Żydzi i filosemici o relacjach Żydów z Polakami

Czytelników zainteresowanych relacjami Żydów z Polakami, w tym i tych, którzy są pod urokiem pracy Piotra Zychowicza „Żydzi”, na pewno zainteresuje (wydany nakładem wydawnictwa Fronda) 624 stronicowy zbiór wywiadów z Żydami, filosemitami i Polakami (realistycznie podchodzącymi to semickiej tematyki) „Klincz? Debata polsko-żydowska” autorstwa Gabriela Kayzera.

Jednym z pierwszych rozmówców Gabriela Kayzera jest Dawid Wildstein. Syn znanego pisarza i uśpionego masona, publicysta mediów związanych z PiS, nieuznawany przez ortodoksyjnych judaistów za Żyda (ma ojca Żyda nie matkę), postrzegający się jako Polaka katolika, niedawno nawrócony na neokatechumenat – jak sam mówi „Droga Neokatechumenalna bardzo mocno pokazuje bowiem wypływanie chrześcijaństwa z judaizmu” (co wyraża w śpiewaniu chasydzkich pieśni).

Można się zgodzić z Dawidem Wildsteinem, że neuokatechumenat głosi wypływanie chrześcijaństwa z judaizmu. W rzeczywistości jednak z wiary biblijnego Izraela wyrasta chrześcijaństwo, a judaizm opierający się na Talmudzie to religia młodsza kilka wieków od chrześcijaństwa, będąca wyrazem odrzucenia Jezusa a wraz z nim wszystkich proroków Izraela, których misją było zapowiadanie Jezusa. Śpiewanie zaś w Kościele katolickim na chasydzką nutę, dy chasydyzm powstał w XVIII wieku, to absurd.

Kolejny z rozmówców Gabriela Kayzera to Bogdan Białek wydawca miesięcznika „Charaktery”, prezes Stowarzyszeniowa imienia Karskiego, członek Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, zwolennik ekumenizmu i posoborowego modernizmu, znany między innymi z tego, że twierdzi, że kilkukrotnie było ofiara terrorystycznych ataków ze strony polskich katolików.

Zdaniem Bogdana Białka pogrom kielecki był dziełem Polaków (a nie prowokacją komunistycznego okupanta), Polacy z satysfakcją przyjęli holocaust i radośnie brali udział w pogromach Żydów, holocaust był akceptowany przez Kościół katoliki, który przez wieki szerzył antysemicką propagandę.

Według Bogdana Białka polski antysemityzm jest zjawiskiem powszechnym, Polacy wymordowali Żydów w Jedwabnym, Gross ujawnił prawdę o Polakach, AK mordowała Żydów bo składała się z polskich antysemitów, „getta nie wymyślił Hitler, ale nasi chrześcijańscy przodkowie, którzy chcieli odseparować od siebie Żydów”.

W opinii Bogdana Białka „gdyby Żydów zabrakło, to by znaczyło, że Boga nie ma”, Izraelczycy i Niemcy nie mają uprzedzeń, a Polacy je mają, „Żydzi mają takie samo prawo przebywać na tej [polskiej] ziemi i uważać się za jej gospodarzy”.

Komentując opinie pana Bogdana Białka należy stwierdzić, że pogrom kielecki był dziełem komunistów okupujących Polskę po drugiej wojnie światowej, w Jedwabnym Niemcy wymordowali Żydów, Gross kłamał, AK nie mordowała Żydów, getta były pomysłem samych Żydów izolujących się od gojów którymi Żydzi gardzi z pobudek rasowych.

Rozmówcą Gabriela Kayzera był też Paweł Bramson kibic Legii który odkrył swoje żydowskie korzenie i został ortodoksyjnym Żydem. W trakcie zadawania mu pytań Gabriel Kayzer przypomniał, że „Krzysztof Kłopotowski proponuje (…) sprowadzić do Polski z Izraela pół miliona Żydów”. Od siebie dodam, że słysząc takie propozycje zastanawiam się czy autorzy takich propozycji chcą by Polacy podzielili los Palestyńczyków i też przez Żydów zostali wypędzeni ze swoich domów do obozów koncentracyjnych.

Rozmówcą Gabriela Kayzera był też Uri Hupert (Izraelczyk publikujący w „Gazecie Wyborczej” i „Midraszu”). Jego zdaniem Polacy niezdrowo się fascynują Żydami, Żydzi w Polsce przez wieki cierpieli bo ich Polacy katolicy odrzucali, do dziś Polacy nie chcą się zintegrować z Żydami pomimo zasług Żydów dla Polaków, Polska odrzucając Żydów straciła olbrzymi potencjał intelektualny.

Zdaniem Uri Huperta polski antysemityzm jest o wiele gorszy niż antysemityzm katolicki, Polacy to rasiści, Dmowski czerpał z katolickiego i polskiego rasizmu, amerykańscy Żydzi są do Polaków nastawieni wrogo bo są potomkami emigrantów z Polski którzy poznali polski antysemityzm.

Komentując słowa Uri Huperta trzeba przypomnieć, że mit wybitnych intelektualnych zdolności Żydów to rasistowski mit, to, że przedstawiciele jednej nacji robią kariery a innych nie wynika, z czynników zewnętrznych (np. sytuacji geopolitycznej – np. różnice potencjału intelektualnego Koreańczyków z północy czy z południa, są wypadkową tego, że jedni mają demokracje i kapitalizm, drudzy zniewolenie i komunizm). Równie dyskusyjny jest mit zasług Żydów dla Polski (trudno je dostrzec) i izolacji Żydów w Polsce (w rzeczywistości sami się izolowali bo żywili rasistowską pogardę do Polaków).

Wśród rozmówców Gabriela Kayzera znalazł się też negujący swoje rzekome żydowskie pochodzenie Aleksander Kwaśniewski, który uważa, że istniej groźny polski antysemityzm, Polacy odpowiadają za Jedwabne i Kielce [w rzeczywistości Jedwabne było dziełem Niemców, a Kielce Rosjan okopujących Polskę po II wojnie światowej].

W swojej rozmowie z Gabrielem Kayzerem były ambasador Izraela w Polsce i izraelski polityk Szewach Weiss przypomniał, że Żydzi cenili Józefa Piłsudskiego jako swojego stronnika.

Szewach Weissrzy przybliżył prawo powrotu dające potomkowi Żydów izraelskie obywatelstwo, o ile nie współpracował z nazistami, nie jest nosicielem choroby zakaźnej, nie szpiegował na rzecz wrogów Izraela. Obywatelstwo Izraela, można uzyskać po 5 latach mieszkania w Izraelu gdy zna się hebrajski. Według judaizmu żydowskość dziedziczy się tylko po matce (dla tego Adam Michnik mający ojca Żyda ale nie matkę, przez judaistów nie jest uznawany za Żyda).

Ze swoje strony stwierdzę, że w wywiadzie nie jest wyjaśniona kwestia prawa cywilnego w Izraelu (do którego materii zalicza się i obywatelstwo), w Polsce prawo cywilne jest w domenie świeckich sądów państwowych, w Izraelu nie ma świeckich sądów cywilnych, są tylko rabinackie sądy cywilne opierające swoje werdykty na judaizmie.

Wśród rozmówców Gabriela Kayzera znalazł się też Seweryn Aszkenazy zwolennik nadania obywatelstwa Żydom mającym polskich przodków. W opinii Sweryna Aszkanazego prymas Stefan Wyszyński był antysemitą, Kościół katolicki się skompromitował bo dopuścił do holocaustu i po wojnie uchronił przed odpowiedzialnością 100.000 nazistów, „papież Pius XII był wspólnikiem Hitlera w zagładzie Żydów”, ojciec Rydzyk to antysemita (za to przyzwoitymi duchownymi są Tomasz Dostatni, Wojciech Lemański, Stanisław Opiela, Jacek Prusak, Adam Boniecki).

Zdaniem Seweryna Aszkenazego „Kościół prześladuje Żydów od IV wieku”, katolicy prześladowali i zabili tysiące Żydów, przez wieki Kościół katolicki dręczył Żydów, „antysemityzm najbardziej przybrał w Polsce na sile po wejściu do Polski jezuitów w 1592 roku. To oni zaczęli nauczać polską arystokracje nienawiści do Żydów. To oni namawiali polską szlachtę aby nie dawała Żydom żadnych przywilejów”, „Żydzi nigdy Polski nie zdradzili”, Polacy przywieźli ze sobą do USA antysemityzm katolicki.

Według Seweryna Aszkenazego judaizm nie jest Żydom potrzebny do czczenia Boga ale do zachowania tożsamości, Żyd może nie wierzyć w Boga, ważne by praktykował. Sewery Aszkenazy jest Żydem postępowym, odrzucającym ortodoksje judaizmu. Dla rozmówcy Gabriela Kayzera ortodoksyjny judaizm jest anachroniczny i niezrozumiały dla współczesnych Żydów, dla tego 80% do 90% Żydów należy do postępowych synagog odrzucających ortodoksje. Do III RP przyjechało wielu żydów z zachodu i pracuje na dobrze płatnych stanowiskach, ich pojawienie się wsparło rozwój w Polsce gmin postępowych.

Ze swojej strony muszę dodać, że obwinianie katolicyzmu o odpowiedzialność za holocaust to podłe kłamstwo, holocaust był dziełem niemieckich narodowych socjalistów, którzy odrzucili chrześcijaństwo i zwalczali katolicyzm. Niemieccy naziści swoje poglądy oparli na eugenice (nauce o doskonaleniu rasy), darwinizmie społecznym, założeniu, że moralność nie może krępować nauki i polityki opartej na światopoglądzie naukowym. Naziści opierając się na nauce wyzwolonej z moralności uznali Żydów za problem i w sposób naukowy wolny od moralności rozwiązali ten problem, taką nazistowską politykę jeszcze przed II wojną światową potępiał Kościół katolicki encyklikami papieży (i dziś potępia np. w odniesieniu do in vitro czy aborcji).

Jan Boakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

47 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra