Recenzje

Dziewczyny z solidarnościowej konspiracji

Aktywizacja polityczna kobiet w środowiskach patriotycznych jest bardzo ważna. Nie dosyć, że kobiety stanowią połowę populacji, to i z pokolenia na pokolenie są lepiej wykształcone od mężczyzn (dziś większość studentów stanowią kobiety). Dysponują więc Polki olbrzymim kapitałem społecznym, który powinien być wykorzystany dla dobra naszej ojczyzny. Zapewne w przekonaniu kobiet do aktywności politycznej w środowiskach patriotycznych może pomóc przykład kobiet zaangażowanych w działalność opozycyjną w czasach PRL opisany w wydanej przez wydawnictwo Fronda pracy 360 stronicowej „Dziewczyny z konspiracji” autorstwa Agnieszki Lewandowskiej-Kąkol.

 

Jedną z opisanych bohaterek opozycji antykomunistycznej jest do dziś działająca w środowiskach patriotycznych Jadwiga Chmielowska. Jej a matka była w czasie wojny żołnierzem Armii Krajowej i nauczycielką na tajnych kompletach, a ojciec w czasie wojny walczył w oddziałach partyzanckich. W 1976 na studiach na Politechnice Gliwickiej Jadwiga Chmielowska protestowała przeciwko prześladowaniu robotników w Radomiu. W 1980 rozpoczęła działalność w NSZZ Solidarność i kolportaż nielegalnych publikacji, w tym czasie prawdopodobnie bezpieka usiłowała jej w czasie podróży pociągiem wstrzyknąć nieznaną substancje. Wówczas pracowała w Instytucie Systemów Sterowania w Katowicach jako projektantka oprogramowania. Przekonana o zagrożeniu ze strony komunistów przed stanem wojennym przygotowywała się do konspiracyjnej działalności.

Ostrzeżona o możliwości aresztowania, ucięła zatrzymania w stanie wojennym i pozostała w konspiracji (non stop zmieniała miejsce ukrycia dzięki pomocy tysięcy ludzi zaangażowanych w solidarnościową konspiracje). W konspiracji stworzyła siatkę współpracowników, zaczęła wydawać nielegalne czasopismo. O 1985 roku kierowała śląską „Solidarnością Walczącą”. W działalności niezwykle było dla niej ważne zachowanie zasad konspiracji.

W 1987 działała w ramach Autonomicznego Wydziału Wschodniego. Którego celem było promowanie wśród Rosjan, Białorusinów, i Ukraińców, antykomunizmu. W 1989 roku przeprowadzała szkolenia z zasad konspiracji dla młodzieży.

Pomimo, że działalności w opozycji nie zaliczono jej do stażu pracy, dalej działa w organizacjach społecznych (np. Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich) i politycznych. W III RP kontynuowała edukacje i pracowała w mediach. Jest absolwentką Wydziału Automatyki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, Studium Społeczno-Pastoralnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej, Akademii Polonijnej w Częstochowie.

Jan Bodakowski

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

2 Komentarzy

  1. Clyde Veley

    9 lipca 2017 at 03:20

    Press Release Submission

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra