Felieton

Oj, jak ta Polska przeszkadza

Bruksela znów naciska. I to mocno, żebyśmy przyjęli przydzielonych nam uchodźców. Za odmowę grożą nam karami finansowymi. Razem z Węgrami – bo Austria podkuliła ogon i swoje veto już wycofała – bronimy się jak dotąd skutecznie, ale czy nałożone kary nie osłabią na tyle polskiego budżetu, że Bruksela puści nas z torbami?

Wszystko możliwe. Jednak czy Polacy zechcą zaciskać pasa na okoliczność odmowy przyjęcia imigrantów, gdy będą sankcje? Pewnie w sytuacji tego szantażu zacznie się kolejna w związku z tym polityczna histeria i nagonka oświeconych Europejczyków na PiS i Kukiz`15, że „ludzie ludziom zgotowali ten los”.

Zauważmy, kto chce przyjąć w objęcia muzułmańskich imigrantów. To środowisko beneficjentów transformacji, złote dzieci trwającego ponad ćwierćwiecze magdalenkowego układu, którym powodzi się znakomicie i gotowi są poświęcić interes narodowy dla prywatnych korzyści, bo nie chcą wypaść z łask swoich politycznych sponsorów po obu stronach Odry. Szafują oczywiście szczytnymi hasłami humanizmu, ale nie wychodzą na ulice protestować przeciwko wojnie w Syrii i na Bliskim Wschodzie, gdzie ścierają się interesy USA,. Rosji, Francji i wielkiej międzynarodowej finansjery, która na wojnach zarabia.

Kto śpi na pieniądzach, mieszka w grodzonych osiedlach i wypasionych willach za wysokimi murami, ma się czym dzielić. Większość Polaków jest jednak biedna, wielu wciąż nie stać na opłacanie czynszu i zbyt drogie leki. Nie stać na prywatnego lekarza, gdy zachorują, na prywatną rehabilitację usprawniającą organizm. Ogromne niedobory pieniędzy w systemie opieki zdrowotnej lokują nasz kraj w ogonie UE i wykluczają obywateli z możliwości ratowania zdrowia i życia, choć gwarantuje im to Konstytucja RP. Ciekawe, że ci, którzy maszerując po ulicach tak głośno krzyczą o łamaniu Konstytucji, nawet nie wspomną o wykluczaniu obywateli z dostępu do opieki zdrowotnej, która jest w ogromnej zapaści.

Dopiero co zaczęliśmy zasypywanie dochodowych rowów, świadczących o ogromnych nierównościach społecznych. Dopiero niedawno dzięki 500 plus i malejącemu bezrobociu udało 93 procent polskich dzieci wyciągnąć ze strefy porażającego ubóstwa.

Jeszcze nie złapaliśmy oddechu i na naprawę krzywd czekają inne poszkodowane finansowo grupy społeczne, a już – stosując groźby i połajanki – próbuje nam się wciskać uchodźców, których większość opuściła kraj z powodów ekonomicznych .

Od momentu, gdy we Francji jak Filip z konopi wyskoczył Macron i wygrał wybory, eurokraci wyżej podnieśli głowy, bo to ich człowiek. Znaleźli w nim sojusznika do twardego kursu wobec krajów Europy Wschodniej, które po wyjściu z komunizmu dopiero nadrabiają cywilizacyjne i bytowe zaległość wobec bogatego Zachodu. Czeka nas około 30 lat harówy, by się z nimi zrównać. A przecież dorabiamy się w warunkach ostrej ekonomicznej konkurencji.

W obliczu migracyjnego kryzysu, dyktat Unii – a w zasadzie w większości bogatych państw postkolonialnych, które eksploatowały bogactwa Afryki i Azji a dziś nie chcą uczciwie płacić rachunku za wyzysk i ogromne biznesy, dzięki którym wyrósł w ich krajach dobrobyt i niewyobrażalne fortuny – zaczyna nam wychodzić bokiem. To przecież cwaniactwo, pod sztandarem unijnej solidarności próba przerzucania spłaty tych rachunków również na Polskę.

Macron chce nas karać za „dumping socjalny”, czyli za niższe płace i uboższe osłony socjalne, choć w tym przypadku, wdrażając dyrektywę unijną o swobodnym przepływie pracowników, usług i kapitału, realizujemy dokładnie to, co nakazano nam w Brukseli, na czym skorzystała Francja w naszym kraju rujnując polski handel. Płacimy za to cenę, bo stając do nierównej konkurencji na unijnym rynku, mogliśmy konkurować tylko niższymi kosztami pracy.

Hipokryci z Brukseli, forsując pomysł karania nas za zagrożone prawodawstwo Polski i polską „demokrację w opałach”, spuszczają zasłonę milczenia na przedłużający się w nieskończoność stan wyjątkowy we Francji.

Premier Beata Szydło oświadczyła bardzo wyraźnie, że Polska nie zgodzi się na przyjęcie uchodźców. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak powiedział wczoraj, że dla Polski z całą pewnością byłaby gorsza zgoda na relokację uchodźców niż kary zapowiadane przez Unię Europejską.

Jaki będzie dalszy scenariusz tej awantury? Eurodeputowany prof. Zdzisław Krasnodębski uważa, że atak się nasila. Unia nie odpuści, bo nie ma innego pomysłu na rozwiązanie problemu. Profesor twierdzi, że warto rozważyć zorganizowanie w tej sprawie referendum, aby polski rząd miał szansę podeprzeć swoje stanowisko argumentami woli społeczeństwa. Dobry pomysł, choć o to też będzie krzyk.

Z badań wynika, że aż 82 procent polskiego społeczeństwa opowiada się za dalszym trwaniem w Unii Europejskiej. Ale czy Polacy zgodzą się także na ewentualne kary, skutkujące wychudzeniem portfela, nie wiadomo. Widać wyraźnie, że chcielibyśmy zjeść ciastko i mieć ciastko. A tak się nie da.

Alicja Dołowska

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

89 komentarzy

89 Komentarzy

 1. PolishPolackski

  17 maja 2017 at 22:30

  Na początek dwie rzeczy: opodatkować W KOŃCU hipermarkety franc i niem oraz zdjąć status mniejszości narodowej z Niemców.

  Znalazły sobie, lewackie qrvy, chłopca do bicia…..

  A potem przywrócić pelne kontrole graniczne na przejściach z gebelsami.
  Taka rozmowa z tymi zjełczałymi lewakami mi się marzy.

  • gość

   17 maja 2017 at 23:27

   Najpierw jeszcze reparacje wojenne od Niemców…
   Chociaż na to najlepsze lata były 2005-2015 (PO-PiS nie zrobił niestety nic), teraz będzie trudniej bo mają „kryzys” (czyli makrela zaprasza Afrykę i islam).
    
   Później to można ten euro-kołchoz opuścić i pilnować granic. Tyle że PiS nie działa w tych tematach i nawet nie ma zamiaru.

 2. Codreanu

  18 maja 2017 at 06:35

  „Ogromne niedobory pieniędzy w systemie opieki zdrowotnej lokują nasz kraj w ogonie UE i wykluczają obywateli z możliwości ratowania zdrowia i życia, choć gwarantuje im to Konstytucja RP.”
  Tak. Ale powiedz to tzw. patriotom, dla ktorych najważniejsze są kolejne pomniki smoleńskie, Pileckiego, JPII, „sprawiedliwych”

 3. Zetka

  18 maja 2017 at 12:37

  Szanowny Codreanu, za kasę z jednego przekrętu na dużej kamienicy czy działce w W-wie ( była w planie oszustów taka za 160 mln)można by zbudować te wszystkie pomniki, które Cię tak bolą. To ta właśnie skala. Ale łatwiej tego nie widzieć, łatwiej użyć „młota” troski o zdrowie narodu, aby tylko przywalić patriotom. Dlaczego tak ich nienawidzisz? Dlaczego? Bo większość z nich to katolicy? Czyżby naprawdę o to Ci szło?
  TERAZ mniej grzecznie: proszę nie wycierać sobie gęby św. Janem Pawłem II.

  • Codreanu

   18 maja 2017 at 19:18

   To nie jest nienawiść tylko prawda. Nie chodzi tu wcale o pieniądze. Tylko czemu to budowa pomników jest priorytetem a nie chociażby złapanie i ukaraanie tych przekrętasów?
   Wtedy rzeczywiście jako naród odzyskamy część utraconej godności.
   Tej godności nie przywrócą kolejne pomniki Witolda Pileckiego.
   On sam by pewnie wolał, żebyśmy rozliczali szkodników. Albo żebyśmy byli lepiej uzbrojeni.

 4. jordan shoes sydney

  15 czerwca 2017 at 06:35

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 5. katie

  22 czerwca 2017 at 00:55

  diet vs exercise new study weighs the facts newspaper classifieds

 6. katie

  25 czerwca 2017 at 21:10

  diet japanese government bonds

 7. eebest8 back

  19 lipca 2017 at 23:34

  „I really enjoy the blog article.Really looking forward to read more. Awesome.”

 8. екскурзия до

  7 sierpnia 2017 at 19:19

  Would you be interested in exchanging links?

 9. evtini poleti do london

  9 sierpnia 2017 at 05:15

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 10. computer equipment recycling

  14 sierpnia 2017 at 02:07

  Absolutely composed content material , regards for selective information .

 11. Lesli

  14 sierpnia 2017 at 19:53

  fat loss at home workout

 12. free snap milfs

  19 sierpnia 2017 at 23:02

  free snap milfs

 13. Lompoc Dispensary

  28 sierpnia 2017 at 23:26

  I have learned new things through your blog. Old school Pinterest experts would love this. I truly appreciate this write up. I have been surfing on-line more than 3 hours today.

 14. North Hollywood Weed

  29 sierpnia 2017 at 01:43

  This stuff is great. Nice read.

 15. download leafly

  29 sierpnia 2017 at 23:38

  Spot on with this. Thanks for writing this. Keep it up! I could not refrain from commenting. Can you write more about this?

 16. Jesse Grillo

  30 sierpnia 2017 at 12:09

  This website was already loaded when I turned on my lap top. You think about this subject from far more than one view point.

 17. Jesse Grillo

  30 sierpnia 2017 at 23:25

  I have added your write up to my Website bookmarks Your blogs really makes me think. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post. I could not refrain from commenting! Well written!

 18. investment adviser

  31 sierpnia 2017 at 22:42

  I will bookmark this. I know old school Tumblr professionals would like your post. I am going to follow you on LinkedIn. Wow, that is a really good way of thinking about it! I would like to say cool blog!

 19. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 12:34

  Fantastic article! awesome post! I will bookmark this article. Will you write more about this?

 20. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 23:42

  Exceptionally well written! I have been looking everywhere for this! I would like to say excellent blog!

 21. Jesse Grillo

  2 września 2017 at 03:38

  Keep it up! If you can, write me an email and we will discuss more because I have an idea you will love. I was reading your website and my stupid hamster spilled a glass on my new phone! This stuff is great.

 22. online shopping men shoes

  2 września 2017 at 07:05

  Proactol has been medically endorsed by leading healthcare physicians and members of the healthcare neighborhood.|It is following all the significant supply of earnings for the biggest lookup engines these days. You can even refer to publications and style weblogs to know what kind of footwear are in fashion.|Sound design and lasting comfort are this store’s key motto. With a awesome tee and denim, the Flames on White is just perfect to steal everyone’s interest. Cheap skateboarding footwear the most, although.|The animal print on the shoe will add a degree of pop in detail to your outfit. Useless to say, viewing her attempt on shoe after shoe of all colours and cuts was mesmerizing. This is each time and money conserving experience.|And for a number of people, this is not a great factor especially these who do not have a budget.

 23. technology speaker

  3 września 2017 at 03:25

  Incredible! I bet you do crossword puzzles in ink.

 24. I was very pleased to find this web-site.I wanted to thanks for your time for this wonderful read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 25. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 08:49

  Thank you! Guess I will just book mark this blog.

 26. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 12:49

  Your page is really useful. Keep it up! Thank you!

 27. Jackqueline Dunbar

  4 września 2017 at 18:41

  Almost all of whatever you say happens to be supprisingly appropriate and it makes me wonder why I hadn’t looked at this with this light before. This particular article really did switch the light on for me personally as far as this particular issue goes. But at this time there is 1 factor I am not too cozy with and while I attempt to reconcile that with the core idea of the point, let me see exactly what all the rest of the readers have to say.Well done.

 28. Jesse Grillo Jesse Grillo

  5 września 2017 at 01:34

  Babies and small animals probably love you. Your points are well formed. I check your blog every few days. Without proper research, your readers will not be interested and you would lose credibility.

 29. Jesse Grillo

  5 września 2017 at 22:35

  You always know just what to say. I never discovered any attention-grabbing website like yours. I could not stop from commenting. Thumbs up!

 30. Jesse Grillo

  8 września 2017 at 02:59

  Thank you for putting this up. My teacher turned me onto your articles. No complaints on this end, simply a excellent piece.

 31. Manhattan Beach SEO

  8 września 2017 at 10:05

  Interesting content. awesome insight. My pleasure to being here on your post. Oh my goodness! A great article. Are you a user on Reddit?

 32. blog resource

  10 września 2017 at 13:08

  Amongst me and my spouse we have owned further more MP3 players above the a long time than I can rely, like Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, and so forth. But, the previous number of a long time I have fixed down toward one line of players. Why? Since I was joyful in direction of check out how well-designed and entertaining in the direction of use the underappreciated (and commonly mocked) Zunes are.

 33. shopping online for shoes

  12 września 2017 at 23:05

  For occasion, women select strappy shoes for summer and ankle boots for the winter.|If you are really intrigued to play ipad video games online, it is essential that you obtain them initial. Now, there are numerous various versions of the Chanel 2.55. The most prominent function of Aspis Forte is low cost.|With a few clicks of your mouse, you can have a broad variety of options in footwear in front of you.

 34. escape room dallas

  14 września 2017 at 01:59

  Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am having problems with your RSS. I don’t know the reason why I can’t subscribe to it. Is there anyone else having identical RSS issues? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanks!!

 35. how to get singapore pr

  14 września 2017 at 23:08

  I like this post! Thanks.

 36. best blog

  16 września 2017 at 01:07

  The Zune concentrates upon being a Moveable Media Player. Not a internet browser. Not a match machine. Possibly inside of the upcoming it will do even improved inside of these areas, but for currently it is a outstanding course towards prepare and pay attention toward your new music and movies, and is with out peer within that regard. The iPod’s strengths are its world wide web going to and apps. If these sound further more compelling, quite possibly it is your great conclusion.

 37. donate money to charity

  16 września 2017 at 14:36

  Good article! We are linking to this particularly great content on our website. Keep up the good writing.

 38. Carroll Mcgrapth

  16 września 2017 at 18:28

  Just desire to say your article is as astonishing. The clearness on your put up is simply excellent and i could assume you are an expert in this subject. Well with your permission allow me to snatch your RSS feed to keep updated with imminent post. Thanks one million and please carry on the enjoyable work.

 39. apply pr singapore

  16 września 2017 at 19:57

  Great post!

 40. register domain

  17 września 2017 at 09:25

  Among me and my spouse we have owned more MP3 gamers previously mentioned the yrs than I can depend, together with Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, and so on. But, the remaining pair several years I have fixed down in the direction of one line of avid gamers. Why? Due to the fact I was pleased in direction of obtain how well-designed and entertaining to retain the services of the underappreciated (and extensively mocked) Zunes are.

 41. disposing of computers

  17 września 2017 at 17:58

  Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such wonderful information being shared freely out there.

 42. computer equipment disposal

  17 września 2017 at 17:58

  Wow! This can be one particular of the most beneficial blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Wonderful. I’m also a specialist in this topic so I can understand your effort.

 43. laptop disposal

  17 września 2017 at 18:00

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! However, how could we communicate?

 44. where to recycle electronics

  17 września 2017 at 18:08

  I just could not go away your website before suggesting that I extremely enjoyed the standard information a person supply for your guests? Is going to be again ceaselessly in order to check out new posts.

 45. how to apply pr

  18 września 2017 at 21:42

  I like this post! Thanks.

 46. apply pr

  19 września 2017 at 22:06

  I like this post! Thanks.

 47. евтини полети

  21 września 2017 at 02:03

  I’m impressed, I must say. Really rarely do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. Your idea is outstanding; the issue is something that not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my search for something relating to this.

 48. Lauretta

  22 września 2017 at 16:58

  I can inform yourself took your year experiments the subject, positive perform.

 49. escape room dfw

  23 września 2017 at 12:26

  I really love your website.. Great colors & theme. Did you make this amazing site yourself? Please reply back as I’m trying to create my very own blog and want to find out where you got this from or exactly what the theme is called. Kudos!

 50. blue fascinators for weddings

  25 września 2017 at 13:50

  Thank you for helping out, excellent information. „A man will fight harder for his interests than for his rights.” by Napoleon Bonaparte.

 51. escape room southlake

  26 września 2017 at 07:54

  You’ve made some really good points there. I checked on the web to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

 52. emotions mariah carey bpm

  27 września 2017 at 05:04

  The fresh Zune browser is incredibly Great, nevertheless not as superior as the iPod’s. It functions nicely, nonetheless is not as instantaneous as Safari, and contains a clunkier interface. If oneself once in a while program upon working with the net browser which is not an issue, but if you happen to be designing to go through the website alot against your PMP then the iPod’s more substantial show and much better browser may well be essential.

 53. apply pr in singapore

  27 września 2017 at 08:21

  Great post there! Keep it up!

 54. how to apply pr in singapore

  27 września 2017 at 14:21

  Nice.

 55. An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 56. Ronrhip

  29 września 2017 at 15:52

  But Amoxicillin Forum cialis online Cialis Kaufen Vergleich Zithromax Doses Finasteride 20mg For Sale

 57. Ronrhip

  3 października 2017 at 14:01

  or in Alberta or British Columbia your provincial privacy regulator as applicable. loans with bad credit Simply complete the form and we will get one of our consultants to call you discuss your application or provide you with worldclass service.Remedies implementation timetable Responses to the draft order consultation CashEuroNetUK LLC response to the competition between payday lenders and other credit providers working paper PDF Kb.

 58. escape room frisco

  4 października 2017 at 01:17

  Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon on a daily basis. It will always be helpful to read through content from other writers and use a little something from other web sites.

 59. Marijuana Dispensary

  5 października 2017 at 02:22

  I found this on Google Plus My pleasure to being here on your blog.

 60. Marijuana Dispensary

  5 października 2017 at 06:04

  I enjoy the stuff you provide here. I am continually browsing online for tips that can help me. Your blog is loved by this girl I used to know. Please write more. I truly feel this site needs a great deal more attention

 61. Ronrhip

  6 października 2017 at 10:47

  Buy Ciprofloxacin Hydrochloride Ophthalmic Solution Propecia Capsulas 1 Mg cialis buy online Will Propecia Work Forever Regrow Hair

 62. Ronrhip

  6 października 2017 at 18:23

  Discount Pyridium Low Price Overseas Will Doxycycline Thin Blod buy viagra online Comprare Viagra On Line Italia

 63. Charis Dunahoo

  6 października 2017 at 22:12

  I’m not sure where you’re getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for great information I was looking for this information for my mission.

 64. Parker Elden

  7 października 2017 at 16:02

  hey there and thank you for your info – I’ve certainly picked up anything new from right here. I did however expertise several technical issues using this web site, as I experienced to reload the site a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and could damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your respective intriguing content. Make sure you update this again soon..

 65. www.thetelecommunications.net

  7 października 2017 at 22:35

  Fingers down, Apple’s application store wins as a result of a mile. It’s a large quantity of all types of programs vs a as an alternative not happy range of a handful for Zune. Microsoft contains programs, primarily in the realm of game titles, but I am not absolutely sure I’d need to have toward wager upon the potential if this part is critical towards by yourself. The iPod is a a great deal much better determination within just that scenario.

 66. Ronrhip

  8 października 2017 at 19:30

  Viagra Canada Order Metformin Online bayer generic generic levitra 100mg Viagra Costo In Italia Buy Viagara Overnight Shipping Amoxicillin Gaviscon

 67. agen poker terbaik

  9 października 2017 at 04:15

  The Zune concentrates upon remaining a Portable Media Player. Not a net browser. Not a video game machine. Probably in the potential it will do even greater in all those areas, yet for already it is a extraordinary direction to organize and listen in the direction of your tunes and flicks, and is without peer inside that respect. The iPod’s positive aspects are its world wide web going to and apps. If those people stable further persuasive, possibly it is your ideal conclusion.

 68. tinder

  10 października 2017 at 19:09

  Hello just wanted to give you a quick heads up. The text in your article seem to be
  running off the screen in Safari. I’m not sure if this is
  a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I thought I’d post to let you know.
  The design look great though! Hope you get the problem
  resolved soon. Cheers

 69. bandar bola terbesar

  11 października 2017 at 07:30

  Apple previously is made up of Rhapsody as an app, which is a perfect start, but it is presently hampered through the lack of ability in direction of retail outlet locally upon your iPod, and consists of a dismal 64kbps little bit price tag. If this variations, then it will relatively negate this comfort for the Zune, yet the 10 new music for every month will still be a substantial furthermore in Zune Pass’ like.

 70. Ronrhip

  12 października 2017 at 21:29

  Cialis Acquisto In Farmacia viagra online prescription Zithromax Weight Gain Viagra Phizer Cialis Dosage Directions

 71. laptop disposal

  13 października 2017 at 06:19

  I really enjoy examining on this web site , it holds excellent content . „For Brutus is an honourable man So are they all, all honourable men.” by William Shakespeare.

 72. Ricardo Emanuel

  14 października 2017 at 20:12

  Whats up this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 73. Marijuana Dispensary

  15 października 2017 at 10:56

  great post! When I turned on my lap top your website was loaded.

 74. tinder dating

  15 października 2017 at 17:11

  Actually when someone doesn’t be aware of after that its up to other visitors that they will help, so here
  it happens.

 75. Candra Ames

  15 października 2017 at 19:12

  I wish to show my affection for your generosity giving support to men who require guidance on this concept. Your special dedication to passing the solution across ended up being really insightful and has continuously encouraged regular people just like me to reach their objectives. Your new warm and friendly tips and hints denotes so much a person like me and substantially more to my office workers. Thanks a lot; from all of us.

 76. your page

  16 października 2017 at 02:54

  The fresh new Zune browser is astonishingly Terrific, however not as Great as the iPod’s. It functions nicely, still is not as prompt as Safari, and consists of a clunkier interface. If on your own once in a while software on utilizing the world wide web browser which is not an issue, but if you’re creating toward browse the internet alot towards your PMP then the iPod’s much larger screen and much better browser might be necessary.

 77. Ronrhip

  16 października 2017 at 03:02

  isotretinoin 10mg Cialis Original Generico Forum Cialis Effets Secondaires non prescription levitra Buy Gernic Levitra On Line On Line Provera Gen

 78. Williams Baack

  16 października 2017 at 05:30

  I think this is among the most vital info for me. And i am glad reading your article. But want to remark on few general things, The website style is great, the articles is really great : D. Good job, cheers

 79. After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

 80. Marijuana Dispensary

  16 października 2017 at 13:26

  Take a look at my web site as well and let me know what you think. Son of a gun!

 81. Ronrhip

  16 października 2017 at 14:48

  Canadian Drug Stores Reliable Site To Buy Viagra Online Achat De Viagra En Pharmacie non prescription levitra Antibiotics Amoxicillin Family Side Discount Cialis 20mg Tretinoin Cream Uk

 82. funny pictures website

  16 października 2017 at 23:52

  I just stumbled upon your posts. Do you write a lot about technology speaker. My Uncle introduced me to your articles.

 83. Bandar Judi Bola Eropa

  17 października 2017 at 03:30

  I’m impressed, I must say. Very rarely do I come across a blog that’s both informative and entertaining, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. Your blog is important, the issue is something that not enough people are talking intelligently about

 84. tinder dating

  17 października 2017 at 10:36

  Very nice post. I just stumbled upon your weblog
  and wanted to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts.
  After all I will be subscribing to your feed and I hope
  you write again very soon!

 85. Marijuana Dispensary

  18 października 2017 at 08:30

  Do you write a lot about analytics. Your perspective is super refreshing.

 86. sex pills

  19 października 2017 at 00:40

  Enjoyed every bit of your blog article. Great.

 87. mens shoes sale online

  19 października 2017 at 10:34

  Your boots will require to be in a traditional color this kind of as dark brown or black.|It is not good to restrict your self to one kind of shoes. Most men put on D-width footwear whilst ladies wear B-width footwear. Such a problem varies from one manufacture to another.|It is after all the major source of earnings for the greatest lookup engines today. There are brand names which display their goods online. You can avoid such a scenario by obtaining a pair of footwear on-line.|This is definitely extremely easy and it is very handy too. The biggest advantage of buying on-line is that you can see a broad variety of items from your home. Vimax pills can be found on amazon marketplace.|People who sell Vigrx Plus more than there are mere individuals. Also, services like Paypal can ensure that your shoe purchase is safe. It counters the issue by supplying them with great shock absorption throughout strides.|To produce a good impression in one shot, 1 has to know well how to have their charisma of attracting others. It is the highest technologies in shoes factories. Online sale offers the very best footwear accessories and shoes.|This season only rajon rondo had also do five video games helps sixty nine times.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra