Zasługi Kościoła katolickiego dla świata

Nieustannie jesteśmy bombardowani kłamstwami na temat rzekomych zbrodni Kościoła katolickiego. Te bezpodstawne i plugawe antykatolickie oskarżenia nie maja nic wspólnego z faktami. By zwalczać antykatolika propagandę warto poznać prawdę na temat zasług katolicyzmu dla rozwoju cywilizacji, nauki i kultury. Pomóc może w tym wydana przez wydawnictwo eSPe przystępnie napisana i interesująca praca „Zadziwiający kościół. Jak katolicyzm ukształtował nasz świat” autorstwa Mika Aquilina.

W czasach gdy osłabione demoralizacją cesarstwo wschodnie i zachodnie upadało pod naporem barbarzyńców katolicy chronili antyczne dziedzictwo kulturowe i naukowe. W 538 roku nasze ery Kasjodor (Flavius Magnus Aurelius Cassiodorus) założył według reguły świętego Benedykta klasztor w Vivarium w Kalabrii. W Klasztorze zgromadzone zostały ocalałe z antycznych bibliotek książki, które mnisi kopiowali w skryptorium. Model Vuvarium został zreplikowany w innych katolickich klasztorach w całej Europie. Tylko co zostało skopiowane przez katolików przetrwało do dnia dzisiejszego.

Żyjący na przełomie VIII i IX wieku Karol Wielki (władający ziemiami dzisiejszej Francji, Włoch i Niemiec) wspierał rozwój nauki, na jego dworze zakonnik Alkuin z Yourku stworzył skryptorium w którym zaczęto używać dzisiejszego kroju pisma. W 1085 roku król Aragonii wyzwolił spod islamskiej okupacji Toledo i przejął bibliotekę w której znajdowały się prace greckich autorów antycznych.

Żyjący w XIII wieku bp Albert Wielki był pionierem badań chemicznych, fizycznych, i biologicznych, wsparł swojego ucznia dominikanina świętego Tomasza z Akwinu, który stworzył encyklopedie katolickiej teologii. Choć wynalazki miały miejsce w różnych cywilizacjach, to tylko w cywilizacji zachodniej miał miejsce nieustanny postęp naukowo techniczny. Była to zasługa katolickiej teologii, w której Albert Wielki i Tomasz z Akwinu wskazali, że „Bóg jest prawdziwie i całkowicie racjonalny”, Boga można poznać na drodze racjonalnej, rozum jest dany od Boga i dla tego rozwój nauki jest zgodny z bożym zamysłem.

Niewątpliwym polskim wkładem w rozwój nauki była postać kanonika Mikołaja Kopernika, lekarza, astronoma i ekonomisty. Kopernik obalił geocentryczny model Ptolemeusza, który twierdził, że ziemia jest centrum świata. Ustalenia Kopernika odrzucili protestanci postulujący by władza mogła zwalczać politycznie niepoprawną wiedzę.

Innymi znanymi naukowcami, którzy wnieśli ogromny wkład w rozwój nauki byli: bardzo religijny wynalazca i matematyk Blaise Pascal, nawrócony na katolicyzm geolog błogosławiony biskup Mikołaj Stensen, zamordowany przez francuskich rewolucjonistów chemik Antoine Laurent de Lavoisier, prekursor genetyki austriacki zakonnik Gregor Johann Mendel, belgijski ksiądz Georges Lemaître twórca hipotezy wielkiego wybuchu, John von Neumann twórca matematycznych podstaw pracy komputerów.

Chrześcijaństwo nie tylko doprowadziło do rewolucji naukowo technicznej ale i do rewolucji relacji społecznych. Chrześcijanie rozpropagowali idę, nie istniejące w świecie antycznym, godności człowieka i praktykę pomocy potrzebującym (za własne a nie publiczne pieniące, nie w celu zyskania poklasku).

W świecie antycznym kobiety były traktowane nie jak ludzie (taki status mieli tylko dorośli wolni mężczyźni) ale jak inwentarz. Dla rodziny narodziny córki były tragedią, więc większość dziewczynek po narodzeniu była legalnie zabijana. Córki uznawano za bezwartościowe bo nie były zdolne do ciężkiej pracy fizycznej, a w dorosłym wieku nie zwracały inwestycji rodziców w swoje utrzymanie bo stawały się inwentarzem swojego małżonka – kobiety przed ślubem były własnością ojca a po ślubie własnością swojego męża. Dziewczynki już w wieku 12 lat były prymusowi wydawane za mąż i zmuszane do seksu. Wyrazem braku praw było to, że kobiety nie mogły zeznawać w sądzie. Chrześcijańska rewolucja wyrażała się w tym, że chrześcijanie zrównywali status kobiety i mężczyzny, Jezus rozmawiał z kobietami – atrakcyjność chrześcijaństwa dla kobiet sprawiała, że licznie się one nawracały.

W świecie antycznym pozycja społeczna dawała prawo do seksualnej przemocy, właściciel niewolników mógł ich bezkarnie gwałcić, wydawanie dziewczynek za mąż w wieku 12 lat zapewniało satysfakcje pedofilom. Rewolucja chrześcijańska umożliwiła kobietom odmowę seksu. W Grecji i Rzymie pedofilia uznawana była za coś normalnego, podobnie jak i dziecięca prostytucja. W Grecji większość chłopców była ofiarami pedofilów homoseksualistów. Jako pierwsi pedofilie i prostytucje dzieci potępili chrześcijanie.

W świecie antycznym dziecko nie było traktowane jako istota ludzka, ojciec miał pełne prawo zabicia swojego dziecka. Chrześcijanie jako pierwsi nadali dzieciom status osoby ludzkiej i zobowiązało rodziców do opieki nad dziećmi. Popularna w Rzymie aborcja była traktowana przez chrześcijan jako zbrodnia (podobnie i dzieciobójstwo chrześcijanie uznali za zbrodnie). Ojciec miał prawo zabić swoje niechciane dzieci, zabijanie dzieci niepełnosprawnych było wręcz obywatelskim obowiązkiem – w Sparcie specjalna państwowa komisja decydowała czy dziecko bezie miało prawo żyć czy będzie zabite. W Rzymie było specjalne miejsce gdzie wyrzucano niechciane dzieci, wyrzucone dziecko można było wziąć jako niewolnika. Takie porzucone dzieci umierały lub trafiały do burdeli dla zboczeńców. Po tym jak chrześcijanie przejęli władzę wprowadzili zakaz dzieciobójstwa, a Kościół katolicki rozwiną sieć instytucji zapewniających pomoc porzuconym dzieciom (najczęściej z ubogich rodzin).

Chrześcijanie jako pierwsi głosili równość wszystkich i przyrodzoną ludziom godność. Katolicy byli w awangardzie walki z niewolnictwem.

W świecie antycznym wojny były uznawane za coś wartościowego. Chrześcijanie jako pierwsi uznali, że wojny są czymś złym. Teologia katolicka za moralną uznawała tylko wojnę obronne, walkę ze złem, i to w sytuacji gdy środki pokojowe nie były wstanie przeciwstawić się ekspansji zła. Krucjaty były formą walki z ekspansją totalitarnego islamu, inkwizycja broniła społeczeństwa przed totalitarnymi celami heretyków.

Ogromne zasługi Kościół katolicki ma dla rozwoju kultury – muzyki, literatury, sztuk plastycznych. Katolicyzm był inspiracją dla twórców, a Kościół finansował powstawanie dzieł.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra