Felieton

Polska jednym z liderów wzrostu gospodarczego w UE

1. Eurostat opublikował dane dotyczące wzrostu PKB w I kwartale tego roku w porównaniu do analogicznego kwartału roku ubiegłego dotyczące wszystkich państw członkowskich, z którego wynika, że Polska jest jednym z liderów tego wzrostu.

Według tych danych wzrost PKB w Polsce w kwartale 2017 roku wyniósł 4,2%, trochę wyższy był tylko wzrost PKB w Estonii i wyniósł 4,4% ale w związku z tym, że ten kraj ma jednak „małą” gospodarkę, to właśnie nasz kraj należy uznać za lidera pod tym względem.

Na tle Polski bardzo „blado” wygląda wzrost gospodarczy w dużych krajach strefy euro, we Francji to to zaledwie 1,4%, we Włoszech 2,1%, w Niemczech 2,9%, w Hiszpanii 3%, a w ogarniętej od 7 lat kryzysem Grecji po raz kolejny mieliśmy spadek PKB wynoszący 0,3%.

2. Przypomnijmy tylko, że pod koniec maja Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował komunikat w sprawie wzrostu PKB za I kwartał 2017 roku, z którego wynika, że PKB niewyrównany sezonowo w ujęciu rok do roku wzrósł o 4%, a wyrównany sezonowo nawet o 4,1%.

Jak wyjaśniali wtedy przedstawiciele GUS od strony popytowej, tradycyjnie już ciągnął wzrost PKB „silnik” konsumpcji głównie prywatnej, ale także publicznej i dołączył do niego także „silnik” inwestycji, które w poprzednim roku wyraźnie spowolniły.

Rzeczywiście inwestycje ruszyły i to zarówno te publiczne rządowe i samorządowe w związku z przyspieszeniem wydatkowania środków z budżetu unijnego, ale także inwestycje przedsiębiorców prywatnych, co oznacza, że „silnik” inwestycyjny będzie napędzał wzrost gospodarczy w Polsce przez cały rok 2017.

Trudno oczywiście wyrokować czy to wyraźne przyśpieszenie wzrostu gospodarczego w I kwartale utrzyma się na podobnym poziomie przez cały rok 2017, ale wszystko wskazuje na to, że jednak wzrost gospodarczy w tym roku będzie wyraźnie wyższy niż ten przyjęty w założeniach budżetowych w wysokości 3,6% PKB.

3. Dobrą sytuację w gospodarce w I kwartale tego roku potwierdzają także wpływy do budżetu państwa, które za okres styczeń – marzec dochody budżetu państwa były wyższe aż o 8,4 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego, przy czym dochody podatkowe wzrosły aż 23,8 % r/r. (niższy wzrost całości dochodów budżetowych w porównaniu do poprzedniego roku wynika z faktu, że w lutym poprzedniego roku do budżetu wpłynęło 7 mld zł z przetargu na LTE i były to dochody jednorazowe).

Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że w okresie styczeń – marzec odnotowano wzrost dochodów we wszystkich rodzajach podatków w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego (na szczególną uwagę zasługuje wzrost dochodów z VAT-u o ponad 40% i CIT o ponad 15%).

Kwotowe dochody z 4 podstawowych podatków (VAT, akcyza, PIT i CIT), były wyższe aż o 14,5 mld zł za 3 miesiące tego roku w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, a razem z tzw. podatkiem bankowym, (który w poprzednim roku jeszcze nie obowiązywał w okresie styczeń-luty), aż o 15,6 mld zł o tych z roku poprzedniego.

Liderowanie Polski w UE pod względem poziomu wzrostu PKB jest miarą sukcesu rządu premier Beaty Szydło w polskiej gospodarce i finansach publicznych, co staje się jednocześnie powodem do mocnego bólu głowy totalnej opozycji.

Zbigniew Kuźmiuk

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

6 komentarzy

6 Komentarzy

 1. Julia

  15 czerwca 2017 at 14:55

  Wzrost PKB,wpływy, wskaźniki w żaden sposób nie przekładają się na życie Polek i Polaków.W zasadzie od 1989 roku niewiele się zmieniło.W rządzie tolerowani są szkodnicy jak określa to p.prof.J.R.Nowak.Mam na myśli Waszczykowskiego za całokształt i Radziwiłła za utrzymanie obowiązkowych b. szkodliwych zdaniem lekarzy obowiązkowych szczepień dzieci.To hańba.

 2. klioes vel pislamista

  15 czerwca 2017 at 16:18

  Na tęczowy parasol

  Obywatelu Rzeczypospolitej!
  Siądź pod mym płótnem i odpocznij, i tej
  Wysłuchaj mowy: przyrzekam ja Tobie,
  Nie dojży Cię tu Kościół, a płcie obie
  Rozszczepią każda się tak, jak promienie
  W pryzmacie… Stąd są moje barwne cienie.
  Tu zawżdy wiatry z Europy wiewają.
  Palikot i Grodzka Pierdonia ruchają.
  Z Manchesteru lecą malowane pszczoły.
  Świeczek i kredek pełne stoją stoły.
  Ja cichym szumem sprawić umiem snadnie,
  Że wnet kultura łacińska upadnie.
  A każdy białas pogrążon w sen słodki,
  Kiedy półnagie wyskoczą idiotki,
  O jakieś swoje lewe walcząc prawa,
  Z mózgiem wypranym będzie bił im brawa.
  Jabłek nie rodzę wprawdzie… Pan mój kładzie
  Dziś te metody, bo w edeńskim sadzie
  Nie wszystko Jemu całkiem się udało!
  Tęcza ma siedem, a u mnie za mało
  O jedną barwę jest przymierza znaku…
  *
  Oj, znów ten orzeł! Precz paskudny ptaku!
  Białas w koronie boleśnie mnie dziobie,
  Szarpie, rozrywa i w postępu dobie
  Wciąż mój lans tępi! Księża w szkołach! I.P.
  N! Kochanowski! (On miał być na lipę…)

 3. Darrick Matsumoto

  29 czerwca 2017 at 05:20

  bbw escort dubai

 4. Darcey Hiday

  9 lipca 2017 at 03:16

  buffalo web design

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra