PRAWY.TV

Patologie Świadków Jehowy

– Jeżeli nie ma dwóch świadków pedofilii to powierzają taką sprawę Jehowie – mówi Aleksander Kocięba dla PRAWY.TV o szokującej praktyce dwóch świadków przy seksualnym wykorzystywaniu dzieci u Świadków Jehowy.

– Pan reprezentuje środowisko, które chce poinformować Świadków Jehowy i społeczeństwo o szkodliwości tej grupy wyznaniowej. Czy może pan coś powiedzieć na temat państwa organizacji?

Jako Centrum Edukacji i Obywatelskich Inicjatyw Społecznych staramy informować społeczeństwo i Świadków Jehowy o zagrożeniach jakie istnieją. Takie grupy wyznaniowe jak Świadkowie Jehowy są zagrożeniem społecznym, wyrządzają dużo krzywdy społeczeństwu i chcielibyśmy właśnie o tym poinformować.

– Nie są państwo związani z żadnym wyznaniem, tylko są państwo osobami, które mają w swoim doświadczeniu życiowym obecność w Świadkach Jehowy?

Tak. Nie jesteśmy związani z żadną grupą wyznaniową. Natomiast sami byliśmy Świadkami Jehowy. Ja byłem Świadkiem Jehowy 23 lata, starszym w zborze przez kilka lat i też pełnoczasowym ewangelizatorem, czyli tzw. pionierem u Świadków Jehowy. Na własnej skórze mogłem poznać jak działa struktura tej organizacji, na czym polega ta psychomanipulacja, która przyczynia się do tego, że jest w tym ugrupowaniu wiele rozbitych rodzin, ludzie bardzo często czerpią na depresję, są też często próby samobójcze, ponieważ inni sobie nie radzą z naciskiem emocjonalnym i z oczekiwaniami liderów tej społeczności. Chcielibyśmy żeby innych przestrzec o tym.

– Jakie są najważniejsze zagrożenia związane ze Świadkami Jehowy?

Taką szokującą i może bardzo znaną praktyką Świadków Jehowy jest zakaz transfuzji krwi w wyniku którego setki osób w ciągu roku tak naprawdę traci życie. Często matka odmawiając transfuzji krwi dziecka przyczynia się do tego, że traciswoich bliskich.

Oprócz tego taką bardzo szokującą praktyką wśród Świadków Jehowy jest ostracyzm. Każdy kto chce wyjść i opuścić tę społeczność musi się liczyć z tym, że będzie prześladowany i że nawet jego najbliżsi przyjaciele i członkowie rodziny zerwą z nim kontakt. Dochodzi do takich sytuacji, że ktoś pod wpływem tego co się dowiedział stwierdza, że nie chce być Świadkiem Jehowy, to żona mówi, że się z nim rozwiedzie. Znamy takie przypadki, gdzie te małżeństwa się rozwiodły. Znamy przypadki, w których rodzice wyrzucali swoje dzieci z domów. Znamy przypadki, gdzie całkowicie ta łączność bliskich osób jest zerwana. Odgórnie Świadkowie Jehowy są uczeni, że nie mogą z byłymi Świadkami Jehowy tej społeczności utrzymywać jakichkolwiek kontaktów.

– Czy członkowie Świadków Jehowy są jakoś wykorzystywani przez tę organizację religijną?

Oczywiście. Takich sytuacji jest bardzo dużo. Ja bym podkreślił sprawy finansowe. W ostatnim czasie nałożono na zbory tzw. abonamenty, które podejmuje się drodze „rezolucji”. Wszyscy oczywiście automatycznie przyjmują, że zgadzają się na te abonamenty. Bo w momencie, w którym ktoś się wyłamie i podniesie rękę, że sprzeciwia się tej rezolucji i nie chce poprzeć danego przedsięwzięcia finansowego, to jest poddawany ostracyzmowi i naciskowi.

Chociażby wdrożono taki program „Nowe samochody dla nadzorców obwodów” i tzw. 1 zł miesięcznie każdy członek zboru płaci. Tych abonamentów jest dosyć dużo i ich przybywa. Większość Świadków Jehowy godzi się na to i nie ma pojęcia o tym, co się dzieje z ich środkami do życia.

Warto tu wspomnieć o obiektach, które są budowane przez Świadków Jehowy. Chodzi o tzw. Sale Królestwa, w których spotykają się czy też Sale Zgromadzeń. Są one zazwyczaj budowane ze środków poszczególnych Świadków Jehowy, przy czym na sam koniec te budynki przechodzą na własność Towarzystwa Strażnica. Znam takie przypadki, w których  takie Sale Królestwa zaraz po wybudowaniu zostały sprzedawane, po czym następnie przyszła informacja, że jest potrzeba wybudowania w innym miejscu takiej Sali Królestwa dla poszczególnego zboru. I znów zaczęto zbierać  składki.

– Rozbijanie rodzin, wykorzystywanie finansowe. Czy są jeszcze jakieś patologie o których powinniśmy wspomnieć?

Ostatnią patologią o której warto wspomnieć to tuszowanie pedofilii i praktyka tzw. dwóch świadków. Proszę sobie wyobrazić, że jeżeli ofiara pedofilii zgłasza – dziecko lub rodzice – że doszło do nadużyć seksualnych, np. starszy zbory wykorzystał dziecko seksualnie, to starsi zboru powołują tzw. komitet sądowniczy, badają taką sprawę i jeżeli nie ma dwóch świadków – to jak mówią – powierzają taką sprawę Jehowie. I taka sprawa nie ujrzy już światła dziennego, ponieważ gdyby ujrzała światło dzienne rzutowałoby to na wizerunek tej społeczności.

Warto podkreślić, że dla Świadków Jehowy najważniejszy jest wizerunek czystej i świętej organizacji niż dobro poszczególnych osób czy ofiar. Bo kto wykorzystuje dziecko seksualnie przy dwóch świadkach?

– Czy ta praktyka pedofilii ma jakieś uzasadnienie teologiczne czy jest to jednoznaczne odczytywanie Pisma Świętego bez kontekstu kulturowego czy po prostu pedofile wykorzystują taką zmowę milczenia?

Sprawa wygląda tak, że Świadkowie Jehowy powołują się na wersety biblijne, gdzie rzeczywiście jest mowa, że oskarżenie nie powinno się przyjmować na podstawie jednego świadka tylko dwóch czy trzech. Tylko cały sęk polega na tym, że jest to wyrwane z kontekstu i nie dotyczy to akurat spraw nadużyć seksualnych, bo w innym fragmencie Biblii jest wyraźnie napisane: „Jeżeli kobieta na polu krzyczy, a dochodzi do gwałtu, to takiego winowajcę należałby osądzić.

Także ogólnie wyrwano z kontekstu fragment biblijny, który wspomniałem wcześniej tylko po to, żeby zamknąć usta osobom poszkodowanym, którym nie udziela się żadnej pomocy psychologicznej, żadnej pomocy nie udziela się rodzinom, a dba się o dobry wizerunek tej społeczności, żeby wszyscy dookoła widzieli, że jest to boża i święta organizacja. Bo Świadkowie Jehowy uważają, że są jedyną społecznością, która prowadzi do zbawienia.

– Bardzo dziękuję.

Rozmawiał Jan Bodakowski.
Not.IF


W dniach 1-2 lipca na stadionie Legii Warszawa odbył się Kongres Świadków Jehowy. Centrum Edukacji i Obywatelskich Inicjatyw Społecznych zorganizowało protest przeciw szkodliwym praktykom Towarzystwa Strażnica takim jak rozbijanie rodzin, zakaz transfuzji krwi, zniechęcanie do pobierania wyższego wykształcenia i tuszowanie pedofilii. Podczas manifestacji byli Świadkowie Jehowy opowiedzieli o swoich negatywnych przeżyciach w organizacji. Więcej na stronie: www.przerywamymilczenie.pl.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

64 komentarze

64 Komentarzy

 1. Leszek

  2 lipca 2017 at 14:56

  WYKLUCZANIE
  ze zboru osób dopuszczających sie poważnych wykroczeń takich jak: rozpusta, cudzołóstwo, homoseksualizm, chciwość, zdzierstwo, kradzież, kłamstwo, pijaństwo, rzucanie obelg, spirytyzm, morderstwo, bałwochwalstwo, odstępstwo i wywoływanie podziałów w zborze 1Ko 5:9-13; 6:9, 10; Tyt 3:10, 11; Obj 21:8 jest dbaniem o czystość zboru by cieszyć się uznaniem Boga i przysparzać chwały Jego imieniu. Często osoby takie są wcześniej upominane i jeśli nie chcą sie podporzadkować decyzji starszych Heb.13:17, 1Pi.5:1-4 są usuwane ze społeczności chrześcijańskiej Mat.18:15-20. Decyzja o wykluczeniu jest podawana do wiadomości wszystkim członkom zboru aby z taką osobą, lub odstepcą nie utrzymywać kontaktów zgodnie z poleceniem Boga z 1Kor.5:2-6,9-13. Natomiast 2Pi.2:20-22 przyrównuje takich ludzi do umytej świni, która znów się tarza w błocie. Stan duchowy takch osób może być wtedy 7 krotnie gorszy od poprzedniego Mat.12:43-45 i może się też okazać, że mają grzech przeciw Duchowi Świętemu Heb.10:26,27. Lepiej byłoby wtedy dla nich wogóle się nie narodzić. Osoby takie wkraczają na szeroką drogę zagłady Mt.7:13,14 licząc często na łatwe zbawienie łaską z której w rzeczywistości nie mogą skorzystać Obj.22:12. Po usunięciu jednak przyczyny wydalenia ze zboru i okazaniu skruchy mogą oni być ponownie przyłączeni do społeczności chrześcijańskiej o czym również cały zbór jest informowany. Trzymając się tych nakazów Świadkowie Jehowy cieszą się powszechnie dobrą opinią, ponieważ przestrzegając całej Biblii pokazują, że nie zależy Im tak na ilości wiernych na jakości, co oczywiście cieszy się uznaniem i błogosławieństwem Jehowy, który poprzez swojego Syna posługuje się jak widać taką społecznością.
  ———————————————————————————————-
  Uwaga !!! Odstępcy obecnie coraz bardziej atakują widząc, że mało mają czasu. Są to ‚skały ukryte pod wodą’ i jako byli słudzy Jehowy mają b.dużą wiedzę Biblijną. Kamuflując się produkują sfabrykowane materiały odstępcze i dostają się na strony Sług Bożych podstępnie. Dlatego należy sprawdzać podejrzane osoby i najlepiej blokować zamiast tylko usuwać ze znajomych informując ogólnie o tym braci. Natomiast w sprawie wierzeń Świadków Jehowy najlepiej informować się w źródle, czyli na jw.org.
  Ucz.Chr.: Leszek.

  • Joanna d'Arc

   2 lipca 2017 at 21:50

   Kłamstwo na kłamstwie i kłamstwem pogania= normalka u świadków (jakiegoś)Jehowy.

   • Leszek

    3 lipca 2017 at 15:55

    To ty jeszcze nie wiesz jak Bóg ma na imię? A pewnie się modlisz – święć się imię Twoje.

    • Kasia

     9 lipca 2017 at 10:23

     A ty to w chlewie się uczyłeś zwracać do kogoś przez „ty” i to jeszcze z małej litery, prostaku od świadków mafijnej organizacji z masonerią powiązanej?

 2. Leszek

  2 lipca 2017 at 15:19

  Należy więc takich ludzi jak ten wyżej unikać, gdyż Bóg (Biblia) zabrania utrzymywania z nimi kontaktów a informacji o Świadkach Jehowy nabywać w źródle – u nich ma jw.org a nie u wykluczonych lub odstępców.

 3. Art

  2 lipca 2017 at 23:21

  Jakiś idiota rozmawia tu sam ze sobą.Kto cię słucha zbuku za mamonę.Kraczesz za mamonę,ale powiedz kto ci płaci?

 4. Leszek

  3 lipca 2017 at 15:31

  Art pewnie jesteś jednym z nich, bo zamiast się cieszyć, że obnażam niegodziweców, to ty się denerwujesz !

 5. Leszek

  3 lipca 2017 at 15:38

  ŚWIADKOWIE JEHOWY
  są wyznaniem religijnym wywodzącym się współcześnie (od 1931r.) z Badaczy Pisma Świętego. Jest to nazwa biblijna Iz.43:5-10 będąca jednym z wielu znaków rozpoznawczych prawdziwych chrześcijan Dz.10:41, 15:14-17. Natomiast biblijny rodowód świadków na rzecz Boga Jehowy ciągnie się już od wiernego Abla Heb.11:4 – 12:1. Największym Świadkiem Jehowy był Jezus Obj.1:5.
  Obecnie działalność Świadków Jehowy skupia się szczególnie na powierzonym przez Chrystusa dziele głoszenia o Królestwie Bożym Mat.24:14 i pozyskiwaniu nowych uczniów Mat.28:19,20 wg wzorca pozostawionego przez J.Chrystusa w 1w. Mat.10:12-15,40, Łuk.13:24-26, 10:1. Przekonania swoje opierają wyłącznie na Biblii nie przyjmując żadnych doktryn religijnych.
  Nie wdają się też w spory i filozofie 2Tym.2:14-16, 23-26, co pomaga Im zachować porządek teokratyczny. Nie są też częścią tego świata Jn.15:18-20, 17:14-20 (nie angażują się politycznie, militarnie i ekumenicznie), choć są zbiorem ludzi z wszystkich wyznań. Są też przekonani podobnie jak pierwsi chrześcijanie, że idą wąską drogą prowadzącą do zbawienia Mat.7:13,14, 1J.5:19. Ich strona internetowa, gdzie można nawiązać kontakt i otrzymać odpowiedzi na pytania biblijne to – jw.org

 6. jacek

  3 lipca 2017 at 17:02

  To groźna sekta satanistyczna,której działalność powinna zostać zakazana,tak jak ostatnio w Rosji.

  • Mirek

   24 lipca 2017 at 10:21

   A wiesz co to satanizm? Proszę się douczyć a potem możemy porozmawiać.

 7. panda

  5 lipca 2017 at 20:59

  Ale sobie użył jehowita, swoich portali nie macie? U nas nikt tych bzdur nie czyta, po co serce psuć jakąś sektą? A ty tu miejsce na swoje ,,misje ”znalazłeś? Jedno ci powiem, nic nie rozumiesz z Pisma Świętego, tylko bezczelnie manipulujesz , jak twoi ,,starsi”

  • tarpan

   6 lipca 2017 at 10:35

   odpowiedz mi np. na to pytanie
   Wy już sobie 144 000 tych, którzy mają być pochwyceni (SAMI) wybraliście.
   A przecież mają pocheodzić z wszystkich 12 pokoleń, z których 10 obecnie jest zagubionych.
   Macie jakąś tajemną iwedzę, gdzie są Beniamici, Danici i pozostali?

   W wielu aspektach odrzucacie biblie i opieracie sie na własnych dyrdymałąch i przekrzywieniach.

 8. panda

  5 lipca 2017 at 21:02

  Ale sobie użył jehowita, swoich portali nie macie? U nas nikt tych bzdur nie czyta, po co serce psuć jakąś sektą? A ty tu miejsce na swoje ,,misje ”znalazłeś? Jedno ci powiem, nic nie rozumiesz z Pisma Świętego, tylko bezczelnie manipulujesz , jak twoi ,,starsi”….. Jaki duplikat wykryto, dwa razy stuknęłam w komentarz, bo mam słaby zasięg i nie chce isc, kto by cudze komentarze przepisywał..

 9. Terrell Lamagna

  9 lipca 2017 at 03:18

  Calgary Bus Company

 10. Regular use of coconut oil for acne this diet plan, but a closer

 11. Cam4

  15 lipca 2017 at 16:51

  Nice blog right here! Additionally your web site a lot up very fast! What web host are you the use of? Can I get your affiliate link on your host? I wish my site loaded up as quickly as yours lol

 12. Treinreizen

  17 lipca 2017 at 12:12

  Wow, amazing weblog format! How long have you ever been running a blog for? you made running a blog glance easy. The full glance of your site is fantastic, let alone the content!

 13. Marijuana clinics

  17 lipca 2017 at 22:42

  out. I like what I see so now i am following you.

 14. chung cu tecco

  18 lipca 2017 at 07:51

  There is certainly a great deal to learn about this subject. I really like all the points you made.

 15. download bokep jepang mp4

  18 lipca 2017 at 09:32

  Would you be interested by exchanging links?

 16. buy zopiclone

  18 lipca 2017 at 09:37

  Network Promoting is naturally extremely well-known since it can earn you a lot of income inside a quite short time period..

 17. The Law Office of Nicholas S. Hamm

  18 lipca 2017 at 13:13

  YouTube consists of not just comic and humorous video lessons but also it carries learning related video lessons.

 18. como mejorar las ventas en mi negocio

  18 lipca 2017 at 13:49

  The Birch of the Shadow I believe there may well be considered a number of duplicates, but an exceedingly helpful list! I have tweeted this. Several thanks for sharing!

 19. byteknight creation

  18 lipca 2017 at 14:07

  There as definately a lot to learn about this issue. I really like all the points you have made.

 20. Just Browsing While I was surfing today I noticed a excellent article about

 21. Thanks a lot for the blog article. Much obliged.

 22. Creative Writing

  18 lipca 2017 at 21:46

  You ave done a formidable task and our whole group shall be grateful to you.

 23. amazon e gift

  19 lipca 2017 at 00:15

  Microsoft Access is more than just a database application.

 24. Brawl Stars Hack

  19 lipca 2017 at 06:50

  I truly appreciate this post. Ia??a?аАа’аАТ‚аЂ ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You ave made my day! Thanks again

 25. Value Investing

  19 lipca 2017 at 09:52

  I truly appreciate this post. I have been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You ave made my day! Thx again!

 26. best crime scene cleanup in texas

  19 lipca 2017 at 14:10

  Very informative blog.Really looking forward to read more. Great.

 27. click here

  19 lipca 2017 at 14:48

  Usually I don at read article on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to try and do it! Your writing style has been amazed me. Thanks, quite nice article.

 28. learn more

  19 lipca 2017 at 16:03

  Wow, awesome weblog structure! How lengthy have you been running a blog for? you make running a blog look easy. The total glance of your website is magnificent, let alone the content!

 29. Muchos Gracias for your blog.Really looking forward to read more. Really Cool.

 30. auto insurance companies

  19 lipca 2017 at 18:52

  It’а†s really a nice and helpful piece of info. I am glad that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 31. polish baby clothes

  20 lipca 2017 at 08:24

  This website definitely has all of the information I wanted about this subject and didn at know who to ask.

 32. john deere crossover utility vehicles

  20 lipca 2017 at 11:25

  Thanks so much for the article.Really thank you! Awesome.

 33. Consultoría SEO

  20 lipca 2017 at 12:03

  Just wanna tell that this is very helpful, Thanks for taking your time to write this.

 34. Quầy kệ quảng cáo

  20 lipca 2017 at 15:54

  wow, awesome blog.Much thanks again. Really Great.

 35. sửa cửa cuốn

  20 lipca 2017 at 19:32

  You may find two to three new levels inside L. a. Weight loss and any one someone is incredibly important. Initial stage may be real melting away rrn the body. lose weight

 36. to learn more

  21 lipca 2017 at 09:13

  Very good blog post. I absolutely love this site. Thanks!

 37. Micheal Rudie

  21 lipca 2017 at 15:37

  Hey! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to look it over. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Terrific blog and terrific design.

 38. HGH

  21 lipca 2017 at 17:14

  It’а†s really a great and useful piece of info. I am satisfied that you simply shared this useful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 39. windows 7 password recovery

  21 lipca 2017 at 22:10

  Wow! Thank you! I continuously wanted to write on my website something like that. Can I include a fragment of your post to my site?

 40. tree pruning

  24 lipca 2017 at 12:06

  Thanks for the auspicious writeup. It in reality was once a

 41. Flavia Turkus

  24 lipca 2017 at 18:05

  Good and properly deserved! Enjoy the moment as well as the prize! Hugs!

 42. Worcester SEO

  25 lipca 2017 at 05:44

  This is a good tip especially to those new to the blogosphere. Simple but very accurate info Thank you for sharing this one. A must read article!

 43. Osvaldo Gaskamp

  25 lipca 2017 at 06:27

  Outstanding post, you have pointed out some fantastic points , I too conceive this s a very great website.

 44. online shopping in dubai

  25 lipca 2017 at 10:08

  Really superb information can be found on site.

 45. Ivy Olden

  25 lipca 2017 at 10:58

  Right on. It is a lot more informative and simple to comprehend. Thanks a lot such a nice guideline.

 46. Worcester SEO

  25 lipca 2017 at 12:54

  Im obliged for the blog article.Really thank you! Want more.

 47. Meghann Quaranto

  25 lipca 2017 at 14:04

  Some really great information, Gladiola I noticed this.

 48. Restorative Dentistry Glendale, AZ

  25 lipca 2017 at 15:18

  Very informative article.Really looking forward to read more. Want more.

 49. landscape lighting

  25 lipca 2017 at 15:30

  You can certainly see your expertise within the work you write. The world hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe. At all times follow your heart.

 50. how to lose weight

  25 lipca 2017 at 15:39

  Very good blog post. I definitely love this site. Stick with it!

 51. Cliff Kropidlowski

  25 lipca 2017 at 21:15

  I am impressed with this website , really I am a big fan .

 52. הדברה בהרצליה

  26 lipca 2017 at 02:20

  up to other users that they will help, so here it occurs.

 53. ביובית בכפר סבא

  26 lipca 2017 at 03:48

  pretty valuable stuff, overall I consider this is worthy of a bookmark, thanks

 54. music

  26 lipca 2017 at 06:30

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I ave joined your rss feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 55. Mobility furniture

  26 lipca 2017 at 09:55

  Thank you ever so for you article post.Much thanks again. Awesome.

 56. how to build muscle

  26 lipca 2017 at 11:34

  Just Browsing While I was browsing yesterday I saw a excellent article concerning

 57. Qualitas Autos

  26 lipca 2017 at 11:55

  This blog is without a doubt interesting as well as diverting. I have found a lot of helpful things out of this source. I ad love to come back again soon. Thanks!

 58. Neon Signs For Sale

  26 lipca 2017 at 16:15

  I simply could not leave your web site prior to suggesting that I really enjoyed the usual information a person supply in your guests? Is gonna be again steadily to investigate cross-check new posts

 59. payments

  26 lipca 2017 at 22:54

  Wow, fantastic weblog format! How long have you been blogging for? you make running a blog look easy. The entire glance of your web site is great, let alone the content material!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra