Z kraju

Premier Beata Szydło: Chcemy, żeby Unia Europejska rozwijała się tak, jak rozwija się Grupa Wyszehradzka

Byliśmy widocznym i wpływowym uczestnikiem debaty na temat przyszłości Unii Europejskiej. Nasz głos był mocny i słyszalny – powiedziała premier Szydło podczas przekazania przewodnictwa w V4 premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi.

Sukces polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej

Premier Beata Szydło podsumowując polskie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej stwierdziła, że kontynuowane były dobre projekty i pomysły przekazane przez czeskie przewodnictwo. Zdaniem szefowej rządu podczas polskiej prezydencji GV 4 było widocznym i wpływowym uczestnikiem debaty na temat przyszłości Unii Europejskiej. Nasz głos był mocny i słyszany. Kontynuowała, że dzięki zaangażowaniu wszystkich premierów był również brany pod uwagę przez naszych partnerów i wyznaczał kurs dyskusji w sprawach dotyczących głównych wyzwań, przed jakimi stoi Europa.

Szefowa rządu podkreśliła, że V4 łączą wspólne cele i działania na rzecz swoich obywateli. Powiedziała, że chciałaby żeby Unia Europejska rozwijała się tak jak Grupa Wyszehradzka: bezpiecznie, szybko, nastawiona na sprawy swoich mieszkańców. Beata Szydło zadeklarowała, że kraje Grupy łączy nie tylko polityka i UE, łączy nas prawdziwa przyjaźń naszych regionów i zrozumienie dla własnych spraw.

Według premier Szydło Grupa Wyszehradzka jest dla wielu Europejczyków punktem odniesienia, wyznaczającym przywiązanie do wartości i cementującym nasz kontynent. Szefowa rządu podziękowała Bohuslavovi Sobotce, Robertowi Fico i Viktorowi Orbanowi za wspólne doprowadzenie do tego.

Rok polskiego przewodnictwa w V4 i prezydencja Słowacji w UE

Rok temu Polska objęła przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej, a Słowacja unijną prezydencję. Premier stwierdziła, że działania premiera Fico sprawiły, że słowacka prezydencja została zapamiętana, jako przykład profesjonalizmu, elastyczności i skuteczności. – Dbając o to, aby być reprezentantem interesów całej Unii Europejskiej, Słowacja sprawnie przeprowadziła Wspólnotę przez pierwszy okres po decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu UE – powiedziała Beata Szydło.

Dzisiejsze spotkanie z premierami V4 było okazją do przekazania podziękowań ministrom, przedstawicielom ośrodków analitycznych i wszystkich instytucji, które angażowały się w pracę na rzecz polskiej prezydencji i sukcesu Grupy Wyszehradzkiej.

Przekazanie prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej

Polskie przewodnictwo w V4 formalnie zakończy się 30 czerwca 2017 r. Dzisiejsze spotkanie było symbolicznym momentem jego przekazania premierowi Węgier. Zdaniem premier Szydło, węgierski szef rządu Viktor Orban, znany jest ze swojej energii i pracowitości. – Viktorze, życzę Ci, aby węgierskie przewodnictwo przyczyniło się do jeszcze silniejszego wzmocnienia marki Grupy Wyszehradzkiej w Europie. Abyśmy – spotykając się za rok w Budapeszcie, przekazując prezydencję Słowacji – mogli wszyscy stwierdzić z przekonaniem, że oto Grupa Wyszehradzka z powodzeniem buduje siłę naszego regionu poprzez wzmacnianie Unii siłą swych państw członkowskich – powiedziała szefowa rządu. Jednocześnie Beata Szydło zapewniła, że będzie wspierać działania prezydencji węgierskiej i będzie współpracować na rzecz jej pomyślności.

Symbolicznym gestem przekazania prezydencji Węgrom było wręczenie premierowi Orbanowi monety z wizerunkiem Jadwigi, która była królewną węgierską, polskim królem, świętą i patronką Polski. Wizerunek Jadwigi widniejący na monecie jest wzorowany na obrazie znajdującym się w Zamku Królewskim, w którym odbywała się uroczystość przekazania prezydencji w V4.

Źródło: KPRM

Fot. P. Tracz/KPRM

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

14 komentarzy

14 Komentarzy

 1. Paweł

  19 czerwca 2017 at 21:09

  Nieprawda! Chcemy, żeby UE została zniszczona.

 2. stan

  19 czerwca 2017 at 21:44

  UE = 666. Niech więc uczciwie zdechnie. Howgh!

 3. Vitek

  20 czerwca 2017 at 00:55

  Przeciez Czeski rzad nienawidzi Polakow!

 4. Danka

  20 czerwca 2017 at 02:24

  Zawsze myslalam, ze Jadwiga byla krolowa, moze jednak, jak pisze autor,byla krolem.Jednak zostala swieta, wiec Kosciol nie dopatrzyl sie zadnej ghm…ambiwalencji plciowej u krolowej.

 5. Danka

  20 czerwca 2017 at 02:34

  Dwoch krolow na jednym tronie i w sypialni, to o jednego za duzo.

 6. Danka

  20 czerwca 2017 at 02:54

  Uparli sie tlumacze na lacinska forme : koronowac na krola.Jadwiga byla kobieta i koronowano ja na krolowa Polski, tak jak krolowa brytyjska Elzbieta nie siadla na tronie jako krol.To nonsens gramatyczny.Wladyslaw Jagiello zostal koronowany dwa lata pozniej jako krol.Zatem dwoch krolow na tronie nie bylo.Chyba trafnie odczytalam intencje tych lewackich odkrywcow.Nie spoczna
  …?

 7. Art

  20 czerwca 2017 at 07:36

  Danka,cóś ci się pozajączkowało.Poczytaj historię,nie boli.Święta Jadwiga była Królem Polski.Jako jedyna kobieta.To są fakty historyczne.

  • Danka

   20 czerwca 2017 at 12:35

   Faktem w polskiej gramatyce jest odmiana rzeczownikow osobowych.

  • Danka

   20 czerwca 2017 at 12:41

   Wyodrębniamy wśród nich: osobowe – nazwy ludzi, rozróżnić tu można rzeczowniki męskie (męskoosobowe), np.: ojciec, lekarz, student i niemęskoosobowe, które obejmują rzeczowniki w rodzaju żeńskim i nijakim w liczbie mnogiej np.: matki, córki, dzieci;

   nieosobowe – nazwy zwierząt,/…/ wikipedia.org

 8. zydowstwodoizraelaprecz!!!!

  20 czerwca 2017 at 15:44

  Naprawde chcemy zeby komunistycznych skurwysynow z Brukseli apalic zywcem albo mrozstrzelac razem z ich imigracyjna dzicza a Polska powinna z Unii wyjsc.
  Pieniadze to nie wszystko!!Zwlaszca pozyczane od zydowstwa!

 9. JARO

  20 czerwca 2017 at 16:45

  podoba mi się dyskusja – król czy królowa; to tak jak słyszelim na jednej budowie, jak dyskutowały majstry, jak nazwać żeński odpowiednik betoniarza – betoniarką?
  a ponadto – wystąpienie wspaniałe jak na abiturientkę Szkoły Liderów w Hameryce przystało – dużo powiedzianych słów, z konkretami już trochę gorzej; Eurokołchoz to ma się nie zmieniać, bo to nic nie da, ale zwinąć tak, żeby nawet wspomnienie nie zostało po tym diabelsko-masońskim dziele; a co do Grupy Wyszehradzkiej i tzw. Międzymorza, to polecam książkę p. Chodakiewicza – jedna z lepszych w tym temacie;

 10. Willene Boelter

  27 czerwca 2017 at 10:44

  illinois for sale by owner mls

 11. Maurice Jurich

  29 czerwca 2017 at 05:41

  bulk brass

 12. Jerrod Gutzmer

  31 lipca 2017 at 13:52

  Thank you for sharing with us, I conceive this website really stands out : D.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra