Z kraju

Naukowiec komentuje oświadczenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów – ciąg dalszy sprawy Jana Grabowskiego

Po publikacji stanowiska naukowców polskich wobec działalności Jana Grabowskiego, w mediach międzynarodowych pojawiły się kolejne komentarze. Już wcześniej informowaliśmy, że w obronie Jana Grabowskiego stanęli: Centrum Badań nad Zagładą Żydów w Warszawie i Gazeta Wyborcza. Także instytut Yad Vashem wystosował do Uniwersytetu w Ottawie list popierający z podpisami 180 humanistów, a media zachodnie w opisywaniu całej sytuacji posłużyły się depeszą Associated Press zredagowaną przez Vanessę Gerę, współpracującą m.in. z Times of Israel.

W związku z tym, ponieważ kierujemy naszą korespondencję do zagranicznego odbiorcy, uzupełniliśmy stanowisko m.in. o wypowiedzi Jana Grabowskiego. Dołączyliśmy także list napisany przez jednego z naszych profesorów, sygnatariusza oświadczenia naukowców RDI, do Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Profesor i inżynier odpowiada na zarzuty i komentuje oświadczenie badaczy Holokaustu z Instytutu Filozofii i Socjologii.

 

W obronie polskich naukowców

Intencją listu był apel w sprawie tego, co Jan Grabowski w swojej działalności publicystycznej, z wybiórczymi i wątpliwymi wynikami badań robi, część z tych badań została zakwestionowana przez historyka Bohdana Piętkę w „Zeszytach Oświęcimskich 26/2010” wydawanych przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Grabowski nigdy nie odpowiedział, toteż wolność akademicka nie mogła zaistnieć. Oto na łamach gazet i pism takich jak El Pais, The Washington Post, Haaretz, Times of Israel zaprzęga swój autorytet badacza, aby wspierać narrację nie tylko nieprzyjazną Polsce, ale przede wszystkim głęboko krzywdzącą i niesprawiedliwą. Głównym jej filarem, tak intensywnie eksponowanym w światowych mediach, jest ukazanie Polaków jako osobników kierujących się instynktami, prymitywów, dyszących nienawiścią do swoich żydowskich sąsiadów. I tylko ten prymitywizm, zdziczenie był ograniczeniem przed popełnieniem zbrodni większych od tych, jakich dokonali dobrze zorganizowani, poukładani „Naziści”, po prostu zainfekowani wirusem obłąkańczej ideologii.

Reduta Dobrego Imienia na podstawie prowadzonych działań dokumentacyjnych posiada szeroką egzemplifikację tak prowadzonej narracji na temat Holocaustu. Między innymi: „Jednym ze znaczących wyników moich badań był zaskakujący stopień własnego działa pośród polskiej policji, która zabijała Żydów na własną rękę, bez żadnego bezpośredniego udziału Niemców – i często bez ich wiedzy”. Grabowski dla Haaretz. „Znaczące wyniki”, „zaskakujący stopień”, „często” – to kolejne słowa, które pomagają Janowi Grabowskiemu tworzyć iluzję nieskończonej skali, a jednocześnie unikać konkretnych, nie orientacyjnych liczb, co jeszcze dobitniej obrazuje jego teza opublikowana w hiszpańskim El Pais. „W Polowaniu na Żydów osiedlony na stałe w Kanadzie historyk bazuje na dokumentach z różnych archiwów, będących zbiorami procesów badających antysemickie zbrodnie popełnione podczas okupacji, popełniane przez polskich obywateli.

Opowiada również o tak zwanych Judenjagd, inaczej polowaniach na Żydów, w których udział brali niemal zawsze Polacy, od strażaków po wieśniaków. Według Grabowskiego, zamordowano w ten sposób ponad 200 000 Żydów.” „Ponad” 200 000 Żydów zostało zamordowanych przez Polaków, Grabowski oskarża bez żadnej odpowiedzialności za swoje słowa. Najwyraźniej próbuje zachowywać się jak jego idol, Jan Tomasz Gross, który w swej książce Sąsiedzi: Historia zagłady żydowskiego miasteczka stwierdził, „pewnego dnia, w Lipcu 1941, połowa populacji małego wschodnioeuropejskiego miasteczka zamordowała drugą połowę – 1600 mężczyzn, kobiet i dzieci.”

Te rewelacje spotkały się z aplauzem światowej opinii publicznej, rozpoczynając krucjatę przeciw Polakom, ale jak wykazało późniejsze dochodzenie, liczba podana zgodnie z „najwyższymi standardami badawczymi” była bezpodstawna. Co więcej, Alexander B. Rossino, historyk Center for Advanced Holocaust Studies of the United States Holocaust Memorial Museum in Washington, D.C. napisał: „podczas gdy Sąsiedzi przyczynili się do powtórnego przebadania historii Holoacustu w Polsce, zaniedbanie Grossa jakim było pominięcie niemieckiej dokumentacji osłabiło [wartość] opisanego przez niego obrazu zdarzeń. Rezultatem była wykrzywiona historia, która nie analizuje operacji SS w tym regionie ani niemieckiej interakcji z polską populacją.”

Forsuje ten mit nie tylko J.T. Gross, którego wiarygodność jako badacza została podważona przez historyków polskich i zagranicznych, ale także sygnatariuszka listu w obronie J. Grabowskiego, prof. Barbara Engelking, która swój stosunek wobec Polaków wyraziła w rasistowskiej wypowiedzi, „śmierć(…) dla Polaków to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna – śmierć jak śmierć, a dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z najwyższym, czy nie wiem, w jaki sposób oni przeżywali tą śmierć”. Ta narracja, której osią jest oczywisty antypolonizm, jest obecnie niepisanym, obowiązującym kanonem, modnym salonowym „abc” dyskusji o Holocauście.

Z trudem przebija się odmienna, nudna, znana i udokumentowana, mniej spektakularna wizja historii. Przykłady? Słabe „Pokłosie” jest szeroko znane, tymczasem nie gorszy film „Azyl”, z gwiazdorską obsadą, niekoniecznie. Dowodem choćby jest blokada emisji filmu „Azyl” we Francji i Niemczech – jego przesłanie nie pasuje do obrazu zezwierzęconego Polaka, który czyha na życie i majątek swego żydowskiego sąsiada. Rozwinięciem tej interpretacji jest forsowanie wizerunku dzisiejszych patriotów jako prymitywów, ksenofobów i antysemitów, którzy niczym swego czasu na Żydów dziś czyhają na „uchodźców”.

Dochowanie standardów popularyzacji wyników badań i odpowiedzialność za ich interpretację obowiązują każdego naukowca niezależnie od dziedziny, jaką reprezentuje; jest to część etosu zawodowego, której podstawą jest dążenie do prawdy motywowane względami przekraczającymi bieżącą koniunkturę, osobiste kalkulacje, społeczne nastroje i naciski. W liście przytoczono parę historycznych faktów, o których nie dowie się raczej czytelnik El Pais, The Washington Post, Haaretz czy Times of Israel.

Możemy powiedzieć śmiało – uważamy, że polski profesor fizyki jądrowej ma większą orientację w polskiej historii niż makler w Ottawie, czytający podczas lunchu wynurzenia Grabowskiego. I jako przedstawiciel elity ma moralny obowiązek zareagować, kiedy atakowana jest wspólnota, której jest członkiem i której elitę intelektualną reprezentuje.

Tezy o własnej winie, nieoczywistej prawdzie, dobrze się sprzedają. W epoce tzw. postprawdy są modne i pożądane. Ich dystrybutorzy w publicystyce, kulturze, a nawet nauce, z łatwością znajdują wsparcie patronów z krajów mających na sumieniu rzeczywistą (nie metafizyczną) winę za Holocaust, pragnących rozmyć odpowiedzialność, zatrzeć różnicę między katem i ofiarą, zamydlić obraz przeszłości. Niezgoda na takie postawienie sprawy nie jest w żadnym wypadku niezgodą na rozliczenie się ze swoją przeszłością czy wypieraniem swoich win.

Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom

Źródło: RDI

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

218 komentarzy

218 Komentarzy

 1. timex wearers

  10 listopada 2017 at 17:22

  Highly energetic post, I loved that bit. Will there be a part 2?

 2. Pingback: E-waste recycling machine

 3. Pingback: Best Vibrating Butt Plug

 4. Pingback: realistic dildo

 5. Pingback: media

 6. Pingback: pink bunny dildo

 7. Pingback: 美容外科

 8. Pingback: mp3 songs

 9. Pingback: Women Boutique

 10. Pingback: خرید اپل ایدی

 11. Pingback: bracelet Hong Kong

 12. Pingback: خرید وی پی ان

 13. Pingback: خرید vpn

 14. Pingback: خرید وی پی ان اندروید

 15. Pingback: خريد گيفت كارت

 16. Pingback: buy kona coffee

 17. Pingback: خرید vpn

 18. Pingback: طراحی سایت

 19. Pingback: طراحی سایت

 20. Pingback: پک دوربین مداربسته ahd

 21. Pingback: buy 100% coffee beans

 22. Pingback: persian setar

 23. Pingback: خرید vpn

 24. Pingback: خدمات سئو

 25. Pingback: تولید محتوا

 26. Pingback: خرید اکانت vpn

 27. Pingback: فیلترشکن تلگرام

 28. Pingback: buy kona coffee

 29. Pingback: خرید vpn

 30. Pingback: P8 outdoor full color LED display

 31. Pingback: کولر صنعتی

 32. Pingback: خرید kerio

 33. Pingback: فیلتر شکن برای اندروید

 34. Pingback: Cambodia men's cotton shirts Factory

 35. Pingback: خرید اکانت vpn

 36. Pingback: خرید vpn پرسرعت

 37. Pingback: خرید کریو امریکا

 38. Pingback: خرید وی پی ان

 39. Pingback: خرید کریو

 40. Pingback: خرید اکانت vpn

 41. Pingback: he has a good point

 42. Pingback: Is InsideHackerz.com Legit

 43. Pingback: خرید vpn

 44. Pingback: Android App Downloads

 45. Pingback: دوربین وای فای گردان

 46. Pingback: کولر صنعتی

 47. Pingback: تبلیغات در گوگل

 48. Pingback: raman kathpalia

 49. Pingback: معروف ترین مارک کولر صنعتی

 50. Pingback: خرید وی پی ان

 51. Pingback: تبلیغات در گوگل

 52. Pingback: تبلیغات در گوگل

 53. Pingback: تبلیغات در گوگل

 54. Pingback: تبلیغات در گوگل

 55. Pingback: تبلیغات در گوگل

 56. Pingback: خرید کریو میکر

 57. Pingback: خرید vpn

 58. Pingback: خرید vpn

 59. Pingback: خرید وی پی ان

 60. Pingback: کولر صنعتی

 61. Pingback: تبلیغ در گوگل

 62. Pingback: Immigration Lawyers in London

 63. Pingback: Rbxforums

 64. Pingback: Civil Litigation Solicitors in London only

 65. Pingback: تبلیغ گوگل

 66. Pingback: دانلود فیلتر شکن رایگان

 67. Pingback: خرید اکانت vpn

 68. Pingback: Painting & Decorating in London

 69. Pingback: تبلیغ گوگل

 70. Pingback: کولر صنعتی شیراز

 71. Pingback: تبلیغ گوگل

 72. Pingback: cock rings for sale

 73. Pingback: Cleaning Services in Croydon

 74. Pingback: تبلیغ گوگل

 75. Pingback: خرید vpn برای آیفون

 76. Pingback: today best offers in online shopping india

 77. Pingback: Restauranger

 78. Pingback: termeh

 79. Pingback: تبلیغ گوگل

 80. Pingback: free online games for boys

 81. Pingback: کولر صنعتی

 82. Pingback: خرید vpn

 83. Pingback: خرید vpn

 84. Pingback: گوگل adwords

 85. Pingback: رفع ارور 1009

 86. Pingback: رفع ارور 1009

 87. Pingback: معروف ترین کولر صنعتی

 88. Pingback: خرید vpn پرسرعت برای کامپیوتر

 89. Pingback: کولر صنعتی پرتابل

 90. Pingback: وی پی ان ایفون

 91. Pingback: Belize inn

 92. Pingback: گوگل adwords

 93. Pingback: 脱毛

 94. Pingback: Creafidis Mauritius

 95. Pingback: وی پی ان ایفون

 96. Pingback: dámské legíny

 97. Pingback: قیمت کولر 18000

 98. Pingback: vpn

 99. Pingback: گوگل adwords

 100. Pingback: کولر مسجد

 101. Pingback: وی پی ان ایفون

 102. Pingback: گوگل adwords

 103. Pingback: خرید کولر صنعتی

 104. Pingback: رفع ارور 1009

 105. Pingback: گوگل adwords

 106. Pingback: خرید vpn ایفون

 107. Pingback: دانلود hotspot shield برای ویندوز 8

 108. Pingback: وی پی ان ایفون

 109. Pingback: Closed-circuit television

 110. Pingback: persian tar

 111. Pingback: Closed-circuit television

 112. Pingback: Closed-circuit television

 113. Pingback: کولر صنعتی سه فاز

 114. Pingback: تیوی لاین در دوربین مداربسته

 115. Pingback: سیستم حفاظتی

 116. Pingback: خرید دوربین مدار بسته

 117. Pingback: سرور مجازی فرانسه

 118. Pingback: selling websites on

 119. Pingback: تستر دوربین مدار بسته مچی

 120. Pingback: novinmarketing

 121. Pingback: خرید دوربین مدار بسته

 122. Pingback: کولر صنعتی

 123. Pingback: خرید کریو پرسرعت برای مک

 124. Pingback: سیستم cctv

 125. Pingback: خرید vpn

 126. Pingback: خرید دوربین مدار بسته

 127. Pingback: خرید vpn

 128. Pingback: سیستم cctv

 129. Pingback: خرید گوگل ادوردز

 130. Pingback: کولر صنعتی

 131. Pingback: خرید دوربین مدار بسته

 132. Pingback: کولر صنعتی

 133. Pingback: خرید دوربین مدار بسته

 134. Pingback: خرید vpn

 135. Pingback: Buy wholesale phones

 136. Pingback: خرید طلا

 137. Pingback: butterfly kiss sex toy

 138. Pingback: سیستم cctv

 139. Pingback: خرید دوربین مدار بسته

 140. Pingback: خرید طلا

 141. Pingback: خرید فیلترشکن

 142. Pingback: gratis inserate

 143. Pingback: قالب جوملا

 144. Pingback: خرید vpn

 145. Pingback: p spot massager

 146. Pingback: سیستم cctv

 147. Pingback: خرید اپل آیدی

 148. Pingback: تبلیغات در گوگل

 149. Pingback: کولر صنعتی

 150. Pingback: خرید دوربین مدار بسته

 151. Pingback: drivers hp

 152. Pingback: deluxe rotating wallbangers rabbit vibrator - pink

 153. Pingback: sex toys review

 154. Pingback: adam and eve thumper vibrator

 155. Pingback: 50 shades of grey greedy girl

 156. Pingback: sheet

 157. Pingback: beauty

 158. Pingback: natural health alternative therapies

 159. Pingback: خرید دوربین مدار بسته

 160. Pingback: preparing your portfolio for retirement

 161. Pingback: رفع ارور 1009

 162. Pingback: giant dildo

 163. Pingback: سنگسابی

 164. Pingback: small dick

 165. Pingback: adam and eve amber

 166. Pingback: best pocket pussies

 167. Pingback: سیستم cctv

 168. Pingback: girl using vibrator

 169. Pingback: کولر آبی بزرگ

 170. Pingback: خرید طلا

 171. Pingback: سیستم cctv

 172. Pingback: حل مشکل ارور 1009 بدون vpn

 173. Pingback: do penis pumps work

 174. Pingback: tanfolyam

 175. Pingback: Cheapest holiday

 176. Pingback: فیلتر شکن قوی رایگان

 177. Pingback: خرید وی پی ان

 178. Pingback: clit stimulation

 179. Pingback: sex toy haul

 180. Pingback: mom use dildo

 181. Pingback: best masturbation lube

 182. Pingback: رفع ارور 1009

 183. Pingback: خرید گوگل ادوردز

 184. Pingback: سیستم cctv

 185. Pingback: خرید طلا

 186. Pingback: butterfly kiss review

 187. Pingback: Madhya Pradesh Government Jobs

 188. Pingback: iphone screen repair

 189. Pingback: male sextoy

 190. Pingback: best buy vibrator

 191. Pingback: little dipper massager

 192. Pingback: jasa pengiriman barang expedisi

 193. Pingback: Weston Movers

 194. Pingback: Simeon-Geova

 195. Pingback: pink dildo

 196. Pingback: biohealth protein

 197. Pingback: 100% pure kona coffee beans

 198. Pingback: bahis siteleri

 199. Pingback: miniclip 8 ball pool

 200. Pingback: ada

 201. Pingback: bahis siteleri

 202. Pingback: Moleskin Jackets

 203. Pingback: penis ring

 204. Pingback: orgasm girl

 205. Pingback: bondage bdsm

 206. Pingback: Morgellons Cure

 207. Pingback: orgasm cream

 208. Pingback: apartamenti varna

 209. Pingback: top ten sex toys

 210. Pingback: Bergsskädda

 211. Pingback: solaray

 212. Pingback: adam and eve dildo

 213. Pingback: discrete mental health counseling

 214. Pingback: How to treat morgellons

 215. Pingback: illuminati online

 216. Pingback: sex funiya

 217. Pingback: market survey

 218. Pingback: join illuminati

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra