Media

SKANDALICZNY WPIS: „Brawo panie Tomaszu – ksiadz zalewski to nie rak tylko torbiel a torbiel mozna wyciac”

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski poinformował na swoim blogu, że Gazeta Polska ostatecznie zerwała z nim współpracę. Od soboty ks. Isakowicz publikuje swoje teksty w Prawy.pl.

 

"Zostałem poinformowany, że również w najbliższym numerze tygodnika "Gazeta Polska" nie zostanie dopuszczony do druku mój felieton, choć do redakcji wysłałem go w umówionym terminie. Równocześnie pan redaktor naczelny Tomasz Sakiewicz, bez jakiejkolwiek wcześniejszej rozmowy, zaatakował mnie publicznie na portalu Niezalezna.pl. Oczywiście bez prawa do obrony" – napisał na swoim blogu ks. Isakowicz.

Ks. Isakowicz dodał również: "Oczywiście także, zgodnie z obyczajami tego portalu, od razu zamieszczone zostały agresywne posty, które naruszają moją godność osobistą. Wystarczy przeczytać jeden z nich: "Brawo panie Tomaszu -ksiadz zalewski to nie rak tylko torbiel a torbiel mozna wyciac bez skutkow ubocznych". A jak "wycinanie" będzie się w najbliższej przyszłości odbywało, to chyba łatwo jest to przewidzieć".

Całość na blogu: http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=14&nid=9137

Ocenę tego wydarzenia pozostawiamy Państwu, my zaś z przyjemnością informujemy, że ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski swoje felietony będzie publikował u nas.

Oto pierwszy z nich: http://www.prawy.pl/felieton/5222-nazista-tiahnybok-wkracza-na-polskie-salony

AG

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

105 komentarzy

105 Komentarzy

 1. moherowy beret

  9 marca 2014 at 09:00

  Można zajrzeć na Niezależną.pl i przeczytać artykuł pana Sakiewicza,który uruchomił ordynarne/prostackie komentarze.Aż dziw bierze,że klubowicze GP reprezentują taki poziom agresji.Wynika,że jeżeli ktoś nie myśli tak jak GP,to jest już agentem moskiewskim.Innych opcji nie dopuszczają.

 2. Adam

  9 marca 2014 at 09:27

  No niestety ale klub GP i portal niezalezna.pl strasznie zeszły na psy. Cenzura nie tylko w artykułach ale i komentarzach, jestem zszokowany że portal o takiej nazwie ucieka się do agresywnej cenzury, 90% ludzi tam obecnych jest zaślepionych nienawiścią do Rosji, przez co nie są w stanie zauważyć jakie gierki polityczne toczą się wokół Ukrainy…

  Jednocześnie chciałem pochwalić portal prawy.pl za praktyczny brak cenzury komentarzy, o umieszczanie artykułów ukazujący różne poglądy na dany temat, dzięki czemu to czytelnik może sam dojść do swojego zdania. Tak trzymać.

 3. Jan

  9 marca 2014 at 09:34

  No panie Tomaszu Sakiewicz chyba pan przesadził i to grubo.Bliższy Prawdy jest Ks.Tadeusz

 4. moherowy beret

  9 marca 2014 at 10:02

  My tu gadu-gadu,a rezerwy złota Ukrainy zostały wywiezione dzisiejszej nocy z Kijowa:http://wolna-polska.pl/wiadomosci/ukraina-wywieziono-rezerwe-zlota-ukrainy-2014-03.
  Opis wydarzenia wygląda jak mroczny scenariusz filmowy.

 5. Tie-Fighter

  9 marca 2014 at 10:05

  Sakiewicz wraz ze swoimi mediami, już wielokrotnie udowodnił, że stosuje swoiście pojmowaną wolność słowa, co szczególnie dobrze widać w polu komentarzy. Jakakolwiek opinia odmienna od głównej zatwierdzonej linii, jest publikowana tylko po to, by mogło się nad nią popastwić kilku etatowych troglodytów, ale jakakolwiek odpowiedź, czy riposta, nie ma już szans na opublikowanie, co ma niby stwarzać wrażenie, iż to troglodyci okazali się tak bardzo inteligentni, że oponent zrezygnował z dalszej dyskusji. Jednym słowem obrzydliwa manipulacja, co stawia Niezależną.pl, i GPC w jednym rzędzie ze szmatławcem Szechtera, a to już nawet nie najniższa półka, tylko pukanie w dno od spodu.

 6. Daniel

  9 marca 2014 at 10:59

  No niestety Panie Sakiewicz, od dzisiaj jest Pan dla mnie zerem. Małym, ciemnym człowiekiem, płatnym pachołkiem i zdrajcą.

 7. Jasiu PUKWATEREK

  9 marca 2014 at 11:10

  @ Czy Ojciec Święty już odpisał i przeprosił Sakiewicza za to że metrpolitą warszawskim chciał mianować biskupa Wielgusa a nie eurobiskupa Nycza przyjaciela Chrabiego Bul Bronka

 8. moherowy beret

  9 marca 2014 at 11:12

  W imię demokracji zaczęto budować na Ukrainie szubienice:
  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/ukraina-demonokracja-nadeszla-powstaja-szubienice-2014-03

 9. siwekperu

  9 marca 2014 at 12:33

  Czy to jest skandaliczne? – to zwyczajny, normalny wpis jak najbardziej zgodny z linia polityczno/moralna jaka na codzien uprawiana jest na niezaleznej czy GP, tak ze nie ma tu nic nadzwyczajnego. Sakiewicz wychodzi z prostego zalozenia, ze kazda osoba ktora nie lobbuje na rzecz natychmiastowej agresji na Rosje jest godna potepienia i nie wazne w jaki sposob takowe bedzie sie dokonywac…i tak trzymac panie Sakiewicz!!! spoleczenstwo samo potrafi po pewnym czasie dokonac poprawnej weryfikacji i oddzielic ziarno od plew.

 10. Skanderbeg

  9 marca 2014 at 13:04

  Sakiewicz buduje sektę. Liczy się wierność,a nie racją.
  Obrzydliwe środowisko. kiedyś atakowali Łysiaka za rzekomy antysemityzm. Potem wywalili bez słowa wyjaśnienia Michalkiewicz. A teraz księdza. Sakiewicz tworzy niezależną od samodzielnego myślenia.

 11. Witold

  9 marca 2014 at 13:41

  Drogi Księże Tadeuszu,
  proszę przyjmij moje skromne wsparcie w tym co piszesz. Zawiodłem się bardzo! na „Gazecie Polskiej”. Byłem jednym z założycieli Klubu GP w Gliwicach, teraz oświadczam o zawieszeniu wszelkiej działalności w Klubie GP do czasu aż red. T.Sakiewicz się nie „poprawi” i nie zrozumie swojego błędu. List otwarty na Niezależna.pl jest skandaliczny!!! nie do przyjęcia.
  Pozdrawiam serdecznie
  Szczęść Boże

  Witold Rymer Gliwice

 12. lukasz24

  9 marca 2014 at 13:54

  Trzeba potepiać banderyzm i gloryfikowanie UPA. I z tym się z Księdzem Tadeuszem zgadzam jednak dlaczego ksiądz nie widzi win drugiej strony konfliktu na Ukrainie czyli win Rosjan którzy są de facto najeźdźcami? Dlaczego nie wspomina o około 120 tysiącach zamordowanych
  Polaków w ramach tzw. „operacji polskiej” dokonanej przez NKWD służby-poprzedniczki KGB a byli kgbisci właśnie rządzą dzisiejszą Rosją. Dzisiejsza Rosja nie chce również wyjaśnić sprawy „obławy augustowskiej”. Jakoś nie widziałem krytycznych głosów ks. Isakowicza w tych sprawach.

 13. victor

  9 marca 2014 at 14:19

  Tylko, ze ksiadz jest sam sobie winnien…kiedy scigal kosciol byl cholubiony i odznaczany…Ks. Zaleski robi wrazenie osoby zagubionej…oczywiscie zgadzam sie co do tego, ze S. wczoraj przesadzil…ale nie ma tego zlego co by na dobre nie wyszlo – wlasnie – widzimy, jaki kaliber ludzki – trzyma z Sakiewiczem…zreszta tak samo tam (niezalezna.pl) bylo gdy Sakiewicz z ksiedzem uwalali arcybiskupa .

 14. baartmr

  9 marca 2014 at 14:20

 15. Art1

  9 marca 2014 at 18:23

  Właściwie Łukasz24 # 14 powiedział to co chciałem powiedzieć ja.To co robi Gaz Pol jest niesłychane,takiej cenzury nie ma nigdzie i to jest podłość.Bp.Wielgus i kard Nic to drugie.Ale nie popadajmy w skarajność,że ks.Isakowicz jest bez skazy.Ma je i to sporo.To co powiedział Łukasz24,ale jest również to co powiedziała + Walentynowicz,co wysłałem księdzu,ale bez odpowiedzi.A należało się odnieść do tego,gdyż oskarżenie było b.ciężkie.W całej karierze Putina,oprócz kilku zagrywek propagandowych nie widzę nic,za co można by tego KGBowca pochwalić.Dla swego osobistego wroka +L.Kaczyńskiego zabił bez mrugnięcia okiem 95 Polaków!

 16. stoLica

  9 marca 2014 at 20:46

  Gazeta masońsko-żydowska, dla zmyłki zwana gazetą Polską.

 17. Wolny

  10 marca 2014 at 08:31

  [quote name=”Art1″]Ale nie popadajmy w skarajność,że ks.Isakowicz jest bez skazy.Ma je i to sporo.[/quote]

  A jakie konkretnie „skazy” ma rzekomo ksiadz Isakowicz Zalewski? Tylko konkretnie, z cytatami. Wiec?

 18. Wolny

  10 marca 2014 at 08:32

  [quote name=”stoLica”]Gazeta masońsko-żydowska, dla zmyłki zwana gazetą Polską.[/quote]

  W istocie jest to gazeta antypolska, oszukancza.

 19. Wolny

  10 marca 2014 at 08:34

  [quote name=”Skanderbeg”]Sakiewicz buduje sektę. Liczy się wierność,a nie racją.
  Obrzydliwe środowisko. kiedyś atakowali Łysiaka za rzekomy antysemityzm. Potem wywalili bez słowa wyjaśnienia Michalkiewicz. A teraz księdza. Sakiewicz tworzy niezależną od samodzielnego myślenia.[/quote]
  [quote name=”Skanderbeg”]Sakiewicz buduje sektę. Liczy się wierność,a nie racją.
  Obrzydliwe środowisko. kiedyś atakowali Łysiaka za rzekomy antysemityzm. Potem wywalili bez słowa wyjaśnienia Michalkiewicz. A teraz księdza. Sakiewicz tworzy niezależną od samodzielnego myślenia.[/quote]

  W samo sedno. Pozdrowienia.

 20. jaro

  10 marca 2014 at 12:34

  dobrze się stało; szkoda tylko, że ksiądz Tadeusz sam nie rzucił szmatławca w kąt, tylko czekał jak oni go „wywalą”; gdyby zrobił to pierwszy, byłby to wtedy pełny sukces; a co do GP to przypomina już od dawna GW; nie ma co liczyć, że redaktorzy z GP staną w interesie Polski i Polaków, gdy nadejdzie czas „wyborów”; dlatego tak jedną G jak i drugą należy wysyłać do Wenezueli, jest tam pilna potrzeba najważniejszych środków do życia, w tym papieru t…; socjalizm ma swoje prawa i potrzeby, zwłaszcza potrzeby …

 21. Szymon

  10 marca 2014 at 16:38

  Tworczosc ks Zalewskiego już dawno budzila kontrowersje bo przeciez to z jego inicjatywy zaczęto strzelać do ksiezy i biskupow w Polsce tytułem rzekomej wspolpracy z SB jak sie potem okazlao strzelano kapiszonami

 22. Grazyna

  11 marca 2014 at 17:05

  Wielkie uznanie dla Księdza Zalewskiego !!Wielki, bardzo mądry i przyzwoity Człowiek. Rusofobia nas daleko nie zaprowadzi. Przesyłam słowa otuchy dla Księdza. Pozdrawiam.

 23. marcin

  12 marca 2014 at 03:21

  niezalezna.pl jest zalezna

 24. Wolny

  14 marca 2014 at 08:23

  [quote name=”Szymon”]Tworczosc ks Zalewskiego już dawno budzila kontrowersje bo przeciez to z jego inicjatywy zaczęto strzelać do ksiezy i biskupow w Polsce tytułem rzekomej wspolpracy z SB jak sie potem okazlao strzelano kapiszonami[/quote]

  Jak konkretnie „z inicjatywy” ks. Isakowicza Zalewskiego rzekomo zaczeto strzelac do ksiezy i biskupow w Polsce „tytulami”? Dawaj konkretne dowody, ze tak bylo. Potrafisz? Co nam jeszcze opowiesz?

 25. Brandi

  10 września 2015 at 22:53

  I think the admin of this site is genuinely working hard in favor of his site,
  as here every information is quality based information.

  my webpage: buy
  twitter followers: http://www.berlin-music-art.com/

 26. Tyree

  11 września 2015 at 13:27

  After I originally commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are
  added- checkbox and now each time a comment is added I recieve
  4 emails with the same comment. Perhaps there is a way you can remove
  me from that service? Many thanks!

  Feel free to visit my website :: buy soundcloud followers: http://www.berlin-music-art.com/soundcloud/

 27. Ali

  17 września 2015 at 05:18

  Do you mind if I quote a couple off your articles as
  long as I provide credit and sources back to your blog?
  My blog site iss in the very same area of interest as yours
  and my users would truly benefit from a lot of the information you present here.
  Please let me know if this okay wioth you. Many thanks!

  Feel frere to surf to my web-site; Student freight shipping: http://Studentunifreight.com/about-us/

 28. Matthias

  7 października 2015 at 22:08

  Why users still use to read news papers when in this technological globe all is
  existing on web?

  my website – bolsas plastico valencia: https://youtu.be/qw0SnIe5MlE?t=1s

 29. Jocelyn

  20 października 2015 at 18:25

  This paragraph is genuinely a pleasant one it assists new net visitors, who are wishing for blogging.

  Here is my webpage Mazie: http://Www.mojoscooters.com/videos/video/2HQ0N2UkxUU/?artist

 30. Mildred

  20 października 2015 at 18:48

  Hi! I could have sworn I’ve visited your blog before
  but after browsing through some of the articles I realized it’s new to me.
  Regardless, I’m definitely delighted I discovered it
  and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

  Take a look at my blog: Best
  Cell Phone Spy App For Android: https://www.Rebelmouse.com/gretchenhodge89/top-cell-spy-goods-to-catch-a-dishonest-partner-1398957078.html

 31. jaro7

  1 listopada 2015 at 20:15

  Od dawna wiadomo że GPC jest tubą propagandową upainy,nie za darmo jej naczelny Sakiewicz otrzymał medal od bezpieki tego tworu państwowego jakim jest UPAina.

 32. Norberto

  14 listopada 2015 at 22:37

  Excellent pieces.Keep posting such kind of info on your
  site. Im really impressed bby your site.
  Hey there, You have performed aan excellent job.I’ll certainly
  digg it and for my part suggest to my friends. I
  am sure they willl be benefited from this site.

  Feel free to visit my web site: gas furnace call 12590
  NY: http://dutchess-heatingandcooling.com/heating-repairs-fishkill/

 33. Venetta

  17 listopada 2015 at 09:35

  You are so awesome! I don’t believe I’ve truly read
  something like this before. So good to discover someone
  with a few original thoughts on this issue. Really..
  many thanks for starting this up. This website is something that’s needed on the web,
  someone with some originality!

  Also visit my web site – Ceuticell: http://bravepatrie.com/culture-medias/Le-11-novembre-devient-la-fete-de,1416

 34. Vida

  18 stycznia 2016 at 06:16

  Basically, ProbiCell is a mixture of probiotics,
  prebiotics, and special enzymes that help rid of the body of acne causing Candida overgrowth.

  Feel free to visit my web blog … light therapy acne scars: http://s3.amazonaws.com/stpacne/index/12.html

 35. Amparo

  18 stycznia 2016 at 19:10

  Personally I feel that affiliate advertising is nonetheless valid
  way to acquire some added cash and already promoting some
  net goods.

  My homepage how to make quick money online in india –
  s3.amazonaws.com: http://s3.amazonaws.com/moneydiger/index/19.html

 36. Salvador

  20 stycznia 2016 at 01:08

  In reality, eMarketer identified out that companies that
  automate their e mail send-outs and telemarketing
  effectively enhanced their conversion prices by 50%, and this is for B2C.

  Feel free to visit my webpage free photo editing software for windows 8.1 (s3.amazonaws.com: http://s3.amazonaws.com/djplayer/index/45.html)

 37. Ophelia

  20 stycznia 2016 at 02:17

  After you have made progress with this dog training, you then begin by walking away along with your back turned.

  My page; how to train a puppy to sit and stand, Alvaro: http://s3.amazonaws.com/dogscute/index/213.html,

 38. Deangelo

  21 stycznia 2016 at 02:40

  Track all essential aspects of projects including their existing status,
  completion date, files and pending tasks.

  Here is my web-site … marketing automation for small business (Francisca: http://s3.amazonaws.com/musicdone/index/19.html)

 39. Sonya

  23 stycznia 2016 at 03:28

  I’m now not positive where you are getting your info, however great
  topic. I must spend a while studying much more or understanding more.
  Thank you for excellent info I used to be looking for this information for my
  mission.

  Have a look at my web site … Nanaimo Chiropractor Doctor: https://www.youtube.com/watch?v=iEDcAX1mS50

 40. Meri

  30 stycznia 2016 at 04:09

  With the many backyard sheds that we offer, likelihood is
  good you will discover exactly what you need.

  Feel free to surf to my blog post … kobalt garage storage lowes (Tyrell: http://s3.amazonaws.com/makesheds/index/15.html)

 41. Curtis

  31 stycznia 2016 at 09:21

  Man, that is a shame.

  Have a look at my site – Free woodworking projects Minwax: http://s3.amazonaws.com/plansshed/index/42.html

 42. Hildegarde

  3 lutego 2016 at 12:50

  Eliot discovered that the effect of the color red produced
  the man seem much more powerful, appealing, and sexually desirable.

  Feel free to surf to my blog … ways to attract husband sexually (Romeo: http://s3.amazonaws.com/mansecret/index/89.html)

 43. Maricela Leidig

  29 stycznia 2017 at 05:36

  wordpress metro themes

 44. Wallace Griffitt

  29 stycznia 2017 at 10:36

  frivolous lola (1998) monella full movie

 45. Pearle Roseboom

  29 stycznia 2017 at 10:36

  Leaflet Distribution Leicester

 46. Damaris Dreiss

  30 stycznia 2017 at 06:40

  Helpful information. Fortunate me I found your site by chance, and I’m shocked why this twist of fate didn’t came about in advance! I bookmarked it.

 47. Rex Sharif

  30 stycznia 2017 at 07:01

  Spot on with this write-up, I truly assume this website wants rather more consideration. I’ll probably be again to read far more, thanks for that info.

 48. Spot on with this write-up, I truly think this website needs much more consideration. I’ll probably be again to read much more, thanks for that info.

 49. Scot Zarlengo

  30 stycznia 2017 at 16:39

  June Havens (Cameron Diaz) and Roy Miller (Tom Cruise) collide with each other at an airport.

 50. Spring Drewing

  30 stycznia 2017 at 17:01

  Can I say that of a relief to uncover somebody that actually knows what theyre preaching about on the web. You actually realize how to bring a concern to light and make it crucial. Workout . should check this out and see why side in the story. I cant believe youre not more well-liked as you definitely develop the gift.

 51. This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 52. Your place is valueble for me. Thanks!…

 53. WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. …

 54. Duty Roster Management Qatar

  5 lutego 2017 at 00:30

  I was very pleased to find this web-site.I wanted to thanks for your time for this wonderful read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 55. Nursing & Ward Management Qatar

  5 lutego 2017 at 00:58

  Can I just say what a relief to find someone who actually knows what theyre talking about on the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. I cant believe youre not more popular because you definitely have the gift.

 56. I discovered your blog site on google and check a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading more from you later on!…

 57. bileti do moskva

  5 lutego 2017 at 13:59

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 58. Fanatics free shipping code

  6 lutego 2017 at 02:40

  I am no longer certain where you’re getting your info, however good topic. I must spend some time learning much more or understanding more. Thank you for great information I used to be looking for this information for my mission.

 59. fanatics promo code

  6 lutego 2017 at 06:07

  Amazing! This blog looks just like my old one! It’s on a completely different topic but it has pretty much the same layout and design. Outstanding choice of colors!

 60. https://Whoisology.Com/

  13 lutego 2017 at 01:32

  I am genuinely delighted to read this web site posts which consists of lots of valuable data, thanks for providing such
  information.

 61. авторадиаторы termal

  13 lutego 2017 at 23:11

  Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 62. купи радиатор

  14 lutego 2017 at 02:50

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 63. hot pink fascinator

  19 lutego 2017 at 20:39

  I’ll right away clutch your rss feed as I can not to find your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Kindly let me realize in order that I may just subscribe. Thanks.

 64. blue fascinators for weddings

  20 lutego 2017 at 02:55

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something that I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 65. Jeanice Ximines

  20 lutego 2017 at 23:02

  Modern sofas

 66. Allie Booton

  20 lutego 2017 at 23:46

  tarjetas pvc

 67. Hans Jason

  21 lutego 2017 at 16:08

  buy viagra online

 68. Carmelia Sundman

  22 lutego 2017 at 07:14

  earn money online

 69. Verdell Herrera

  22 lutego 2017 at 07:16

  top service

 70. Yen Sewell

  22 lutego 2017 at 08:41

  pallet s?t

 71. Margarito Kley

  22 lutego 2017 at 08:56

  sale of the century slot machine

 72. Jamel Vanblaricum

  22 lutego 2017 at 08:59

  iherb coupon code

 73. Del Cinnamond

  23 lutego 2017 at 21:48

  breaking news

 74. Tamara Bly

  26 lutego 2017 at 06:02

  I used to be recommended this blog through my cousin. I am no longer positive whether or not this post is written by means of him as nobody else recognize such distinctive approximately my trouble. You are amazing! Thank you!

 75. turquoise hats and fascinators

  1 marca 2017 at 22:28

  You have brought up a very great details , thankyou for the post.

 76. navy fascinator clip

  2 marca 2017 at 10:29

  Hi my friend! I want to say that this article is awesome, nice written and include almost all important infos. I would like to see more posts like this .

 77. There are some interesting points in time in this article but I don’t know if I see all of them center to heart. There is some validity but I will take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as wellyou have a great blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 78. luton england muslim

  7 marca 2017 at 00:02

  This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 79. meme muayenesi

  7 marca 2017 at 04:00

  You made some decent points there. I looked on the internet for the issue and found most individuals will go along with with your website.

 80. muayyene kanser

  8 marca 2017 at 01:13

  After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

 81. meme kanseri nasil anlasilir

  8 marca 2017 at 04:24

  You made some decent points there. I looked on the internet for the issue and found most individuals will go along with with your website.

 82. muayyene kanser

  10 marca 2017 at 04:12

  When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 83. meme kansei muayenesi nasil yapilir

  10 marca 2017 at 07:23

  I discovered your blog site on google and check a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading more from you later on!…

 84. online shopping boots

  10 marca 2017 at 09:27

  Hey, you employed to write magnificent, but the final couple of posts have been kinda uninteresting… I miss your fantastic writings. Past several posts are just a minor bit out of track! come on!

 85. айфел парфюм

  11 marca 2017 at 23:31

  Can I just say what a relief to find someone who actually knows what theyre talking about on the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. I cant believe youre not more popular because you definitely have the gift.

 86. айфел парфюм бг

  12 marca 2017 at 01:48

  I’m impressed, I must say. Really rarely do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. Your idea is outstanding; the issue is something that not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my search for something relating to this.

 87. womens dress shoes

  15 marca 2017 at 10:18

  Hey, you utilized to publish magnificent, but the last few posts have been kinda boring… I miss your fantastic writings. Past a number of posts are just a tiny bit out of track! come on!

 88. top cam sites

  17 marca 2017 at 15:03

  Way cool, some valid points! I appreciate you making this article available, the rest of the site is also high quality. Have a fun.

 89. top cam sites

  17 marca 2017 at 15:31

  Thanx for the effort, keep up the good work Great work, I am going to start a small Blog Engine course work using your site I hope you enjoy blogging with the popular BlogEngine.net.Thethoughts you express are really awesome. Hope you will right some more posts.

 90. I’m impressed, I must say. Really rarely do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. Your idea is outstanding; the issue is something that not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my search for something relating to this.

 91. light pink fascinator monsoon

  20 marca 2017 at 09:50

  I think this is one of the most significant info for me. And i am glad reading your article. But should remark on some general things, The site style is great, the articles is really great : D. Good job, cheers

 92. айфел парфюм

  21 marca 2017 at 00:44

  Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and practice a little something from their store. I’d prefer to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.

 93. XRumerTest

  21 marca 2017 at 07:02

  Hello. And Bye.

 94. men footwear online shopping

  22 marca 2017 at 08:06

  Hey, you utilized to compose magnificent, but the final handful of posts have been kinda boring… I miss your excellent writings. Past several posts are just a small bit out of track! come on!

 95. content samurai reviews

  22 marca 2017 at 21:53

  I always visit your blog and retrieve everything you post here but I never commented but today when I saw this post, I couldn’t stop myself from commenting here. Fantastic article mate!

 96. Lane Helke

  22 marca 2017 at 22:08

  Excellent post. I simply stumbled upon your blog and also wanted to claim that I’ve really appreciated exploring your blog articles. Regardless I will be subscribing to the nourish and i also hope you write again shortly!

 97. Home Improvement

  24 marca 2017 at 04:13

  Sorry for the enormous review, yet I am truly loving the new Zune, and count on this, as effectively as the perfect testimonials some other These contain published, will aid on your own make your mind up if it is really the straight alternative for oneself.

 98. pale pink fascinator hats

  24 marca 2017 at 11:17

  Whats up very nice website!! Guy .. Beautiful .. Wonderful .. I’ll bookmark your blog and take the feeds additionally¡KI am happy to search out numerous helpful info here within the publish, we want work out more techniques in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 99. shoes sandals online

  24 marca 2017 at 13:12

  I adore studying by way of an post that can make men and girls think. Also, thanks for making it possible for for me to comment!

 100. Shopping

  25 marca 2017 at 23:28

  Apple at the moment incorporates Rhapsody as an application, which is a superb commence, nevertheless it is previously hampered via the incapacity toward keep domestically on your iPod, and contains a dismal 64kbps little bit price tag. If this alterations, then it will fairly negate this advantage for the Zune, but the 10 tunes per thirty day period will nonetheless be a big additionally within just Zune Pass’ like.

 101. women footwear

  26 marca 2017 at 12:10

  Hey, you utilized to write magnificent, but the last number of posts have been kinda boring… I miss your excellent writings. Past a number of posts are just a small bit out of track! come on!

 102. shoe shopping

  28 marca 2017 at 13:54

  Hi, just wanted to mention, I enjoyed this weblog publish. It was valuable. Keep on posting! Also go to my net weblog; ครีมหน้าขาว

 103. laptop recycling

  28 marca 2017 at 16:40

  You have noted very interesting points! ps nice site.

 104. casual shoes online shopping

  28 marca 2017 at 17:06

  Very good weblog publish. I completely value this internet site. Keep writing!

 105. nike outlet

  29 marca 2017 at 10:09

  Thanks for your posting. I would like to say that the first thing you will need to complete is find out if you really need fixing credit. To do that you simply must get your hands on a replica of your credit report. That should never be difficult, since government mandates that you are allowed to be issued one absolutely free copy of the credit report per year. You just have to ask the right people. You can either browse the website with the Federal Trade Commission as well as contact one of the major credit agencies directly.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra