Kultura i historia

Męczennik Różańca Świętego

4 lipca w Kościele katolickim obchodzone jest wspomnienie błogosławionego ks. Józefa Kowalskiego – więźnia obozu w Oświęcimiu zamordowanego przez Niemców, pierwszego polskiego salezjanina wyniesionego na ołtarze.

Józef Kowalski przyszedł na świat 13 marca 1911 r. w Siedliskach na Podkarpaciu w pobożnej rodzinie chłopskiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej w 1922 r. rozpoczął naukę w Zakładzie Salezjańskim im. św. Jana Bosco w Oświęcimiu. Wstąpił do Towarzystwa Niepokalanej oraz Towarzystwa Misyjnego, którego w niedługim czasie został przewodniczącym.

W 1927 r. wstąpił do Zgromadzenia Salezjańskiego, rozpoczynając pierwszy etap formacji zakonnej w nowicjacie w Czerwińsku. Rok później złożył pierwsze śluby zakonne.

W latach 1928-31 ukończył w Krakowie gimnazjum klasyczne oraz dwuletnie studium filozoficzne, po którym odbył trzyletnią praktykę pedagogiczną w czerwińskim nowicjacie oraz w Salezjańskiej Szkole Organistowskiej w Przemyślu.

W 1934 r. rozpoczął w Krakowie studia teologiczne, które zakończył cztery lata później przyjęciem święceń kapłańskich. Następnie podjął pracę jako sekretarz inspektora salezjańskiego ks. Adama Cieślara. Prowadził także działalność katechizacyjną i wychowawczą wśród dzieci i młodzieży przebywającej w pogotowiu opiekuńczym.

Wybuch II wojny światowej zastał go jako duszpasterza w parafii św. Stanisława Kostki na krakowskich Dębnikach. W maju 1941 r. został wraz z pozostałymi salezjanami aresztowany przez gestapo i przewieziony do więzienia na ul. Montelupich. Miesiąc później trafił wraz z transportem do obozu koncentracyjnego w Auschwitz.

Mimo nieludzkich warunków panujących w obozie rozgrzeszał konających, dodawał otuchy zrezygnowanym i pocieszał załamanych. W tajemnicy przed obozowymi władzami odprawiał msze św., przewodniczył modlitwom i udzielał sakramentów.

Pod koniec maja 1942 r. za odmowę podeptania różańca został przydzielony do karnej kompanii. Zginął 4 lipca 1942 r., skatowany i utopiony w beczce z fekaliami. Przez współwięźniów został nazwany „Męczennikiem Różańca Świętego”.

W 1999 r. ks. Józef Kowalski został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w grupie 108 polskich męczenników. Ojciec Święty znał księdza Kowalskiego osobiście z czasów, gdy mieszkał na terenie salezjańskiej parafii św. Stanisława Kostki na Dębnikach w Krakowie.

Źródło: salezjanie.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

19 komentarzy

19 Komentarzy

 1. Pingback: Berak Berdarah Bercampur Lendir

 2. Pingback: Obat Wasir Ambeien Herbal di Kulon Progo

 3. Pingback: Obat Wasir Ambeien Herbal di Indramayu

 4. Pingback: beli obat kutil kelamin diLampung ampuh

 5. Pingback: Obat Wasir Ambeien Herbal di Buleleng

 6. Pingback: Obat Wasir Ambeien Herbal di Bolaang Mongondow Utara

 7. Pingback: Obat Membunuh Virus Hpv

 8. Pingback: Obat Herbal Penghilang Kutil Kelamin

 9. Pingback: kutil di dubur

 10. Pingback: obat kutil kelamin yg ampuh

 11. Pingback: Penularan Kutil Kemaluan

 12. Jamel Ransick

  1 grudnia 2017 at 17:58

  C’est ce qu’est un contenu de valeur! 🙂

 13. impresa di pulizie Monza

  5 grudnia 2017 at 10:16

  Detta ar vad som ar ett vardeinnehall! 🙂

 14. Home Improvement

  9 grudnia 2017 at 14:53

  But a smiling visitant here to share the love (:, btw great pattern .

 15. Pingback: Raja Obat Herbal Kutil kelamin Di Indonesia

 16. Pingback: Obat Kutil Yang Bisa Dibeli Di Apotik

 17. Pingback: Harga Obat Kutil Di Kelamin

 18. Pingback: Obat Kutil Di Kelamin

 19. Pingback: obat kutil kelamin herbal

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra