Z zagranicy

Ukraina nakłada ostre sankcje na rosyjskie media

We wtorek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko potwierdził specjalnym dekretem decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego o wprowadzeniu ostrych sankcji przeciw rosyjskim mediom. Na Ukrainie dostęp do kilku rosyjskich popularnych portali społecznościowych został zablokowany. Sankcje finansowe i w emisji odczują też rosyjskie telewizje nadające na Ukrainie m.in. TV Centrum, RBC, telewizję Zwiezda, KT Moskwa, Rossiya Segodnya (Sputnik).

Poroszenko sankcje przeciwko rosyjskiсh mediom wprowadził na trzy lata. „Zgodnie z art. 5 ukraińskiej ustawy o sankcjach Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy postanowiła poprzeć propozycje ws. przedłużenia i zastosowania personalnych specjalnych gospodarczych i innych obostrzeń (sankcji) zgłoszone przez gabinet ministrów Ukrainy, Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy i Bank Narodowy Ukrainy” — czytamy w dekrecie opublikowanym na oficjalnej stronie prezydenta. Chodzi m.in. o TV Centrum, RBC, RTR, NTV, telewizję Zwiezda, TNT, KT Moskwa, Rossiya Segodnya (Sputnik), REN TV.

W katalogu sankcji wymienia się m.in. zablokowanie aktywów – czasowe ograniczenie prawa wykorzystania i rozporządzania się majątkiem, zawieszenie wykonywania zobowiązań gospodarczych i finansowych, ograniczenie lub zaprzestanie świadczenia usług telekomunikacyjnych i wykorzystania publicznych sieci telekomunikacyjnych. Objętych też nimi zostało 1228 osób fizycznych i 468 osób prawnych. Termin obowiązywania sankcji przeciwko osobom prawnym jest wydłużony z roku do trzech lat, dla osób fizycznych — o rok, trzy lata, pięć lat oraz na czas nieokreślony.

Podpisany przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę dekret o wprowadzeniu nowych sankcji przeciwko Rosji przewiduje też zablokowanie dostępu do rosyjskich serwisów społecznościowych wKontakte i Odnokłassniki. Tekst rozporządzenia został opublikowane na oficjalnej stronie internetowej głowy ukraińskiego państwa.

Źródło: zik.ua, kresy24.pl

Adam Białous

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

6 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra