Media

Co łączy Michnika z Sakiewiczem? Ostry spadek sprzedaży i… cenzura

Ostatnie wyniki z najnowszych danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy nie są optymistyczne dla Gazety Polskiej Codziennie. Przez ostatni rok odnotowała spadek sprzedaży aż o 27 proc. Internet zwycięża tradycyjną prasę czy raczej cenzura zwyciężyła Strefę Wolnego Słowa?

 

Wydawałoby się, że Gazeta Polska Codziennie dokona wyłomu w zamurowanym od kilku lat polskim systemie prasowym. Oprócz bowiem Naszego Dziennika i "konserwatywnego" epizodu dziennika Rzeczpospolita czytelnik o poglądach prawicowych nie miał stałego źródła informacji i komentarzy jakich oczekiwał.

Ostatnie jednak dane Związku Kontroli Dystrybucji Prasy przygotowane dla portalu Wirtualnemedia.pl nie napawają optymizmem. Sprzedaż ogółem Gazety Polskiej Codziennie w styczniu 2013 r. wynosiła 29 813 egz., natomiast w styczniu 2014 r. już tylko 21 783 egz.

To największy bo aż 26,94 proc. spadek sprzedaży ze wszystkim dzienników ogólnopolskich w przeciągu ostatniego roku. Nawet lecąca ostro w dół Gazeta Wyborcza, która od lat ma coraz niższą sprzedaż nie zanotowała takiego spadku, który za ten okres wyniósł 14,17 proc.

 

Zobacz pełne dane: „Gazeta Polska Codziennie” i „Gazeta Wyborcza” ostro w dół >>

Medioznawcy i analitycy rynku prasowego tłumaczą spadek sprzedaży prasy drukowanej obserwowany w ostatnich latach rozwojem nowoczesnych technologii, w tym przede wszystkim Internetu i poszukiwaniem przez czytelników treści w wirtualnym świecie – szybszym w przekazie informacji i przede wszystkim tańszym.

Zastanawia jednak ogromna skala spadku GPC na tle innych. Spadek aż prawie o 27 proc. nie da się porównać ze spadkiem Faktu: – 2,64 proc. czy Dziennik Gazeta Prawna: – 3,27 proc. A także innych tytułów prasy codziennej, których spadki nie przekraczają – 5 proc, a które wpisują się ww. tendencję wypierania druku przez Internet.

Gdy dodamy jeszcze odnotowany wzrost sprzedaży takich dzienników jak Super Express o 3 proc. i aż 15,69 proc. wzrostu Gazeta Giełdy Parkiet logiczne wydaje się, że spadek sprzedaży Gazety Polskiej Codziennie musi wynikać z przyczyn poza rynkowych.

Ostatnio Gazeta Polska Codziennie, która skupia się ze swoją ofertą informacyjną dla czytelników prawicowych zaangażowała się w konflikt na Ukrainie po stronie opozycji, bagatelizując sprawę głównego w niej udziału organizacji Prawy Sektor oraz Swobody jawnie nawiązujących do antypolskiej i ludobójczej tradycji UPA Stepana Bandery.

Gdy w środowiskach prawicowych z tej okazji przypominano zbrodnie UPA i zwracano uwagę, że na Majdanie liczne są portrety Stepana Bandery i czerwono-czarne flagi UPA publicystka niezalezna.pl – internetowej mutacji GPC Katarzyna Gójska-Hejke stwierdziła:

"Przyznam, że trudno mi zrozumieć tych, którzy w chwilach największego wolnościowego zrywu Ukraińców chcą za wszelką cenę skupić uwagę Polaków na karcie naszej najbardziej bolesnej wspólnej historii".

Doliwy do ognia dolały ciągłe próby cenzurowania publicystyki ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, który w swych felietonach w Gazecie Polskiej informował o antypolskiej działalności i wypowiedziach liderów ukraińskiej opozycji, w tym neobanderowskiej Swobody. Ostatecznie bez uprzedzenia ostatni felieton ks. Isakowicza-Zaleskiego nie został wydrukowany, a sam publicysta został wyrzucony przez Tomasza Sakiewicza z redakcji i dodatkowo oskarżony o służenie Rosji.

Rozczarowania nie kryli sami czytelnicy Gazety Polskiej i organizatorzy jej Klubów dyskusyjnych w Polsce. Oto kilka opinii zebranych na portalu Prawy.pl i jego profilu na Facebooku, na których opublikowaliśmy felieton ks. Isakowicza-Zalewskiego po wyrzuceniu z GP:

"Zawiodłem się bardzo! na "Gazecie Polskiej". Byłem jednym z założycieli Klubu GP w Gliwicach, teraz oświadczam o zawieszeniu wszelkiej działalności w Klubie GP do czasu aż red. T. Sakiewicz się nie "poprawi" i nie zrozumie swojego błędu".

"Sakiewicz buduje sektę. Liczy się wierność, a nie racją. Obrzydliwe środowisko. kiedyś atakowali Łysiaka za rzekomy antysemityzm. Potem wywalili bez słowa wyjaśnienia Michalkiewicz. A teraz księdza. Sakiewicz tworzy niezależną od samodzielnego myślenia".

"Sakiewicz wraz ze swoimi mediami, już wielokrotnie udowodnił, że stosuje swoiście pojmowaną wolność słowa, co szczególnie dobrze widać w polu komentarzy".

"GP z przykrością musze stwierdzić ze niniejszym została zdyskredytowana w moich oczach".

"Stosunkowo nie długo interesuje się polską polityką i zaczynałem od GP, ale szybko tam dało się wyczuć stronniczość publikacji".

"No niestety ale klub GP i portal niezalezna.pl strasznie zeszły na psy. Cenzura nie tylko w artykułach ale i komentarzach, jestem zszokowany że portal o takiej nazwie ucieka się do agresywnej cenzury, 90% ludzi tam obecnych jest zaślepionych nienawiścią do Rosji, przez co nie są w stanie zauważyć jakie gierki polityczne toczą się wokół Ukrainy…"

"Można zajrzeć na Niezależną.pl i przeczytać artykuł pana Sakiewicza, który uruchomił ordynarne/prostackie komentarze. Aż dziw bierze, że klubowicze GP reprezentują taki poziom agresji. Wynika, że jeżeli ktoś nie myśli tak jak GP, to jest już agentem moskiewskim. Innych opcji nie dopuszczają."

 

Przeczytaj także: SKANDALICZNY WPIS: "Brawo panie Tomaszu – ksiadz zalewski to nie rak tylko torbiel a torbiel mozna wyciac" >>

Aby odbudować sprzedaż Gazety Polskiej Codziennie lub zniwelować tak drastyczny spadek przed Tomaszem Sakiewiczem stoi więc zadanie odbudowania zaufania czytelników, głównie na polu polityki historycznej, ale także większej swobody wypowiedzi.

 

Na razie jednolitofrontowy przekaz, brak dyskusji i oskarżanie wszystkich inaczej myślących o agenturę Rosji każe wziąć Strefę Wolnego Słowa – jak określa się same środowisko Gazety Polskiej – w wielki cudzysłów.

Barbara Czapska

fot. Wikimedia Commons/Ryszard Hołubowicz

    
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

75 komentarzy

75 Komentarzy

 1. jaro

  11 marca 2014 at 11:03

  Sakiewicz jest tak zapatrzony w siebie i wykonuje zlecone zadania, że nie ma już szans na odbudowę zaufania do siebie i swojej gazety; to dobrze – otworzą się oczy niektórym na ten cały ich kramik związany z PiS-em – po prostu kolejną partią systemową, u koryta; Polska musi iść inną drogą i z innymi ludźmi do prawdziwej wolności, niezależności i bogactwa; już jest taka możliwość – RN i KNP – trzeba się tylko trochę zmobilizować, przestać oglądać telewizora i słuchać radio, pójść na spotkania z tymi ludźmi, zacząć działać, a Polska będzie nasza

 2. victor

  11 marca 2014 at 12:07

  nie ma ludzi niezastapionych, a jak nie ma ludzi niezastapionych, to i nie ma niezastapionych mediow…te ciagle nawracanie sie badz ciagle nowe reformy na pismie – przez ostanie cwierc wieku w -trzeciej- przypominaja zywcem wczesny prl…A Polska gore – chyba nie trzeba prawic czego Polska sie domaga (?)

 3. Grzegorz

  11 marca 2014 at 12:36

  Moja odpowiedz na znak pokoju od Sakiewicza.Po czym mnie wyrzucili.
  Grzegorz | 12.05.2013 [13:16].
  „Znak Pokoju „
  Teraz przekazujecie ” znak pokoju” , a jeszcze nie dawno Pan redaktor Sakiewicz mowil , ze to agenturalna stacja radiowo – telewizyjna ,poniewaz korzysta z przekaznikow na Syberi , ale Ojciec Tadeusz nie zapraszal na inauguracje Tv Trwam czy Radia Maryja J. Zakowskiego / G W. / czy marksistowskiego ideologa Longina Pastusiaka , ktory umacnial przyjazn z bratnim narodem radzieckim ,ale kochal bardzo dolary marki zachodnie ,to tak jest ,ze nie widzi sie swojego pod nosem a widzi sie czjes pod lasem .(Morus: „Nie dawno – czyli 16 lat temu i nie redaktor Sakiewicz tylko red. Wierzbicki pisał o stacji na Syberii. Pozdrawiam)

 4. jacek

  11 marca 2014 at 17:51

  Jeden warty drugiego!

 5. Wolny

  14 marca 2014 at 02:16

  Sakowicz i spolka to po prostu szkodnicy. Zeby Gazeta Polska zaslugiwala na swoja nazwe, Sakowicz powinien przestac byc jej naczelnym, i nie powinno byc tam swirow w rodzaju Liesiewicza, czy jak mu tam. Obecna Gazeta Polska tak zasluguje na swoja nazwe jak sowiecka Prawda zaslugiwala na swoja.

 6. Jarek

  6 maja 2014 at 13:20

  Spróbujcie pod dowolnym artykułem na niezalezna.pl zadać w komentarzach pytanie np. takiej treści: Dlaczego cenzurujecie niewygodne opinie a przepuszczacie wulgarne i obraźliwe, ale nie demaskujące waszej prawdziwej działalności? Gwarantuje, że taki wpis nie przejdzie!

 7. Sondra Bellina

  29 stycznia 2017 at 05:29

  Electrician Brisbane

 8. Royce Hoinacki

  29 stycznia 2017 at 10:37

  prezenty na Dzien Dziecka

 9. Rich Pastorino

  19 lutego 2017 at 18:20

  sklep z butami

 10. Nicolasa Sadik

  20 lutego 2017 at 23:02

  human edited directory

 11. Evita Doing

  20 lutego 2017 at 23:45

  Criminal Lawyer

 12. Julissa Naftzinger

  23 lutego 2017 at 21:52

  lap trinh iOS

 13. Crystal

  28 lutego 2017 at 23:55

  To jednak coś z magii, zwłaszcza że w swojej
  dokumentacji mam kilka pism z Działu Ekspertyz Szkód Transportowych i OC z
  definitywną i twardą jak beton odmową.

 14. Nasza firma prowadzi działalność w zakresie pomocy osobom fizycznym i podmiotom
  gospodarczym w uzyskaniu najkorzystniejszego odszkodowania powypadkowego jak również odszkodowań należnych w
  związku z błędami medycznymi oraz szeroko pojętymi
  szkodami majątkowymi.

 15. Alat pemadam api

  30 kwietnia 2017 at 09:06

  I see something truly special in this internet site.

 16. Chicago star wars

  30 kwietnia 2017 at 18:41

  Well I truly enjoyed reading it. This information procured by you is very practical for correct planning.

 17. Rosalina Engelberg

  8 maja 2017 at 00:38

  luxury properties for sale Talis Park naples fl

 18. yacht rental dubai price

  10 maja 2017 at 21:50

  Rattling superb visual appeal on this website , I’d value it 10 10.

 19. free annual credit report

  20 maja 2017 at 05:23

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something informative to read?

 20. progressive car insurance

  20 maja 2017 at 20:28

  Very well written information. It will be valuable to anyone who utilizes it, as well as myself. Keep doing what you are doing – looking forward to more posts.

 21. اختبار الذكاء

  21 maja 2017 at 23:33

  excellent post, very informative. I wonder why the other specialists of this sector don’t notice this. You must continue your writing. I’m confident, you have a huge readers’ base already!

 22. white fascinator hat

  24 maja 2017 at 19:37

  I gotta favorite this site it seems very helpful invaluable

 23. Travel to Dubai

  26 maja 2017 at 16:47

  Glad to be one of many visitors on this amazing website : D.

 24. Some times its a pain in the ass to read what blog owners wrote but this internet site is rattling user friendly! .

 25. Phila fitness

  1 czerwca 2017 at 20:08

  i never ever would assume

 26. catering service in ghaziabad

  2 czerwca 2017 at 15:03

  Some genuinely interesting details you have written.Assisted me a lot, just what I was searching for : D.

 27. Fifaqq

  6 czerwca 2017 at 02:04

  Good – I should certainly pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task.

 28. Domino Online

  6 czerwca 2017 at 05:04

  Very interesting topic, appreciate it for putting up. „Ok. Sex is fine. Sex is good. Sex is GREAT Okay, okay, we need men for sex… Do we need so many” by Sybil Adelman.

 29. MacauBet

  6 czerwca 2017 at 15:15

  Just wanna input on few general things, The website style is perfect, the articles is very excellent : D.

 30. how to get a free vacation

  10 czerwca 2017 at 19:47

  I saw a lot of website but I conceive this one contains something extra in it in it

 31. motion graphics in dubai

  10 czerwca 2017 at 23:26

  Nice blog here! Also your website loads up fast! What web host are you the use of? Can I am getting your associate hyperlink to your host? I desire my website loaded up as fast as yours lol

 32. taking a year off to travel

  11 czerwca 2017 at 05:00

  Glad to be one of many visitors on this awe inspiring site : D.

 33. things to do in France

  11 czerwca 2017 at 07:50

  Wow that was odd. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say fantastic blog!

 34. Geld verdienen

  12 czerwca 2017 at 06:22

  whoah this blog is fantastic i love reading your posts. Keep up the good work! You know, a lot of people are searching around for this info, you could help them greatly.

 35. Geico car insurance

  12 czerwca 2017 at 18:09

  I genuinely enjoy examining on this web site, it holds fantastic articles.

 36. полети от софия

  13 czerwca 2017 at 13:47

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 37. 49980a

  14 czerwca 2017 at 02:32

  I enjoy your writing style truly enjoying this web site.

 38. apps for pc

  14 czerwca 2017 at 14:28

  Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a weblog web site? The account helped me a appropriate deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered vibrant transparent concept

 39. Restaurant in San Jose

  15 czerwca 2017 at 03:19

  nicee content keep writing

 40. The Paine Project

  15 czerwca 2017 at 17:18

  OK, you outline what is a big issue. But, can’t we develop more answers in the private sector?

 41. Rajabhat

  15 czerwca 2017 at 20:18

  This is a topic close to my heart cheers, where are your contact details though?

 42. adventure activities in Mauritius

  15 czerwca 2017 at 20:43

  You got a very excellent website, Glad I detected it through yahoo.

 43. home accessories

  16 czerwca 2017 at 09:07

  Regards for all your efforts that you have put in this. very interesting info .

 44. post natal massage singapore

  18 czerwca 2017 at 21:33

  Wow that was unusual. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say excellent blog!

 45. Diorio International Reality

  20 czerwca 2017 at 02:25

  Nice piece of info! May I reference part of this on my blog if I post a backlink to this webpage? Thx.

 46. try url

  20 czerwca 2017 at 16:11

  Excellent weblog right here! Additionally your site loads up very fast! What web host are you the usage of? Can I get your affiliate hyperlink for your host? I desire my website loaded up as quickly as yours lol

 47. her response

  20 czerwca 2017 at 21:35

  Very good blog! Do you have any hints for aspiring writers? I’m hoping to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely overwhelmed .. Any recommendations? Kudos!

 48. uk political news

  21 czerwca 2017 at 11:30

  I’d constantly want to be update on new posts on this site, saved to bookmarks! .

 49. LED Deckenleuchte

  24 czerwca 2017 at 19:14

  I like this web site its a master peace ! Glad I observed this on google .

 50. Reef Octopus In Sump Protein Skimmers

  25 czerwca 2017 at 03:07

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 51. home insurance

  25 czerwca 2017 at 15:24

  very good post, i certainly love this website, carry on it

 52. Nationwide quote for auto and home

  27 czerwca 2017 at 01:08

  Hey, you used to write great, but the last several posts have been kinda boringK I miss your super writings. Past several posts are just a little out of track! come on!

 53. WordPress Fehler

  27 czerwca 2017 at 15:31

  There is evidently a bundle to realize about this. I feel you made certain nice points in features also.

 54. Some truly superb information, Glad I detected this. „The trick is to make sure you don’t die waiting for prosperity to come.” by Lee Iacocca.

 55. self catering accommodation in Maun

  28 czerwca 2017 at 13:06

  very good post, i actually love this website, carry on it

 56. self catering accommodation in Dodoma

  28 czerwca 2017 at 17:58

  You should take part in a contest for the most effective blogs on the web. I’ll recommend this web site!

 57. Terrilyn Verkamp

  29 czerwca 2017 at 05:36

  harrisburg dui attorney

 58. download free games

  30 czerwca 2017 at 00:10

  Some genuinely rattling work on behalf of the owner of this internet site, dead great subject material.

 59. The Midway Gallery

  1 lipca 2017 at 11:02

  Good points – – it will make a difference with my parents.

 60. Campinggas

  1 lipca 2017 at 15:22

  You have brought up a very wonderful details, appreciate it for the post.

 61. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 62. Sonny Duthie

  4 lipca 2017 at 19:48

  An fascinating dialogue is value comment. I feel that you need to write more on this subject, it won’t be a taboo subject but usually individuals are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers

 63. Safety

  6 lipca 2017 at 17:51

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 64. Trevor Yakel

  7 lipca 2017 at 00:54

  I appreciate, cause I found exactly what I was looking for. You’ve ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 65. free state farm auto insurance quote

  8 lipca 2017 at 04:54

  I’d always want to be update on new articles on this web site, saved to favorites! .

 66. Tabung pemadam api

  9 lipca 2017 at 22:01

  so much great info on here, : D.

 67. Would you be interested in exchanging links?

 68. very nice post, i certainly love this website, keep on it

 69. lilac hats and fascinators

  18 lipca 2017 at 12:26

  I must voice my passion for your kind-heartedness supporting folks that require help on this one field. Your real dedication to passing the solution all around appeared to be rather valuable and have constantly allowed associates just like me to attain their aims. Your new warm and friendly guideline denotes a whole lot to me and additionally to my colleagues. Regards; from everyone of us.

 70. This site is my breathing in, really excellent design and perfect written content.

 71. I’d have to check with you here. Which is not something I usually do! I enjoy reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

 72. Bokep Online

  19 lipca 2017 at 17:24

  You made a few nice points there. I did a search on the subject matter and found most folks will have the same opinion with your blog.

 73. CPA marketing

  19 lipca 2017 at 23:56

  It’s onerous to seek out knowledgeable people on this subject, however you sound like you realize what you’re talking about! Thanks

 74. BennySorge

  20 lipca 2017 at 08:35

  wh0cd983512 buy toradol

 75. fascinator turquoise

  20 lipca 2017 at 10:29

  Great remarkable issues here. I¡¦m very happy to peer your post. Thanks so much and i’m taking a look forward to contact you. Will you kindly drop me a e-mail?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra