Wiara

Generał jezuitów nie wierzy w istnienie szatana

Diabeł jest tylko konstruktem myślowym mającym symbolizować zło – stwierdził o. Arturo Sosa Abascal, generał jezuitów. Innym razem zakonnik mówił, że nauka Jezusa dotycząca małżeństwa jest względna, ponieważ nikt wtedy nie miał dyktafonów i nie wiemy do końca co mówił i miał na myśli Zbawiciel…

Co wymyślił duchowny nt. diabła? Nic nowego. Przypomniał starą herezją odżywającą wśród modernistów. Jezuita wypalił w wywiadzie dla dziennika „El Mundo”, że „Chrześcijanie wierzą, że zostaliśmy stworzeni na wzór i podobieństwo Boga, a Bóg jest wolny, ale On zawsze wybiera czynienie dobra, bo cały jest dobrocią (…). Stworzyliśmy sobie symboliczne figury takie jak diabeł, żeby symbolizowały zło. Również kondycja społeczna może reprezentować tę postać, ponieważ są ludzie działający na rzecz zła, ponieważ znajdują się w środowisku, w którym trudno jest postępować inaczej”.

Niewiara w istnienie diabła w kościele posoborowym to dość częsta przypadłość. Jej owoce bywają nawet w pewnym sensie zabawne. Tak można widzieć m.in. wyniki jednej z ankiet wśród francuskich katolików, po której okazało się, że o ile mała część „wiernych” wierzy w realny ontologiczny byt jakim jest szatan, to w dobre aniołki wierzy już znacznie więcej Francuzów. W Polsce jest inaczej? Co najwyżej to jeszcze nie ten stopień progresizmu. Wszak jeden z najsłynniejszych i uznawanych za autorytet w dzisiejszym kościele polski teolog, o. Wacław Hryniewicz, dopuszcza możliwość istnienia pustego piekła i nieistnienia rzeczywistości wiecznego potępienia.

Dzisiaj mówi się dość ładnie i eufemistycznie, że teolog powinien być jeden krok przed Magisterium. Kiedyś taki krok nazywano po imieniu – herezją.

Robert Wyrostkiewicz

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

45 komentarzy

45 Komentarzy

 1. gieptil

  3 czerwca 2017 at 12:24

  No bęcwał. Jak to się kiedyś mówiło – palną jak łysy o beton. Jak to jest że ludzie którzy akurat powinni wiedzieć jak jest, opowiadają takie głupoty. Jak by go szatan odwiedził osobiście to pewnie by się naprostował. Ale czy do tego trzeba aż takiego doświadczenia? Ciemnota szerzy się w kościele posoborowym.

  • CELL

   3 czerwca 2017 at 16:43

   No bęcwał. Jak to się kiedyś mówiło – palną jak łysy o beton. Jak to jest że ludzie którzy akurat powinni wiedzieć jak jest, opowiadają takie głupoty. Jak by go KRASNOLUDEK odwiedził osobiście to pewnie by się naprostował. Ale czy do tego trzeba aż takiego doświadczenia? Ciemnota szerzy się w kościele posoborowym.

   • gieptil

    4 czerwca 2017 at 02:21

    Obyś się nie przekonał jak jest naprawdę. Myślisz że to żart. Wielu bardzo rozumnych ludzi na przestrzeni tysięcy lat zmagało się z tym problemem. I oni dochodzili do wniosku że szatan jest jako realna osoba. Zresztą współcześni sataniści ( bardziej liczni niż nam się wydaje ) też o tym doskonale wiedzą. I są wśród nich liczni profesorowie, biznesmeni, autorytety. Oni co jasne nie afiszują się ze swoimi powiązaniami, lubią dyskrecję, oni korzystają z pomocy szatana w rozwoju kariery. Ale dla zwykłych idiotów robią takie teksty wiązane, że jaki tam szatan to przesąd ciemnych klechów.

    • gieptil

     4 czerwca 2017 at 02:29

     Ale na końcu i tak słyszą – ta karczma Rzym się nazywa. Zawsze przegrywają, bo szatan jest dużo od nich sprytniejszy. Pierwowzór Twardowskiego został mniej więcej zidentyfikowany, to był taki szlachcic co miał nieprawdopodobnego farta, jakby mu jakaś moc pomagała. Do czasu. Aż usłyszał „ta karczma Rzym się nazywa” i poszedł w diabły, do piekła.

     • gieptil

      4 czerwca 2017 at 02:36

      A już dzisiaj wiadomo, że tak Stalin jak Hitler regularnie korzystali z pomocy magów, wróżek czy astrologów. Całe moce tajemne i piekielne wykorzystywali. Nie bacząc na to że Pismo Święte zabrania takich praktyk. Jaki efekt? Bardzo pouczający. Zarówno Niemcy jak i ZSRR/Rosja II WŚ przegrały. Czy myślisz że ZSRR wygrał II WŚ? Toż to zwycięstwo okupił taką masą trupów, że do dzisiaj nie potrafią się podnieść.

     • Szukający Drogi

      6 czerwca 2017 at 20:13

      Katolicy nie bacząc na Pismo Święte modlą się do maryjek, rzeźb ogromnej masy świętych czy cudownych obrazów. Przyczyna jest prosta. Mało który katolik przeczytał Biblię będąca podstawą ich wiary. Z lenistwa wolą polegać na innych ludziach wmawiajacych im herezje i obrażających Pana. Jaki skutek? Wiara chrześcijańska wymiera.

 2. Janusz

  3 czerwca 2017 at 13:11

  Piekło jest ewidentnie puste, ponieważ wszystkie diabły są tutaj, na Ziemi i gotują nas w swoich kotłach, kłują widłami, przypalają rozpalonym żelazem, zakuwają w łańcuchy długów oraz pełzającego zamordyzmu, kradną, kłamią i knują przeciwko nam. To jest piekło z naszego wolnego wyboru, sami je sobie zawdzięczany przez nic nierobienie, zaniechanie, a przede wszystkim przez pogardę dla prawdy, która mogłaby nas wyzwolić, gdybyśmy nie tłumili jej w sobie pałkami ignorancji, antysemityzmu oraz poprawności politycznej. Ta teza nie wymaga dowodzenia, wystarczy rozejrzeć się po świecie polityki, finansów, mediów, kultury… Zakłamane diabły typu Duda, czy Kaczyński, ale także wszelkie partyjniactwo, poprzebierały się dziś w ornaty i na Msze ogonami dzwonią, wypełniły swoje gęby patriotycznymi frazesami i działają przeciwko nam, w interesie swego kosmatego ojca.

  • Mariusz

   3 czerwca 2017 at 15:25

   Janusz – z Tobą chyba jest coraz gorzej. Pomyślę się za Ciebie.

   • Paweł

    3 czerwca 2017 at 18:48

    @Mariusz

    Pomódl się lepiej o rozum dla siebie.

  • bardo

   3 czerwca 2017 at 20:09

   Janusz, zderzyłeś się dziś z betoniarką? Nieźle ci się klocki poprzestawiały według jakiegoś szalonego wzoru. Aż w oczach ćmi. Np. „Pałki antysemityzmu i poprawności politycznej…”. Zwykle jest jedna pałka albo druga, razem te pałki w przyrodzie nie występują… Na tym etapie splątania, nie widzę szans na powrót do logicznego myślenia.

 3. marian

  3 czerwca 2017 at 13:17

  Panie Wyrostkiewicz, o. Arturo wszak nie wykluczył istnienie zła. I to jest ta nomen omen… dobra wiadomość 😉

 4. m

  3 czerwca 2017 at 13:18

  A może zwyczajnie, po ludzku boimy się uwierzyć w istnienie … tego bytu.

  • Paweł

   3 czerwca 2017 at 15:18

   Skoro się boi i woli żyć w kłamstwie to niech zrezygnuje z pełnionej funkcji. Franek powinien go z miejsca ekskomunikować, ale Franek też heretyk.

 5. frate

  3 czerwca 2017 at 13:25

  żydowski szatanista przebrany za kapłana opętany przez legion demonów, nie wierzy w istnienie diabła? dziś prima aprilis czy co?

 6. Marian

  3 czerwca 2017 at 15:58

  Po co Bóg stworzył jadowite węże, pająki i inne drapieżniki? Po to właśnie, żeby wychować w człowieku poczucie rzeczywistości – świat materialny jest „wychowawcą” człowieka.
  Co do jezuitów, to oni już dawno przeszli na stronę wroga.

  • marian

   3 czerwca 2017 at 16:23

   To zbyt prosta odpowiedź. Czyż Bóg nie powiedział do Kaina: „zło stoi na progu myśli”.
   Jeżeli myślący jest Twoim wrogiem aż strach się bać 😉

   • stary

    3 czerwca 2017 at 21:50

    Co Bóg mówi do Kaina, to wie tylko Kain.
    Papuga też powtarza zasłyszane słowa, ale bez zrozumienia. Czasem lepiej milczeć i być podejrzewanym o głupotę, niż zabrać głos i rozwiać wszelkie wątpliwości.

    • marian

     4 czerwca 2017 at 08:19

     Możesz przeczytać w Biblii co Bóg powiedział do Kaina w tej konkretnej sprawie.
     Ignorancja nie jest dowodem żadnej wiedzy.

 7. CELL

  3 czerwca 2017 at 16:26

  Niektórzy wierzą w istnienie szatana, inni w krasnoludki, centaury i inne wymyslone stwory. a jeszcze inni wierzą PiSowi albo PO. Te bajki o diabłach świadczą tylko, ze niebo nigdy nie bylo doskonałe, bo one rzekomo się zbuntowały, choć w obecności Boga ma być tak świetnie. Inna sprawa,to to że Bóg nie chciał ich odkupić, i jeszcze im pozwala kusić słabych i niedoskonałych ludzi.

  • marian

   3 czerwca 2017 at 17:33

   Poraża mnie Twoja wiedza teologiczna a już szczególnie o tym jak są poukładane sprawy w niebie.
   Bóg może odkupić człowieka i tylko człowieka, choćby nie wiem jak był pobrudzony. Odsyłam do teologii św. Faustyny.

   • CELL

    3 czerwca 2017 at 17:53

    skoro Bóg nie moze odkupić diabla, to nie jest wszechmocny. A skoro pozwala diabłu bezkarnie kusic ludzi, to nie jest dobry.

    • marian

     3 czerwca 2017 at 18:10

     Zanim zaczniesz podważać doskonałość Boga zajmij sie własną edukacja. Zapoznaj się z etymologia słowa odkupić i synonimami.
     Miej trochę cierpliwości albo przeznacz więcej czasu na lekturę Biblii. Nie zaszkodzi też pomyśleć, na wszystko przyjdzie czas.

    • Paweł

     3 czerwca 2017 at 18:47

     @CELL

     Ani pierwsze ani drugie się nie zgadza. Diabeł jest przeciwnikiem Boga i nie ma woli, żeby do Boga powrócić. Bóg nie zbawia na siłę. Diabeł karę otrzymał i otrzyma jeszcze surowszą.

    • marian

     3 czerwca 2017 at 19:56

     @ CELL jak chcesz to możesz zrozumieć.

   • Paweł

    3 czerwca 2017 at 18:49

    @Marian

    Faustyna niestety była heretyczką więc nie polecam czytać jej „teologii” i dzienniczka.

    • marian

     3 czerwca 2017 at 19:01

     Kolejny mądry, gdy czegoś nie ogarnia ma jedno: heretyk. I pomyśleć, że teologia Faustyny jest też dla takich jak on.
     Nie będę jej bronił, ma swojego obrońce i kiedyś Jego spotkasz.

     • CELL

      3 czerwca 2017 at 19:12

      albo i nie. a nawet gdyby,to uważaj, żeby Ciebie nie potepił, że uzywałeś Go do straszenia innych.

     • marian

      3 czerwca 2017 at 19:57

      @ CELL jak chcesz to możesz zrozumieć.

     • Marian

      5 czerwca 2017 at 18:25

      @marian, Ty zawsze kradniesz nick-i, czy tylko od czasu do czasu?

 8. sario

  4 czerwca 2017 at 23:14

  nie podano zadnego zrodla tych informacji !!!

  • marian

   5 czerwca 2017 at 09:47

   Masz powyżej Grzegorz Górny, swego czasu wysługiwał się dla Palikota, dzisiaj robi za źródło dla prawy.pl 😉

 9. cayt-london

  5 czerwca 2017 at 11:49

  nie na darmo rozwiazano juz kiedys ten zakon za lewizne a teraz widac lewizna pwrocila w dwojnasob opetalo ojczulka i tyle ruscy mowia ze kazdy durak po swojemu z uma schodit

 10. adajoz

  6 czerwca 2017 at 14:29

  I oto właśnie Szatanowi chodzi, żeby w niego nie wierzono. Im wyżej w hierarchii kościelnej tym lepiej. Tylko jaką to wystawia menzurkę zakonowi słynącemu z mądrości i nauczania?

  • marian

   6 czerwca 2017 at 15:07

   cenzurkę, erudyto 😉

  • CELL

   6 czerwca 2017 at 21:39

   z krasnoludkami jest dokładnie tak samo.

   • Soplica

    7 czerwca 2017 at 16:21

    CELL – dorośnij, odłóż bajki, szatan to byt rzeczywisty a krasnoludki hasają tylko w wyobraźni.

    • marian

     7 czerwca 2017 at 19:35

     nie skupiałbym sie na strukturze tylko na funkcji, szatan to jednak kusiciel dla naszych grzechów i w tym tkwi jego śmiertelne dla nas zagrożenie, krasnoludki przy tym to tylko bajka,
     hałasują w wyobraźni tylko nasze nieokrzesane myśli 😉

     • Marian

      9 czerwca 2017 at 03:22

      „marian”, złodziej nicków i domorosły „teolog”

     • Soplica

      9 czerwca 2017 at 10:33

      Odwieczny polski sposób prowadzenia rozmowy: golony czy strzyżony? :)))

     • marian

      9 czerwca 2017 at 12:30

      ad Soplica skoro umyka Ci różnica miedzy formą a treścią to na consensus nikłe szanse 🙂

     • Soplica

      9 czerwca 2017 at 15:50

      A kto mówi o konsensusie? W sprawach związanych z szatanem nie ma konsensusu. A debata co jest ważniejsze struktura czy funkcja proszę wybaczyć ale – akademicka i bez sensu. I tu debata „golone czy strzyżone” odwodzi człowieka od meritum i wprowadza na manowce, a złemu w to i graj.

 11. marian

  10 czerwca 2017 at 08:24

  Ad Soplica.
  O strukturze czy funkcji nie chce debatować tylko proponowałem żeby nie zastanawiać się jaka zło jest rzeczywistością tylko jaką funkcje pełni w tej rzeczywistości.
  To takim sam rodzaj gdy ktoś proponuje nie patrz na niebo jako miejsce tylko jako stan.
  Ten rodzaj podejścia nie jest akademicki (teoretyczny) tylko bardzo praktyczny.

  Dla Ciebie krasnoludki to wyobraźnia dla innych zło podobnie. Dla Ciebie zło rzeczywistość a krasnoludki wyobraźnia. I kto tu jest konsekwentny?

  Kiedyś na wernisażu Ociepki malarza prymitywisty, komunistyczny notabl zauważył: Ależ krasnoludków nie ma na świecie.
  Malarz odpowiedział: Tak nie ma ale jak się nazywają te małe w czerwonych czapeczkach?

 12. Elisabeth Abreo

  29 czerwca 2017 at 05:35

  sex toys

 13. Eddie

  9 sierpnia 2017 at 23:51

  Once I originally still left a remark I glance towards incorporate clicked upon the -Tell me Though refreshing feedback are additional- checkbox and in opposition to at present upon each and every year a remark is extra I recieve 4 e-mail with the same identical remark.

 14. generic viagra 100 mg

  20 sierpnia 2017 at 19:24

  viagra for men for sale
  generic viagra 100 mg
  viagra buy cyprus

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra