19:31

    Soroka,Żydki mają służby specjalne jedne z najlepszych w świecie,więc do zadań specjalnych nie dopuściliby gojów.Szabesgoje mogą być do niższego rzędu usług,np.mięso armatnie.

  • Tomek

   15 maja 2017 at 14:50

   Strach cię gdziekolwiek wypuścić na miasto, Robercie, bo wszędzie znajdziesz żydowskich agentów.

   • Robert B.

    17 maja 2017 at 12:12

    Do @Tomek:

    Niestety. Tacy jak ty mają problem: nie udało się wam wszystkim wmówić, że „Żydów nie ma”…

 2. Jaśka

  14 maja 2017 at 12:20

  Jak zawsze, amerykanie rozniecą ogień, i odchodzą, a syf po nich zostanie!
  Znów Ukraińcy będą chcieli pieniądze, łożenie na ukraińską armię, pomoc wojskową (niby szkolenie), braterską pomoc w propagowaniu neobanderyzmu, i nałożą kaganiec na PIS.
  A to wszystko przez amerykańską pomoc w demokratyzacji Ukrainy, przez ukraiński banderowki szowinizm, który ludzie na wschodzie Ukrainy odrzucili bowiem mają w pamięci ludobójstwo na Wołyniu i nie chcą żyć w oligarchiczno-szowinistycznym kraju. Pamiętają bandycki mord na mieszkańcach Odessy w Domu Związku Zawodowego w maju 2014 r.
  https://pracownia4.wordpress.com/2014/05/07/masakra-na-ukrainie-jak-bandyci-mordowali-mieszkancow-odessy-w-domu-zwiazkow-zawodowych/

  • mamy sojuszników jak w 1939

   14 maja 2017 at 13:19

   PO-PiS nadal żyje w chorej iluzji, gdzie „silna Ukraina jest gwarantem polskiego bezpieczeństwa”. Zapewnią nam takie bezpieczeństwo, jak polskiej ludności Wołynia w II Wojnie Światowej… Ten bestialski naród tylko czeka na okazję by nas wymordować, nawet jeśli będzie jakiś „wspólny wróg” (jak w II WŚ).

   Rosja z kolei, jako mocarstwo – mogłaby zniszczyć Polskę w dowolnej chwili, jednak tego nie czyni. Do wojny, gdzie Polacy będą mięsem armatnim, może doprowadzić jedynie nieodpowiedzialna polityka PO-PiSu, wasali USA. Wystarczy wola Amerykanów by wywołać konflikt w tej części świata…

  • Tomek

   14 maja 2017 at 16:21

   Aha, wiec to Amerykanie winni, prowokują biedną Rosję, że od 20 lat, biedaczka, musi ćwiczyć atak na nasz kraj….? Tak, jak w 1944 ją sprowokowali, w 1939, w 1920 i całe kilkaset lat była prowokowana – przez Amerykanów, względnie Żydów lub banderowców….

   • historia

    14 maja 2017 at 18:18

    Pewnie że Amerykanie prowokują Rosję, chociażby umieszczeniem swoich żołnierzy w Polsce i dalej w krajach bałtyckich. Z tym że wojnę chętniej będą prowadzić na polskich ziemiach, na nasz koszt. Na koniec jak w 1945 dogadają się z Rosją i sprzedadzą nas (niedobitki) za jakiś interes dla siebie.
    O tym że Amerykanie ćwiczyli ataki na Polskę, gdzie miała być zamieniona w radioaktywną pustynię, to pewnie też nie wiesz – naiwny obrońco żydów i banderowców.

    • Tomek

     14 maja 2017 at 18:33

     Dla ciebie brak prowokowania Rosjan to byłoby pewnie zaproszenie ich, by ponownie umieścili sobie u nas swoje wojska….

     • historia

      14 maja 2017 at 19:42

      Zamiast tego zaprosiliśmy Amerykanów, by umieścili u nas swoje wojska…

      Lepiej? Bezpieczniej? Nadal jesteśmy przewidziani przez mocarstwa jako poligon na ewentualne starcie.
       
      Przybliżanie wojsk i systemów rakietowych USA do granic Rosji to jest prowokowanie. Tak samo jakby Rosja np. odtworzyła bazy i umieściła broń jądrową na Kubie.

     • Tomek

      14 maja 2017 at 23:00

      do @historia

      Jeśli nie widzisz różnicy między zaproszeniem obecnie wojsk amerykańskich a „zaproszeniem” w 1939 czy 1944 roku wojsk radzieckich, to mogą mi tylko ręce opaść bezradnie, bo z czym tu dyskutować? Poza tym, w Polsce nie będzie żadnej broni jądrowej. A Rosjanie ćwiczyli ataki na nasz kraj lata wcześniej, niż Amerykanie tu się pojawili, czy nawet zanim zaczęliśmy mówić o wstąpieniu do NATO. To, że nie jesteśmy kolejną radziecką republiką to już jest dla nich straszna prowokacja, nie potrzebują Amerykanów.

    • Kasia

     21 maja 2017 at 00:25

     łoj jaka ta Rosja biedna,byle Polska moze ją sprowokować.
     A może obecność Amerykanów w Polsce uchroni cie od ataku Rosji?
     taka opcję bierzesz pod uwagę czy tylko komunistyczna propaganda Olszańskiego przebranego za Jabłonowskiego.
     Od kiedy to przepoczwarzonym komunistom mozna wierzyć/
     mają jakiś honor?
     Umiesz wyjasnic ,czemuż to tak sie przebiera i przechrzszcza?

   • T

    4 czerwca 2017 at 19:23

    Tomek Banderowcy UPA OUN oraz SS GALAIZEN mordowały Polaków,Żydów,Rosjan ,Ukraińców,Ormian ,USA jest zakładnikiem Żydów hazarskich .USA WLK Brytania sprzedały Polskę w Jałcie .A w `1939 roku gwarancje WLK Brytanii okazały się nic nie wartym świstkiem papieru.Bohaterami Ukrainy są Szewczenko ,Gen Semen Petrula a nie zbrodniarze szowiniści bandera ,szuchewicz patronką Ukrainy m i n jest Św Olga,.USA sprzeda nas Rosji .

 3. PolishPolackski

  14 maja 2017 at 13:10

  Jak Ruscy już zaatakują Polskę, to – chwała Bogu – bracia Ukraińcy na pewno ruszą na pomoc pozostawionym w domach polskim kobietom, dzieciom i starcom.

  Ruszą tradycyjnie, po swojemu: z widłami i siekierami.

  • Piotr

   14 maja 2017 at 13:24

   @PolishPolackski
   Obyś nigdy nie miał racji bowiem nie wiesz człowieku co mówisz, nie wiesz co to za szowinistyczne zwierzęta dokonały tego ludobójstwa. Całe ukraińskie szowinistyczne rodziny, ojciec, matka i dzieci szły ramię w ramię, jedni mordowali, drudzy dobijali i rabowali, później podpalali.
   Odwołaj te słowa!

   • gieptil

    14 maja 2017 at 13:38

    A ponadto, kradli tym zamordowanym Polakom wszelkie dokumenty. Wielu z nich później wykorzystało te dokumenty ( po drobnych przeróbkach ), aby przyjechać do Polski jako polscy repatrianci. Tak czasem zaczynam odtwarzać postawy i zachowania pewnych osób które kiedyś znałem, troszkę działałem w opozycji, i zastanawiam się czy niektórzy z nich nie byli z takich banderowskich rodzin. I celowo podgrzewali pewne konflikty między Polakami, jakie co jasne były za komuny.

  • Marek

   14 maja 2017 at 23:02

   Na razie to owi, jak to określasz, „bracia Ukraińcy” właśnie biją się z Rosjanami. Nawet im w głowie jakieś wycieczki z widłami i siekierami na zachód…

 4. gieptil

  14 maja 2017 at 14:06

  Należy kilka faktów ustalić, pisałem już o tych sprawach ale powtórzę.
  Rosja jest militarnie słabsza od NATO, ale jakiś próbuje nie spaść całkiem poza zakres zdolności obrony. Starają się jakoś nie opóźnić się całkiem, i jakoś im idzie – mają zdolnych inżynierów i naukowców. Starają się chronić przemysł obronny. Z drugiej strony sektor bankowo finansowy Rosji jest ( taki paradoks ) pod całkowitą kontrolą USA i prowadzi aktywną dywersję rosyjskiej gospodarki ( coś jak u nas plan Balcerowicza ). Wielu ludzi w Rosji mówi głośno, że mają jawną V kolumnę, ale na mówieniu się kończy i wszystko się toczy dalej.
  Polska już dawno została wyznaczona do roli kamikadze samobójcy, który zginie w ataku na Rosję, ale Rosji na robi szkód. Choćby, a po co myśmy się pchali w ten dziwny konflikt w Gruzji? Tam na Kaukazie wszyscy mają ze wszystkimi od dawna takie konflikty o miedzę. Co to był za strategiczny interes Polski, aby pchać paluchy między drzwi? Ale przypomnieliśmy się Rosji, że ją kopniemy nawet jak później zginiemy.
  Pomysł na obecną politykę polską ( co jasne w cudzysłowie ) polega na tym, że to my sprowokujemy Rosję swoim aktywnym agresywnym działaniem. Warszawski reżim ( przecież nie polski ) dobrze wie, że atak pójdzie najpierw z terenu Polski, więc oni zdążą uciec bo będą wiedzieć. Zostawią tylko rozkazy i małą grupę osób w bunkrach dowodzenia. Oczywiście nie mówi się tego wprost, że jest taki plan, ale z poszlak można wywnioskować. Od lat kupujemy broń w wariantach zaczepno ofensywnych, lekceważąc zupełnie kwestię systemów obronnych. Nasza armia wciąż nie dorobiła się nowoczesnych systemów przeciwpancernych. Jest trochę tych izraelskich Spike, ale one też nie są już takie dobre. A reszta to staroci z czasów komuny. I nikt się tym nie martwi. Za to kupiliśmy bardzo wyrafinowane i drogie systemy JASSM ( pociski manewrujące ) których prawie nikt na świecie nie posiada. Teraz kupujemy JASSM ER o zwiększonym zasięgu, które przy pewnym szczęściu umożliwiają nam zburzenie Kremla. Na portalu mało polskim (raczej amerykańskich neokonów) Defence24, gdy zapadła decyzja o zakupie tych pocisków pojawiły się entuzjastyczne komentarze – no teraz ruskim rozwalimy elektrownie atomowe. Obłęd? Owszem. Tyle że ten portal jest bardzo mocno moderowany, tam się kilka godzin czeka aż dopuszczą komentarz. Więc ktoś uznał, że to dobry pomysł rozwalić ruskiemu elektrownie atomowe.

  • gieptil

   14 maja 2017 at 14:22

   Portal mało polski Defence24 ma ten plus, że ma dużo kasy, więc tam się pojawiają ogromne bardzo fachowe i bardzo szczegółowe teksty na tematy militarne. Takie teksty pisze się przez tydzień, ktoś dobrze płaci.
   Więc był taki tekst jakiś rok temu, dałem nawet link tutaj na Prawy. On omawiał wywody pewnego emerytowanego wysokiego brytyjskiego oficera, który odwiedził Polskę i dał tutaj szereg prelekcji, dał nam Polakom. Wyłapałem ciekawą frazę w jego wywodach. On tak nam tłumaczył. To co dotychczas robicie jest mało skuteczne, nie osłabiacie realnie potencjału Rosji. Powinniście przy pomocy ataków hakerskich poprzez internet niszczyć ich systemy energetyczne i linie metra. No kurwa świetny pomysł, toż to jest wypowiedzenie wojny. Tylko dlaczego Wielka Brytania nie może zrobić tego samego przy pomocy swoich hakerów???

   • gieptil

    14 maja 2017 at 14:43

    A jakieś trzy lata temu ( Grzegorz Braun o tym mówił ) odwiedził Polskę inny wujek „dobra rada”, też taki emerytowany z USA czy GB. On miał taki świetny pomysł – Polska powinna rozmieścić swoje czołgi na Ukrainie wzdłuż południowej granicy Białorusi. Kilkaset polskich czołgów plus kilkaset ukraińskich, i … można zamknąć Białoruś w kotle, a później już tylko na Moskwę, na Moskwę. Każdy głupi się domyśli, że taka dyslokacja czołgów to początek ataku i wojny.
    A te niby obronne rakiety w Redzikowie. To są bardzo specjalne rakiety, niezwykle drogie, i niezwykle szybkie ( bo muszą dogonić inne rakiety ). Ale … wystarczy zmienić głowice tych rakiet na atomowe i oprogramowanie, i one wtedy umożliwiają dokonanie błyskawicznego, paraliżującego ataku na rosyjskie strategiczne obiekty ( centra dowodzenia, silosy z rakietami z głowicami atomowymi ). W Rosji dobrze o tym wiedzą i o tym głośno mówią. Kiedyś czas lotu rakiet z głowicami atomowymi na ZSRR/Rosję to było 20-30 minut. Te z Redzikowa to będzie tak 5 minut. Kiedyś był czas na weryfikację informacji o ataku, teraz czasu już nie będzie. Odpalą salwę atomową nawet przez pomyłkę.

    • Robert B.

     14 maja 2017 at 14:58

     A tej „wujek dobra rada”, to miał napletek czy nie? Stawiam w ciemno, że nie.

     • gieptil

      14 maja 2017 at 15:20

      Krizantiema to radziecki/rosyjski ciężki system przeciwpancerny. My za to mamy taką polską „poezję”, też o krizantiemach. No takie życie, każdy orze jak może.
      https://www.youtube.com/watch?v=SDFdzLJBH7g

  • moherowy beret

   10 czerwca 2017 at 19:45

   gieptil,wszystko co piszesz to dobrze myślisz,ale nad systemem finansowym Rosji czuwa nie Ameryka,a żydostwo(czyli finansjera żydowska z wyższej półki).A tak jeszcze dodam,że wszyscy na decydujących stanowiskach w Rosji są też pochodzenia talmudycznego(co wcale nie znaczy ,że są religijnymi Żydami,mogą być też prawosławni).To tak ładniej wygląda,w Rosji prawosławni Żydzi,a w Polsce katolicy i to jacy zażarci.

 5. Janek

  14 maja 2017 at 16:15

  Przepraszam, za prywatne pytanie, ale na forum widzę wielu zorientowanych – prawda to, że za pisanie odpowiednich, pro rosyjskich postów można wyciągnąć kilka złotych od postu? Ile tak dziennie takich postów można napisać, w sensie, ile można zarobić? Co z tematami – jest jakiś przekaz dnia, kontrola, czy własna inicjatywa (wiadomo, non stop o Banderze, o amerykańskim imperialiźmie itp.)? Jak się to technicznie robi – jakieś fikcyjne konta trzeba zakładać? No i co z aspektem moralnym, który mnie jednak męczy – czy jest takie poczucie, że człowiek się sk……wia? Z góry dziękuje za info.

  • info dla pociotka przesiedleńców z akcji Wisła

   14 maja 2017 at 18:11

   Spróbuj w związku ukrów w PL. Pewnie coś ci rzucą (z polskiej kasy), jeśli będziesz bronić banderowców, a wszystkich co nie popierają ukrofilii nazywać rusofobami.
    
   Zaraz… wygląda, że już pobierasz stamtąd kasę…

   • info

    14 maja 2017 at 18:21

    * co nie popierają ukrofilii nazywać „ruskimi agentami”.

   • Janek

    14 maja 2017 at 23:03

    Ukraińcy podobno nie płacą, jakby płacili to też może bym o tym pomyślał. Ale ja pytam poważnie – jak wiesz, ile na tym można zarobić, to napisz. Z treści posta widzę, że możesz coś wiedzieć

  • marju73

   14 maja 2017 at 19:42

   Najlepiej spytaj Sakiewicza.On jest niedościgniony w tropieniu ruskich agentòw.

   • Janek

    14 maja 2017 at 23:14

    Ale ja nie chcę pytać kogoś, kto tropi ruskich agentów, bo wiadomo, że mi nie powie. Chcę pytać kogoś, kto w tym siedzi i realnie jakąś kasę dostał

  • moherowy beret

   10 czerwca 2017 at 19:55

   Janek,jesteś chyba durny czy złośliwy.Ja wspieram prywatnie ludność DRN(Doniecka Republika Narodowa).Mam cały plik przekazów bankowych.Nie są to kwoty duże,ale chodzi mi o przyzwoitość i moje przekonanie,że postępuję jako chrześcijanka.Za taką kwotę można kupić reklamówkę niezbędnych artykułów np.w Biedronce,żeby nie umrzeć z głodu).Gdybym miała większe pieniądze,to moja pomoc byłaby większa dla tych,których określam,że postępują słusznie.
   A teraz cierpię,że Polska spadła tak nisko,że taki parch jak Turczynow ma coś do gadania w sprawie Polski.Jego miejsce jest na bazarze i sprzedaż śledzi z beczki(takim handlem zajmowali się przed wojną Żydzi).

 6. Jsiek

  14 maja 2017 at 19:53

  Panie Janek, czy jak ci tam (…), nie rżnij Pan głupa, nie udawaj, że nic nie wiesz o Stefanie Baderze i o ojcach szowinizmu ukraińskiego, wymordowaniu Woli w Powstaniu Warszawskim, profesorów uniwerku we Lwowie, o ludobójstwie na Wołyniu i Galicji, i o zbawiennej Akcji Wisła.
  Jeśli masz problemy ze zrozumieniem tekstu pisanego, to może posłuchaj choćby tego;
  https://www.youtube.com/watch?v=X2Rz7SoWR6Y
  Aleksander Jabłonowski wściekły komentarz polityczny
  Poza tym, nie słyszałem aby Rosjanie wysuwali jakiekolwiek roszczenia terytorialne do rdzennie polskich ziem w przeciwieństwie do noebanderowskiej Ukrainy. Bo że jest banderowska to już nikt nie zaprzecza na Ukrainie, a co więcej, nawet braterski PIS, wraz z Panem Prezesem, czy Ministerem Wawszczykowskim.

  • Janek

   14 maja 2017 at 23:15

   Ale ja to wszystko wiem:) I to chyba lepiej w takim razie, co nie? Jak już się sprzedać i dać d…y, za przeproszeniem, to przynajmniej człowiek sobie jakieś wytłumaczenie znajdzie, że w słusznym celu.

   • Jasiek

    15 maja 2017 at 08:51

    @ Janek,
    Panie Janek, twoja dupa, twoja sprawa.
    W naszym kraju prostytutek nie brakuje, takie mamy czasy!
    Nie tłumacz się Pan swoją wiedzą, bo to co napisałeś niezbicie świadczy o niewiedzy, a z pewnością o ignorancji.
    Nie zamierzam się sprzedawać, a tym bardziej nikomu dawać dupy!
    Tak jednym jak i drugim.
    I tym trzecim także, co się za starszych w wierze uważają. Ani też inne ich gusła razem z nimi nie zamierzam świętować.
    Swoje wiem, a przekazane mi to wszystko zostało z doświadczeń mojej rodziny, i znajomych (ziomków).
    Nie były to „czekoladowe” czasy, jak niektórym się obecnie teraz wydaje.

  • Kasia

   21 maja 2017 at 00:21

   Pan Jabłonowski,a przecież Olszański prowadzi rozmowy z przyjaciółmi, z panami,którzy jeszcze niedawno mieli legitymacje PZPR i tez niemałe zasługi i nagrody w czerwonym reżimie.
   myslcie ludzie.

 7. Hania

  14 maja 2017 at 22:32

  Chciałabym poznać plany gier wojennych armii USA….
  Polska jest w nich ujęta jak najbardziej, tylko ciekawe jak?

  • marju73

   15 maja 2017 at 19:27

   Komentarz Grzegorza Brauna https://m.youtube.com/watch?v=HWH3lGBI9DE
   ok. 24:30 odnośnie zaleceń w sprawie Europy środkowo-wschodniej dostępnego na stronach amerykańskiego centrum strategiczno-budżetowych.

 8. Pingback: xmt85c4wx5ctwxw3tcerthve56

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra