Wreszcie dostępne – protokoły przesłuchań w sprawie Katynia przez amerykańskim kongresem

Od wieków Niemcy i Rosja systematycznie pacyfikują wszelkie polskie dążenia niepodległościowe. W pierwszych latach II wojny światowej Niemcy i Rosjanie wspólnie eksterminowali polską elitę, w ramach tej wspólnej akcji w czasie zbrodni katyńskiej Rosjanie wymordowali polski korpus oficerski (żołnierzy, policjantów, strażników granicznych, często pochodzących z poboru przedstawicieli polskiej inteligencji). Cel był jeden, naród pozbawiony swojej elity jest łatwiejszy do spacyfikowania i zniewalania.

Nakładem Instytutu Pamięci Narodowej opublikowano 680 stronicową prace „Mord w Lesie Katyńskim. Przesłuchania przed amerykańską komisją Maddena w latach 1951–1952, tom 1”. Mordem katyńskim nazywane jest wymordowanie wiosną 1940 roku przez NKWD na terenie ZSRS, na mocy decyzji Biura Politycznego WKP(b), w Katyniu i innych miejscach ZSRS blisko 22 tysiące obywateli Rzeczypospolitej, w tym oficerów Wojska Polskiego. Sprawcy tej zbrodni pozostali bezkarni, a dzisiejsza Rosja dumna jest ze swoje komunistycznej przeszłości w tym i zbrodni dokonywanych na Polakach.

Jak można przeczytać, we wstępie do pracy „w 1951 r. Izba Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych powołała do życia Specjalną Komisją Śledczą do Zbadania Faktów, Dowodów i Okoliczności Mordu w Lesie Katyńskim, od nazwiska przewodniczącego określaną jako komisja Maddena. Do końca 1952 r. komisja przeprowadziła drobiazgowe śledztwo, gromadząc dowody rzeczowe oraz przesłuchując przeszło stu świadków – w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Włoszech. Przed komisją zeznawali: Amerykanie, Niemcy, Polacy, Rosjanie, Węgier, Chorwat, Włoch, Szwajcar, Duńczyk i Szwed. Dochodzenie zaowocowało przyjęciem przez Izbę Reprezentantów raportu końcowego, stwierdzającego, że Związek Sowiecki ponosi odpowiedzialność za mord popełniony na Polakach w Katyniu w 1940 r. Prace komisji odsłoniły też mechanizmy zatajania w USA prawdy o zbrodni katyńskiej.

W 1952 r. w Waszyngtonie opublikowano siedem tomów protokołów przesłuchań przed komisją, a także raport wstępny i raport końcowy. Wszystko pod zbiorczym tytułem The Katyn Forest Massacre (Mord w Lesie Katyńskim). Niniejszym tomem inaugurujemy polskie wydanie dorobku komisji Maddena. Edycja IPN obejmuje przesłuchania świadków i większość dowodów rzeczowych, po raz pierwszy prezentując polskim czytelnikom cały unikatowy materiał zgromadzony przez amerykańskich kongresmenów.

Nawet po ujawnieniu w latach dziewięćdziesiątych XX w. części dokumentów z archiwów rosyjskich protokoły komisji stanowią cenne źródło do dalszych badań. Ponieważ jak dotąd nie przeprowadzono dochodzenia w sprawie zbrodni katyńskiej, zakończonego wyrokiem sądowym, raport komisji Kongresu Stanów Zjednoczonych pozostaje najważniejszym formalnoprawnym orzeczeniem potwierdzającym winę ZSRS za mord na Polakach”.

Tom pierwszy publikacji wydanej przez IPN rozpoczyna artykuł Witolda Wasilewskiego o dorobku komisji katyńskiej Kongresu Stanów Zjednoczonych, po czym czytelnicy mają okazje zapoznać się protokółami przesłuchania przed Specjalną Komisją Śledczą do Zbadania Faktów, Dowodów i Okoliczności Mordu w Lesie Katyńskim (w tym z zeznaniami Donalda Stewarta, John Van Vlieta, Mariana Gawiaka, Tadeusza Romera , Georga Grobickiego, ks. Léopolda Brauna, Henrego Cassidy, Eduarda Miloslavića, Ireny Hajduk Metelica, Bronisława Młynarskiego, Mieczysława Srokowskiego, Wasilija Jerszowa, Kazimierza Skarżyńskiego, Henrego Szymanskiego) oraz licznymi dokumentami (wojsk amerykańskich dotyczących sprawy mordu katyńskiego, memorandum ambasady ZSRS z 29 lutego 1952 r. z dołączonym raportem sowieckiej Komisji Specjalnej do spraw ustalenia i zbadania okoliczności rozstrzelania jeńców wojennych – oficerów polskich – komisji Burdenki).

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

230 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra