Wokół Lwowa. Szlakiem Sobieskiego

Nie będę ukrywał, że jestem przeciwnikiem głosów o przyłączeniu Kresów wschodnich do Polski, czy zwrotu ziem zachodnich Niemcom. Po pierwsze dla tego, że nie ma poza granicami Polski, leżących na granicy z Polską, zwartych skupisk ludności polskiej stanowiących większość – nawet tam gdzie były w ostaniach dekadach takie skupiska utraciły swoją polskość (szczególnie widać to według publikacji naukowych na Białorusi, gdzie Polacy ulegli biało-rutynizacji).

Przyłączeni Kresów do Polski spowodowało by, że z państwa homogenicznego (jednonarodowego i wolnego od konfliktów etnicznych) stalibyśmy się państwem wielonarodowym z poważnym konfliktem narodowym (bo nie dało by się deportować kilkunastu milionów Ukraińców z obecnej zachodniej Ukrainy bez masowego katastrofy humanitarnej i wojny partyzanckiej, którą Polska mogłaby przegrać). Głosy o przyłączeniu Kresów do Polski to, moim zdaniem, nie dosyć, że utopia, to dodatkowo postulowanie ściągnięcia na Polskę gigantycznych kłopotów.

Równocześnie z realizmem politycznym nakazującym sprzeciw wobec negowania powojennych granic musimy pamiętać, że Kresy to nasze kulturowe i historyczne dziedzictwo, które musimy przywrócić do zbiorowej pamięci. Naród odcięty od swoich korzeniu, od swojej historii, wynaradawia się, wróg może go szybko i łatwo zniewolić.

W pamięci o dziedzictwie jakim są Kresy na pewno pomoże wydana przez Rytm 192 stronicowa praca „Wokół Lwowa. Szlakiem Sobieskiego” autorstwa Ryszarda Czarnowskiego, na kartach której autor zabiera czytelników śladami historii Polski i Polaków przez Lwów i okoliczne miejscowości.

Na kartach pracy czytelnicy znajdą informacje o: Podchorcach (zamku, kościele), Olesku (miejscu narodzin króla Jana III Sobieskiego, zamku, klasztorze), Złoczowie (zamku i koście), Zadwórzu (ruinach dworku, Termopilach), Pomorzanach (ruinach zamku), Pieniakach i Hucie Pieniackiej.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

294 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra