Media

Co łączy Michnika z Sakiewiczem? Ostry spadek sprzedaży i… cenzura

Ostatnie wyniki z najnowszych danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy nie są optymistyczne dla Gazety Polskiej Codziennie. Przez ostatni rok odnotowała spadek sprzedaży aż o 27 proc. Internet zwycięża tradycyjną prasę czy raczej cenzura zwyciężyła Strefę Wolnego Słowa?

 

Wydawałoby się, że Gazeta Polska Codziennie dokona wyłomu w zamurowanym od kilku lat polskim systemie prasowym. Oprócz bowiem Naszego Dziennika i "konserwatywnego" epizodu dziennika Rzeczpospolita czytelnik o poglądach prawicowych nie miał stałego źródła informacji i komentarzy jakich oczekiwał.

Ostatnie jednak dane Związku Kontroli Dystrybucji Prasy przygotowane dla portalu Wirtualnemedia.pl nie napawają optymizmem. Sprzedaż ogółem Gazety Polskiej Codziennie w styczniu 2013 r. wynosiła 29 813 egz., natomiast w styczniu 2014 r. już tylko 21 783 egz.

To największy bo aż 26,94 proc. spadek sprzedaży ze wszystkim dzienników ogólnopolskich w przeciągu ostatniego roku. Nawet lecąca ostro w dół Gazeta Wyborcza, która od lat ma coraz niższą sprzedaż nie zanotowała takiego spadku, który za ten okres wyniósł 14,17 proc.

 

Zobacz pełne dane: „Gazeta Polska Codziennie” i „Gazeta Wyborcza” ostro w dół >>

Medioznawcy i analitycy rynku prasowego tłumaczą spadek sprzedaży prasy drukowanej obserwowany w ostatnich latach rozwojem nowoczesnych technologii, w tym przede wszystkim Internetu i poszukiwaniem przez czytelników treści w wirtualnym świecie – szybszym w przekazie informacji i przede wszystkim tańszym.

Zastanawia jednak ogromna skala spadku GPC na tle innych. Spadek aż prawie o 27 proc. nie da się porównać ze spadkiem Faktu: – 2,64 proc. czy Dziennik Gazeta Prawna: – 3,27 proc. A także innych tytułów prasy codziennej, których spadki nie przekraczają – 5 proc, a które wpisują się ww. tendencję wypierania druku przez Internet.

Gdy dodamy jeszcze odnotowany wzrost sprzedaży takich dzienników jak Super Express o 3 proc. i aż 15,69 proc. wzrostu Gazeta Giełdy Parkiet logiczne wydaje się, że spadek sprzedaży Gazety Polskiej Codziennie musi wynikać z przyczyn poza rynkowych.

Ostatnio Gazeta Polska Codziennie, która skupia się ze swoją ofertą informacyjną dla czytelników prawicowych zaangażowała się w konflikt na Ukrainie po stronie opozycji, bagatelizując sprawę głównego w niej udziału organizacji Prawy Sektor oraz Swobody jawnie nawiązujących do antypolskiej i ludobójczej tradycji UPA Stepana Bandery.

Gdy w środowiskach prawicowych z tej okazji przypominano zbrodnie UPA i zwracano uwagę, że na Majdanie liczne są portrety Stepana Bandery i czerwono-czarne flagi UPA publicystka niezalezna.pl – internetowej mutacji GPC Katarzyna Gójska-Hejke stwierdziła:

"Przyznam, że trudno mi zrozumieć tych, którzy w chwilach największego wolnościowego zrywu Ukraińców chcą za wszelką cenę skupić uwagę Polaków na karcie naszej najbardziej bolesnej wspólnej historii".

Doliwy do ognia dolały ciągłe próby cenzurowania publicystyki ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, który w swych felietonach w Gazecie Polskiej informował o antypolskiej działalności i wypowiedziach liderów ukraińskiej opozycji, w tym neobanderowskiej Swobody. Ostatecznie bez uprzedzenia ostatni felieton ks. Isakowicza-Zaleskiego nie został wydrukowany, a sam publicysta został wyrzucony przez Tomasza Sakiewicza z redakcji i dodatkowo oskarżony o służenie Rosji.

Rozczarowania nie kryli sami czytelnicy Gazety Polskiej i organizatorzy jej Klubów dyskusyjnych w Polsce. Oto kilka opinii zebranych na portalu Prawy.pl i jego profilu na Facebooku, na których opublikowaliśmy felieton ks. Isakowicza-Zalewskiego po wyrzuceniu z GP:

"Zawiodłem się bardzo! na "Gazecie Polskiej". Byłem jednym z założycieli Klubu GP w Gliwicach, teraz oświadczam o zawieszeniu wszelkiej działalności w Klubie GP do czasu aż red. T. Sakiewicz się nie "poprawi" i nie zrozumie swojego błędu".

"Sakiewicz buduje sektę. Liczy się wierność, a nie racją. Obrzydliwe środowisko. kiedyś atakowali Łysiaka za rzekomy antysemityzm. Potem wywalili bez słowa wyjaśnienia Michalkiewicz. A teraz księdza. Sakiewicz tworzy niezależną od samodzielnego myślenia".

"Sakiewicz wraz ze swoimi mediami, już wielokrotnie udowodnił, że stosuje swoiście pojmowaną wolność słowa, co szczególnie dobrze widać w polu komentarzy".

"GP z przykrością musze stwierdzić ze niniejszym została zdyskredytowana w moich oczach".

"Stosunkowo nie długo interesuje się polską polityką i zaczynałem od GP, ale szybko tam dało się wyczuć stronniczość publikacji".

"No niestety ale klub GP i portal niezalezna.pl strasznie zeszły na psy. Cenzura nie tylko w artykułach ale i komentarzach, jestem zszokowany że portal o takiej nazwie ucieka się do agresywnej cenzury, 90% ludzi tam obecnych jest zaślepionych nienawiścią do Rosji, przez co nie są w stanie zauważyć jakie gierki polityczne toczą się wokół Ukrainy…"

"Można zajrzeć na Niezależną.pl i przeczytać artykuł pana Sakiewicza, który uruchomił ordynarne/prostackie komentarze. Aż dziw bierze, że klubowicze GP reprezentują taki poziom agresji. Wynika, że jeżeli ktoś nie myśli tak jak GP, to jest już agentem moskiewskim. Innych opcji nie dopuszczają."

 

Przeczytaj także: SKANDALICZNY WPIS: "Brawo panie Tomaszu – ksiadz zalewski to nie rak tylko torbiel a torbiel mozna wyciac" >>

Aby odbudować sprzedaż Gazety Polskiej Codziennie lub zniwelować tak drastyczny spadek przed Tomaszem Sakiewiczem stoi więc zadanie odbudowania zaufania czytelników, głównie na polu polityki historycznej, ale także większej swobody wypowiedzi.

 

Na razie jednolitofrontowy przekaz, brak dyskusji i oskarżanie wszystkich inaczej myślących o agenturę Rosji każe wziąć Strefę Wolnego Słowa – jak określa się same środowisko Gazety Polskiej – w wielki cudzysłów.

Barbara Czapska

fot. Wikimedia Commons/Ryszard Hołubowicz

    
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

92 komentarze

92 Komentarzy

 1. kim

  11 marca 2014 at 10:25

  Sakiewicz cenzuruje i to bezczelnie, dziś rano na głównej w dziale blogi widniał wpis użytkownika IndependentTrader pt. „Ukraina – Kto jest agresorem Rosja czy NATO?” klikam i pisze że „Strona o podanym adresie nie istnieje”. Zaciekawiłem się i poszukałem ten artykuł http://independenttrader.pl/198,ukraina_-_kto_jest_agresorem_rosja_czy_nato.html

  Zespół Sakiewicza nieudolnie cenzuruje, chyba nie mają zaplecza doświadczonych i odpowiednich ludzi od propagandy.

 2. kim

  11 marca 2014 at 10:29

  W Google jeszcze można wyszukać ten artykuł (http://naszeblogi.pl/44978-ukraina-kto-jest-agresorem-rosja-czy-nato).

 3. jaro

  11 marca 2014 at 11:03

  Sakiewicz jest tak zapatrzony w siebie i wykonuje zlecone zadania, że nie ma już szans na odbudowę zaufania do siebie i swojej gazety; to dobrze – otworzą się oczy niektórym na ten cały ich kramik związany z PiS-em – po prostu kolejną partią systemową, u koryta; Polska musi iść inną drogą i z innymi ludźmi do prawdziwej wolności, niezależności i bogactwa; już jest taka możliwość – RN i KNP – trzeba się tylko trochę zmobilizować, przestać oglądać telewizora i słuchać radio, pójść na spotkania z tymi ludźmi, zacząć działać, a Polska będzie nasza

 4. victor

  11 marca 2014 at 12:07

  nie ma ludzi niezastapionych, a jak nie ma ludzi niezastapionych, to i nie ma niezastapionych mediow…te ciagle nawracanie sie badz ciagle nowe reformy na pismie – przez ostanie cwierc wieku w -trzeciej- przypominaja zywcem wczesny prl…A Polska gore – chyba nie trzeba prawic czego Polska sie domaga (?)

 5. Grzegorz

  11 marca 2014 at 12:36

  Moja odpowiedz na znak pokoju od Sakiewicza.Po czym mnie wyrzucili.
  Grzegorz | 12.05.2013 [13:16].
  „Znak Pokoju „
  Teraz przekazujecie ” znak pokoju” , a jeszcze nie dawno Pan redaktor Sakiewicz mowil , ze to agenturalna stacja radiowo – telewizyjna ,poniewaz korzysta z przekaznikow na Syberi , ale Ojciec Tadeusz nie zapraszal na inauguracje Tv Trwam czy Radia Maryja J. Zakowskiego / G W. / czy marksistowskiego ideologa Longina Pastusiaka , ktory umacnial przyjazn z bratnim narodem radzieckim ,ale kochal bardzo dolary marki zachodnie ,to tak jest ,ze nie widzi sie swojego pod nosem a widzi sie czjes pod lasem .(Morus: „Nie dawno – czyli 16 lat temu i nie redaktor Sakiewicz tylko red. Wierzbicki pisał o stacji na Syberii. Pozdrawiam)

 6. jacek

  11 marca 2014 at 17:51

  Jeden warty drugiego!

 7. Stanisław

  11 marca 2014 at 19:01

  Czytałem Gazetę Polską – tygodnik z wypiekami. Od końca zaczynałem. Od felietonów ks. Isakowicza – Zaleskiego, K. Grzybowskiej i powiastek historycznych Łysiaka.
  Będzie mi brakować ich trafnych myśli i poglądów.

  Panie Sakowicz odebrałeś mi Pan z decyzją o przyjaźni z banderowcami możliwości, postrzegania innej Polski i pospołu przyjemności literackiej.
  Na pohybel z Tobą.
  Mój ojciec dostał od Ukraińca kulkę. I to On lub ja powinienem słuchać przeprosin Majdanu.

 8. Wolny

  14 marca 2014 at 02:09

  [quote name=”genderow boniecki”][quote name=”Stanisław”]Czytałem Gazetę Polską – tygodnik z wypiekami. Od końca zaczynałem. Od felietonów ks. Isakowicza – Zaleskiego, K. Grzybowskiej i powiastek historycznych Łysiaka.
  Będzie mi brakować ich trafnych myśli i poglądów.

  Panie Sakowicz odebrałeś mi Pan z decyzją o przyjaźni z banderowcami możliwości, postrzegania innej Polski i pospołu przyjemności literackiej.
  Na pohybel z Tobą.
  Mój ojciec dostał od Ukraińca kulkę. I to On lub ja powinienem słuchać przeprosin Majdanu.[/quote]

  …twoj ojciec był mierną ciipą, i spłodził mierną ciipę… Nie potrafił się obronić, pewnie stękał jak jego mierny synek… Wy zamiast walczyć, kwiczycie jak świnie, stękacie, jęczycie, ciągle chcecie być przepraszani… Wstyd mi za takich jak wy.[/quote]
  Co nam jeszcze powiesz banderowski psychopato? Nie krepuj sie – pokaz nam wiecej swego nastawienia do nas Polakow.

 9. Wolny

  14 marca 2014 at 02:16

  Sakowicz i spolka to po prostu szkodnicy. Zeby Gazeta Polska zaslugiwala na swoja nazwe, Sakowicz powinien przestac byc jej naczelnym, i nie powinno byc tam swirow w rodzaju Liesiewicza, czy jak mu tam. Obecna Gazeta Polska tak zasluguje na swoja nazwe jak sowiecka Prawda zaslugiwala na swoja.

 10. Jarek

  6 maja 2014 at 13:20

  Spróbujcie pod dowolnym artykułem na niezalezna.pl zadać w komentarzach pytanie np. takiej treści: Dlaczego cenzurujecie niewygodne opinie a przepuszczacie wulgarne i obraźliwe, ale nie demaskujące waszej prawdziwej działalności? Gwarantuje, że taki wpis nie przejdzie!

 11. Sondra Bellina

  29 stycznia 2017 at 05:29

  Electrician Brisbane

 12. Tristan Nisonger

  29 stycznia 2017 at 05:29

  windsock and poles

 13. Royce Hoinacki

  29 stycznia 2017 at 10:37

  prezenty na Dzien Dziecka

 14. Rich Pastorino

  19 lutego 2017 at 18:20

  sklep z butami

 15. Nicolasa Sadik

  20 lutego 2017 at 23:02

  human edited directory

 16. Evita Doing

  20 lutego 2017 at 23:45

  Criminal Lawyer

 17. Johnathon Dangelo

  22 lutego 2017 at 08:36

  Payday loans

 18. Haywood Haigwood

  22 lutego 2017 at 08:54

  levofloxacin available generic availability ciprofloxacin generic of what ciprofloxacin private prescription floxin generic equivalent buy ciprofloxacin line ciprofloxacin generic price cvs ofloxacin online mastercard buying ciprofloxacin online ofloxaci

 19. Julissa Naftzinger

  23 lutego 2017 at 21:52

  lap trinh iOS

 20. Crystal

  28 lutego 2017 at 23:55

  To jednak coś z magii, zwłaszcza że w swojej
  dokumentacji mam kilka pism z Działu Ekspertyz Szkód Transportowych i OC z
  definitywną i twardą jak beton odmową.

 21. Nasza firma prowadzi działalność w zakresie pomocy osobom fizycznym i podmiotom
  gospodarczym w uzyskaniu najkorzystniejszego odszkodowania powypadkowego jak również odszkodowań należnych w
  związku z błędami medycznymi oraz szeroko pojętymi
  szkodami majątkowymi.

 22. Josh Scace

  23 kwietnia 2017 at 10:33

  Can I just say what a aid to search out somebody who actually is aware of what theyre talking about on the internet. You undoubtedly know the right way to carry an issue to gentle and make it important. Extra individuals must learn this and understand this side of the story. I cant consider youre not more fashionable since you undoubtedly have the gift.

 23. CaseyniC

  23 kwietnia 2017 at 14:29

  wh0cd169141 Cialis Price

 24. CaseyniC

  23 kwietnia 2017 at 22:22

  wh0cd690384 cialis price

 25. CaseyniC

  24 kwietnia 2017 at 12:42

  wh0cd665670 cialis 20 mg

 26. CaseyniC

  24 kwietnia 2017 at 18:40

  wh0cd43199 homepage here

 27. CaseyniC

  25 kwietnia 2017 at 10:34

  wh0cd12891 generic viagra

 28. CaseyniC

  25 kwietnia 2017 at 12:42

  wh0cd154864 viagra pills

 29. PhyllisGlups

  25 kwietnia 2017 at 14:15

  wh0cd93462 Cialis Online

 30. PhyllisGlups

  26 kwietnia 2017 at 01:17

  wh0cd817780 Cialis Online

 31. CaseyniC

  26 kwietnia 2017 at 04:45

  wh0cd196902 viagra from india

 32. CaseyniC

  27 kwietnia 2017 at 03:35

  wh0cd731519 generic viagra brands

 33. CaseyniC

  27 kwietnia 2017 at 05:29

  wh0cd850720 Buying Cialis

 34. DorothyPoora

  27 kwietnia 2017 at 08:04

  wh0cd623702 viagra

 35. w88

  28 kwietnia 2017 at 08:14

  Hey there I am so happy I found your webpage, I really found you by error, while I was researching on Yahoo for something else, Anyways I am here now and would just like to say thanks for a tremendous post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the minute but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the excellent job.

 36. cool stuff

  28 kwietnia 2017 at 17:07

  You actually make it seem really easy with your presentation but I in finding this matter to be actually something that I feel I’d never understand. It sort of feels too complex and extremely large for me. I am looking forward for your subsequent put up, I will try to get the dangle of it!

 37. Tabung Pemadam kebakaran

  29 kwietnia 2017 at 09:42

  Hello! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to check it out. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Fantastic blog and amazing style and design.

 38. Alat pemadam api

  29 kwietnia 2017 at 22:52

  I’m really enjoying the design and layout of your website. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Excellent work!

 39. Tabung Pemadam api

  30 kwietnia 2017 at 03:45

  I really like what you guys tend to be up too. This kind of clever work and coverage! Keep up the excellent works guys I’ve included you guys to my blogroll.

 40. Alat pemadam api

  30 kwietnia 2017 at 09:06

  I see something truly special in this internet site.

 41. Chicago star wars

  30 kwietnia 2017 at 18:41

  Well I truly enjoyed reading it. This information procured by you is very practical for correct planning.

 42. Alat pemadam api

  30 kwietnia 2017 at 22:37

  Thanks so much for giving everyone remarkably terrific opportunity to discover important secrets from this website. It is usually very enjoyable and as well , full of fun for me and my office friends to visit your website at minimum three times in one week to see the new things you have got. Of course, we’re actually pleased with all the dazzling solutions you give. Some 3 facts in this posting are in fact the most efficient I’ve ever had.

 43. Tabung Pemadam kebakaran

  1 maja 2017 at 14:16

  I’m not sure why but this site is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this problem or is it a problem on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 44. manicure

  3 maja 2017 at 06:47

  Hi there superb blog! Does running a blog similar to this require a great deal of work?
  I’ve virtually no understanding of computer programming however I had been hoping to start my
  own blog soon. Anyways, should you have any ideas or techniques for new blog owners please share.
  I understand this is off topic however I simply needed to ask.
  Many thanks!

 45. body transformation

  3 maja 2017 at 08:52

  We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your website provided us with valuable info to work on. You have done a formidable job and our entire community will be grateful to you.

 46. Handle Rude Kids

  3 maja 2017 at 15:18

  Normally I do not learn post on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to take a look at and do it! Your writing style has been surprised me. Thanks, quite nice article.

 47. Buy and sell go karts

  3 maja 2017 at 22:28

  I’m truly enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Exceptional work!

 48. Couples Seeking Men

  4 maja 2017 at 07:09

  I got what you intend, thankyou for posting.Woh I am thankful to find this website through google.

 49. versace clutches

  5 maja 2017 at 04:37

  Normally I don’t learn post on blogs, however I would like to say that this write-up very pressured me to check out and do it! Your writing style has been amazed me. Thanks, very nice post.

 50. Does your blog have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it develop over time.

 51. herbaty owocowe

  6 maja 2017 at 10:36

  Hi, Neat post. There is an issue along with your web site in web explorer, could test this… IE still is the marketplace leader and a good component to other people will pass over your excellent writing due to this problem.

 52. przysmak dla koszatniczki

  6 maja 2017 at 19:02

  I am very happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the random misinformation that’s at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.

 53. piórniki

  7 maja 2017 at 03:03

  Undeniably believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the web the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 54. http://yanistyle.com

  7 maja 2017 at 10:46

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you aided me.

 55. cheap branded bags online

  7 maja 2017 at 17:53

  Whats up very cool website!! Guy .. Excellent .. Wonderful .. I’ll bookmark your site and take the feeds additionally…I’m satisfied to search out a lot of useful info right here within the post, we’d like work out more techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 56. Rosalina Engelberg

  8 maja 2017 at 00:38

  luxury properties for sale Talis Park naples fl

 57. yacht rental dubai price

  10 maja 2017 at 21:50

  Rattling superb visual appeal on this website , I’d value it 10 10.

 58. W 88

  11 maja 2017 at 05:15

  Hello my friend! I wish to say that this article is amazing, great written and include almost all important infos. I’d like to peer extra posts like this .

 59. 500 Hours Yoga TTC India

  11 maja 2017 at 13:12

  Hey! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 60. url

  11 maja 2017 at 20:37

  You made a few good points there. I did a search on the issue and found the majority of folks will go along with with your blog.

 61. careers you can work from home

  14 maja 2017 at 07:20

  Your place is valueble for me. Thanks!…

 62. Hello, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam responses? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me mad so any support is very much appreciated.

 63. Tabung pemadam api

  14 maja 2017 at 21:59

  Good write-up, I’m regular visitor of one’s site, maintain up the excellent operate, and It is going to be a regular visitor for a long time.

 64. usaaa homeowners insurance

  15 maja 2017 at 04:27

  Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such great info being shared freely out there.

 65. After I originally commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now each time a comment is added I get 4 emails with the same comment. Is there any manner you can take away me from that service? Thanks!

 66. Metlife homeowners insurance

  15 maja 2017 at 21:56

  We are a bunch of volunteers and starting a brand new scheme in our community. Your web site offered us with helpful information to paintings on. You have performed an impressive task and our whole community will be grateful to you.

 67. excursions from marrakech

  16 maja 2017 at 03:54

  Hello there, I found your site via Google while looking for a related topic, your web site came up, it looks good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 68. mobile porn

  16 maja 2017 at 09:37

  Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently fast.http://www.kdcqc.com

 69. free IQ test online

  18 maja 2017 at 22:16

  I’m impressed, I must say. Really rarely do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me inform you, you’ve got hit the nail on the head. Your idea is excellent; the problem is one thing that not sufficient individuals are speaking intelligently about. I’m very blissful that I stumbled throughout this in my seek for one thing regarding this.

 70. flat pack container homes

  19 maja 2017 at 05:10

  My coder is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on various websites for about a year and am anxious about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it? Any help would be really appreciated!

 71. zobacz

  19 maja 2017 at 12:05

  Attractive section of content. I simply stumbled upon your web site and in accession capital to claim that I acquire in fact enjoyed account your weblog posts. Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you get entry to consistently rapidly.

 72. Addcrazy

  20 maja 2017 at 01:53

  Thankyou for helping out, superb information.

 73. free annual credit report

  20 maja 2017 at 05:23

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something informative to read?

 74. קמגרה כדורים

  20 maja 2017 at 12:52

  I’ve been surfing online more than 3 hours these days, but I never found any interesting article like yours. It¦s beautiful price sufficient for me. Personally, if all site owners and bloggers made just right content as you probably did, the internet will be much more useful than ever before.

 75. progressive car insurance

  20 maja 2017 at 20:28

  Very well written information. It will be valuable to anyone who utilizes it, as well as myself. Keep doing what you are doing – looking forward to more posts.

 76. best auto insurance

  20 maja 2017 at 22:31

  Thanks , I have recently been searching for info about this topic for ages and yours is the best I’ve discovered so far. But, what about the conclusion? Are you sure about the source?

 77. اختبار الذكاء

  21 maja 2017 at 23:33

  excellent post, very informative. I wonder why the other specialists of this sector don’t notice this. You must continue your writing. I’m confident, you have a huge readers’ base already!

 78. اختبار الذكاء

  22 maja 2017 at 02:41

  Hey there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay. I’m definitely enjoying your blog and look forward to new updates.

 79. Dịch vụ Nhà hàng

  24 maja 2017 at 03:29

  After study a couple of of the blog posts on your web site now, and I really like your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site record and will probably be checking again soon. Pls take a look at my website online as nicely and let me know what you think.

 80. white fascinator hat

  24 maja 2017 at 19:37

  I gotta favorite this site it seems very helpful invaluable

 81. borvestinkral

  25 maja 2017 at 02:41

  My spouse and i felt cheerful that Louis managed to deal with his reports out of the precious recommendations he received out of your web page. It is now and again perplexing to just continually be offering facts many people may have been trying to sell. So we consider we need you to appreciate for that. The specific illustrations you’ve made, the simple site navigation, the relationships your site make it possible to promote – it’s all astounding, and it’s really leading our son and the family know that that idea is enjoyable, and that’s extremely serious. Thank you for the whole lot!

 82. maserati rental washington dc

  26 maja 2017 at 08:22

  Thanks for another informative web site. Where else could I get that kind of info written in such a perfect way? I’ve a project that I am just now working on, and I have been on the look out for such information.

 83. poker online uang asli

  26 maja 2017 at 10:18

  Among the best to cover I’m brand new to running a blog Co łączy Michnika z Sakiewiczem? Ostry spadek sprzedaży i… cenzura – Prawy.pl and definitely savored you’re website. Almost definitely I’m likely to book mark your site . You have got exceptional articles. Cheers for discussing around your web site page. poker online uang asli http://www.feraripoker.org/

 84. hop over to this website

  26 maja 2017 at 10:42

  I precisely wanted to say thanks once again. I’m not certain the things I might have worked on in the absence of these information discussed by you regarding such a situation. This was a real alarming circumstance for me, however , understanding a expert avenue you processed the issue forced me to leap over gladness. Now i’m happy for the help and sincerely hope you really know what an amazing job you have been doing teaching many others with the aid of a blog. I am certain you’ve never come across any of us.

 85. Travel to Dubai

  26 maja 2017 at 16:47

  Glad to be one of many visitors on this amazing website : D.

 86. Randee Tyberg

  27 maja 2017 at 09:54

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out much. I hope to give something back and help others like you aided me.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra