W Warszawie łatwiej cudzoziemcowi znaleźć zatrudnienie. To grozi katastrofą!

0
0
0
/

Na prawie 2 miliony mieszkańców Warszawy i 500.000 dojeżdżających do pracy spoza stolicy, 56.000 zarejestrowanych bezrobotnych i tylko 335 ofert pracy dla bezrobotnych, często realnie przeznaczonych dla cudzoziemców. To kłopoty podobno dobrze rozwijającej się stolicy...

 

Katastrofalną sytuację na runku pracy w Polsce ukazuje fakt, że na prawie 2 miliony mieszkańców Warszawy i 500.000 dojeżdżających do pracy spoza Warszawy, jest w warszawskim urzędzie pracy tylko 335 ofert. W warszawskim urzędzie pracy zarejestrowanych jest ponad 56.000 bezrobotnych. 

 

Często są to oferty robiące wrażenie przeznaczonych dla konkretnych cudzoziemców. Posiadający w Polsce sklepy i firmy cudzoziemcy, np. z Azji, gdy chcą zatrudnić swojego krewnego z ojczyzny, muszą najpierw udowodnić, że nie ma w Polsce chętnych na dane stanowisko. By uzyskać takie zaświadczenie, cudzoziemcy kierują do urzędów pracy oferty, w których jako warunek zatrudnienia podana jest znajomość języka chińskiego, wietnamskiego, itp. Zazwyczaj znajomość takiego języka na owym stanowisku jest w Polsce zbędna.

 

Na 335 ofert pracy, prawie 100, zawiera wymagania znajomości języka obcego. Jest to zrozumiałe w wielu wypadkach, ale czy we wszystkich? Wśród ogłoszeń są takie, które poszukują: handlowców z znajomością chińskiego, ormiańskiego, hinduskiego, wietnamskiego, sekretarki medycznej i operatora obrabiarki z znajomością ukraińskiego, montera kanałów wentylacyjnych i pomocy domowej z znajomością rosyjskiego, asystenta do spraw sprzedaży i handlowca z znajomością wietnamskiego, specjalistów do spraw obsługi klientów z znajomością rosyjskiego, pakistańskiego i hinduskiego, specjalistów do spraw handlu z znajomością pakistańskiego i hinduskiego, menadżera regionalnego z znajomością rosyjskiego, trenera personalnego z znajomością arabskiego, kucharzy z wietnamskim, dyrektora operacyjnego z hebrajskim, przedstawiciela handlowego z pakistańskim i hinduskim, ormiańskim, menadżera wykonawczego z tureckim, przedstawiciela handlowego z arabskim, pakistańskim i hinduskim, stylistkę paznokci z wietnamskim, dyrektora do sieci bezprzewodowej z chińskim, specjalistę do spraw sprzedaży z pakistańskim i hinduskim, specjalistę do spraw przetargów z chińskim, głównego dyrektora technicznego z koreańskim, dyrektora z pakistańskim i hinduskim, asystenta zarządu z chińskim, młodszej kucharki z hindi, konsultanta technicznego i produkcyjnego do spraw recyclingu ferrochromów z rumuńskim, sprzedawcę z wietnamskim, referenta z znajomością nepalskiego i hindi, konsultanta z znajomością hindi, asystenta do spraw sprzedaży z wietnamskim, specjalistę kucharza w kebabie z arabskim, mechaników samochodów ciężarowych z rosyjskim i ukraińskim.

 

Dodatkowo wśród 335 ogłoszeń o pracę (235 bez ogłoszeń wymagających znajomości języka obcego), 30 przeznaczonych jest tylko dla osób niepełnosprawnych. Poszukiwanych jest 9 niepełnosprawnych na etat pracownika sprzątającego, w tym sprzątającego jednostkę wojskową. Czterech niepełnosprawnych ochroniarzy, w tym jeden do placówki administracji publicznej. Oraz dwie tłumaczki z niemieckiego, specjalista do spraw logistyki, pracownik sali konferencyjnej, konwojent pomocnik kierowcy, pracownik infolinii, operator wtryskarki, dwie księgowe, dwie salowe, informatyk, przedstawiciel handlowy, projektant wszywek, pomoc biurowa, asystent, dermokonsultantka. Dla pracodawców niepełnosprawni mają tą zaletę, że nie trzeba wydawać pieniędzy na ich ubezpieczenie, i można dostać dofinansowanie do ich miejsca pracy z funduszy publicznych.

 

Około 175 ogłoszeń przeznaczonych jest dla osób posiadających specjalistyczne wykształceń, specjalne umiejętności zawodowy, specjalne uprawnienia.

 

Jan Bodakowski

fot:scx.hu

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU i FILMU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst i film w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu lub filmu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną