Felieton

Zapomnieliście o Krzysztofie Kamilu…

Stoję i patrzę na przeszłość rycerza-trubadura przy wejściu do kamienicy na ulicy Śniegockiej w Warszawie, gdzie przed wojną zamieszkiwała rodzina jego przyszłej żony. Tutaj w czerwcu 1942 roku odbyło się przyjęcie ślubne Barbary i Krzysztofa Kamila. Kamienica przy ulicy Śniegockiej zachowała swój przedwojenny wygląd, wielkie drzwi, przepastne mieszkania, archaiczną windę. Pierwsze piętro splotło się z przedwojennym losem jednej z gałęzi mojej rodziny…

Kto mieszka w Warszawie, ten żyje na cmentarzu, bo jak nazwać inaczej miasto, które w czasie II wojny światowej utraciło tylu mieszkańców? Jako ciekawostkę podam za Wacławem Budzyńskim, iż w 1984 roku jakaś recenzentka napisała w „Radarze”, a cenura skwapliwie usunęła ten fragment: ,,Wystarczy przyjrzeć się uważniej fotografiom młodych powstańców by w zbliżeniach ich twarzy znaleźć podobieństwo do młodych ludzi chodzących ulicami Warszawy”. Tego podobieństwa nie odnajduję w twarzach obecnej młodzieży, która nie czyta i rozpaczliwie topi się w nadmiarze informacyjnym pokazującym, że liczy się „młode, piękne i zdrowe”, tu i teraz.

A nam pozostał tylko fragment wiersza „O ty mój smutku cichy”:

smutku gwiazdek maleńkich,
nazywałem, szukałem,
brałem ciebie do ręki.
Jak to się ciało twarde
tak w piasek albo glinę
zamienia w moich dłoniach,
pragnienie każde - w winę.
Jak to się - kiedy dotknę
kwiat przeobraża w ciemność,
a poszum drzew w głuchotę (...)”

Poezję się wydaje, ale poezji się nie czyta.

Porzuciliście – mówię o niewrażliwcach, nie tylko Herberta i Norwida, ale i Baczyńskiego.

Jako chłopiec Baczyński miał mnóstwo marzeń: chciał być grafikiem-ilustratorem, ale widział jak poeta, nie jak rysownik. Jego nauczyciel rysunków, Edmund Semil stwierdził ,,w tym chłopcu coś drzemie, ma śmiałą linię i poczucie koloru, ale kpi z perspektyw”.

Ramy felietonistyczne nie pozwalają na dogłębną analizę proweniencji oraz wyborów Krzysztofa Kamila, pokazują tylko czy jeszcze komuś zależy na smakowaniu twórczości rycerza-trubadura, który w swym krótkim życiu zmagał się ze słabością fizyczną i poszedł na wojnę, czyli kilka ulic dalej. To także pretekst do rozmyślań jakie relacje łączyły ojca z synem (ojciec Krzysztofa Kamila był piłsudczykiem i legionistą) – w tym przypadku obaj zwracali się ku przyszłości i przeszłości.

Dlaczego tak brzmiało drugie imię Poety? Wszak Kamil wywodzi się się łacińskiego „Camillus”, co oznacza pomocnika kapłana oraz kojarzy się z Kamilem de Lellis: najpierw żołnierzem, później mnichem i założycielem zakonu spieszącego z pomocą będącym w potrzebie, patronem chorych, szpitali i pielęgniarek. O skojarzeniu z imionami Norwida dywaguje się powszechnie zapominając, że siostrzyczka małego Krzysia, która zmarła przed jego narodzinami, miała właśnie na imię Kamila.

Najpiękniejsi duchem żyją krótko…

Marta Cywińska

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

115 komentarzy

115 Komentarzy

  1. sketch 42 keygen

    20 listopada 2017 at 03:51

    Intresting, will come back here later too.

  2. Leslie

    21 listopada 2017 at 18:35

    I enjoying, will read more. Cheers!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra