Dziewczyny z solidarnościowej konspiracji

Aktywizacja polityczna kobiet w środowiskach patriotycznych jest bardzo ważna. Nie dosyć, że kobiety stanowią połowę populacji, to i z pokolenia na pokolenie są lepiej wykształcone od mężczyzn (dziś większość studentów stanowią kobiety). Dysponują więc Polki olbrzymim kapitałem społecznym, który powinien być wykorzystany dla dobra naszej ojczyzny. Zapewne w przekonaniu kobiet do aktywności politycznej w środowiskach patriotycznych może pomóc przykład kobiet zaangażowanych w działalność opozycyjną w czasach PRL opisany w wydanej przez wydawnictwo Fronda pracy 360 stronicowej „Dziewczyny z konspiracji” autorstwa Agnieszki Lewandowskiej-Kąkol.

 

Jedną z opisanych bohaterek opozycji antykomunistycznej jest do dziś działająca w środowiskach patriotycznych Jadwiga Chmielowska. Jej a matka była w czasie wojny żołnierzem Armii Krajowej i nauczycielką na tajnych kompletach, a ojciec w czasie wojny walczył w oddziałach partyzanckich. W 1976 na studiach na Politechnice Gliwickiej Jadwiga Chmielowska protestowała przeciwko prześladowaniu robotników w Radomiu. W 1980 rozpoczęła działalność w NSZZ Solidarność i kolportaż nielegalnych publikacji, w tym czasie prawdopodobnie bezpieka usiłowała jej w czasie podróży pociągiem wstrzyknąć nieznaną substancje. Wówczas pracowała w Instytucie Systemów Sterowania w Katowicach jako projektantka oprogramowania. Przekonana o zagrożeniu ze strony komunistów przed stanem wojennym przygotowywała się do konspiracyjnej działalności.

Ostrzeżona o możliwości aresztowania, ucięła zatrzymania w stanie wojennym i pozostała w konspiracji (non stop zmieniała miejsce ukrycia dzięki pomocy tysięcy ludzi zaangażowanych w solidarnościową konspiracje). W konspiracji stworzyła siatkę współpracowników, zaczęła wydawać nielegalne czasopismo. O 1985 roku kierowała śląską „Solidarnością Walczącą”. W działalności niezwykle było dla niej ważne zachowanie zasad konspiracji.

W 1987 działała w ramach Autonomicznego Wydziału Wschodniego. Którego celem było promowanie wśród Rosjan, Białorusinów, i Ukraińców, antykomunizmu. W 1989 roku przeprowadzała szkolenia z zasad konspiracji dla młodzieży.

Pomimo, że działalności w opozycji nie zaliczono jej do stażu pracy, dalej działa w organizacjach społecznych (np. Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich) i politycznych. W III RP kontynuowała edukacje i pracowała w mediach. Jest absolwentką Wydziału Automatyki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, Studium Społeczno-Pastoralnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej, Akademii Polonijnej w Częstochowie.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

162 komentarze

162 Komentarzy

  1. home security systems diy wired

    14 listopada 2017 at 03:45

    To preserve family from deterioration?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra