Z kraju

Naukowiec komentuje oświadczenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów – ciąg dalszy sprawy Jana Grabowskiego

Po publikacji stanowiska naukowców polskich wobec działalności Jana Grabowskiego, w mediach międzynarodowych pojawiły się kolejne komentarze. Już wcześniej informowaliśmy, że w obronie Jana Grabowskiego stanęli: Centrum Badań nad Zagładą Żydów w Warszawie i Gazeta Wyborcza. Także instytut Yad Vashem wystosował do Uniwersytetu w Ottawie list popierający z podpisami 180 humanistów, a media zachodnie w opisywaniu całej sytuacji posłużyły się depeszą Associated Press zredagowaną przez Vanessę Gerę, współpracującą m.in. z Times of Israel.

W związku z tym, ponieważ kierujemy naszą korespondencję do zagranicznego odbiorcy, uzupełniliśmy stanowisko m.in. o wypowiedzi Jana Grabowskiego. Dołączyliśmy także list napisany przez jednego z naszych profesorów, sygnatariusza oświadczenia naukowców RDI, do Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Profesor i inżynier odpowiada na zarzuty i komentuje oświadczenie badaczy Holokaustu z Instytutu Filozofii i Socjologii.

 

W obronie polskich naukowców

Intencją listu był apel w sprawie tego, co Jan Grabowski w swojej działalności publicystycznej, z wybiórczymi i wątpliwymi wynikami badań robi, część z tych badań została zakwestionowana przez historyka Bohdana Piętkę w „Zeszytach Oświęcimskich 26/2010” wydawanych przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Grabowski nigdy nie odpowiedział, toteż wolność akademicka nie mogła zaistnieć. Oto na łamach gazet i pism takich jak El Pais, The Washington Post, Haaretz, Times of Israel zaprzęga swój autorytet badacza, aby wspierać narrację nie tylko nieprzyjazną Polsce, ale przede wszystkim głęboko krzywdzącą i niesprawiedliwą. Głównym jej filarem, tak intensywnie eksponowanym w światowych mediach, jest ukazanie Polaków jako osobników kierujących się instynktami, prymitywów, dyszących nienawiścią do swoich żydowskich sąsiadów. I tylko ten prymitywizm, zdziczenie był ograniczeniem przed popełnieniem zbrodni większych od tych, jakich dokonali dobrze zorganizowani, poukładani „Naziści”, po prostu zainfekowani wirusem obłąkańczej ideologii.

Reduta Dobrego Imienia na podstawie prowadzonych działań dokumentacyjnych posiada szeroką egzemplifikację tak prowadzonej narracji na temat Holocaustu. Między innymi: „Jednym ze znaczących wyników moich badań był zaskakujący stopień własnego działa pośród polskiej policji, która zabijała Żydów na własną rękę, bez żadnego bezpośredniego udziału Niemców – i często bez ich wiedzy”. Grabowski dla Haaretz. „Znaczące wyniki”, „zaskakujący stopień”, „często” – to kolejne słowa, które pomagają Janowi Grabowskiemu tworzyć iluzję nieskończonej skali, a jednocześnie unikać konkretnych, nie orientacyjnych liczb, co jeszcze dobitniej obrazuje jego teza opublikowana w hiszpańskim El Pais. „W Polowaniu na Żydów osiedlony na stałe w Kanadzie historyk bazuje na dokumentach z różnych archiwów, będących zbiorami procesów badających antysemickie zbrodnie popełnione podczas okupacji, popełniane przez polskich obywateli.

Opowiada również o tak zwanych Judenjagd, inaczej polowaniach na Żydów, w których udział brali niemal zawsze Polacy, od strażaków po wieśniaków. Według Grabowskiego, zamordowano w ten sposób ponad 200 000 Żydów.” „Ponad” 200 000 Żydów zostało zamordowanych przez Polaków, Grabowski oskarża bez żadnej odpowiedzialności za swoje słowa. Najwyraźniej próbuje zachowywać się jak jego idol, Jan Tomasz Gross, który w swej książce Sąsiedzi: Historia zagłady żydowskiego miasteczka stwierdził, „pewnego dnia, w Lipcu 1941, połowa populacji małego wschodnioeuropejskiego miasteczka zamordowała drugą połowę – 1600 mężczyzn, kobiet i dzieci.”

Te rewelacje spotkały się z aplauzem światowej opinii publicznej, rozpoczynając krucjatę przeciw Polakom, ale jak wykazało późniejsze dochodzenie, liczba podana zgodnie z „najwyższymi standardami badawczymi” była bezpodstawna. Co więcej, Alexander B. Rossino, historyk Center for Advanced Holocaust Studies of the United States Holocaust Memorial Museum in Washington, D.C. napisał: „podczas gdy Sąsiedzi przyczynili się do powtórnego przebadania historii Holoacustu w Polsce, zaniedbanie Grossa jakim było pominięcie niemieckiej dokumentacji osłabiło [wartość] opisanego przez niego obrazu zdarzeń. Rezultatem była wykrzywiona historia, która nie analizuje operacji SS w tym regionie ani niemieckiej interakcji z polską populacją.”

Forsuje ten mit nie tylko J.T. Gross, którego wiarygodność jako badacza została podważona przez historyków polskich i zagranicznych, ale także sygnatariuszka listu w obronie J. Grabowskiego, prof. Barbara Engelking, która swój stosunek wobec Polaków wyraziła w rasistowskiej wypowiedzi, „śmierć(…) dla Polaków to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna – śmierć jak śmierć, a dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z najwyższym, czy nie wiem, w jaki sposób oni przeżywali tą śmierć”. Ta narracja, której osią jest oczywisty antypolonizm, jest obecnie niepisanym, obowiązującym kanonem, modnym salonowym „abc” dyskusji o Holocauście.

Z trudem przebija się odmienna, nudna, znana i udokumentowana, mniej spektakularna wizja historii. Przykłady? Słabe „Pokłosie” jest szeroko znane, tymczasem nie gorszy film „Azyl”, z gwiazdorską obsadą, niekoniecznie. Dowodem choćby jest blokada emisji filmu „Azyl” we Francji i Niemczech – jego przesłanie nie pasuje do obrazu zezwierzęconego Polaka, który czyha na życie i majątek swego żydowskiego sąsiada. Rozwinięciem tej interpretacji jest forsowanie wizerunku dzisiejszych patriotów jako prymitywów, ksenofobów i antysemitów, którzy niczym swego czasu na Żydów dziś czyhają na „uchodźców”.

Dochowanie standardów popularyzacji wyników badań i odpowiedzialność za ich interpretację obowiązują każdego naukowca niezależnie od dziedziny, jaką reprezentuje; jest to część etosu zawodowego, której podstawą jest dążenie do prawdy motywowane względami przekraczającymi bieżącą koniunkturę, osobiste kalkulacje, społeczne nastroje i naciski. W liście przytoczono parę historycznych faktów, o których nie dowie się raczej czytelnik El Pais, The Washington Post, Haaretz czy Times of Israel.

Możemy powiedzieć śmiało – uważamy, że polski profesor fizyki jądrowej ma większą orientację w polskiej historii niż makler w Ottawie, czytający podczas lunchu wynurzenia Grabowskiego. I jako przedstawiciel elity ma moralny obowiązek zareagować, kiedy atakowana jest wspólnota, której jest członkiem i której elitę intelektualną reprezentuje.

Tezy o własnej winie, nieoczywistej prawdzie, dobrze się sprzedają. W epoce tzw. postprawdy są modne i pożądane. Ich dystrybutorzy w publicystyce, kulturze, a nawet nauce, z łatwością znajdują wsparcie patronów z krajów mających na sumieniu rzeczywistą (nie metafizyczną) winę za Holocaust, pragnących rozmyć odpowiedzialność, zatrzeć różnicę między katem i ofiarą, zamydlić obraz przeszłości. Niezgoda na takie postawienie sprawy nie jest w żadnym wypadku niezgodą na rozliczenie się ze swoją przeszłością czy wypieraniem swoich win.

Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom

Źródło: RDI

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

180 komentarzy

180 Komentarzy

 1. Robert B.

  28 czerwca 2017 at 16:23

  Może pora zacząć mówić o żydowskich zbrodniach, nie tylko się przed nimi po wsze czasy tłumaczyć? Może tym niepokalanym niewiniątkom, o to chodzi? Na stwarzaniu wrażenia, że to niewiniątek, żeby być bezkarnym w swoich agresywnych działaniach politycznych i nie ponosić konsekwencji za swoje zbrodnie?

  • Robert B.

   28 czerwca 2017 at 16:26

   ERRATA:

   Jest: niewiniątek
   Ma być: niewiniątka

  • Kwal

   28 czerwca 2017 at 17:28

   Czy może pan sobie wyobrazić, żeby któryś ze współczesnych ludzi pióra czy filmu próbował rozliczać zbrodnie żydowskie ? A z czego by potem żył ?

   • Robert B.

    28 czerwca 2017 at 17:42

    Mogę sobie wyobrazić. O żydostwie i ich zbrodniach mówi się nieskrępowanie w krajach arabskich i w Azji. Tylko w tzw. „wolnym i demokratycznym świecie” jest taki kult Żyda i ich świętego holokaustu, co zakrawa o kpinę, jako że największe ofiary ludzkie w II wojnie światowej poniosły narody europejskie. Ja powtarzam niezmiennie: mnie żydowski holokaust interesuje, ile Żydów zagłady innych narodów, czyli JEDNO WIELKIE ZERO, ANI MNIE GRZEJE ANI ZIĘBI.

  • internet

   28 czerwca 2017 at 19:09

   100 000 tyś napromieniowanych sefardyjskich dzieci. Izrael przyznaje sie do sprzedania 1000 jemenskich dzieci.

 2. stan

  28 czerwca 2017 at 17:07

  „Żyd może goja bezkarnie zabić, a goj żyda nie może” – Tosefta, Aboda Zara VIII, 5.
  „Jahwe ryczy jak lew po nocach z rozpaczy, że zawinił wobec żydów” – Berachot 3a, 3b.
  Skoro sam Jahwe zawinił, to człowiek miałby nie zawinić?
  Największą antysemitką jest prawda. Wystarczy tylko pokazać (fakty), czym żyją żydzi od najmłodszych lat. A takich zadziwiających mądrości są tysiące.

 3. antyPOPiS

  28 czerwca 2017 at 17:57

  Dla zydostwa holokit to kura znoszaca zlote jajka, wiec trudno im sie dziwic. To tolerowanie, i wrecz pompowanie przez „nasze” wladze, judeorasistowskiej narracji wyjatkowosci ofiar zydowskich, budowanie z ichnich urojen nadreligijnego kultu, to zdrada i profanacja pamieci milionow Polakow oddajacych zycia za wolny kraj. Ze strony Polakow zydostwo otrzymalo daleko wiecej pomocy niz na to zaslugiwalo…

  • Robert B.

   28 czerwca 2017 at 22:54

   Święta prawda.

 4. Czesław

  28 czerwca 2017 at 18:07

  Jak jeżdżą Prezydent Duda i Premier Szydło do Izraela to nie powinni składać zobowiązań że będą walczyć z antysemityzmem, tylko zażądać od Izraela żeby zlikwidowali antypolonizm szerzony świadomie i kłamliwie przez część Żydów i organizacje żydowskie. Ponadto polskie MSZ powinno ustanowić zakaz wjazdu do Polski osobom rozpowszechniającym fałszywe wiadomości na temat „polskich obozów śmierci” itp.

 5. antyPOPiS

  28 czerwca 2017 at 18:29

  Na marginesie holobiznesu, trzeba pamietac ze ci tzw. zydzi, maja tyle wspolnego z Biblijnymi Zydami, co hipisi z amerykanskimi Indianami… Wylewanie przez zydostwo pomyj na Polske i Polakow, to poklosie przemilczania ichnich „zaslug”, i tytulowanie pasozytow sasiadami…

 6. Danka

  28 czerwca 2017 at 18:43

  Pani Engelking-Boni, zajmujaca sie wyszukiwaniem zbrodni polskich w Radiu TokFM ze 2,5 roku temu stwierdzila, ze w Muzeum Zydow Polskich historia wzajemnych relacji jest pokazana z ” zydowskiej perspektywy.Jest to muzeum Zydow i tak to Zydzi widza i przedstawiaja, jak oni chca. Przyznam, ze czegos podobnego z ust badz co badz naukowca – nie slyszalam.Co to za metodologia? Celem badan naukowych w dziedzinie nauk historycznych, spolecznych itp. jest dazenie do prawdy obiektywnej, przedstawianie faktow i okolicznosci im towarzyszacych.Niez perspektywy naukowca, ale poza i ponad jego perspektywa.Inaczej-niech pisze ksiazki popularno-naukowe lub niech rysuje komiksy.Od naukowcow i to budujacych przekaz historyczny, muzealny , edukacyjny, wymaga sie czegos wiecej niz okrojonej i urobionej wersji historii na potrzeby wlasnego srodowiska.

 7. wolna-polska.pl

  28 czerwca 2017 at 19:17

  żydowska opozycja na Ukrainie.-Zdjęcia mówiące więcej niż tysiąc słów.-Ukraina-Historia się powtarza W Odessie rozpoczeło formowanie żydowskiego batalionu karnego.

 8. YOU-TUBE

  28 czerwca 2017 at 19:20

  co żydzi sadza o Polakach? UWAGA! TYLKO DLA LUDZI O MOCNYCH NERWACH!

 9. internet

  28 czerwca 2017 at 19:22

  wywiad-rabin Abe Finkelstein o żydowskiej kontroli świata cz. 1.i 2.

 10. Irek

  28 czerwca 2017 at 19:30

  Jak Żyd bełkocze ,że Polacy to antysemici to sralon światowy się cieszy.O zbrodniach Żydów na Polakach mało się mówi.Żydzi wymordowali kwiat żołnierzy AK
  I Żołnierzy Niezłomnych.Ludzie tzw dobrej zmiany Duda i Szydło podobno obiecali Żydom b.dużo,a Duda został posłańcem zawożąc odznaczenie do p.Weissa. Nie wiadomo czy śmiać się ,czy płakać.

 11. wolna-polska.pl

  28 czerwca 2017 at 19:41

  Roi Tov zaginął….może go uciszono.-Dlaczego Franciszek powołał dwóch żydów talmudycznych do Papieskiej Akademi Życia? – Przekłształcenie wyznawców Chrystusa w chrzescijanskich syjonistów.-Najbardziej się boję złych katolików.

 12. best stocks

  8 września 2017 at 01:46

  There’s certainly a lot to find out about this subject. I love all of the points you’ve made.

 13. Maura

  10 września 2017 at 17:14

  Hmm is anyone else encountering problems with the
  pictures on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the
  blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

 14. estate investing courses

  10 września 2017 at 21:04

  For the reason that the admin of this site is working, no hesitation very rapidly it will be famous, due to its quality contents.

 15. Chad

  11 września 2017 at 11:14

  Keep this going please, great job!

 16. loan amount

  12 września 2017 at 11:01

  Hello! This post couldn’t be written any better!
  Reading this post reminds me of my old room mate!

  He always kept chatting about this. I will forward this post
  to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 17. hard drivespinning

  12 września 2017 at 16:57

  Hey there just wanted to give you a quick heads up. The
  words in your post seem to be running off
  the screen in Opera. I’m not sure if this is
  a format issue or something to do with web browser compatibility but I thought I’d post
  to let you know. The design look great though!
  Hope you get the problem resolved soon. Kudos

 18. right car loan

  12 września 2017 at 22:11

  It’s very easy to find out any matter on web as compared to textbooks, as I found this post at this web site.

 19. macau tourism offers

  15 września 2017 at 19:44

  Howdy! I just wish to give you a huge thumbs up for your great information you have right here on this post.
  I am coming back to your blog for more soon.

 20. best tips travelling

  18 września 2017 at 00:49

  What’s up, after reading this awesome article i am too delighted to share my know-how here with friends.

 21. beaufort golf

  18 września 2017 at 06:47

  Its such as you learn my mind! You appear to grasp so much approximately this,
  such as you wrote the ebook in it or something. I think that you
  simply can do with a few p.c. to power the message house a bit,
  however other than that, this is excellent
  blog. A fantastic read. I’ll definitely be back.

 22. beaufort golf

  18 września 2017 at 08:00

  Since the admin of this web page is working, no uncertainty very rapidly it
  will be well-known, due to its quality contents.

 23. Mario

  19 września 2017 at 22:42

  Howdy Kristy, The 50 off bundle is continue to jogging. Be guaranteed toward seek the services of code VISITPHILLY the moment monitoring out. Owing!

 24. Rosita

  20 września 2017 at 12:25

  Hello there! I just would like to give you a huge thumbs up for your excellent information you have here on this post.
  I am coming back to your website for more soon.

 25. killarney golf

  20 września 2017 at 19:24

  This paragraph will help the internet people for building up new blog or even a blog from start to
  end.

 26. Teodoro

  20 września 2017 at 21:01

  What’s up, just wanted to tell you, I liked this article.

  It was funny. Keep on posting!

 27. Warren

  21 września 2017 at 06:26

  Thanks for the auspicious writeup. It actually used to be a amusement account it.
  Look advanced to far added agreeable from you! However,
  how can we communicate?

 28. london travel

  21 września 2017 at 13:18

  Piece of writing writing is also a excitement, if you know after that you
  can write otherwise it is complicated to write.

 29. cntang.com.cn

  22 września 2017 at 21:27

  Quality posts is the crucial to interest the visitors to pay a
  visit the site, that’s what this web site is providing.

 30. almasi.com.ar

  23 września 2017 at 11:03

  I am genuinely pleased to read this weblog posts which carries lots of helpful data, thanks
  for providing these statistics.

 31. http://youcu.ru/user/FernO09735/

  24 września 2017 at 14:00

  I could not resist commenting. Very well written!

 32. Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 33. image.sezn.ru

  25 września 2017 at 15:53

  Great post.

 34. route travel

  26 września 2017 at 17:23

  Why viewers still make use of to read news papers when in this technological world
  everything is available on web?

 35. Nina

  26 września 2017 at 22:05

  I was curious if you ever considered changing the layout of your website?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having one or two images.

  Maybe you could space it out better?

 36. Marian

  27 września 2017 at 06:18

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning
  this post plus the rest of the website is also very good.

 37. heart attacks

  27 września 2017 at 12:57

  Your style is so unique compared to other folks I’ve read
  stuff from. Thanks for posting when you have
  the opportunity, Guess I’ll just book mark this web site.

 38. Alisha

  27 września 2017 at 16:29

  I was suggested this web site by my cousin. I am
  not sure whether or not this put up is written through him as nobody else recognize such
  designated about my problem. You’re incredible! Thanks!

 39. Theo

  28 września 2017 at 18:27

  Thanks for sharing such a pleasant idea, article is
  good, thats why i have read it fully

 40. bbs.wolaicaopan.com

  29 września 2017 at 05:55

  Hello! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me
  of my old room mate! He always kept chatting about this.
  I will forward this write-up to him. Pretty sure he will have a good read.
  Thank you for sharing!

 41. Carlos Eduardo Correa da Veiga

  30 września 2017 at 03:53

  Hi, i think that i saw you visited my website thus i came to “return the favor”.I’m trying to find things to improve my
  site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 42. bigger butt workouts

  30 września 2017 at 09:40

  I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up
  the nice quality writing, it’s rare to see a great blog
  like this one today.

 43. short websites

  30 września 2017 at 10:31

  Great post however I was wondering if you could write a litte more on this
  subject? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more.
  Bless you!

 44. imagine holiday travel

  30 września 2017 at 23:56

  Hello to every one, it’s really a pleasant for me to go to see this site, it consists of precious Information.

 45. Carmelo

  1 października 2017 at 01:06

  What’s up to all, the contents existing at this website are
  genuinely awesome for people knowledge, well, keep up the good work fellows.

 46. toned butt

  1 października 2017 at 02:19

  Hello, I enjoy reading through your article post.
  I like to write a little comment to support you.

 47. heart disease

  1 października 2017 at 07:07

  You can certainly see your skills within the work you write.
  The sector hopes for more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe.
  At all times go after your heart.

 48. www.facebook.com

  1 października 2017 at 08:17

  Great article! We will be linking to this great article on our site.
  Keep up the good writing.

 49. holiday travel around

  1 października 2017 at 10:12

  Incredible quest there. What happened after? Take care!

 50. travel close

  1 października 2017 at 15:19

  Fabulous, what a webpage it is! This blog presents
  useful data to us, keep it up.

 51. confer heart protection

  2 października 2017 at 00:12

  Hello, I enjoy reading through your article post.
  I wanted to write a little comment to support you.

 52. Egli Diana Pinto

  2 października 2017 at 00:32

  My brother suggested I might like this blog. He was entirely right.
  This post truly made my day. You can not imagine simply how much
  time I had spent for this information! Thanks!

 53. gratis brazil dating

  2 października 2017 at 04:01

  Hi, I do think your web site could possibly be having browser compatibility problems.
  When I take a look at your web site in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it’s got some overlapping issues.

  I just wanted to give you a quick heads up! Other than that, great site!

 54. dating sites frequently

  2 października 2017 at 04:03

  Right here is the perfect blog for anybody who really wants to find out about
  this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa).
  You certainly put a fresh spin on a subject that’s been discussed
  for many years. Great stuff, just excellent!

 55. Lelio Vieira Carneiro

  2 października 2017 at 18:16

  This text is priceless. When can I find out more?

 56. imagine holiday travel

  2 października 2017 at 23:20

  Thanks to my father who shared with me regarding this web site,
  this web site is genuinely awesome.

 57. brazil butt

  2 października 2017 at 23:49

  bookmarked!!, I like your web site!

 58. HaroLiavaife

  4 października 2017 at 12:38

  Birth Control Overnight Delivery [url=http://levitrial.com]levitra 40 mg generic[/url] Generic Clobetasol Clobetasol Propionate Amex Price Shop Denver Isotretinoin usa price quick shipping Sale Original Propecia

 59. Madeline

  4 października 2017 at 22:06

  Superb, what a webpage it is! This webpage provides
  valuable information to us, keep it up.

 60. tercio borlenghi junior

  5 października 2017 at 03:38

  Hi there! This post could not be written any better!
  Reading this post reminds me of my good old room mate!

  He always kept talking about this. I will forward this write-up to him.

  Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing!

 61. buy arsenal soccer

  6 października 2017 at 13:34

  Nice weblog right here! Also your website rather a lot up fast!
  What host are you using? Can I get your associate hyperlink on your host?
  I desire my site loaded up as quickly as yours lol

 62. HaroLiavaife

  6 października 2017 at 18:06

  Cephalexin Nursing Responsibilities Cytotec En Ligne [url=http://cheapvia100mg.com]viagra online[/url] Viagra Online Jelly

 63. HaroLiavaife

  7 października 2017 at 15:29

  Buy Tamoxifen Citrate Research Acquisto Viagra Per Donne [url=http://genericviabuy.com]viagra[/url] Order Tamoxifen Online Cialis Pas Generique The Pharmacy Express Scam

 64. website designing agencies

  7 października 2017 at 23:39

  My brother recommended I might like this blog.
  He was entirely right. This post truly made my day. You can not imagine just how so much time I had spent for this information! Thanks!

 65. fantastic points altogether, you just won a new reader.
  What could you recommend about your publish that you simply
  made a few days in the past? Any certain?

 66. Natalie

  9 października 2017 at 11:44

  Everything is very open with a clear explanation of the challenges.

  It was definitely informative. Your website
  is extremely helpful. Thanks for sharing!

 67. HaroLiavaife

  9 października 2017 at 17:08

  Cheap Lasix Order [url=http://levibuyus.com]generic levitra online pharmacy[/url] Buy Levitra?At A Discount Amoxicillin Cl

 68. dating web site

  9 października 2017 at 20:09

  I constantly spent my half an hour to read this website’s content everyday along with a mug of coffee.

 69. travel diary

  11 października 2017 at 18:40

  Every weekend i used to pay a quick visit this website, for
  the reason that i want enjoyment, as this this site conations actually pleasant funny information too.

 70. travel diary

  11 października 2017 at 18:50

  Very good write-up. I absolutely appreciate this
  website. Thanks!

 71. HaroLiavaife

  12 października 2017 at 04:39

  Zoloft No Prescription Fast [url=http://leviinusa.com]levitra price per pill[/url] Purchase Tretinoin Cream 0.025 Para Que Sirve Propecia

 72. Uwe

  13 października 2017 at 05:47

  Pretty! This has been an incredibly wonderful article.
  Thanks for providing this information.

 73. HaroLiavaife

  15 października 2017 at 01:19

  My Canadian Pharmacy No Script isotretinoin can i purchase [url=http://cheapvia50mg.com]viagra[/url] Canada Pharmacies Online Dosis De Cialis Comment Utiliser Le Tadalis Sx

 74. agapecare.net

  15 października 2017 at 08:13

  I’d like to find out more? I’d love to find out more details.

 75. HaroLiavaife

  15 października 2017 at 16:56

  Canadian Pharmacies Selling Avodart [url=http://orderviapills.com]viagra[/url] Medicament Cialis Effet

 76. website designing agencies

  16 października 2017 at 10:36

  Yes! Finally someone writes about reverse phone lookup.

 77. Grupo Coral fraude

  17 października 2017 at 20:45

  I couldn’t refrain from commenting. Perfectly written!

 78. José Wilame Araújo Rodrigues

  18 października 2017 at 16:21

  You can certainly see your skills within the work you write.
  The arena hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe.
  At all times go after your heart.

 79. Lelio Junior

  19 października 2017 at 00:35

  When someone writes an paragraph he/she maintains the image of a user in his/her brain that how a user can know it.
  Thus that’s why this paragraph is perfect. Thanks!

 80. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  19 października 2017 at 21:09

  I am actually delighted to glance at this blog posts which consists of tons
  of useful data, thanks for providing these
  kinds of information.

 81. Lelio Vieira Carneiro Junior

  20 października 2017 at 00:42

  Thanks for sharing your thoughts on best butt.
  Regards

 82. purchasing timex

  20 października 2017 at 15:49

  Piece of writing writing is also a excitement, if you
  be familiar with after that you can write otherwise it is difficult to write.

 83. Lélio Vieira Carneiro Junio

  20 października 2017 at 23:27

  excellent publish, very informative. I wonder why the other experts of this sector don’t notice
  this. You should continue your writing. I’m confident, you have a huge readers’ base already!

 84. tercio borlenghi jr

  21 października 2017 at 01:41

  Stunning story there. What occurred after? Take
  care!

 85. Umanizzare

  21 października 2017 at 20:57

  Very good article. I absolutely appreciate this site.
  Keep writing!

 86. tercio borlenghi jr

  22 października 2017 at 02:10

  Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend
  your site, how can i subscribe for a weblog web site?
  The account aided me a appropriate deal. I were a little bit acquainted of
  this your broadcast provided shiny clear idea

 87. Lelio Vieira Carneiro Junior

  24 października 2017 at 06:23

  I for all time emailed this weblog post page to all my friends, as if like to read
  it afterward my contacts will too.

 88. timex watches make

  24 października 2017 at 12:00

  Hello there, I believe your site may be having internet browser compatibility
  issues. When I look at your site in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it has some overlapping issues.
  I just wanted to give you a quick heads up!
  Apart from that, fantastic site!

 89. HaroLiavaife

  25 października 2017 at 05:01

  Zithromax Pediatric Dosing Chart Propecia Glatze [url=http://ordercheapvia.com]generic viagra[/url] Amoxicillin Natural Remedy Misoprostol Retained Placenta

 90. Carlos Eduardo Correa da Veig

  25 października 2017 at 05:49

  I’m gone to convey my little brother, that he should
  also go to see this website on regular basis to get updated from newest news update.

 91. Grupo Serval presidios

  26 października 2017 at 12:52

  Thank you a bunch for sharing this with all of us you really recognise what you are speaking approximately!

  Bookmarked. Please additionally talk over with my website =).
  We can have a link alternate agreement among us

 92. website designing agencies

  26 października 2017 at 18:42

  There’s certainly a lot to know about this topic.
  I love all of the points you’ve made.

 93. asbestos study first

  26 października 2017 at 21:54

  I have read some good stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting.
  I wonder how much effort you place to make the sort of wonderful informative website.

 94. tercio borlenghi jr

  27 października 2017 at 03:18

  I don’t even know the way I finished up right here,
  however I thought this submit used to be great. I do not know who you
  might be however certainly you are going to a well-known blogger in case you aren’t already.

  Cheers!

 95. Lelio Junior

  27 października 2017 at 05:15

  Wow, fantastic blog structure! How lengthy have you been blogging for?
  you made running a blog look easy. The overall glance of
  your web site is magnificent, as neatly as the content!

 96. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with a few pics to
  drive the message home a bit, but instead of that, this is wonderful blog.
  A fantastic read. I will definitely be back.

 97. Grupo Coral presidios

  28 października 2017 at 10:42

  You ought to be a part of a contest for one of the finest websites on the internet.
  I am going to highly recommend this blog!

 98. HaroLiavaife

  29 października 2017 at 05:46

  Healthy Man Viagra Scam [url=http://cheapviapills.com]online pharmacy[/url] Oral Jelly Kamagra Congestion Nasale Cialis Duree D’Action

 99. nokia contract phones

  31 października 2017 at 01:58

  Thanks for finally writing about >Naukowiec
  komentuje oświadczenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów – ciąg dalszy
  sprawy Jana Grabowskiego – Prawy.pl <Loved it!

 100. n8vb.duckdns.org

  31 października 2017 at 16:21

  Your mode of explaining everything in this piece of writing is truly pleasant, all be capable of easily be aware of it, Thanks a lot.

 101. Umanizzare presídios

  2 listopada 2017 at 04:54

  I visited many blogs however the audio quality for audio songs
  existing at this website is truly superb.

 102. Luiz Gastão Bittencourt

  4 listopada 2017 at 05:27

  It’s wonderful that you are getting ideas from this paragraph as well as from our discussion made here.

 103. Pingback: Google

 104. timex watches

  5 listopada 2017 at 21:03

  whoah this blog is fantastic i really like reading your articles.
  Keep up the good work! You know, lots of persons are searching
  around for this information, you can help them greatly.

 105. HaroLiavaife

  6 listopada 2017 at 01:12

  Levitra 20 Mg Foro [url=http://cheapvia50mg.com]viagra[/url] Comprar Cialis 10 Mg

 106. website admin

  8 listopada 2017 at 12:09

  Currently it appears like WordPress is the preferred blogging platform available right now.

  (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 107. Pingback: big o

 108. website design

  9 listopada 2017 at 11:42

  Because the admin of this web page is working, no question very quickly it
  will be renowned, due to its quality contents.

 109. Tiffany

  9 listopada 2017 at 13:04

  Hello! Would you mind if I share your blog with my myspace group?
  There’s a lot of people that I think would really enjoy your content.
  Please let me know. Many thanks

 110. Pingback: adhesive tapes

 111. timex wearers

  10 listopada 2017 at 17:22

  Highly energetic post, I loved that bit. Will there be a part 2?

 112. Pingback: palm beach hotels

 113. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  11 listopada 2017 at 17:59

  With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of unique content I’ve
  either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you
  know any techniques to help stop content from being stolen? I’d definitely appreciate it.

 114. Pingback: real life sex dolls

 115. Pingback: wild orchid toy

 116. Pingback: rechargeable thrusting rabbit toy

 117. Grupo Coral fraude

  13 listopada 2017 at 01:07

  Hi there i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i read this piece of writing i thought i could also make comment due to
  this sensible piece of writing.

 118. Pingback: card for amazon payment

 119. Pingback: best female sex toy

 120. Pingback: oplata smieciowa warszawa

 121. Pingback: eva adult toy

 122. home security cameras best buy

  14 listopada 2017 at 13:51

  To keep your valuables safely?

 123. Pingback: adam n eve lingerie

 124. home security systems diy 2017

  15 listopada 2017 at 13:11

  Generate slipping deck panel in your property area?

 125. Pingback: adult sex toys for women

 126. Pingback: best small vibrator

 127. Pingback: Sripatum

 128. Pingback: best dildo to get

 129. Pingback: E-waste recycling machine

 130. Pingback: nipple vacuum

 131. Pingback: bdsm paddles

 132. Pingback: senegal minergy port

 133. Pingback: http://ripoffreport.com

 134. Pingback: vibrating beads

 135. HaroLiavaife

  24 listopada 2017 at 10:58

  Buy Online Doxycycline No Prescription [url=http://buycialonline.com]cialis[/url] 100 Mg Levitra Best Pill Splitter

 136. Pingback: pc software full download

 137. Pingback: app download for windows

 138. Pingback: free download for windows 10

 139. Pingback: pc games for windows 7

 140. Pingback: app download for windows 7

 141. Pingback: Pinganillo

 142. Pingback: vibrating anal sex toys

 143. HaroLiavaife

  28 listopada 2017 at 18:39

  Best Price For Propecia Online [url=http://leviprices.com]vardenafil[/url] Cephalexin Used For Dogs Hair Loss Propecia Men

 144. Pingback: sex movie

 145. Pingback: sex movie

 146. Pingback: Professional Hardscape in NJ

 147. Pingback: online jobs from home hiring now

 148. Pingback: Sell Bitcoin for Paypal

 149. Pingback: menage a trois strap on

 150. Pingback: Best Vibrating Butt Plug

 151. Pingback: realistic dildo

 152. HaroLiavaife

  5 grudnia 2017 at 01:32

  Levitra Cuanto Dura En El Cuerpo Zithromax Bladder Infection Comparatif Clomid [url=http://sildenaf100mg.com]viagra[/url] Generic Secure Ordering Dutasteride Cash Delivery

 153. Pingback: best kona coffee beans

 154. Pingback: best kona coffee

 155. Pingback: pakistan news

 156. Pingback: buy vigra online

 157. Pingback: vibrating massager

 158. Pingback: best lube

 159. Pingback: gay prostate vibrator

 160. Pingback: best preparation for anal sex

 161. Pingback: dillion harper stroker

 162. Pingback: Realistic vibrators

 163. Pingback: best vibrating cock ring

 164. Pingback: adult love dolls

 165. Pingback: finger banger

 166. Pingback: clitoral vibrators

 167. Pingback: media

 168. Pingback: women's clothing online stores

 169. Pingback: female vibrator

 170. Pingback: how to grow your penis

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra