Z kraju

Umorzono kolejne śledztwo IPN ws zbrodni UPA na tysiącu Polaków

Prokuratura IPN we Wrocławiu umorzyła śledztwo dotyczące zbrodni ludobójstwa popełnionej przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w latach 1939 –45 wskutek którego zabito ponad 1000 osób. Śledczy jako powód umorzenia podali – niewykrycie sprawców. To już trzecie śledztwo ws. zbrodni UPA umorzone w tym roku.

 

W komunikacie  Instytut Pamięci Narodowej – Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu zawiadomiła wszystkich pokrzywdzonych, że prokurator 23 czerwca 2017 r. umorzył śledztwo S.7/02/Zi w sprawie dopuszczenia się przez nacjonalistów ukraińskich w okresie od września 1939 roku do grudnia 1945 roku na terenie powiatów: Tarnopol i Trembowla, woj. tarnopolskie zbrodni ludobójstwa na osobach narodowości polskiej w celu wyniszczenia polskiej grupy narodoweję. W wyniku tej zbrodni pozbawiono życia nie mniej niż 1002 osoby, usiłowano dokonać zabójstwa nie mniej niż 53 osób oraz spowodowano ciężki uszczerbek na zdrowiu 8 osób, skutkujący śmiercią 7 osób. Umorzenia śledztwa dokonano „wobec niewykrycia sprawców przestępstwa”.

 

Prokuratura IPN zaznacza, iż  pokrzywdzonym wskutek tych zbrodni przysługuje prawo przejrzenia akt i złożenia zażalenia na powyższe postanowienie prokuratury IPN do Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Zażalenie można wnieść za pośrednictwem prokuratora, który wydał postanowienie o umorzeniu. Termin do wniesienia zażalenia wynosi 7 dni od daty ukazania się postanowienia w środkach masowego przekazu. Zażalenie wniesione po upływie tego terminu jest bezskuteczne.

 

Przypomnijmy, że pod koniec stycznia br. Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu umorzyła dwa śledztwa w sprawie zbrodni ukraińskich nacjonalistów, dokonanych na osobach narodowości polskiej na terenie powiatów Tarnopol i Trembowla (woj. tarnopolskie) w latach 1939–1945.

 

Pierwsze z śledztw umorzonych przez Oddziałową Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu prowadzone było w sprawie dopuszczenia się przez nacjonalistów ukraińskich w okresie od września 1939 roku do kwietnia 1946 roku na terenie powiatów Czortków i Kopyczyńce (dawne woj. tarnopolskie) zbrodni ludobójstwa na osobach narodowości polskiej. Zbrodniarze spod znaku UPA zabili około tysiąca Polaków.

 

Zgromadzony przez śledczych materiał dowodowy prowadzi do wniosku, że akcje nacjonalistów ukraińskich wobec osób narodowości polskiej miały charakter odgórnie zaplanowanych zbrodni. Polacz pozbawiani byli życia w sposób nadzwyczaj okrutny. Przykładem takich zachowań może być dokonane zimą 1944 r. zabójstwo poprzez uduszenie pętlami z powrozów 29 mieszkańców wsi Połowce, w tym małoletnich dzieci i kobiet w ciąży.

 

Drugie z umorzonych śledztw toczyło się w sprawie zbrodni ludobójstwa dokonanego w okresie od września 1939 do jesieni 1946 roku na terenie powiatów samborskiego i drohobyckiego, (dawne woj. lwowskie). Nacjonaliści ukraińscy zamordowali tam z zimną krwią  około 270 Polaków. Prokuratorzy ustalili, iż zbrodni dokonano „w celu wyniszczenia w całości polskiej grupy narodowej”.

 

Źródło – ipn.gov.pl

Adam Białous

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

6 komentarzy

6 Komentarzy

 1. wolna-polska.pl

  4 lipca 2017 at 18:47

  Kiedy Lwów spływał krwią. Były szef SBU gloryfikuje Szuchwycza. Polska dostarczy sprzęt ukraińskim zakładom zbrojeniowym. Głosaowaliście na PiS to teraz tak macie!!!

 2. stan

  4 lipca 2017 at 19:40

  (I)nstytut (P)oniewierania (N)arodem. Bez złudzeń!

 3. Ania

  4 lipca 2017 at 23:57

  A na kogo mieliśmy głosować ? Na PO?A może na Mniejszość Niemiecką.PIS to mniejsze zło niż POJak Polacy dojdą do władzy to wiadomo że volksdojcze na Polaków już nie zagłosują

  • JARO

   5 lipca 2017 at 07:14

   Ania nie rozśmieszaj mnie; nie czytała Pani całej listy dostępnej do głosowania czy co? nie było z czego wybrać? przypomnę, że jednemu ugrupowaniu brakło parę głosów do wejścia do Sejmu; gdyby weszli do Sejmu to dowiedziałaby się Pani o rzeczach, które są skrzętnie ukrywane przed Polakami; namiastka tych co myślą podobnie weszła z Kukiz’15, ale jakoś tak rzadko są pokazywani; gdyby była to oddzielna grupa, to pewnie inaczej by to wyglądało;

 4. Aubrey Pedersen

  9 lipca 2017 at 03:11

  Bitcoin casino

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra