Felieton

Oj, jak ta Polska przeszkadza

Bruksela znów naciska. I to mocno, żebyśmy przyjęli przydzielonych nam uchodźców. Za odmowę grożą nam karami finansowymi. Razem z Węgrami – bo Austria podkuliła ogon i swoje veto już wycofała – bronimy się jak dotąd skutecznie, ale czy nałożone kary nie osłabią na tyle polskiego budżetu, że Bruksela puści nas z torbami?

Wszystko możliwe. Jednak czy Polacy zechcą zaciskać pasa na okoliczność odmowy przyjęcia imigrantów, gdy będą sankcje? Pewnie w sytuacji tego szantażu zacznie się kolejna w związku z tym polityczna histeria i nagonka oświeconych Europejczyków na PiS i Kukiz`15, że „ludzie ludziom zgotowali ten los”.

Zauważmy, kto chce przyjąć w objęcia muzułmańskich imigrantów. To środowisko beneficjentów transformacji, złote dzieci trwającego ponad ćwierćwiecze magdalenkowego układu, którym powodzi się znakomicie i gotowi są poświęcić interes narodowy dla prywatnych korzyści, bo nie chcą wypaść z łask swoich politycznych sponsorów po obu stronach Odry. Szafują oczywiście szczytnymi hasłami humanizmu, ale nie wychodzą na ulice protestować przeciwko wojnie w Syrii i na Bliskim Wschodzie, gdzie ścierają się interesy USA,. Rosji, Francji i wielkiej międzynarodowej finansjery, która na wojnach zarabia.

Kto śpi na pieniądzach, mieszka w grodzonych osiedlach i wypasionych willach za wysokimi murami, ma się czym dzielić. Większość Polaków jest jednak biedna, wielu wciąż nie stać na opłacanie czynszu i zbyt drogie leki. Nie stać na prywatnego lekarza, gdy zachorują, na prywatną rehabilitację usprawniającą organizm. Ogromne niedobory pieniędzy w systemie opieki zdrowotnej lokują nasz kraj w ogonie UE i wykluczają obywateli z możliwości ratowania zdrowia i życia, choć gwarantuje im to Konstytucja RP. Ciekawe, że ci, którzy maszerując po ulicach tak głośno krzyczą o łamaniu Konstytucji, nawet nie wspomną o wykluczaniu obywateli z dostępu do opieki zdrowotnej, która jest w ogromnej zapaści.

Dopiero co zaczęliśmy zasypywanie dochodowych rowów, świadczących o ogromnych nierównościach społecznych. Dopiero niedawno dzięki 500 plus i malejącemu bezrobociu udało 93 procent polskich dzieci wyciągnąć ze strefy porażającego ubóstwa.

Jeszcze nie złapaliśmy oddechu i na naprawę krzywd czekają inne poszkodowane finansowo grupy społeczne, a już – stosując groźby i połajanki – próbuje nam się wciskać uchodźców, których większość opuściła kraj z powodów ekonomicznych .

Od momentu, gdy we Francji jak Filip z konopi wyskoczył Macron i wygrał wybory, eurokraci wyżej podnieśli głowy, bo to ich człowiek. Znaleźli w nim sojusznika do twardego kursu wobec krajów Europy Wschodniej, które po wyjściu z komunizmu dopiero nadrabiają cywilizacyjne i bytowe zaległość wobec bogatego Zachodu. Czeka nas około 30 lat harówy, by się z nimi zrównać. A przecież dorabiamy się w warunkach ostrej ekonomicznej konkurencji.

W obliczu migracyjnego kryzysu, dyktat Unii – a w zasadzie w większości bogatych państw postkolonialnych, które eksploatowały bogactwa Afryki i Azji a dziś nie chcą uczciwie płacić rachunku za wyzysk i ogromne biznesy, dzięki którym wyrósł w ich krajach dobrobyt i niewyobrażalne fortuny – zaczyna nam wychodzić bokiem. To przecież cwaniactwo, pod sztandarem unijnej solidarności próba przerzucania spłaty tych rachunków również na Polskę.

Macron chce nas karać za „dumping socjalny”, czyli za niższe płace i uboższe osłony socjalne, choć w tym przypadku, wdrażając dyrektywę unijną o swobodnym przepływie pracowników, usług i kapitału, realizujemy dokładnie to, co nakazano nam w Brukseli, na czym skorzystała Francja w naszym kraju rujnując polski handel. Płacimy za to cenę, bo stając do nierównej konkurencji na unijnym rynku, mogliśmy konkurować tylko niższymi kosztami pracy.

Hipokryci z Brukseli, forsując pomysł karania nas za zagrożone prawodawstwo Polski i polską „demokrację w opałach”, spuszczają zasłonę milczenia na przedłużający się w nieskończoność stan wyjątkowy we Francji.

Premier Beata Szydło oświadczyła bardzo wyraźnie, że Polska nie zgodzi się na przyjęcie uchodźców. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak powiedział wczoraj, że dla Polski z całą pewnością byłaby gorsza zgoda na relokację uchodźców niż kary zapowiadane przez Unię Europejską.

Jaki będzie dalszy scenariusz tej awantury? Eurodeputowany prof. Zdzisław Krasnodębski uważa, że atak się nasila. Unia nie odpuści, bo nie ma innego pomysłu na rozwiązanie problemu. Profesor twierdzi, że warto rozważyć zorganizowanie w tej sprawie referendum, aby polski rząd miał szansę podeprzeć swoje stanowisko argumentami woli społeczeństwa. Dobry pomysł, choć o to też będzie krzyk.

Z badań wynika, że aż 82 procent polskiego społeczeństwa opowiada się za dalszym trwaniem w Unii Europejskiej. Ale czy Polacy zgodzą się także na ewentualne kary, skutkujące wychudzeniem portfela, nie wiadomo. Widać wyraźnie, że chcielibyśmy zjeść ciastko i mieć ciastko. A tak się nie da.

Alicja Dołowska

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

125 komentarzy

125 Komentarzy

 1. PolishPolackski

  17 maja 2017 at 22:30

  Na początek dwie rzeczy: opodatkować W KOŃCU hipermarkety franc i niem oraz zdjąć status mniejszości narodowej z Niemców.

  Znalazły sobie, lewackie qrvy, chłopca do bicia…..

  A potem przywrócić pelne kontrole graniczne na przejściach z gebelsami.
  Taka rozmowa z tymi zjełczałymi lewakami mi się marzy.

  • gość

   17 maja 2017 at 23:27

   Najpierw jeszcze reparacje wojenne od Niemców…
   Chociaż na to najlepsze lata były 2005-2015 (PO-PiS nie zrobił niestety nic), teraz będzie trudniej bo mają „kryzys” (czyli makrela zaprasza Afrykę i islam).
    
   Później to można ten euro-kołchoz opuścić i pilnować granic. Tyle że PiS nie działa w tych tematach i nawet nie ma zamiaru.

 2. Codreanu

  18 maja 2017 at 06:35

  „Ogromne niedobory pieniędzy w systemie opieki zdrowotnej lokują nasz kraj w ogonie UE i wykluczają obywateli z możliwości ratowania zdrowia i życia, choć gwarantuje im to Konstytucja RP.”
  Tak. Ale powiedz to tzw. patriotom, dla ktorych najważniejsze są kolejne pomniki smoleńskie, Pileckiego, JPII, „sprawiedliwych”

 3. Zetka

  18 maja 2017 at 12:37

  Szanowny Codreanu, za kasę z jednego przekrętu na dużej kamienicy czy działce w W-wie ( była w planie oszustów taka za 160 mln)można by zbudować te wszystkie pomniki, które Cię tak bolą. To ta właśnie skala. Ale łatwiej tego nie widzieć, łatwiej użyć „młota” troski o zdrowie narodu, aby tylko przywalić patriotom. Dlaczego tak ich nienawidzisz? Dlaczego? Bo większość z nich to katolicy? Czyżby naprawdę o to Ci szło?
  TERAZ mniej grzecznie: proszę nie wycierać sobie gęby św. Janem Pawłem II.

  • Codreanu

   18 maja 2017 at 19:18

   To nie jest nienawiść tylko prawda. Nie chodzi tu wcale o pieniądze. Tylko czemu to budowa pomników jest priorytetem a nie chociażby złapanie i ukaraanie tych przekrętasów?
   Wtedy rzeczywiście jako naród odzyskamy część utraconej godności.
   Tej godności nie przywrócą kolejne pomniki Witolda Pileckiego.
   On sam by pewnie wolał, żebyśmy rozliczali szkodników. Albo żebyśmy byli lepiej uzbrojeni.

 4. jordan shoes sydney

  15 czerwca 2017 at 06:35

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 5. katie

  22 czerwca 2017 at 00:55

  diet vs exercise new study weighs the facts newspaper classifieds

 6. katie

  25 czerwca 2017 at 21:10

  diet japanese government bonds

 7. eebest8 back

  19 lipca 2017 at 23:34

  „I really enjoy the blog article.Really looking forward to read more. Awesome.”

 8. екскурзия до

  7 sierpnia 2017 at 19:19

  Would you be interested in exchanging links?

 9. evtini poleti do london

  9 sierpnia 2017 at 05:15

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

  • Jesse Grillo

   15 grudnia 2017 at 04:31

   Your page is absolutely on point! Incredible! Spot on with this. I love articles like this one but I find myself spending hours simply browsing and reading. Incredible points.

 10. computer equipment recycling

  14 sierpnia 2017 at 02:07

  Absolutely composed content material , regards for selective information .

 11. Lesli

  14 sierpnia 2017 at 19:53

  fat loss at home workout

 12. free snap milfs

  19 sierpnia 2017 at 23:02

  free snap milfs

 13. Lompoc Dispensary

  28 sierpnia 2017 at 23:26

  I have learned new things through your blog. Old school Pinterest experts would love this. I truly appreciate this write up. I have been surfing on-line more than 3 hours today.

 14. North Hollywood Weed

  29 sierpnia 2017 at 01:43

  This stuff is great. Nice read.

 15. download leafly

  29 sierpnia 2017 at 23:38

  Spot on with this. Thanks for writing this. Keep it up! I could not refrain from commenting. Can you write more about this?

 16. Jesse Grillo

  30 sierpnia 2017 at 12:09

  This website was already loaded when I turned on my lap top. You think about this subject from far more than one view point.

 17. investment adviser

  31 sierpnia 2017 at 22:42

  I will bookmark this. I know old school Tumblr professionals would like your post. I am going to follow you on LinkedIn. Wow, that is a really good way of thinking about it! I would like to say cool blog!

 18. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 12:34

  Fantastic article! awesome post! I will bookmark this article. Will you write more about this?

 19. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 23:42

  Exceptionally well written! I have been looking everywhere for this! I would like to say excellent blog!

 20. technology speaker

  3 września 2017 at 03:25

  Incredible! I bet you do crossword puzzles in ink.

 21. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 08:49

  Thank you! Guess I will just book mark this blog.

 22. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 12:49

  Your page is really useful. Keep it up! Thank you!

 23. Jesse Grillo

  5 września 2017 at 22:35

  You always know just what to say. I never discovered any attention-grabbing website like yours. I could not stop from commenting. Thumbs up!

 24. Jesse Grillo

  8 września 2017 at 02:59

  Thank you for putting this up. My teacher turned me onto your articles. No complaints on this end, simply a excellent piece.

 25. Manhattan Beach SEO

  8 września 2017 at 10:05

  Interesting content. awesome insight. My pleasure to being here on your post. Oh my goodness! A great article. Are you a user on Reddit?

 26. escape room dallas

  14 września 2017 at 01:59

  Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am having problems with your RSS. I don’t know the reason why I can’t subscribe to it. Is there anyone else having identical RSS issues? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanks!!

 27. how to get singapore pr

  14 września 2017 at 23:08

  I like this post! Thanks.

 28. donate money to charity

  16 września 2017 at 14:36

  Good article! We are linking to this particularly great content on our website. Keep up the good writing.

 29. apply pr singapore

  16 września 2017 at 19:57

  Great post!

 30. disposing of computers

  17 września 2017 at 17:58

  Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such wonderful information being shared freely out there.

 31. laptop disposal

  17 września 2017 at 18:00

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! However, how could we communicate?

 32. how to apply pr

  18 września 2017 at 21:42

  I like this post! Thanks.

 33. apply pr

  19 września 2017 at 22:06

  I like this post! Thanks.

 34. Lauretta

  22 września 2017 at 16:58

  I can inform yourself took your year experiments the subject, positive perform.

 35. blue fascinators for weddings

  25 września 2017 at 13:50

  Thank you for helping out, excellent information. „A man will fight harder for his interests than for his rights.” by Napoleon Bonaparte.

 36. apply pr in singapore

  27 września 2017 at 08:21

  Great post there! Keep it up!

 37. how to apply pr in singapore

  27 września 2017 at 14:21

  Nice.

 38. An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 39. Ronrhip

  29 września 2017 at 15:52

  But Amoxicillin Forum cialis online Cialis Kaufen Vergleich Zithromax Doses Finasteride 20mg For Sale

 40. Marijuana Dispensary

  5 października 2017 at 02:22

  I found this on Google Plus My pleasure to being here on your blog.

 41. Marijuana Dispensary

  5 października 2017 at 06:04

  I enjoy the stuff you provide here. I am continually browsing online for tips that can help me. Your blog is loved by this girl I used to know. Please write more. I truly feel this site needs a great deal more attention

 42. Ronrhip

  6 października 2017 at 10:47

  Buy Ciprofloxacin Hydrochloride Ophthalmic Solution Propecia Capsulas 1 Mg cialis buy online Will Propecia Work Forever Regrow Hair

 43. Ronrhip

  6 października 2017 at 18:23

  Discount Pyridium Low Price Overseas Will Doxycycline Thin Blod buy viagra online Comprare Viagra On Line Italia

 44. Ronrhip

  8 października 2017 at 19:30

  Viagra Canada Order Metformin Online bayer generic generic levitra 100mg Viagra Costo In Italia Buy Viagara Overnight Shipping Amoxicillin Gaviscon

 45. tinder

  10 października 2017 at 19:09

  Hello just wanted to give you a quick heads up. The text in your article seem to be
  running off the screen in Safari. I’m not sure if this is
  a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I thought I’d post to let you know.
  The design look great though! Hope you get the problem
  resolved soon. Cheers

 46. Ronrhip

  12 października 2017 at 21:29

  Cialis Acquisto In Farmacia viagra online prescription Zithromax Weight Gain Viagra Phizer Cialis Dosage Directions

 47. laptop disposal

  13 października 2017 at 06:19

  I really enjoy examining on this web site , it holds excellent content . „For Brutus is an honourable man So are they all, all honourable men.” by William Shakespeare.

 48. Ricardo Emanuel

  14 października 2017 at 20:12

  Whats up this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 49. Marijuana Dispensary

  15 października 2017 at 10:56

  great post! When I turned on my lap top your website was loaded.

 50. tinder dating

  15 października 2017 at 17:11

  Actually when someone doesn’t be aware of after that its up to other visitors that they will help, so here
  it happens.

 51. Ronrhip

  16 października 2017 at 03:02

  isotretinoin 10mg Cialis Original Generico Forum Cialis Effets Secondaires non prescription levitra Buy Gernic Levitra On Line On Line Provera Gen

 52. Ronrhip

  16 października 2017 at 14:48

  Canadian Drug Stores Reliable Site To Buy Viagra Online Achat De Viagra En Pharmacie non prescription levitra Antibiotics Amoxicillin Family Side Discount Cialis 20mg Tretinoin Cream Uk

  • Social Costa Mesa

   16 grudnia 2017 at 13:32

   How could any of this be better stated? It could not. This will definitely be very useful for me when I get a chance to start my blog.

 53. funny pictures website

  16 października 2017 at 23:52

  I just stumbled upon your posts. Do you write a lot about technology speaker. My Uncle introduced me to your articles.

 54. Marijuana Dispensary

  18 października 2017 at 08:30

  Do you write a lot about analytics. Your perspective is super refreshing.

 55. sex pills

  19 października 2017 at 00:40

  Enjoyed every bit of your blog article. Great.

 56. pure slim 1000 review

  19 października 2017 at 20:59

  wow, awesome blog.

 57. Ronrhip

  22 października 2017 at 07:23

  Propecia 0 5 Buy Xenical Online Mail Order Amoxicillin buy viagra online Levitra 20 Mg Controindicazioni

 58. joshua escape room

  22 października 2017 at 23:47

  I couldn’t resist commenting. Very well written!

 59. Turbotax customer service

  24 października 2017 at 03:58

  Great, thanks for sharing this post.Really thank you! Fantastic.

 60. escape games

  24 października 2017 at 23:12

  Very good article. I am facing a few of these issues as well..

 61. Jesse Grillo

  25 października 2017 at 11:06

  Extremely cool short write up. Such a deep answer! Interesting blog.

 62. tinder dating site free

  25 października 2017 at 11:09

  Yes! Finally something about tinder dating.

  • Mesa oc hours

   15 grudnia 2017 at 15:40

   I needed this. Nice blogs. I am going to recommend this website!

 63. satire shows

  25 października 2017 at 16:50

  I could not refrain from commenting. Your site has a kind of aura surrounding it. magnificent read. My dad would like to be a master in this subject. You could survive a Zombie apocalypse.

 64. Judi Bola

  25 października 2017 at 18:25

  Wow this really takes me back, i’ve been thinking about this subject for a while.

 65. Ronrhip

  26 października 2017 at 07:45

  Cephalexin Bad Breath Cephalexin History 100mg Generic Viagra Online viagra Kamagra Rezeptfrei Cialis In Western Australia For Sale Direct Pyridium Usa With Doctor Consult

  • Jesse Grillo

   15 grudnia 2017 at 18:49

   My reality has been forever changed after reading this, thank you. That is a very good tip especially to those fresh to the blogosphere.

 66. Hermosa Beach

  26 października 2017 at 22:22

  I am trying to discover more on this field. Your writing style reminds me of my neighbor. Such a deep answer! I know old school LinkedIn pros would agree with your blogs.

 67. Fremont Muncheez

  27 października 2017 at 00:17

  Thank you for putting this up. I work in the Jesse Grillo industry. I truly feel this site needs a great deal more followers

 68. Freebird App

  27 października 2017 at 12:18

  I simply have to tell you that I really love your websites website. I like your style.

 69. tinder

  27 października 2017 at 21:03

  Hi there! This is kind of off topic but I need some
  guidance from an established blog. Is it difficult to set up your own blog?

  I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start.
  Do you have any ideas or suggestions? Thanks

 70. osimi seaview

  28 października 2017 at 03:35

  I loved your blog article.Really looking forward to read more. Really Great.

 71. tinder dating site free

  28 października 2017 at 18:25

  It’s difficult to find educated people on this topic,
  but you seem like you know what you’re talking about! Thanks

 72. Dermavyn FUNCIONA

  29 października 2017 at 20:59

  You should take part in a contest for the most effective blogs on the web. I’ll suggest this web site!
  Dermavyn FUNCIONA http://femina.rol.ro/forum/discussion/108499/how-to-grow-your-internet-marketing

 73. thc bomb feminized seeds

  29 października 2017 at 21:39

  An attention-grabbing dialogue is worth comment. I believe that you should write extra on this topic, it won’t be a taboo subject however usually persons are not sufficient to talk on such topics. To the next. Cheers
  thc bomb feminized seeds https://cannabis420store.com

 74. ITALIAN HIP HOP

  30 października 2017 at 08:57

  Your house is valueble for me. Thanks!…
  ITALIAN HIP HOP https://www.youtube.com/watch?v=XAV7kRB0HO4

 75. plock

  30 października 2017 at 09:13

  Awesome article post. Want more.

 76. Judi Bola

  30 października 2017 at 10:41

  I believe one of your ads caused my internet browser to resize, you might want to put that on your blacklist.

 77. Ronrhip

  30 października 2017 at 14:36

  Amoxil Dosage For Cats viagra Doxycycline 100mg Price Cialis Per Dimagrire Bentyl In Internet

 78. Lakiesha

  31 października 2017 at 02:33

  Thanks for the info

 79. Limpeza de caixa de agua

  31 października 2017 at 09:27

  An interesting discussion is worth comment. I believe that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but usually individuals are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers
  Limpeza de caixa de agua https://www.limpezadecaixadeagua.org/desentupimento/vila-margarida/

 80. Luvenia

  31 października 2017 at 14:09

  Thanks for the info

 81. where to take old computers

  31 października 2017 at 15:53

  Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is magnificent, let alone the content!

 82. dweebs

  1 listopada 2017 at 01:42

  Thanks for the article post. Really Great.

 83. Hassie

  1 listopada 2017 at 08:35

  thx for the info

 84. phenocal review

  1 listopada 2017 at 09:07

  Looking forward to reading more. Great blog article. Keep writing.

 85. Ronrhip

  1 listopada 2017 at 19:09

  Guidelines For Prescribing Amoxicillin Purchase Propecia Comparison viagra Non Prescription Levitra Cialis 20 Mg

 86. Susan

  2 listopada 2017 at 02:58

  Thanks for the info

 87. Jacklyn

  5 listopada 2017 at 02:47

  thx for the info

 88. Ronrhip

  5 listopada 2017 at 07:49

  Silagra Australia viagra Ed Pills No Perscription Achat Cialis En Ligne Belgique Purchase Cheap Flagyl In Rochester

 89. Tyrone Yanik

  6 listopada 2017 at 02:37

  Currently it seems like WordPress is the preferred blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 90. hermosa beach

  9 listopada 2017 at 07:54

  I have been looking everywhere for this! Old school Website experts would love this. Are you pretty active on Reddit? The people you love are lucky to have you in their lives. I could not resist commenting.

 91. 9bet

  10 listopada 2017 at 08:47

  Thankx so much for this! I havent been this thrilled by a post for a long period of time! Youve got it, whatever that means in blogging. Anyway, You are certainly someone that has something to say that people need to hear. Keep up the good job. Keep on inspiring the people!

 92. Munchies

  10 listopada 2017 at 13:29

  Your article is cool! Your articles are magnificent. This information is good. Your website has proven useful to me. You have the best ideas.

 93. Munchies

  12 listopada 2017 at 07:16

  I could not refrain from commenting! You deserve a hug right now.

 94. Agenwin

  14 listopada 2017 at 13:40

  Found your blog in the Yahoo bulk lot tote bags directory, very nice job, thanks.

 95. Ronrhip

  17 listopada 2017 at 19:54

  Cialis 20 Mg Compra Yaz Buy Oristat buy cialis Kamagra Online Sildenafil 120 Di Mgachat

 96. Ronrhip

  23 listopada 2017 at 00:16

  Cialis 20 Mg Canada viagra Ph Pharmacy Online

 97. Olen

  29 listopada 2017 at 06:34

  Thanks for the info https://snapmilfsfree.tumblr.com/

 98. Ronrhip

  29 listopada 2017 at 20:22

  Retin A Canadian Pharmacy Discount Levaquin Express Delivery Medication Amex viagra online prescription Propecia Opinion 1 Mg Acheter Cialis Pas Cher France

 99. http://tinyurl.com/y8n3qt59

  2 grudnia 2017 at 02:35

  I’d like to find out more? I’d care to find out more details.

 100. South Bay Seo

  5 grudnia 2017 at 02:23

  I bet you make babies smile. Incredible! This blog looks just like my old one Wow, that is a really great way of thinking about it! I am reading your website while hiking. It is really amazing you do not have a larger following.

 101. weed delivery

  6 grudnia 2017 at 00:46

  Your perspective is really refreshing. I think the admin of this web posts is really working hard in support of his web site, since here every material is quality based information. You remind me of my bff. Your article has proven useful to me.

 102. Verified Leads

  7 grudnia 2017 at 03:30

  Excellent post however , I was wondering if you could write a litte more on this subject? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further. Thank you!

 103. mesa oc happy hour

  8 grudnia 2017 at 21:00

  I will bookmark this blog. Your points are well formed.

 104. mesa costa mesa discount

  9 grudnia 2017 at 07:23

  You have brought up a very superb points. Are there other write ups you work on? How could any of this be better stated? It could not.

 105. yellow percolator

  9 grudnia 2017 at 16:14

  I truly enjoy reading through on this web site , it contains fantastic blog posts. „We find comfort among those who agree with us–growth among those who don’t.” by Frank A. Clark.

 106. Would you be interested in exchanging links?

 107. agen bola terpercaya

  13 grudnia 2017 at 14:07

  The fresh new Zune browser is amazingly beneficial, nonetheless not as beneficial as the iPod’s. It operates well, however isn’t really as fast as Safari, and is made up of a clunkier interface. If by yourself once in a while system upon using the website browser that is not an issue, but if you happen to be coming up with in direction of read through the internet alot towards your PMP then the iPod’s larger display screen and greater browser could possibly be necessary.

 108. judi bola online

  13 grudnia 2017 at 20:14

  If you happen to be however on the fence: grab your most loved earphones, mind down to a Simplest Purchase and question in direction of plug them into a Zune then an iPod and see which one particular sounds better in the direction of you, and which interface produces yourself smile further. Then you’ll recognize which is straight for you.

 109. agen casino terpercaya

  14 grudnia 2017 at 02:27

  Zune and iPod: Maximum Those evaluate the Zune toward the Touch, however when looking at how thin and amazingly very little and gentle it is, I consider it in the direction of be a quite unique hybrid that brings together features of either the Contact and the Nano. It is Pretty colorful and stunning OLED display screen is a little smaller sized than the touch screen, still the player by itself feels relatively a bit smaller and lighter. It weighs over 2/3 as much, and is significantly scaled-down within width and top, despite the fact that remaining specifically a hair thicker.

 110. Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 111. agen bola terpercaya

  14 grudnia 2017 at 08:53

  The Zune concentrates upon staying a Moveable Media Player. Not a world wide web browser. Not a game machine. Potentially inside of the potential it will do even improved in individuals areas, however for by now it is a outstanding way towards organize and hear in direction of your songs and flicks, and is without having peer in that regard. The iPod’s rewards are its website checking out and purposes. If these solid more powerful, possibly it is your great final decision.

 112. inexpensive franchise opportunities

  14 grudnia 2017 at 17:18

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this excellent blog! I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will share this blog with my Facebook group. Chat soon!

  • Hermosa Beach

   15 grudnia 2017 at 10:34

   Thank you! I truly appreciate this blog. Certainly a lot of things to take into consideration. Whoah!

 113. Executive Leads

  15 grudnia 2017 at 21:07

  Hi! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My site goes over a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Superb blog by the way!

 114. ice cream franchise opportunities

  16 grudnia 2017 at 03:31

  We stumbled over here by a different website and thought I should check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to looking into your web page repeatedly.

 115. preschool franchise opportunities

  16 grudnia 2017 at 17:21

  Hi! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My site goes over a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Superb blog by the way!

 116. Sales Leads

  16 grudnia 2017 at 20:41

  My partner and I absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be exactly I’m looking for. Would you offer guest writers to write content for yourself? I wouldn’t mind creating a post or elaborating on a number of the subjects you write regarding here. Again, awesome web site!

 117. An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra