Z kraju

Naukowiec komentuje oświadczenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów – ciąg dalszy sprawy Jana Grabowskiego

Po publikacji stanowiska naukowców polskich wobec działalności Jana Grabowskiego, w mediach międzynarodowych pojawiły się kolejne komentarze. Już wcześniej informowaliśmy, że w obronie Jana Grabowskiego stanęli: Centrum Badań nad Zagładą Żydów w Warszawie i Gazeta Wyborcza. Także instytut Yad Vashem wystosował do Uniwersytetu w Ottawie list popierający z podpisami 180 humanistów, a media zachodnie w opisywaniu całej sytuacji posłużyły się depeszą Associated Press zredagowaną przez Vanessę Gerę, współpracującą m.in. z Times of Israel.

W związku z tym, ponieważ kierujemy naszą korespondencję do zagranicznego odbiorcy, uzupełniliśmy stanowisko m.in. o wypowiedzi Jana Grabowskiego. Dołączyliśmy także list napisany przez jednego z naszych profesorów, sygnatariusza oświadczenia naukowców RDI, do Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Profesor i inżynier odpowiada na zarzuty i komentuje oświadczenie badaczy Holokaustu z Instytutu Filozofii i Socjologii.

 

W obronie polskich naukowców

Intencją listu był apel w sprawie tego, co Jan Grabowski w swojej działalności publicystycznej, z wybiórczymi i wątpliwymi wynikami badań robi, część z tych badań została zakwestionowana przez historyka Bohdana Piętkę w „Zeszytach Oświęcimskich 26/2010” wydawanych przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Grabowski nigdy nie odpowiedział, toteż wolność akademicka nie mogła zaistnieć. Oto na łamach gazet i pism takich jak El Pais, The Washington Post, Haaretz, Times of Israel zaprzęga swój autorytet badacza, aby wspierać narrację nie tylko nieprzyjazną Polsce, ale przede wszystkim głęboko krzywdzącą i niesprawiedliwą. Głównym jej filarem, tak intensywnie eksponowanym w światowych mediach, jest ukazanie Polaków jako osobników kierujących się instynktami, prymitywów, dyszących nienawiścią do swoich żydowskich sąsiadów. I tylko ten prymitywizm, zdziczenie był ograniczeniem przed popełnieniem zbrodni większych od tych, jakich dokonali dobrze zorganizowani, poukładani „Naziści”, po prostu zainfekowani wirusem obłąkańczej ideologii.

Reduta Dobrego Imienia na podstawie prowadzonych działań dokumentacyjnych posiada szeroką egzemplifikację tak prowadzonej narracji na temat Holocaustu. Między innymi: „Jednym ze znaczących wyników moich badań był zaskakujący stopień własnego działa pośród polskiej policji, która zabijała Żydów na własną rękę, bez żadnego bezpośredniego udziału Niemców – i często bez ich wiedzy”. Grabowski dla Haaretz. „Znaczące wyniki”, „zaskakujący stopień”, „często” – to kolejne słowa, które pomagają Janowi Grabowskiemu tworzyć iluzję nieskończonej skali, a jednocześnie unikać konkretnych, nie orientacyjnych liczb, co jeszcze dobitniej obrazuje jego teza opublikowana w hiszpańskim El Pais. „W Polowaniu na Żydów osiedlony na stałe w Kanadzie historyk bazuje na dokumentach z różnych archiwów, będących zbiorami procesów badających antysemickie zbrodnie popełnione podczas okupacji, popełniane przez polskich obywateli.

Opowiada również o tak zwanych Judenjagd, inaczej polowaniach na Żydów, w których udział brali niemal zawsze Polacy, od strażaków po wieśniaków. Według Grabowskiego, zamordowano w ten sposób ponad 200 000 Żydów.” „Ponad” 200 000 Żydów zostało zamordowanych przez Polaków, Grabowski oskarża bez żadnej odpowiedzialności za swoje słowa. Najwyraźniej próbuje zachowywać się jak jego idol, Jan Tomasz Gross, który w swej książce Sąsiedzi: Historia zagłady żydowskiego miasteczka stwierdził, „pewnego dnia, w Lipcu 1941, połowa populacji małego wschodnioeuropejskiego miasteczka zamordowała drugą połowę – 1600 mężczyzn, kobiet i dzieci.”

Te rewelacje spotkały się z aplauzem światowej opinii publicznej, rozpoczynając krucjatę przeciw Polakom, ale jak wykazało późniejsze dochodzenie, liczba podana zgodnie z „najwyższymi standardami badawczymi” była bezpodstawna. Co więcej, Alexander B. Rossino, historyk Center for Advanced Holocaust Studies of the United States Holocaust Memorial Museum in Washington, D.C. napisał: „podczas gdy Sąsiedzi przyczynili się do powtórnego przebadania historii Holoacustu w Polsce, zaniedbanie Grossa jakim było pominięcie niemieckiej dokumentacji osłabiło [wartość] opisanego przez niego obrazu zdarzeń. Rezultatem była wykrzywiona historia, która nie analizuje operacji SS w tym regionie ani niemieckiej interakcji z polską populacją.”

Forsuje ten mit nie tylko J.T. Gross, którego wiarygodność jako badacza została podważona przez historyków polskich i zagranicznych, ale także sygnatariuszka listu w obronie J. Grabowskiego, prof. Barbara Engelking, która swój stosunek wobec Polaków wyraziła w rasistowskiej wypowiedzi, „śmierć(…) dla Polaków to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna – śmierć jak śmierć, a dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z najwyższym, czy nie wiem, w jaki sposób oni przeżywali tą śmierć”. Ta narracja, której osią jest oczywisty antypolonizm, jest obecnie niepisanym, obowiązującym kanonem, modnym salonowym „abc” dyskusji o Holocauście.

Z trudem przebija się odmienna, nudna, znana i udokumentowana, mniej spektakularna wizja historii. Przykłady? Słabe „Pokłosie” jest szeroko znane, tymczasem nie gorszy film „Azyl”, z gwiazdorską obsadą, niekoniecznie. Dowodem choćby jest blokada emisji filmu „Azyl” we Francji i Niemczech – jego przesłanie nie pasuje do obrazu zezwierzęconego Polaka, który czyha na życie i majątek swego żydowskiego sąsiada. Rozwinięciem tej interpretacji jest forsowanie wizerunku dzisiejszych patriotów jako prymitywów, ksenofobów i antysemitów, którzy niczym swego czasu na Żydów dziś czyhają na „uchodźców”.

Dochowanie standardów popularyzacji wyników badań i odpowiedzialność za ich interpretację obowiązują każdego naukowca niezależnie od dziedziny, jaką reprezentuje; jest to część etosu zawodowego, której podstawą jest dążenie do prawdy motywowane względami przekraczającymi bieżącą koniunkturę, osobiste kalkulacje, społeczne nastroje i naciski. W liście przytoczono parę historycznych faktów, o których nie dowie się raczej czytelnik El Pais, The Washington Post, Haaretz czy Times of Israel.

Możemy powiedzieć śmiało – uważamy, że polski profesor fizyki jądrowej ma większą orientację w polskiej historii niż makler w Ottawie, czytający podczas lunchu wynurzenia Grabowskiego. I jako przedstawiciel elity ma moralny obowiązek zareagować, kiedy atakowana jest wspólnota, której jest członkiem i której elitę intelektualną reprezentuje.

Tezy o własnej winie, nieoczywistej prawdzie, dobrze się sprzedają. W epoce tzw. postprawdy są modne i pożądane. Ich dystrybutorzy w publicystyce, kulturze, a nawet nauce, z łatwością znajdują wsparcie patronów z krajów mających na sumieniu rzeczywistą (nie metafizyczną) winę za Holocaust, pragnących rozmyć odpowiedzialność, zatrzeć różnicę między katem i ofiarą, zamydlić obraz przeszłości. Niezgoda na takie postawienie sprawy nie jest w żadnym wypadku niezgodą na rozliczenie się ze swoją przeszłością czy wypieraniem swoich win.

Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom

Źródło: RDI

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

568 komentarzy

568 Komentarzy

 1. timex wearers

  10 listopada 2017 at 17:22

  Highly energetic post, I loved that bit. Will there be a part 2?

 2. Pingback: E-waste recycling machine

 3. Pingback: Best Vibrating Butt Plug

 4. Pingback: realistic dildo

 5. Pingback: media

 6. Pingback: pink bunny dildo

 7. Pingback: 美容外科

 8. Pingback: mp3 songs

 9. Pingback: Women Boutique

 10. Pingback: خرید اپل ایدی

 11. Pingback: bracelet Hong Kong

 12. Pingback: خرید وی پی ان

 13. Pingback: خرید vpn

 14. Pingback: خرید وی پی ان اندروید

 15. Pingback: خريد گيفت كارت

 16. Pingback: buy kona coffee

 17. Pingback: خرید vpn

 18. Pingback: طراحی سایت

 19. Pingback: طراحی سایت

 20. Pingback: پک دوربین مداربسته ahd

 21. Pingback: buy 100% coffee beans

 22. Pingback: persian setar

 23. Pingback: خرید vpn

 24. Pingback: خدمات سئو

 25. Pingback: تولید محتوا

 26. Pingback: خرید اکانت vpn

 27. Pingback: فیلترشکن تلگرام

 28. Pingback: buy kona coffee

 29. Pingback: خرید vpn

 30. Pingback: P8 outdoor full color LED display

 31. Pingback: کولر صنعتی

 32. Pingback: خرید kerio

 33. Pingback: فیلتر شکن برای اندروید

 34. Pingback: Cambodia men's cotton shirts Factory

 35. Pingback: خرید اکانت vpn

 36. Pingback: خرید vpn پرسرعت

 37. Pingback: خرید کریو امریکا

 38. Pingback: خرید وی پی ان

 39. Pingback: خرید کریو

 40. Pingback: خرید اکانت vpn

 41. Pingback: he has a good point

 42. Pingback: Is InsideHackerz.com Legit

 43. Pingback: خرید vpn

 44. Pingback: Android App Downloads

 45. Pingback: دوربین وای فای گردان

 46. Pingback: کولر صنعتی

 47. Pingback: تبلیغات در گوگل

 48. Pingback: raman kathpalia

 49. Pingback: معروف ترین مارک کولر صنعتی

 50. Pingback: خرید وی پی ان

 51. Pingback: تبلیغات در گوگل

 52. Pingback: تبلیغات در گوگل

 53. Pingback: تبلیغات در گوگل

 54. Pingback: تبلیغات در گوگل

 55. Pingback: تبلیغات در گوگل

 56. Pingback: خرید کریو میکر

 57. Pingback: خرید vpn

 58. Pingback: خرید vpn

 59. Pingback: خرید وی پی ان

 60. Pingback: کولر صنعتی

 61. Pingback: تبلیغ در گوگل

 62. Pingback: Immigration Lawyers in London

 63. Pingback: Rbxforums

 64. Pingback: Civil Litigation Solicitors in London only

 65. Pingback: تبلیغ گوگل

 66. Pingback: دانلود فیلتر شکن رایگان

 67. Pingback: خرید اکانت vpn

 68. Pingback: Painting & Decorating in London

 69. Pingback: تبلیغ گوگل

 70. Pingback: کولر صنعتی شیراز

 71. Pingback: تبلیغ گوگل

 72. Pingback: cock rings for sale

 73. Pingback: Cleaning Services in Croydon

 74. Pingback: تبلیغ گوگل

 75. Pingback: خرید vpn برای آیفون

 76. Pingback: today best offers in online shopping india

 77. Pingback: Restauranger

 78. Pingback: termeh

 79. Pingback: تبلیغ گوگل

 80. Pingback: free online games for boys

 81. Pingback: کولر صنعتی

 82. Pingback: خرید vpn

 83. Pingback: خرید vpn

 84. Pingback: گوگل adwords

 85. Pingback: رفع ارور 1009

 86. Pingback: رفع ارور 1009

 87. Pingback: معروف ترین کولر صنعتی

 88. Pingback: خرید vpn پرسرعت برای کامپیوتر

 89. Pingback: کولر صنعتی پرتابل

 90. Pingback: وی پی ان ایفون

 91. Pingback: Belize inn

 92. Pingback: گوگل adwords

 93. Pingback: 脱毛

 94. Pingback: Creafidis Mauritius

 95. Pingback: وی پی ان ایفون

 96. Pingback: dámské legíny

 97. Pingback: قیمت کولر 18000

 98. Pingback: vpn

 99. Pingback: گوگل adwords

 100. Pingback: کولر مسجد

 101. Pingback: وی پی ان ایفون

 102. Pingback: گوگل adwords

 103. Pingback: خرید کولر صنعتی

 104. Pingback: رفع ارور 1009

 105. Pingback: گوگل adwords

 106. Pingback: خرید vpn ایفون

 107. Pingback: دانلود hotspot shield برای ویندوز 8

 108. Pingback: وی پی ان ایفون

 109. Pingback: Closed-circuit television

 110. Pingback: persian tar

 111. Pingback: Closed-circuit television

 112. Pingback: Closed-circuit television

 113. Pingback: کولر صنعتی سه فاز

 114. Pingback: تیوی لاین در دوربین مداربسته

 115. Pingback: سیستم حفاظتی

 116. Pingback: خرید دوربین مدار بسته

 117. Pingback: سرور مجازی فرانسه

 118. Pingback: selling websites on

 119. Pingback: تستر دوربین مدار بسته مچی

 120. Pingback: novinmarketing

 121. Pingback: خرید دوربین مدار بسته

 122. Pingback: کولر صنعتی

 123. Pingback: خرید کریو پرسرعت برای مک

 124. Pingback: سیستم cctv

 125. Pingback: خرید vpn

 126. Pingback: خرید دوربین مدار بسته

 127. Pingback: خرید vpn

 128. Pingback: سیستم cctv

 129. Pingback: خرید گوگل ادوردز

 130. Pingback: کولر صنعتی

 131. Pingback: خرید دوربین مدار بسته

 132. Pingback: کولر صنعتی

 133. Pingback: خرید دوربین مدار بسته

 134. Pingback: خرید vpn

 135. Pingback: Buy wholesale phones

 136. Pingback: خرید طلا

 137. Pingback: butterfly kiss sex toy

 138. Pingback: سیستم cctv

 139. Pingback: خرید دوربین مدار بسته

 140. Pingback: خرید طلا

 141. Pingback: خرید فیلترشکن

 142. Pingback: gratis inserate

 143. Pingback: قالب جوملا

 144. Pingback: خرید vpn

 145. Pingback: p spot massager

 146. Pingback: سیستم cctv

 147. Pingback: خرید اپل آیدی

 148. Pingback: تبلیغات در گوگل

 149. Pingback: کولر صنعتی

 150. Pingback: خرید دوربین مدار بسته

 151. Pingback: drivers hp

 152. Pingback: deluxe rotating wallbangers rabbit vibrator - pink

 153. Pingback: sex toys review

 154. Pingback: adam and eve thumper vibrator

 155. Pingback: 50 shades of grey greedy girl

 156. Pingback: sheet

 157. Pingback: beauty

 158. Pingback: natural health alternative therapies

 159. Pingback: خرید دوربین مدار بسته

 160. Pingback: preparing your portfolio for retirement

 161. Pingback: رفع ارور 1009

 162. Pingback: giant dildo

 163. Pingback: سنگسابی

 164. Pingback: small dick

 165. Pingback: adam and eve amber

 166. Pingback: best pocket pussies

 167. Pingback: سیستم cctv

 168. Pingback: girl using vibrator

 169. Pingback: کولر آبی بزرگ

 170. Pingback: خرید طلا

 171. Pingback: سیستم cctv

 172. Pingback: حل مشکل ارور 1009 بدون vpn

 173. Pingback: do penis pumps work

 174. Pingback: tanfolyam

 175. Pingback: Cheapest holiday

 176. Pingback: فیلتر شکن قوی رایگان

 177. Pingback: خرید وی پی ان

 178. Pingback: clit stimulation

 179. Pingback: sex toy haul

 180. Pingback: mom use dildo

 181. Pingback: best masturbation lube

 182. Pingback: رفع ارور 1009

 183. Pingback: خرید گوگل ادوردز

 184. Pingback: سیستم cctv

 185. Pingback: خرید طلا

 186. Pingback: butterfly kiss review

 187. Pingback: Madhya Pradesh Government Jobs

 188. Pingback: iphone screen repair

 189. Pingback: male sextoy

 190. Pingback: best buy vibrator

 191. Pingback: little dipper massager

 192. Pingback: jasa pengiriman barang expedisi

 193. Pingback: Weston Movers

 194. Pingback: Simeon-Geova

 195. Pingback: pink dildo

 196. Pingback: biohealth protein

 197. Pingback: 100% pure kona coffee beans

 198. Pingback: bahis siteleri

 199. Pingback: miniclip 8 ball pool

 200. Pingback: ada

 201. Pingback: bahis siteleri

 202. Pingback: Moleskin Jackets

 203. Pingback: penis ring

 204. Pingback: orgasm girl

 205. Pingback: bondage bdsm

 206. Pingback: Morgellons Cure

 207. Pingback: orgasm cream

 208. Pingback: apartamenti varna

 209. Pingback: top ten sex toys

 210. Pingback: Bergsskädda

 211. Pingback: solaray

 212. Pingback: adam and eve dildo

 213. Pingback: discrete mental health counseling

 214. Pingback: How to treat morgellons

 215. Pingback: illuminati online

 216. Pingback: sex funiya

 217. Pingback: market survey

 218. Pingback: join illuminati

 219. Pingback: matka result

 220. Pingback: jageze

 221. Pingback: online chat

 222. Pingback: Free SEO Submitter

 223. Pingback: Morocco like, follow and share

 224. Pingback: dental treatments

 225. Pingback: Bàn học thông minh chống gù chống cận

 226. Pingback: Sterling Silver Jewelers

 227. Pingback: payday

 228. Pingback: pathfinder burst of adrenaline

 229. Pingback: Create a photography website

 230. Pingback: Scuba Diving Instruction

 231. Pingback: cursos gratis

 232. Pingback: numm lock key blocker

 233. Pingback: youthfulforever

 234. Pingback: Joyeria Online

 235. Pingback: Audio HiFI Repairs

 236. Pingback: psychic christopher golden

 237. Pingback: Andrew Wright Maine lawyer

 238. Pingback: Andrew Wright Maine lawyer

 239. Pingback: psychic

 240. Pingback: Fastest Ram Processor

 241. Pingback: psychic

 242. Pingback: How To Lose weight fast

 243. Pingback: Online communities

 244. Pingback: gps tracker

 245. Pingback: love chants

 246. Pingback: peoria tile removal

 247. Pingback: slovari

 248. Pingback: how to prepare the nails for gel how to prepare the nail for polish

 249. Pingback: buy peyote cactus Canada

 250. Pingback: Computer City

 251. Pingback: سرور مجازی

 252. Pingback: برش ليزر

 253. Pingback: golf gifts

 254. Pingback: improve sex life

 255. Pingback: managing long distance relationships when on deployment

 256. Pingback: remy hair

 257. Pingback: lesbian sex with toys

 258. Pingback: malaysian hair

 259. Pingback: advice for better health

 260. Pingback: peruvian hair

 261. Pingback: sex enhancement products

 262. Pingback: Bitcoin

 263. Pingback: remy peruvian malaysian indian Brazilian Hair

 264. Pingback: Bamboo Vibrator

 265. Pingback: psyhologycheskaya enciclopedia

 266. Pingback: dīvānu tīrīšana mārupē

 267. Pingback: Face cream with snow algae.

 268. Pingback: butterfly vibrator review

 269. Pingback: first time using dildo

 270. Pingback: Travel Blog

 271. Pingback: how to enlarge hips and bums naturally

 272. Pingback: https://medium.com/@buygifts24/spring-2018-fashion-trends-44ab2427f033

 273. Pingback: sữa bột ensure original

 274. Pingback: rossii prazniki

 275. Pingback: nasal

 276. Pingback: univconstantine

 277. Pingback: task management app for business

 278. Pingback: pornuha

 279. Pingback: playerunknown's battlegrounds merch

 280. Pingback: pornstar pussy mould

 281. Pingback: abcde

 282. Pingback: best vibrator for newbies

 283. Pingback: Hydroquinone

 284. Pingback: Hydroquinone

 285. Pingback: how to build a pc in 2018

 286. Pingback: Chegg login

 287. Pingback: خرید vpn

 288. Pingback: 4CEC crystal

 289. Pingback: Brick Pavers Company

 290. Pingback: magic

 291. Pingback: best attorneys in san diego

 292. Pingback: sucking vibrator

 293. Pingback: large vibrating dildo

 294. Pingback: whmcs

 295. Pingback: Accelerated and Accredited Bachelor's Degree Programs

 296. Pingback: Sacramento Taxi airport

 297. Pingback: thressone couples

 298. Pingback: womens affordable clothing

 299. Pingback: POLISH DIAMOND

 300. Pingback: used microwave test equipment

 301. Pingback: pravoslavnie prazdniki 2055

 302. Pingback: trah_net_621

 303. Pingback: Anal Trainer Kit

 304. Pingback: strap-on dildo

 305. Pingback: install america

 306. Pingback: cumming dildo

 307. Pingback: realistic dildo

 308. Pingback: kegel balls

 309. Pingback: Ashley Elizabeth

 310. Pingback: superpump max

 311. Pingback: anal butt plug

 312. Pingback: Amber

 313. Pingback: clitoris

 314. Pingback: Men's Subscription Box

 315. Pingback: rabbit vibrators

 316. Pingback: film

 317. Pingback: bondage toys

 318. Pingback: sex toys

 319. Pingback: Sarah Rae Vargas

 320. Pingback: diamond vibrator

 321. Pingback: all about fashion jewellery

 322. Pingback: fitness trends

 323. Pingback: mens essential accessories

 324. Pingback: strap on

 325. Pingback: free stock photos

 326. Pingback: vibrator panties

 327. Pingback: thrusting vibrator

 328. Pingback: forbidden playground

 329. Pingback: 21 avgusta 4311

 330. Pingback: jack rabbit vibrator

 331. Pingback: DraftKings DFS

 332. Pingback: Tire Pressure

 333. Pingback: politicheskie slovari

 334. Pingback: friv

 335. Pingback: Painters Brisbane

 336. Pingback: Tv gadgets

 337. Pingback: ems muscle stimulator

 338. Pingback: stormy's secret stormy daniels keiran lee

 339. Pingback: blacked nicole aniston i just want sex part 4

 340. Pingback: trah_net_621 trah porno video

 341. Pingback: NFL DFS

 342. Pingback: Take my online class for me

 343. Pingback: trah_net_621 sperma v rot

 344. Pingback: College Basketball

 345. Pingback: College Basketball

 346. Pingback: g spot sex toy

 347. Pingback: rotating rabbit vibrator

 348. Pingback: DraftKings NBA

 349. Pingback: how to

 350. Pingback: سكس

 351. Pingback: hawaii professional inspections

 352. Pingback: home inspections puna

 353. Pingback: Sexy live show

 354. Pingback: Brick Pavers Company in Spring Lake NJ

 355. Pingback: aflamsex

 356. Pingback: butt plug trainer

 357. Pingback: frases originales de la vida

 358. Pingback: Curency conveter

 359. Pingback: rottweiler puppies

 360. Pingback: Xxx live sexy cams

 361. Pingback: Breaking hip hop news

 362. Pingback: il vecchietto dove lo metto testo

 363. Pingback: Sexlive

 364. Pingback: Tire change

 365. Pingback: licensed commercial real estate property Inspections

 366. Pingback: Freexxx

 367. Pingback: Porn videos

 368. Pingback: Iphone deal

 369. Pingback: Hot babe

 370. Pingback: sona cruise

 371. Pingback: Cheap iphone cases

 372. Pingback: Bluetooth Headphones

 373. Pingback: nihal seneviratne prime minister

 374. Pingback: scorpio horoscope for today

 375. Pingback: سكس

 376. Pingback: سكس مترجم

 377. Pingback: having sex

 378. Pingback: business marketing

 379. Pingback: best vibraters

 380. Pingback: hitachi magic wand

 381. Pingback: butt plug review

 382. Pingback: سكس

 383. Pingback: سكس مترجم

 384. Pingback: Free MILF Porn

 385. Pingback: see thru panties

 386. Pingback: Garo Kassabian

 387. Pingback: amd

 388. Pingback: ecommerce website design

 389. Pingback: TOYOTA

 390. Pingback: holidays tomorrow

 391. Pingback: what do ben wa balls do

 392. Pingback: best cheap sex toys

 393. Pingback: How to Choose Trending Outdoor Beds

 394. Pingback: lesbian sex toys

 395. Pingback: naughty rabbit

 396. Pingback: mp3 songs

 397. Pingback: aflampornhd

 398. Pingback: djpunjab mp4

 399. Pingback: adult tube websites

 400. Pingback: Bedroom Furniture

 401. Pingback: dog memorial

 402. Pingback: tounge vibrators

 403. Pingback: egg bullet vibrator

 404. Pingback: rechargeable vibrator

 405. Pingback: sexual lubricant

 406. Pingback: masturbation toys

 407. Pingback: chicago house dj

 408. Pingback: Inspections Hawaii Inc

 409. Pingback: Cracked glass

 410. Pingback: sexy lingerie

 411. Pingback: دوربین مدار بسته

 412. Pingback: Maxx Men 15 Inch Curved Double Dong

 413. Pingback: Velvet Plush Zuma Vibrator

 414. Pingback: Vibrating Anal Power Beads

 415. Pingback: adam and eve discreet packaging

 416. Pingback: Wand Massager Review

 417. Pingback: how to use cock ring

 418. Pingback: Magic Wand Rechargeable

 419. Pingback: Bullet and Egg Vibrator

 420. Pingback: Best Sex Lubricant

 421. Pingback: how to use nipple clamps

 422. Pingback: most powerful vibrator

 423. Pingback: how to do kegel exercises for men

 424. Pingback: cong ty lam phim quang cao

 425. Pingback: poker88

 426. Pingback: screaming o vibrator

 427. Pingback: glass dildo

 428. Pingback: realistic vibrating dildo

 429. Pingback: how to use a vibe

 430. Pingback: MILF Porn

 431. Pingback: Laverdaddesnuda.com

 432. Pingback: mp3juices

 433. Pingback: vibrating bullet

 434. Pingback: waterproof vibrator

 435. Pingback: Air Excellence Heating and Cooling is a local, woman owned HVAC company in the greater St. Louis area

 436. Pingback: php user authentication script

 437. Pingback: ebooks for resale

 438. Pingback: silicone g spot vibrator

 439. Pingback: bunny vibrator

 440. Pingback: how to wear penis sleeve

 441. Pingback: adam eve discount

 442. Pingback: adam and eve shop

 443. Pingback: rock off rapture

 444. Pingback: characteristiki

 445. Pingback: اسکوتر

 446. Pingback: iPhone 5 Charger

 447. Pingback: Iphone charger

 448. Pingback: Startup

 449. Pingback: فیلتر شکن تلگرام برای کامپیوتر

 450. Pingback: traveling packages

 451. Pingback: hireahacker.net reviews

 452. Pingback: free download for windows 8

 453. Pingback: games for pc download

 454. Pingback: apps download for pc

 455. Pingback: apps for pc download

 456. Pingback: oral sex confessions

 457. Pingback: new lesbian sex toys

 458. Pingback: free download for windows 8

 459. Pingback: apps for pc download

 460. Pingback: مه پاش

 461. Pingback: pc games free download for windows 7

 462. Pingback: مه پاش گاوداری

 463. Pingback: pc games for windows xp

 464. Pingback: games for pc download

 465. Pingback: how to use sex bar

 466. Pingback: خرید انگشتر طلا

 467. Pingback: games for windows pc download

 468. Pingback: satisfyer pro deluxe

 469. Pingback: app download for windows 7

 470. Pingback: russian holidays

 471. Pingback: sex toys blasting vibrators for girls

 472. Pingback: pc games free download full version for windows 7

 473. Pingback: pc games for windows 7

 474. Pingback: naturist masseur paris

 475. Pingback: massage body body paris

 476. Pingback: masaje domicilio barcelona

 477. Pingback: japanese fukui datumou

 478. Pingback: سئو وب سایت

 479. Pingback: Phone sale

 480. Pingback: anal sex toys

 481. Pingback: agencies for security guards

 482. Pingback: best rabbit vibe

 483. Pingback: head honcho review

 484. Pingback: fast ways to earn money online

 485. Pingback: vibrator of the future

 486. Pingback: tongue sex toy

 487. Pingback: vibrator for women

 488. Pingback: datumoufukuiken

 489. Pingback: latest news big island

 490. Pingback: pure gourmet coffee

 491. Pingback: مزایا و معایب آبیاری های تحت فشار

 492. Pingback: purest kona coffees

 493. Pingback: interracial porn

 494. Pingback: Baby Playpen

 495. Pingback: campervans campervans

 496. Pingback: ultuna djursjukhus

 497. Pingback: number one selling vibrator

 498. Pingback: the accommodator review

 499. Pingback: The Swan Wand

 500. Pingback: Penis Pump Review

 501. Pingback: Best Kinky Bondage

 502. Pingback: Best Anal Plug

 503. Pingback: plus size strap on harness

 504. Pingback: best female stimulation products

 505. Pingback: Best Anal Lube

 506. Pingback: appunti gratis

 507. Pingback: Bondage Dominatrix

 508. Pingback: Big Dildos

 509. Pingback: How to Use Ben Wa Balls

 510. Pingback: Dildo Reviews

 511. Pingback: نيك

 512. Pingback: mp3 music download

 513. Pingback: pocket pussy penis pump

 514. Pingback: برنامج

 515. Pingback: bullet vibrator review

 516. Pingback: mega 2 inch extension

 517. Pingback: g spot porn

 518. Pingback: king cock strap-on review

 519. Pingback: free xlxx

 520. Pingback: dildo haul

 521. Pingback: Seo company in dehradun

 522. Pingback: bazooka sour straws

 523. Pingback: Money making websites

 524. Pingback: free download for windows 8

 525. Pingback: dog nipples

 526. Pingback: Philadelphia Magazine

 527. Pingback: cancun transfers

 528. Pingback: Download New Music

 529. Pingback: atlanta bail bond

 530. Pingback: سكس

 531. Pingback: فال

 532. Pingback: تبلیغات در گوگل Adwords

 533. Pingback: games for pc download

 534. Pingback: cash for junk cars

 535. Pingback: free apps download for windows 10

 536. Pingback: escape room παιδικα παρτυ

 537. Pingback: app download for pc

 538. Pingback: app for pc download

 539. Pingback: purple hoverboard

 540. Pingback: Cream with snow algae.

 541. Pingback: hosting

 542. Pingback: تسويق صفحة الانستغرام

 543. Pingback: Clit Hummer for Lesbians

 544. Pingback: تجهيز الفنادق المطاعم دمشق سوريا

 545. Pingback: self balancing scooter

 546. Pingback: Lesbians Double Headed Dong

 547. Pingback: http://wisejug.com/phenq-review/

 548. Pingback: free app for pc download

 549. Pingback: hummer hoverboard

 550. Pingback: free download for windows pc

 551. Pingback: full apps download

 552. Pingback: free app for pclaptop app free download

 553. Pingback: seo service

 554. Pingback: free phone cases

 555. Pingback: امتیاز کیفیت در تبلیغات گوگل

 556. Pingback: مه پاش ایتالیایی

 557. Pingback: اخبار الحق والضلال

 558. Pingback: business transformation

 559. Pingback: cheap car leasing

 560. Pingback: stock market

 561. Pingback: etf

 562. Pingback: Speelgoed vergelijk

 563. Pingback: تبلیغات در گوگل

 564. Pingback: گوشواره طلا سفید

 565. Pingback: buy hulu card online

 566. Pingback: Amazon Mentor

 567. Pingback: FS 19 mods

 568. Pingback: نوین مارکتینگ تبلیغات گوگل

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra