Bez kategorii

IPN wnioskuje do USA o areszt i ekstradycję ukraińskiego zbrodniarza

Prokuratura Krajowa skierowała do kierownika Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Waszyngtonie wniosek Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Lublinie o tymczasowe aresztowanie i ekstradycję obywatela USA Michaela K. Tego rodzaju pomoc prawną przewiduje polsko-amerykańska umowa o ekstradycji.

 

W marcu br. Główna Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu IPN zapowiedziała, że wystąpi o ekstradycję Michaela K. W ramach przygotowywanego wniosku Prokuratura Krajowa poprosiła amerykański Departament Sprawiedliwości o przeprowadzenie badań lekarskich. Ich celem było „ustalenie stanu zdrowia podejrzanego i stwierdzenie możliwości jego udziału w toczącym się w Polsce postępowaniu karnym”. Stan zdrowia Michaela K. jest na tyle dobry by mógł on stanąć przed polskim sądem.  Międzynarodowa organizacja żydowska Centrum Szymona Wiesenthala poparła starania polskich władz o postawienie przed sądem Mychajło Kakrocia.

 

13 marca 2017 r. prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Lublinie w ramach prowadzonego śledztwa skierował do Sądu Rejonowego Lublin–Zachód – III Wydziału Karnego wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec Michaela (ukr. Mychajło) K. Wówczas też zapowiedział wydanie wniosku o jego ekstradycję z USA. 98-letni Michael K., Ukrainiec, jest podejrzany o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości, stanowiącej jednocześnie zbrodnię wojenną.

 

Mychajło K. był współzałożycielem i dowódcą kompanii Ukraińskiego Legionu Samoobrony, kolaboranckiej formacji III Rzeszy złożonej z ukraińskich ochotników. Jego oddział przeprowadził 23 lipca 1944 r. pacyfikację wsi Chłaniów na Lubelszczyźnie w odwecie za zabicie przez polskich partyzantów niemieckiego oficera łącznikowego. W jej wyniku zginęło 44 mieszkańców Chłaniowa oraz sąsiedniego Władysławina, w tym również dzieci. Później jednostka Mychajło Kakrocia  brała udział m.in. w pacyfikacji Czerniakowa w czasie Powstania Warszawskiego, a następnie weszła w skład znanej ukraińskiej formacji kolaboranckiej, dywizji Waffen-SS „Galizien”.

 

Według dostępnych informacji, Michaiło K. otrzymał amerykańską wizę i wyjechał do USA w 1949 r., okłamując Amerykanów, że przez całą wojnę nie służył w wojsku. Zamieszkał w ukraińskiej dzielnicy Minneapolis, gdzie pracował jako stolarz i aktywnie działał w lokalnych organizacjach zrzeszających Ukraińców. Otrzymał też amerykańskie obywatelstwo.

 

Źródło – ipn.gov, AB

 

Adam Białous

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

6 komentarzy

6 Komentarzy

 1. wolna-polska.pl

  4 lipca 2017 at 22:19

  Żydowska opozycja na Ukrainie. Zdjecia mówiace wiecej niż tysiąc słów.

 2. SS-20

  4 lipca 2017 at 22:21

  same chazary,koledzy kaczynskiego „zydłaki”

 3. Slawomir Tomasz Roch

  5 lipca 2017 at 12:03

  Brac tego zbrodniarza za dupe i sadzic i jeszcze do ciupy! Ludzie czy Wy wiecie, co dzialo sie na Czerniakowie w Powstaniu Warszawskim?! To bylo pieklo! Czytalem wspomnienia, ze ukrainscy zbrodniarze byli gorsi niz Niemcy. Polskie sanitariuszki modlily sie o smierc od kuli! Ukrainski Legion Samoobrony to najwieksze badziewie! Brac ostro zbrodniarza za dupe!

 4. Kresowaik

  5 lipca 2017 at 20:59

  To ukraińskie ścierwo choćby w pampersach należy przywlec przed polski sąd i osądzić,żeby jego wnuki wiedziały że dziadziuś był plugawym ścierwem a nie „herojem”

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra