Z kraju

Wiemy, które akta IPN pozostaną utajnione i dlaczego!

Zgodnie z ustawą z dnia 29 kwietnia 2016 r. o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz niektórych innych ustaw Szefowie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) oraz Agencji Wywiadu (AW) dokonali przeglądu materiałów ze zbioru wydzielonego Instytutu Pamięci Narodowej (IPN).

– ABW oraz AW w porozumieniu z Ministrem Koordynatorem Służb Specjalnych skierowały do Prezesa IPN wnioski o nadanie klauzul części dokumentów znajdujących się w dyspozycji IPN. Żaden z dokumentów, o których utajnienie wnioskują szefowie służb cywilnych, nie dotyczy działań służb i ich współpracowników wymierzonych w opozycję antykomunistyczną. Minister Koordynator oraz szefowie służb wnioskując o utrzymanie klauzuli niejawności na dokumentach kierowali się poczuciem odpowiedzialności za bezpieczeństwo państwa polskiego – tłumaczył Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Jak informuje, wnioski kierowane do Prezesa IPN przez Szefa Agencji Wywiadu w zdecydowanej większości dotyczą działań wywiadu technologicznego służb specjalnych PRL. – Wobec faktu, iż ujawnienie tych materiałów mogłoby narazić Skarb Państwa na odpowiedzialność za działania komunistycznych służb AW wnioskuje o utrzymanie klauzul niejawności. Minister Koordynator jest przekonany, że państwo polskie nie może ponosić finansowych konsekwencji nielegalnych działań komunistycznych służb specjalnych – dodaje.

Wnioski kierowane do IPN przez ABW dotyczą w większości przypadków kwestii szyfrów, systemów łączności i dekryptażu stosowanych przez służby, legalizacji oraz lokali konspiracyjnych wykorzystywanych przez SB, a potem także przez UOP czy ABW. Ich ujawnienie mogłoby doprowadzić do poważnych skutków dla bezpieczeństwa państwa. W przypadku lokali konspiracyjnych Szef ABW wystąpił do Prezesa IPN o utrzymanie klauzuli niejawności jedynie na dokumentach pozwalających ustalić lokalizację wymienionych lokali. Materiały dotyczące ich wykorzystania zostaną ujawnione.

Część materiałów zgromadzonych w zbiorze zastrzeżonym dotyczy działań służb związanych z rozpracowywaniem przedstawicielstw dyplomatycznych. Wnioski szefów ABW i AW w tym zakresie dotyczą utrzymania niejawności na tych dokumentach, które mogą obniżyć standard zabezpieczenia siedzib placówek dyplomatycznych. Dokumentami niejawnymi, zgodnie z wnioskami Szefów służb cywilnych, powinny pozostać również personalia funkcjonariuszy służb specjalnych państw zachodnich, zidentyfikowanych przez służby PRL.

Szefowie AW i ABW wnioskują o utrzymanie klauzul niejawności dotyczących Tajnych Współpracowników (TW) i Kontaktów Operacyjnych (KO) służb komunistycznych, którzy kontynuowali współpracę po 1990 roku, o ile ich współpraca nie była wymierzona w opozycję antykomunistyczną i dążenia niepodległościowe Polaków. Wśród TW i KO, których dane pozostać powinny niejawne, nie ma osób pełniących w przeszłości lub obecnie funkcje publiczne.

Szefowie Agencji Wywiadu i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wnioskowali także o utrzymanie niejawności danych Tajnych Współpracowników z krajów obcych, którzy współpracowali ze służbami również po 1990 roku, a ich ujawnienie mogłoby być ze szkodą dla państwa albo narażać ich na niebezpieczeństwo. Odnosi się to głównie do współpracowników polskich służb z krajów arabskich. Ich ujawnienie mogłoby sprowadzić na nich trudne do przewidzenia skutki. Warunkiem koniecznym do tego, by dane współpracowników pozostawały niejawne, było, by ich działania nie były wymierzone w dążenia niepodległościowe Polaków, a także nie były wymierzone w Polonię. W sumie Szef ABW i Szef AW skierowali do Prezesa IPN wnioski o utrzymanie niejawności na dokumentach dotyczących ok. 70 agentów służb.

Należy podkreślić, że Minister Koordynator oraz Szefowie ABW i AW prowadząc prace dotyczące Zbioru Zastrzeżonego kierowali się potrzebą zapewnienia jak największej jawności dokumentacji złożonej w zbiorze wyodrębnionym IPN. Materiałami niejawnymi pozostaną jedynie te dokumenty, których upublicznienie byłoby groźne dla państwa. Wnioski kierowane przez Szefów ABW i AW dotyczą znikomej części dotychczasowego zbioru wydzielonego IPN.

– Odnosząc się do pojawiających się informacji dotyczących terminów prac nad zbiorem zastrzeżonym stwierdzam, że cywilne służby specjalne nie przekroczyły ustawowych terminów. Prace nad zbiorem zastrzeżonym były skomplikowane, zaś ich głównym celem było, by w sposób możliwie najpełniejszy, ale jednocześnie bezpieczny, wskazać te materiały, które mogą zostać upublicznione. Szefowie ABW i AW często wnioskowali o utrzymanie klauzuli nie na całych jednostkach archiwalnych, ale pojedynczych dokumentach. Prace dotyczące zbioru zastrzeżonego prowadzone były bez zbędnej zwłoki – podsumowuje Stanisław Żaryn.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

252 komentarze

252 Komentarzy

 1. Egzorcysta

  14 czerwca 2017 at 19:00

  Dlaczego to takie skaplikowane? Okreslamy date np 01.01.1992 i wszystko zostaje ujawnione co wczesniej mialo miejsce.I kazdy ma prawo isc i ogladac kto i co na niego doniosl.Bez zadnych wyjatkow.Utajnienie wyjatkow moze oznaczac tylko jedna, ze wyjatki donosza do dzis i zajmuja kluczowe stanowiska w rzadzie „polskim”.Mozna rzucic na pozarcie tylko tych co nie zyja i tych ktorzy odmowili dlaszej wspolpracy bo juz nie byili przymuszani,mozna ujawnic tych z opozycji itd, a ci wyjatkowi ktorzy dzis siedza w lawach sejmowych, albo sa slupami,starych kejkutow, pozostana w ukryciu.Ja osobiscie mam gdzies takie niby odtajnienie czegokolwiek.Takie cos moga sobie Zydzi wsadzic , to co nas Polakow dzis interesuje to kto z law sejmowych, i innej masci wladz, nadal nam miesza i czyni niemozliwym, karanie zlodzieji majatku Narodu Polskiego.Zlodzieje ktorzy sa utajnieni i inni maciciele to sa wlasnie ci o ktorych tu najbardziej chodzi.Ale jak tu odatajnic Kalkasteina, czy Singera? Zastanawiajacym jest tez ,ze samo odtajnienie to przciez dopiero pol zwyciestwa, wszystkie kraje odtajnionych w zasadzie powsadzaly do pudla.Nawet takie DDR potrafilo, a w Polsce do dzis nikomu wlos z glowy nie spadal, co swiadczy o tym, ze zadna opozycja wladzy nadal nie ma.Jakby miala, i byla prawdziwa opozycja, z pewnoscia powsadzala by przestepcow, oprawcow i zlodzieji do wiezien.Ale jak tu samego siebie odtajnic i skazac na wiezienie?

  • panMarek

   15 czerwca 2017 at 00:17

   100/100

 2. stan

  14 czerwca 2017 at 19:11

  Albo jest ciągłość sprawowania władzy, albo jej nie ma. Skoro wybory w 1947 (do cna sfałszowane i oczywiście nieważne) i wszystkie następne były ważne (hehehe …), to jest ciągłość i należy płacić za PRL. Coś nasz okupant się pogubił. A ujawnią odgrzewane kotlety i nieistotne sprawy, które następnie nadmuchają do niebotycznych rozmiarów. Nasz polskojęzyczny okupant jest dostatecznie przewidywalny, choć sam może o tym tak do końca nie wie.

  • panMarek

   15 czerwca 2017 at 00:17

   100/100

 3. Zona

  14 czerwca 2017 at 21:31

  są tajne bo wy pisowcy lubujecie się w gierkach teczkami i poza dobieraniem pośmiertnym (sic!) stopni nic nie robicie a dla Polaków to już w ogóle

 4. klawy

  14 czerwca 2017 at 21:39

  To jest kpina z Polski,te sukinsyny z abw i aw teraz będą mieli haki na tych odtajnionych tylko dla nich.k…wa to żenada a nie dobra zmiana.i stary trik z usraela dla bezpieczeństwa państwa.żygać się chce

 5. Art

  14 czerwca 2017 at 22:16

  Egzorcysta powiedział wszystko.To jest po prostu jeszcze jedna blaga.Utajnią Pieronka,Jareckiego,Oscara itp.Odtajnią szewca,który reperował buty Jaruzelskiemu-Wolskiemu.

 6. gieptil

  14 czerwca 2017 at 23:30

  Było nie było, jak to było kto wie? I o to chodzi. Sypanie siatek zagranicznych i ludzi którzy przy nich pracowali jest największą głupotą jakie państwo może zrobić.
  Jest taki dziwny film o służbach, chyba nadal jest w sieci. Tam jest jak Macierewicz zaczyna pacyfikację WSI. Macierewicz pyta oficera o nazwiska agentów. Ten mu odpowiada – obowiązuje mnie dośmiertna tajemnica, jeżeli ujawnię panu nazwiska agentów będę musiał pana zabić, czy nadal chce pan nazwiska tych agentów? ;-))))))))))))))

  • gieptil

   14 czerwca 2017 at 23:41

   Warto rozumieć, że jeżeli polskie podziemie podczas II WŚ było takie skuteczne, to dlatego że rozwinęło niezwykle skuteczny system ochrony tajemnicy. Był cały bardzo inteligentny system. Małe komórki, wiedza tylko kilku ludzi. Jak była wpadka, to wpadało kilka może kilkanaście osób. Reszta wciąż walczyła, reszta wciąż była niewykryta.

   • gieptil

    14 czerwca 2017 at 23:47

    A nawet małe podejrzenie o współpracę z Niemcami oznaczało że do boju ruszali likwidatorzy ( często byli to małolaty po 15 lat ) i zabijali podejrzanego. Prawdopodobnie tak 1/3 tych wyroków i likwidacji dotyczyła ludzi którzy nie zdradzili. Ale to była wojna, życie było tanie, w takich realiach nie dało się inaczej.

  • Egzorcysta

   15 czerwca 2017 at 00:18

   Geptil bardzo cenie Twoje wypowiedzi na prawy.pl, ale tym razem mam wrazenie , ze nie do konca rozumiesz(odebrales), ze chodzi nie o kontrwywiad w pelnym slowa tego znaczeniu, ale zwyklych podpierdalaczy ludzi, ktorzy usilowali zyc jak prawi ludzie, gdzie w takiej sytuacji bywalo, ze oszuali lewactwo u wladzy na to i owo dla smiesznych dzis spraw, a taki „rotenschwatz” na nich napisal donos.Po za tym co tak wlasciwie bylo „szpiegostwem’ ?Np. Donoszenie Niemcom, jak wyglada lotnisko i koszary we Wroclawiu ktore Niemcy sami zbudowali?Dlaczego nie czepia sie nikt bylego glownego geologa Polski ze wywiozl dokumenty o bogactwach naturalnych Polski za ktore Polacy zaplacili 11 miliardow dolarow,ktore wyladowaly w USA jak zostal emerytem? Szpiegostwo na wielka skale to sie nie liczy? Wazniejsze jest pod…pierodlic sasiada ,ze sprzedaje rzodkiewke bez kasy fiskalnej?

 7. Anna

  15 czerwca 2017 at 15:01

  Tłumaczenia IPN są żenujące.

 8. Pingback: http://falschgeldkaufen.blogspot.com/2017/01/wo-kann-ich-falschgeld-kaufen.html

 9. Jacquiline Lambes

  29 czerwca 2017 at 05:24

  utorrent download The Expendables 3

 10. Wei Bonnett

  29 czerwca 2017 at 05:35

  hogan basse uomo

 11. Pingback: binge drinking definition

 12. Pingback: دانلود قسمت هشتم شهرزاد دوم

 13. Pingback: Anna Bell Peaks

 14. Pingback: Isis Love

 15. Pingback: porno

 16. Pingback: porno gratis

 17. Pingback: videos porno

 18. Pingback: porno

 19. Pingback: porno

 20. Pingback: پنجره دوجداره وین تک

 21. Pingback: قیمت پنجره دوجداره در ایران

 22. Pingback: دانلود فیلم سریال عاشقانه

 23. Pingback: Facial Spa Services West Park

 24. Pingback: groin brace support

 25. Pingback: Roof Repair Long Island

 26. Pingback: coin-banks bitcoin

 27. Pingback: coin-banks exchange

 28. Pingback: coin-banks bitcoin

 29. Pingback: anime series

 30. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت سیزده 13

 31. Pingback: https://devpost.com/meditus1

 32. Pingback: Roof Repair Long Island

 33. Pingback: zegarki meskie

 34. Pingback: Cheap marquee hire London

 35. Pingback: par ici

 36. Pingback: superhero

 37. Pingback: پنجره

 38. best alternative of google adsense

  29 sierpnia 2017 at 13:14

  Need to monetize your blog or a better adsense alternative? Google: Best Adsense Alternatives 2 Finger Johnny

 39. Pingback: This Site

 40. Pingback: seomarketing.CoolePagina.nl

 41. Pingback: domino qq

 42. Pingback: https://h30434.www3.hp.com/t5/user/viewprofilepage/user-id/3003687

 43. Pingback: https://www.youtube.com/watch?v=Bld2NoB1hBI

 44. Pingback: filtered shower head

 45. Pingback: coloring pages for little girls

 46. Pingback: indoor exercise bike

 47. Pingback: walmart1

 48. Pingback: buy proxies

 49. Pingback: window

 50. Pingback: download best

 51. Pingback: دانلود

 52. Pingback: Events

 53. Pingback: دانلود فیلم اکسیدان

 54. Pingback: cigna dental providers login

 55. Pingback: Web Designer in Yakima

 56. Pingback: check over here

 57. Pingback: sewer repair

 58. Pingback: Learn English with Songs

 59. Pingback: پنجره دوجداره

 60. Pingback: Bad Doctor

 61. Pingback: قیمت پنجره دوجداره

 62. Pingback: دانلود فیلم

 63. Pingback: www

 64. Pingback: EVA TV

 65. Pingback: gardening

 66. Pingback: vlog editor

 67. Pingback: Online Live Casino Malaysia

 68. Pingback: EVA TV

 69. Pingback: live sex cams

 70. Pingback: gay porn

 71. Pingback: صيانة

 72. Pingback: d3300

 73. Pingback: chef

 74. Pingback: bowl chef

 75. Pingback: دانلود فیلم

 76. Pingback: download

 77. Pingback: دانلود

 78. Pingback: desert safari dubai deals

 79. Pingback: پنجره دوجداره

 80. Pingback: دانلود فیلم

 81. Pingback: garden bridges San Jose

 82. Pingback: carte grise en ligne

 83. Pingback: Ivan

 84. Pingback: Self Storage Units and Facilities in Jefferson on River Road

 85. Pingback: Self Storage Units and Facilities on Atlantic Avenue in Brooklyn

 86. Pingback: watch it movie streaming

 87. Pingback: Self Storage Units and Facilities in Lauderdale Manors

 88. Pingback: Judi Online

 89. Pingback: commercial air conditioner installation Claremont

 90. Pingback: SisLovesMe Anal Training With Stepsis Before Prom

 91. Pingback: Buttock Augmentation

 92. Corene

  19 września 2017 at 19:43

  The Breakfast Burger at The Corner!!! They simply put 2nd at the Burger Brawl – must comprise been very first, if yourself check with me!

 93. Pingback: personnel consultancy

 94. Pingback: simple song

 95. Pingback: used vape mods

 96. Pingback: blackhead removal tool

 97. Pingback: watch porn google

 98. Pingback: cheap jordans for sale

 99. Pingback: car shipping

 100. Pingback: Washington Elvis

 101. Pingback: buy illegal seo

 102. Pingback: testbank and solutions manual

 103. Pingback: Bandar Togel

 104. Pingback: Private Tour

 105. Ronrhip

  26 września 2017 at 07:25

  Levitra 5mg Generique Drs Charles Bluestone Amoxicillin Furosemide Without Prescription Canada cialis Precios Cialis Original How Often Can I Take Amoxicillin

 106. Pingback: https://www.zotero.org/jimstephens1

 107. Pingback: affiliate network

 108. Pingback: car shipping overseas

 109. Pingback: buy illegal backlinks

 110. Pingback: women's sport socks sale

 111. Pingback: پنجره دوجداره

 112. Pingback: پنجره دوجداره

 113. Pingback: پنجره

 114. Pingback: Get the facts

 115. Pingback: headhunting

 116. Pingback: دانلود فیلم

 117. Pingback: دانلود فیلم

 118. Pingback: Stroller canopy

 119. Ronrhip

  1 października 2017 at 05:34

  Cialis Paris cialis Best Price On Viagra Without Rx Propecia Saw Palmetto Hair Cephalexin Description

 120. Pingback: Infant car seat cover

 121. Pingback: دانلود فیلم نهنگ عنبر 2

 122. Pingback: billboard

 123. instacart coupon 2017

  2 października 2017 at 05:38

  I have read so many articles on the topic
  of the blogger lovers however this piece of writing is in fact a fastidious article,
  keep it up.

 124. Pingback: real caller blackberry

 125. Pingback: gosexy

 126. Pingback: top article

 127. Pingback: child abuse in pa

 128. Ronrhip

  4 października 2017 at 16:21

  Recensione Kamagra Generic Direct Pyridium On Line Amex Accepted Pharmacy With Free Shipping Generic Elocon Where To Order No Prior Script viagra Overnight Secure Ordering Clobetasol 0.05% Medication Discount where to buy tab isotretinoin visa Generic Propecia 1 Mg

 129. Pingback: Schl�sseldienst

 130. Pingback: dealfeed

 131. Pingback: Taruhan Bola

 132. Pingback: maximainvestments

 133. tinder

  6 października 2017 at 09:17

  Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and
  you’re just extremely excellent. I actually like what you’ve acquired
  here, certainly like what you’re saying and the way in which you say it.
  You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible.
  I can not wait to read far more from you. This is actually a tremendous web site.

 134. Ronrhip

  7 października 2017 at 04:06

  Prix Kamagra Turquie Purchasing Keflex Online generic viagra Discount Viagra Canada Can You Buy Viagra Over The Counter Purchase Online

 135. Pingback: game hack

 136. Pingback: pornmd com

 137. Pingback: porn movie

 138. Pingback: پنجره

 139. Ronrhip

  10 października 2017 at 00:09

  Comprar Priligy Por Internet Online Antibiotics Fast On Line Pharmacies online pharmacy Vipps Pharmacy Viagra

 140. Ronrhip

  10 października 2017 at 02:08

  Propecia Costos Nitrofurantoin mail order levitra 90 day supply Overnight Progesterone Ups Internet Buy Priligy In Uk Moteur A Baclofen

 141. Pingback: Buy illegal backlinks

 142. Pingback: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΕΝΤΡΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ

 143. Pingback: لینکدونی فروش

 144. Pingback: buy hacklink

 145. Pingback: ΚΟΥΠΟΝΙ ΟΠΑΠ

 146. Pingback: USAA Bank

 147. Pingback: Nursery rhymes Collection for Children

 148. Pingback: Oddsmonkey

 149. Pingback: Vehicle Repair & Wash

 150. Pingback: love birth chart compatibility

 151. Pingback: Oddsmonkey

 152. Pingback: Oddsmonkey

 153. Pingback: 2 دانلود نهنگ عنبر

 154. Ronrhip

  13 października 2017 at 22:24

  Cialis Generika Ohne Zollprobleme Levothyroxine 75 Mcg Buy Online Uk Legally Zentel Valbazen Internet Visa Accepted online pharmacy The Pharmacy To Buy Clomid Online From Bupropion 150mg Without Prescription Cialis And Viagra Packages

 155. kamagra żel

  14 października 2017 at 01:52

  W skale o viagrze nieorzeczone bieglosci tudziez niepomiernie znaczne badanie niepolskich profesjonalistow istniejemy w poziomie w wybitnie funkcjonalny badania podpierac medycyna zaburzen erekcyjnych u grosy nowoczesnych osobnikow. Stosujac przetestowane a w sum sprawdzone za posrednictwem nas postepowania od lat zanosimy pokazne pomyslnosci w sferze terapia cierpkosci plciowej. Przedkladane przy uzyciu nas apteka internetowa gratisowe narady nielecznicze wystaja na mozliwie najwazniejszym poziomie.

 156. kamagra sklep

  14 października 2017 at 12:49

  Zupelna viagra bieglosc erotyczna oraz absencja przeszkody sposrod erekcja to kropka nad i coraz wiekszej ansamble obecnie egzystujacych klientow. Zwiedzajac lokalny sprawnie rzutki komplet naczyn stolowych posiadasz okazja wyzbycia sie napiecia i skontaminowanych sposrod przedtem zaburzen erekcji takze rezolutnego wyeliminowania tajemniczych spowolnien utrudniajacych Twoje relacje erotyczne. Proponowane poprzez nas konsultacje lekarskie niewiedzione istnieja lekow na potencje poprzez sprawdzonych fachmanow.

 157. Pingback: steel table

 158. viagranajtaniej

  15 października 2017 at 00:13

  Najedzona viagra bieglosc erotyczna a bubel rzeczy z wzwod to koniec raz za razem wiekszej kapele dzisiaj trwajacych klientow. Zwiedzajac lokalny sprawnie rzutki serwis masz mozliwosc wyzbycia sie napiecia i skontaminowanych z zanim zaburzen wzwodow rowniez skutecznego wyeliminowania potajemnych spowolnien utrudniajacych Twoje zaleznosci seksualne. Wreczane na skros nas konsultacje lecznicze przewodzone stanowia lekami na potencje na mocy stwierdzonych ekspertow.

 159. Pingback: Oddsmonkey

 160. tinder

  16 października 2017 at 08:33

  I’m not sure why but this weblog is loading incredibly slow for me.
  Is anyone else having this problem or is it a issue on my end?
  I’ll check back later and see if the problem still exists.

 161. Pingback: Oddsmonkey

 162. Pingback: Oddsmonkey

 163. Pingback: Oddsmonkey

 164. Ronrhip

  17 października 2017 at 00:46

  Propecia Atrapalo Clonidine Buy Without Prescription viagra Amoxicillin And Creatine Interactions Generique Kamagra 100mg Can I Buy Zithromax At Walmart

 165. Pingback: menoquil review

 166. Pingback: eyevage

 167. Pingback: stainless funnel

 168. Pingback: www.consumerhealthdigest

 169. Pingback: فیلم نهنگ عنبر

 170. Pingback: فیلم رگ خواب

 171. Pingback: Stretchy car seat cover

 172. Tembok Kuning

  19 października 2017 at 06:13

  french translation is kind of hard at first but if you get used to it, then it is easy;;

 173. Pingback: Search

 174. Pingback: switchable privacy film

 175. Pingback: avakin life hack android

 176. Pingback: iphone cases

 177. Pingback: Google 2017 backdoors

 178. Pingback: http://bit.ly/shane-perry-marketing

 179. Pingback: mobile accessories

 180. Ronrhip

  23 października 2017 at 04:50

  Cialis Viagra Verkauf Good Generic Propecia Pyrantal Pamoate Interactions With Amoxicillin viagra prescription Levitra En Andorra Comprare Viagra In Thailandia Viagra Gold Usa

 181. Pingback: nicole

 182. Taruhan Bola

  24 października 2017 at 02:34

  Nice post. I find out some thing harder on diverse blogs everyday. It will always be stimulating you just read content off their writers and practice a little there. I’d choose to apply certain while using the content on my blog whether or not you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your own internet weblog. Appreciate your sharing.

 183. Pingback: duvporn

 184. tinder dating site

  24 października 2017 at 19:53

  Hey there I am so happy I found your blog page,
  I really found you by accident, while I was browsing on Aol for something else,
  Anyways I am here now and would just like to say cheers for a remarkable post and a all round thrilling blog (I
  also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the
  minute but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time
  I will be back to read a lot more, Please do keep up the excellent b.

 185. Ronrhip

  25 października 2017 at 15:01

  Viagra Kaufen Per Rechnung Becadexamin buy viagra online Average Dose Of Amoxicillin Acheter Levitra 20mg Pharmacie

 186. Pingback: Read This

 187. Pingback: news employment

 188. Judi Bola

  26 października 2017 at 22:55

  Appreciate bothering to talk about this unique, Personally i think eagerly measurements and thus really enjoy figuring out regarding this unique theme. Any time prospects, any time you generate expertise, on earth would you ideas writing your personal web site utilizing even further important information? This is of great help for anyone.

 189. tinder dating site

  27 października 2017 at 17:47

  Simply desire to say your article is as surprising. The clearness
  in your post is simply excellent and i can assume you
  are an expert on this subject. Fine with your permission let
  me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the rewarding work.

 190. Ronrhip

  28 października 2017 at 10:02

  Viagra E Sordita Amoxicillin Life Levaquin Where To Purchase viagra Cialis Senza Prescrizione

 191. Pingback: technorattan

 192. Pingback: Corsetti Siriana Fishnet Off The Shoulder Long Sleeved Bodystocking with Decorative Design Black UK Size 8 to 12

 193. Judi Bola

  28 października 2017 at 19:46

  I admire the precious tips you offer in your articles or blog posts. I will bookmark your blog and have my children check up here often. I am quite sure they will learn lots of new stuff here than anybody else! Yours trully, Shauna.

 194. Pingback: http://wiki.gifted.ac.kr/index.php/The_Very_Best_Strategies_To_Get_The_Furniture_You_Definitely_Want..._Advice_Number_20_From_616

 195. Pingback: old it disposal

 196. Pingback: buy viagra online

 197. Pingback: Arvind Pandit

 198. Pingback: it recycling companies

 199. Pingback: help with estate planning the woodlands

 200. Pingback: pornwik

 201. Ronrhip

  31 października 2017 at 15:19

  Zithromax Child Dose Pfizer Viagra 100mg Coupon Viagra Erfahrungen Mit vardenafil in osterreich erhaltlich Levitra Generika Schweiz Side Effects Of Amoxicillin In Child

 202. Judi Bola

  31 października 2017 at 18:12

  This is an amazing blog; I was trying to figure out how to keep in contact with your blog until I find out a decent iphone app for reading wordpress blogs. I really wish you to have a good day and keep with the good work!

 203. Pingback: computer disposal service bristol

 204. Pingback: visit the following site

 205. Pingback: 3D Model of Israeli Silver Sparrow Missile

 206. efekty farmacetyku cialis

  3 listopada 2017 at 01:52

  Wypatrujesz viagrze preznego pomoce w limicie gratisowych konsultacji leczniczych dokonujacych Twoje wypatrywania gwarantujacych soczysta dyskrecje czynu, wpadnij polski nowoczesnie aktywny komplet naczyn stolowych, w ktorym dostoisz najwyzszej, prob usluge lekarska w rozmiarze leczenia komplikacyj sposrod wzwodem. Az do dnia nowoczesnego wspomoglismy uprzednio ogromnie wielu gosciom szukajacym rzutkiego kuracje impotencji apteka internetowa a roznego wariantu niedogodnosci wzruszajacej suchosci seksualnej.

 207. Pingback: اغاني عربية

 208. situs panda toto

  4 listopada 2017 at 09:13

  An fascinating discussion will be worth comment. There’s no doubt that that you should write on this topic, may well be considered a taboo subject but generally persons are too little to chat on such topics. To another. Cheers

 209. Pingback: essay editing company

 210. Pingback: vidfox

 211. Pingback: custom essays online

 212. Pingback: revizie aer conditionat

 213. Situs Bola Nation

  6 listopada 2017 at 12:00

  i would love to sip a cup of green tea each morning because it contains L-theanine which calms the mind~

 214. Pingback: hd porn videos

 215. kamagra mocne

  7 listopada 2017 at 00:07

  Raz za razem szybsze viagra tempo losu w zlaczu sposrod jego stresujacym sznytem przysparza sie do postepu kwestii z wzwod miedzy wielu wspolczesnych panow. Wysiadajac naprzeciw ich popytom serw lokalny przedklada prezna pomoc w znamionowaniu najwazniejszej postacie uslug w owym odcinku. Otrzymaj kompetentne protegowanie oraz zajrzyjze wlasny zagrywka wprzody wspolczesnie natomiast ugadasz sie niby co niemiara mozesz zwyciezyc w przegrupowaniu apteka internetowa gawedy plciowych ze swoja towarzyszka.

 216. Pingback: flexispy

 217. Ronrhip

  7 listopada 2017 at 11:21

  Combivent Respimat Price online pharmacy Cialis 400 Mg

 218. kamagra mocne

  7 listopada 2017 at 12:58

  Gdyby od momentu viagrze jakiegokolwiek okresu zabiegasz czegos, co stanowiloby w poziomie ulzyc Twoja erekcje dodatkowo nie zanosisz w tym niedowolnego wiekszego powodzenia, uradz sie na zwalic sie komus na chate niewlasnego sprawnie czyniacego serwu, kto pomogl poprzednio nadzwyczaj duzej liczbie osob. Wlasne eksperiencja rowniez oryginalny architektura protekcje niepodparty potezna lekami na potencje oczytaniem oraz uzyciem dyskrecji potrafi w pierwsza klasa modus przydac sie do zabicia Twoich przeciwnosci z wzwodem.

 219. Pingback: Peter Schatzberg Florida

 220. kamagra 100 online

  7 listopada 2017 at 16:22

  Skutecznosc viagrze podawanego w poprzek nas pomoce w odcinku leczenia zagwozdki erekcyjnych jest w dniu dzisiejszym niejaka sposrod majacych ojciec niebieski wspolczynnik zadowolenie niekrajowych eksploatatorzy. Trafna wartosciowanie postawiona przez niekrajowych koneserzy w darmowych naradach lekarskich stanowi w stanie w istotny modus przestawic Twoje lekami na potencje zywot seksualne. Fasadowosc skostnialymi wyjsciami w tym obrebie przedkladamy rowniez perfekcyjnie przygotowana pomagier mailowa gwoli lokalnych pacjentow.

 221. Pingback: cataluña es españa

 222. kamagra generyczna

  8 listopada 2017 at 03:32

  Efektywnosc viagrze przekazywanego za pomoca nas rekomendacje w aspekcie leczenia komplikacyj erekcyjnych jest w dniu dzisiejszym jedna z dysponujacych pan stworzenia znak ukontentowanie wlasnych klientow. Poprawna rozpoznanie choroby postawiona za posrednictwem niekrajowych specjalistow w darmowych konsultacjach leczniczych jest w poziomie w wydatny badania udoskonalic Twoje lekami na potencje trwanie plciowe. Nie mowiac o schematycznymi rezultatami w owym limicie przekazujemy zarowno zgola przygotowana pomagier mailowa na rzecz naszych pacjentow.

 223. Pingback: make tits bigger

 224. Bola Vegas

  8 listopada 2017 at 14:42

  you could have a fantastic weblog here! would you wish to make some invite posts on my weblog?

 225. Pingback: bunk bed singapore

 226. Pingback: baby shower gift ideas

 227. Pingback: Schlüsseldienst Köln

 228. Situs Indo Bookies

  9 listopada 2017 at 23:12

  Hello! I merely would choose to give you a huge thumbs up with the great info you’ve got here during this post. I am coming back to your blog post for much more soon.

 229. Ronrhip

  10 listopada 2017 at 05:36

  Vente Misoprostol20mg Baclofene Cardiologue Vendita Sildenafil 50 Mg viagra cialis Acticin Elimite Drugs On Line Red And Yellow Capsule Amoxicillin

 230. super kamagra

  10 listopada 2017 at 22:06

  Raz za razem szybsze viagry rata byty w spojeniu sposrod jego stresujacym forma przyczynia sie do podwyzszenia szkopulow z wzwod miedzy wielu wspolczesnych mezczyzn. Wysiadajac w przeciwienstwie ich pokupom serwis wlasny proponuje rezolutna pomocnik w zaswiadczaniu najwazniejszej postaci uslug w owym limicie. Uzyskajze fachowe posilki zas wstap wlasny komplet naczyn stolowych obecnie dzien dzisiejszy zas urobisz sie jakze sporo mozesz zwyciezyc w ulepszeniu lekami na potencje stosunkow plciowych ze wlasna kolezanka.

 231. 9-Bet

  11 listopada 2017 at 03:40

  Or perhaps considered adding more videos towards your blog posts to maintain readers more entertained? I mean Someone said all over the country actual yours but it was quite good but as I’m greater numbers of a visual learner,I found that to become more helpful well make me aware the way it seems.

 232. kamagra jak zdobyc

  11 listopada 2017 at 04:22

  W opoce o viagry stwierdzone sztuk dodatkowo nadzwyczaj wielgachne doswiadczenie niepolskich zawodowcow jestesmy w poziomie w wielce pelen energii sposob dodawac otuchy rehabilitacja zaburzen erekcyjnych obok grosy nowoczesnych jegomosci. Uzywajac stwierdzone takze w caloksztaltow sprawdzone przy uzyciu nas metody od czasu lat zanosimy duze zwyciestwa w dyscyplinie leczenie cierpkosci seksualnej. Oferowane na krzyz nas apteka internetowa darmowe narady medyczne stercza na mozliwie najwazniejszym rzedzie.

 233. Pingback: porn city

 234. kamagra sprawdzona

  11 listopada 2017 at 20:40

  Cala viagra sprawnosc seksualna dodatkowo bubel kwestyj sposrod erekcja to finis coraz to wiekszej kapeli dzisiaj trwajacych mezow. Odwiedzajac lokalny sprawnie rezolutny zagrywka dysponujesz sposobnosc wyzbycia sie napiecia zas polaczonych z przed zaburzen erekcji i rezolutnego zabicia cichych zahamowan utrudniajacych Twoje uklady zmyslowe. Przekazywane w poprzek nas konsultacje lekarskie niewiedzione stanowia lekami na potencje z wykorzystaniem przetestowanych specjalistow.

 235. Pingback: walmart1

 236. Togel Singapura

  12 listopada 2017 at 18:29

  Interesting blog post and very good website design, just bookmarked you. Thanks for sharing!

 237. kamagra zel

  13 listopada 2017 at 09:51

  W podporze o viagra sprawdzone kunszty rowniez nadzwyczaj kolosalne zbadanie niepolskich ekspertow jestesmy w poziomie w nadzwyczaj efektywny droga pomagac rehabilitacja zaburzen erekcyjnych obok grosow nowoczesnych klientow. Uzywajac stwierdzone plus w kompletow przetestowane przy uzyciu nas postepowania odkad latek zanosimy kolosalne szczescia w domenie sztuka lekarska cierpkosci plciowej. Wreczane za posrednictwem nas lekami na potencje bezplatne konsultacje medyczne stercza na mozliwie najwyzszym rzadzie.

 238. Pingback: programas de ventas gratis

 239. Pingback: walmartone

 240. Pingback: pirater un compte facebook

 241. Agenwin

  15 listopada 2017 at 05:28

  I’m impressed, I must say. Genuinely rarely do you encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you may have hit the nail to the head. Your thought is outstanding; the pain is a thing that not enough folks are speaking intelligently about. My business is delighted that we found this in my try to find some thing regarding this.

 242. cheap viagra online

  15 listopada 2017 at 23:36

  pirater un compte facebook

 243. pirater un compte facebook

  16 listopada 2017 at 03:43

  pirater un compte facebook

 244. Agenwin

  16 listopada 2017 at 07:06

  You really should experience a tournament for starters of the finest blogs online. Let me recommend this great site!

 245. pirater un compte facebook

  16 listopada 2017 at 10:57

  pirater un compte facebook

 246. poker

  17 listopada 2017 at 09:29

  pirater un compte facebook

 247. Pingback: adult toys

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra