Z zagranicy

Czy ISIS uda się wskrzesić w Europie pogańską zasadę oko za oko?

Jeden z meczetów w Hadze w Holandii otrzymał list, w którym anonimowy nadawca ostrzega, że w przypadku kolejnego aktu terrorystycznego przeprowadzonego przez muzułmanów, w odwecie do podobnego aktu może dojść w meczecie lub muzułmańskiej szkole. Do listu dołączono dwa miniaturowe ciężarowe samochody – zabawki, jako ostrzeżenie, iż takie prawdziwe pojazdy mogą wjechać w zgromadzonych wyznawców Islamu.

Przesyłka została doręczona do meczetu na zakończenie ramadanu, świętego miesiąca muzułmanów. Wskutek listu z pogróżkami holenderska policja zapewniła muzułmanom dodatkową ochronę w czasie modłów. Autor listu nakazuje muzułmanom, aby organizowali więcej protestów przeciwko terrorystom z ISIS, wobec dalszych radykalnych czynów islamistów, zapowiada, że kolejne ciężkie pojazdy będą wjeżdżać w zgromadzonych na modlitwie muzułmanów. Lider meczetu, Abdelhamid Taheri zaapelował do współwyznawców aby wzmocnili ochronę w trakcie wydarzeń religijnych.

Przypomnijmy, iż dwa dni temu mężczyzna w średnim wieku w Newcastle w Anglii wjechał w tłum modlących się muzułmanów. 6 osób zostało rannych. 19 czerwca w Londynie, w dzielnicy w Finsbury Park, doszło do ataku również wymierzonego w muzułmanów. Kierujący samochodem dostawczym Brytyjczyk Darren Osborne wjechał w grupę wiernych wracających z wieczornej modlitwy w pobliskim meczecie. Zginął jeden mężczyzna, a 10 osób zostało rannych. Wszystkie ofiary to muzułmanie.

Znawcy terroryzmu islamskiego, twierdzą, że te zamachy bardzo ucieszyły przywódców ISIS gdyż takie skutki planowali, kiedy zlecali zamachy samobójcze na „niewiernych” w Europie. Strategią jest tu bowiem wywołanie wewnętrznej wojny i zamętu, który ma zniszczyć cywilizację chrześcijańską na starym kontynencie, aby ISIS mógł tu wprowadzić swoje porządki.

Źródło: dutchnews.nl, AB

Adam Białous

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

236 komentarzy

236 Komentarzy

 1. gieptil

  28 czerwca 2017 at 22:27

  Jakaś chodzi po sieci informacja, być może nieprawdziwa, że szef szwedzkiej policji stwierdził że tracą kontrolę nad sytuacją, i być może będzie konieczna interwencja zewnętrzna w Szwecji w celu przywrócenia porządku. Ciekawe czy to prawda czy fałszywka.

  • gieptil

   28 czerwca 2017 at 22:32

   Tylko kto jeszcze jest w stanie taką interwencję przeprowadzić? Ja pytam serio. Bo każdy ma swoje problemy. Dla przykładu w Moskwie już mają dwa miliony islamistów. Jeszcze to kontrolują.

   • gieptil

    28 czerwca 2017 at 22:38

    A już wiem, że na to nie wpadłem, Adamowicz z kolegami pokonają islamskie hordy i zaprowadzą w Szwecji porządek. W końcu mają blisko. ;-)))))))))

   • Marian

    29 czerwca 2017 at 00:03

    Kto jest w stanie taką operację przeprowadzić?
    Jest taki kraj, który mógłby wysłać do Europy 2 mln-ową armię, w ciągu kilku miesięcy – Chiny. Tylko trzeba poprosić i zapłacić.

    • Robert B.

     29 czerwca 2017 at 00:09

     Chiny mają jednak to do siebie, że „są”, że się o nich normalnie mówi, zarówno w tonie pozytywnym, jak i negatywnym. Analizuje się mogące nadejść z ich strony zagrożenie otwarcie. Co innego z takim Izraelem. Tu nawet nie wolno pisnąć, że „Izrael jest” oprócz mantry typu „iiileee thooo oooniii pszeeecieeehpieeeliii” (mnie gówno obchodzi, ile oni przecierpieli). Tak więc co z Izraelem w tej układance? Co z elementem układanki, który wszystkie polityczne kurwy z naszej części świata chcą nam wmówić, że go „nie ma”? W jakim, kurwa, celu?

    • Tomek

     30 czerwca 2017 at 01:03

     Panowie, wszystkie Wasze fantazje typu 2 milionowa armia chińska ratująca Europę od muzułmanów możecie sobie schować na czas, kiedy będziecie bardziej najarani i łatwiej w takie bzdury sami uwierzycie… Zresztą, jakby nawet taka armia jakimś cudem (nie ma absolutnie takich możliwości) u nas wylądowała, to chyba rozumiecie, jakie byłyby skutki?

     Jedyną możliwością jest przebudzenie się Europy i na to trzeba grać. Innych dobrych i realnych możliwości nie widzę, a jak Wy widzicie, to proszę o propozycje.

  • jaro7

   29 czerwca 2017 at 18:06

   To może ten desant polskich jednostek u wybrzeży Szwecji był taka próbą? Żartuje ale uważam że Szwecja czy Francja zatonął i ratunku raczej nie będzie.

   • Paweł

    30 czerwca 2017 at 16:05

    Szwecja, Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Litwa, Austria mogą jak dla mnie zniknąć raz na zawsze. Nie kiwnę palcem, żeby im pomóc. Ba, jak będzie trzeba to ich dobiję. Analogicznie nielegalny, faszystowski i rasistowski izrael.

 2. Robert B.

  28 czerwca 2017 at 22:49

  Każda akcja wywołuje reakcję. Tu się nie ma co czarować, że kiedykolwiek będzie inaczej. Dlatego mnie ostatni atak na muzułmanów w Anglii nie wzruszył, a wręcz wzbudził u mnie uczucie, którego nie nazwałbym oburzeniem…

  Mnie w tej całej sprawie interesuje jednak rola bezcennego IZRAELA, który udaje, jakby go nie było. A IZRAEL JEST. Jest i to jak… Jest najbliżej tego, co jest przyczyną tego wszystkiego. Izrael ma swoje interesy, które wcale nie muszą być nieskonfliktowane z naszymi. Do czego nas doprowadzi uporczywe udawanie naszych „elit”, że Żydów, Izraela, żydowskiej wrogości wobec nas nie ma?

  • gieptil

   28 czerwca 2017 at 22:57

   Przeceniasz wpływy bezcennego Izraela. To dużo większa gra.

   • Robert B.

    28 czerwca 2017 at 23:04

    Bardzo możliwe, ale chyba przyznasz, że jest coś na rzeczy z tym udawaniem przez wszystkie polityczne kurwiszony z tzw. „wolnego i demokratycznego świata”, że „bezcennego Izraela nie ma”?

   • Robert B.

    28 czerwca 2017 at 23:13

    Sądzisz, że bezcenny Izrael nie ma nic do ugrania na tym, że „bezcennego Izraela nie ma”?

   • Paweł

    29 czerwca 2017 at 21:46

    @gieptil

    Nie o nielegalny izrael się rozchodzi, ale o żydostwo. Nikt nie przecenia ich roli, ale Ty nie masz po prostu wiedzy w temacie, albo celowo ich kryjesz.

 3. gość

  28 czerwca 2017 at 23:37

  „Znawcy terroryzmu islamskiego, twierdzą, że te zamachy bardzo ucieszyły przywódców ISIS”

  Bzdura, obudzenie społeczeństw i reakcja to jedyna szansa dla Europy. Rysowanie pszczółek nie pomoże. Może jeszcze ISIS cieszą ataki na ich kryjówki w Syrii… Muslimy w Europie będą musieli określić się po której stronie są, a wiadomo że powszechne u nich jest ciche przyzwolenie, nawet wspieranie terrorystów islamskich.

 4. Codreanu

  29 czerwca 2017 at 00:20

  Musimy zastosować tą zasadę albo zginiemy. Żadnego chrześcijańskiego miłosierdzia dla kogokolwiek, kto nami pogardza i chce nas mordować. Niech ktoś inny będzie teraz „Chrystusem Europy/świata”.

  • Robert B.

   29 czerwca 2017 at 00:29

   Myślę, że ta zasada sama się zastosuje.

   Ja jednak będę powtarzał z uporem maniaka: Mnie zastanawia uporczywe milczenie naszych politycznych kurew w tej sprawie w temacie Izraela. Kto jest najbliżej tego zarzewia wojny cywilizacyjnej? Kto ma w tych sprawach „doświadczenie” (vide podbój Hiszpanii przez Arabów dzięki żydostwu)? Kto jest naszym wrogiem od wieków i wcale tego nawet nie ukrywa? Kto ma na pieńku z szeregiem państw arabskich od kiedy zainstalowano tam coś, co się nazywa „Ishahell” w myśl mantry, że „oooniii tyyyleee pszeeecieeehpieeeliii”. Daj przykład choć jednego państwa, które powstało w ten sposób, tzn. obłudnym, świętoszkowatym szantażem? O co chodziło z instalacją Izraela akurat w tym miejscu, tzn. na zworniku dwóch cywilizacji, skoro żydostwo, które „tyyyleee pszeeecieeehpiaaałooo”, nie chciało i nie chce się stąd (tzn. z Europy i Ameryki) wynosić „nawet” po ich świętym holokauście? Mało jest powodów, by ich podejrzewać o najgorsze?

 5. Jack Kulon

  29 czerwca 2017 at 05:33

  private dinner cruise nyc

 6. kowalski

  29 czerwca 2017 at 06:11

  Tylko że reakcja Europejczyków powinna zacząć się jak najwcześniej puki muzułmanów jest 25 mln.Za 10-20 lat może ich być 100 mln. i wtedy wojna będzie pewna i do tego znacznie bardziej krwawa!

 7. Mikołaj

  29 czerwca 2017 at 09:42

  Od kiedy Stary Testament jest pogańską księgą? Co to za tytuł artykułu?!

  • Paweł

   29 czerwca 2017 at 21:45

   Dokładnie. Przecież nie trzeba być historykiem, żeby stwierdzić, że to żydowska zasada. Poza tym, czy autor woli zasadę „chrześcijańskiej” miłości i frajerstwa?

 8. niepisior

  29 czerwca 2017 at 12:47

  Oj prawicowcy, prawicowcy! Jakaż to „pogańska zasada”??!!! Przeczytajcie Księgę Kapłańską i Księgę Liczb! Chyba nie uznajecie, że Stary Testament jest księgą pogańską???!!!!

  • Paweł

   29 czerwca 2017 at 21:48

   Oczywiście, że to żydowska zasada. Żydostwo było znacznie gorsze od Pogan.

 9. podpis

  29 czerwca 2017 at 16:41

  jaka trzeba byc ruska onuca zeby stara biblijna zasade nazywac poganska?

  • Paweł

   29 czerwca 2017 at 21:49

   Chyba starą faszystowską, rasistowską i bestialską zasadę. Która naturalnie jest żydowska.

 10. Naczelnik

  30 czerwca 2017 at 10:02

  Zadne „oko za oko, ząb za ząb”. Trzeba wprowadzic nową zasadę: „Za oko dwoje oczu, za ząb cała szczęka. Jak Ci złamie palec to mu połam obie ręcę. Jak skaleczy cię nożem, to utnij mu głowę”. Tylko w ten sposób będzie można się obronić przed stworzeniami dla których ludzkie życie nic nie znaczy.

  • Paweł

   30 czerwca 2017 at 16:07

   @Naczelnik

   Taka zasada mi się podoba. Należy ją stosować szczególnie w odniesieniu do żydostwa. Za sam fakt, że uważają się za „wybranych” powinna być likwidacja.

 11. education

  1 września 2017 at 06:47

  This really answered my problem, thank you!

 12. street wear

  2 września 2017 at 12:03

  Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you However I am experiencing issue with ur rss . Don?t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting identical rss problem? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 13. click on my site

  2 września 2017 at 21:16

  Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 14. click on my website

  2 września 2017 at 21:24

  I?d have to check with you here. Which is not something I usually do! I enjoy reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

 15. check out my website

  3 września 2017 at 20:19

  It’s exhausting to seek out educated folks on this matter, but you sound like you know what you’re speaking about! Thanks
  check out my website http://www.forum.lbl.pl/profile.php?mode=viewprofile&u=10507

 16. kontol

  4 września 2017 at 19:25

  The subsequent time I read a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I imply, I do know it was my choice to read, but I actually thought youd have one thing attention-grabbing to say. All I hear is a bunch of whining about something that you can repair if you happen to werent too busy searching for attention.

 17. st lucia travel warnings

  4 września 2017 at 20:13

  There may be noticeably a bundle to find out about this. I assume you made sure nice points in features also.

 18. see more at my website

  5 września 2017 at 10:31

  The next time I read a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I mean, I know it was my choice to learn, but I truly thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you would repair for those who werent too busy in search of attention.

 19. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 21:32

  Hey there! I just wish to offer you a big thumbs up for the excellent info you
  have here on this post. I’ll be returning to your website
  for more soon.

 20. small business start up

  6 września 2017 at 16:18

  Highly descriptive post, I loved that a lot. Will there be a part 2?

 21. see my website

  7 września 2017 at 08:27

  I’d must verify with you here. Which is not one thing I normally do! I take pleasure in reading a post that will make individuals think. Additionally, thanks for allowing me to remark!

 22. see my website

  7 września 2017 at 10:35

  Oh my goodness! a tremendous article dude. Thanks Nevertheless I am experiencing problem with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting identical rss problem? Anybody who is aware of kindly respond. Thnkx

 23. îöåíùèê èìóùåñòâà

  7 września 2017 at 12:38

  There’s noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 24. There’s noticeably a bundle to learn about this. I assume you made sure nice points in features also.

 25. very nice publish, i certainly love this web site, carry on it

 26. îöåíêà öåííûõ áóìàã

  7 września 2017 at 15:47

  Would you be occupied with exchanging hyperlinks?

 27. superlative real estate

  7 września 2017 at 17:15

  It’s going to be ending of mine day, however before ending
  I am reading this wonderful paragraph to increase my experience.

 28. wedding ceremony music

  8 września 2017 at 02:47

  Hi there i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this piece of writing i thought i could also make comment due to this brilliant piece
  of writing.

 29. mortgage loan

  8 września 2017 at 05:32

  My brother recommended I might like this website. He was totally right.
  This post truly made my day. You can not imagine just how much
  time I had spent for this info! Thanks!

 30. Faustino

  8 września 2017 at 10:37

  Yes! Finally someone writes about ig.

 31. There is certainly a great deal to find out about
  this subject. I really like all the points you’ve made.

 32. xgate2000.hubweb.net

  9 września 2017 at 05:05

  I am truly pleased to read this web site posts which consists of lots
  of useful facts, thanks for providing these statistics.

 33. That is a great tip especially to those new to the blogosphere.
  Brief but very precise info… Thanks for sharing this one.
  A must read post!

 34. small business

  10 września 2017 at 14:12

  It’s an remarkable post in support of all the online viewers; they will obtain benefit
  from it I am sure.

 35. start up programs

  11 września 2017 at 06:14

  Hey! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 36. overrated interest

  12 września 2017 at 12:39

  I’ve learn a few just right stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting.

  I wonder how a lot effort you set to make such a wonderful informative
  website.

 37. bitcoin china

  14 września 2017 at 10:27

  I’d must verify with you here. Which is not one thing I usually do! I take pleasure in reading a submit that can make people think. Additionally, thanks for allowing me to remark!

 38. free live cam

  14 września 2017 at 12:17

  Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So nice to search out somebody with some authentic thoughts on this subject. realy thank you for beginning this up. this website is something that’s wanted on the web, somebody with somewhat originality. helpful job for bringing something new to the internet!

 39. gay live sexcam

  14 września 2017 at 14:28

  very nice post, i definitely love this website, carry on it

 40. http://outsidersart.com/

  15 września 2017 at 02:34

  I constantly spent my half an hour to read this web site’s content everyday along
  with a cup of coffee.

 41. good golf course

  16 września 2017 at 05:11

  Hi! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 42. Reva

  16 września 2017 at 17:15

  Hi, I do think your web site may be having browser compatibility issues.

  Whenever I take a look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in IE,
  it’s got some overlapping issues. I just wanted to provide you
  with a quick heads up! Besides that, excellent blog!

 43. london travel

  16 września 2017 at 22:54

  I was able to find good info from your blog posts.

 44. tourism keep

  17 września 2017 at 03:23

  Every weekend i used to go to see this web page, as i
  want enjoyment, as this this web page conations in fact nice funny data too.

 45. beaufort golf course

  17 września 2017 at 11:05

  It’s remarkable for me to have a website, which is helpful in support of my knowledge.
  thanks admin

 46. Lacy

  19 września 2017 at 02:58

  Howdy! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.

  Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin. Do
  you have any tips or suggestions? Thank
  you

 47. Willis

  19 września 2017 at 17:53

  Pizza at Erie Lanes Bowling Alley is off the hook

 48. Herbert Sim Luxury Forbes

  19 września 2017 at 21:57

  This actually answered my problem, thank you!

 49. Christen

  20 września 2017 at 09:45

  Now I am going away to do my breakfast, once
  having my breakfast coming again to read more news.

 50. Kacey

  20 września 2017 at 14:54

  This article is actually a good one it assists new internet viewers, who are wishing in favor of blogging.

 51. travel companions

  20 września 2017 at 19:56

  Hi, i think that i noticed you visited my site so i came to go back the want?.I am trying to to find things to improve my site!I guess its adequate to use a
  few of your ideas!!

 52. gratis brazil dating

  21 września 2017 at 00:30

  This text is invaluable. When can I find out more?

 53. At this moment I am going away to do my breakfast, afterward having my breakfast coming again to read further news.

 54. Shani

  22 września 2017 at 07:29

  I was curious if you ever considered changing the layout of your blog?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect
  with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2
  pictures. Maybe you could space it out better?

 55. pagalworld

  22 września 2017 at 12:28

  Spot on with this write-up, I truly think this website wants much more consideration. I’ll in all probability be again to learn much more, thanks for that info.

 56. Grammarly Discount Code

  22 września 2017 at 22:49

  WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. …

 57. Digital Camera

  23 września 2017 at 01:06

  I’d have to test with you here. Which isn’t something I often do! I get pleasure from reading a submit that will make folks think. Additionally, thanks for permitting me to comment!

 58. Limo

  23 września 2017 at 15:17

  Your house is valueble for me. Thanks!…

 59. jasa viewer

  23 września 2017 at 21:00

  Whats up! I just wish to give a huge thumbs up for the good information you’ve right here on this post. I will be coming again to your blog for more soon.

 60. hack forums

  23 września 2017 at 23:22

  There may be noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice factors in features also.

 61. http://www.labelind.unicas.it

  24 września 2017 at 02:26

  Why visitors still make use of to read news papers when in this
  technological globe everything is existing on web?

 62. Florrie

  24 września 2017 at 10:05

  I was able to find good info from your articles.

 63. Kisha

  24 września 2017 at 21:16

  Hello there! This post couldn’t be written any better!
  Looking at this article reminds me of my previous roommate!
  He always kept talking about this. I most certainly will forward this article to him.

  Fairly certain he will have a very good read.
  Thank you for sharing!

 64. www.fogbridge.com

  25 września 2017 at 02:44

  I’m really loving the theme/design of your website.
  Do you ever run into any browser compatibility problems? A number of my blog audience have complained about my site not working correctly in Explorer but looks great in Safari.
  Do you have any advice to help fix this problem?

 65. Angelita

  25 września 2017 at 08:47

  At this time it seems like BlogEngine is the top blogging platform
  available right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 66. instagram follower kaufen

  25 września 2017 at 09:49

  The subsequent time I learn a blog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I mean, I do know it was my choice to read, but I truly thought youd have one thing fascinating to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you possibly can fix in case you werent too busy in search of attention.

 67. Blockchain Engineer Jobs

  25 września 2017 at 11:40

  you’ve gotten an important weblog right here! would you wish to make some invite posts on my blog?

 68. 119.46.144.74

  25 września 2017 at 18:38

  I all the time emailed this webpage post page to all my contacts, for the reason that
  if like to read it after that my friends will too.

 69. safeducateonline.com

  25 września 2017 at 23:13

  Yes! Finally something about american football.

 70. confer heart protection

  26 września 2017 at 09:26

  This is a topic which is near to my heart…

  Many thanks! Where are your contact details though?

 71. tits tits tits

  26 września 2017 at 19:52

  5auVal Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is fantastic, as well as the content!. Thanks For Your article about sex.

 72. best dating

  27 września 2017 at 11:22

  I was curious if you ever considered changing the layout of your
  blog? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect
  with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images.
  Maybe you could space it out better?

 73. how to make an scorpio man to chase you

  27 września 2017 at 12:41

  I’d must examine with you here. Which isn’t something I often do! I get pleasure from reading a post that will make folks think. Also, thanks for allowing me to remark!

 74. how to tell a guy you want to be exclusive

  27 września 2017 at 19:55

  An attention-grabbing dialogue is price comment. I think that you need to write extra on this subject, it may not be a taboo subject however usually persons are not sufficient to talk on such topics. To the next. Cheers

 75. What’s up, this weekend is good in support of me, as this point in time i am reading this impressive informative article here at my residence.

 76. Spot on with this write-up, I actually suppose this web site wants much more consideration. I’ll in all probability be again to read much more, thanks for that info.

 77. make him like you even more

  28 września 2017 at 00:30

  Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So nice to seek out any individual with some authentic thoughts on this subject. realy thanks for beginning this up. this web site is one thing that is wanted on the web, somebody with somewhat originality. helpful job for bringing one thing new to the web!

 78. It’s hard to search out educated people on this topic, but you sound like you recognize what you’re talking about! Thanks

 79. aries man love horoscope 2018

  28 września 2017 at 11:40

  you will have an excellent weblog here! would you wish to make some invite posts on my blog?

 80. scorpio man trying make me jealous

  28 września 2017 at 18:00

  Oh my goodness! an amazing article dude. Thanks However I’m experiencing subject with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting similar rss drawback? Anybody who knows kindly respond. Thnkx

 81. hard trap

  28 września 2017 at 19:24

  Would you be taken with exchanging links?

 82. how to know leo man love you

  28 września 2017 at 20:46

  you may have an awesome blog right here! would you like to make some invite posts on my blog?

 83. free shipping shoes

  28 września 2017 at 23:46

  WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. …

 84. Faq Script

  29 września 2017 at 16:26

  Good – I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs as well as related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task.

 85. Vito

  29 września 2017 at 23:07

  What’s up, just wanted to say, I enjoyed this post.
  It was inspiring. Keep on posting!

 86. expert asbestos removal

  30 września 2017 at 09:06

  Hi there i am kavin, its my first occasion to commenting
  anywhere, when i read this article i thought i could also make comment due to this brilliant piece of writing.

 87. travel close

  30 września 2017 at 11:11

  Hello! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how
  to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when viewing from my iphone4.

  I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this issue.

  If you have any recommendations, please share.

  Thanks!

 88. well-known dating sites

  30 września 2017 at 12:55

  I was suggested this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one
  else know such detailed about my difficulty. You’re incredible!

  Thanks!

 89. Ronrhip

  30 września 2017 at 23:45

  Viagra Indien Viagra No Prescriptions Priligy Foro [url=http://cialtobuy.com ]buy cialis[/url] Canadian Pharmacy Tylenol 3 Buy Generic Tadalafil Online

 90. butt workout

  1 października 2017 at 12:15

  Wow, this article is good, my sister is analyzing these things, so I
  am going to tell her.

 91. how to make gemini man miss you

  1 października 2017 at 20:29

  Oh my goodness! a tremendous article dude. Thanks Nevertheless I’m experiencing situation with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting similar rss problem? Anybody who is aware of kindly respond. Thnkx

 92. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I imply, I do know it was my choice to learn, but I actually thought youd have one thing interesting to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you could possibly fix in case you werent too busy looking for attention.

 93. sms service abudhabi

  2 października 2017 at 22:05

  I’d need to test with you here. Which isn’t something I usually do! I take pleasure in reading a submit that will make people think. Also, thanks for allowing me to remark!

 94. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  3 października 2017 at 06:43

  Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo
  News? I’ve been trying for a while but I never seem to get
  there! Thanks

 95. adonis golden ratio

  3 października 2017 at 08:09

  It’s laborious to find educated individuals on this topic, however you sound like you already know what you’re speaking about! Thanks

 96. virgo man love match sagittarius woman

  3 października 2017 at 11:22

  I’d have to check with you here. Which is not something I often do! I take pleasure in studying a submit that may make folks think. Also, thanks for allowing me to comment!

 97. make capricorn man fall love capricorn woman

  3 października 2017 at 14:52

  There is noticeably a bundle to find out about this. I assume you made certain nice points in options also.

 98. icloud login

  3 października 2017 at 22:37

  WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. …

 99. rigassatiksme.lv

  4 października 2017 at 00:21

  Hey! I just want to give an enormous thumbs up for the nice data you may have here on this post. I shall be coming back to your weblog for extra soon.

 100. Frederico de Almeida Vieira Carneiro

  4 października 2017 at 06:00

  I every time emailed this web site post page to all my friends, because if like to
  read it afterward my friends will too.

 101. Ronrhip

  4 października 2017 at 11:18

  Pyridium Phenazopyridine With Next Day Delivery [url=http://howtogetvia.com]viagra[/url] Acheter Kamagra Bon Marche Cialis Comprime Achat Cialis 20mg Original

 102. florist

  4 października 2017 at 21:09

  There’s noticeably a bundle to know about this. I assume you made sure good points in features also.

 103. tenipurionly.dothome.co.kr

  6 października 2017 at 10:30

  Very energetic article, I liked that a lot.
  Will there be a part 2?

 104. libra man in love acts

  6 października 2017 at 11:06

  Hello! I just want to give an enormous thumbs up for the great information you have got right here on this post. I will be coming again to your blog for extra soon.

 105. Yeast Infection No More

  6 października 2017 at 12:36

  This actually answered my problem, thanks!

 106. heart disease

  6 października 2017 at 13:28

  Hi there to every one, the contents present at this
  website are actually awesome for people experience,
  well, keep up the good work fellows.

 107. UK essay writing companies

  6 października 2017 at 15:52

  There may be noticeably a bundle to find out about this. I assume you made sure nice factors in features also.

 108. cheap custom writing service

  6 października 2017 at 17:06

  This really answered my drawback, thank you!

 109. Ronrhip

  6 października 2017 at 23:43

  Achat Lioresal [url=http://orderlevi.com]cheapest levitra[/url] Kamagra Online Kaufen Ohne Rezept Dosing Amoxicillin 500 Mg

 110. It’s an amazing post in favor of all the web users; they will get benefit from it I am sure.

 111. heart muscle

  7 października 2017 at 08:29

  Appreciate this post. Will try it out.

 112. Leo

  7 października 2017 at 14:57

  Hello there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?

  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any
  suggestions?

 113. resort asbestos

  8 października 2017 at 11:03

  It’s great that you are getting thoughts from
  this piece of writing as well as from our argument made here.

 114. Ronrhip

  9 października 2017 at 01:20

  Vente Propecia Canada Clomid Online [url=http://leviprices.com]levitra soft tabs[/url] Reviews For Canadian Prescriptipn Plus Priligy Pills In India

 115. cropkitclub.com

  9 października 2017 at 10:42

  Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Many thanks

 116. bigger butt workouts

  9 października 2017 at 13:28

  Good day! I just want to give you a big thumbs up for the
  great information you have right here on this post.
  I’ll be returning to your site for more soon.

 117. Ronrhip

  9 października 2017 at 21:22

  Cheap Linisopril [url=http://buygenericvia.com]viagra online pharmacy[/url] Amoxicillin Allergt Diagnose Acheter Cialis Ligne Belgique

 118. imagine holiday travel

  9 października 2017 at 22:09

  you’re really a just right webmaster. The website loading speed is
  amazing. It kind of feels that you’re doing any distinctive trick.
  Also, The contents are masterwork. you’ve performed a magnificent activity in this topic!

 119. Do SEO in your way

  9 października 2017 at 22:41

  WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. …

 120. timex watches make

  10 października 2017 at 07:58

  If you are going for finest contents like myself, simply visit this site everyday because it offers quality contents, thanks

 121. taurus female scorpio male love compatibility

  10 października 2017 at 09:31

  WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. …

 122. Google cheat 2017

  10 października 2017 at 11:08

  Your home is valueble for me. Thanks!…

 123. web dating

  10 października 2017 at 19:08

  What’s up, after reading this amazing piece of writing i am too cheerful to share my familiarity here with mates.

 124. inka express

  11 października 2017 at 11:06

  Howdy! I simply want to give a huge thumbs up for the great data you might have right here on this post. I will be coming again to your weblog for extra soon.

 125. Alarmanlagen Berlin

  12 października 2017 at 19:48

  Thanks-a-mundo for the blog article.Really thank you! Really Great.

 126. Ronrhip

  13 października 2017 at 17:54

  Cialis 20 Mg Medicament [url=http://realviaonline.com]viagra[/url] Dutas Barato

 127. managed binary options accounts

  13 października 2017 at 23:29

  There is certainly a great deal to know about this subject. I love all of the points you have made.

 128. California Real Estate Investing

  14 października 2017 at 15:59

  Your positions continually have got many of really up to date info. Where do you come up with this? Just declaring you are very creative. Thanks again

 129. Gym Guide

  14 października 2017 at 20:08

  Really informative post.Much thanks again. Much obliged.

 130. asbestos inside

  15 października 2017 at 03:42

  Interesting blog! Is your theme custom made or
  did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks
  would really make my blog shine. Please let me know where you got your theme.
  Kudos

 131. Gym Expert

  15 października 2017 at 08:35

  There is noticeably a lot to realize about this. I feel you made various good points in features also.

 132. Ronrhip

  16 października 2017 at 19:44

  Keflex Seismic Pipe Loop [url=http://orderlevi.com]buy vardenafil online cheap[/url] Where To Purchase Acticin Permite

 133. closest dispensary to me

  16 października 2017 at 21:09

  Look complex to far brought agreeable from you! By the way, how

 134. http://english.sezn.ru/

  16 października 2017 at 22:30

  Pretty! This was an extremely wonderful post.

  Thank you for providing this information.

 135. up with everything fresh you have to post. Would you list of the complete urls of

 136. Breastfeeding cover

  17 października 2017 at 17:32

  Major thanks for the blog.Much thanks again. Awesome.

 137. Uber code

  18 października 2017 at 14:48

  Muchos Gracias for your blog article.Really thank you! Keep writing.

 138. Carlos Eduardo Correa da Veig

  18 października 2017 at 16:33

  Good write-up. I definitely appreciate this
  website. Stick with it!

 139. iptv playlist

  19 października 2017 at 11:02

  Thanks again for the article post. Fantastic.

 140. loftconversionprices

  19 października 2017 at 15:08

  Just came from google to your website have to say thanks.

 141. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  19 października 2017 at 16:23

  This is a very good tip particularly to those new to the blogosphere.

  Short but very precise information… Many thanks for sharing this one.
  A must read article!

 142. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  20 października 2017 at 01:25

  That is a good tip particularly to those fresh to the blogosphere.
  Simple but very accurate info… Appreciate your sharing this one.
  A must read article!

 143. government scheme

  20 października 2017 at 03:32

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is wonderful, let alone the content!

 144. green building in malaysia

  20 października 2017 at 07:43

  pretty practical material, overall I feel this is well worth a bookmark, thanks

 145. Online Cake

  21 października 2017 at 00:49

  Great, thanks for sharing this article post.Really looking forward to read more. Great.

 146. Lelio Vieira Carneiro

  21 października 2017 at 01:34

  Spot on with this write-up, I absolutely believe that this website needs much more
  attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the info!

 147. 3D laser cut models

  21 października 2017 at 04:34

  Thanks for sharing, this is a fantastic blog. Awesome.

 148. Lelio Vieira Carneiro

  21 października 2017 at 09:26

  I am now not positive the place you’re getting your information,
  but good topic. I needs to spend some time finding out much more or
  figuring out more. Thanks for excellent info I was on the lookout for
  this information for my mission.

 149. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  21 października 2017 at 10:43

  Hi there to all, it’s genuinely a good for me to pay a visit this site, it includes priceless Information.

 150. Ronrhip

  22 października 2017 at 20:35

  secure ordering isotretinoin with free shipping saturday delivery price Viagra Indicaciones Amoxicillin Doses For How Long [url=http://bestviaonline.com]viagra[/url] Buy Generic Cialis 5mg Generic Drug Sales Onlline Albendazole Without A Prescription

 151. Egli Diana Pinto

  22 października 2017 at 22:59

  Excellent web site you’ve got here.. It’s difficult to find high quality writing like
  yours nowadays. I really appreciate people like you!
  Take care!!

 152. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  23 października 2017 at 10:48

  Hello, i think that i saw you visited my web site so i came to “return the favor”.I am attempting to find things
  to improve my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 153. Itamar Serp

  23 października 2017 at 20:15

  Spot on with this write-up, I actually believe this amazing site
  needs a great deal more attention. I’ll probably be returning to read more,
  thanks for the information!

 154. Ronrhip

  24 października 2017 at 11:24

  Viagra Per Comprare Clomid Association [url=http://cheapviapills.com]viagra[/url] Buy Generic Doxycycline Online Generic Staxyn Generic Free Shipping Levaquin In Internet Free Consultation

 155. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  25 października 2017 at 11:10

  Paragraph writing is also a excitement, if you be acquainted with afterward you can write if not
  it is difficult to write.

 156. Lélio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 12:03

  When some one searches for his essential thing, therefore he/she wants to be available that in detail,
  so that thing is maintained over here.

 157. Ronrhip

  27 października 2017 at 21:32

  Viagra En Algerie Cialis viagra levitra kaufen rezeptfrei [url=http://orderviapills.com]viagra[/url] Potenzmittel Viagra Und Buy Tadalis Sx Internet Precio Cialis En Farmacias Benavides

 158. trifles.kr

  30 października 2017 at 03:43

  A motivating discussion is definitely worth comment.
  I think that you ought to publish more on this topic, it might not be a taboo subject but usually people do not
  speak about such issues. To the next! Many thanks!!

 159. Ronrhip

  31 października 2017 at 10:24

  Prix Cialis Pharmacie Quebec Propecia Saw Palmetto Male Pattern [url=http://leviinusa.com]levitra samples overnight[/url] Buy Diflucan 150 Mg Conseil Utilisation Du Viagra Kamagra Mal De Altura

 160. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  1 listopada 2017 at 13:30

  Ahaa, its pleasant discussion regarding this post at this place
  at this weblog, I have read all that, so at this time me also commenting here.

 161. Grupo Coral presidios

  1 listopada 2017 at 16:10

  Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any feed-back would be greatly appreciated.

 162. domain names

  4 listopada 2017 at 07:47

  Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of your web site
  is wonderful, as well as the content!

 163. asbestos spores

  4 listopada 2017 at 09:08

  Hello there, I do believe your site may be having internet browser compatibility problems.
  Whenever I take a look at your web site in Safari, it looks fine however, if
  opening in IE, it’s got some overlapping issues. I just wanted
  to give you a quick heads up! Apart from that, fantastic site!

 164. Luiz Gastão Bittencourt

  4 listopada 2017 at 19:47

  This is a great tip particularly to those new to the blogosphere.

  Short but very precise info… Thank you for sharing this one.
  A must read article!

 165. Ronrhip

  5 listopada 2017 at 10:13

  Generic Bentyl Top Canadian Online Pharmacy Cheap Soft Viagra [url=http://cheapviasales.com]viagra online prescription[/url] Buy Prednisolone Eu

 166. Luiz Gastão Bittencourt

  5 listopada 2017 at 14:07

  I am really thankful to the holder of this web page who has shared this impressive paragraph at at this time.

 167. tercio borlenghi jr

  6 listopada 2017 at 16:02

  Keep on writing, great job!

 168. Pingback: Obat Wasir Ambeien Herbal di Muna

 169. Pingback: Diagnosis Kondiloma Akuminata

 170. Ronrhip

  7 listopada 2017 at 19:05

  Levitra Cialis Viagra Compare Cialis generika rezeptfrei kaufen Propecia Itch Scabies Medication [url=http://cialgeneri.com]cialis buy online[/url] Kamagra Viagra Vardenafil Priligy Packungsgro?En

 171. asbestos inside

  8 listopada 2017 at 16:30

  Appreciate this post. Will try it out.

 172. Pingback: Obat Sipilis Di Batam

 173. Pingback: obat kutil sirih

 174. fake view

  14 listopada 2017 at 19:07

  WYdf5Q Really informative article post.Really looking forward to read more. Really Great.

 175. Pingback: obat kutil kelamin tradisional}

 176. Pingback: obat kutil kelamin di jogja

 177. Pingback: Obat Kutil Di Muka

 178. pussy bleeding rape

  15 listopada 2017 at 22:20

  Wohh exactly what I was looking for, thank you for posting.

 179. Pingback: Obat Sipilis Raja Singa Kencing Nanah

 180. anal beads

  16 listopada 2017 at 01:43

  My brother suggested I might like this web site. He was entirely right. This post actually made my day.

 181. Pingback: bahaya wasir

 182. Flood damage repair

  16 listopada 2017 at 18:29

  Thanks a lot for the blog.Really thank you! Fantastic.

 183. Escort Directory

  17 listopada 2017 at 17:19

  I regard something genuinely special in this web site.

 184. Melody

  17 listopada 2017 at 17:41

  I am regular visitor, how are you everybody? This paragraph
  posted at this web site is in fact nice.

 185. loft conversions london

  17 listopada 2017 at 20:43

  You have brought up a very fantastic details , thankyou for the post. Wit is educated insolence. by Aristotle.

 186. Ronrhip

  21 listopada 2017 at 16:54

  Achat Cialis Inde [url=http://cheapestcial.com]cheap cialis[/url] Levitra Spedizione Rapida Levitra Oro 10 Mg Prezzo Tamoxifen Buy Online

 187. Patsy

  22 listopada 2017 at 12:31

  Thank you a lot for sharing this with all of us you really realize what you
  are talking about! Bookmarked. Kindly additionally visit my web site =).
  We can have a hyperlink alternate contract among
  us

 188. Guest & Reception Chairs

  22 listopada 2017 at 17:36

  You need to be a part of a contest for one of the most useful sites online. I am going to recommend this blog!

 189. huawei stock tsx

  22 listopada 2017 at 22:48

  Your style is very unique in comparison to other people I ave read stuff from. Many thanks for posting when you ave got the opportunity, Guess I all just bookmark this blog.

 190. Best Mortgage Broker in San Marino

  24 listopada 2017 at 18:39

  Very good information. Lucky me I found your site by accident (stumbleupon). I have bookmarked it for later!

 191. seo

  25 listopada 2017 at 03:26

  Wow, marvelous weblog structure! How lengthy have you been blogging for? you made running a blog glance easy. The total glance of your web site is great, let alone the content material!

 192. Ronrhip

  28 listopada 2017 at 04:52

  Buy Clonidine Online Overnight Delivery Mrsa Cephalexin Cialis Mg [url=http://howtogetvia.com]buy viagra online[/url] Liquid Amoxicillin For Cats

 193. Pingback: Kutil Kelamin Hamil

 194. free download for windows 10

  29 listopada 2017 at 00:35

  or advice. Maybe you could write next articles relating to this article.

 195. app for pc download

  29 listopada 2017 at 13:24

  Wonderful article! We will be linking to this great post on our site. Keep up the good writing.

 196. Ronrhip

  30 listopada 2017 at 09:41

  Achat De Clomid Pharmacies En Ligne Buy Dilantin No Script Kamagra Oral Jelly Europe [url=http://ordercheapvia.com]viagra online[/url] Triamterene Cheap Viagra Us Companies Only Amoxicillin For Folliculitis

 197. futt katze

  2 grudnia 2017 at 22:03

  Very good article post.Thanks Again. Really Great.

 198. Pingback: Obat Kutil Air DiKalimantan Tengah

 199. Bella

  4 grudnia 2017 at 15:55

  Thanks for sharing such a pleasant thought, article is good, thats why i have read it entirely

 200. yahoo support

  4 grudnia 2017 at 16:50

  Very informative article post. Will read on

 201. terry london vip financing

  5 grudnia 2017 at 04:34

  I truly appreciate this blog post.Thanks Again. Will read on

 202. sun joe electric pressure washer

  5 grudnia 2017 at 06:32

  When I look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it

 203. prevod sa nemackog na srpski

  5 grudnia 2017 at 16:30

  Just Browsing While I was browsing yesterday I saw a great post about

 204. blogs that make money

  5 grudnia 2017 at 18:34

  Im grateful for the blog post.Really thank you! Awesome.

 205. Consumer Financing

  7 grudnia 2017 at 06:38

  This blog is obviously entertaining additionally factual. I have picked a bunch of interesting tips out of this amazing blog. I ad love to return again soon. Thanks a bunch!

 206. legitimate online poker

  7 grudnia 2017 at 08:38

  I think this is a real great blog post.Really looking forward to read more. Cool.

 207. terry london vip financing

  7 grudnia 2017 at 10:39

  If most people wrote about this subject with the eloquence that you just did, I am sure people would do much more than just read, they act. Great stuff here. Please keep it up.

 208. free porn

  7 grudnia 2017 at 20:35

  Im thankful for the article.Really looking forward to read more. Awesome.

 209. Traducció danès català

  8 grudnia 2017 at 16:29

  Perfect work you have done, this site is really cool with good information.

 210. New Global TLDs

  9 grudnia 2017 at 10:44

  This is one awesome blog article.Thanks Again. Great.

 211. kayseri hukuk bürosu

  9 grudnia 2017 at 14:54

  Really good post! Also visit my website about Clomiphene Citrate side effects

 212. soccer predictions forum

  10 grudnia 2017 at 08:35

  Your style is so unique compared to other people I have read stuff from. Thank you for posting when you ave got the opportunity, Guess I all just book mark this site.

 213. urban

  10 grudnia 2017 at 12:39

  It as hard to come by experienced people in this particular subject, however, you seem like you know what you are talking about! Thanks

 214. shot

  10 grudnia 2017 at 23:00

  Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is excellent, as well as the content!

 215. VIP Financing Solutions

  12 grudnia 2017 at 22:12

  pretty valuable stuff, overall I imagine this is worthy of a bookmark, thanks

 216. VIP Financing Solutions

  13 grudnia 2017 at 00:21

  Very interesting information!Perfect just what I was looking for! аЂа‹аЂ Washington is the only place where sound travels faster than light.аЂ аЂа› by C. V. R. Thompson.

 217. Pingback: Cara Mengobati Penyakit Kutil Pada Kelamin Pria

 218. Some really prime content on this web site , saved to fav.

 219. SEO Vancouver

  13 grudnia 2017 at 23:40

  Im obliged for the blog.Really thank you! Fantastic.

 220. Rivercove Residences

  14 grudnia 2017 at 18:46

  It as super page, I was looking for something like this

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra