Z kraju

Wiemy, które akta IPN pozostaną utajnione i dlaczego!

Zgodnie z ustawą z dnia 29 kwietnia 2016 r. o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz niektórych innych ustaw Szefowie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) oraz Agencji Wywiadu (AW) dokonali przeglądu materiałów ze zbioru wydzielonego Instytutu Pamięci Narodowej (IPN).

– ABW oraz AW w porozumieniu z Ministrem Koordynatorem Służb Specjalnych skierowały do Prezesa IPN wnioski o nadanie klauzul części dokumentów znajdujących się w dyspozycji IPN. Żaden z dokumentów, o których utajnienie wnioskują szefowie służb cywilnych, nie dotyczy działań służb i ich współpracowników wymierzonych w opozycję antykomunistyczną. Minister Koordynator oraz szefowie służb wnioskując o utrzymanie klauzuli niejawności na dokumentach kierowali się poczuciem odpowiedzialności za bezpieczeństwo państwa polskiego – tłumaczył Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Jak informuje, wnioski kierowane do Prezesa IPN przez Szefa Agencji Wywiadu w zdecydowanej większości dotyczą działań wywiadu technologicznego służb specjalnych PRL. – Wobec faktu, iż ujawnienie tych materiałów mogłoby narazić Skarb Państwa na odpowiedzialność za działania komunistycznych służb AW wnioskuje o utrzymanie klauzul niejawności. Minister Koordynator jest przekonany, że państwo polskie nie może ponosić finansowych konsekwencji nielegalnych działań komunistycznych służb specjalnych – dodaje.

Wnioski kierowane do IPN przez ABW dotyczą w większości przypadków kwestii szyfrów, systemów łączności i dekryptażu stosowanych przez służby, legalizacji oraz lokali konspiracyjnych wykorzystywanych przez SB, a potem także przez UOP czy ABW. Ich ujawnienie mogłoby doprowadzić do poważnych skutków dla bezpieczeństwa państwa. W przypadku lokali konspiracyjnych Szef ABW wystąpił do Prezesa IPN o utrzymanie klauzuli niejawności jedynie na dokumentach pozwalających ustalić lokalizację wymienionych lokali. Materiały dotyczące ich wykorzystania zostaną ujawnione.

Część materiałów zgromadzonych w zbiorze zastrzeżonym dotyczy działań służb związanych z rozpracowywaniem przedstawicielstw dyplomatycznych. Wnioski szefów ABW i AW w tym zakresie dotyczą utrzymania niejawności na tych dokumentach, które mogą obniżyć standard zabezpieczenia siedzib placówek dyplomatycznych. Dokumentami niejawnymi, zgodnie z wnioskami Szefów służb cywilnych, powinny pozostać również personalia funkcjonariuszy służb specjalnych państw zachodnich, zidentyfikowanych przez służby PRL.

Szefowie AW i ABW wnioskują o utrzymanie klauzul niejawności dotyczących Tajnych Współpracowników (TW) i Kontaktów Operacyjnych (KO) służb komunistycznych, którzy kontynuowali współpracę po 1990 roku, o ile ich współpraca nie była wymierzona w opozycję antykomunistyczną i dążenia niepodległościowe Polaków. Wśród TW i KO, których dane pozostać powinny niejawne, nie ma osób pełniących w przeszłości lub obecnie funkcje publiczne.

Szefowie Agencji Wywiadu i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wnioskowali także o utrzymanie niejawności danych Tajnych Współpracowników z krajów obcych, którzy współpracowali ze służbami również po 1990 roku, a ich ujawnienie mogłoby być ze szkodą dla państwa albo narażać ich na niebezpieczeństwo. Odnosi się to głównie do współpracowników polskich służb z krajów arabskich. Ich ujawnienie mogłoby sprowadzić na nich trudne do przewidzenia skutki. Warunkiem koniecznym do tego, by dane współpracowników pozostawały niejawne, było, by ich działania nie były wymierzone w dążenia niepodległościowe Polaków, a także nie były wymierzone w Polonię. W sumie Szef ABW i Szef AW skierowali do Prezesa IPN wnioski o utrzymanie niejawności na dokumentach dotyczących ok. 70 agentów służb.

Należy podkreślić, że Minister Koordynator oraz Szefowie ABW i AW prowadząc prace dotyczące Zbioru Zastrzeżonego kierowali się potrzebą zapewnienia jak największej jawności dokumentacji złożonej w zbiorze wyodrębnionym IPN. Materiałami niejawnymi pozostaną jedynie te dokumenty, których upublicznienie byłoby groźne dla państwa. Wnioski kierowane przez Szefów ABW i AW dotyczą znikomej części dotychczasowego zbioru wydzielonego IPN.

– Odnosząc się do pojawiających się informacji dotyczących terminów prac nad zbiorem zastrzeżonym stwierdzam, że cywilne służby specjalne nie przekroczyły ustawowych terminów. Prace nad zbiorem zastrzeżonym były skomplikowane, zaś ich głównym celem było, by w sposób możliwie najpełniejszy, ale jednocześnie bezpieczny, wskazać te materiały, które mogą zostać upublicznione. Szefowie ABW i AW często wnioskowali o utrzymanie klauzuli nie na całych jednostkach archiwalnych, ale pojedynczych dokumentach. Prace dotyczące zbioru zastrzeżonego prowadzone były bez zbędnej zwłoki – podsumowuje Stanisław Żaryn.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

103 komentarze

103 Komentarzy

 1. Egzorcysta

  14 czerwca 2017 at 19:00

  Dlaczego to takie skaplikowane? Okreslamy date np 01.01.1992 i wszystko zostaje ujawnione co wczesniej mialo miejsce.I kazdy ma prawo isc i ogladac kto i co na niego doniosl.Bez zadnych wyjatkow.Utajnienie wyjatkow moze oznaczac tylko jedna, ze wyjatki donosza do dzis i zajmuja kluczowe stanowiska w rzadzie „polskim”.Mozna rzucic na pozarcie tylko tych co nie zyja i tych ktorzy odmowili dlaszej wspolpracy bo juz nie byili przymuszani,mozna ujawnic tych z opozycji itd, a ci wyjatkowi ktorzy dzis siedza w lawach sejmowych, albo sa slupami,starych kejkutow, pozostana w ukryciu.Ja osobiscie mam gdzies takie niby odtajnienie czegokolwiek.Takie cos moga sobie Zydzi wsadzic , to co nas Polakow dzis interesuje to kto z law sejmowych, i innej masci wladz, nadal nam miesza i czyni niemozliwym, karanie zlodzieji majatku Narodu Polskiego.Zlodzieje ktorzy sa utajnieni i inni maciciele to sa wlasnie ci o ktorych tu najbardziej chodzi.Ale jak tu odatajnic Kalkasteina, czy Singera? Zastanawiajacym jest tez ,ze samo odtajnienie to przciez dopiero pol zwyciestwa, wszystkie kraje odtajnionych w zasadzie powsadzaly do pudla.Nawet takie DDR potrafilo, a w Polsce do dzis nikomu wlos z glowy nie spadal, co swiadczy o tym, ze zadna opozycja wladzy nadal nie ma.Jakby miala, i byla prawdziwa opozycja, z pewnoscia powsadzala by przestepcow, oprawcow i zlodzieji do wiezien.Ale jak tu samego siebie odtajnic i skazac na wiezienie?

  • panMarek

   15 czerwca 2017 at 00:17

   100/100

 2. stan

  14 czerwca 2017 at 19:11

  Albo jest ciągłość sprawowania władzy, albo jej nie ma. Skoro wybory w 1947 (do cna sfałszowane i oczywiście nieważne) i wszystkie następne były ważne (hehehe …), to jest ciągłość i należy płacić za PRL. Coś nasz okupant się pogubił. A ujawnią odgrzewane kotlety i nieistotne sprawy, które następnie nadmuchają do niebotycznych rozmiarów. Nasz polskojęzyczny okupant jest dostatecznie przewidywalny, choć sam może o tym tak do końca nie wie.

  • panMarek

   15 czerwca 2017 at 00:17

   100/100

 3. Zona

  14 czerwca 2017 at 21:31

  są tajne bo wy pisowcy lubujecie się w gierkach teczkami i poza dobieraniem pośmiertnym (sic!) stopni nic nie robicie a dla Polaków to już w ogóle

 4. klawy

  14 czerwca 2017 at 21:39

  To jest kpina z Polski,te sukinsyny z abw i aw teraz będą mieli haki na tych odtajnionych tylko dla nich.k…wa to żenada a nie dobra zmiana.i stary trik z usraela dla bezpieczeństwa państwa.żygać się chce

 5. Art

  14 czerwca 2017 at 22:16

  Egzorcysta powiedział wszystko.To jest po prostu jeszcze jedna blaga.Utajnią Pieronka,Jareckiego,Oscara itp.Odtajnią szewca,który reperował buty Jaruzelskiemu-Wolskiemu.

 6. gieptil

  14 czerwca 2017 at 23:30

  Było nie było, jak to było kto wie? I o to chodzi. Sypanie siatek zagranicznych i ludzi którzy przy nich pracowali jest największą głupotą jakie państwo może zrobić.
  Jest taki dziwny film o służbach, chyba nadal jest w sieci. Tam jest jak Macierewicz zaczyna pacyfikację WSI. Macierewicz pyta oficera o nazwiska agentów. Ten mu odpowiada – obowiązuje mnie dośmiertna tajemnica, jeżeli ujawnię panu nazwiska agentów będę musiał pana zabić, czy nadal chce pan nazwiska tych agentów? ;-))))))))))))))

  • gieptil

   14 czerwca 2017 at 23:41

   Warto rozumieć, że jeżeli polskie podziemie podczas II WŚ było takie skuteczne, to dlatego że rozwinęło niezwykle skuteczny system ochrony tajemnicy. Był cały bardzo inteligentny system. Małe komórki, wiedza tylko kilku ludzi. Jak była wpadka, to wpadało kilka może kilkanaście osób. Reszta wciąż walczyła, reszta wciąż była niewykryta.

   • gieptil

    14 czerwca 2017 at 23:47

    A nawet małe podejrzenie o współpracę z Niemcami oznaczało że do boju ruszali likwidatorzy ( często byli to małolaty po 15 lat ) i zabijali podejrzanego. Prawdopodobnie tak 1/3 tych wyroków i likwidacji dotyczyła ludzi którzy nie zdradzili. Ale to była wojna, życie było tanie, w takich realiach nie dało się inaczej.

  • Egzorcysta

   15 czerwca 2017 at 00:18

   Geptil bardzo cenie Twoje wypowiedzi na prawy.pl, ale tym razem mam wrazenie , ze nie do konca rozumiesz(odebrales), ze chodzi nie o kontrwywiad w pelnym slowa tego znaczeniu, ale zwyklych podpierdalaczy ludzi, ktorzy usilowali zyc jak prawi ludzie, gdzie w takiej sytuacji bywalo, ze oszuali lewactwo u wladzy na to i owo dla smiesznych dzis spraw, a taki „rotenschwatz” na nich napisal donos.Po za tym co tak wlasciwie bylo „szpiegostwem’ ?Np. Donoszenie Niemcom, jak wyglada lotnisko i koszary we Wroclawiu ktore Niemcy sami zbudowali?Dlaczego nie czepia sie nikt bylego glownego geologa Polski ze wywiozl dokumenty o bogactwach naturalnych Polski za ktore Polacy zaplacili 11 miliardow dolarow,ktore wyladowaly w USA jak zostal emerytem? Szpiegostwo na wielka skale to sie nie liczy? Wazniejsze jest pod…pierodlic sasiada ,ze sprzedaje rzodkiewke bez kasy fiskalnej?

 7. Anna

  15 czerwca 2017 at 15:01

  Tłumaczenia IPN są żenujące.

 8. Pingback: http://falschgeldkaufen.blogspot.com/2017/01/wo-kann-ich-falschgeld-kaufen.html

 9. Jacquiline Lambes

  29 czerwca 2017 at 05:24

  utorrent download The Expendables 3

 10. Wei Bonnett

  29 czerwca 2017 at 05:35

  hogan basse uomo

 11. Pingback: binge drinking definition

 12. Pingback: دانلود قسمت هشتم شهرزاد دوم

 13. Pingback: Anna Bell Peaks

 14. Pingback: Isis Love

 15. Pingback: porno

 16. Pingback: porno gratis

 17. Pingback: videos porno

 18. Pingback: porno

 19. Pingback: porno

 20. Pingback: پنجره دوجداره وین تک

 21. Pingback: قیمت پنجره دوجداره در ایران

 22. Pingback: دانلود فیلم سریال عاشقانه

 23. Pingback: Facial Spa Services West Park

 24. Pingback: groin brace support

 25. Pingback: Roof Repair Long Island

 26. Pingback: coin-banks bitcoin

 27. Pingback: coin-banks exchange

 28. Pingback: coin-banks bitcoin

 29. Pingback: anime series

 30. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت سیزده 13

 31. Pingback: https://devpost.com/meditus1

 32. Pingback: Roof Repair Long Island

 33. Pingback: zegarki meskie

 34. Pingback: Cheap marquee hire London

 35. Pingback: par ici

 36. Pingback: superhero

 37. Pingback: پنجره

 38. best alternative of google adsense

  29 sierpnia 2017 at 13:14

  Need to monetize your blog or a better adsense alternative? Google: Best Adsense Alternatives 2 Finger Johnny

 39. Pingback: This Site

 40. Pingback: seomarketing.CoolePagina.nl

 41. Pingback: domino qq

 42. Pingback: https://h30434.www3.hp.com/t5/user/viewprofilepage/user-id/3003687

 43. Pingback: https://www.youtube.com/watch?v=Bld2NoB1hBI

 44. Pingback: filtered shower head

 45. Pingback: coloring pages for little girls

 46. Pingback: indoor exercise bike

 47. Pingback: walmart1

 48. Pingback: buy proxies

 49. Pingback: window

 50. Pingback: download best

 51. Pingback: دانلود

 52. Pingback: Events

 53. Pingback: دانلود فیلم اکسیدان

 54. Pingback: cigna dental providers login

 55. Pingback: Web Designer in Yakima

 56. Pingback: check over here

 57. Pingback: sewer repair

 58. Pingback: Learn English with Songs

 59. Pingback: پنجره دوجداره

 60. Pingback: Bad Doctor

 61. Pingback: قیمت پنجره دوجداره

 62. Pingback: دانلود فیلم

 63. Pingback: www

 64. Pingback: EVA TV

 65. Pingback: gardening

 66. Pingback: vlog editor

 67. Pingback: Online Live Casino Malaysia

 68. Pingback: EVA TV

 69. Pingback: live sex cams

 70. Pingback: gay porn

 71. Pingback: صيانة

 72. Pingback: d3300

 73. Pingback: chef

 74. Pingback: bowl chef

 75. Pingback: دانلود فیلم

 76. Pingback: download

 77. Pingback: دانلود

 78. Pingback: desert safari dubai deals

 79. Pingback: پنجره دوجداره

 80. Pingback: دانلود فیلم

 81. Pingback: garden bridges San Jose

 82. Pingback: carte grise en ligne

 83. Pingback: Ivan

 84. Pingback: Self Storage Units and Facilities in Jefferson on River Road

 85. Pingback: Self Storage Units and Facilities on Atlantic Avenue in Brooklyn

 86. Pingback: watch it movie streaming

 87. Pingback: Self Storage Units and Facilities in Lauderdale Manors

 88. Pingback: Judi Online

 89. Pingback: commercial air conditioner installation Claremont

 90. Pingback: SisLovesMe Anal Training With Stepsis Before Prom

 91. Pingback: Buttock Augmentation

 92. Corene

  19 września 2017 at 19:43

  The Breakfast Burger at The Corner!!! They simply put 2nd at the Burger Brawl – must comprise been very first, if yourself check with me!

 93. Pingback: personnel consultancy

 94. Pingback: simple song

 95. Pingback: used vape mods

 96. Pingback: blackhead removal tool

 97. Pingback: watch porn google

 98. Pingback: cheap jordans for sale

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra