Instytut Ordo Iuris wystosował petycję skierowaną do Antonio Tajaniego, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, z prośbą o wyjaśnienie dyskryminacyjnych praktyk, jakich dopuściła się podczas ostatniej misji w Polsce Komisja FEMM. Petycja chce uczulić na wykluczające praktyki stosowane względem Polek by zapobiec im w przyszłości.
Według Ordo Iuris, działania delegacji Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia PE (FEMM) są nie tylko niezgodne z prawem, naruszają bowiem m.in. zasadę niedyskryminacji przy realizacji art. 11.2. TUE, zobowiązującego instytucje unijne do utrzymywania otwartego, przejrzystego i regularnego dialogu z organizacjami obywatelskimi, ale zaprzeczają także fundamentalnym europejskim wartościom.
- Zależy nam, aby zwrócić uwagę przewodniczącego PE na dyskryminujące zachowania FEMM, w stosunku do polskich kobiet – powiedziała dr Joanna Banasiuk, wiceprezes Ordo Iuris.
Wyrażamy ubolewanie, że sposób w jaki dokonano selekcji organizacji pozarządowych, ukazuje niezwykłą stronniczość Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia, poprzez pominięcie wielu kluczowych organizacji, które aktywnie włączają się w działania na rzecz praw kobiet w Polsce. Powstało dodatkowo niepotrzebne wrażenie, że Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia faworyzuje organizacje podważające polski porządek konstytucyjny – czytamy w petycji.
- Znamienne jest to, że komisja odpowiedzialna za tematy kobiece oraz kwestie równouprawnienia, zachowała się w sposób całkowicie sprzeczny z wartościami, o których tak dużo mówi się w Unii Europejskiej. To niedopuszczalne postępowanie zbulwersowało wielu Polaków. Dlatego potrzeba zdecydowanej reakcji - oprócz listu organizacji społecznych, wysłanego do przewodniczącego PE w zeszłym tygodniu, zachęcamy wszystkich, którzy nie zgadzają się na dyskryminacyjne traktowanie Polek przez urzędników unijnych, do podpisania petycji – dodaje dr Banasiuk.
Petycja dostępna jest na stronie internetowej:
http://www.maszwplyw.pl/stop-dyskryminacji-polek-w-ue-m,70,k.html
Przypominamy, że w dniach 22-24 maja 2017 r. odbyła się wizyta w Polsce grupy posłów do PE z Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM). Program wizyty obejmował m.in. spotkanie z organizacjami pozarządowymi na temat sytuacji polskich kobiet. FEMM spotkał się jedynie z przedstawicielkami skrajnie lewicowych organizacji propagujących ideologię gender, aborcję i czarne marsze m.in.: Ratujmy Kobiety, Centrum Praw Kobiet, Kampanii Przeciw Homofobii czy Feminoteki. Organizacje prorodzinne i pro – life zostały przez komisje całkowicie zignorowane, a ich głos w debacie o sytuacji kobiet w Polsce został pominięty.
Joanna Zając