Z zagranicy

Niemiecki rewizjonista: Polacy kolaborowali z Niemcami i brali udział w Holokauście

Arno Widman, gdyż o nim mowa, napisał artykuł, w którym patriotyczne przemówienie premier Polski Beaty Szydło w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau nazywa skandalem, a jednocześnie usiłuje przerzucić odium winy za Holokaust ludności żydowskiej na Polaków.

W tekście „Prawicowe przekręcanie historii” Widmann stwierdza, że wypowiedziane przez Beatę Szydło zdanie, że „Polska musi bronić bezpieczeństwa swoich obywateli” „doskonale pasuje do nowej polskiej polityki historycznej”. „Ich celem jest przedstawienie Holokaustu jako czynu czysto niemieckiego – bez udziału Polski” stwierdził.

Zdaniem Widmanna „Polska premier Szydło wywołała skandal. Powiedziała w nabożeństwie żałobnym w hitlerowskim obozie zagłady w Auschwitz-Birkenau: „W naszych burzliwych czasach, musimy nauczyć się lekcji Auschwitz, musimy zrobić wszystko, by bronić bezpieczeństwa i życia naszych obywateli.”

Przy okazji nie omieszkał potępić polskich władz za prowadzoną przez nie politykę migracyjną, zaznaczając, iż „jest faktem, że Polska narusza prawo europejskie i nie przyjmuje uchodźców”. Rzecz jasna nie był w stanie doprecyzować, jakie to rzekomo zapisy prawa europejskiego Polska łamie, zresztą tekstu tego w żaden sposób nie można zakwalifikować do merytorycznych.

Wyciągnął za to mocno karkołomny wniosek, że orędzie premier Szydło miało taki wydźwięk, iż Polska musi bronić się przed uchodźcami, ponieważ walczyła przeciwko Niemcom [sic!].

Zaznaczając, iż „celem polskiej polityki jest przedstawienie Holokaustu jako czysto niemieckiego czynu”, szydził, że skoro premier Szydło twierdzi, iż „Polacy nie mają nic wspólnego z ludobójstwem, więc nie ma świadomości polskiej kolaboracji z Niemcami”. „Nie pasuje to do nacjonalistycznego samozadowolenia z własnej historii, obecnie prowadzonego w Polsce” oświadczył.

Sprawą skandalicznej publikacji zajęła się już polska Reduta Dobrego Imienia – Liga Przeciwko Zniesławieniom.

Źródło: www.fr.de

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

173 komentarze

173 Komentarzy

 1. Robert B.

  20 czerwca 2017 at 13:28

  W dupokauście. Ja nie uznaję, że holokaust to miara wszech rzeczy, bo ktoś śmiał zabijać Żydów. Mnie ich holokaust GÓWNO interesuje, czyli dokładnie tyle, ile żydostwo zagłady innych narodów. Won!

 2. Sebix

  20 czerwca 2017 at 13:45

  Co robią platfusy ? Cały czas przecież kolaborują z Niemcami, więc czemu w tamtych czasach miało by być inaczej. Przecież dzisiejsze platfusy mają swoich przodków którzy wychowali ich w tej skądinąd perfidnej ideologii. W każdym kraju znajdzie się pewien % złych ludzi i nie można mieć ku temu wątpliwości. Trzeba z nimi walczyć, wierzyć że było ich niewielu, którzy dali się przekupić ale nie ślepo mówić że nikogo takiego nie było.

 3. Wojciech

  20 czerwca 2017 at 13:55

  Powinien mu Duda medal dać tak jak grosowi.Nuże dalej wyborcy popisy popierać ,jak równo to równo .

 4. Iwona

  20 czerwca 2017 at 14:04

  To jest efekt zbyt miękkiego stanowiska polskich władz.Potomkowie hitlerowców,pijacy wyżywają się na Polsce i Polakach.To wyjątkowe chamstwo.

 5. bardo

  20 czerwca 2017 at 14:35

  Co za debilny artykuł! Autor nawet nie pofatygował się sprawdzić, kto zacz ten Arno, gdzie publikuje i w jakim piśmie ukazał się ten materiał. Totalna amatorszczyzna. W taki sposób obniżacie poziom tego użytecznego portalu i dostarczacie argumentów jego wrogom.

 6. Danka

  20 czerwca 2017 at 15:40

  Czy juz naprawde nie ma innych tematow i problemow niz to, co powiedzial Zyd o tym, co powiedxiala Szydlo? Czy, rzeczywiscie, tylko o kolejnych akcjach terrorystow? Owszem, trzeba wiedziec, co sie dzieje, ale polskie sprawy leza, a wdajemy sie w lanserke obcych narracji.

 7. Noah Wendt

  20 czerwca 2017 at 16:25

  To, co powiedziała premier polskiego rzadu – pełna zgoda. Decyzja o nieprzyjmowaniu imigrantów ekonomicznych uprawniona, by nie przyjmować uchodźców, ktorych nie mozna sprawdzić, a którzy stanowią potencjalne źródło zagrożenia – uprawniona. Ale za Shoah Polacy i Polska odpowiadają, gdyż nazizm niemiecki znalazl dobra glebę w trawionych antysemityzmem umysłach Polaków, dali temu wyraz czynem wspóluczestniczac w mordach, a inni biernością w eksterminacji obywateli polskich. Holocaust to poważny problem, z ktorym Polska i Polacy nie zmierzyli sie do dzis, pokazują martyrologie własnego narodu, czemu nikt nie zaprzecza, lecz jednocześnie sa narodem sprawców. Dobitnie wyrazili to polscy prezydenci- Kwaśniewski i Komorowski, wybraminlegalnie w demokratycznych wyborach. Nie dezawuujcie swoich przedstawicieli.

  • Robert B.

   20 czerwca 2017 at 16:33

   Folguj swojej żydowskiej mentalności. Jak dojdzie co do czego (a dojdzie), to wszystko zrozumiesz, jak będziesz stał w kolejce do gazu.

   • Noah Wendt

    20 czerwca 2017 at 16:45

    A dlaczego mam stać w kolejce? Może przepuścili mnie poza kolejnością? A poważnie, może ja podpisze decyzje o wysłaniu Ciebie na Kołymę, a jesli nadal będziesz bredzić to oddam Ciebie w ręce Twoich rodaków, którzy bedą trzymać ze zwycięzcami, po ktorej to stronie i ja bede. Pozdrawiam

    • Robert B.

     20 czerwca 2017 at 19:37

     Mów jak najwięcej tym stylu, parszywy Żydzie. Wszystko dopisywane jest do waszego rachunku. Pokolenia żydostwa pracowały na holokaust i się dopracowały… Teraz jest nie inaczej.

     • Noah Wendt

      20 czerwca 2017 at 20:18

      Jest inaczej, bo raz – my Żydzi obronimy sie, mamy własne państwo i przyczółki interesu np. w Polsce, dwa – wy Polacy jestescie zbyt tchórzliwi, by swoje zapowiedzie wprowadzić w życie. Jestescie rozgrywani „jak dzieci”. Szkoda mi Was, bo moj dziadek urodził sie w Polsce, w Grodnie.

     • Paweł

      20 czerwca 2017 at 22:40

      @Noah

      Wy żydzi jesteście skończonymi tchórzami i odpadami i nie obronicie się przed żadnym cywilizowanym krajem. Niebawem z przeklętego izraela zostanie dziura w ziemi. Podobnie jak dziadek jesteś pasożydem i żerujesz na Polsce.

     • Robert B.

      20 czerwca 2017 at 23:03

      Do @Paweł:

      Ten Żydek wypowiada się tutaj w tonie, w jakim został wytrenowany: niesamowita pogarda dla nie-Żydów i podszepty, jakie to oni mają macki wszędzie, więc należy się ich bać. Niech mówi jak najwięcej w tym tonie. Niech się goje przekonują, z kim mają do czynienia. Jak ta masa przekroczy pewien punkt krytyczny, to będzie się żydzisko miało wtedy z pyszna, jak się miało z pyszna żydostwo przed 70 laty, kiedy się wreszcie miarka przebrała. Ja wiem, co wtedy będę robił. Wiedzą to miliony ludzi na ziemi…

     • Paweł

      20 czerwca 2017 at 23:09

      @Robert B.

      Najlepsze jest to, że żydowska gnida sądzi, że żydy pozostaną bezkarni. Oj bardzo się zdziwi.

     • Robert B.

      20 czerwca 2017 at 23:24

      Do @Paweł:

      On jest wiernym synem swojego plemienia. To widać, słychać i czuć, jak tylko puści pary z mordy. Nie wymyślił sobie tego, co ty wypisuje, sam. O tym się mówi w tzw. środowiskach żydowskich. Znając ich nie dziwi mnie, że wzięto się za nich wszystkich, kolektywnie. Oni się tego wprost dopraszają. I dostaną to, o co się dopraszają. Prędzej czy później.

   • klioes vel pislamista

    20 czerwca 2017 at 16:48

    Nie można tak.
    Należy raczej przyponieć, że TE SAME SŁOWA w kontekście holokaustu mówią politycy izraelscy: „konieczność obrony obywateli jako wniosek z tragedii”. I jakoś nikt, a zwłaszcza Żydzi tych słów nie krytykuje!
    A polityzacja Auschwitz? To nie polski Sejm, ale iyraelski Kneset tam obradował!!!

  • PolishPolackski

   20 czerwca 2017 at 21:31

   „a inni biernością”
   Nie wiedziałem, że obowiązkiem Polaków było aktywne umieranie za Żydów.

   • Noah Wendt

    20 czerwca 2017 at 21:50

    Tak. Nie za Żydów ale obywateli polskich żyjących na tej ziemi od setek lat. Ot, Polska solidarność.

    • PolishPolackski

     20 czerwca 2017 at 22:04

     Miliony zostało zabitych za pomoc Żydom. Ich wdzięczność widzimy dziś na każdym kroku, vide cholerne, klamliwe świnie jak Noah Wendt. Ot taka typowa, koszerna wdzięczność.

     Tfu!

    • Paweł

     20 czerwca 2017 at 23:01

     @Noah

     Jaka solidarność hipokryto? Żydzi zawsze byli naszymi wrogami. Z wrogiem nie będzie solidarności. Szkoda, że te gnidy ratowaliśmy.

 8. Noah Wendt

  20 czerwca 2017 at 17:24

  Bardzo przepraszam, ale uważałem ze formuła „ty” bedzie przystępniejszy. Ale „pan” jest ok. Wiec prosze pana prosze przeczytać, wydana takze po polsku ksiazke Gerschom Scholem o problemie asymilacji Żydów. I tak żyjąc w Polsce, co którzy chcieli cokolwiek osiągnąć musieli włączyć sie z spoleczenstwo polskie, chcieli stać sie Polakami. A co to za okreslenie Żydzi polscy? Nieważne kto wymyślił sformułowanie „zydokomuna” jest ono nieprawdziwe. To jest Polska maniera, by przeciwnika określać przez jego pochodzenie, jego rodziców, a nie jego poglądy i działania. Wymienieni przez Pana, jak rozumiem komuniści, nie czuli sie Żydami, nie utożsamiali sie z judaizmem i żydostwem, to ich przeciwnicy oceniać ich zaczęli poprzez pochodzenie, które dla nich nie było ważne. Oni czuli sie Polakami! Dla Polaków jest to nie do scierpenia. Michnik, o ile znam, jego twórczość i wypowiedzi nie czuje sie Żydem, ale Polakiem. W jego działalnosci żydowskie pochodzenie nie ma żadnego znaczenia, ba raczej zachowuje sie, w swoim zacietrzewieniu politycznym, jak rasowy Polak.

  • klioes vel pislamista

   20 czerwca 2017 at 19:17

   Tak niedlugi tekst,a tyle nieprawdy! Po kolei:
   1.” Nieważne kto wymyślił sformułowanie „zydokomuna” jest ono nieprawdziwe.”
   To okreslenie bardzo trafnie oddaje zwiazek pomiedzy kadrami komunistycznymi, a pochodzeniem etnicznym.
   A wymyslono je, o ile wiem, w Rosji. I trudno sie dziwic…
   Krotko mowic: funkcjonuja te okreslenia, ktore maja zastosowanie.
   Dla niektorych macicieli w swicie bardzo przydatne jest okreslenie „polskie obozy zaglady”
   To okreslenie jest rzeczywiscie nieprawdziwe. Natomiast okreslenie „zydokomuna” trafnie oddaje PRAWDE o skladzie etnicznym komunistycznej wierchuszki.
   2.”To jest Polska maniera, by przeciwnika określać przez jego pochodzenie, jego rodziców, a nie jego poglądy i działania.” Moze Pani nazywac to maniera, ja bede nazywac to madroscia zyciowa w mysl polskiego powiedzenia: Niedaleko pada jablko od jabloni. W tym konkretnie przypadku znana jest nienawisc tzw. Litwakow do Polski, a wiec podejrzewanie osob pochodzacych z tego srodowiska o nienawidzenie polskosci jest statystycznie uzasadnione.
   3.”Wymienieni przez Pana, jak rozumiem komuniści, nie czuli sie Żydami, nie utożsamiali sie z judaizmem i żydostwem, to ich przeciwnicy oceniać ich zaczęli poprzez pochodzenie, które dla nich nie było ważne. Oni czuli sie Polakami!”
   Ha ha ha ha! Moglbym odpowiedziec powszechnie znanymi cytatami, jak okreslali sie jako internacjonalisci…
   Ale po co? Udawali Polakow, co do tego zgoda. A Z POCHODZENIA BYLI ZYDAMI – TAK/NIE???
   Nota bene, po roku 1956, a zwlaszcza 1968, gdy wielu z nich wyemigrowalo na Zachod (brat Michnika mieszka w Szwecji, inny kat Wolinska mieszkala w Wielkiej Brytanii, podobnie prof.Bauman – pardon: major Bauman, nagle wszyscy okazali sie NIE BYC POLAKAMI! Interesujace, Prawda?
   My w Polsce nie uznajemy francuskiej definicji poczucia narodowego w/g subiektywnej deklaracji.
   Obywatelstwo polskie sie dziedziczy, polskosc tez. A w Pani narodzie, Zydem jest ten, kto urodzil sie z matki-Zydowki, czyz nie? Niech wiec Pani bedzie laskawa nie narzucac nam, swoich prywatnych definicji.
   4.”Michnik, o ile znam, jego twórczość i wypowiedzi nie czuje sie Żydem, ale Polakiem. W jego działalnosci żydowskie pochodzenie nie ma żadnego znaczenia, ba raczej zachowuje sie, w swoim zacietrzewieniu politycznym, jak rasowy Polak.”
   Ach no tak, Polacy sa zacietrzewieni… Zydzi nie, Prawda?

   A ja tak sobie mysle, ze nie ma na swiecie wiekszych rasistow od Was. I wie Pani co, holocaust podczas IIWS to nie byla dla Was jeszcze Boza kara, to bylo tylko OSTRZEZENIE!

  • Paweł

   20 czerwca 2017 at 23:20

   Na zjeździe syjonistycznym, odbytym w r. 1920 w Londynie zapadły następujące uchwały: („Myśl Niepodległa”, nr 524, art. „Wojna żydów z Polską”).

   8. Popierać i szerzyć w Polsce komunizm (!).

   Najlepsze jest to, że żydzi sami strzelają sobie w stopy. Jak wcześniej wspomniałem bardzo prymitywny i głupi naród. Dowodów jak powyższy na tezę, że żydokomuna była faktem jest mnóstwo.

 9. tomek

  20 czerwca 2017 at 19:45

  Noah Wend moj sw pamieci dziadek mowil ze sa zydzi i gudlaje

  • Noah Wendt

   20 czerwca 2017 at 20:15

   A moj, ze polacy to polaczki lub pszeki.

   • Codreanu

    20 czerwca 2017 at 20:54

    Noah Wendt
    Co za manifestacja antypolonizmu! Tacy jak ty przypominają mi, dlaczego tzw. „sprawiedliwi” powinni zostać potraktowani jako zdrajcy! Co prawda wydzielasz smród padliny, ale przynajmniej twoje zamiary są jawne.

    • Noah Wendt

     20 czerwca 2017 at 21:15

     A dlaczego mam manifestować polonizm? Mieszkam w Izraelu i Polska jest mi obojętna, a ze jestescie współwinni Holocaust to nie lubię Polski i Polaków. Wasz los jest mi obojętny. Nie kibicuje Wam, lecz Niemcom.

     • gieptil

      20 czerwca 2017 at 22:23

      Właśnie, właśnie. Żydzi z Izraela już w latach 50tych zrobili ohydny cyniczny geszeft z Niemcami ( piekło was kiedyś za to pochłonie ). W zamian za kasę i uzbrojenie z Niemiec ustaliliście taki sprytny plan – wybielimy Niemców, a winę przerzucimy na Polaków. I ten plan nadal realizujecie. Nie darmo wam Niemcy dostarczają nowoczesne łodzie podwodne za pół darmo albo całkiem za darmo. Piekło was kiedyś pochłonie za ten geszeft.

     • gieptil

      21 czerwca 2017 at 10:24

      Tylko dlaczego kilka milionów żydów z Izraela podobno marzy o tym, aby wrócić do Polski? Już wiele tysięcy wróciło. Oni chyba nie wierzą w twoje banialuki o przyrodzonym polskim antysemityzmie. Pozdrowienia dla twojego oficera prowadzącego z Mosad lub podobnej agencji.

 10. Paweł

  20 czerwca 2017 at 22:33

  Nie Polacy, ale żydzi mieszkający w Polsce. Oni nigdy Polakami nie byli.

 11. tomek

  20 czerwca 2017 at 22:49

  Nie prubujcie nigdy dyskutowac z gudlajem oni klamstwo maja przyrodzone

 12. darek

  21 czerwca 2017 at 09:25

  Lewak i Niemiec. To aż nadto, żeby durnia wyśmiać. Przecież te eunuchy nawet własnych kobiet i dzieci
  obronić nie potrafią, za to świetnie potrafią kneblować swoje media. Szkodniki, jak to lewe.

 13. Austin Suthoff

  29 czerwca 2017 at 05:23

  industrial stencils

 14. Duane Gayman

  9 lipca 2017 at 03:19

  permaculture course

 15. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 19:27

  It’s in point of fact a great and useful piece of information. I am happy that you shared this useful information with us.
  Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 16. sell cheap stocks

  6 września 2017 at 03:13

  Howdy! I could have sworn I’ve been to this site before but after reading
  through some of the post I realized it’s new to me. Nonetheless,
  I’m definitely glad I found it and I’ll be book-marking and checking back often!

 17. Annie

  7 września 2017 at 03:03

  Your style is so unique in comparison to other folks I’ve read
  stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this web site.

 18. student loans

  7 września 2017 at 22:13

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement
  account it. Look advanced to far added agreeable from you!
  By the way, how could we communicate?

 19. Melanie

  8 września 2017 at 05:44

  Pretty! This has been an extremely wonderful
  post. Thanks for supplying this info.

 20. Gertrude

  8 września 2017 at 09:02

  I am not sure where you are getting your info, but great topic.
  I needs to spend some time learning much more or
  understanding more. Thanks for excellent information I was looking for this information for
  my mission.

 21. Alisha

  8 września 2017 at 17:29

  Just want to say your article is as astounding.
  The clarity in your post is simply great and i could assume you
  are an expert on this subject. Well with your permission let me
  to grab your feed to keep updated with forthcoming
  post. Thanks a million and please keep up the rewarding
  work.

 22. Latasha

  8 września 2017 at 17:42

  Greetings! Quick question that’s entirely off topic.

  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My web site looks weird when viewing from my iphone 4.
  I’m trying to find a template or plugin that might
  be able to fix this issue. If you have any suggestions, please share.
  With thanks!

 23. http://vdsafrica.co.ke

  9 września 2017 at 15:30

  It’s difficult to find well-informed people for this topic,
  however, you sound like you know what you’re talking about!
  Thanks

 24. pkinc.biz

  9 września 2017 at 20:39

  A person essentially assist to make seriously posts
  I’d state. That is the very first time I frequented your web page and
  so far? I amazed with the research you made to create this actual publish extraordinary.
  Fantastic task!

 25. http://wiki.cloudsms.com.ng/

  10 września 2017 at 15:08

  Hi there everyone, it’s my first visit at this
  website, and piece of writing is in fact fruitful in support of me, keep
  up posting these types of articles or reviews.

 26. Keri

  11 września 2017 at 06:23

  It’s going to be ending of mine day, but before finish I am
  reading this enormous article to increase my
  knowledge.

 27. personal loan providers

  11 września 2017 at 08:51

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and
  was curious what all is required to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet savvy so I’m not 100% positive.
  Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Thank you

 28. door controls

  11 września 2017 at 23:43

  Appreciate this post. Let me try it out.

 29. federal loan application

  12 września 2017 at 19:18

  Thanks , I’ve just been searching for information about this subject for a while and yours
  is the best I have came upon till now. However, what in regards to the bottom line?

  Are you certain about the supply?

 30. all these things that i've done

  13 września 2017 at 10:49

  Thank you, I have recently been looking for information approximately this topic for a while and
  yours is the best I have came upon till now. But, what in regards to
  the conclusion? Are you positive about the source?

 31. penny stocks yield

  13 września 2017 at 22:27

  Incredible! This blog looks just like my old one! It’s on a completely different subject
  but it has pretty much the same layout and design. Outstanding
  choice of colors!

 32. www.nosurrender84.de

  14 września 2017 at 14:16

  you’re actually a just right webmaster. The website loading
  pace is amazing. It sort of feels that you’re doing any unique trick.
  Furthermore, The contents are masterpiece. you have performed a great activity on this topic!

 33. macau tourism offers

  15 września 2017 at 15:12

  Excellent, what a blog it is! This website provides valuable information to us, keep it up.

 34. international travel

  15 września 2017 at 20:01

  What’s up to every one, it’s actually a fastidious for me to go to see this site, it includes priceless Information.

 35. travel guide

  15 września 2017 at 20:46

  I was wondering if you ever considered changing the structure
  of your website? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.

  Youve got an awful lot of text for only having 1 or
  2 pictures. Maybe you could space it out better?

 36. dublin golf

  16 września 2017 at 04:33

  Incredible! This blog looks just like my old one! It’s on a completely different subject but it has pretty much the same
  layout and design. Superb choice of colors!

 37. happiness-co.kz

  16 września 2017 at 08:56

  Pretty! This was an incredibly wonderful post.
  Many thanks for supplying these details.

 38. tourism keep

  16 września 2017 at 09:25

  We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your site offered us with helpful information to work
  on. You’ve done a formidable job and our entire group might be grateful to you.

 39. international travel

  16 września 2017 at 12:43

  Thank you a bunch for sharing this with all people you really understand what
  you are speaking approximately! Bookmarked. Please also talk over with
  my website =). We will have a link alternate agreement between us

 40. travel insurance

  17 września 2017 at 03:28

  Hi there are using WordPress for your blog platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you need any
  coding expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 41. www.wheels-games.com

  18 września 2017 at 07:10

  Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
  I will be sure to bookmark it and come back to read more
  of your useful information. Thanks for the post.

  I’ll definitely comeback.

 42. Lelio Vieira Carneiro Junior

  18 września 2017 at 20:01

  Hi! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.
  Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about creating my own but I’m not
  sure where to start. Do you have any points or suggestions?
  Cheers

 43. Maria

  19 września 2017 at 20:27

  I get pleasure from your website. Terrific toward perspective much more human beings producing over fairmount park.

 44. golf course

  20 września 2017 at 10:16

  My partner and I stumbled over here coming from a different website and thought I might check things out.
  I like what I see so now i’m following you. Look forward to looking at your web page for a second time.

 45. www.zhongli2016.com

  20 września 2017 at 20:05

  Terrific article! This is the kind of information that
  are supposed to be shared across the net. Shame on Google for now not positioning this publish higher!
  Come on over and talk over with my web site .
  Thank you =)

 46. Angel

  20 września 2017 at 22:05

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of
  any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and
  was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 47. Vaughn

  21 września 2017 at 01:01

  Yes! Finally something about ig.

 48. Tamika

  21 września 2017 at 01:22

  Awesome things here. I’m very glad to see your article.
  Thanks a lot and I am taking a look ahead to touch you.
  Will you please drop me a mail?

 49. butt muscles

  21 września 2017 at 01:41

  We’re a bunch of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
  Your web site provided us with helpful info to work on. You have done
  an impressive task and our whole community will probably be grateful to you.

 50. bbs.fckx.net

  21 września 2017 at 07:36

  bookmarked!!, I really like your website!

 51. HaroLiavaife

  21 września 2017 at 07:51

  Kamagra 100 Mg Marseille [url=http://cialtobuy.com ]cialis[/url] Original Viagra Kaufen
  Does Amoxicillin React With Alcohol Strep Treatment With Amoxicillin
  Comprar Cialis Online Foro online pharmacy Alcool Et Tadalis Sx

 52. Adrianne

  22 września 2017 at 06:48

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew
  of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter
  updates. I’ve been looking for a plug-in like this for
  quite some time and was hoping maybe you would have some experience
  with something like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 53. ordinary travel

  22 września 2017 at 10:17

  Ahaa, its nice discussion on the topic of this piece of
  writing here at this webpage, I have read all that, so now me also commenting at this place.

 54. Arleen

  22 września 2017 at 22:57

  Wow that was strange. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say superb blog!

 55. Florentina

  23 września 2017 at 00:23

  It’s awesome to visit this site and reading the views of all colleagues regarding
  this article, while I am also eager of getting know-how.

 56. Lelia

  23 września 2017 at 12:19

  Admiring the persistence you put into your website and detailed information you offer.

  It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed material.
  Excellent read! I’ve saved your site and I’m including
  your RSS feeds to my Google account.

 57. Myrtis

  24 września 2017 at 04:15

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience
  with something like this. Please let me know if you run into anything.

  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 58. Gracie

  24 września 2017 at 14:20

  Hello, all is going perfectly here and ofcourse every one is sharing data, that’s
  truly fine, keep up writing.

 59. http://tek-group.ru/

  24 września 2017 at 15:32

  Howdy outstanding website! Does running a blog such as this require a
  large amount of work? I’ve virtually no expertise in programming but I was hoping
  to start my own blog soon. Anyway, if you have any recommendations or tips for new blog owners please share.

  I understand this is off subject nevertheless I simply wanted to ask.
  Many thanks!

 60. Heya i am for the primary time here. I found this board and I
  find It really useful & it helped me out much. I’m hoping to provide one thing back and aid others such
  as you aided me.

 61. http://bbs.baituibao.com/

  25 września 2017 at 09:09

  Pretty section of content. I just stumbled upon your
  website and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts.
  Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently fast.

 62. Have you ever thought about creating an e-book or guest authoring on other sites?
  I have a blog centered on the same ideas you discuss and would really like to have you share some stories/information.
  I know my visitors would appreciate your work.
  If you’re even remotely interested, feel free to shoot me
  an e mail.

 63. Jaime

  25 września 2017 at 20:12

  I used to be suggested this web site by my cousin. I am not certain whether this put up is written by way of him
  as nobody else know such detailed approximately my problem.

  You’re incredible! Thanks!

 64. travel diary

  26 września 2017 at 01:57

  This is my first time pay a visit at here and i am truly happy to read all at single place.

 65. holiday travel cruise

  26 września 2017 at 05:26

  hi!,I like your writing so so much! percentage we
  keep in touch more approximately your post on AOL?
  I need an expert on this space to solve my problem.
  May be that’s you! Looking forward to see you.

 66. butt workout

  26 września 2017 at 10:17

  Everyone loves what you guys tend to be up too. This sort of clever work and reporting!

  Keep up the wonderful works guys I’ve you guys to blogroll.

 67. holiday travel today

  26 września 2017 at 13:25

  I pay a visit daily some web pages and websites
  to read articles or reviews, but this blog presents quality based
  writing.

 68. If you would like to take much from this paragraph then you have to apply
  such techniques to your won blog.

 69. travel diary

  26 września 2017 at 20:30

  Greetings! I’ve been following your weblog for a long time
  now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Atascocita
  Tx! Just wanted to mention keep up the great work!

 70. Hey there this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs
  use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.

  I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I
  wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 71. Abel

  27 września 2017 at 02:47

  Attractive element of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to claim that I get actually loved account your weblog posts.

  Any way I will be subscribing in your augment or even I achievement you get admission to constantly rapidly.

 72. brazil butt

  27 września 2017 at 20:25

  Thanks for a marvelous posting! I truly enjoyed
  reading it, you will be a great author.I will make sure to bookmark your blog and may come back later in life.
  I want to encourage you to definitely continue your great writing, have
  a nice afternoon!

 73. fatal heart

  28 września 2017 at 01:36

  Hello Dear, are you really visiting this site daily, if so afterward you will without doubt obtain pleasant knowledge.

 74. Latonya

  28 września 2017 at 04:41

  For hottest information you have to pay a quick visit web and on web I found
  this website as a most excellent site for most up-to-date updates.

 75. Kristie

  29 września 2017 at 04:21

  Hello There. I discovered your blog the usage of msn. That
  is a very well written article. I’ll make sure to bookmark it and return to
  learn more of your helpful information. Thank you for the post.
  I’ll certainly return.

 76. website admin

  30 września 2017 at 12:44

  I know this web site gives quality depending content and extra material, is there any other web
  page which offers such things in quality?

 77. heart attacks

  1 października 2017 at 02:41

  If you desire to increase your familiarity only keep visiting this web site and be updated with the latest news update
  posted here.

 78. Dadado Veiga

  1 października 2017 at 19:39

  I could not refrain from commenting. Exceptionally well written!

 79. www.myheritage.com.br

  1 października 2017 at 21:14

  What’s up, after reading this awesome article i am as well cheerful to share my familiarity here with mates.

 80. route travel

  2 października 2017 at 03:01

  You have made some decent points there. I looked on the net for more info about the issue and found most people will go along with your views on this site.

 81. ordinary travel

  3 października 2017 at 08:33

  Howdy! I’m at work browsing your blog from my new iphone!
  Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to
  all your posts! Carry on the fantastic work!

 82. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  3 października 2017 at 12:10

  Greetings! Very helpful advice within this article!
  It is the little changes that will make the largest changes.

  Thanks a lot for sharing!

 83. commons.wikimedia.org

  3 października 2017 at 21:56

  I pay a visit every day some blogs and blogs to read articles, however this webpage provides quality based content.

 84. HaroLiavaife

  3 października 2017 at 22:29

  Where Cam I Buy Proponalol Orlistat Sky Pharmacy Purchase Levitra Without Prescription [url=http://sildenaf100mg.com]viagra online pharmacy[/url] Finasteride Results Pictures Propecia Kamagras Linea

 85. Lavonne

  4 października 2017 at 08:07

  I used to be recommended this blog through my cousin. I am
  no longer sure whether this publish is written by
  him as no one else recognize such exact approximately my problem.
  You are amazing! Thank you!

 86. soccer shoes

  4 października 2017 at 16:12

  whoah this weblog is fantastic i really like studying
  your posts. Keep up the great work! You realize, lots of people are hunting round for this information, you could
  help them greatly.

 87. soccer jersey

  4 października 2017 at 20:31

  For hottest news you have to go to see world-wide-web and on world-wide-web
  I found this web page as a finest web site for most recent updates.

 88. holiday travel around

  4 października 2017 at 22:49

  Thanks for some other informative site. The place else may
  I am getting that type of information written in such an ideal approach?
  I have a venture that I’m just now working on, and I’ve been at the look out for such information.

 89. https://pt.wikipedia.org

  5 października 2017 at 10:13

  You actually make it seem so easy with your presentation but I
  find this matter to be really something which I think I would never understand.
  It seems too complicated and very broad for me. I’m
  looking forward for your next post, I will try to
  get the hang of it!

 90. developing heart disease

  6 października 2017 at 01:34

  Today, I went to the beach front with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and
  said „You can hear the ocean if you put this to your ear.”
  She placed the shell to her ear and screamed. There was
  a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I
  had to tell someone!

 91. HaroLiavaife

  6 października 2017 at 01:51

  Buy Prednisone Online Without A Script Cialis 10 Mg Forum Type 1 Diabetes Propecia [url=http://levitrial.com]levitra with dapoxetine reviews[/url] Best Viagra Prices Macrobid Furadantin Need With Free Shipping Next Day Delivery

 92. Marcos

  6 października 2017 at 04:34

  With havin so much content and articles do you ever run into
  any issues of plagorism or copyright infringement?
  My website has a lot of completely unique content I’ve either written myself or outsourced but it seems a lot of
  it is popping it up all over the web without my agreement.
  Do you know any methods to help reduce content from being ripped off?
  I’d really appreciate it.

 93. br.linkedin.com

  6 października 2017 at 06:54

  Valuable info. Lucky me I found your web site accidentally, and I’m surprised
  why this coincidence didn’t came about in advance!
  I bookmarked it.

 94. getting heart disease

  6 października 2017 at 22:36

  Good day! I could have sworn I’ve visited this blog before but after going through some of the posts I
  realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely delighted I stumbled
  upon it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 95. reverse phone number

  7 października 2017 at 03:37

  What’s Taking place i am new to this, I stumbled upon this
  I have discovered It positively helpful and it has aided me out loads.

  I hope to contribute & assist other users like its aided me.
  Great job.

 96. Valorie

  7 października 2017 at 08:55

  It’s appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I have read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or tips.
  Perhaps you could write next articles referring to this article.

  I want to read even more things about it!

 97. Lucinda

  7 października 2017 at 12:07

  You really make it seem so easy with your presentation but I find
  this matter to be actually something which I think
  I would never understand. It seems too complicated and very broad for me.
  I am looking forward for your next post, I will try to get
  the hang of it!

 98. well-known dating

  7 października 2017 at 14:01

  Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was
  just curious if you get a lot of spam comments? If so
  how do you prevent it, any plugin or anything you can recommend?
  I get so much lately it’s driving me crazy so any assistance is very much appreciated.

 99. holiday travel trip

  7 października 2017 at 15:40

  Hi there, I enjoy reading through your article.

  I like to write a little comment to support you.

 100. soccer jerseys

  8 października 2017 at 02:00

  Remarkable! Its truly amazing article, I have got much clear idea on the topic of from this article.

 101. heart disease

  8 października 2017 at 07:23

  It’s very easy to find out any topic on web as compared to textbooks, as I found this piece of writing
  at this website.

 102. brazil butt

  8 października 2017 at 08:01

  I always emailed this website post page to all my contacts, as
  if like to read it next my friends will too.

 103. heart rhythms

  8 października 2017 at 14:03

  I think the admin of this website is truly working hard in support of his web page, since here every data is quality based information.

 104. heart rhythms

  8 października 2017 at 17:11

  hi!,I love your writing very much! proportion we communicate
  extra about your post on AOL? I need a specialist on this space to resolve my problem.

  May be that’s you! Having a look ahead to look you.

 105. traveling wilburys

  8 października 2017 at 17:30

  Hey would you mind letting me know which webhost you’re working with?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog
  loads a lot quicker then most. Can you suggest a good web hosting
  provider at a honest price? Many thanks, I appreciate
  it!

 106. web dating

  9 października 2017 at 00:39

  Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News.

  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?

  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Thanks

 107. Eugenio

  9 października 2017 at 06:39

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though
  you relied on the video to make your point. You obviously know
  what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something informative to
  read?

 108. travel guides

  9 października 2017 at 20:25

  I am regular reader, how are you everybody? This piece of writing
  posted at this website is actually pleasant.

 109. developing heart disease

  9 października 2017 at 20:40

  I seriously love your website.. Great colors & theme.
  Did you develop this web site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my very own site and would love to
  find out where you got this from or just what the theme is named.
  Cheers!

 110. maglia bayern 2017

  9 października 2017 at 21:57

  magnificent post, very informative. I ponder why the opposite specialists of this sector do not notice this. You should continue your writing. I’m confident, you’ve a huge readers’ base already!
  maglia bayern 2017

 111. maglia milan 2017

  9 października 2017 at 21:58

  Keep up the amazing work !! Lovin’ it!
  maglia milan 2017

 112. Wilbert

  10 października 2017 at 00:57

  Quality articles or reviews is the key to be a focus
  for the users to visit the site, that’s what this web site is providing.

 113. hey

  10 października 2017 at 01:42

  wonderful points altogether, you simply gained a brand
  new reader. What would you recommend about your publish that you simply made a few days ago?
  Any positive?

 114. soccer jerseys

  10 października 2017 at 18:36

  Great blog here! Also your web site loads up very fast!
  What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my site loaded up as quickly as yours lol

 115. soccer jerseys

  10 października 2017 at 21:45

  Hey there! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my previous room mate!
  He always kept chatting about this. I will
  forward this page to him. Pretty sure he will have a good read.
  Thanks for sharing!

 116. lee-field.co.uk

  10 października 2017 at 22:27

  Why users still make use of to read news papers when in this technological globe everything is available on net?

 117. timex wearers

  11 października 2017 at 06:36

  Spot on with this write-up, I honestly think this amazing site needs a great deal more attention. I’ll probably be returning
  to read more, thanks for the info!

 118. holiday travel trip

  11 października 2017 at 19:43

  Hello there! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew
  where I could find a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one?
  Thanks a lot!

 119. traveling jobs

  12 października 2017 at 00:13

  I am extremely impressed with your writing skills and also with the
  layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself?

  Anyway keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this
  one these days.

 120. https://fredericodealmeid.tumblr.com

  12 października 2017 at 02:42

  What’s up Dear, are you in fact visiting this
  web page regularly, if so after that you will definitely take nice knowledge.

 121. travel close

  12 października 2017 at 18:09

  It’s going to be finish of mine day, but before finish I am reading this enormous post
  to increase my knowledge.

 122. Will

  13 października 2017 at 10:46

  Very good info. Lucky me I ran across your website by chance (stumbleupon).
  I’ve saved as a favorite for later!

 123. holiday travel around

  13 października 2017 at 11:50

  Your way of explaining everything in this paragraph is in fact fastidious, all
  be capable of simply understand it, Thanks a lot.

 124. HaroLiavaife

  13 października 2017 at 12:31

  Canadian Generic Viagra [url=http://howtogetvia.com]online pharmacy[/url] Generic Viagra Vs Viagra

 125. http://www.cosl.com.sg/

  14 października 2017 at 02:13

  Thanks on your marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you might
  be a great author.I will make sure to bookmark your blog and will eventually come back later on. I want to encourage you to
  continue your great job, have a nice holiday weekend!

 126. HaroLiavaife

  14 października 2017 at 15:29

  Amoxicilline Qualimed 250 Mg Buy Accutane Online Forum Zithromax And Your Heart [url=http://genericcial.com]cialis online[/url] Permethrin Cream Venta Cialis En Farmacias

 127. website design

  15 października 2017 at 08:45

  I do not even understand how I ended up here, but I thought this post used to
  be great. I do not know who you are but certainly you are going
  to a famous blogger if you happen to aren’t already. Cheers!

 128. timex enjoy

  15 października 2017 at 12:05

  Right away I am ready to do my breakfast, when having my
  breakfast coming over again to read additional news.

 129. Lélio Vieira Carneiro Junior

  16 października 2017 at 09:17

  Hi there to all, the contents existing at this site are actually remarkable for people experience, well, keep up the good work fellows.

 130. resort asbestos

  16 października 2017 at 13:22

  Hello, I desire to subscribe for this web site to get hottest updates, therefore where can i do it please help out.

 131. cell phone numbers lookup

  17 października 2017 at 00:50

  Hey I know this is off topic but I was wondering
  if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest
  twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you
  would have some experience with something like this.

  Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new
  updates.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra