Felieton

Odszedł na zawsze…

…Człowiek niezwykły, pozostawiając w smutku nie tylko przyjaciół, ale wszystkich tych, którzy byli świadkami historii powstania NSZZ „Solidarność” w Białymstoku.

 

Marek Maliszewski /1945 – 2017/ – legenda białostockiej „Solidarności” – był członkiem Komisji Zakładowej „S” w Przedsiębiorstwie Instalacji Przemysłowych „Instal” Białystok. Dał się poznać jako skuteczny Szef Interwencji przy Międzyzakładowym Komitecie Zakładowym „Solidarności” w 1980 roku. Ukrywał się od 13 grudnia do 29 grudnia 81 roku. Zabrany siłą ze szpitala przez SB został przez nią bardzo dotkliwie potraktowany.

Wiemy też dziś na jakie straszliwe próby wystawiony był jego hart ducha.

Nie uległ, nie dał się złu.

W pamięci pozostanie jako wielka postać białostockiej „Solidarności” – wzór dla najmłodszego pokolenia, które powinno czerpać nie tylko z opowieści o Żołnierzach Wyklętych.

Marek Maliszewski był internowany aż do 17.03.1982 roku, a potem zmuszony do emigracji. Był członkiem Stowarzyszenia: Klub Więzionych, Internowanych, Represjonowanych w Białymstoku. Działał bezinteresownie, nie marzyły mu się laury i zaszczyty, myślał o dobru innych, bez wahania stawiał czoła narzuconemu przemocą systemowi. Zawsze pomocny, zaprzątnięty problemami oraz oddalał myśl o własnym cierpieniu.

Kilkakrotnie odnajdujemy Go na kartach książki „Mój rok 1980″ Bernarda Bujwickiego, wydanego staraniem wydawnictwa „BUK” w 2013 roku – lektury obowiązkowej dla wszystkich tycvh z Państwa, którzy ermocjonalnie związani są z Białymstokiem i w żadnym zakątku świata się tego nie wstydzą.

Marek Maliszewski był dobrym, uczciwym, serdecznym człowiekiem. Pozostawił po sobie pustkę, której nie wypełnią nawet szczegółowe wspomnienia Jego bohaterskiej postawy w stanie wojennym, ani  przykłady siły ducha, jaką okazywał nawet w najtragiczniejszych chwilach.

REQUIEM aeternam dona ei. Domineet lux perpetua luceat ei. Requiescat  in pace.

Marta Cywińska

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

6 komentarzy

6 Komentarzy

 1. Joanna K.

  14 maja 2017 at 22:07

  Śp.Marek Maliszewski był także członkiem Komisji Krajowej Interwencji. Młodszym ludziom nazwa ta nic już nie mówi a w rzeczy samej był to rzeczywisty cywilny kontrwywiad. Sposób bycia śp.Marka, Jego życiowa postawa predestynowały Go do tej funkcji znakomicie.

  • Marta Cywińska

   15 maja 2017 at 12:35

   Do Joanny K: Serdecznie dziękuję za zaakcentowanie tak istotnej informacji o śp. Marku Maliszewskim.

 2. Andrzej777

  15 maja 2017 at 12:11

  Marta, dzięki za przypomnienie tej szlachetnej i świetlanej postaci – requiescat in pace! To ważne, zwłaszcza dzisiaj gdy dominują – szczególnie w przestrzeni publicznej – osobnicy cyniczni i bez właściwości, którzy częstokroć poza odrazą nie wzbudzają innych uczuć…
  Przypominam o naszym zaproszeniu…Warszawka czeka na Ciebie !

  • Marta Cywińska

   15 maja 2017 at 12:59

   Do Andrzej777: Dziękuję za zaproszenie – Warszawa jest w tym kontekście bliżej niż można się spodziewać – byleby nie zapomnieć o korzeniach, których świadomość tym silniejsza, im bardziej kurczy się czas.

 3. mp4 porn

  16 maja 2017 at 19:58

  Wow, wonderful blog structure! How long have you ever been running a blog for? you make running a blog glance easy. The whole glance of your web site is fantastic, let alone the content.

 4. تحميل اغانى شعبى 2017

  21 maja 2017 at 01:35

  What’s up,I log on to your blogs named „Odszedł na zawsze… – Prawy.pl” daily.Your writing style is awesome, keep up the good work! And you can look our website about تحميل اغانى شعبى 2017.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra