Z kraju

Polska potrzebuje nowej konstytucji. „Nikt (…) opinii narodu podważał nie będzie”

fot. flickr.com

– Święto stulecia odzyskania niepodległości to najlepszy – moim zdaniem – dzień na określenie niezbędnych kierunków zmian ustrojowych w naszym państwie – powiedział w orędziu radiowo-telewizyjnym prezydent RP Andrzej Duda. W ten sposób nawiązał do planów zmiany konstytucji, wyrażonych 3 maja podczas obchodów państwowych rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Orędzie prezydenta zbiega się z drugą rocznicą wyboru na głowę państwa.

 

 

Publikujemy pełna treść przemówienia radiowo-telewizyjnego:

Szanowni Państwo, Drodzy Rodacy,

24 maja 2015 roku, dwa lata temu, zostałem wybrany na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zostałem wybrany przez Was, przez wyborców. Te minione dwa lata to okres zasadniczych zmian społecznych, politycznych i gospodarczych. Był to czas realizacji programu i zapowiedzi wyborczych – zarówno moich, jak i całej formacji „dobrej zmiany”.

Wbrew opinii tych, którzy twierdzili, że to niemożliwe, wprowadziliśmy prodemograficzny program 500+, obniżyliśmy wiek emerytalny, z sukcesem zorganizowaliśmy Światowe Dni Młodzieży i szczyt państw NATO w Warszawie. Dziś jesteśmy krajem bezpiecznym, chronionym nie tylko przez naszą armię, ale również wojska naszych sojuszników. Dynamicznie rozwija się polska gospodarka. Jestem dumny, że jako Prezydent Rzeczypospolitej mogę swoją działalnością wspierać ekspansję polskich firm na rynkach światowych. Choć przed nami jeszcze wiele do zrobienia, po tych dwóch latach możemy optymistycznie patrzeć w przyszłość.

To, co już udało się osiągnąć, utwierdza mnie w przekonaniu, że stać nas, jako naród, na dużo więcej. 3 maja, w dzień święta Konstytucji z 1791 roku, ogłosiłem moją decyzję dotyczącą przyszłorocznego referendum, które ma na celu nakreślenie fundamentu przyszłej ustawy zasadniczej. Zwrócę się do Senatu Rzeczypospolitej by referendum to odbyło się 11 listopada 2018 roku.

Święto stulecia odzyskania niepodległości to najlepszy – moim zdaniem – dzień na określenie niezbędnych kierunków zmian ustrojowych w naszym państwie. I te kierunki po raz pierwszy w historii nakreśli całe nasze społeczeństwo. Wierzę w to głęboko, że nikt wyrażonej w referendum opinii narodu, podważał nie będzie. Późniejszą pracę uwieńczy projekt nowej Konstytucji dla Rzeczypospolitej. Niech to wspólne dzieło będzie wyrazem naszej odpowiedzialności za przyszłość narodu i naszego państwa.

Polska potrzebuje nowej Konstytucji – potrzebuje jej, by sprawniej i skuteczniej się rozwijać, by mogła być państwem zgodnym z wolą jej obywateli, silnym, liczącym się na arenie międzynarodowej, ale jednocześnie bliskim społeczeństwu, gwarantującym obywatelom wolność i równość.

Dziękuję Państwu za uwagę.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

117 komentarzy

117 Komentarzy

 1. Polka

  24 maja 2017 at 21:25

  Nie mam już do Dudy zaufania , a to dlatego , że w Naszej Ojczyźnie wypowiada – Polin !
  Jest mi bardzo z tym źle i przykro !
  Mój źle ulokowany głos !

  • Kwal

   24 maja 2017 at 21:56

   Nie tylko Ty jedna źle ulokowałaś swój głos ! Ja tez się pomyliłem…

  • gość

   24 maja 2017 at 23:45

   Dla chanukowego Pana rezydenta Polska to Polin. Nie można pozwolić mu mieszać przy konstytucji. Chcą jedynie uzyskać ogólne „TAK” w referendum do zmian konstytucji. Później przecież „nikt opinii narodu podważał nie będzie” i wprowadzą zmiany jakie sobie wymyślą.
   Np. zamiast odwołania do chrześcijaństwa pewnie będzie judeo-coś, a skrót RP = „Rzeczpospolita Przyjaciół”.

  • hansi

   25 maja 2017 at 14:27

   Słusznie. Duda łże, jak pies. Udowodnił kłamliwość swoich opowiastek CZYNAMI po prostu.. Czynami zbrodniczymi, na zgubę Polaków, których jakoby ma reprezentować…
   Można więc śmiało doszukiwać się w najnowszej gadce Pana Dudy doszukiwa,ć się drugiego dna.
   Moim zdaniem – kolejny raz, iście żydowsko i talmudycznie makiawellicznie – i owszem, zrobią „referendum”. ale NIE takie, jak w Szwajcarii.
   To jest proste w sumie.
   Wystarczy tak sformułować PYTANIA do zapytywanej Owczarni, żeby – jak zwykle – cała para poszła w gwizdek i w malyny..
   Powiedzą wtedy: – „No CZEGO chcecie ?.. BYŁO referendum ? Było !..” 🙂
   Będzie to w stylu: – „Dlaczego bija pan żonę ?”, BEZ uprzedniego zapytania, czy w ogóle MA żonę 🙂
   Ale tego, czego chce na przykład Zięba, dla ochrony przed eugeniką wobec Polaków, reprezentowaną na fasadzie przez doktorów Mengele – Radziwiłła i Posobkiewicza, poganianych Brydakami różnymi, proponującego PROSTE i jasne zakotwiczenie w Konstytucji RP, PRAWA lekarzy polskich do LECZENIA (bez odbierania im licencji, za zrobienie czegoś poza „procedurami” skorumpowanych urzędasów farmaceutycznych), NA PEWNO NIE umieszczą w pytaniu do Ludu 🙂
   NIE będzie też jednoznacznego pytania, czy przyjmować „uchodźców” (TAK, lub NIE), NIE będzie też na pewno pytania o Ukraińców, których nasi Panowie chcą do Polszy jeszcze sprowadzić dalsze PIĘĆ milionów (ale im się nie uda, bo oni wolą DALEJ na Zachód, gdzie lepiej płacą 🙂 .. Podobnie „uchodźcy” 🙂 ..
   Więc ja pompatycznego przemówienia Pana Dudy w ogóle nie słuchałem, ani tutaj nie czytałem, bo nie ma tam niczego, co miałoby jakąkolwiek wartość…
   A przechwalanie się rzekomymi dokonaniami (typu „500+”, ale o „5 TYSIĘCY minus”, za każdorazową odmowę trucia Ci dziecka „szczepionkami”, już zaraz po jego urodzeniu – ani słowa..), jako żywo, przypomniało mi nowelkę Marcina Wolskiego dawniej, pt. „NUMER”, gdzie „GLOK” – Globalny Komputer, w obliczu jego zagłady – takimże samym, pompatycznym głosem wyliczał swoje zasługi dla właśnie idącego nań, rozsierdzonego tłumu, z mordem w oczach i ciężkimi narzędziami w rękach 🙂 ..

 2. Robert B.

  24 maja 2017 at 21:40

  Szkoda, że mąż Kornhauser nie jest równie rozmowny w sprawie jego rozmowy z żydostwem z Nowym Jorku. Co im mąż Kornhauser tam obiecał? A jeżeli coś obiecał, to niech to pokrywa z majątku państwa Kornhauserów!

 3. Kwal

  24 maja 2017 at 21:55

  Konstytucja w wydaniu Pana Dudy nie będzie się różniła od obecnej…Harcerzyk powinien być ministrantem a nie prezydentem…

  • Faszysta

   25 maja 2017 at 14:57

   Bedzie, na gorsze… Polska nowej Konstytucji nie potrzebuje, tylko przywrocenia kwietniowej z 1935 r. Ktora utrzymali Gomulka i Gierek jesli sie nie myle. Prawdziwi polscy patrioci. No, dopoki tow. Wieslaw nie stetryczal.

   • angol

    25 maja 2017 at 18:46

    Agent Moskwy Gierek.. Który nabrał kredytów DLA MOSKWY, a spłacać musieli Polacy…, „prawdziwym patriotą”…Wicie, rozumicie..
    Hmm.. dosyć ŚMIAŁE twierdzenie, hej 😀 …
    Nie ma co dyskutować o ŻADNEJ Konstytucji, dopóki w naszej Ojczyźnie siedzi już całą doopą IZRAEL… Zaflancowany nam już definitywnie przez jednego z tych, którzy ukradli Księżyc (i poniósł za to sprawiedliwą karę..), w postaci loży Bnai Brith i pana Michaela Schudricha…

    • gieptil

     25 maja 2017 at 21:28

     Gierek jednak głównie brał kredyty dla Polski. Pamiętam czasy Gomułki i Gierka. Całkiem dobrze były te kredyty wykorzystane, choć nas nieco kapitaliści wykiwali wciskając nam nieco przestarzałe technologie. Ale i tak było ciekawie, dobra i psu mucha. Zresztą mieliśmy sporo własnych opracowań wtedy, było całkiem ciekawie i optymistycznie. Realnie to tych kredytów nie było tak dużo, i tak głównie budowaliśmy za swoje. Wykorzystywanie przez ZSRR Polski to była taka wtedy legenda ludowa, tyle że później jakoś nikt do tego nie wracał. Bo tego nie było. Był wtedy jakiś dziwny system przeliczników w ramach RWPG. Myśmy im sprzedawali za pół darmo choćby statki, a oni nam ropę i gaz też za półdarmo. Nikt do dzisiaj nie zrobił oficjalnie podsumowania tej wymiany, pewnie by wyszło na zero.
     Mój ojciec przez dobre trzy lata jako inżynier budował fabrykę kwasu siarkowego w ZSRR, w ramach polskiej firmy ( kto dzisiaj wie, że za komuny budowaliśmy fabryki kwasu siarkowego pod klucz ). Zarabiał kilka razy więcej jak w Polsce. System był bardzo zawiły. Połowę pensji dostawał w rublach, to było wtedy dużo w ZSRR, panisko był tam. Ale drugą połowę przeliczali mu po takim śmiesznym przeliczniku i dostawał ponad sto bonów dolarowych na miesiąc w Polsce do wykorzystanie ( a może i 200 ). To z małą stratą można było wymienić u koników na prawdziwe dolary ( koniki były z zasady konfidentami bezpieki ;-))))))) ). A warto wiedzieć, że wtedy siła nabywcza dolara była w Polsce przynajmniej 20 razy większa niż obecnie. Duża kasa, prawda? Ale i tak niemal wszytko to stracił, trochę wydał, resztę kisił na koncie dolarowym ( można było mieć takie konto absolutnie legalnie ), i jak przyszedł Balcerowicz to dolar w ciągu niecałych dwóch lat wrócił do normalnej wartości, więc ojciec stracił ok. 90%. Nie był jedyny, miliony Polaków tak straciło.

 4. pe

  24 maja 2017 at 22:18

  Zmiana konstytucji jest potrzebna,żeby wprowadzić euro (jewry).

 5. Danka

  25 maja 2017 at 01:06

  Piekne i szlachetne plany.Jednak diabel, wiadomo, tkwi w szczegolach.Obecna Konstytucja nie jest zla, jednak nie przestrzega sie jej przepisow np.otajnych organizacjach o utajnionej strukturze t

 6. PrawNIK

  25 maja 2017 at 10:42

  Pierwsze do usunięcia będą:
  – społeczna gospodarka rynkowa / zastąpiona wolnorynkową
  – złoty polski jako jedyna legalna waluta w Polsce
  – bezpłatna służba zdrowia i szkolnictwo]
  – rozdział Kościoła od Państwa

  Czyli te punkty które w tej chwili i tak nie są przestrzegane.

 7. miperl

  25 maja 2017 at 13:53

  Po co mu nowa jeśli obecnej i tak nie stosuje a wręcz ją łamie . Suczka Kaczyńskiego tylko dużo szczeka, taka cecha każdego kundla. Niewierze w żadne słowo tego pana który i tak tańczy tak jak prezes mu zagra łamie tą konstytucje to będzie łamał kolejną.

 8. Sunday Matelich

  21 czerwca 2017 at 11:20

  massage therapy ceu courses

 9. Philadelphia

  26 czerwca 2017 at 23:06

  Enlightening.

 10. Lon Dejes

  29 czerwca 2017 at 05:23

  Ya bitchhhhhhhhhhhh

 11. Hector Boulter

  29 czerwca 2017 at 05:37

  espana vs australia

 12. Shona Boch

  9 lipca 2017 at 03:01

  how to last longer your first time in bed

 13. Rayford Parado

  9 lipca 2017 at 03:11

  tiffany co

 14. Avery Bush

  10 lipca 2017 at 00:52

  There is evidently a bunch to know about this. I think you made various good points in features also.

 15. car design studios

  16 lipca 2017 at 08:20

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

 16. Lincoln Dilalla

  16 lipca 2017 at 21:26

  Great blog here! Also your website loads up fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 17. woodworking plans jigsaw

  17 lipca 2017 at 09:19

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 18. Blogcasts

  17 lipca 2017 at 15:36

  Would you be interested in exchanging links?

 19. watch live porn

  17 lipca 2017 at 16:46

  live sex online

 20. golden nugget online casino

  17 lipca 2017 at 21:54

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 21. Mirina Collections

  18 lipca 2017 at 17:13

  you have a great blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 22. There are certainly a lot of details like that to take into consideration. That is a great point to bring up. I offer the thoughts above as general inspiration but clearly there are questions like the one you bring up where the most important thing will be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged around things like that, but I am sure that your job is clearly identified as a fair game. Both boys and girls feel the impact of just a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

 23. Mirina Collections

  18 lipca 2017 at 21:34

  There are some interesting points in time in this article but I don?t know if I see all of them center to heart. There is some validity but I will take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as well

 24. Crossfit Hialeah Gardens

  18 lipca 2017 at 22:17

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 25. stephenkeyz.com

  18 lipca 2017 at 22:59

  I was very pleased to find this web-site.I wanted to thanks for your time for this wonderful read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 26. aprenda pompoarismo

  19 lipca 2017 at 01:14

  Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 27. fanduel promo

  19 lipca 2017 at 15:43

  There’s definately a lot to know about this issue. I like all the points you have made.

 28. biro psikologi di yogyakarta

  19 lipca 2017 at 23:09

  you have a great blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 29. how to apply singapore pr

  20 lipca 2017 at 00:13

  I like this post. Thanks.

 30. pressure washers

  20 lipca 2017 at 10:03

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 31. echipament pescuit

  20 lipca 2017 at 11:16

  Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you However I am experiencing issue with ur rss . Don?t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting identical rss problem? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 32. magazin pescuit

  20 lipca 2017 at 11:37

  This is pure high tech posting . Keep up the great work

 33. echipament pescuit ieftin

  20 lipca 2017 at 11:49

  This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn?t know who to ask. Glimpse here, and you?ll definitely discover it.

 34. magazin pescuit

  20 lipca 2017 at 12:11

  This is pure high tech posting . Keep up the great work

 35. happy friendship day greetings

  20 lipca 2017 at 22:02

  Aw, this was a really nice post. In idea I would like to put in writing like this additionally ? taking time and actual effort to make a very good article? but what can I say? I procrastinate alot and by no means seem to get something done.

 36. Letisha Torgrimson

  21 lipca 2017 at 07:45

  It’s hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 37. scule pescuit ieftine

  21 lipca 2017 at 08:25

  Aw, this was a really nice post. In idea I would like to put in writing like this additionally ? taking time and actual effort to make a very good article? but what can I say? I procrastinate alot and by no means seem to get something done.

 38. live sex

  23 lipca 2017 at 00:46

  It is a general notion that if scam is big it has to be in rich and wealthy nations but to our surprise it is not wealthy nations where such scams can be, and hence they are wealthy. Even after several damages filled by public money at times and in different modes, yet what is revealed is about 300 billion dollars of scam that comes from a third world country India. But it is not regarded as scam due to ignorance of the mass and the tactic of the working class that evolved it and the nexus sharing benefits.

 39. medical financing programs

  23 lipca 2017 at 07:37

  When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 40. PORN

  23 lipca 2017 at 08:01

  Naked girls dancing, only at our new website!

 41. how to produce more sperm

  23 lipca 2017 at 21:49

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 42. Money Faucet

  23 lipca 2017 at 21:57

  Superb site my firned. Check out my website and tell me what you think about it.

 43. how to get pr in singapore

  23 lipca 2017 at 22:46

  Good posts!

 44. Car Alarm Miami

  23 lipca 2017 at 22:59

  I discovered your blog site on google and check a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading more from you later on!?

 45. Plumber Atlanta, Ga.

  24 lipca 2017 at 09:25

  When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 46. Click Here

  24 lipca 2017 at 18:15

  Very nice indeed ! Check out my website and tell me what you think about it.

 47. самолетна екскурзия

  26 lipca 2017 at 00:08

  Aw, this was a really nice post. In idea I would like to put in writing like this additionally – taking time and actual effort to make a very good article… but what can I say… I procrastinate alot and by no means seem to get something done.

 48. happy friendship day sms

  26 lipca 2017 at 09:28

  This is a very cool site . Check out my website and tell me what you think about it.

 49. Very nice indeed ! Check out my website and tell me what you think about it.

 50. free internet security

  26 lipca 2017 at 17:02

  Superb site my firned. Check out my website and tell me what you think about it.

 51. www.speedcubedude.com

  26 lipca 2017 at 22:51

  Very nice indeed ! Check out my website and tell me what you think about it.

 52. mp3 download

  26 lipca 2017 at 23:34

  This is a very cool site . Check out my website and tell me what you think about it.

 53. Zenaida Thurness

  27 lipca 2017 at 04:10

  I’ll right away take hold of your rss as I can’t find your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Please allow me recognize in order that I may subscribe. Thanks.

 54. Poker Online

  27 lipca 2017 at 16:55

  Very nice indeed ! Check out my website and tell me what you think about it.

 55. Bonus Deposit Poker Online

  27 lipca 2017 at 18:04

  Superb site my firned. Check out my website and tell me what you think about it.

 56. Capsa Online Terpercaya

  27 lipca 2017 at 18:53

  I’ve been surfing on-line more than three hours nowadays, but I by no means found any fascinating article like yours. It is beautiful price enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made excellent content as you did, the internet will likely be a lot more helpful than ever before.

 57. Judi Online

  27 lipca 2017 at 19:32

  Excellent goods from you, man. I have be aware your stuff prior to and you are just extremely great. I really like what you’ve bought right here, really like what you’re stating and the best way by which you say it. You’re making it enjoyable and you continue to care for to stay it sensible. I cant wait to read much more from you. This is really a wonderful site.

 58. Poker Online

  27 lipca 2017 at 20:10

  Everyone loves what you guys tend to be up too. Such clever work and reporting! Keep up the excellent works guys I’ve you guys to blogroll.

 59. Situs Judi Online

  27 lipca 2017 at 21:02

  I am really loving the theme/design of your weblog. Do you ever run into any browser compatibility problems? A small number of my blog audience have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any solutions to help fix this issue?

 60. Situs Judi Online Terbesar

  27 lipca 2017 at 21:59

  Hola! I’ve been reading your site for a long time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Atascocita Texas! Just wanted to tell you keep up the great job!

 61. tipos de correspondencia comercial

  28 lipca 2017 at 11:32

  After study a number of of the weblog posts in your web site now, and I actually like your approach of blogging. I bookmarked it to my bookmark website listing and will be checking again soon. Pls check out my site as properly and let me know what you think.

 62. Agen Bola

  28 lipca 2017 at 14:47

  You must participate in a contest for the most effective blogs on the web. I’ll advocate this website!

 63. Judi Online

  28 lipca 2017 at 15:59

  Spot on with this write-up, I actually assume this web site wants much more consideration. I’ll probably be again to learn way more, thanks for that info.

 64. coin-banks review

  28 lipca 2017 at 17:02

  There are certainly a variety of details like that to take into consideration. That may be a great level to deliver up. I supply the ideas above as normal inspiration however clearly there are questions like the one you convey up the place the most important factor shall be working in trustworthy good faith. I don?t know if best practices have emerged around issues like that, however I am positive that your job is clearly recognized as a fair game. Both boys and girls feel the impact of just a moment’s pleasure, for the remainder of their lives.

 65. coin-banks investing

  28 lipca 2017 at 17:41

  A formidable share, I simply given this onto a colleague who was doing a bit analysis on this. And he the truth is purchased me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! However yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love studying more on this topic. If attainable, as you grow to be expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Massive thumb up for this weblog publish!

 66. Outdoor Gear/Sporting Goods business

  29 lipca 2017 at 20:51

  Hello! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when viewing from my iphone4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this issue. If you have any suggestions, please share. Cheers!

 67. Mirina Collections

  30 lipca 2017 at 23:10

  I’d have to examine with you here. Which isn’t something I often do! I enjoy reading a put up that will make individuals think. Additionally, thanks for allowing me to comment!

 68. Mirina Collections

  30 lipca 2017 at 23:58

  This actually answered my problem, thanks!

 69. Mirina Collections

  31 lipca 2017 at 09:42

  Aw, this was a really nice post. In thought I would like to put in writing like this moreover – taking time and precise effort to make a very good article… but what can I say… I procrastinate alot and in no way appear to get one thing done.

 70. orthodontist Miami Gardens

  31 lipca 2017 at 10:26

  After research a few of the blog posts on your web site now, and I actually like your approach of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site record and will be checking again soon. Pls try my website online as effectively and let me know what you think.

 71. Car Alarm Miami

  31 lipca 2017 at 11:07

  Youre so cool! I dont suppose Ive learn something like this before. So nice to seek out any individual with some unique ideas on this subject. realy thanks for beginning this up. this web site is one thing that is wanted on the net, somebody with a bit originality. useful job for bringing something new to the web!

 72. braces Miami Lakes

  1 sierpnia 2017 at 09:16

  very nice put up, i certainly love this website, carry on it

 73. crossfit Hialeah Gardens

  1 sierpnia 2017 at 10:23

  I’m often to running a blog and i actually recognize your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your website and maintain checking for new information.

 74. Mirina Collections

  1 sierpnia 2017 at 11:27

  This actually answered my drawback, thanks!

 75. orthodontist Hialeah

  1 sierpnia 2017 at 11:37

  You need to take part in a contest for top-of-the-line blogs on the web. I will recommend this web site!

 76. Mirina Collections Lies

  1 sierpnia 2017 at 13:22

  It’s exhausting to find knowledgeable individuals on this subject, however you sound like you realize what you’re talking about! Thanks

 77. There are some interesting points in time in this article but I don?t know if I see all of them center to heart. There is some validity but I will take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as well

 78. Plumbing Atlanta Ga

  3 sierpnia 2017 at 01:54

  Spot on with this write-up, I truly think this website needs much more consideration. I?ll probably be again to read much more, thanks for that info.

 79. Car Alarm Miami

  3 sierpnia 2017 at 02:03

  It’s laborious to find knowledgeable individuals on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 80. orthodontist miami lakes, Fl

  3 sierpnia 2017 at 09:08

  very nice post, i certainly love this website, keep on it

 81. shooting range miami

  3 sierpnia 2017 at 09:48

  There are certainly a lot of details like that to take into consideration. That is a great point to bring up. I offer the thoughts above as general inspiration but clearly there are questions like the one you bring up where the most important thing will be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged around things like that, but I am sure that your job is clearly identified as a fair game. Both boys and girls feel the impact of just a moment?s pleasure, for the rest of their lives.

 82. pool service miami, fl

  3 sierpnia 2017 at 10:27

  After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

 83. parrot bebop review

  3 sierpnia 2017 at 16:08

  This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn?t know who to ask. Glimpse here, and you?ll definitely discover it.

 84. blackmart alpha apk

  3 sierpnia 2017 at 16:55

  Spot on with this write-up, I truly think this website needs much more consideration. I?ll probably be again to read much more, thanks for that info.

 85. philadelphia seo company

  3 sierpnia 2017 at 17:48

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 86. Billy Cureton

  4 sierpnia 2017 at 12:47

  Still a better love story than twilight,He is really really lucky! But if i was him i put my dick in her ass.

 87. Jamila

  4 sierpnia 2017 at 20:02

  It’s going to be end of mine day, but before eending I
  aam reading this impressive artijcle to increase my
  experience. http://fleeingdutchmen.com/2017/02/27/kintsugi-i-workshop-in-shin-koenji-tokyo/

 88. aulas de maquiagem profissional

  5 sierpnia 2017 at 23:20

  Spot on with this write-up, I truly think this website needs much more consideration. I?ll probably be again to read much more, thanks for that info.

 89. Nail Salon Miami Lakes

  6 sierpnia 2017 at 00:05

  I?m impressed, I must say. Really rarely do I encounter a blog that?s both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. Your idea is outstanding; the issue is something that not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my search for something relating to this.

 90. Car Alarm Miami

  6 sierpnia 2017 at 00:14

  you will have a great blog right here! would you like to make some invite posts on my weblog?

 91. Mirina Collections

  6 sierpnia 2017 at 01:02

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

 92. orthodontist miami lakes

  7 sierpnia 2017 at 17:11

  Would you be inquisitive about exchanging hyperlinks?

 93. conserto de telhado

  9 sierpnia 2017 at 08:54

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 94. Appnana hack

  9 sierpnia 2017 at 09:07

  Nice post. I study something more difficult on totally different blogs everyday. It will at all times be stimulating to learn content from other writers and apply a bit of something from their store. I’d choose to use some with the content on my blog whether or not you don’t mind. Natually I’ll offer you a hyperlink on your web blog. Thanks for sharing.

 95. Mirina Collections

  9 sierpnia 2017 at 09:51

  very nice post, i certainly love this website, keep on it

 96. Car Alarm Miami

  9 sierpnia 2017 at 10:33

  you have a great blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 97. Plumbing Atlanta Ga

  9 sierpnia 2017 at 10:44

  Whats up! I just would like to give a huge thumbs up for the nice information you’ve got right here on this post. I will likely be coming back to your blog for more soon.

 98. orthodontist miami lakes

  9 sierpnia 2017 at 11:17

  Spot on with this write-up, I truly think this website needs much more consideration. I?ll probably be again to read much more, thanks for that info.

 99. orthodontist Miami Gardens

  9 sierpnia 2017 at 12:15

  This actually answered my downside, thanks!

 100. полети софия берлин

  9 sierpnia 2017 at 21:04

  very nice post, i certainly love this website, keep on it

 101. huge booty milf porn

  13 sierpnia 2017 at 05:15

  thankws for the info

 102. gay webcams

  13 sierpnia 2017 at 07:31

  This really answered my problem, thank you!

 103. orthodontist miami lakes

  13 sierpnia 2017 at 07:50

  The subsequent time I read a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I imply, I know it was my choice to learn, however I really thought youd have something fascinating to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you can fix should you werent too busy on the lookout for attention.

 104. Patio/Garden Small business

  13 sierpnia 2017 at 23:41

  I am curious to find out what blog system you have been utilizing? I’m having some small security problems with my latest website and I would like to find something more risk-free. Do you have any suggestions?

 105. porno

  14 sierpnia 2017 at 12:56

  I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.

 106. Mirina Collections Lies

  14 sierpnia 2017 at 13:09

  I found your weblog web site on google and examine just a few of your early posts. Continue to keep up the excellent operate. I simply additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Looking for forward to reading extra from you afterward!…

 107. milf gang bang tubes

  14 sierpnia 2017 at 13:19

  thankis for the info

 108. Tarsha

  15 sierpnia 2017 at 00:04

  lose weight keep it off 200 lbs 5 5

 109. Kill shot bravo cheats

  16 sierpnia 2017 at 15:58

  you have a great blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra