Z kraju

Odlot posła Szczerby – W Polsce nie słucha się Kościoła, w Polsce się słucha ONR-u

– Syryjskim uchodźcom trzeba również pomagać na miejscu, jednak jeżeli apeluje się o solidarność europejską, to powinno się w niej uczestniczyć – jęczał w piątkowym „Gościu Poranka” w TVP Info poseł PO Michał Szczerba.

– Dla mnie to jest kwestia elementarna, to jest kwestia cywilizacyjna (…). Elementarne podejście polega na tym, że jeżeli trzeba pomóc, to się pomaga, jeżeli się do czegoś zobowiązuje, to się realizuje” – odniósł się do sprawy Szczerba.
Wczoraj Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wzywa państwa UE do szybszej relokacji uchodźców. Z kolei we wtorek Komisja Europejska zagroziła rozpoczęciem procedury o naruszenie prawa UE, jeśli kraje, które do tej pory nie relokowały ani jednego uchodźcy, nie zaczną tego robić do czerwca. Większość państw członkowskich regularnie składa nowe zobowiązania i prowadzi relokację, tymczasem Węgry, Polska i Austria jako jedyne nie dokonały relokacji ani jednej osoby. W ocenie Komisji stanowi to naruszenie zobowiązań prawnych tych krajów podjętych wobec Grecji i Włoch oraz zasady sprawiedliwego podziału odpowiedzialności”. KE wezwała jednocześnie Węgry, Polskę i Austrię do niezwłocznego rozpoczęcia relokacji.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

141 komentarzy

141 Komentarzy

  1. panMarek

    19 maja 2017 at 12:36

    Jakaś UBecka kurwa. Szkoda czasu.

    • gzk

      19 maja 2017 at 22:47

      Nie bluźnij. Pana Boga obrażasz! Dlaczego portal nie kasuje tego typu komentarzy?

  2. Soroka

    19 maja 2017 at 12:53

    Co to za szkoła nauczyła tego tfu posła mówić „słuchać się”? Słucha samego siebie? Mamoniarze tak mają!

  3. nnnn

    19 maja 2017 at 13:54

    Pokłosie PEOWSKO-UBECKIE.

  4. Czesław

    19 maja 2017 at 16:31

    Słuchałem tego wywiadu i doszedłem do wniosku, że ten poseł Szczerba to zachowuje się jak by był kiedyś gorliwym katolikiem i patriotą polskim a ostatnio „nawrócił się na niewiarę”, taki neofita-ateista. Dodatkowo w innych okolicznościach „z ogniem w oczach” twierdził że w czasie okupacji niemieckiej to Polacy mordowali Żydów, podobnie jak i Przewodniczący klubu parlamentarnego PO.

    • gieptil

      19 maja 2017 at 23:07

      Bardzo możliwe że dziadek wielce szanownego co jasne posła Szczerby żydów mordował. Jak patrzę na jego wielce cwaniacką facjatę, to pasuje. Takie gnoje wtedy robili za szmalcowników. Więc niech Szczerba przeprasza za siebie i za swoją zdegenerowaną rodzinę. Ciekawe że moja rodzina związana z Narodowymi Siłami Zbrojnymi wtedy nie tylko żydów nie mordowała, ale kurwa ratowała, z pewnymi co prawda oporami, ale jednak, żyd też człowiek. A takie kurwy z pyska jak ten jebany śmieć Szczerba, to bez złudzeń – latały na gestapo z codziennymi donosami. Takie cwaniackie kurwy to wystarczy na mordę popatrzyć, matkę sprzeda za kilka srebrników. Kto takich gnojów wybiera do Sejmu.

      • gieptil

        19 maja 2017 at 23:15

        I moja rodzina co żydów nie kochała ale ratowała, narażała życie, bo to też dzieci boże. Gdyby wpadli, to Niemcy by ich wszystkich wymordowali, i mnie by nie było. A teraz jacyś alfonsi międzynarodowej finansjery z USA, psychopaci, sataniści, degeneracji pierdolą o polskim antysemityzmie. Na drzewa ich wysłać, na drzewa. Z takim bydłem się NIE ROZMAWIA NAWET. Zero rozmowy, traktować ich jak powietrze.

        • gieptil

          19 maja 2017 at 23:19

          System polegający na tym, że z bydlakiem się nie rozmawia, tylko zatrzaskuje się przed nim drzwi z hukiem bardzo dobrze działa, powoduje otrzeźwienie i pewną jakby nieśmiałość u bydlaka. Przećwiczyłem to kilka razy, doskonała metoda uzdrawiania chorych umysłów.

  5. Robert B.

    19 maja 2017 at 16:36

    Ile to ścierwo samo dało? Ile wpłaciło? Kogo to ścierwo przyjęło na własny koszt?

  6. JaF

    20 maja 2017 at 10:03

    Scerba musi coś brać. Na zdjęciu wygląda jak by wąchał budapren.

  7. Pingback: alcohol withdrawal

  8. Pingback: دانلود قسمت 12 عاشقانه

  9. Pingback: دانلود قسمت 14عاشقانه

  10. Pingback: دانلود قسمت پنجم شهرزاد دوم

  11. Pingback: porno

  12. Pingback: پنجره دوجداره وین تک ویستابست

  13. Pingback: Facial Spa Services Margate

  14. Pingback: دانلود قسمت ششم شهرزاد دوم

  15. Pingback: visitez le site

  16. Pingback: zynga poker chips

  17. Pingback: دانلود قسمت هفتم شهرزاد

  18. Pingback: پنجره دوجداره

  19. Pingback: bitcoin hft

  20. kamagra znakomita

    5 sierpnia 2017 at 13:17

    W podwalinie o viagrze przetestowane rzemiosla oraz niezmiernie kolosalne empiria niekrajowych fachowcow jestesmy w poziomie w niezmiernie skuteczny podejscie podsycac terapia zaburzen erekcyjnych u wiekszosci dzisiejszych klientow. Aplikujac stwierdzone zas w caloksztaltow przetestowane za pomoca nas procedury od momentu lat odnosimy obfite fortuny w dyscyplinie sztuka lekarska cierpkosci seksualnej. Proponowane dzieki nas lekow na potencje bezplatne konsultacje nielecznicze stoja na mozliwie najwazniejszym rzedzie.

  21. gdzie kupic kamagre

    5 sierpnia 2017 at 17:56

    Skutecznosc viagry oferowanego w poprzek nas odsiecze w aspekcie leczenia tematow erekcyjnych istnieje w dniu dzisiejszym jakas z majacych najwyzszy jakoscia indeks radosc niepolskich odbiorcow. Adekwatna rozpoznanie choroby zafundowana dzieki niepolskich fachmanow w gratisowych konsultacjach medycznych istnieje w poziomie w pokazny sposob wniesc poprawki Twoje lekami na potencje byt erotyczne. Ulozenie ciala sztampowymi drogami w tym limicie wreczamy plus totalnie przygotowana wsparcie mailowa dla polskich pacjentow.

  22. dlugopis z pieczatka Warszawa

    7 sierpnia 2017 at 16:11

    Obecnie pieczatka negacja logiczna musi egzystowac zawezona jeno do tekstu.Technologia blyskowa, ktora stosujemy pozwala na nieograniczone sila niedaleko projektowaniu odbicia pieczatki.Mozemy opublikowac logotyp, dowolna grafike czy nawet zdjecie.Co wazne – kazda pieczec do wnetrza okreslonym rozmiarze ma stala cene – co oznacza, iz ranga skomplikowania projektu pieczatki nie wplywa na jej cene.Jako fabrykant mozemy spelnic pieczatki firmowe, pieczatki urzedowe, pieczatki dla szkol, przedszkoli i uczelni, pieczatki sposrod datownikiem,pieczatki prostokatne, kwadratowe oraz okragle.Wyrabiamy pieczatki graficzne, pieczatki z marka firmy oraz tekstowe – szybko (poniekad w srodku godzine) oraz odkad reki.W naszym sklepie znajdziecie pieczatki wykonane jedynie metoda blyskowa.Oferujemy produkty najwyzszej jakosci wiodacych producentow wewnatrz branzy stemplarskiej: MODICO, COLOP, TRODAT i WAGRAF.

  23. pieczatka modico

    7 sierpnia 2017 at 18:33

    Obecnie pieczatka nie musi byc zawezona tylko do tekstu.Technologia blyskowa, ktora stosujemy pozwala na nieograniczone potencjal u projektowaniu odbicia pieczatki.Mozemy zamiescic logotyp, dowolna grafike azaliz poniekad zdjecie.Co wazne – kazda stempel do wnetrza okreslonym rozmiarze ma stala cene – co oznacza, iz schodek skomplikowania projektu pieczatki nie wplywa na jej cene.Jako fabrykant mozemy przyrzadzic pieczatki firmowe, pieczatki urzedowe, pieczatki na rzecz szkol, przedszkoli dodatkowo uczelni, pieczatki sposrod datownikiem,pieczatki prostokatne, kwadratowe oraz okragle.Wyrabiamy pieczatki graficzne, pieczatki sposrod logo firmy oraz tekstowe – pospiesznie (chociazby w srodku godzine) plus od chwili reki.W naszym sklepie znajdziecie pieczatki wykonane tylko metoda blyskowa.Oferujemy produkty najwyzszej jakosci wiodacych producentow w branzy stemplarskiej: MODICO, COLOP, TRODAT tudziez WAGRAF.

  24. Pingback: Accounting firms in chicago

  25. zetony do pokera sklep

    9 sierpnia 2017 at 10:40

    Nie ma na swiecie osoby, ktora negacja logiczna borykala sie w srodku zyciu sposrod powaznym problemem. Nie mogla wydobyc zadnego rozwiazania, na mocy owo wpadla w srodku powazne tarapaty. Czy jest, skutkiem tego troche, co pomaga machnac sposrod najciezszych sytuacji? Dobrym sposobem rozwiazywania trudnych spraw sa karty anielskie. Sklep z akcesoriami ezoterycznymi owo najlepsze polozenie tak aby je nabyc. Karty sa sposobem komunikacji sposrod aniolami strzegacymi ludzi, te istoty sa w stanie doradzic do wnetrza kazdej sprawie. Natchna nadzieja kazda osobe potrzebujaca sily.Karty anielskie dostepne w srodku sklepie dziela sie na kilka odmian rozniacych sie posiadana energia. Trzeba, tedy zharmonizowac je w rzeczy samej zeby przemowilo az do wlasciciela i przyniosly mu owszem bardzo potrzebna otuche.

  26. buty dla dzieci primigi

    9 sierpnia 2017 at 16:53

    Włoska interes PRIMIGI istnieje od czasu powyżej 30 lata specjalizuje się do wnętrza produkcji wysokiej jakości obuwia na rzecz dzieci. Dla Primigi ważne są przede wszystkim: klasa, cieszący się popularnością stylistyka tudzież innowacyjność. Marka ta dba o szczególne potrzeby dodatkowo zbytek dzieci, zachowując wobec tym unikatowy stylistyka wielkiego formatu spośród włoskiego obuwia. PRIMIGI została stworzona przede wszystkim spośród myślą o dzieciach i ich rozwoju. Dlatego też aż do produkcji używane są wyłącznie materiały o wysokiej jakości, nie licząc tego buty na rzecz dzieci PRIMIGI wyposażone są w innowacyjne technologie, zapewniające szczytny zbytek ich noszenia. Primigi owo wszak nie na to samo wygoda, wręcz przeciwnie i popularność także moda, zgodne spośród panującymi trendami. Primigi owo logo, którą włoskie mamy wybierają zazwyczaj!

  27. Pingback: دانلود سریال عالیجناب قسمت اول 1

  28. Pingback: como consultar cpf

  29. Pingback: پنجره ضد سرقت ترک

  30. Pingback: دانلود

  31. Pingback: دانلود فیلم

  32. kamagra dysfunkcja

    16 sierpnia 2017 at 12:19

    Dazysz viagra przebojowego sukursy w charakterze darmowych konsultacji leczniczych dokonujacych Twoje wyczekiwania zapewniajacych obszerna dyskrecje imprezy, zajrzyjze nasz nowoczesnie rezolutny serwis, w ktorym dostoisz najwazniejszej, proby sluzbe medyczna w rozmiarze kuracje szkopulow z erekcja. Az do dnia dzisiejszego odciazylismy natychmiast niezwykle wielu ludziom szukajacym czynnego terapie impotencji lekow na potencje a odmiennego typu niewygodo mietoszacej oschlosci plciowej.

  33. Pingback: دانلود فیلم سریال ایرانی

  34. pieczatka okragla

    18 sierpnia 2017 at 23:17

    Obecnie pieczatka negacja logiczna musi znajdowac sie zawezona wylacznie do tekstu.Technologia blyskowa, ktora stosujemy pozwala na nieograniczone dyspozycja w sasiedztwie projektowaniu odbicia pieczatki.Mozemy zamiescic logotyp, dowolna grafike to znaczy chociazby zdjecie.Co wazne – kazda pieczec do wnetrza okreslonym rozmiarze ma stala cene – co oznacza, ze kategoria skomplikowania projektu pieczatki negacja logiczna wplywa na jej cene.Jako fabrykant mozemy sprawic pieczatki firmowe, pieczatki urzedowe, pieczatki na rzecz szkol, przedszkoli dodatkowo uczelni, pieczatki z datownikiem,pieczatki prostokatne, kwadratowe oraz okragle.Wyrabiamy pieczatki graficzne, pieczatki sposrod marka firmy oraz tekstowe – predko (poniekad w srodku godzine) takze od reki.W naszym sklepie znajdziecie pieczatki wykonane jedynie metoda blyskowa.Oferujemy produkty najwyzszej jakosci wiodacych producentow wewnatrz branzy stemplarskiej: MODICO, COLOP, TRODAT dodatkowo WAGRAF.

  35. Dlugopis z pieczatka

    19 sierpnia 2017 at 01:15

    Obecnie stempel negacja logiczna musi byc ograniczona tylko az do tekstu.Technologia blyskowa, ktora stosujemy pozwala na nieograniczone dyspozycja blisko projektowaniu odbicia pieczatki.Mozemy zamiescic logotyp, dowolna grafike czy nawet zdjecie.Co grunt – kazda pieczatka w srodku okreslonym rozmiarze ma stala cene – co oznacza, ze szczebel skomplikowania projektu pieczatki nie wplywa na jej cene.Jako fabrykant mozemy doprowadzic do realizacji pieczatki firmowe, pieczatki urzedowe, pieczatki dla szkol, przedszkoli natomiast uczelni, pieczatki sposrod datownikiem,pieczatki prostokatne, kwadratowe oraz okragle.Wyrabiamy pieczatki graficzne, pieczatki sposrod marka firmy oraz tekstowe – zwawo (co wiecej do wnetrza godzine) tudziez od reki.W naszym sklepie znajdziecie pieczatki wykonane tylko metoda blyskowa.Oferujemy produkty najwyzszej jakosci wiodacych producentow w srodku branzy stemplarskiej: MODICO, COLOP, TRODAT dodatkowo WAGRAF.

  36. Pingback: Peppa Pig

  37. Pingback: دانلود

  38. Bingo blitz coins hack

    24 sierpnia 2017 at 08:14

    The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

  39. Pingback: Mitch McConnell

  40. best google adsense alternative

    28 sierpnia 2017 at 18:27

    Need to monetize your blog or a better adsense alternative? Google: Best Adsense Alternatives 2 Finger Johnny

  41. Pingback: seomarketing.LinkHaven.nl

  42. Pingback: Limos Bus Vancouver BC

  43. Pingback: Funny Pictures

  44. Pingback: basics

  45. Pingback: http://en.community.dell.com/members/jamesstephens390

  46. Pingback: https://www.youtube.com/watch?v=Bld2NoB1hBI

  47. Pingback: 2 Week Diet Review

  48. Pingback: high pressure showerhead

  49. Pingback: The 2 Week Diet Review

  50. Pingback: walmart1

  51. Pingback: private proxy

  52. Pingback: ed sheeran first album

  53. Pingback: cheap jordans for sale

  54. Pingback: دانلود فیلم

  55. Pingback: download best

  56. Pingback: Yakima

  57. Pingback: Bad Cat

  58. Pingback: instagramda sex izle

  59. Pingback: emergency plumber h

  60. Silvia Odete Morani Massad

    5 września 2017 at 18:47

    Thanks for the good writeup. It actually used
    to be a amusement account it. Look complicated to far added agreeable from you!
    However, how could we be in contact?

  61. overrated interest rate

    6 września 2017 at 00:45

    Hmm is anyone else encountering problems with the images on this
    blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog.
    Any feedback would be greatly appreciated.

  62. Pingback: for kids

  63. Pingback: her explanation

  64. Pingback: five little monkeys

  65. Pingback: پنجره دوجداره

  66. Pingback: پنجره دوجداره

  67. Jose

    7 września 2017 at 02:50

    Hi! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog
    platform are you using for this website? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another
    platform. I would be fantastic if you could
    point me in the direction of a good platform.

  68. Pingback: dicas para concursos

  69. Pingback: قیمت پنجره دوجداره

  70. business plan

    7 września 2017 at 07:44

    Greetings from Carolina! I’m bored to death at work so I decided
    to browse your site on my iphone during lunch break.
    I love the information you provide here and can’t wait
    to take a look when I get home. I’m surprised at how fast your blog loaded on my
    phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow,
    amazing site!

  71. Pingback: پنجره

  72. Clint

    7 września 2017 at 09:05

    I’m curious to find out what blog platform you’re utilizing?
    I’m experiencing some small security problems with my latest website and
    I’d like to find something more risk-free. Do you have any recommendations?

  73. Pingback: Finger Family Song

  74. Pingback: garden bridge

  75. Pingback: Prudence

  76. Pingback: http://

  77. Pingback: garden bridges

  78. Pingback: YouTube

  79. Pingback: body shaper malaysia

  80. Pingback: vlog editor

  81. Pingback: EVA TV

  82. Pingback: usi tech info

  83. Shayne

    9 września 2017 at 02:37

    Thanks for the good writeup. It if truth be told was once a entertainment account it.
    Glance complicated to far brought agreeable from you! By the way,
    how could we keep in touch?

  84. Elsa

    9 września 2017 at 05:08

    My partner and I absolutely love your blog and find the
    majority of your post’s to be just what I’m looking for.

    Do you offer guest writers to write content available for you?
    I wouldn’t mind creating a post or elaborating on a few of the subjects you
    write concerning here. Again, awesome website!

  85. Pingback: osito de goma de gelatina

  86. Pingback: graphic

  87. Pingback: man bun http://www.menshairstyletrends.com/man-bun-styles/

  88. Pingback: mais informações

  89. Pingback: live sex cams

  90. http://www.hbmgmt.com/

    10 września 2017 at 11:14

    You can definitely see your enthusiasm within the article you write.

    The world hopes for even more passionate writers like you
    who aren’t afraid to mention how they believe.
    All the time go after your heart.

  91. pt.wikipedia.org

    11 września 2017 at 05:47

    Can I simply just say what a comfort to uncover an individual who really understands what they’re talking about
    on the web. You actually understand how to bring an issue to light and make it
    important. A lot more people should check this out and understand this
    side of the story. I was surprised that you’re not more popular given that you certainly have the gift.

  92. Lelio Vieira Carneiro Junior

    11 września 2017 at 06:53

    Do you mind if I quote a couple of your articles as long
    as I provide credit and sources back to your blog?
    My blog is in the exact same niche as yours and my visitors would truly
    benefit from a lot of the information you present here.
    Please let me know if this okay with you. Thank you!

  93. Pingback: Web Design

  94. business plan

    11 września 2017 at 11:21

    My brother recommended I might like this web site. He was entirely
    right. This post actually made my day. You cann’t imagine just
    how much time I had spent for this info! Thanks!

  95. Pingback: steel bowl

  96. Pingback: top 40 music charts

  97. Pingback: دانلود

  98. forum.typ1music.co.uk

    12 września 2017 at 00:27

    Greetings! Very useful advice in this particular article!
    It is the little changes that produce the largest changes.
    Many thanks for sharing!

  99. nokia presents

    12 września 2017 at 04:37

    Appreciate this post. Will try it out.

  100. Pingback: karajupvc

  101. federal loan application

    12 września 2017 at 14:47

    For newest information you have to go to see world-wide-web and on the web I found this site as a
    finest website for most up-to-date updates.

  102. estate market

    12 września 2017 at 15:20

    Aw, this was an extremely nice post. Taking a few minutes and actual effort to produce
    a really good article… but what can I say… I hesitate a lot
    and don’t manage to get anything done.

  103. estate investing

    12 września 2017 at 16:58

    First off I would like to say terrific blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you
    do not mind. I was interested to know how you center yourself and clear your thoughts
    before writing. I’ve had a hard time clearing
    my mind in getting my ideas out. I truly do take pleasure in writing however it just seems
    like the first 10 to 15 minutes are wasted just trying to figure out
    how to begin. Any recommendations or tips?

    Appreciate it!

  104. Pingback: پنجره

  105. Pingback: دانلود فیلم

  106. potential real estate

    13 września 2017 at 02:46

    It’s very straightforward to find out any topic on web as compared to textbooks, as I found this post at this website.

  107. Pingback: دانلود

  108. Pingback: download movie

  109. nokia n93 visit

    13 września 2017 at 14:38

    My brother recommended I might like this web site. He was totally
    right. This post actually made my day. You
    cann’t imagine simply how much time I had spent for this info!
    Thanks!

  110. century 21 real estate

    13 września 2017 at 16:55

    Hmm it appears like your site ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll
    just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly
    enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole
    thing. Do you have any suggestions for newbie blog writers?

    I’d certainly appreciate it.

  111. Pingback: tablestacas

  112. Pingback: دانلود

  113. Fay

    14 września 2017 at 09:48

    Hello i am kavin, its my first time to commenting anywhere,
    when i read this paragraph i thought i could also create comment due to this good article.

  114. Pingback: Bad Credit Remortgages

  115. Pingback: top producer real estate theme

  116. Pingback: garden bridge

  117. Pingback: More here

  118. Pingback: Watch movie for free

  119. dublin golf

    17 września 2017 at 03:56

    I was suggested this blog through my cousin. I am now not certain whether
    this post is written by means of him as no one else recognise such special about my
    problem. You are incredible! Thank you!

  120. travel guide

    17 września 2017 at 06:27

    Hi! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and
    tell you I really enjoy reading through your blog posts.

    Can you suggest any other blogs/websites/forums
    that go over the same subjects? Thanks a ton!

  121. travel tips

    17 września 2017 at 09:30

    Hurrah, that’s what I was looking for, what a material!
    existing here at this website, thanks admin of this web page.

  122. Pingback: Judi Togel

  123. Bad Credit Remortgages

    17 września 2017 at 17:13

    Remortgage with Bad Credit If you are a homeowner and need to raise cash for something – for example, a new car, a holiday or home renovations – a remortgage is an excellent method of releasing capital in an existing property. You can often also obtain a better deal at the same time, making it a win-win situation. However, if you have suffered financial problems since your initial mortgage was obtained, you might find that certain doors are now closed to you, and that might include the door to your current lender. As your circumstances have changed, the fact they gave you your initial mortgage is no guarantee they will agree to offer a remortgage deal. Even if they do, the terms they offer might be less favourable than your current deal. Having an adverse credit score can be an obstacle and present a real challenge to be overcome. If you are in this position take heart, as a bad credit score does not necessarily mean that you’ll be unable to remortgage your property. There are likely to be options available to you. To help you understand the situation, let’s first take a look at why lenders might be unwilling to offer you a remortgage deal. Bad credit calculator Find out if you can get a mortgage with our new calculator. Check here Why Might Lenders Be Unwilling to Remortgage? Most high street lenders will look upon bad credit remortgage applications in the same way they’d consider, and probably turn down, initial mortgage applications from people with bad credit. From a financial standpoint, a history of bad credit or an existing bad credit score is indicative of poor money management skills, and this makes those applicants a high risk for lenders. However, as with most things involving finance, there are a number of truths and myths which can become blurred. The biggest misconception is that the answer to a bad credit remortgage application will always be a resounding ‘no’. In truth, most homeowners will be able to obtain a remortgage deal, even with a number of credit issues on their record, such as: Missed or Late Payment Debt Management Plan Discharged Bankruptcy Defaults (a series of missed payments) County Court Judgments (CCJs) Individual Voluntary Arrangement (IVA) Every case is judged upon its own individual merits, which means we can’t guarantee remortgaging with bad credit will be possible. However, having said that, while each adverse credit event represents a black mark on a person’s credit record and has an impact on their credit score, none of them should be considered an immovable barrier to obtaining a remortgage deal. Can I get a bad credit mortgage? We Can Help Today How does a credit score work? Your credit score is the result of an assessment of financial and other information gathered about you by Experian, Equifax and Callcredit – the three main credit reference agencies that operate in the UK. They get their information from two main sources: other lending companies that have agreed to share data about their customers, and public records. Lending companies share information including how much a customer is in debt to them, how promptly they pay their bills, and if they pay in full, and whether their credit cards are maxed out. The information gathered from public records includes details of adverse credit events such as CCJs, bankruptcies and IVAs, plus information held on the electoral roll. High street lenders interpret this data in line with their own criteria and arrive at a credit score, based on which they will say ‘yes’ or ‘no’ to a remortgage application. If the decision isn’t clear cut, they might say ‘yes’, but charge higher fees and/or a higher rate of interest. They do this for two reasons; to offset what they see as an additional risk and because they know they can, as borrowers with a poor credit rating have fewer options than those with an exemplary record. What is my credit rating? Finding our your credit rating is easy. Find out your credit report Adverse credit events stay on a person’s record for six years, after which they are removed. In the majority of cases, even if the six year period isn’t up yet, the further in the past something is, the less impact it will have on your credit score and therefore on a lender’s decision. However, even after they have ‘dropped off’ the record, if you are asked about certain types of adverse credit event – such as a previous bankruptcy or property repossession – you must declare it. While there are options available to those with an adverse credit score looking to remortgage a property, it is always recommended that you look to improve your credit score wherever possible. How does a credit score work? There are some positive steps you can take that will improve your situation and encourage lenders to look more favourably upon your application. Arguably the most important thing you can do is to improve your credit score. Improving your credit score is a continuous process, not something that can be achieved overnight – you must persevere with it to get results. However, if you are taking the right steps, you will soon begin to see some small improvements. Having a healthy credit score will make a huge difference to your future financial dealings. We always recommend speaking to a qualified adviser with regard to putting together a plan to improve your credit score; however, there are some immediate actions you can take to put your credit rating back on track. These include: Get a copy of your credit report from each of the UK’s three credit reference agencies – Experian, Equifax and Callcredit – and check that the details they hold are correct (they may hold different details, so do get your report from all three, not just one) Regularly update the personal details held on your credit report Make sure you are registered on the electoral roll Keep track of your credit card balances; ideally try to always pay more than the minimum to drive the balance down, and take care not to go over your agreed credit limit Use your calendar to make sure you pay your bills on time and manage your monthly income Cancel all lines of credit that are not in use, such as store cards or ‘just in case’ credit cards (but see below for an alternative option) Build up a positive credit history; for example, if you have a credit card that you don’t use, rather than cancelling it, use it at least once a month, perhaps for buying petrol or groceries – but make sure you pay it off in full every time, don’t build up additional debt Resist the temptation to take out payday loans, as they are considered to be a red flag showing that you cannot manage your finances month to month Moving forward, leave any good debt on your report For more suggestions as to how you can repair your credit rating, check out our page of simple tips. Additional actions to take Something else to bear in mind if any missed payments show on your credit record is whether they were due to events outside of your control. If, for example, your employer went out of business, leaving you financially stranded, then you should contact each credit reference agency and explain what happened. They have the ability to add a note of correction to your credit file explaining the circumstances, which may well mitigate the effect of the default on future credit decisions. There are other things you can do that, while they do not in themselves boost your credit rating, will help you to avoid falling into future difficulties, and perhaps to pay things off faster. For example, take on some freelance work or a second job, or look for a job that pays more or is closer to home (so you save money on commuting). Make sure you aren’t paying more than you need to for things like your mobile phone, cable TV, fuel and broadband, and if you have a gym membership but can’t remember the last time you were there, cancel it. The more you have left after paying your bills, the better your chances of passing the affordability test. What is the affordability test? Every application for a mortgage or a remortgage is subject to an affordability assessment, and this is the case no matter what the credit status of the applicant might be. Potential lenders will look at income versus expenditure, taking everything into account, to arrive at a debt-to-income ratio. Since June 2014 the Financial Conduct Authority’s recommendation is that the debt-to-income ratio should be no higher than 45 for an offer of a mortgage or remortgage to be made. If you want to do a quick, rough calculation to see where you stand, then: make a list of all income you will receive over the year and divide by 12 (if all your income comes in monthly, just add it up) add up all your monthly bills – mortgage, credit card, etc. – then list all your other bills, whether quarterly, annual or whatever; add the monthly cost of these additional bills to your original total divide your monthly expenses by your monthly income and multiply the answer by 100, which will give you your debt-to-income ratio, expressed as a percentage The lower the number, the better. You can lower your debt-to-income ratio by either reducing your debt or increasing your income. What if you can’t wait for your credit score to improve over time? For those in need of a more immediate remortgaging solution, there are specialist lenders who work with applicants with low credit scores, offering deals that cannot be obtained from high street lenders. So if your need is urgent and you are asking yourself, ‘Can I remortgage with bad credit?’ the answer is ‘yes’. Get in touch today for free initial advice and no-obligation quotes from our team of experienced bad credit brokers. How can we help? Just Mortgage Brokers have experience of working with property owners at all levels, from those who are relatively new homeowners to highly experienced landlords with extensive property portfolios. We also have unlimited access to the UK mortgage market and many years of experience of working with a network of bad credit lenders across the country. That means we are not restricted to products from any one particular lender but can work with a diverse range of specialist lenders to secure the remortgage deal you require. This combination of impartiality and unlimited market access gives us the very best chance of obtaining a competitively priced bad credit remortgage. We know exactly where to turn to find a mortgage to suit the particular needs of each and every client, regardless of their credit history. If you have a history of bad credit and are looking to remortgage a property, speak to Just Mortgage Brokers today to get the right deal for you.

  124. royal dublin golf

    17 września 2017 at 19:11

    whoah this weblog is wonderful i love reading your posts.
    Keep up the great work! You realize, a lot of people are searching round for this info, you could aid them greatly.

  125. pujcovna.lunix.cz

    18 września 2017 at 04:19

    I do accept as true with all the concepts you have introduced for your post.
    They are really convincing and will certainly work.
    Nonetheless, the posts are very brief for newbies.
    May just you please extend them a little from subsequent time?
    Thank you for the post.

  126. www.insportzknox.com.au

    18 września 2017 at 05:45

    Hello just wanted to give you a quick heads up. The text in your article seem to
    be running off the screen in Ie. I’m not sure if this is a formatting issue or
    something to do with browser compatibility but I figured I’d post to let
    you know. The design look great though! Hope you get the problem fixed soon. Thanks

  127. Pingback: Easiest Way To Make Money Online

  128. Pingback: commercial air conditioning repair Bloomington CA

  129. Pingback: Homemade blonde teen anal Big jug Russian damsel gets a sensuous massage

  130. Matt

    20 września 2017 at 00:07

    Great blog here! Also your website loads up very fast!
    What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
    I wish my website loaded up as fast as yours lol

  131. 202.143.187.234

    20 września 2017 at 10:34

    My brother recommended I might like this web site. He was entirely right.
    This post actually made my day. You can not imagine just how much time I
    had spent for this information! Thanks!

  132. madeinhuelva.diariodehuelva.es

    20 września 2017 at 10:57

    Hi, I do think this is an excellent web site. I stumbledupon it 😉 I’m
    going to come back yet again since i have saved as a favorite it.
    Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

  133. Wilhemina

    20 września 2017 at 13:26

    Peculiar article, just what I was looking for.

  134. What a information of un-ambiguity and preserveness
    of precious knowledge concerning unexpected feelings.

  135. Bad Credit Remortgages

    20 września 2017 at 16:31

    The truth is, bad credit mortgages are harder to arrange and as a result eligible customers are often treated badly, messed around by brokers or lenders who don’t understand the circumstances, or neglected and misinformed they can’t do what they want. Thankfully the specialists we work with offer an expert service for customers of all backgrounds. How do we know? Because we train them ourselves, and license them to handle your type of enquiry only if they know what they are doing and work with the lenders on a daily basis. As whole of market brokers, the adverse credit remortgage specialists also have links to lenders who consider bespoke deals for those who don’t fit even the most flexible of lender. So, if there is an adverse credit remortgage out there for you, they’ll find it. With any remortgage, bad credit can cause real problems. We are asked regularly, ‘can I remortgage with bad credit?’ Many borrowers want to know specifically which types of credit issue are acceptable, so below we have created a list and outline what is and isn’t possible when getting approved for a remortgage with bad credit: No credit history Low credit score Late payments Missed mortgage payments Defaults CCJ’s IVA’s Debt management Schemes Repossessions Bankruptcy Payday Loans And mortgage customers with multiple credit problems There are all sorts of different reasons customers look for a bad credit remortgage, including: Debt consolidation (bad credit mortgage refinance) Looking for a better rate Capital raising to purchase something (house/car/holiday etc) Let to buy remortgage with bad credit (remortgaging onto a buy to let and moving home) Marital split (remortgaging to buy out ex partner) Raising money for investment purposes (that not all lenders consider) If you’re looking for any of the above, or are simply just seeking some information, please get in touch and we’ll have one of the experts offer you the advice you need. How to remortgage with bad credit: Bad credit remortgages are a tricky thing to explain in one article and still make it relevant for everyone, because every situation is different. Lenders have certain criteria but then for certain customers, it may be possible to overturn a case that would usually be a decline, if it is a strong proposition for a lender regardless. Sometimes, customers with huge savings and great LTV’s can obtain bad credit home mortgage refinance deals regardless of their credit history. Below is a step-by-step guide of the best way to remortgage for bad credit customers, to help them prepare for applications and to assist them in gathering the right info for us upfront, so we can be best placed to offer the right advice. Don’t go to your bank! This is a very important step. I know it sounds so biased coming from a mortgage broker website but it’s true. We are NOT anti-banks, we all need them. We are pro helping you get what’s best. Your bank is only ever in it to make a profit for themselves. There’s good money in mortgages and as the market is so competitive, these single bank advisers are taught to gain commitment from enquiries as soon as possible. This minimises the risk of you strolling into the bank next door and finding a better rate, or worse, going online. As such, they are actively encouraged and often targeted to credit score any customer willing to sit in their office – great if you don’t want to shop around and have clean credit – not great if you’re looking for poor credit remortgages or want the best deals you can get. Credit scoring with a lender that won’t lend to you is an unnecessary and damaging process, that can often leave you in a worse position because a further credit score has been added to your file. Get your credit report Before you do anything (even before you don’t go to your bank), you need to find out what you’re working with. To remortgage with bad credit history it is vital to understand which issues will effect you, and how to overcome them by finding a lender or repairing your credit file. Remember: It’s what’s on your file that’s important, so any late payments or other issues that haven’t been registered with a credit reference agency won’t usually matter. The only exceptions to this are when you are applying for a mortgage with your bank, where you may have exceeded on overdrafts or credit cards or had issues with other arrangements like direct debits bouncing etc, and your bank keeps a record of them on your account. These can be things they take into account with their mortgage credit scoring system, but aren’t usually required to report to credit reference agencies so only your bank would know about them. In these instances where your bank may give you a low or medium score because of issues on your account, other lenders outside of that banking group may give you a higher score – Something to keep in mind if you’re struggling to work out why you’ve been declined. Also, it’s often the case where we help customers who have never checked their file and fear the worst, often having buried their heads in the sand, to then go on to find out things aren’t as bad as they thought. Actually, its surprising for a lot of people what is available in terms of bad credit remortgages in the UK, and that there are lenders out there with flexible criteria that still have competitive rates. NOTE: We advise you sign up for all three of Experian, Check My File, and UK Credit Ratings. Each lender uses a different one and often times they show different information. It’ll take an extra 5 minutes but if you’ve had problems and have been declined with a lender before, then it’s very much worth it. You will NOT be penalised or scored any differently for searching your own credit file with these agencies – credit score is only affected by applications for credit. AND – ITS FREE! Sign up for the free trials below and order your reports now. Sign up for your free trials here… Get your credit rating Find a broker… Establish your Loan to value (LTV) Work out the property value and the amount of deposit/equity you’ll have after the new mortgage, to define the LTV. This figure is important because lenders base their criteria around the different LTVs, where those with higher LTVs must have better credit ratings than those with lower LTVs. Customers at 90 usually require good credit scores and clean (or very light) adverse credit, customers at 85 can qualify with lenders with mild adverse credit or severe but historical issues, and customers at 75 or less can often get mortgages with heavy adverse credit issues (depending on how recent they were). Establish affordability The broker must also check the loan you want is within the lenders limits. This is true of any mortgage, not just remortgages for bad credit. They tend to work out based on a multiple of your annual income – a rough guide is 4x. So for a borrower on £50k the max might be £200k, however, certain lenders can offer up to 5x and in special circumstances go above and beyond this. The figures used by lenders changes when it comes to deciding what is and isn’t classed as income – usually the basic salary (or net profit for sole traders/partnerships, or directors salary + dividends if ltd company), is used for the full value. Other income such as overtime, bonuses, other employed income, and state benefits, may either be taken 100, or as a lesser percentage, or not counted at all. Map your credit file to the most appropriate lender The broker will then research all the best remortgage deals for bad credit based on your loan amount and LTV, and work from the top down the list to the first lender that will be most likely to accept your application. Obviously if you have more severe credit history issues then a high street lender with the best deals is unlikely to approve you, so your rate and/or fees are likely to be higher. Don’t let that scare you however – you’d be surprised that the deals tend not to be astronomical and actually are still competitive. If there’s no one that will consider your application due to your credit history at that particular LTV, then be prepared to find more equity/deposit to lower the LTV into a bracket that lenders will consider (this may only be a few depending on your current situation, as lenders at 85 are much more flexible than at 90). The alternative is being patient enough to wait for your credit report to recover over time, as the older the issues are, the less impact they have. Click for a detailed article on How to recover your credit report as quickly as possible. TOP TIP: One of the best things you can do to increase your credit score is to obtain an adverse specific credit card, and spend and repay in full on a monthly basis – this helps to prove you can borrow and live within your means at the same time, and you’ll notice your score improve over the coming weeks and months. There are 2 options here, the first is a standard credit card specifically for those with bad credit, the second is for those who are declined for standard cards and need a guaranteed-acceptance card (usually if you have had more severe and more recent adverse credit). We’d recommend trying for the Aqua card first, then go for the Mastercard if declined. the Card by Aqua here

  136. Pingback: buy hacklink google

  137. Pingback: small vape pen

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra