Nagrody im. Oskara Kolberga wręczone

0
0
0
/

Już po raz 42 przyznano nagrody im. Oskara Kolberga dla wybitnych przedstawicieli środowiska kultury tradycyjnej, ludowej. Uroczystość ich wręczenia odbyła się na Zamku Królewskim. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński uhonorował Medalem im. Kolberga twórców ludowych z całej Polski: plastyków, poetów i pisarzy ludowych, zespoły folklorystyczne, kapele oraz badaczy rodzimego folkloru, naukowców i animatorów.

Na zaszczytnej liście tych najlepszych znaleźli się: Anna Bałdyga - tkaczka i śpiewaczka ludowa z Wydmin pow. giżycki, Jan Cebula – skrzypek, kierownik kapeli lesowiackiej z Kolbuszowy, Marta Legierska – koronczarka z Koniakowa (na zdjęciu wraz z dziełem swojego życia), Michalina Mrozik – śpiewaczka ludowa z Przejęsławia na Dolnym Śląsku, Irena Najdek – mistrzyni haftu kujawskiego z Włocławka, Franciszek Łojas-Kośla – poeta ludowy z Poronina, Zespół Góralski „Polaniarze” z Kościeliska, Zespół „Kurpiowszczyzna” z Myszyńca, Henryk Kuś – folklorysta, choreograf, dokumentator kultury podgórzańskiej z Łuźnej pow. gorlicki, Józef Sobecki – twórca archiwum nagrań i audycji o twórczości ludowej z Radia RDC, Skansen w Szymbarku pow. gorlicki, Dobrzyńsko-Kujawskie Towarzystwo Kulturalne we Włocławku oraz prof. Jan Adamowski – znamienity kulturoznawca z Lublina.

Nagrodę im. Oskara Kolberga, uważaną w środowisku twórców ludowych za najbardziej prestiżową, ustanowiono w 1974 r. ; przez cały ten okres głównym organizatorem i protektorem jest resort kultury. O znaczeniu, jakie ma dla kultury narodowej postać Kolberga (1814 – 1890) świadczy chociażby fakt, że rok 2014 – stulecie jego urodzin, uchwałą Sejmu RP ogłoszono Rokiem Kolberga. Tegoroczna edycja nagrody ma również szczególny wydźwięk. Mija właśnie 160 rocznica wydania pierwszego tomu dzieł Kolberga „Pieśni Ludu Polskiego”(1857).

Prace nad współczesną edycją przebogatych zbiorów, rozpoczęte w 1961 r. przez powołaną decyzją władz Redakcję „Dzieł Wszystkich”, Kolberga trwają do dziś. Do tej pory ukazało się 85 tomów; kolejny jest w przygotowaniu. Pieczę nad całością sprawuje od 1997 r. poznański Instytut im. Kolberga. Jak duże znaczenie dla polskiej kultury mają dokonania tego najwybitniejszego w naszej historii folklorysty i kompozytora świadczyć może chociażby fakt, iż pieczę nad opracowaniem całości kolbergowskich dzieł sprawowali tej miary uczeni jak prof. prof. Józef Burszta, Julian Krzyżanowski i Gerard Labuda.

Dla uczestników uroczystości na Zamku Królewskim przygotowano plenerowe występy zespołów „Kurpiowszczyzna” i Polaniarze” oraz znanej kapeli Jana Cebuli. A na sam koniec, już o zmroku, pokaz świętojańskiego obrzędu ognia.

Zuzanna Śliwa

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną