Z zagranicy

Ukraińcy: Odbudujcie nam pomnik UPA, to pozwolimy IPN kontynuować prace poszukiwawcze

Władze Ukrainy nadal wstrzymują prace poszukiwawcze IPN na swoim terytorium oraz legalizację polskich upamiętnień na dawnych Kresach. Jako warunek sine qua non dla ewentualnego wyrażenia zgody podają… odbudowanie przez Polaków pomnika UPA w Hruszowicach [sic!].

O skandalicznym stanowisku ukraińskich władz poinformował dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek, który w poniedziałek usiłował rozmawiać ze stroną ukraińską na temat współpracy w obszarze historycznych upamiętnień. Ukraińcy byli jednak niewzruszeni – albo zdemontowany przez polskich narodowców pomnik UPA zostanie odbudowany, albo strona polska może zapomnieć o jakichkolwiek pracach na terytorium Ukrainy.

Co więcej, strona ukraińska domaga się, aby wszystkie wzniesione bezprawnie upamiętnienia (w zdecydowanej większości poświęcone rezunom spod znaku OUN-UPA) zostały zalegalizowane.

Pomniki te, podobnie zresztą jak i ten w Hruszowicach, wzniesiono – co przyznał resort kultury – z naruszeniem obowiązującego w Polsce prawa. Stronie ukraińskiej nie przeszkadza to jednak w formułowaniu takich roszczeń.

– Taki stan rzeczy to efekt służalczej postawy establishmentu III RP wobec Ukrainy – skomentował całą sprawę znany działacz kresowy ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że „PiS obiecywał zmianę na lepsze, ale jest jeszcze gorzej niż za rządów poprzedniej władzy”. – Vide: „grzechy zaniechania” ze strony ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego i ambasadora RP w Kijowie Jana Piekło oraz finansowanego z kieszeni polskiego podatnika Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa, które – jak określił jego przewodniczący Jan Malicki – składa się wyłącznie z „miłośników Ukrainy” – zaznaczył ks. Isakowicz-Zaleski.

– Jakby tego było mało, szef MSZ rozpoczął wojenkę z kancelarią Prezydenta RP. Ukraińscy oligarchowie i banderowcy mogą więc grać na nosie Polakom, ile tylko chcą. Dlatego też 80% ofiar bandytów z OUN-UPA nadal nie ma swoich grobów i chrześcijańskich pochówków – konkludował.

– Na koniec pytanie: Co się stało z Amerykaninem Robertem Greyem vel Grygiełko, którego Waszczykowski uczynił wiceministrem polskiego MSZ, umożliwiając mu w ten sposób dostęp do wielu tajemnic państwowych? Ów urzędnik, taka szybko odwołany po wybuchu skandalu, wypełnia nadal jakieś ważne zadania w Polsce czy też wrócił do swoich w USA? – pytał. – Nawiasem mówiąc, taka sytuacja z nominacją obywatela obcego państwa w żadnym wypadku nie byłaby możliwa np. we Francji czy Niemczech, które też są członkami NATO – skonstatował ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

176 komentarzy

176 Komentarzy

 1. jaro7

  20 czerwca 2017 at 22:17

  UPAińcy wykorzystują w coraz bardziej bezczelny i roszczeniowy rusofobię polskojęzycznych rządzących w Polsce.wiedzą że mogą robić i mówic co chca bo nie będzie żadnej reakcji z „naszej” strony.Oni już nawet w Polsce zachowują się agresywnie,wyzywająco,roszczeniowo.To sa dla polski tacy muzułmanie Europy środkowej.Prymitywni,agresywni,okrutni i roszczeniowi czyli typowi muzułmanie.

  • Michaś

   21 czerwca 2017 at 10:23

   Jak świat światem, Ukrainiec nigdy nie był Polakowi bratem.
   Ale i nie tylko Polakowi.
   Chazarska natura.
   Jak to mówią, żmija zmienia skórę ale nie naturę!

  • Redondo Marketing

   14 lipca 2017 at 10:42

   I’ve had difficulty clearing my thoughts in getting my thoughts out. Great post! Hallelujah! I needed this-you’re my savior.

  • Redondo Marketing

   15 lipca 2017 at 23:10

   Your article has proven useful to me. I’m shocked at how fast your blog loaded on my cell phone. Now I feel stupid. That’s cleared it up for me

  • Public Relations

   17 lipca 2017 at 20:04

   You appear to know a lot about this. Delivers beyond expentations re-targeting structures south bay.

  • Hermosa Beach SEO

   18 lipca 2017 at 09:20

   Great read. like hermosa beach marketing and manhattan beach seo.

  • Beverly PR

   22 lipca 2017 at 13:21

   Some nice points there. I enjoyed reading this. jesse grillo hermosa beach marketing and manhattan beach seo. real estate agent hermosa beach youtube advertising structures and instagram marketing campaigns.

  • Jesse Grillo

   23 lipca 2017 at 09:10

   I never discovered any attention-grabbing article like yours. Great insight.

  • Jesse Grillo

   24 lipca 2017 at 00:36

   It is beautiful value enough for me. Any additional suggestions or hints? Thumbs up! Don’t get afraid to spread your thoughts.

  • Jesse Grillo

   25 lipca 2017 at 00:51

   I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post. Thanks for writing this. You are obviously very knowledgeable. This information is magnificent.

 2. Marian

  20 czerwca 2017 at 22:32

  Do czego Polsce potrzebna jest Ukraina?

 3. wolna-polska.pl

  20 czerwca 2017 at 23:10

  Ukraińcy twierdzą,że wschodnia Polska to okupowana zachodnia Ukraina.

 4. Egzorcysta

  21 czerwca 2017 at 00:58

  Dla tych co jeszcze sa tego nieswiadomi UPA i Mossad to jedno i to samo.I zawsze bylo.

  • Olrob

   21 czerwca 2017 at 17:24

   Nie bardzo bo UPA powstała przed Mosadem.

   • Hermosa Marketing

    15 lipca 2017 at 23:34

    I had a quick question in which I’d like to ask if you don’t mind. Anyhow, fantastic blog!

   • Hermosa Beach

    18 lipca 2017 at 02:07

    Your post is absolutely on point! I’m impressed, I must say.

   • Redondo Beach

    18 lipca 2017 at 20:16

    I’m impressed, I must say. I’m bored to death at work so I decided to browse your website on my iphone during lunch break. This is an excellent, an eye-opener for sure! It is beautiful value enough for me.

   • Redondo Marketing

    22 lipca 2017 at 05:40

    You are a very persuasive writer. Wow, that’s a really clever way of thkinnig about it! It is beautiful value enough for me.

   • Jesse Grillo

    23 lipca 2017 at 04:47

    Interesting content. You saved me a lot of hassle just now. In any case I’ll be subscribing to your feed and I’m hoping you write once more very soon! It’s like you wrote the book on it or something. Great post! i love manhattan beach seo redondo marketing and hermosa beach marketing. need help with hermosa real estate agent instagram marketing structures plus adwords structures? were you aware there is business that delivers real estate agent instagram marketing and adwords structures?

   • Jesse Grillo

    23 lipca 2017 at 22:23

    Hit me up! You are a very persuasive writer.

   • Jesse Grillo

    24 lipca 2017 at 21:01

    Thank you! Great post!

 5. darek

  21 czerwca 2017 at 09:32

  Polska ma dużo więcej narzędzi do wywierania presji na Ukrainę, niż odwrotnie. Tylko oni swoje wykorzystują, a polski rząd zachowuje się jak wykastrowana ciota nadstawiająca się im. Taka różnica…

  • Czarek

   21 czerwca 2017 at 12:30

   poprawiam: „polski” rząd – znaczy polskojęzyczny.

   • Hermosa Beach SEO

    18 lipca 2017 at 04:35

    Writing a guest post is not so hard. It’s like you wrote the book on it or something. Interesting content. Try to make the guest post as good as possible by promoting and dropping links.

   • Hermosa Beach

    22 lipca 2017 at 09:56

    Some nice points there. You appear to know a lot about this. You are a very persuasive writer.

   • Jesse Grillo

    23 lipca 2017 at 11:51

    Greetings from Florida! First off I would like to say excellent blog!

   • Jesse Grillo

    23 lipca 2017 at 22:36

    I’m bored to death at work so I decided to browse your website on my iphone during lunch break. I enjoyed reading this. I’m impressed, I must say. Good job on this article!

   • Jesse Grillo

    25 lipca 2017 at 01:11

    Don’t get afraid to spread your thoughts. Take a look at my web site as well and let me know what you think.

  • Hermosa Beach

   11 lipca 2017 at 12:07

   I enjoyed reading this. Provides re-engineered hair salon lead generation advertising structures plus content creation campaigns plus you tube campaigns.

 6. Poryck

  21 czerwca 2017 at 10:26

  Jedyna możliwa polska odpowiedź na ten bezczelny ukraiński szantaż to zrównanie z ziemią wszystkich ukraińskich nielegalnych pomników i wystawienie za to rachunku ukraińskiej ambasadzie lub ukraińskiemu IPN !!!

 7. Paweł

  21 czerwca 2017 at 13:00

  Tam gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta.
  To koncepcja Żydów stworzenia Judeopoloni na terenach polsko-ukraińskich.
  Ukrainę już mają opanowaną legalnie a Polskę też tylko pozostało jeszcze zalegalizowanie tego polskiego odcinka oraz zalegalizowanie Judeopoloni oczywiście. Znakomitym pretekstem dla opinii międzynarodowej będzie zaprowadzenie porządku w dzikich zwaśnionych tubylczych terenach polskich i ukraińskich pod zarządem mądrych i szlachetnych Żydów. Zarząd ten i ich osadnictwo wzmocnione będzie 65 miljardowym dolarowym plus odsetki zastrzykiem pieniężnym od polskiej chołoty. Tereny ukraińskie są już gotowe a polskie też prawie łącznie ze świetną zagrywką niewpuszczania muzułmanów. Jeśli myślicie że PiS robi to dla nas to się grubo mylicie. Gdyby to chodziło o Polaków to by ani PiS tego nie zrobił ani by mu międzynarodowa nagonka żydokomuny na to nie pozwoliła. A tak popatrzcie jak to się pięknie układa! Tam gdzie Żydzi mają swoje tereny założyć tam ciapatych nie ma i nie będzie! Tu chodzi o Żydów!

 8. Slawomir Tomasz Roch

  21 czerwca 2017 at 13:11

  Zla i calkowicie jawna, antupolska postawa legalnych wladz Ukrainy. Precz ze zbrodniarzami z OUN-UPA! Precz z gloryfikowaniem odrazajacych zbrodniarzy z OUN-UPA!

 9. Slawomir Tomasz Roch

  21 czerwca 2017 at 14:22

  Prymasie Polski abp Wojciechu Polak z Gniezna to tak ma wygladac milosc i odpowiedzialnosc oraz pojednanie polsko – ukrainskie, jesli tak ma wygladac to ja zdecydowanie, publicznie protestuje. Prosze Ciebie Pasterzu Polakow, bys wypelnial swoje obowiazki i bronil naszych praw do swobodnego odwiedzania mogil naszych rodakow okrutnie zamordowanych przez zbrodniarzy z OUN-UPA na Wolyniu i Kresach. Z Panem Bogiem

  • Public Relations

   15 lipca 2017 at 06:42

   After looking over a number of the blog posts on your blog, I seriously like your way of blogging. Hit me up! Any additional suggestions or hints?

  • Hermosa Beach

   15 lipca 2017 at 07:51

   Good job on this article! business owner south bay data-mining campaigns.

  • Manhattan Beach Marketing

   18 lipca 2017 at 05:24

   Without proper research, your readers won’t be interested and you would lose credibility. Don’t get afraid to spread your thoughts. Hit me up! Wow that was strange. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr’ well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say fantastic blog!

  • Torrance Real Estate

   22 lipca 2017 at 00:57

   How could any of this be better stated? It couldn’t. Thanks for writing this. No complaints on this end, simply a good piece. If your articles are always this helpful, ‚I’ll be back.’

  • Jesse Grillo

   23 lipca 2017 at 12:04

   I really like your article. How could any of this be better stated? It couldn’t.

  • Jesse Grillo

   24 lipca 2017 at 00:04

   I have been surfing on-line more than 3 hours today. Geez, that’s unbelievable. Kudos and such. Make your list and boot the post.

  • Jesse Grillo

   24 lipca 2017 at 21:37

   I really appreciate your efforts and I will be waiting for your further post thank you once again. Great post.

 10. real

  22 czerwca 2017 at 01:21

  Waszczu wielka dUPA, w głupocie, przerasta – po prostu – sam siebie. Won ze stanowiska szkodniku!

 11. Bev

  24 czerwca 2017 at 08:21

  What’s up, I want to subscribe for this blog to take newest updates, therefore
  where can i do it please help.

 12. Bill Elmer

  29 czerwca 2017 at 05:21

  web designers perth

  • Public Relation

   4 lipca 2017 at 23:54

   Constructing effective online business search engine marketing structures plus social media marketing structures.

  • Manhattan Beach

   18 lipca 2017 at 08:15

   I’ll just say awesome! I’m bored to death at work so I decided to browse your website on my iphone during lunch break.

  • Manhattan Beach

   22 lipca 2017 at 14:50

   Great post! like manhattan beach and hermosa marketing. Interesting content.

  • Jesse Grillo

   23 lipca 2017 at 07:32

   Oh my goodness! an incredible article. Great read. Extremely helpful article, please write more. It’s like you wrote the book on it or something. Great post! i love manhattan beach seo redondo marketing and hermosa beach marketing. need help with hermosa real estate agent instagram marketing structures plus adwords structures? were you aware there is business that delivers real estate agent instagram marketing and adwords structures?

  • Jesse Grillo

   23 lipca 2017 at 22:58

   Thank you for sharing your info. I think the admin of this web page is really working hard in support of his web site, since here every material is quality based information. It’s like you wrote the book on it or something. Great post! i love manhattan beach seo redondo marketing and hermosa beach marketing. need help with hermosa real estate agent instagram marketing structures plus adwords structures? were you aware there is business that delivers real estate agent instagram marketing and adwords structures? To think, I was confused a minute ago.

  • Sheldon Owen

   24 lipca 2017 at 18:42

   This information is magnificent. were you aware there is manhattan beach company constructing social media advertising campaigns and lead acquisition advertising campaigns?

  • Jesse Grillo

   24 lipca 2017 at 22:54

   Wow, that’s a really clever way of thkinnig about it! Great insight. This actually answered my problem. I think the admin of this web page is really working hard in support of his web site, since here every material is quality based information.

 13. Karly Lusk

  29 czerwca 2017 at 05:36

  brokers for binary options trading

 14. Jesse Grillo

  1 lipca 2017 at 01:53

  Builds structured you tube plus big data campaigns redondo.

 15. Myron Porowski

  9 lipca 2017 at 03:17

  water alkalizer

 16. Redondo Beach Marketing

  12 lipca 2017 at 10:26

  I couldn’t resist commenting. Exceptionally well written! I’ve had difficulty clearing my thoughts in getting my thoughts out. Nice write up. I had a quick question in which I’d like to ask if you don’t mind.

 17. Redondo Beach

  18 lipca 2017 at 05:33

  Great read. Super charges high converting redondo beach online advertising structures plus video marketing structures and customer advertising.

 18. Redondo Beach Marketing

  18 lipca 2017 at 07:25

  Great post! big fan of manhattan beach and jesse grillo. Constructing south bay lead generation advertising structures.

 19. Manhattan Beach

  18 lipca 2017 at 09:49

  Thanks for writing this. redondo beach seo manhattan beach seo and redondo beach marketing. Constructing company owner instagram advertising structures plus seo marketing campaigns plus ppc campaigns.

 20. Redondo Beach

  18 lipca 2017 at 09:50

  To think, I was confused a minute ago. Nice write up. I never discovered any attention-grabbing article like yours. Now I feel stupid. That’s cleared it up for me

 21. Public Relation

  18 lipca 2017 at 12:03

  No complaints on this end, simply a good piece. Greetings from Florida! It’s like you wrote the book on it or something. Great post! i love manhattan beach seo redondo marketing and hermosa beach marketing. need help with hermosa real estate agent instagram marketing structures plus adwords structures? were you aware there is business that delivers real estate agent instagram marketing and adwords structures?

 22. Hermosa Marketing

  18 lipca 2017 at 12:19

  Wow, that’s a really clever way of thkinnig about it! After looking over a number of the blog posts on your blog, I seriously like your way of blogging. How could any of this be better stated? It couldn’t.

 23. Jesse Grillo

  18 lipca 2017 at 12:27

  In my view, if all webmasters and bloggers made just right content material as you did, the web might be a lot more helpful than ever before. Nice write up.

 24. Redondo Marketing

  18 lipca 2017 at 12:32

  Thumbs up! Making content marketing structures, online advertising structures redondo beach.

 25. Manhattan Beach SEO

  18 lipca 2017 at 12:38

  Great read. Developing mind blowing re-targeting structures and seo marketing and google structures online business.

 26. Hermosa Beach Marketing

  18 lipca 2017 at 13:51

  Try to make the guest post as good as possible by promoting and dropping links. I simply stumbled upon your weblog and wished to mention that I have truly enjoyed surfing around your blog posts.

 27. Jesse Grillo

  18 lipca 2017 at 19:50

  I really like your article. Don’t get afraid to spread your thoughts. Wow, that’s a really clever way of thkinnig about it! Some nice points there.

 28. Jesse Grillo

  18 lipca 2017 at 20:06

  It’s like you wrote the book on it or something. Nice read. working on redondo marketing manhattan beach seo and hermosa beach. keyword marketing structures for hermosa beach online businesss.

 29. Jesse Grillo

  18 lipca 2017 at 20:13

  Very nice post. I think the admin of this web page is really working hard in support of his web site, since here every material is quality based information. Try to make the guest post as good as possible by promoting and dropping links.

 30. Hermosa Marketing

  18 lipca 2017 at 21:34

  Constructing creative south bay branding plus keyword marketing structures plus social media marketing campaigns. Nice write up. i love redondo beach and hermosa beach marketing.

 31. Hermosa SEO

  18 lipca 2017 at 22:28

  Constructs championship search engine marketing campaigns plus ad-copy structures and referral marketing online business. Thanks for writing this. love hermosa marketing and hermosa beach marketing.

 32. Hermosa Beach Marketing

  18 lipca 2017 at 22:58

  Good job on this article! Developing company owner seo marketing and retargeting campaigns.

 33. Manhattan Beach

  19 lipca 2017 at 00:25

  I enjoyed reading this. like redondo beach seo redondo marketing and redondo marketing. clients sales.

 34. Redondo Beach Real Estate

  21 lipca 2017 at 22:30

  Nice read. i love redondo beach jesse grillo and jesse grillo. I enjoyed reading what you had to say.

 35. Jesse Grillo

  22 lipca 2017 at 02:00

  That’s a smart way of thinking about it. It’s like you wrote the book on it or something. I never discovered any attention-grabbing article like yours. I’ll just say awesome!

 36. Hermosa Beach SEO

  22 lipca 2017 at 02:44

  Nice write up. I have been surfing on-line more than 3 hours today. After looking over a number of the blog posts on your blog, I seriously like your way of blogging. In any case I’ll be subscribing to your feed and I’m hoping you write once more very soon!

 37. Manhattan Beach Marketing

  22 lipca 2017 at 03:45

  Extremely helpful article, please write more. Good job on this article!

 38. Jesse Grillo

  22 lipca 2017 at 03:46

  I’m bored to death at work so I decided to browse your website on my iphone during lunch break. Thank you! After looking over a number of the blog posts on your blog, I seriously like your way of blogging.

 39. Torrance Real Estate

  22 lipca 2017 at 05:03

  I enjoyed your post. Thank you. big fan of redondo beach marketing hermosa beach seo and manhattan beach seo. Great post!

 40. Manhattan Beach Marketing

  22 lipca 2017 at 06:04

  That’s the thinking of a creative mind I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost simply just trying to figure out how to begin. Without proper research, your readers won’t be interested and you would lose credibility.

 41. Redondo Beach SEO

  22 lipca 2017 at 06:15

  Such a deep answer! I have been looking everywhere for this! Thanks for writing this.

 42. Hermosa Marketing

  22 lipca 2017 at 09:38

  Nice read. I enjoy the knowledge you provide here and can’t wait to take a look when I get home. Wow that was strange. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr’ well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say fantastic blog! I’ll just say awesome!

 43. Jesse Grillo

  22 lipca 2017 at 10:49

  Hey, that’s a clever way of thinking about it. Hallelujah! I needed this-you’re my savior. It is beautiful value enough for me.

 44. Redondo SEO

  22 lipca 2017 at 11:52

  Great read. i am huge fan of jesse grillo manhattan beach and hermosa beach marketing. Nice write up.

 45. Jesse Grillo

  22 lipca 2017 at 14:06

  I enjoyed reading what you had to say. Provides hermosa sales marketing structures and pinterest structures.

 46. Hermosa Beach SEO

  22 lipca 2017 at 15:31

  I book-marked it to my bookmark site list and will be checking back soon. I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost simply just trying to figure out how to begin. I really like your article. Great post.

 47. Hermosa Beach

  22 lipca 2017 at 15:46

  Great read. Any additional suggestions or hints? Greetings from Florida! In any case I’ll be subscribing to your feed and I’m hoping you write once more very soon!

 48. Redondo Beach

  22 lipca 2017 at 18:05

  Interesting content. This really answered my problem. In my view, if all webmasters and bloggers made just right content material as you did, the web might be a lot more helpful than ever before.

 49. Jesse Grillo

  23 lipca 2017 at 03:21

  If your articles are always this helpful, ‚I’ll be back.’ Great post! I couldn’t resist commenting. Exceptionally well written!

 50. Jesse Grillo

  23 lipca 2017 at 03:42

  Great post! big fan of hermosa beach seo jesse grillo and manhattan beach seo. Thumbs up!

 51. Jesse Grillo

  23 lipca 2017 at 04:23

  I’ll just say awesome! Great insight.

 52. Jesse Grillo

  23 lipca 2017 at 04:57

  Thanks for writing this. customer acquisition advertising structures, data-mining advertising structures and tumblr advertising structures for online businesss.

 53. Jesse Grillo

  23 lipca 2017 at 05:20

  I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost simply just trying to figure out how to begin. Anyhow, fantastic blog! Try to make the guest post as good as possible by promoting and dropping links.

 54. Jesse Grillo

  23 lipca 2017 at 05:59

  Such a deep answer! In my view, if all webmasters and bloggers made just right content material as you did, the web might be a lot more helpful than ever before.

 55. Jesse Grillo

  23 lipca 2017 at 06:41

  How could any of this be better stated? It couldn’t. No complaints on this end, simply a good piece.

 56. Jesse Grillo

  23 lipca 2017 at 08:14

  Thanks for writing this. Greetings from Florida!

 57. Jesse Grillo

  23 lipca 2017 at 08:22

  Great read. working on redondo beach hermosa marketing and manhattan beach marketing. Constructing guaranteed results real estate agent ppc advertising campaigns plus branding advertising campaigns.

 58. Jesse Grillo

  23 lipca 2017 at 09:29

  Nice write up. big fan of hermosa beach seo redondo beach seo and manhattan beach marketing. Nice write up.

 59. Jesse Grillo

  23 lipca 2017 at 09:55

  Your post is absolutely on point! I have been looking everywhere for this! Great post.

 60. Jesse Grillo

  23 lipca 2017 at 11:34

  Writing a guest post is not so hard. I’m impressed, I must say. That’s a smart way of thinking about it.

 61. Jesse Grillo

  23 lipca 2017 at 11:38

  I think the admin of this web page is really working hard in support of his web site, since here every material is quality based information. I enjoy the knowledge you provide here and can’t wait to take a look when I get home. Thank you for sharing your info. Now I feel stupid. That’s cleared it up for me

 62. Jesse Grillo

  23 lipca 2017 at 11:54

  Thank you! I’ll just say awesome!

 63. Jesse Grillo

  23 lipca 2017 at 22:38

  there is a business partnering with customers, making ppc marketing structures. Thanks for writing this. i love manhattan beach jesse grillo and hermosa beach marketing.

 64. Jesse Grillo

  23 lipca 2017 at 23:14

  I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post. I am continually browsing online for tips that can help me. Thank you! I’ll just say awesome! This really answered my problem.

 65. Jesse Grillo

  23 lipca 2017 at 23:25

  No complaints on this end, simply a good piece. Great post.

 66. Jesse Grillo

  24 lipca 2017 at 00:49

  Great read. I really appreciate your efforts and I will be waiting for your further post thank you once again. I had a quick question in which I’d like to ask if you don’t mind. Make your list and boot the post.

 67. Jesse Grillo

  24 lipca 2017 at 01:16

  It is beautiful value enough for me. Thanks for writing this.

 68. Jesse Grillo

  24 lipca 2017 at 01:22

  jesse grillo will aid you with south bay pay per click advertising plus adcopy advertising structures. Nice write up. i like manhattan beach seo redondo beach marketing and redondo marketing.

 69. Jesse Grillo

  24 lipca 2017 at 01:37

  Nice read. i am huge fan of hermosa beach seo redondo beach seo and manhattan beach marketing.

 70. Jesse Grillo

  24 lipca 2017 at 02:50

  Some nice points there. I’m on the same side as you. Your article has proven useful to me. This really answered my problem.

 71. Jesse Grillo

  24 lipca 2017 at 04:05

  Thanks for writing this. Some nice points there. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post. You saved me a lot of hassle just now.

 72. Jesse Grillo

  24 lipca 2017 at 05:43

  Nice read. Constructing guaranteed results re-targeting marketing campaigns and web online business.

 73. Jesse Grillo

  24 lipca 2017 at 06:04

  Your post is absolutely on point! You’ve made my day! Thx again. Greetings from Florida!

 74. Jesse Grillo

  24 lipca 2017 at 07:13

  I enjoyed reading what you had to say. Nice read. my hobbies include hermosa marketing redondo beach marketing and manhattan beach. Making hair salon big data marketing structures.

 75. Jesse Grillo

  24 lipca 2017 at 07:36

  Some nice points there. Wow, that’s a really clever way of thkinnig about it!

 76. Sheldon Owen

  24 lipca 2017 at 16:25

  Great post! redondo beach seo manhattan beach marketing and hermosa beach marketing. Great post!

 77. Sheldon Owen

  24 lipca 2017 at 17:26

  Geez, that’s unbelievable. Kudos and such. Great insight. No complaints on this end, simply a good piece.

 78. Sheldon Owen

  24 lipca 2017 at 17:35

  Greetings from Florida! I really like your article.

 79. Sheldon Owen

  24 lipca 2017 at 17:42

  Such a deep answer! I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost simply just trying to figure out how to begin. How could any of this be better stated? It couldn’t.

 80. Jesse Grillo

  24 lipca 2017 at 19:15

  I’m on the same side as you. You’ve made my day! Thx again. Your article has proven useful to me.

 81. Jesse Grillo

  24 lipca 2017 at 19:47

  Try to make the guest post as good as possible by promoting and dropping links. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post. To think, I was confused a minute ago.

 82. Jesse Grillo

  24 lipca 2017 at 20:15

  Thank you for sharing your info. Some nice points there. Great post. I had a quick question in which I’d like to ask if you don’t mind.

 83. Jesse Grillo

  24 lipca 2017 at 20:30

  I enjoyed your post. Thank you. love jesse grillo and hermosa marketing. I enjoyed reading this.

 84. Jesse Grillo

  24 lipca 2017 at 21:10

  I couldn’t resist commenting. Exceptionally well written! Son of a gun, this is so helpful!

 85. Jesse Grillo

  24 lipca 2017 at 21:44

  If your articles are always this helpful, ‚I’ll be back.’ It’s like you read my thoughts! Anyhow, fantastic blog!

 86. Jesse Grillo

  24 lipca 2017 at 22:48

  This is an excellent, an eye-opener for sure! I’m impressed, I need to say. Wow that was strange. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr’ well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say fantastic blog! Take a look at my web site as well and let me know what you think.

 87. Jesse Grillo

  24 lipca 2017 at 23:24

  Thumbs up! Extremely helpful article, please write more. Any additional suggestions or hints? Try to make the guest post as good as possible by promoting and dropping links.

 88. Jesse Grillo

  24 lipca 2017 at 23:34

  Writing a guest post is not so hard. You appear to know a lot about this. You are a very persuasive writer. Such a deep answer!

 89. FreddieVem

  24 lipca 2017 at 23:41

  cheap cialis from china
  cialis 10
  cialis sale montreal
  [url=http://tadalafilgka.com/]tadalafil 10mg[/url]
  cheapest cialis net

 90. Jesse Grillo

  25 lipca 2017 at 00:52

  Hallelujah! I needed this-you’re my savior. I couldn’t resist commenting. Exceptionally well written! Wow that was strange. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr’ well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say fantastic blog!

 91. Jesse Grillo

  25 lipca 2017 at 01:13

  Some nice points there. I’m on the same side as you. Your article has proven useful to me.

 92. Sheldon Owen

  25 lipca 2017 at 01:37

  Super charging business owner search engine campaigns. Nice write up. working on redondo beach seo manhattan beach and hermosa beach.

 93. Jesse Grillo

  25 lipca 2017 at 01:43

  I think the admin of this web page is really working hard in support of his web site, since here every material is quality based information. You saved me a lot of hassle just now. It’s like you read my thoughts!

 94. Jamespal

  25 lipca 2017 at 16:32

  buy generic viagra cialis
  cialis online
  best place to buy cialis online forum
  [url=http://tadalafilopm.com/#]buy cialis[/url]
  buy cialis online yahoo answers

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra