Recenzje

Żydzi i filosemici o relacjach Żydów z Polakami

Czytelników zainteresowanych relacjami Żydów z Polakami, w tym i tych, którzy są pod urokiem pracy Piotra Zychowicza „Żydzi”, na pewno zainteresuje (wydany nakładem wydawnictwa Fronda) 624 stronicowy zbiór wywiadów z Żydami, filosemitami i Polakami (realistycznie podchodzącymi to semickiej tematyki) „Klincz? Debata polsko-żydowska” autorstwa Gabriela Kayzera.

Jednym z pierwszych rozmówców Gabriela Kayzera jest Dawid Wildstein. Syn znanego pisarza i uśpionego masona, publicysta mediów związanych z PiS, nieuznawany przez ortodoksyjnych judaistów za Żyda (ma ojca Żyda nie matkę), postrzegający się jako Polaka katolika, niedawno nawrócony na neokatechumenat – jak sam mówi „Droga Neokatechumenalna bardzo mocno pokazuje bowiem wypływanie chrześcijaństwa z judaizmu” (co wyraża w śpiewaniu chasydzkich pieśni).

Można się zgodzić z Dawidem Wildsteinem, że neuokatechumenat głosi wypływanie chrześcijaństwa z judaizmu. W rzeczywistości jednak z wiary biblijnego Izraela wyrasta chrześcijaństwo, a judaizm opierający się na Talmudzie to religia młodsza kilka wieków od chrześcijaństwa, będąca wyrazem odrzucenia Jezusa a wraz z nim wszystkich proroków Izraela, których misją było zapowiadanie Jezusa. Śpiewanie zaś w Kościele katolickim na chasydzką nutę, dy chasydyzm powstał w XVIII wieku, to absurd.

Kolejny z rozmówców Gabriela Kayzera to Bogdan Białek wydawca miesięcznika „Charaktery”, prezes Stowarzyszeniowa imienia Karskiego, członek Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, zwolennik ekumenizmu i posoborowego modernizmu, znany między innymi z tego, że twierdzi, że kilkukrotnie było ofiara terrorystycznych ataków ze strony polskich katolików.

Zdaniem Bogdana Białka pogrom kielecki był dziełem Polaków (a nie prowokacją komunistycznego okupanta), Polacy z satysfakcją przyjęli holocaust i radośnie brali udział w pogromach Żydów, holocaust był akceptowany przez Kościół katoliki, który przez wieki szerzył antysemicką propagandę.

Według Bogdana Białka polski antysemityzm jest zjawiskiem powszechnym, Polacy wymordowali Żydów w Jedwabnym, Gross ujawnił prawdę o Polakach, AK mordowała Żydów bo składała się z polskich antysemitów, „getta nie wymyślił Hitler, ale nasi chrześcijańscy przodkowie, którzy chcieli odseparować od siebie Żydów”.

W opinii Bogdana Białka „gdyby Żydów zabrakło, to by znaczyło, że Boga nie ma”, Izraelczycy i Niemcy nie mają uprzedzeń, a Polacy je mają, „Żydzi mają takie samo prawo przebywać na tej [polskiej] ziemi i uważać się za jej gospodarzy”.

Komentując opinie pana Bogdana Białka należy stwierdzić, że pogrom kielecki był dziełem komunistów okupujących Polskę po drugiej wojnie światowej, w Jedwabnym Niemcy wymordowali Żydów, Gross kłamał, AK nie mordowała Żydów, getta były pomysłem samych Żydów izolujących się od gojów którymi Żydzi gardzi z pobudek rasowych.

Rozmówcą Gabriela Kayzera był też Paweł Bramson kibic Legii który odkrył swoje żydowskie korzenie i został ortodoksyjnym Żydem. W trakcie zadawania mu pytań Gabriel Kayzer przypomniał, że „Krzysztof Kłopotowski proponuje (…) sprowadzić do Polski z Izraela pół miliona Żydów”. Od siebie dodam, że słysząc takie propozycje zastanawiam się czy autorzy takich propozycji chcą by Polacy podzielili los Palestyńczyków i też przez Żydów zostali wypędzeni ze swoich domów do obozów koncentracyjnych.

Rozmówcą Gabriela Kayzera był też Uri Hupert (Izraelczyk publikujący w „Gazecie Wyborczej” i „Midraszu”). Jego zdaniem Polacy niezdrowo się fascynują Żydami, Żydzi w Polsce przez wieki cierpieli bo ich Polacy katolicy odrzucali, do dziś Polacy nie chcą się zintegrować z Żydami pomimo zasług Żydów dla Polaków, Polska odrzucając Żydów straciła olbrzymi potencjał intelektualny.

Zdaniem Uri Huperta polski antysemityzm jest o wiele gorszy niż antysemityzm katolicki, Polacy to rasiści, Dmowski czerpał z katolickiego i polskiego rasizmu, amerykańscy Żydzi są do Polaków nastawieni wrogo bo są potomkami emigrantów z Polski którzy poznali polski antysemityzm.

Komentując słowa Uri Huperta trzeba przypomnieć, że mit wybitnych intelektualnych zdolności Żydów to rasistowski mit, to, że przedstawiciele jednej nacji robią kariery a innych nie wynika, z czynników zewnętrznych (np. sytuacji geopolitycznej – np. różnice potencjału intelektualnego Koreańczyków z północy czy z południa, są wypadkową tego, że jedni mają demokracje i kapitalizm, drudzy zniewolenie i komunizm). Równie dyskusyjny jest mit zasług Żydów dla Polski (trudno je dostrzec) i izolacji Żydów w Polsce (w rzeczywistości sami się izolowali bo żywili rasistowską pogardę do Polaków).

Wśród rozmówców Gabriela Kayzera znalazł się też negujący swoje rzekome żydowskie pochodzenie Aleksander Kwaśniewski, który uważa, że istniej groźny polski antysemityzm, Polacy odpowiadają za Jedwabne i Kielce [w rzeczywistości Jedwabne było dziełem Niemców, a Kielce Rosjan okopujących Polskę po II wojnie światowej].

W swojej rozmowie z Gabrielem Kayzerem były ambasador Izraela w Polsce i izraelski polityk Szewach Weiss przypomniał, że Żydzi cenili Józefa Piłsudskiego jako swojego stronnika.

Szewach Weissrzy przybliżył prawo powrotu dające potomkowi Żydów izraelskie obywatelstwo, o ile nie współpracował z nazistami, nie jest nosicielem choroby zakaźnej, nie szpiegował na rzecz wrogów Izraela. Obywatelstwo Izraela, można uzyskać po 5 latach mieszkania w Izraelu gdy zna się hebrajski. Według judaizmu żydowskość dziedziczy się tylko po matce (dla tego Adam Michnik mający ojca Żyda ale nie matkę, przez judaistów nie jest uznawany za Żyda).

Ze swoje strony stwierdzę, że w wywiadzie nie jest wyjaśniona kwestia prawa cywilnego w Izraelu (do którego materii zalicza się i obywatelstwo), w Polsce prawo cywilne jest w domenie świeckich sądów państwowych, w Izraelu nie ma świeckich sądów cywilnych, są tylko rabinackie sądy cywilne opierające swoje werdykty na judaizmie.

Wśród rozmówców Gabriela Kayzera znalazł się też Seweryn Aszkenazy zwolennik nadania obywatelstwa Żydom mającym polskich przodków. W opinii Sweryna Aszkanazego prymas Stefan Wyszyński był antysemitą, Kościół katolicki się skompromitował bo dopuścił do holocaustu i po wojnie uchronił przed odpowiedzialnością 100.000 nazistów, „papież Pius XII był wspólnikiem Hitlera w zagładzie Żydów”, ojciec Rydzyk to antysemita (za to przyzwoitymi duchownymi są Tomasz Dostatni, Wojciech Lemański, Stanisław Opiela, Jacek Prusak, Adam Boniecki).

Zdaniem Seweryna Aszkenazego „Kościół prześladuje Żydów od IV wieku”, katolicy prześladowali i zabili tysiące Żydów, przez wieki Kościół katolicki dręczył Żydów, „antysemityzm najbardziej przybrał w Polsce na sile po wejściu do Polski jezuitów w 1592 roku. To oni zaczęli nauczać polską arystokracje nienawiści do Żydów. To oni namawiali polską szlachtę aby nie dawała Żydom żadnych przywilejów”, „Żydzi nigdy Polski nie zdradzili”, Polacy przywieźli ze sobą do USA antysemityzm katolicki.

Według Seweryna Aszkenazego judaizm nie jest Żydom potrzebny do czczenia Boga ale do zachowania tożsamości, Żyd może nie wierzyć w Boga, ważne by praktykował. Sewery Aszkenazy jest Żydem postępowym, odrzucającym ortodoksje judaizmu. Dla rozmówcy Gabriela Kayzera ortodoksyjny judaizm jest anachroniczny i niezrozumiały dla współczesnych Żydów, dla tego 80% do 90% Żydów należy do postępowych synagog odrzucających ortodoksje. Do III RP przyjechało wielu żydów z zachodu i pracuje na dobrze płatnych stanowiskach, ich pojawienie się wsparło rozwój w Polsce gmin postępowych.

Ze swojej strony muszę dodać, że obwinianie katolicyzmu o odpowiedzialność za holocaust to podłe kłamstwo, holocaust był dziełem niemieckich narodowych socjalistów, którzy odrzucili chrześcijaństwo i zwalczali katolicyzm. Niemieccy naziści swoje poglądy oparli na eugenice (nauce o doskonaleniu rasy), darwinizmie społecznym, założeniu, że moralność nie może krępować nauki i polityki opartej na światopoglądzie naukowym. Naziści opierając się na nauce wyzwolonej z moralności uznali Żydów za problem i w sposób naukowy wolny od moralności rozwiązali ten problem, taką nazistowską politykę jeszcze przed II wojną światową potępiał Kościół katolicki encyklikami papieży (i dziś potępia np. w odniesieniu do in vitro czy aborcji).

Jan Boakowski

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

26 komentarzy

26 Komentarzy

 1. z-k

  26 czerwca 2017 at 16:03

  Po jaką cholerę wydawać takie bzdury a tym bardziej je czytać. Szkoda nawet z nimi polemizować. Ot chociażby „kielecki pogrom”. Nie zrobili go ani Rosjanie ani tym bardziej Polacy tylko sami swoi pokazali grupie „kibucników” skąd im wyrastają nogi gdy ci oświadczyli, że „wojny mają dosyć i na kolejną, z Arabami nie pojadą a zaiwaniać w kibucu na jałowej, kamienistej ziemi też nie zamierzają”. Podobnie było z 1968 rokiem gdy Gomułka odmówił prawa wyjazdu oficerom i młodzieży powołanym na wojnę a niektórzy z powołanych z własnej woli jechać nie chcieli.

  • Manhattan Beach

   13 lipca 2017 at 16:24

   Writing a guest post is not so hard. Hallelujah! I needed this-you’re my savior. I’ve had difficulty clearing my thoughts in getting my thoughts out.

 2. Marylee Bettley

  29 czerwca 2017 at 05:22

  mulberry alexa oversized

 3. Douglas Plosker

  29 czerwca 2017 at 05:36

  online kosmetik kaufen

  • Redondo Beach

   4 lipca 2017 at 13:49

   there is a re-targeting south bay company partnering with clients, delivering structured re-targeting.

  • Public Relations

   12 lipca 2017 at 02:32

   I’ve had difficulty clearing my thoughts in getting my thoughts out. I’m shocked at how fast your blog loaded on my cell phone. You’ve made my day! Thx again.

  • Hermosa Beach

   17 lipca 2017 at 05:35

   I’ll just say awesome! Writing a guest post is not so hard.

  • Manhattan Beach

   18 lipca 2017 at 12:16

   Great post! working on manhattan beach hermosa beach and hermosa marketing.

  • Hermosa Beach SEO

   19 lipca 2017 at 00:13

   Anyhow, fantastic blog! Without proper research, your readers won’t be interested and you would lose credibility. Great read.

  • Redondo Beach SEO

   21 lipca 2017 at 22:58

   Your post is absolutely on point! Anyhow, fantastic blog! I’m on the same side as you.

  • Torrance Marketing

   22 lipca 2017 at 00:34

   Great post. This is an excellent, an eye-opener for sure! Great read.

  • Jesse Grillo

   23 lipca 2017 at 08:16

   No complaints on this end, simply a good piece. Great post. Writing a guest post is not so hard. Any additional suggestions or hints?

  • Jesse Grillo

   24 lipca 2017 at 04:22

   I am continually browsing online for tips that can help me. Thank you! Geez, that’s unbelievable. Kudos and such. This actually answered my problem.

  • Sheldon Owen

   24 lipca 2017 at 17:02

   Thanks for writing this. Nice write up. big fan of hermosa beach seo redondo marketing and manhattan beach. Creating hermosa bing marketing campaigns.

  • Jesse Grillo

   24 lipca 2017 at 23:15

   Thanks for sharing your info. Thanks for writing this. Geez, that’s unbelievable. Kudos and such. Hit me up!

 4. Hermosa Beach SEO

  15 lipca 2017 at 11:34

  Nice write up. To think, I was confused a minute ago. Great insight. I enjoyed reading what you had to say.

 5. Hermosa

  18 lipca 2017 at 05:36

  Extremely helpful article, please write more. You are a very persuasive writer. I’m bored to death at work so I decided to browse your website on my iphone during lunch break. In my view, if all webmasters and bloggers made just right content material as you did, the web might be a lot more helpful than ever before.

 6. Redondo Beach SEO

  22 lipca 2017 at 16:19

  Constructing web campaigns, facebook marketing company owner. I enjoyed reading this. i am huge fan of hermosa beach and hermosa beach.

 7. Jesse Grillo

  24 lipca 2017 at 03:18

  I enjoyed reading what you had to say. I enjoy the knowledge you provide here and can’t wait to take a look when I get home.

 8. Sheldon Owen

  24 lipca 2017 at 18:57

  Wow, that’s a really clever way of thkinnig about it! I’m impressed, I must say. All you need to do some search about the topic you are given.

 9. Jesse Grillo

  25 lipca 2017 at 00:50

  I have been looking everywhere for this! Thanks for sharing your info. Nice write up.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra