Bezpieka wobec narodowców. Zabójcy Żołnierzy Wyklętych. Pion walki z podziemiem niepodległościowym RBP/MBP 1944–1954

By docenić bohaterstwo i poświęcenie Żołnierzy Wyklętych, by uświadomić sobie w jak trudnych warunkach walczyli, z jak potężnym przeciwnikiem przypadło im się zmierzyć, trzeba poznać zabójców polskich patriotów – ułatwi to 484 stronicowa praca „Pion walki z podziemiem niepodległościowym RBP/MBP 1944–1954” wydana staraniem Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Jak przypomina IPN „jednym z filarów systemu państwowego nazywanego od 1952 r. Polską Rzeczpospolitą Ludową była, obok partii komunistycznej, policja polityczna. Działała ona od zarania nowego ustroju. Do jej głównych zadań należało początkowo zwalczanie politycznego i zbrojnego podziemia niepodległościowego. Jego uczestników w żargonie bezpieczniackim przewrotnie zwano „bandytami” a ich aktywność „bandytyzmem”. Do ich zwalczania powołano specjalne struktury zatrudniające funkcjonariuszy bezpieki tak w centrali, jak i ekspozyturach terenowych, szeroko współpracowano z Sowietami”.

Na kartach pracy czytelnicy znajdą informacje o: genezie, strukturze i kadrach pionu walki z podziemiem niepodległościowym, kadrze kierowniczej pionu III MBP, roli służb sowieckich w zwalczaniu polskiego podziemia niepodległościowego, eksterminacji podziemia narodowego przez bezpiekę, zwalczaniu antykomunistycznych środowisk ukraińskich, białoruskich oraz środowiska „białych” emigrantów rosyjskich, udziale przedstawicieli służb sowieckich w strukturach RBP/MBP, działaniach bezpieki w Bydgoszczy, Szczecinie, Łodzi, Warszawie, Lublinie, Mińsku Mazowieckim, Mielcu, Wschowie.

Autorami tekstów opublikowanych na łamach wydanej przez IPN pracy byli Przemysław Gasztold-Seń, Robert Klementowski, Andrzej Chmielarz, Wojciech Muszyński, Jarosław Syrnyk, Tadeusz Ruzikowski, Marek Szymaniak, Magdalena Semczyszyn, Artur Ossowski, Kazimierz Krajewski, Justyna Dudek, Konrad Rokicki, Mirosław Surdej, Marcin Podemski.

W artykule „Endecje trzeba zniszczyć fizycznie” Wojciech Muszyński przypomniał, że eksterminacja Żołnierzy Wyklętych była dla komunistów priorytetem. Komunistyczny okupant nie miał poparcia społecznego, i musiał za wszelką cenę spacyfikować Polaków. Pierwszoplanowym zadaniem była likwidacja polskiej elity, przede wszystkim tej związanej z ruchem narodowym, bo to ona była największym wrogiem dla komunistycznego okupanta.

Komuniści oddziały zbrojne narodowców, którzy stawiali się centralną siłą wśród Żołnierzy Wyklętych, zwalczali poprzez eksterminacje, i niezwykle skuteczną infiltracje (podstawianie agentów i werbunek agentury).

W swoim artykule Wojciech Muszyński przybliża organizacje struktur bezpieki zwalczających narodowców, postacie głównych komunistycznych oprawców na tym odcinku, kolejne sukcesy komunistów w likwidacji struktur narodowych (militarnych i politycznych), postacie eksterminowanych i prześladowanych narodowych bohaterów (Adama Doboszyńskiego), zwalczanie środowisk narodowych.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

335 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra