Recenzje

Żydzi i filosemici o relacjach Żydów z Polakami

Czytelników zainteresowanych relacjami Żydów z Polakami, w tym i tych, którzy są pod urokiem pracy Piotra Zychowicza „Żydzi”, na pewno zainteresuje (wydany nakładem wydawnictwa Fronda) 624 stronicowy zbiór wywiadów z Żydami, filosemitami i Polakami (realistycznie podchodzącymi to semickiej tematyki) „Klincz? Debata polsko-żydowska” autorstwa Gabriela Kayzera.

Jednym z pierwszych rozmówców Gabriela Kayzera jest Dawid Wildstein. Syn znanego pisarza i uśpionego masona, publicysta mediów związanych z PiS, nieuznawany przez ortodoksyjnych judaistów za Żyda (ma ojca Żyda nie matkę), postrzegający się jako Polaka katolika, niedawno nawrócony na neokatechumenat – jak sam mówi „Droga Neokatechumenalna bardzo mocno pokazuje bowiem wypływanie chrześcijaństwa z judaizmu” (co wyraża w śpiewaniu chasydzkich pieśni).

Można się zgodzić z Dawidem Wildsteinem, że neuokatechumenat głosi wypływanie chrześcijaństwa z judaizmu. W rzeczywistości jednak z wiary biblijnego Izraela wyrasta chrześcijaństwo, a judaizm opierający się na Talmudzie to religia młodsza kilka wieków od chrześcijaństwa, będąca wyrazem odrzucenia Jezusa a wraz z nim wszystkich proroków Izraela, których misją było zapowiadanie Jezusa. Śpiewanie zaś w Kościele katolickim na chasydzką nutę, dy chasydyzm powstał w XVIII wieku, to absurd.

Kolejny z rozmówców Gabriela Kayzera to Bogdan Białek wydawca miesięcznika „Charaktery”, prezes Stowarzyszeniowa imienia Karskiego, członek Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, zwolennik ekumenizmu i posoborowego modernizmu, znany między innymi z tego, że twierdzi, że kilkukrotnie było ofiara terrorystycznych ataków ze strony polskich katolików.

Zdaniem Bogdana Białka pogrom kielecki był dziełem Polaków (a nie prowokacją komunistycznego okupanta), Polacy z satysfakcją przyjęli holocaust i radośnie brali udział w pogromach Żydów, holocaust był akceptowany przez Kościół katoliki, który przez wieki szerzył antysemicką propagandę.

Według Bogdana Białka polski antysemityzm jest zjawiskiem powszechnym, Polacy wymordowali Żydów w Jedwabnym, Gross ujawnił prawdę o Polakach, AK mordowała Żydów bo składała się z polskich antysemitów, „getta nie wymyślił Hitler, ale nasi chrześcijańscy przodkowie, którzy chcieli odseparować od siebie Żydów”.

W opinii Bogdana Białka „gdyby Żydów zabrakło, to by znaczyło, że Boga nie ma”, Izraelczycy i Niemcy nie mają uprzedzeń, a Polacy je mają, „Żydzi mają takie samo prawo przebywać na tej [polskiej] ziemi i uważać się za jej gospodarzy”.

Komentując opinie pana Bogdana Białka należy stwierdzić, że pogrom kielecki był dziełem komunistów okupujących Polskę po drugiej wojnie światowej, w Jedwabnym Niemcy wymordowali Żydów, Gross kłamał, AK nie mordowała Żydów, getta były pomysłem samych Żydów izolujących się od gojów którymi Żydzi gardzi z pobudek rasowych.

Rozmówcą Gabriela Kayzera był też Paweł Bramson kibic Legii który odkrył swoje żydowskie korzenie i został ortodoksyjnym Żydem. W trakcie zadawania mu pytań Gabriel Kayzer przypomniał, że „Krzysztof Kłopotowski proponuje (…) sprowadzić do Polski z Izraela pół miliona Żydów”. Od siebie dodam, że słysząc takie propozycje zastanawiam się czy autorzy takich propozycji chcą by Polacy podzielili los Palestyńczyków i też przez Żydów zostali wypędzeni ze swoich domów do obozów koncentracyjnych.

Rozmówcą Gabriela Kayzera był też Uri Hupert (Izraelczyk publikujący w „Gazecie Wyborczej” i „Midraszu”). Jego zdaniem Polacy niezdrowo się fascynują Żydami, Żydzi w Polsce przez wieki cierpieli bo ich Polacy katolicy odrzucali, do dziś Polacy nie chcą się zintegrować z Żydami pomimo zasług Żydów dla Polaków, Polska odrzucając Żydów straciła olbrzymi potencjał intelektualny.

Zdaniem Uri Huperta polski antysemityzm jest o wiele gorszy niż antysemityzm katolicki, Polacy to rasiści, Dmowski czerpał z katolickiego i polskiego rasizmu, amerykańscy Żydzi są do Polaków nastawieni wrogo bo są potomkami emigrantów z Polski którzy poznali polski antysemityzm.

Komentując słowa Uri Huperta trzeba przypomnieć, że mit wybitnych intelektualnych zdolności Żydów to rasistowski mit, to, że przedstawiciele jednej nacji robią kariery a innych nie wynika, z czynników zewnętrznych (np. sytuacji geopolitycznej – np. różnice potencjału intelektualnego Koreańczyków z północy czy z południa, są wypadkową tego, że jedni mają demokracje i kapitalizm, drudzy zniewolenie i komunizm). Równie dyskusyjny jest mit zasług Żydów dla Polski (trudno je dostrzec) i izolacji Żydów w Polsce (w rzeczywistości sami się izolowali bo żywili rasistowską pogardę do Polaków).

Wśród rozmówców Gabriela Kayzera znalazł się też negujący swoje rzekome żydowskie pochodzenie Aleksander Kwaśniewski, który uważa, że istniej groźny polski antysemityzm, Polacy odpowiadają za Jedwabne i Kielce [w rzeczywistości Jedwabne było dziełem Niemców, a Kielce Rosjan okopujących Polskę po II wojnie światowej].

W swojej rozmowie z Gabrielem Kayzerem były ambasador Izraela w Polsce i izraelski polityk Szewach Weiss przypomniał, że Żydzi cenili Józefa Piłsudskiego jako swojego stronnika.

Szewach Weissrzy przybliżył prawo powrotu dające potomkowi Żydów izraelskie obywatelstwo, o ile nie współpracował z nazistami, nie jest nosicielem choroby zakaźnej, nie szpiegował na rzecz wrogów Izraela. Obywatelstwo Izraela, można uzyskać po 5 latach mieszkania w Izraelu gdy zna się hebrajski. Według judaizmu żydowskość dziedziczy się tylko po matce (dla tego Adam Michnik mający ojca Żyda ale nie matkę, przez judaistów nie jest uznawany za Żyda).

Ze swoje strony stwierdzę, że w wywiadzie nie jest wyjaśniona kwestia prawa cywilnego w Izraelu (do którego materii zalicza się i obywatelstwo), w Polsce prawo cywilne jest w domenie świeckich sądów państwowych, w Izraelu nie ma świeckich sądów cywilnych, są tylko rabinackie sądy cywilne opierające swoje werdykty na judaizmie.

Wśród rozmówców Gabriela Kayzera znalazł się też Seweryn Aszkenazy zwolennik nadania obywatelstwa Żydom mającym polskich przodków. W opinii Sweryna Aszkanazego prymas Stefan Wyszyński był antysemitą, Kościół katolicki się skompromitował bo dopuścił do holocaustu i po wojnie uchronił przed odpowiedzialnością 100.000 nazistów, „papież Pius XII był wspólnikiem Hitlera w zagładzie Żydów”, ojciec Rydzyk to antysemita (za to przyzwoitymi duchownymi są Tomasz Dostatni, Wojciech Lemański, Stanisław Opiela, Jacek Prusak, Adam Boniecki).

Zdaniem Seweryna Aszkenazego „Kościół prześladuje Żydów od IV wieku”, katolicy prześladowali i zabili tysiące Żydów, przez wieki Kościół katolicki dręczył Żydów, „antysemityzm najbardziej przybrał w Polsce na sile po wejściu do Polski jezuitów w 1592 roku. To oni zaczęli nauczać polską arystokracje nienawiści do Żydów. To oni namawiali polską szlachtę aby nie dawała Żydom żadnych przywilejów”, „Żydzi nigdy Polski nie zdradzili”, Polacy przywieźli ze sobą do USA antysemityzm katolicki.

Według Seweryna Aszkenazego judaizm nie jest Żydom potrzebny do czczenia Boga ale do zachowania tożsamości, Żyd może nie wierzyć w Boga, ważne by praktykował. Sewery Aszkenazy jest Żydem postępowym, odrzucającym ortodoksje judaizmu. Dla rozmówcy Gabriela Kayzera ortodoksyjny judaizm jest anachroniczny i niezrozumiały dla współczesnych Żydów, dla tego 80% do 90% Żydów należy do postępowych synagog odrzucających ortodoksje. Do III RP przyjechało wielu żydów z zachodu i pracuje na dobrze płatnych stanowiskach, ich pojawienie się wsparło rozwój w Polsce gmin postępowych.

Ze swojej strony muszę dodać, że obwinianie katolicyzmu o odpowiedzialność za holocaust to podłe kłamstwo, holocaust był dziełem niemieckich narodowych socjalistów, którzy odrzucili chrześcijaństwo i zwalczali katolicyzm. Niemieccy naziści swoje poglądy oparli na eugenice (nauce o doskonaleniu rasy), darwinizmie społecznym, założeniu, że moralność nie może krępować nauki i polityki opartej na światopoglądzie naukowym. Naziści opierając się na nauce wyzwolonej z moralności uznali Żydów za problem i w sposób naukowy wolny od moralności rozwiązali ten problem, taką nazistowską politykę jeszcze przed II wojną światową potępiał Kościół katolicki encyklikami papieży (i dziś potępia np. w odniesieniu do in vitro czy aborcji).

Jan Boakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

47 komentarzy

47 Komentarzy

 1. z-k

  26 czerwca 2017 at 16:03

  Po jaką cholerę wydawać takie bzdury a tym bardziej je czytać. Szkoda nawet z nimi polemizować. Ot chociażby „kielecki pogrom”. Nie zrobili go ani Rosjanie ani tym bardziej Polacy tylko sami swoi pokazali grupie „kibucników” skąd im wyrastają nogi gdy ci oświadczyli, że „wojny mają dosyć i na kolejną, z Arabami nie pojadą a zaiwaniać w kibucu na jałowej, kamienistej ziemi też nie zamierzają”. Podobnie było z 1968 rokiem gdy Gomułka odmówił prawa wyjazdu oficerom i młodzieży powołanym na wojnę a niektórzy z powołanych z własnej woli jechać nie chcieli.

  • Palo Alto cannabis

   2 października 2017 at 11:16

   I have learned new things through your write up. I have been surfing on-line more than 3 hours today. It is really mind blowing you do not have a larger following.

 2. Marylee Bettley

  29 czerwca 2017 at 05:22

  mulberry alexa oversized

 3. Douglas Plosker

  29 czerwca 2017 at 05:36

  online kosmetik kaufen

  • Redondo Beach

   4 lipca 2017 at 13:49

   there is a re-targeting south bay company partnering with clients, delivering structured re-targeting.

  • Public Relations

   12 lipca 2017 at 02:32

   I’ve had difficulty clearing my thoughts in getting my thoughts out. I’m shocked at how fast your blog loaded on my cell phone. You’ve made my day! Thx again.

  • Interlochen Cannabis

   14 sierpnia 2017 at 08:32

   You really sparked my interest. I am shocked at how fast your blog loaded on my cell phone. This is so helpful! Oh my gosh! A great article. You could survive a Zombie apocalypse.

  • Jesse Grillo

   24 sierpnia 2017 at 01:43

   Greetings from New Mexico. It is rare to see a nice blogs like this one these days. You pretty active on Pinterest? You remind me of my dad.

  • Hermosa Beach

   26 sierpnia 2017 at 00:41

   The people you love are lucky to have you in their lives. I will bookmark this. Really helpful information. You have a lot of knowledge on this subject. No complaints on this end, simply a magnificent piece.

  • Redondo Beach SEO

   29 sierpnia 2017 at 01:57

   I enjoy the info you provide here. I needed this.

  • investment adviser

   29 sierpnia 2017 at 22:13

   You are more fun than bubble wrap. Very nice posts. Your creative potential seems limitless. I really like your blog.

  • Marijuana Dispensary

   2 października 2017 at 12:05

   It is rare to see a nice posts like this one these days. Well written!

 4. Hermosa Beach SEO

  15 lipca 2017 at 11:34

  Nice write up. To think, I was confused a minute ago. Great insight. I enjoyed reading what you had to say.

 5. Sheldon Owen

  24 lipca 2017 at 18:57

  Wow, that’s a really clever way of thkinnig about it! I’m impressed, I must say. All you need to do some search about the topic you are given.

 6. Manhattan Beach Marketing

  7 sierpnia 2017 at 17:03

  people you call, count on for search engine advertising structures plus retargeting.

 7. Jesse Grillo

  8 sierpnia 2017 at 03:29

  Super charges lead generation marketing redondo.

 8. Manhattan Beach

  14 sierpnia 2017 at 03:51

  It is like you read my thoughts! That is a smart way of thinking about it. I needed this. You are more fun than bubble wrap.

 9. Redondo Beach Marketing

  14 sierpnia 2017 at 08:36

  Your blog is really useful to me. I shared your blog on my Reddit.

 10. Log Lane Village Weed

  14 sierpnia 2017 at 19:37

  It is like you read my thoughts! Tumblr pros would love this. I really like your write up.

 11. Lompoc Dispensary

  15 sierpnia 2017 at 00:49

  I could not resist commenting. You remind me of my mom.

 12. Bath Marijuana

  15 sierpnia 2017 at 03:16

  I needed this. You saved me a lot of hassle just now.

 13. Jesse Grillo

  19 sierpnia 2017 at 11:56

  Certainly a lot of stuff to take into consideration. good read. Your blog really maked me think. You are a very persuasive writer.

 14. Dublin Cannabis

  23 sierpnia 2017 at 22:45

  My BFF likes your write up. I bet you sweat glitter. I could not refrain from commenting!

 15. cannabis edibles

  24 sierpnia 2017 at 01:50

  You think about this from far more than one view point. I actually felt my brain growing when I read your article. I found this on Twitter I just stumbled upon your article. I will bookmark this blog.

 16. los angeles pr

  25 sierpnia 2017 at 00:08

  It is really unbelievable you do not have a larger following. I shared your blog on my Google.

 17. Brampton Weed

  25 sierpnia 2017 at 01:47

  Your perspective is super refreshing. it is like you wrote the book on it or something. Any new news.

 18. startup adviser

  25 sierpnia 2017 at 23:29

  Your article is followed by my boyfriend. I bet you sweat glitter. Amazing page. I could not resist commenting. Your blog has proven useful to me.

 19. cannabis dispensary

  29 sierpnia 2017 at 23:01

  I am trying to learn more on this field. You should be thanked more often. So thank you!! You are my savior.

 20. Larzews

  25 września 2017 at 09:25

  Amoxicillin Mrsa Free Shipping Acticin Minnesota [url=http://genericcial.com ]online pharmacy[/url] Pharmacies Priligy Brand Name Propecia Become Pregnant

 21. Release surprise album

  30 września 2017 at 16:55

  Please write more. Right here is some really useful info. I have added your website to my Google bookmarks I enjoyed reading what you had to say.

 22. funny political satire

  1 października 2017 at 14:29

  It is very informative and you are obviously very knowledgeable in this area. I was reading your page and my boyfriends dumb pet pig broke a glass on my Iphone. Seasoned Blog pros would agree. Exceptionally well written!

 23. Happy hour guide

  1 października 2017 at 23:20

  Do you write a lot about weed dispensaries. magnificent little bit of written content. I have been surfing on-line more than 3 hours today. That is a smart way of thinking about it.

 24. South San Jose Muncheez

  2 października 2017 at 13:41

  Your perspective is incredibly refreshing. You have opened my eyes to varying views on this topic with interesting and solid content.

 25. funny satire quotes

  2 października 2017 at 21:16

  I could not refrain from commenting. When I started my computer your website was already loaded. That cleared it up for me.

 26. funny political platforms

  2 października 2017 at 21:42

  I hope you are making cash off this website Old school LinkedIn experts would really love your website. This stuff is great! Ever make it out to Alaska? You have a great sense of humor.

 27. political satire shows

  2 października 2017 at 21:43

  Please write more. Our community is better because you are in it. I hate that my computer battery is dying.

 28. Laurel hardware west hollywood address

  3 października 2017 at 02:29

  This is so helpful! Could you tell us more about this? I will just say excellent!

 29. weed app

  3 października 2017 at 04:15

  I am a fan of marijuana doctors, los angeles pr and mass roots delivery. Hit me up!

 30. Larzews

  10 października 2017 at 22:36

  Clomid Fertilite [url=http://buygenericvia.com]viagra[/url] Levitra Generico In Parafarmacia

 31. Larzews

  27 października 2017 at 11:54

  Order Diflucan Online Rx Pharmaceutical Order Cialis From India Meilleur Site Achat Cialis [url=http://howmuchisvia.com]viagra[/url] Achat Vrai Cialis Propecia Risks

 32. JeffMymn

  2 listopada 2017 at 22:44

  Buy Gabapentin No Presctiption [url=http://cialtobuy.com ]online pharmacy[/url] How Much Is Amoxicillin 875 Get Cialis Without Aprescription Acheter Viagra Par Virement Bancaire

 33. Larzews

  7 listopada 2017 at 20:24

  Cialis Pas Cher Pharmacie Paris Ed Meds Online Discount Paypal Levaquin 500mg Cephalexin 500mg [url=http://leviinusa.com]levitra expre delivery[/url] Viagra Cialis Combo

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra