Hołd ofiarom zbrodni sowieckich okresu stalinowskiego na Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni

0
0
0
/

23 maja 2017 prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek oddał hołd polskim i ukraińskim ofiarom zbrodni sowieckich okresu stalinowskiego na Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni. W uroczystości wzięli udział m.in. Ambasador RP w Kijowie Jan Piekło, przedstawiciele Ataszatu Obrony, Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie dr Adam Buława, przedstawiciel dyrekcji Narodowego Rezerwatu Historycznego i Kulturowego „Bykowiańskie Mogiły”.

Na cmentarzu spoczywają Polacy zamordowani przez NKWD w ramach operacji antypolskiej 1937–1938 r. oraz szczątki ponad 1900 obywateli polskich z Ukraińskiej Listy Katyńskiej, zgładzonych w 1940 r.

W Ambasadzie RP w Kijowie delegacja IPN spotkała się z przedstawicielami organizacji polskich na Ukrainie oraz pracownikami konsulatu. Podczas spotkania zaprezentowano ofertę edukacyjną IPN adresowaną do środowisk polskich na Ukrainie.

Po południu, w Muzeum Twierdza Kijów w Kijowie prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek oraz dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie dr Adam Buława oraz dyrektor Muzeum Twierdzy Kijów otworzą wystawę „Zbrodnia 1940”, przygotowaną m.in. przez Muzeum Katyńskie i Instytut Pamięci Narodowej. W uroczystości wezmą udział: prezes Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wiatrowycz, Ambasador RP w Kijowie Jan Piekło oraz przedstawiciele Polaków na Ukrainie. Ekspozycja poświęcona jest ofiarom zbrodni katyńskiej oraz ich rodzinom. Wystawa została przygotowana z myślą o odbiorcach zagranicznych. Prezentowana była po raz pierwszy we wrześniu ubiegłego roku w Tallinnie, następnie – w Tartu, Rydze i Dyneburgu, gdzie zebrała wiele pochlebnych opinii.

Zbrodnia katyńska, o historii której opowiada ta wystawa, to nie tylko sam mord tysięcy Polaków z roku 1940 r., ale także represje wobec rodzin jeńców, wywózki, komunistyczna propaganda i tzw. kłamstwo katyńskie, w tym – milczenie na arenie międzynarodowej o sowieckim ludobójstwie. Dopiero po 50 latach zakłamania prawdę o Katyniu prezentuje m.in. Muzeum Katyńskie.

Podczas wizyty na Ukrainie prezes IPN wraz z towarzyszącą mu delegacją odwiedzą także m.in. Żytomierz, gdzie złożą kwiaty pod tablica poświęconą prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.

Źródło: IPN

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną