Z kraju

Czeczen oskarżony o walkę w szeregach ISIS

Warszawska prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko, zatrzymanemu dwa miesiące temu przez ABW,   Kyuri A. obywatelowi Federacji Rosyjskiej narodowości czeczeńskiej. Według prokuratury jako żołnierz ISIS brał on udział w wojnie w Syrii. Czeczena oskarżono również o nielegalne posiadanie automatycznej broni palnej.

 

– Z materiałów zgromadzonych przez ABW wynika, że mężczyzna przyjął obowiązki w zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej i brał udział w działaniach zbrojnych na terenie Arabskiej Republiki Syryjskiej. Przebywając w Syrii włączył się w walkę w szeregach ISIS – powiedział rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Zarzuty postawione przez prokuraturę obejmują okres od listopada 2013 r. do końca 2014 r. Mężczyźnie grozi za nie od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

 

Śledztwo przeciwko Czeczenowi rozpoczęło się na wniosek ABW. Z informacji ABW wynika, że Kyuri A. mógł zostać najemnikiem i brać udział w wojnie w Syrii. Od 24 marca mężczyzna przebywa w areszcie, obecnie akt oskarżenia przciw niemu trafił do Sądu Okręgowego w Warszawie. Akt oskarżenia przygotował Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie

 

Przypomnijmy, że będzie to już drugi proces w Polsce, w którym oskarżonymi o przynależność czy wspieranie ISIS są Czeczeni. Pierwszy przeciwko czterem obywatelom Rosji narodowości czeczeńskiej, rozpoczął się w październiku  2016 roku. Proces ten trwa przed Sądem Okręgowym w Białymstoku. Czeczeni mieszkali w Łomży i w Białymstoku. Ich również zatrzymała ABW. W akcie oskarżenia podano, iż grupa ta działała od maja do października 2014 roku w Białymstoku, Łomży, Warszawie i innych miejscach w Polsce, a również w Turcji. Czeczeni mieli tam rekrutować bojowników na tzw. dżihad, oraz zbierać pieniądze (około 9 tys. euro) i  kupować sprzęt paramilitarny, który miał być dostarczany dla bojowników ISIS w Syrii i Iraku. Ostatnio, po dwóch latach aresztu, czterech podjerzanych Czeczenów zwolniono za poręczeniem majątkowym. Proces trwa nadal.

 

źródła – polskieradio.pl, AB

Adam Białous

 

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

241 komentarzy

241 Komentarzy

  1. terry london vip financing

    5 grudnia 2017 at 02:55

    tarot tirada de cartas tarot tirada si o no

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra