Recenzje

Bezpieka wobec narodowców. Zabójcy Żołnierzy Wyklętych. Pion walki z podziemiem niepodległościowym RBP/MBP 1944–1954

By docenić bohaterstwo i poświęcenie Żołnierzy Wyklętych, by uświadomić sobie w jak trudnych warunkach walczyli, z jak potężnym przeciwnikiem przypadło im się zmierzyć, trzeba poznać zabójców polskich patriotów – ułatwi to 484 stronicowa praca „Pion walki z podziemiem niepodległościowym RBP/MBP 1944–1954” wydana staraniem Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Jak przypomina IPN „jednym z filarów systemu państwowego nazywanego od 1952 r. Polską Rzeczpospolitą Ludową była, obok partii komunistycznej, policja polityczna. Działała ona od zarania nowego ustroju. Do jej głównych zadań należało początkowo zwalczanie politycznego i zbrojnego podziemia niepodległościowego. Jego uczestników w żargonie bezpieczniackim przewrotnie zwano „bandytami” a ich aktywność „bandytyzmem”. Do ich zwalczania powołano specjalne struktury zatrudniające funkcjonariuszy bezpieki tak w centrali, jak i ekspozyturach terenowych, szeroko współpracowano z Sowietami”.

Na kartach pracy czytelnicy znajdą informacje o: genezie, strukturze i kadrach pionu walki z podziemiem niepodległościowym, kadrze kierowniczej pionu III MBP, roli służb sowieckich w zwalczaniu polskiego podziemia niepodległościowego, eksterminacji podziemia narodowego przez bezpiekę, zwalczaniu antykomunistycznych środowisk ukraińskich, białoruskich oraz środowiska „białych” emigrantów rosyjskich, udziale przedstawicieli służb sowieckich w strukturach RBP/MBP, działaniach bezpieki w Bydgoszczy, Szczecinie, Łodzi, Warszawie, Lublinie, Mińsku Mazowieckim, Mielcu, Wschowie.

Autorami tekstów opublikowanych na łamach wydanej przez IPN pracy byli Przemysław Gasztold-Seń, Robert Klementowski, Andrzej Chmielarz, Wojciech Muszyński, Jarosław Syrnyk, Tadeusz Ruzikowski, Marek Szymaniak, Magdalena Semczyszyn, Artur Ossowski, Kazimierz Krajewski, Justyna Dudek, Konrad Rokicki, Mirosław Surdej, Marcin Podemski.

W artykule „Endecje trzeba zniszczyć fizycznie” Wojciech Muszyński przypomniał, że eksterminacja Żołnierzy Wyklętych była dla komunistów priorytetem. Komunistyczny okupant nie miał poparcia społecznego, i musiał za wszelką cenę spacyfikować Polaków. Pierwszoplanowym zadaniem była likwidacja polskiej elity, przede wszystkim tej związanej z ruchem narodowym, bo to ona była największym wrogiem dla komunistycznego okupanta.

Komuniści oddziały zbrojne narodowców, którzy stawiali się centralną siłą wśród Żołnierzy Wyklętych, zwalczali poprzez eksterminacje, i niezwykle skuteczną infiltracje (podstawianie agentów i werbunek agentury).

W swoim artykule Wojciech Muszyński przybliża organizacje struktur bezpieki zwalczających narodowców, postacie głównych komunistycznych oprawców na tym odcinku, kolejne sukcesy komunistów w likwidacji struktur narodowych (militarnych i politycznych), postacie eksterminowanych i prześladowanych narodowych bohaterów (Adama Doboszyńskiego), zwalczanie środowisk narodowych.

Jan Bodakowski

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

1 Komentarz

  1. Imogene Havier

    9 lipca 2017 at 03:17

    miami warehouse space

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra