Z kraju

Naukowiec komentuje oświadczenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów – ciąg dalszy sprawy Jana Grabowskiego

Po publikacji stanowiska naukowców polskich wobec działalności Jana Grabowskiego, w mediach międzynarodowych pojawiły się kolejne komentarze. Już wcześniej informowaliśmy, że w obronie Jana Grabowskiego stanęli: Centrum Badań nad Zagładą Żydów w Warszawie i Gazeta Wyborcza. Także instytut Yad Vashem wystosował do Uniwersytetu w Ottawie list popierający z podpisami 180 humanistów, a media zachodnie w opisywaniu całej sytuacji posłużyły się depeszą Associated Press zredagowaną przez Vanessę Gerę, współpracującą m.in. z Times of Israel.

W związku z tym, ponieważ kierujemy naszą korespondencję do zagranicznego odbiorcy, uzupełniliśmy stanowisko m.in. o wypowiedzi Jana Grabowskiego. Dołączyliśmy także list napisany przez jednego z naszych profesorów, sygnatariusza oświadczenia naukowców RDI, do Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Profesor i inżynier odpowiada na zarzuty i komentuje oświadczenie badaczy Holokaustu z Instytutu Filozofii i Socjologii.

 

W obronie polskich naukowców

Intencją listu był apel w sprawie tego, co Jan Grabowski w swojej działalności publicystycznej, z wybiórczymi i wątpliwymi wynikami badań robi, część z tych badań została zakwestionowana przez historyka Bohdana Piętkę w „Zeszytach Oświęcimskich 26/2010” wydawanych przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Grabowski nigdy nie odpowiedział, toteż wolność akademicka nie mogła zaistnieć. Oto na łamach gazet i pism takich jak El Pais, The Washington Post, Haaretz, Times of Israel zaprzęga swój autorytet badacza, aby wspierać narrację nie tylko nieprzyjazną Polsce, ale przede wszystkim głęboko krzywdzącą i niesprawiedliwą. Głównym jej filarem, tak intensywnie eksponowanym w światowych mediach, jest ukazanie Polaków jako osobników kierujących się instynktami, prymitywów, dyszących nienawiścią do swoich żydowskich sąsiadów. I tylko ten prymitywizm, zdziczenie był ograniczeniem przed popełnieniem zbrodni większych od tych, jakich dokonali dobrze zorganizowani, poukładani „Naziści”, po prostu zainfekowani wirusem obłąkańczej ideologii.

Reduta Dobrego Imienia na podstawie prowadzonych działań dokumentacyjnych posiada szeroką egzemplifikację tak prowadzonej narracji na temat Holocaustu. Między innymi: „Jednym ze znaczących wyników moich badań był zaskakujący stopień własnego działa pośród polskiej policji, która zabijała Żydów na własną rękę, bez żadnego bezpośredniego udziału Niemców – i często bez ich wiedzy”. Grabowski dla Haaretz. „Znaczące wyniki”, „zaskakujący stopień”, „często” – to kolejne słowa, które pomagają Janowi Grabowskiemu tworzyć iluzję nieskończonej skali, a jednocześnie unikać konkretnych, nie orientacyjnych liczb, co jeszcze dobitniej obrazuje jego teza opublikowana w hiszpańskim El Pais. „W Polowaniu na Żydów osiedlony na stałe w Kanadzie historyk bazuje na dokumentach z różnych archiwów, będących zbiorami procesów badających antysemickie zbrodnie popełnione podczas okupacji, popełniane przez polskich obywateli.

Opowiada również o tak zwanych Judenjagd, inaczej polowaniach na Żydów, w których udział brali niemal zawsze Polacy, od strażaków po wieśniaków. Według Grabowskiego, zamordowano w ten sposób ponad 200 000 Żydów.” „Ponad” 200 000 Żydów zostało zamordowanych przez Polaków, Grabowski oskarża bez żadnej odpowiedzialności za swoje słowa. Najwyraźniej próbuje zachowywać się jak jego idol, Jan Tomasz Gross, który w swej książce Sąsiedzi: Historia zagłady żydowskiego miasteczka stwierdził, „pewnego dnia, w Lipcu 1941, połowa populacji małego wschodnioeuropejskiego miasteczka zamordowała drugą połowę – 1600 mężczyzn, kobiet i dzieci.”

Te rewelacje spotkały się z aplauzem światowej opinii publicznej, rozpoczynając krucjatę przeciw Polakom, ale jak wykazało późniejsze dochodzenie, liczba podana zgodnie z „najwyższymi standardami badawczymi” była bezpodstawna. Co więcej, Alexander B. Rossino, historyk Center for Advanced Holocaust Studies of the United States Holocaust Memorial Museum in Washington, D.C. napisał: „podczas gdy Sąsiedzi przyczynili się do powtórnego przebadania historii Holoacustu w Polsce, zaniedbanie Grossa jakim było pominięcie niemieckiej dokumentacji osłabiło [wartość] opisanego przez niego obrazu zdarzeń. Rezultatem była wykrzywiona historia, która nie analizuje operacji SS w tym regionie ani niemieckiej interakcji z polską populacją.”

Forsuje ten mit nie tylko J.T. Gross, którego wiarygodność jako badacza została podważona przez historyków polskich i zagranicznych, ale także sygnatariuszka listu w obronie J. Grabowskiego, prof. Barbara Engelking, która swój stosunek wobec Polaków wyraziła w rasistowskiej wypowiedzi, „śmierć(…) dla Polaków to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna – śmierć jak śmierć, a dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z najwyższym, czy nie wiem, w jaki sposób oni przeżywali tą śmierć”. Ta narracja, której osią jest oczywisty antypolonizm, jest obecnie niepisanym, obowiązującym kanonem, modnym salonowym „abc” dyskusji o Holocauście.

Z trudem przebija się odmienna, nudna, znana i udokumentowana, mniej spektakularna wizja historii. Przykłady? Słabe „Pokłosie” jest szeroko znane, tymczasem nie gorszy film „Azyl”, z gwiazdorską obsadą, niekoniecznie. Dowodem choćby jest blokada emisji filmu „Azyl” we Francji i Niemczech – jego przesłanie nie pasuje do obrazu zezwierzęconego Polaka, który czyha na życie i majątek swego żydowskiego sąsiada. Rozwinięciem tej interpretacji jest forsowanie wizerunku dzisiejszych patriotów jako prymitywów, ksenofobów i antysemitów, którzy niczym swego czasu na Żydów dziś czyhają na „uchodźców”.

Dochowanie standardów popularyzacji wyników badań i odpowiedzialność za ich interpretację obowiązują każdego naukowca niezależnie od dziedziny, jaką reprezentuje; jest to część etosu zawodowego, której podstawą jest dążenie do prawdy motywowane względami przekraczającymi bieżącą koniunkturę, osobiste kalkulacje, społeczne nastroje i naciski. W liście przytoczono parę historycznych faktów, o których nie dowie się raczej czytelnik El Pais, The Washington Post, Haaretz czy Times of Israel.

Możemy powiedzieć śmiało – uważamy, że polski profesor fizyki jądrowej ma większą orientację w polskiej historii niż makler w Ottawie, czytający podczas lunchu wynurzenia Grabowskiego. I jako przedstawiciel elity ma moralny obowiązek zareagować, kiedy atakowana jest wspólnota, której jest członkiem i której elitę intelektualną reprezentuje.

Tezy o własnej winie, nieoczywistej prawdzie, dobrze się sprzedają. W epoce tzw. postprawdy są modne i pożądane. Ich dystrybutorzy w publicystyce, kulturze, a nawet nauce, z łatwością znajdują wsparcie patronów z krajów mających na sumieniu rzeczywistą (nie metafizyczną) winę za Holocaust, pragnących rozmyć odpowiedzialność, zatrzeć różnicę między katem i ofiarą, zamydlić obraz przeszłości. Niezgoda na takie postawienie sprawy nie jest w żadnym wypadku niezgodą na rozliczenie się ze swoją przeszłością czy wypieraniem swoich win.

Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom

Źródło: RDI

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

165 komentarzy

165 Komentarzy

 1. Robert B.

  28 czerwca 2017 at 16:23

  Może pora zacząć mówić o żydowskich zbrodniach, nie tylko się przed nimi po wsze czasy tłumaczyć? Może tym niepokalanym niewiniątkom, o to chodzi? Na stwarzaniu wrażenia, że to niewiniątek, żeby być bezkarnym w swoich agresywnych działaniach politycznych i nie ponosić konsekwencji za swoje zbrodnie?

  • Robert B.

   28 czerwca 2017 at 16:26

   ERRATA:

   Jest: niewiniątek
   Ma być: niewiniątka

  • Kwal

   28 czerwca 2017 at 17:28

   Czy może pan sobie wyobrazić, żeby któryś ze współczesnych ludzi pióra czy filmu próbował rozliczać zbrodnie żydowskie ? A z czego by potem żył ?

   • Robert B.

    28 czerwca 2017 at 17:42

    Mogę sobie wyobrazić. O żydostwie i ich zbrodniach mówi się nieskrępowanie w krajach arabskich i w Azji. Tylko w tzw. „wolnym i demokratycznym świecie” jest taki kult Żyda i ich świętego holokaustu, co zakrawa o kpinę, jako że największe ofiary ludzkie w II wojnie światowej poniosły narody europejskie. Ja powtarzam niezmiennie: mnie żydowski holokaust interesuje, ile Żydów zagłady innych narodów, czyli JEDNO WIELKIE ZERO, ANI MNIE GRZEJE ANI ZIĘBI.

  • internet

   28 czerwca 2017 at 19:09

   100 000 tyś napromieniowanych sefardyjskich dzieci. Izrael przyznaje sie do sprzedania 1000 jemenskich dzieci.

 2. stan

  28 czerwca 2017 at 17:07

  „Żyd może goja bezkarnie zabić, a goj żyda nie może” – Tosefta, Aboda Zara VIII, 5.
  „Jahwe ryczy jak lew po nocach z rozpaczy, że zawinił wobec żydów” – Berachot 3a, 3b.
  Skoro sam Jahwe zawinił, to człowiek miałby nie zawinić?
  Największą antysemitką jest prawda. Wystarczy tylko pokazać (fakty), czym żyją żydzi od najmłodszych lat. A takich zadziwiających mądrości są tysiące.

 3. antyPOPiS

  28 czerwca 2017 at 17:57

  Dla zydostwa holokit to kura znoszaca zlote jajka, wiec trudno im sie dziwic. To tolerowanie, i wrecz pompowanie przez „nasze” wladze, judeorasistowskiej narracji wyjatkowosci ofiar zydowskich, budowanie z ichnich urojen nadreligijnego kultu, to zdrada i profanacja pamieci milionow Polakow oddajacych zycia za wolny kraj. Ze strony Polakow zydostwo otrzymalo daleko wiecej pomocy niz na to zaslugiwalo…

  • Robert B.

   28 czerwca 2017 at 22:54

   Święta prawda.

 4. Czesław

  28 czerwca 2017 at 18:07

  Jak jeżdżą Prezydent Duda i Premier Szydło do Izraela to nie powinni składać zobowiązań że będą walczyć z antysemityzmem, tylko zażądać od Izraela żeby zlikwidowali antypolonizm szerzony świadomie i kłamliwie przez część Żydów i organizacje żydowskie. Ponadto polskie MSZ powinno ustanowić zakaz wjazdu do Polski osobom rozpowszechniającym fałszywe wiadomości na temat „polskich obozów śmierci” itp.

 5. antyPOPiS

  28 czerwca 2017 at 18:29

  Na marginesie holobiznesu, trzeba pamietac ze ci tzw. zydzi, maja tyle wspolnego z Biblijnymi Zydami, co hipisi z amerykanskimi Indianami… Wylewanie przez zydostwo pomyj na Polske i Polakow, to poklosie przemilczania ichnich „zaslug”, i tytulowanie pasozytow sasiadami…

 6. Danka

  28 czerwca 2017 at 18:43

  Pani Engelking-Boni, zajmujaca sie wyszukiwaniem zbrodni polskich w Radiu TokFM ze 2,5 roku temu stwierdzila, ze w Muzeum Zydow Polskich historia wzajemnych relacji jest pokazana z ” zydowskiej perspektywy.Jest to muzeum Zydow i tak to Zydzi widza i przedstawiaja, jak oni chca. Przyznam, ze czegos podobnego z ust badz co badz naukowca – nie slyszalam.Co to za metodologia? Celem badan naukowych w dziedzinie nauk historycznych, spolecznych itp. jest dazenie do prawdy obiektywnej, przedstawianie faktow i okolicznosci im towarzyszacych.Niez perspektywy naukowca, ale poza i ponad jego perspektywa.Inaczej-niech pisze ksiazki popularno-naukowe lub niech rysuje komiksy.Od naukowcow i to budujacych przekaz historyczny, muzealny , edukacyjny, wymaga sie czegos wiecej niz okrojonej i urobionej wersji historii na potrzeby wlasnego srodowiska.

 7. wolna-polska.pl

  28 czerwca 2017 at 19:17

  żydowska opozycja na Ukrainie.-Zdjęcia mówiące więcej niż tysiąc słów.-Ukraina-Historia się powtarza W Odessie rozpoczeło formowanie żydowskiego batalionu karnego.

 8. YOU-TUBE

  28 czerwca 2017 at 19:20

  co żydzi sadza o Polakach? UWAGA! TYLKO DLA LUDZI O MOCNYCH NERWACH!

 9. internet

  28 czerwca 2017 at 19:22

  wywiad-rabin Abe Finkelstein o żydowskiej kontroli świata cz. 1.i 2.

 10. Irek

  28 czerwca 2017 at 19:30

  Jak Żyd bełkocze ,że Polacy to antysemici to sralon światowy się cieszy.O zbrodniach Żydów na Polakach mało się mówi.Żydzi wymordowali kwiat żołnierzy AK
  I Żołnierzy Niezłomnych.Ludzie tzw dobrej zmiany Duda i Szydło podobno obiecali Żydom b.dużo,a Duda został posłańcem zawożąc odznaczenie do p.Weissa. Nie wiadomo czy śmiać się ,czy płakać.

 11. wolna-polska.pl

  28 czerwca 2017 at 19:41

  Roi Tov zaginął….może go uciszono.-Dlaczego Franciszek powołał dwóch żydów talmudycznych do Papieskiej Akademi Życia? – Przekłształcenie wyznawców Chrystusa w chrzescijanskich syjonistów.-Najbardziej się boję złych katolików.

 12. Silvia Odete Morani Massad

  6 września 2017 at 21:07

  Greate article. Keep posting such kind of info on your blog.
  Im really impressed by it.
  Hey there, You have done an incredible job.
  I will definitely digg it and for my part suggest to my friends.
  I am sure they will be benefited from this site.

 13. best stocks

  8 września 2017 at 01:46

  There’s certainly a lot to find out about this subject. I love all of the points you’ve made.

 14. sell things online for free

  10 września 2017 at 11:57

  Usually I don’t read article on blogs, but I would like
  to say that this write-up very forced me to check out and do it!
  Your writing taste has been amazed me. Thanks, quite nice article.

 15. penny stocks

  10 września 2017 at 15:12

  Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that
  it’s really informative. I’m going to watch out for brussels.
  I will be grateful if you continue this in future.
  A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

 16. Maura

  10 września 2017 at 17:14

  Hmm is anyone else encountering problems with the
  pictures on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the
  blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

 17. estate investing courses

  10 września 2017 at 21:04

  For the reason that the admin of this site is working, no hesitation very rapidly it will be famous, due to its quality contents.

 18. Chad

  11 września 2017 at 11:14

  Keep this going please, great job!

 19. loan providers

  11 września 2017 at 21:41

  I have been exploring for a little bit for any high quality articles
  or weblog posts on this sort of space . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site.
  Studying this info So i’m glad to convey that I’ve
  a very excellent uncanny feeling I came upon exactly what I needed.
  I so much indisputably will make sure to don?t omit this website and provides it a look on a constant
  basis.

 20. loan amount

  12 września 2017 at 11:01

  Hello! This post couldn’t be written any better!
  Reading this post reminds me of my old room mate!

  He always kept chatting about this. I will forward this post
  to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 21. hard drivespinning

  12 września 2017 at 16:57

  Hey there just wanted to give you a quick heads up. The
  words in your post seem to be running off
  the screen in Opera. I’m not sure if this is
  a format issue or something to do with web browser compatibility but I thought I’d post
  to let you know. The design look great though!
  Hope you get the problem resolved soon. Kudos

 22. right car loan

  12 września 2017 at 22:11

  It’s very easy to find out any matter on web as compared to textbooks, as I found this post at this web site.

 23. penny stocks

  13 września 2017 at 22:19

  Hello terrific blog! Does running a blog like this require a
  great deal of work? I’ve very little expertise in computer programming but I had been hoping to start my own blog soon. Anyway, should you have any ideas or tips for new blog owners please share.
  I understand this is off subject nevertheless I just needed to ask.
  Thank you!

 24. download ipod

  14 września 2017 at 03:20

  I read this article completely about the resemblance of newest and earlier technologies,
  it’s awesome article.

 25. inashai.com

  15 września 2017 at 17:07

  Hello there! This is my first comment here so I just wanted to
  give a quick shout out and say I genuinely enjoy reading your posts.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same topics?
  Thank you so much!

 26. macau tourism offers

  15 września 2017 at 19:44

  Howdy! I just wish to give you a huge thumbs up for your great information you have right here on this post.
  I am coming back to your blog for more soon.

 27. Dotty

  16 września 2017 at 07:31

  I know this web site gives quality based articles and other
  data, is there any other web site which gives such information in quality?

 28. golf club

  17 września 2017 at 01:19

  This is my first time pay a visit at here and i am really impressed to read
  everthing at alone place.

 29. golf club

  17 września 2017 at 02:06

  Hi there, of course this paragraph is genuinely
  fastidious and I have learned lot of things from it concerning
  blogging. thanks.

 30. royal dublin golf

  17 września 2017 at 02:45

  Hi would you mind stating which blog platform you’re
  working with? I’m going to start my own blog in the
  near future but I’m having a tough time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and
  I’m looking for something unique. P.S My apologies
  for being off-topic but I had to ask!

 31. irish golf

  17 września 2017 at 22:18

  Hi, Neat post. There’s an issue together with your site in web explorer,
  could check this? IE still is the market leader and
  a big element of other people will pass over your great writing due to this problem.

 32. best tips travelling

  18 września 2017 at 00:49

  What’s up, after reading this awesome article i am too delighted to share my know-how here with friends.

 33. macau tourism presents

  18 września 2017 at 05:12

  I go to see daily some sites and sites to read articles
  or reviews, except this website offers quality based articles.

 34. beaufort golf

  18 września 2017 at 06:47

  Its such as you learn my mind! You appear to grasp so much approximately this,
  such as you wrote the ebook in it or something. I think that you
  simply can do with a few p.c. to power the message house a bit,
  however other than that, this is excellent
  blog. A fantastic read. I’ll definitely be back.

 35. beaufort golf

  18 września 2017 at 08:00

  Since the admin of this web page is working, no uncertainty very rapidly it
  will be well-known, due to its quality contents.

 36. soccer jerseys well-marked

  19 września 2017 at 01:22

  You actually make it seem so easy with your presentation but I
  find this topic to be really something which I think I would never understand.

  It seems too complicated and very broad for me.

  I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 37. Mario

  19 września 2017 at 22:42

  Howdy Kristy, The 50 off bundle is continue to jogging. Be guaranteed toward seek the services of code VISITPHILLY the moment monitoring out. Owing!

 38. air travel

  20 września 2017 at 05:41

  Aw, this was a really nice post. Taking the time and actual effort to generate a really good article… but what
  can I say… I hesitate a lot and never seem to
  get nearly anything done.

 39. Rosita

  20 września 2017 at 12:25

  Hello there! I just would like to give you a huge thumbs up for your excellent information you have here on this post.
  I am coming back to your website for more soon.

 40. Alice

  20 września 2017 at 17:33

  Aw, this was an incredibly good post. Finding the time and actual
  effort to produce a really good article… but what can I
  say… I put things off a whole lot and never seem to get nearly anything done.

 41. killarney golf

  20 września 2017 at 19:24

  This paragraph will help the internet people for building up new blog or even a blog from start to
  end.

 42. Teodoro

  20 września 2017 at 21:01

  What’s up, just wanted to tell you, I liked this article.

  It was funny. Keep on posting!

 43. Aisha

  21 września 2017 at 00:40

  You’ve made some decent points there. I checked on the internet
  to learn more about the issue and found most individuals will go along with your views on this
  web site.

 44. buy arsenal soccer

  21 września 2017 at 04:31

  Hello would you mind sharing which blog platform
  you’re working with? I’m looking to start my own blog soon but I’m having a hard time
  choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and
  Drupal. The reason I ask is because your layout seems different
  then most blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!

 45. Warren

  21 września 2017 at 06:26

  Thanks for the auspicious writeup. It actually used to be a amusement account it.
  Look advanced to far added agreeable from you! However,
  how can we communicate?

 46. Lelio Vieira Carneiro Junior

  21 września 2017 at 07:22

  Nice post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon on a
  daily basis. It’s always exciting to read through articles from other
  authors and use a little something from their websites.

 47. london travel

  21 września 2017 at 13:18

  Piece of writing writing is also a excitement, if you know after that you
  can write otherwise it is complicated to write.

 48. toned butt

  21 września 2017 at 23:34

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to mention that I’ve really enjoyed browsing your blog
  posts. After all I’ll be subscribing to your feed
  and I’m hoping you write once more very soon!

 49. www.518847.com

  22 września 2017 at 07:20

  I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both educative and engaging, and without a doubt,
  you’ve hit the nail on the head. The issue is something not enough
  people are speaking intelligently about. I am very happy I came across this during my hunt for something concerning this.

 50. izhuangong.com

  22 września 2017 at 13:12

  I’m extremely pleased to discover this site. I wanted to thank you for
  ones time due to this wonderful read!! I definitely liked every
  little bit of it and I have you bookmarked to look
  at new information in your web site.

 51. cntang.com.cn

  22 września 2017 at 21:27

  Quality posts is the crucial to interest the visitors to pay a
  visit the site, that’s what this web site is providing.

 52. traindriver.pukekotech.co.nz

  23 września 2017 at 06:10

  Generally I do not read post on blogs, however I wish to say that
  this write-up very pressured me to check out and do it!
  Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great article.

 53. almasi.com.ar

  23 września 2017 at 11:03

  I am genuinely pleased to read this weblog posts which carries lots of helpful data, thanks
  for providing these statistics.

 54. forum.smkmerahputih.sch.id

  24 września 2017 at 09:44

  Hello there I am so grateful I found your site, I really found you by mistake, while I was looking on Askjeeve for something else, Regardless I am here now and would just like to say thank you for a tremendous post
  and a all round interesting blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to read through it all at the minute but I have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will
  be back to read more, Please do keep up the superb jo.

 55. http://youcu.ru/user/FernO09735/

  24 września 2017 at 14:00

  I could not resist commenting. Very well written!

 56. Alda

  24 września 2017 at 18:19

  First off I would like to say fantastic blog! I had a quick question that I’d
  like to ask if you don’t mind. I was curious to find out how you center yourself
  and clear your thoughts prior to writing. I have had a hard time clearing
  my mind in getting my thoughts out. I truly do enjoy writing but
  it just seems like the first 10 to 15 minutes are lost simply
  just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips?
  Cheers!

 57. Jacquelyn

  24 września 2017 at 21:51

  I have been surfing on-line greater than 3 hours these days,
  yet I by no means discovered any fascinating article like
  yours. It’s lovely value sufficient for me.

  Personally, if all web owners and bloggers made excellent content
  as you probably did, the web will likely be much more helpful than ever before.

 58. HaroLiavaife

  24 września 2017 at 22:35

  Auto Viagra Through The Mail Commander Viagra Pas Cher Pastillas Priligy 30 Mg [url=http://cialtobuy.com ]generic cialis[/url] Donde Comprar Silagra On Line Hydrochlorothiazide Direct Canada Delivered On Saturday Provera With Doctor Consult Irvine

 59. Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 60. zs-guandao.com

  25 września 2017 at 05:22

  I always emailed this website post page to all my contacts, as if
  like to read it after that my friends will too.

 61. Kristofer

  25 września 2017 at 06:55

  This is my first time pay a quick visit at here and i am in fact impressed
  to read everthing at one place.

 62. globosatplay.globo.com

  25 września 2017 at 06:55

  Hello There. I found your blog the use of msn. That is an extremely well written article.
  I’ll make sure to bookmark it and return to learn more of your helpful information. Thanks for the post.
  I will definitely return.

 63. image.sezn.ru

  25 września 2017 at 15:53

  Great post.

 64. pt.wikipedia.org

  25 września 2017 at 16:50

  Hi there colleagues, its enormous piece of writing on the topic
  of cultureand entirely explained, keep it up all the time.

 65. Everyone loves what you guys are up too. This type
  of clever work and reporting! Keep up the good works guys I’ve included
  you guys to my own blogroll.

 66. butt muscles

  25 września 2017 at 23:30

  I’ve been exploring for a little for any high-quality articles
  or weblog posts on this kind of house . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site.

  Reading this info So i am happy to show that I have an incredibly excellent uncanny feeling I found out exactly what I needed.
  I such a lot indubitably will make certain to don?t omit this website and
  provides it a look on a continuing basis.

 67. ordinary travel

  26 września 2017 at 08:50

  We absolutely love your blog and find many of your post’s to be exactly what I’m looking for.
  Would you offer guest writers to write content in your case?
  I wouldn’t mind composing a post or elaborating on a few of
  the subjects you write concerning here. Again, awesome
  website!

 68. casa-d-angelo.com

  26 września 2017 at 10:25

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d
  without a doubt donate to this excellent blog! I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding
  your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will talk about this blog with my Facebook group.
  Chat soon!

 69. Roland

  26 września 2017 at 11:59

  Good day I am so delighted I found your weblog, I really found you by mistake, while
  I was browsing on Aol for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say cheers for a
  tremendous post and a all round entertaining blog
  (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the moment but I
  have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have
  time I will be back to read much more, Please do keep up the superb job.

 70. braid extensions

  26 września 2017 at 15:37

  I love it when individuals get together and share views.
  Great site, keep it up!

 71. route travel

  26 września 2017 at 17:23

  Why viewers still make use of to read news papers when in this technological world
  everything is available on web?

 72. benlambpoker.com

  26 września 2017 at 19:12

  I’m curious to find out what blog platform you are
  working with? I’m having some minor security problems with my latest site and I’d like to find something more safeguarded.
  Do you have any solutions?

 73. Nina

  26 września 2017 at 22:05

  I was curious if you ever considered changing the layout of your website?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having one or two images.

  Maybe you could space it out better?

 74. www.calendarone.com

  26 września 2017 at 22:18

  I think this is among the most significant information for me.
  And i’m glad reading your article. But should remark on some general
  things, The website style is great, the articles is really excellent : D.
  Good job, cheers

 75. Emilio

  27 września 2017 at 03:24

  I know this site gives quality dependent articles and additional information, is there
  any other web page which presents these stuff in quality?

 76. Marian

  27 września 2017 at 06:18

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning
  this post plus the rest of the website is also very good.

 77. confer heart protection

  27 września 2017 at 10:23

  Link exchange is nothing else but it is just placing the other person’s web site link
  on your page at suitable place and other person will also do same for you.

 78. heart attacks

  27 września 2017 at 12:57

  Your style is so unique compared to other folks I’ve read
  stuff from. Thanks for posting when you have
  the opportunity, Guess I’ll just book mark this web site.

 79. cause fatal heart

  27 września 2017 at 14:38

  Hey! Someone in my Myspace group shared this site with us
  so I came to check it out. I’m definitely enjoying the information. I’m
  bookmarking and will be tweeting this to my followers!

  Fantastic blog and outstanding design.

 80. Alisha

  27 września 2017 at 16:29

  I was suggested this web site by my cousin. I am
  not sure whether or not this put up is written through him as nobody else recognize such
  designated about my problem. You’re incredible! Thanks!

 81. Meri

  28 września 2017 at 02:47

  Woah! I’m really enjoying the template/theme
  of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s
  tough to get that „perfect balance” between usability and appearance.
  I must say that you’ve done a superb job with this. In addition, the
  blog loads super quick for me on Opera. Excellent Blog!

 82. dating guidelines

  28 września 2017 at 05:16

  Hello! Someone in my Myspace group shared this site with us so
  I came to take a look. I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be
  tweeting this to my followers! Excellent blog and superb design and
  style.

 83. lawlessminecraft.com

  28 września 2017 at 10:27

  Hi would you mind letting me know which webhost you’re working with?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and
  I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good web hosting provider at a reasonable price?
  Cheers, I appreciate it!

 84. getting heart disease

  28 września 2017 at 16:42

  I think this is one of the most significant
  info for me. And i am glad reading your article. But wanna remark on some
  general things, The website style is ideal, the articles is really great :
  D. Good job, cheers

 85. Theo

  28 września 2017 at 18:27

  Thanks for sharing such a pleasant idea, article is
  good, thats why i have read it fully

 86. bbs.wolaicaopan.com

  29 września 2017 at 05:55

  Hello! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me
  of my old room mate! He always kept chatting about this.
  I will forward this write-up to him. Pretty sure he will have a good read.
  Thank you for sharing!

 87. Carlos Eduardo Correa da Veiga

  30 września 2017 at 03:53

  Hi, i think that i saw you visited my website thus i came to “return the favor”.I’m trying to find things to improve my
  site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 88. bigger butt workouts

  30 września 2017 at 09:40

  I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up
  the nice quality writing, it’s rare to see a great blog
  like this one today.

 89. short websites

  30 września 2017 at 10:31

  Great post however I was wondering if you could write a litte more on this
  subject? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more.
  Bless you!

 90. smart phone applications

  30 września 2017 at 13:41

  Useful info. Lucky me I discovered your site accidentally,
  and I’m shocked why this twist of fate didn’t came about
  earlier! I bookmarked it.

 91. web dating

  30 września 2017 at 19:31

  We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your web site provided us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our entire community will be grateful to you.

 92. cause fatal heart

  30 września 2017 at 21:05

  Does your website have a contact page? I’m having problems locating it
  but, I’d like to send you an email. I’ve got some
  ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great blog and I look forward to seeing it expand over time.

 93. HaroLiavaife

  30 września 2017 at 21:32

  E Ricrescita Propecia Finasteride Lasik Furosemide Purchase Order Bladder Infection And Amoxicillin [url=http://tadalaf20mg.com ]cheap cialis[/url] Viagra 100 Preis 12

 94. travel close

  30 września 2017 at 23:11

  I’ve been browsing on-line greater than three hours as of late, but I
  by no means discovered any fascinating article like yours.
  It is lovely worth sufficient for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made excellent
  content material as you did, the net can be a lot more useful than ever before.

 95. imagine holiday travel

  30 września 2017 at 23:56

  Hello to every one, it’s really a pleasant for me to go to see this site, it consists of precious Information.

 96. Carmelo

  1 października 2017 at 01:06

  What’s up to all, the contents existing at this website are
  genuinely awesome for people knowledge, well, keep up the good work fellows.

 97. toned butt

  1 października 2017 at 02:19

  Hello, I enjoy reading through your article post.
  I like to write a little comment to support you.

 98. heart disease

  1 października 2017 at 07:07

  You can certainly see your skills within the work you write.
  The sector hopes for more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe.
  At all times go after your heart.

 99. www.facebook.com

  1 października 2017 at 08:17

  Great article! We will be linking to this great article on our site.
  Keep up the good writing.

 100. holiday travel around

  1 października 2017 at 10:12

  Incredible quest there. What happened after? Take care!

 101. gratis brazil dating

  1 października 2017 at 10:14

  We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your site offered us with valuable information to work on. You
  have done a formidable job and our entire community will be thankful to you.

 102. travel close

  1 października 2017 at 15:19

  Fabulous, what a webpage it is! This blog presents
  useful data to us, keep it up.

 103. confer heart protection

  2 października 2017 at 00:12

  Hello, I enjoy reading through your article post.
  I wanted to write a little comment to support you.

 104. Egli Diana Pinto

  2 października 2017 at 00:32

  My brother suggested I might like this blog. He was entirely right.
  This post truly made my day. You can not imagine simply how much
  time I had spent for this information! Thanks!

 105. gratis brazil dating

  2 października 2017 at 04:01

  Hi, I do think your web site could possibly be having browser compatibility problems.
  When I take a look at your web site in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it’s got some overlapping issues.

  I just wanted to give you a quick heads up! Other than that, great site!

 106. dating sites frequently

  2 października 2017 at 04:03

  Right here is the perfect blog for anybody who really wants to find out about
  this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa).
  You certainly put a fresh spin on a subject that’s been discussed
  for many years. Great stuff, just excellent!

 107. Lelio Vieira Carneiro

  2 października 2017 at 18:16

  This text is priceless. When can I find out more?

 108. best dating

  2 października 2017 at 22:57

  Howdy would you mind stating which blog platform you’re using?

  I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a hard time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most
  blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

 109. imagine holiday travel

  2 października 2017 at 23:20

  Thanks to my father who shared with me regarding this web site,
  this web site is genuinely awesome.

 110. brazil butt

  2 października 2017 at 23:49

  bookmarked!!, I like your web site!

 111. travel around

  3 października 2017 at 00:27

  Howdy very cool web site!! Guy .. Beautiful ..
  Superb .. I’ll bookmark your website and take the feeds
  also? I am happy to find so many helpful information right here in the
  post, we’d like work out extra techniques in this regard, thank you for
  sharing. . . . . .

 112. gratis brazil dating

  3 października 2017 at 16:18

  Hey There. I found your blog using msn. This
  is a really well written article. I’ll be sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks
  for the post. I will definitely return.

 113. soccer shoes

  3 października 2017 at 18:14

  It is the best time to make a few plans for the future
  and it is time to be happy. I have learn this post and if I may I wish to recommend you few attention-grabbing
  issues or advice. Maybe you could write
  next articles regarding this article. I desire to learn even more issues about
  it!

 114. imagine holiday travel

  3 października 2017 at 22:13

  I blog often and I genuinely thank you for your information. This great article has really peaked my interest.
  I am going to book mark your website and keep checking for new information about once per week.
  I opted in for your RSS feed as well.

 115. Keenan

  3 października 2017 at 22:51

  Hey there! I know this is somewhat off topic but
  I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having
  problems finding one? Thanks a lot!

 116. HaroLiavaife

  4 października 2017 at 12:38

  Birth Control Overnight Delivery [url=http://levitrial.com]levitra 40 mg generic[/url] Generic Clobetasol Clobetasol Propionate Amex Price Shop Denver Isotretinoin usa price quick shipping Sale Original Propecia

 117. Madeline

  4 października 2017 at 22:06

  Superb, what a webpage it is! This webpage provides
  valuable information to us, keep it up.

 118. Rhys

  4 października 2017 at 23:58

  Heya i’m for the first time here. I found this board
  and I find It truly useful & it helped me out a lot.

  I hope to give something back and help others like you helped
  me.

 119. make holiday travel

  5 października 2017 at 00:04

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It really useful & it helped me out
  much. I’m hoping to offer something back and help others such as you helped me.

 120. tercio borlenghi junior

  5 października 2017 at 03:38

  Hi there! This post could not be written any better!
  Reading this post reminds me of my good old room mate!

  He always kept talking about this. I will forward this write-up to him.

  Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing!

 121. well-known dating sites

  5 października 2017 at 15:07

  Having read this I thought it was extremely informative.

  I appreciate you spending some time and effort to
  put this content together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and posting comments.
  But so what, it was still worth it!

 122. buy arsenal soccer

  6 października 2017 at 13:34

  Nice weblog right here! Also your website rather a lot up fast!
  What host are you using? Can I get your associate hyperlink on your host?
  I desire my site loaded up as quickly as yours lol

 123. travel around

  6 października 2017 at 17:00

  Today, while I was at work, my cousin stole my
  iphone and tested to see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube
  sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views.
  I know this is totally off topic but I had to share it with someone!

 124. HaroLiavaife

  6 października 2017 at 18:06

  Cephalexin Nursing Responsibilities Cytotec En Ligne [url=http://cheapvia100mg.com]viagra online[/url] Viagra Online Jelly

 125. Leonie

  6 października 2017 at 21:49

  First off I would like to say wonderful blog! I had a quick question that
  I’d like to ask if you do not mind. I was curious to know how you center yourself and clear your head before writing.
  I have had a hard time clearing my thoughts in getting
  my ideas out. I truly do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes
  are generally wasted simply just trying to figure out how to begin. Any
  recommendations or tips? Many thanks!

 126. HaroLiavaife

  7 października 2017 at 15:29

  Buy Tamoxifen Citrate Research Acquisto Viagra Per Donne [url=http://genericviabuy.com]viagra[/url] Order Tamoxifen Online Cialis Pas Generique The Pharmacy Express Scam

 127. website designing agencies

  7 października 2017 at 23:39

  My brother recommended I might like this blog.
  He was entirely right. This post truly made my day. You can not imagine just how so much time I had spent for this information! Thanks!

 128. cause fatal heart

  8 października 2017 at 10:37

  This is my first time visit at here and i am really happy
  to read all at one place.

 129. fatal heart

  8 października 2017 at 16:18

  I believe what you posted was actually very logical.

  But, what about this? what if you were to create a killer
  title? I mean, I don’t wish to tell you how to
  run your website, however suppose you added something to possibly grab people’s attention? I mean Naukowiec komentuje oświadczenie Centrum Badań
  nad Zagładą Żydów – ciąg dalszy sprawy Jana Grabowskiego – Prawy.pl is
  kinda boring. You could glance at Yahoo’s home page and note how they write news headlines to grab people to
  click. You might add a video or a related pic or two to get people interested about what you’ve got to say.
  Just my opinion, it would make your posts a
  little livelier.

 130. butt muscles

  8 października 2017 at 19:16

  Hello there, You have done a great job.

  I’ll certainly digg it and personally suggest to my friends.
  I am confident they’ll be benefited from this website.

 131. fantastic points altogether, you just won a new reader.
  What could you recommend about your publish that you simply
  made a few days in the past? Any certain?

 132. cause fatal heart

  9 października 2017 at 01:03

  Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I
  provide credit and sources back to your blog?

  My blog site is in the very same area of interest as yours and my visitors would genuinely benefit from a lot of the information you present
  here. Please let me know if this alright with you.
  Appreciate it!

 133. Natalie

  9 października 2017 at 11:44

  Everything is very open with a clear explanation of the challenges.

  It was definitely informative. Your website
  is extremely helpful. Thanks for sharing!

 134. HaroLiavaife

  9 października 2017 at 17:08

  Cheap Lasix Order [url=http://levibuyus.com]generic levitra online pharmacy[/url] Buy Levitra?At A Discount Amoxicillin Cl

 135. arsenal soccer jerseys

  9 października 2017 at 19:35

  I really like it when folks get together and share thoughts.
  Great site, stick with it!

 136. dating web site

  9 października 2017 at 20:09

  I constantly spent my half an hour to read this website’s content everyday along with a mug of coffee.

 137. www.thai-viagra.com

  11 października 2017 at 02:56

  Whoa! This blog looks exactly like my old one! It’s on a entirely different
  subject but it has pretty much the same page
  layout and design. Wonderful choice of colors!

 138. heart rhythms

  11 października 2017 at 10:47

  Simply want to say your article is as astounding.
  The clearness in your post is just spectacular and i can assume you are
  an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post.

  Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 139. confer heart protection

  11 października 2017 at 15:06

  You made some really good points there. I looked on the web to find out more about
  the issue and found most people will go along with your views on this website.

 140. travel diary

  11 października 2017 at 18:40

  Every weekend i used to pay a quick visit this website, for
  the reason that i want enjoyment, as this this site conations actually pleasant funny information too.

 141. travel diary

  11 października 2017 at 18:50

  Very good write-up. I absolutely appreciate this
  website. Thanks!

 142. traveling jobs

  12 października 2017 at 04:21

  I got this website from my pal who informed me concerning this website and now this time I am visiting this website and reading very informative articles here.

 143. HaroLiavaife

  12 października 2017 at 04:39

  Zoloft No Prescription Fast [url=http://leviinusa.com]levitra price per pill[/url] Purchase Tretinoin Cream 0.025 Para Que Sirve Propecia

 144. purchasing timex watches

  13 października 2017 at 02:03

  Greetings I am so glad I found your site, I really found you by mistake, while I was searching
  on Bing for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thanks a lot for a tremendous post
  and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look
  over it all at the minute but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep
  up the great work.

 145. Uwe

  13 października 2017 at 05:47

  Pretty! This has been an incredibly wonderful article.
  Thanks for providing this information.

 146. find asbestos

  15 października 2017 at 00:35

  Hi there friends, its impressive piece of writing concerning cultureand
  completely defined, keep it up all the time.

 147. HaroLiavaife

  15 października 2017 at 01:19

  My Canadian Pharmacy No Script isotretinoin can i purchase [url=http://cheapvia50mg.com]viagra[/url] Canada Pharmacies Online Dosis De Cialis Comment Utiliser Le Tadalis Sx

 148. agapecare.net

  15 października 2017 at 08:13

  I’d like to find out more? I’d love to find out more details.

 149. timex watches

  15 października 2017 at 12:13

  Hello mates, how is the whole thing, and what you wish for to say concerning this article,
  in my view its in fact amazing designed for me.

 150. HaroLiavaife

  15 października 2017 at 16:56

  Canadian Pharmacies Selling Avodart [url=http://orderviapills.com]viagra[/url] Medicament Cialis Effet

 151. asbestos wont

  16 października 2017 at 00:51

  This is my first time pay a visit at here and i am
  truly pleassant to read all at alone place.

 152. cell phone numbers lookup

  16 października 2017 at 07:10

  You actually make it appear so easy with your presentation but I in finding this matter to be actually one thing which I believe I might by no means understand.
  It seems too complicated and very broad for me. I’m looking ahead to your subsequent put up, I’ll
  try to get the cling of it!

 153. website designing agencies

  16 października 2017 at 10:36

  Yes! Finally someone writes about reverse phone lookup.

 154. phones allow

  16 października 2017 at 14:14

  I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice,
  keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back later.
  All the best

 155. last resort asbestos

  17 października 2017 at 14:32

  Unquestionably believe that which you said.

  Your favorite justification appeared to be on the web the simplest thing to be aware of.
  I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they plainly do
  not know about. You managed to hit the nail upon the
  top and defined out the whole thing without having side-effects , people could
  take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra