Nieznane prace Chagalla – artysty z Kresów

Nakładem wydawnictwa Jedność ukazał się 240 stronicowy album „Chagall. Podróż przez Biblię Nieznane studia i gwasze” (autorstwa S. Forestier, N. Hazan-Brunet, E. Kuzmina).

 

Marc Chagall (Mojsza Zacharowicz Szagałow) urodził się w 1887 na Kresach w Łoźnie niedaleko Witebska na Białorusi. Ojciec artysty był sprzedawcą śledzi. Mojsza nauki pobierał w Petersburgu i w Paryżu (gdzie zrobił karierę), co doskonale pokazuje jak zdolni ludzie z ubogich rodzin mogli robili kariery przed bolszewicką rewolucją. Ożenił się z córką jubilera Bellą Rosenfeld. W czasie rewolucji bolszewickiej był komisarzem sztuk pięknych w obwodzie witebskim (egzaltacja komunizmem była powszechna wśród Żydów). Realia życia w komunizmie skłoniły go do wyjazdy do Paryża. Wojnę przeżył z rodziną w USA, po wojnie wrócił do Francji. Miał kilka romansów.

Chagalla był artystą z Kresów łączącym motywy zaczerpnięte z kultury żydowskiej i chrześcijańskiej, co doskonale pokazuje, że tezy o prześladowaniu Żydów przez mieszkańców Kresów to brednie. Współczesna laicyzacja ograbiła ludzi zachodu z kontekstu kulturowego pozwalającego zrozumieć jak jest treść obrazów artysty odwołującego się do wspólnego dziedzictwa Starego Testamentu. Malarz zmarł w 1985 roku.

Jak piszą wydawcy albumu „ten niecodzienny album zawiera 22 niepublikowane wcześniej prace Chagalla oraz 40 gwaszy o tematyce biblijnej. Powstały one na początku lat 30. XX w. i stanowią dwa cykle malarskie, którymi artysta rozpoczął swoje dzieło ilustracyjne Biblii, zakończone po II wojnie światowej kolekcją wydaną przez Tériade. Dla Chagalla Biblia to głównie teksty prorockie, jakkolwiek jego obrazy przywołują też wydarzenia z Księgi Rodzaju i Księgi Wyjścia. Prezentowane w albumie dzieła stanowią owoc współpracy wybitnych znawców Chagalla, którzy odkrywają przed nami ich znaczenie i miejsce w całej twórczości artysty. Ponadto przybliżają zaangażowanie historyczno-polityczne malarza oraz podejmują próbę lektury ikonograficzej ukazującej jego swoiste zaplecze filozoficzno-kulturowe. Niniejszy album to zatem niezwykła, naznaczona wrażliwością i talentem Chagalla wędrówka przez Stary Testament. Przedstawione dzieła z pewnością przyciągną zarówno koneserów osiadłego we Francji rosyjskiego malarza, grafika i kolorysty, jak i każdego, do kogo przemawia jego poetycki, pełen liryzmu i fantazji styl”.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra