Recenzje

Wokół Lwowa. Szlakiem Sobieskiego

Nie będę ukrywał, że jestem przeciwnikiem głosów o przyłączeniu Kresów wschodnich do Polski, czy zwrotu ziem zachodnich Niemcom. Po pierwsze dla tego, że nie ma poza granicami Polski, leżących na granicy z Polską, zwartych skupisk ludności polskiej stanowiących większość – nawet tam gdzie były w ostaniach dekadach takie skupiska utraciły swoją polskość (szczególnie widać to według publikacji naukowych na Białorusi, gdzie Polacy ulegli biało-rutynizacji).

Przyłączeni Kresów do Polski spowodowało by, że z państwa homogenicznego (jednonarodowego i wolnego od konfliktów etnicznych) stalibyśmy się państwem wielonarodowym z poważnym konfliktem narodowym (bo nie dało by się deportować kilkunastu milionów Ukraińców z obecnej zachodniej Ukrainy bez masowego katastrofy humanitarnej i wojny partyzanckiej, którą Polska mogłaby przegrać). Głosy o przyłączeniu Kresów do Polski to, moim zdaniem, nie dosyć, że utopia, to dodatkowo postulowanie ściągnięcia na Polskę gigantycznych kłopotów.

Równocześnie z realizmem politycznym nakazującym sprzeciw wobec negowania powojennych granic musimy pamiętać, że Kresy to nasze kulturowe i historyczne dziedzictwo, które musimy przywrócić do zbiorowej pamięci. Naród odcięty od swoich korzeniu, od swojej historii, wynaradawia się, wróg może go szybko i łatwo zniewolić.

W pamięci o dziedzictwie jakim są Kresy na pewno pomoże wydana przez Rytm 192 stronicowa praca „Wokół Lwowa. Szlakiem Sobieskiego” autorstwa Ryszarda Czarnowskiego, na kartach której autor zabiera czytelników śladami historii Polski i Polaków przez Lwów i okoliczne miejscowości.

Na kartach pracy czytelnicy znajdą informacje o: Podchorcach (zamku, kościele), Olesku (miejscu narodzin króla Jana III Sobieskiego, zamku, klasztorze), Złoczowie (zamku i koście), Zadwórzu (ruinach dworku, Termopilach), Pomorzanach (ruinach zamku), Pieniakach i Hucie Pieniackiej.

Jan Bodakowski

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

2 Komentarzy

  1. Raye Schmatz

    29 czerwca 2017 at 05:27

    Adonis Golden Ratio Review

  2. Ward Kundanani

    9 lipca 2017 at 03:14

    turkey escort girls

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra