Z zagranicy

Ukraina nakłada ostre sankcje na rosyjskie media

We wtorek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko potwierdził specjalnym dekretem decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego o wprowadzeniu ostrych sankcji przeciw rosyjskim mediom. Na Ukrainie dostęp do kilku rosyjskich popularnych portali społecznościowych został zablokowany. Sankcje finansowe i w emisji odczują też rosyjskie telewizje nadające na Ukrainie m.in. TV Centrum, RBC, telewizję Zwiezda, KT Moskwa, Rossiya Segodnya (Sputnik).

Poroszenko sankcje przeciwko rosyjskiсh mediom wprowadził na trzy lata. „Zgodnie z art. 5 ukraińskiej ustawy o sankcjach Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy postanowiła poprzeć propozycje ws. przedłużenia i zastosowania personalnych specjalnych gospodarczych i innych obostrzeń (sankcji) zgłoszone przez gabinet ministrów Ukrainy, Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy i Bank Narodowy Ukrainy” — czytamy w dekrecie opublikowanym na oficjalnej stronie prezydenta. Chodzi m.in. o TV Centrum, RBC, RTR, NTV, telewizję Zwiezda, TNT, KT Moskwa, Rossiya Segodnya (Sputnik), REN TV.

W katalogu sankcji wymienia się m.in. zablokowanie aktywów – czasowe ograniczenie prawa wykorzystania i rozporządzania się majątkiem, zawieszenie wykonywania zobowiązań gospodarczych i finansowych, ograniczenie lub zaprzestanie świadczenia usług telekomunikacyjnych i wykorzystania publicznych sieci telekomunikacyjnych. Objętych też nimi zostało 1228 osób fizycznych i 468 osób prawnych. Termin obowiązywania sankcji przeciwko osobom prawnym jest wydłużony z roku do trzech lat, dla osób fizycznych — o rok, trzy lata, pięć lat oraz na czas nieokreślony.

Podpisany przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę dekret o wprowadzeniu nowych sankcji przeciwko Rosji przewiduje też zablokowanie dostępu do rosyjskich serwisów społecznościowych wKontakte i Odnokłassniki. Tekst rozporządzenia został opublikowane na oficjalnej stronie internetowej głowy ukraińskiego państwa.

Źródło: zik.ua, kresy24.pl

Adam Białous

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

186 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra