Z zagranicy

Ogromna dewastacja cmentarza katolickiego na Białorusi

Do dewastacji i profanacji polskiego cmentarza w pobliżu wsi Gruzdowo w obwodzie witebskim doszło ubiegłej nocy. Wandale zniszczyli aż 30 nagrobków. Poprzewracano i połamano krzyże oraz pamiątkowe tablice. Dokonano zniszczeń na dużą skalę. W tym samym czasie w Janowie Poleskim, również na Białorusi, rozbito pamiątkową tablicę poświęconą św. Andrzejowi Boboli, którego wspomina dziś Kościół Katolicki.

Na razie brak informacji o sprawcach, nie wiadomo też, czy podjęte zostały czynności dochodzeniowe. Gruzdowo, to dawna wieś szlachecka, 15 km na południowy wschód od miasta Postawy. Zgodnie z traktatem ryskim w 1921 roku Gruzdowo znalazło się w granicach II Rzeczypospolitej. W latach 1927-1939, miejscowość była siedzibą wiejskiej gminy w powiecie postawskim, województwie wileńskim. Po tamtych czasach został tam polski cmentarz, gdzie leży wielu naszych zasłużonych rodaków. Obecnie Gruzdowo znajduje się w granicach Białorusi. Nadal mieszka tam wielu Polaków, którzy dbają o cmentarz swojej parafii, pw. Krzyża Świętego. To oni 15 maja zobaczyli przerażający obraz sprofanowanego cmentarzyska, gdzie leżą ich bliscy i zawiadomili o tym milicję.

Do profanacji, dokładnie w tym samym czasie, doszło również w Janowie Poleskim (obecnie Iwanawa) w obwodzie pińskim na Białorusi. Nieznani sprawcy zniszczyli tablicę upamiętniającą św. Andrzeja Bobolę i jego męczeńską śmierć w tej miejscowości. Według świadka, który złożył już zeznania dla milicji, sprawcą był mężczyzna, który podszedł do płyty i rozbił ją jakimś narzędziem. Płyta pamiątkowa znajdowała się przy dwóch krzyżach – katolickim i prawosławnym, zwanych Krzyżami Pojednania. Miejsce, w którym znajduje się tablica pamiątkowa, jest symboliczne, bo to właśnie tam zaczęła się droga męczeńska, wspominanego dziś przez Kościół Katolicki, św. Andrzeja Boboli. Św. Andrzej Bobola, nazywany Apostołem Polesia, ksiądz z zakonu jezuitów, prowadził działalność ewangelizacyjną m.in. na terenach dzisiejszej Białorusi. 16 maja 1657 roku – czyli 360 lat temu – zginął w Janowie Poleskim śmiercią męczeńską z rąk Kozaków.

Źródło: Kresy24.pl, Catholik.by

Adam Białous

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

30 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra