Wiara

Rodzina, prawo do życia i godność kobiet w Akcie Poświęcenia Kościoła w Polsce Maryi

Troska o małżeństwa i rodziny, prawo do życia każdego człowieka i obrona godności kobiet to główne przesłanie Aktu Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi, który zostanie odnowiony 6 czerwca w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem z udziałem Konferencji Episkopatu Polski. Jest to jeden z najważniejszych punktów obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich.

– Matko Świętej Rodziny z Nazaretu, bądź opiekunką pol­skich rodzin. Chcemy uczynić wszystko co niezbędne, by bronić godności kobiety i wspomagać małżonków w wier­nym wytrwaniu w świętym związku sakramentalnym – czytamy w Akcie Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi.

W Akcie Poświęcenia jest podkreślone prawo do życia każdego człowieka: Maryjo, Przybytku Ducha Świętego, Ty chroniłaś poczę­te życie Jezusa a teraz uczysz nas, jak troszczyć się o dzieci nienarodzone. Chcemy dar życia uważać za największą ła­skę od Boga i za najcenniejszy skarb. Postanawiamy stać na straży poczętego życia, aby każdy człowiek mógł wzrastać w pokoju i bezpieczeństwie we własnej rodzinie – czytamy.

– Rodzicielko Założyciela Kościoła, my polscy biskupi – w naszej pasterskiej posłudze – będziemy dążyli do tego, by wzrastało i umacniało się Mistyczne Ciało Chrystusa, by duchowieństwo dochowywało wierności Bogu, Krzyżowi świętemu i Ewangelii, a osoby życia konsekrowanego reali­zowały swój zakonny charyzmat i były dla świata czytelnym znakiem obecności Twojego Syna – wypowiedzą biskupi polscy w 100-lecie objawień fatimskich.

W Akcie Poświęcenia jest też apel o chrześcijański styl życia, aby ci, którzy odeszli z Owczarni Chrystusa odnaleźli na nowo Jezusa Chrystusa i zrozumieli, że tylko On jest „Drogą i Prawdą i Życiem” (J 14, 6).

Tegoroczny Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi jest nawiązaniem do wydarzeń z 8 września 1946 r., kiedy to na Jasnej Górze z udziałem ok. miliona osób, biskupi pod przewodnictwem Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda poświęcili naszą ojczyznę Niepokalanemu Sercu Maryi. Akt ten nawiązywał do ofiarowania świata Niepokalanemu Sercu Maryi, którego dokonał Pius XII w 1942 r.

Tegoroczny Akt zostanie następnie ponowiony w każdej diecezji, parafii i rodzinie 8 wrześnie br., w uroczystość Narodzenia Matki Bożej.

Publikujemy treść Aktu:

Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi

O Święta i Niepokalana Dziewico!

Jakimi pochwałami zdołamy wysławić Ciebie, która za­mknęłaś w swym łonie Tego, którego niebiosa ogarnąć nie mogą. Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosła­wiony jest owoc Twojego łona.

Oto mija już sto lat od Twojego objawienia się trojgu dzie­ciom w Fatimie, gdzie prosiłaś o modlitwę i pokutę za grzeszników oraz o nawrócenie. Dzisiaj stajemy przed Tobą my, polscy biskupi, duchowieństwo, osoby życia konsekro­wanego, wierni świeccy i zwracamy się do Twego Niepoka­lanego Serca, postanawiając rzetelnie odpowiedzieć na Two­ją prośbę.

Pragniemy, z Bożą pomocą – na różnych płaszczyznach na­szego życia i pracy – stanowić jeden, nawracający się nie­ustannie Lud Boży, w którym nie ma nienawiści, przemocy i wyzysku. Pragniemy żyć w łasce uświęcającej, aby nasz Ko­ściół stał się prawdziwym Domem Bożym i Bramą Nieba.

Wszyscy: Niepokalane Serce Maryi, przyrzekamy!

Matko Świętej Rodziny z Nazaretu, bądź opiekunką pol­skich rodzin. Chcemy uczynić wszystko co niezbędne, by bronić godności kobiety i wspomagać małżonków w wier­nym wytrwaniu w świętym związku sakramentalnym. Zobowiązujemy się bronić związku małżeńskiego ustano­wionego przez Boga i nie dawać posłuchu podszeptom złe­go ducha, zachęcającego nas do nadużywania wolności i do realizowania źle rozumianej tolerancji.

Chcemy, aby wszyscy małżonkowie objawiali swoim życiem Bożą miłość, a dzieci i młodzież nie utraciły wiary i nie zo­stały dotknięte zepsuciem moralnym.

Wszyscy: Niepokalane Serce Maryi, przyrzekamy!

Maryjo, Przybytku Ducha Świętego, Ty chroniłaś poczę­te życie Jezusa a teraz uczysz nas, jak troszczyć się o dzieci nienarodzone. Chcemy dar życia uważać za największą ła­skę od Boga i za najcenniejszy skarb. Postanawiamy stać na straży poczętego życia, aby każdy człowiek mógł wzrastać w pokoju i bezpieczeństwie we własnej rodzinie.

Wszyscy: Niepokalane Serce Maryi, przyrzekamy!

Rodzicielko Założyciela Kościoła, my polscy biskupi – w naszej pasterskiej posłudze – będziemy dążyli do tego, by wzrastało i umacniało się Mistyczne Ciało Chrystusa, by duchowieństwo dochowywało wierności Bogu, Krzyżowi świętemu i Ewangelii, a osoby życia konsekrowanego reali­zowały swój zakonny charyzmat i były dla świata czytelnym znakiem obecności Twojego Syna.

Wszyscy: Niepokalane Serce Maryi, przyrzekamy!

Nasza Matko i Królowo, pragniemy – poprzez autentycz­nie chrześcijański styl życia – przyczyniać się do powrotu tych, którzy odeszli z Owczarni Chrystusa, aby odnaleźli na nowo Twojego Syna i zrozumieli, że tylko On jest „Drogą i Prawdą i Życiem” (J 14, 6).

Wszyscy: Niepokalane Serce Maryi, przyrzekamy!

Przyrzekamy uczynić wszystko, aby w naszym życiu osobi­stym, rodzinnym, narodowym i społecznym realizowała się nie nasza własna wola, ale wola Twojego Syna.

Poświęcając się Twemu Niepokalanemu Sercu, pragniemy jak najściślej zjednoczyć się z Tobą, Najświętsza Dziewico, oddając się Chrystusowi – jedynemu Zbawicielowi, który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

 

Źródło: KEP

Fot. M. Mazur

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

49 komentarzy

49 Komentarzy

 1. where to sell shoes online

  10 czerwca 2017 at 22:59

  {Don’t get me incorrect, we aren’t heading hungry, but things are not fantastic at the second.

 2. An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 3. cheap sneakers online

  12 czerwca 2017 at 23:22

  {Don’t get me incorrect, we aren’t going hungry, but issues are not fantastic at the second.

 4. under armour shop melbourne

  15 czerwca 2017 at 05:56

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 5. sandals shoes website

  16 czerwca 2017 at 18:01

  {Don’t get me wrong, we aren’t going hungry, but issues are not great at the moment.

 6. Lesley Stukel

  29 czerwca 2017 at 05:23

  martial arts supplies

 7. cheap shoes with free shipping

  5 lipca 2017 at 13:26

  Suggested reads includeNikki Nichols’ Frozen in Time: The Enduring Legacy of the 1961 U.S.|You can steer clear of such a situation by obtaining a pair of footwear on-line.

 8. python programming homework help

  29 lipca 2017 at 11:13

  This is best programming help service in the world

 9. where to recycle laptops

  14 sierpnia 2017 at 01:50

  Regards for helping out, excellent information.

 10. Shari

  14 sierpnia 2017 at 19:30

  otc diet pills that actually work

 11. free snap milfs

  19 sierpnia 2017 at 22:46

  snap milfs

 12. Branford Marijuana

  20 sierpnia 2017 at 15:08

  I have been looking everywhere for this! There are certainly a lot of information to take into consideration.

 13. Morton Grecco

  21 sierpnia 2017 at 22:02

  Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

 14. pussy pic milf

  23 sierpnia 2017 at 12:46

  tjhanks for the info

 15. milf bdsm tube

  23 sierpnia 2017 at 18:01

  5hanks for the info

 16. Sheldon Owen

  25 sierpnia 2017 at 04:05

  I enjoyed reading what you had to say. Really Cool. I enjoyed reading this.

 17. Eastvale Dispensary

  29 sierpnia 2017 at 23:05

  Spot on with this. Hit me up! I bet top Blog experts would agree. You have a great sense of humor. Your write up is really useful to me.

 18. Jesse Grillo

  30 sierpnia 2017 at 10:25

  You have opened my eyes to varying views on this topic with interesting and solid content. Great tips and very easy to understand. I never discovered any attention-grabbing posts like yours.

 19. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 07:01

  I am hoping you write once more very soon! Here’s the thing, I like your websites. Right here is some really useful info.

 20. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 23:52

  You are a very persuasive writer. I hope you are making money off this website I have learned new things through your blog. I will bookmark this.

 21. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 02:40

  A BIG hello from Delaware. Now I feel stupid. I am trying to discover more about this subject. I am really impressed!

 22. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 12:11

  I simply must tell you that I like your websites post. amazing insight.

 23. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 23:37

  I am shocked at how fast your posts loaded on my cell phone. Exceptionally well written! You seem to really know who you are. I never discovered any attention-grabbing post like yours. Well this is weird, when I turned on my computer this website was already loaded.

 24. where can i buy sneakers online

  2 września 2017 at 05:39

  The quantity of on-line shoe shops means that you’ll get a much broader variety in terms of prices.|These are also good for these who are neutral runners. Since I have tried the footwear on currently, I also know what dimension will function the best. To discover the correct pair of shoes, you require the right shoe shop.|For occasion, ladies choose strappy shoes for summer and ankle boots for the winter. You can pull off such dressy higher heel sandals with a short skirt or even a nice pair of blue denims.|Once it becomes a habit, it will simplicity out the process of determining a shoe type and type. The fact is standing for long could be called as a time squander, which individuals can’t afford.|For example, skateboards can be found on online shopping. If any of your answer is sure then you are like thousands of people suffering from the problem of Obesity. What differentiated a good shoe from an unsightly one?|This kind of shoes are best for runners whose foot has mild-pronation or supination. On-line buying on the other hand is fairly quick and fast. But the typical dimension chart is not be appropriate for operating.|This is especially accurate if you are living in countries with 4 seasons this kind of as Europe or the United States.

 25. technology adviser

  2 września 2017 at 05:44

  I bet seasoned Blog professionals would like your blog. I am impressed! Your posts is absolutely on point! I enjoyed your write up.

 26. Jesse Grillo

  3 września 2017 at 00:12

  I really like your posts. I really like your writing style. Your article really maked me think. It is very informative and you are obviously very knowledgeable in this area.

 27. авиокомпания райънеър

  3 września 2017 at 00:54

  This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

 28. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 07:03

  That cleared it up for me. Found this on Tumblr and I am so happy I did You have made my day! Crazy odd, when I started my lap top your website was already running.

 29. best public relations

  4 września 2017 at 15:43

  Your page reminds me of my boyfriend. Any team would be lucky to have you on it. Your page really maked me think.

 30. Rickie Riggott

  4 września 2017 at 18:17

  Usually I don’t read article on blogs, but I would like to say that this write-up very pressured me to check out and do it! Your writing taste has been surprised me. Thank you, quite nice article.

 31. Jesse Grillo Jesse Grillo

  4 września 2017 at 21:54

  I was all about this field back in the day when I lived in Washington. I know you would love Montana. There is ordinary, and then there is you.

 32. new business adviser

  5 września 2017 at 20:26

  Take a look at my web site as well and let me know what you think. I discovered your pages via Google Plus while searching for a related topic, your blog came up and I am happy it did Any team would be lucky to have you on it.

 33. los angeles pr

  8 września 2017 at 03:43

  Oh my gosh! A awesome article. awesome post. Super weird… your page was running when I started my browser. I am continually browsing online for tips that can help me. Well written!

 34. Jesse Grillo

  8 września 2017 at 12:31

  I actually felt my brain growing when I read your write up. Is there new info. cool job on this article!

 35. cannabis app

  9 września 2017 at 04:51

  Who raised you? They deserve a medal for a job well done. Interesting content. I am trying to learn more about this field. My roomate would like to be a mentor in this field someday.

 36. blog templates

  10 września 2017 at 04:40

  The contemporary Zune browser is shockingly Excellent, nonetheless not as optimistic as the iPod’s. It will work nicely, nevertheless isn’t really as immediate as Safari, and incorporates a clunkier interface. If yourself often program on using the website browser that is not an issue, however if you are planning to go through the web alot from your PMP then the iPod’s greater display and greater browser may be substantial.

 37. escape room burleson

  10 września 2017 at 16:53

  Saved as a favorite, I really like your web site!

 38. online shopping for footwear

  12 września 2017 at 08:01

  Your boots will need to be in a conventional colour this kind of as dark brown or black.|It is not good to limit yourself to one kind of shoes. Most males wear D-width shoes whilst ladies wear B-width shoes. Such a issue differs from one manufacture to another.|It is after all the significant supply of income for the biggest search engines today. There are brand names which display their goods on-line. You can avoid this kind of a situation by getting a pair of shoes online.|This is definitely very simple and it is extremely convenient too. The greatest benefit of buying online is that you can view a broad selection of products from your house. Vimax tablets can be discovered on amazon market.|Individuals who sell Vigrx Furthermore more than there are mere people. Also, solutions like Paypal can ensure that your shoe buy is secure. It counters the problem by supplying them with great shock absorption during strides.|To create a good impact in 1 shot, one has to know well how to carry their charisma of attracting other people. It is the highest technology in shoes factories. Online sale provides the best footwear accessories and shoes.|This season only rajon rondo had also do five video games assists sixty nine occasions.

 39. how to apply pr in singapore

  14 września 2017 at 22:40

  I like this post! Thanks.

 40. my blog

  16 września 2017 at 00:24

  Zune and iPod: Greatest people look at the Zune in the direction of the Contact, nonetheless immediately after seeing how slender and remarkably low and light it is, I acquire it in direction of be a really special hybrid that combines traits of either the Touch and the Nano. It is Really vibrant and magnificent OLED exhibit is a little bit scaled-down than the contact screen, still the participant alone feels Incredibly a little bit smaller and lighter. It weighs in excess of 2/3 as a lot, and is significantly lesser within width and peak, though getting simply just a hair thicker.

 41. best non profit organizations to donate to

  16 września 2017 at 14:15

  There is certainly a lot to find out about this issue. I love all the points you have made.

 42. Marleen Stgelais

  16 września 2017 at 18:02

  Excellent blog right here! Also your site so much up fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I desire my site loaded up as fast as yours lol

 43. how to apply pr

  16 września 2017 at 19:46

  Great post!

 44. electronic recycling near me

  17 września 2017 at 17:47

  Great website. Lots of useful info here. I’m sending it to several friends ans additionally sharing in delicious. And certainly, thank you to your effort!

 45. computer destruction

  17 września 2017 at 17:49

  As soon as I found this website I went on reddit to share some of the love with them.

 46. recycling of e waste

  17 września 2017 at 17:57

  Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 47. server disposal

  17 września 2017 at 17:59

  I really appreciate this post. I’ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thank you again!

 48. how to apply pr in singapore

  18 września 2017 at 21:30

  I like this post! Thanks.

 49. apply pr

  19 września 2017 at 21:56

  I like this post! Thanks.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra