Z kraju

Czy Bruksela zabierze matkom czas z dziećmi i zmusi ojców do 4-miesięcznego urlopu rodzicielskiego?

Komisja Europejska przedstawiła kontrowersyjny projekt dyrektywy unijnej, zgodnie z którym cztery miesiące urlopu rodzicielskiego będzie musiał wykorzystać ojciec dziecka – w przeciwnym razie prawo do płatnej opieki nad dzieckiem z tego tytułu przepadnie. W polskich warunkach oznacza to, że matki będą zmuszone do powrotu do pracy już po niecałych 9 miesięcy po porodzie.

 

Projekt dyrektywy w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów to kolejny pomysł Unii Europejskiej, który mając na celu aktywizację zawodową kobiet, jednocześnie może przyczynić się do destabilizacji rodziny i więzi matki z dzieckiem oraz odebrania rodzicom prawa wolności wyboru odnośnie do życia rodzinnego i pracy zarobkowej.

 

Dokument przedstawiony przez KE przewiduje m.in. redefinicję unijnego urlopu rodzicielskiego. Ma on być płatnym urlopem przysługującym każdemu pracownikowi indywidualnie w wymiarze co najmniej 4 miesięcy, bez możliwości przeniesienia go na drugiego rodzica. Jeśli zatem rodzic go nie wykorzysta – urlop przepadnie. Bruksela argumentuje pomysł dążeniem do aktywizacji zawodowej kobiet i do równego podziału obowiązków domowych i rodzinnych między kobietami i mężczyznami jako realizację równouprawnienia płci.

 

Przy obecnie obowiązujących przepisach polskiego kodeksu pracy powyższe zmiany oznaczają, że matka miałaby prawo maksymalnie do niecałych 9 miesięcy płatnego urlopu związanego z opieką nad nowonarodzonym dzieckiem. Pozostałe 4 miesiące w pierwszym roku życia dziecka musiałby wykorzystać ojciec – w przeciwnym razie prawo do płatnego urlopu rodzicielskiego przepadnie. Jeśli Polska chciałaby utrzymać prawo matki do rocznej, płatnej opieki nad dzieckiem, ustawodawca musiałby wydłużyć prawo do płatnego urlopu do 16 miesięcy lub wprowadzić zasiłek za część urlopu wychowawczego.

 

W opinii Magdaleny Olek, analityka Ordo Iuris: „Projekt nowej dyrektywy regulującej urlopy rodzicielskie, który zaproponowała Komisja Europejska w oczywisty sposób ingeruje w życie rodzinne Europejczyków, odbierając im prawo do swobodnego kształtowania relacji rodzinnych, zmuszając ich do przyjęcia określonego przez Brukselę modelu funkcjonowania oraz narażając na szwank więź matki z dzieckiem”.

 

Proponowane zmiany stanowią wyraz prowadzonej od lat przez Unię Europejską polityki, mającej na celu osiągnięcie równouprawnienia płci, którego wskaźnikiem ma być wysoki odsetek zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy kobiet (zgodnie z obowiązującą Strategią Europa 2020 – 70%) – nawet wbrew woli tych kobiet. Aktywizacja zawodowa kobiet ma również być doraźnym panaceum na problemy demograficzne Unii, borykającej się z niedoborem pracowników. Tymczasem, we Francji jako główną przyczynę wzrostu dzietności w drugiej połowie lat 90. wskazuje się wprowadzenie świadczenia finansowego dla rodzin z minimum dwojgiem dzieci, którego warunkiem uzyskania była osobista opieka rodzica nad dzieckiem.

Instytut Ordo Iuris

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

8 komentarzy

8 Komentarzy

 1. solozzo

  18 maja 2017 at 15:52

  Są rzeczy na niebie i ziemi o których się nawet Sowietom nie śniło:)

 2. Polka

  18 maja 2017 at 20:21

  Głupota ludzka nie ma granic !
  Zresztą ta niby bruksela , oni żyją inną rzeczywistością , to są diabły w ludzkich skórach ,
  więc czego można oczekiwać ! Polska chciała do unii przecież , to ją ma !

 3. Zona

  18 maja 2017 at 21:07

  Ach ta mentalność pisowszczyków – zabranianie opalania się jest dobre bo opracowuje je pisowski prezydent, a opieka ojca nad dzieckiem w jakiś sposób jest zła… „Już po niecałych 9 miesiącach” – do niedawna urlop wynosił 6 mc-y co zmieniło złowieszcze PO. Czekam na krytykę partyjniacy.

  • gieptil

   19 maja 2017 at 10:48

   Co ty stara niedorozwinięta umysłowo kretynko wypisujesz. Weź wielkie wiadro zimnej wody i se na łeb wylej. Albo weź wielki młot i się walnij w tą kupę kapusty co masz zamiast głowy. Tutaj nie jest pisowski portal idiotko o inteligencji cebuli.
   Jak tak kochasz tę kupę rozlazłych debili zwaną UE to tam jedź i tam siedź, grzej się przy tym ognisku głupoty, kretyństwa, prymitywu i ciemnoty. Będziesz między swoimi, jako równie zdefektowana umysłowo poczujesz się dobrze między tymi kretynami. I róbcie tam co chcecie, możecie się nawet pozabijać, tylko nas w swój obłęd nie wciągajcie.
   Unia Europejska kretynieje i degeneruje się w tempie tak szybkom, że kwestia szybkiej ewakuacji z tego gangu kretynów musi stanąć poważnie. Jeszcze kilka lat temu byłem mocno sceptyczny, ale na zasadzie – jest, to jest, weszliśmy to trudno, trzeba siedzieć. Teraz zmieniam zdanie. Oni są chorzy, pojebani, to gang bogatych i wpływowych kretynów, są niebezpieczni dla siebie i dla otoczenia i stają się coraz bardziej niebezpieczni. Ich szaleństwa skończą się dopiero gdy sami się zabiją lub zostaną zabici, bo na otrzeźwienie czy uleczenie bym nie liczył.

 4. Egzorcysta

  19 maja 2017 at 01:06

  Bruxela z ich nie opodal takim pomnikiem ,dzieckiem sikajacym co wymowni anglicy nazywaja pis, jako atrakcja dla zwiedzjacych jest odzwerciedleniem polskiego PiS, obrazuje jedyny najprawdziwszy stosunek „wladz” do narodow ktore na nich haruja i pozwalaja na wszlkie ich halucynacje.I tu kotos oczywsicie ogladajacy tylko TV i uznajacy to jako zrodlo zetelnych informacji odrazu uzna mnie za kogos kto nic nie wie i nie rozumie.Polecam sprawdzic kolejne ustawy wyszczane przez pis a byc moze otworza sie oczy ,moze takim nawet fascynatom sczochow jak Witold Gadowski ktory za dopuszcznie do rynku glosi co glosi i nie moze sie nachwalic szczania jak gazeta wyborcza za tak zaanej „po” co w jezyku niemieckim oznacza dupa, ktora na Polakow i Polske srala. przepraszam za slowa, ale one sa adekwatne nie tylko do zachowania sie elyt ale sa wiernym slownikowym tlumaczniem z jezyka niemieckiego i angleskiego.Kazdy moze sam sobie wpisac w google Po i pis, kliknac na grafike i zobaczy to co ja.Czy sie przbudzi jakie jaja z Polakow robia sobie Zydzi uwielbiajacy symbole porozumiewacze to jego sprawa.ja w ten przypadek nie wierze ,ze roznica miedzy PO i PiS to nie roznica miedzy przodkiem a tylkiem.Oszczac czy osrac Polakow ma swoja wymowe jednoznaczna.Pobudka!!!!!!Robia z nas jaja, baranow ,durnow, gojow….

 5. Floy

  19 maja 2017 at 06:48

  phân phối vinhomeѕ d’capitale

 6. jacek

  19 maja 2017 at 16:57

  Dyrektywa unijna nie zmieni rzeczywistości.To matki rodzą dzieci,a nie ojcowie i słońce wschodzi na wschodzie,a nie na zachodzie.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra