Z kraju

71 rocznica pogromu kieleckiego dokonanego przez komunistów, o który dziś bezpodstawnie oskarżani są Polacy

Siedemdziesiąt jeden lat temu, 4 lipca 1946 w Kielcach z polecenia Rosji sowieckiej okupującej po II wojnie światowej ziemie polskie został zainscenizowany w Kielcach pogrom Żydów. Miał on na celu usprawiedliwiać okupacje Polski przez komunistów. Temu wydarzeniom, które do dziś jest wykorzystywane do szkalowania Polski i Polaków, poświęcona była wydana przed laty książka Krzysztofa Kąkolewskiego „Umarły cmentarz”.

Zdaniem Krzysztofa Kąkolewskiego za pogrom odpowiadał Wydział IV NKWD tak zwana Jewsekcja czyli wydział żydowski. Pogromem, który miał miejsce w Kielcach na ulicy Planty 4 lipca 1946 kierował Michał Aleksandrowicz Diomin. Ze strony polskojęzycznych kolaborantów sowietów za pogrom odpowiadał generał Korczyński.

Kieleccy Żydzi mieszkali w kamienicy na ulicy Planty 7. W jednej klatce mieszkali Żydzi syjoniści, którzy mieli emigrować do Palestyny, a w drugiej klatce Żydzi z UB i PPR. Pogrom dotyczył tylko Żydów syjonistów, Żydom komunistom nic się nie stało.

Rzekomą ofiarą Żydów miał być Henio Błaszczyk, według Kąkolewskiego syn konfident UB infiltrującego NSZ. Henio, wyuczony przez UB roli ofiary, zeznał milicjantom, że był wraz z innymi polskimi dziećmi więziony w piwnicy kamienicy na ulicy Planty 7 – w rzeczywistości kamienica nie miała piwnicy. Henio zeznał także, że Żydzi zamordowali jedenaścioro dzieci i wytoczyli z nich krew. Z komisariatu MO wyszła grupa złożona z: milicjantów umundurowanych i po cywilnemu, rzekomej ofiary, jej rodziny i sąsiadów. Grupa idąc zachęcała mijanych ludzi by się do niej przyłączali – było to niezwykłe, bo w tamtych czasach wszelkie zgromadzenia były surowo zakazane.

Po wejściu do klatki schodowej syjonistów, zginąć miało dwóch milicjantów. Po wyniesieniu zabitych przybyły kolejne jednostki wojska i KBW, Polacy i Rosjanie, w mundurach i po cywilnemu, bojówka ORMO PPR z fabryki Stowarzyszenia Huty Ludwików. Rozpoczęła się wymiana ognia między syjonistami a tłumem funkcjonariuszy. Komuniści liczyli na możliwości rabunku, zdzierali ubrania nawet z żydowskich trupów.

Z terenu walk uciekali cywile by nie zostać postrzelonym. Rejon pogromu był otoczony przez wojsko uzbrojone w ciężkie karabiny maszynowe, postronni nie byli dopuszczeni w rejon walk. Wojsko nie dopuściło by zgodnie z prawem komendę nad nim przejął prokurator Jan Wrzeszcz. Po pogromie prokurator Wrzeszcz sprzeciwił się obwinianiu narodu polskiego za pogrom kielecki, za co był prześladowany przez prasę komunistyczną, został też aresztowany i zamknięty w jednej celi z gruźlikiem w ostatnim stadium choroby by się zaraził zabójczą chorobą.

Do klatki zamieszkałej przez syjonistów, omijając klatkę zamieszkałą przez żydokomunę, weszli funkcjonariusze wojska, Korpusu Bezpieczeństwa Publicznego i Urzędu Bezpieczeństwa. W klatce syjonistów komuniści rozpoczęli brutalną pacyfikacje syjonistów. Syjoniści byli wyprowadzani z budynku i oddawani w ręce bojówki Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej złożonej z członków Polskiej Partii Robotniczej. W ataku na syjonistów brali też udział: agenci Smiersza Polacy i Rosjanie, bandy pozorowane udające z rozkazu UB odziały podziemia antykomunistycznego i zajmujące się terrorem kryminalnym, kryminaliści, którym za udział w pogromie obiecano zwolnienie z więzień.

Funkcjonariusze Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i Informacji Wojskowej przybyli z poza miasta wmieszali się po cywilnemu i w mundurach w tłum, i wznosili antysemickie okrzyki. Kilku funkcjonariuszy odgrywało role kobiece. Komuniści, którzy chcieli obarczyć odpowiedzialnością za pogrom andersowców, księży i harcerzy, głosili, że generał Anders wydał wyrok śmierci na wszystkich Żydów w Polsce. W tłumie gapiów w czasie pogromu kilku bezpieczniaków nosiło mundury II korpusu generała Andersa. Z tłumu gapiów bezpieka wyłapywała potencjalnych przyszłych oskarżonych.

W pogromie wzięło udział 400 wojskowych, bezpieczniaków i milicjantów, oraz około 30 członków PPR. Ilość ofiar szacuje się od 5 do 72. Nie wiadomo gdzie pochowano ofiary, nie wiadomo w jakich godzinach dokładnie trwał pogrom.

Oskarżeni o udział w pogromie niewinni Polacy byli torturowani podczas przesłuchań. UB wymuszało zeznania. Zeznania świadków były sprzeczne, adwokatom uniemożliwiono obronę oskarżonych. Niewonnie oskarżonych po pokazowym procesie komuniści zamordowali.

Kuria kielecka przekazała do USA raport o tych wydarzeniach, raport ten przez władze USA został utajniony. Raport kurii stwierdzał, że pogrom był dziełem komunistów. W sześć lat po pogromie komuniści zemścili się na inicjatorze raportu biskupie Kaczmarku wytaczając mu proces w 1953 roku.

W PRL komuniści zacierali ślady swojej zbrodni. W latach siedemdziesiątych w Kielcach zlikwidowano żydowski cmentarz. Od lat osiemdziesiątych komuniści ponownie rozpętali akcje pomawiania Polaków o odpowiedzialność za pogrom. By ostatecznie zatrzeć ślady swoich zbrodni komuniści spalili 30 sierpnia 1988 archiwum SB w Kielcach.

Przypominając o pogromie kieleckim warto wspomnieć, że awangardą, żywiołem na którym Rosja sowiecka oparła swoją okupacje ziem polskich po II wojnie światowej byli Żydzi. Rosji sowieckiej zależało na tym by odium za zbrodnie komunistyczne dokonane na Polakach spadało na Żydów, by administrujący ziemiami polskimi w imieniu Rosji sowieckiej Żydzi nie czuli solidarności z uciśnionym i krzywdzonym przez Rosjan narodem. Żydzi wywiązywali się z tego zadania znakomicie i byli niezwykle lojalni wobec Rosji sowieckiej.

Rosja sowiecka by uzasadnić kupowanie po II wojnie światowej krajów Europy środkowej i wschodniej dokonała serii pogromów na Żydach. Pogromami tymi kierowali i je realizowali Żydzi lojalni wobec Rosji sowieckiej. Pogromy takie przez agenturę sowiecką na zachodzie przedstawiane były jako dzieła zniewolonych narodów. Rzekomy antysemityzm narodów zniewolonych przez Rosjan miał być uzasadnieniem dla ich okupacji przez reżim sowiecki.

Dodatkowo Rosja sowiecka pogromami skłaniała Żydów do emigracji do Palestyny i tworzenia Izraela kraju sojuszniczego dla ZSRR. Sowieci chcieli komunistycznego Izraela już w latach dwudziestych kiedy do Palestyny wysłali Różańskiego (późniejszego jednego z szefów bezpieki- JB) by ten przenikną do anty brytyjskiej i anty arabskiej Hagany.

Pogrom kielecki zorganizowany był też by odwrócić uwagę zachodu od: sfałszowanego przez komunistów referendum, przesłuchań w Norymberdze dotyczących Katynia (przesłuchania te odbywały się tego samego dnia co pogrom kielecki), uzasadnić antysemityzmem okupacje Polski przez ZSRR.

Jednym z takich sowieckich pogromów był pogrom z 11 sierpnia 1945 przeprowadzony przez sowietów w Krakowie. Nie został on jednak zauważony przez zachodnie media, których uwagę przykula eksplozja bomby atomowej. Pogrom ten rozpoczął się rozpowszechnianiem przez sowieckich agentów plotki, że Żydzi zabijają polskie dzieci w synagodze a ich krew oddają Armii Czerwonej. W Krakowie do Żydów strzelali wojskowi i milicjanci. Trzynastoletni przekupiony chłopiec głosił, że Żydzi chcieli go zabić, plotka miała wywołać zamieszki podczas których milicjanci mieli podrzucić do synagogi materiały wybuchowe. Podczas pogromu wojskowi aresztowali Żydów pod zarzutem mordowania polskich dzieci, wojskowi świadczyli, że byli naocznymi świadkami zbrodni. Podczas krakowskiego pogromu zginęła jedna żydówka. W Małopolsce, Zagłębiu Dąbrowskim i Śląsku sowieci rozpowszechniali plotki, że Żydzi przetaczają sobie krew polskich dzieci by odżywić się po wojnie.

Sowieci urządzali na początku lata 1946 roku pogromy na Słowacji i Węgrzech (sprawcy pogromów pozostali bezkarni). Podczas pogromów sowieccy agenci rozpowszechniali plotki że Żydzi mordują dzieci.

W 1956 roku sowieci planowali antyżydowski pogrom w Warszawie bo puławianie (Żydzi) domagali się odejścia Rokossowskiego (sowieckiego marszałka ludowego wojska polskiego), niedopuszczenia do interwencji Armii Czerwonej, i żądali powrotu Gomółki do władzy. Marzec 1968 i pogrom kielecki przygotowywali ci sami ludzie (zachód uważał, że władze w „Polsce” ludowej sprawują Polacy więc Polaków oskarżał o odpowiedzialność za pogrom kielecki i marzec 1968).

Oskarżeni o udział w pogromie Polacy byli torturowani podczas przesłuchań. Funkcjonariusze bezpieki wymuszało takie zeznania jakie były potrzebne komunistom do wystawienia farsy jaką był proces. Komunistyczni oprawcy zmuszali Polaków do siadania nago na odwróconym stołku tak by noga od stołka wbijała się w odbyt albo pochwę. Dziewięciu oskarżonych skazano na kare śmierci za udział w pogromie, ostatecznie zabito 14 osób. Wszyscy skazani w czasie procesu nie mieli nic wspólnego z pogromem, byli za to sprzedawcami i rzemieślnikami czyli wrogą dla komunistów klasą społeczną. Świadkami oskarżenia byli agenci gestapo a po wojnie UB.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

317 komentarzy

317 Komentarzy

 1. stan

  4 lipca 2017 at 22:24

  Obecny okupant Polski również stoi po stronie oskarżycieli.
  A Żydzi, jako nieprzyjaciele rodzaju ludzkiego, już tak mają.

 2. gazetawarszawska.com

  4 lipca 2017 at 22:25

  Kielce:Terroryści żydowscy pod ochroną policji polskiej w Kielcach. Duda: mowa nienawiści wobec Polski i Polaków.

 3. z-k

  4 lipca 2017 at 22:34

  Jacy komuniści? To sami swoi z NKWD i UB pokazało grupie kibucników wyznaczonych do wyjazdu (to owi syjoniści) skąd im wyrastają nogi gdy ci oświadczyli, że mają dosyć wojny i z Arabami walczyć nie zamierzają a na jałowej palestyńskiej ziemi też zapieprzać nie będą

 4. Robert B.

  4 lipca 2017 at 23:29

  Znowu tłumaczenie się przed żydostwem. Oni tylko na to czekają. Ja nie słyszałem, żeby żydostwo się tłumaczyło za Trockiego, Berię, Kaganowicza, Jagodę, Morela, Frenkela. Ktoś słyszał?

  • ss-20

   5 lipca 2017 at 10:47

   I,za Kaczyńskiego, kolege żydłaków z dupainy.

 5. Prawda Boli

  5 lipca 2017 at 05:52

  Co za brednie. Cele „pogromu” były dwa:
  1. „Zachęcenie” Żydów z Europy do wyjazdu do Izraela bo wcale nie mieli ochoty emigrować na pustynię
  2. Zmiana rządów wewnątrz Partii.

  PS. Jak komuch to już nie Polak ale Żyd nadal? Czysty antysemityzm.

  • Janina

   6 lipca 2017 at 14:08

   Nareszcie prawda wyjdzie na światło dzienne. Pogrom został zorganizowany na polecenie żydów, a cel był taki jak piszesz w pkt. 1

 6. tinyurl.com

  27 sierpnia 2017 at 23:45

  Hi, I read your blog on a regular basis. Your humoristic style is
  awesome, keep up the good work!

 7. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 17:02

  I’ll right away snatch your rss as I can’t to find your email subscription hyperlink or
  newsletter service. Do you’ve any? Please allow me recognize so that I
  could subscribe. Thanks.

 8. Vanita

  7 września 2017 at 04:04

  Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.

  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!

  Thank you

 9. Lelio Vieira Carneiro Junior

  9 września 2017 at 01:12

  You are so interesting! I don’t suppose I’ve read through
  anything like that before. So nice to find someone
  with a few unique thoughts on this subject.
  Really.. thank you for starting this up. This web site is one thing that’s needed on the web, someone with some originality!

 10. real estate loans

  9 września 2017 at 05:31

  I every time used to read article in news papers but
  now as I am a user of internet therefore from now I am using net for articles or reviews,
  thanks to web.

 11. Ted

  9 września 2017 at 17:31

  Great blog! Do you have any recommendations for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost
  on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a
  paid option? There are so many options out there that I’m completely confused ..
  Any recommendations? Kudos!

 12. padidpardaz.ir

  10 września 2017 at 13:41

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like
  you wrote the book in it or something. I think that
  you could do with some pics to drive the message home a bit,
  but other than that, this is wonderful blog. An excellent read.
  I’ll certainly be back.

 13. hot penny stocks

  10 września 2017 at 13:46

  Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine.
  Please let me know where you got your theme. Thanks

 14. Lillian

  10 września 2017 at 16:08

  Thanks for sharing your thoughts on rental property. Regards

 15. real estate deal

  11 września 2017 at 22:32

  Why visitors still use to read news papers when in this technological globe the whole thing is existing on web?

 16. pagebin.com

  12 września 2017 at 00:35

  This post will help the internet visitors for building up new website or even a blog from start to end.

 17. start up programs

  12 września 2017 at 07:45

  What’s up, this weekend is pleasant in support of me,
  as this moment i am reading this enormous informative article here at my home.

 18. music mp3

  12 września 2017 at 14:28

  This is a really good tip particularly to those fresh to the blogosphere.
  Short but very accurate information… Thanks for sharing this one.
  A must read article!

 19. right car loan

  12 września 2017 at 16:32

  Very quickly this site will be famous amid all blog people, due to
  it’s fastidious content

 20. real estate loans

  13 września 2017 at 02:40

  Excellent site you have here but I was curious about if you knew
  of any user discussion forums that cover the
  same topics talked about in this article?
  I’d really like to be a part of group where I can get advice from other experienced
  people that share the same interest. If you have any suggestions, please
  let me know. Many thanks!

 21. Chas

  13 września 2017 at 02:43

  Hi there, I log on to your blogs on a regular basis.
  Your writing style is witty, keep doing what you’re doing!

 22. Caitlin

  15 września 2017 at 08:59

  Oh my goodness! Incredible article dude! Thank
  you, However I am having problems with your RSS.

  I don’t know the reason why I can’t join it.
  Is there anybody having similar RSS issues? Anybody who knows the answer can you kindly respond?
  Thanks!!

 23. london travel

  15 września 2017 at 15:29

  If you desire to take a great deal from this post then you have to apply such strategies to your won web site.

 24. london travel

  16 września 2017 at 04:55

  I am truly pleased to glance at this blog posts which includes tons of valuable information, thanks for
  providing these information.

 25. Bryon

  16 września 2017 at 05:13

  Magnificent beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your
  website, how can i subscribe for a blog web site? The account helped me a appropriate deal.
  I were tiny bit familiar of this your broadcast offered brilliant clear concept

 26. jooog.com

  16 września 2017 at 17:04

  No matter if some one searches for his required thing, so
  he/she needs to be available that in detail,
  therefore that thing is maintained over here.

 27. http://www.mulliganfurnitureworks.com

  17 września 2017 at 10:55

  Its like you learn my mind! You seem to grasp a lot approximately this, like you wrote
  the e book in it or something. I believe that you can do
  with a few percent to pressure the message house a bit,
  however other than that, that is wonderful blog.
  A fantastic read. I’ll definitely be back.

 28. foro.todoyunpocomas.com

  18 września 2017 at 14:42

  My brother recommended I might like this blog.
  He was entirely right. This post truly made my day. You can not imagine just how
  much time I had spent for this information! Thanks!

 29. Jamey

  19 września 2017 at 14:15

  Sure!

 30. Hai

  19 września 2017 at 20:05

  I have read so many posts on the topic of the blogger lovers except this post is actually a
  nice post, keep it up.

 31. Alta

  20 września 2017 at 15:06

  Very energetic blog, I liked that bit. Will there be a part 2?

 32. heart muscle

  20 września 2017 at 21:08

  Great blog here! Also your site loads up very fast!
  What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my web site loaded up as fast as yours
  lol

 33. tourism offers

  20 września 2017 at 23:31

  That is a very good tip particularly to those new to the blogosphere.
  Short but very precise info… Thank you for sharing this
  one. A must read post!

 34. royal dublin golf

  21 września 2017 at 05:02

  Wow, this article is nice, my sister is analyzing these kinds of things, therefore I am going to convey her.

 35. Don

  21 września 2017 at 16:30

  I was wondering if you ever considered changing the layout
  of your blog? Its very well written; I love what youve got to say.

  But maybe you could a little more in the way of content
  so people could connect with it better. Youve got an awful
  lot of text for only having one or two images.
  Maybe you could space it out better?

 36. bbs.klyk.cn

  21 września 2017 at 18:48

  Hey there! Quick question that’s completely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My web site looks weird when viewing from
  my iphone4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to fix this problem.
  If you have any recommendations, please share. With thanks!

 37. buy arsenal soccer

  21 września 2017 at 20:25

  Yes! Finally someone writes about arsenal soccer jerseys.

 38. simplemachines.tylerstauss.com

  22 września 2017 at 04:19

  If you are going for finest contents like myself,
  simply pay a quick visit this site every day since it gives quality contents, thanks

 39. international travel tips

  22 września 2017 at 15:42

  I’d like to find out more? I’d care to find out more details.

 40. confer heart

  22 września 2017 at 17:55

  What’s up, just wanted to tell you, I loved this post. It was helpful.
  Keep on posting!

 41. vk25.ru

  23 września 2017 at 00:17

  Howdy this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG
  editors or if you have to manually code with HTML.

  I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get advice
  from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 42. www.coastalexcavations.com

  23 września 2017 at 13:40

  Howdy! I simply want to give you a huge thumbs up for the excellent info you have
  got here on this post. I will be returning to your blog for more soon.

 43. mhscb.mccmh.net

  24 września 2017 at 05:37

  Greetings! Quick question that’s entirely off topic.

  Do you know how to make your site mobile
  friendly? My website looks weird when browsing from my apple iphone.

  I’m trying to find a template or plugin that might be
  able to resolve this issue. If you have any recommendations, please share.
  Cheers!

 44. Thanks for the good writeup. It if truth be
  told was a entertainment account it. Look complex to far delivered agreeable from you!
  However, how could we communicate?

 45. http://www.goua168.com/

  25 września 2017 at 00:24

  Whats up this is kind of of off topic but I was wanting to know if
  blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding know-how so
  I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 46. Truly no matter if someone doesn’t know afterward its
  up to other viewers that they will help, so here it
  occurs.

 47. This site was… how do you say it? Relevant!! Finally I’ve found something which helped
  me. Appreciate it!

 48. well-known dating

  26 września 2017 at 19:45

  I quite like reading through a post that will make people
  think. Also, many thanks for allowing me to comment!

 49. dating guidelines

  27 września 2017 at 18:52

  Wow, this post is nice, my younger sister is analyzing such
  things, therefore I am going to let know her.

 50. Dana

  27 września 2017 at 22:29

  Hi there, this weekend is good in support of me,
  as this occasion i am reading this great educational piece of writing here at my home.

 51. http://inkomtehnika.com

  28 września 2017 at 04:41

  Hey there! Would you mind if I share your blog with my zynga
  group? There’s a lot of people that I think would really enjoy
  your content. Please let me know. Many thanks

 52. traveling jobs

  28 września 2017 at 08:40

  Can you tell us more about this? I’d love to find out some additional information.

 53. travel close

  28 września 2017 at 13:10

  Hello, this weekend is nice in support of me, because
  this moment i am reading this impressive informative article here at my residence.

 54. HaroLiavaife

  28 września 2017 at 20:04

  Viagra Generico Costo [url=http://cialgeneri.com ]generic cialis[/url] Cephalexin Prostate Bladder

 55. What’s up, I want to subscribe for this weblog to get latest updates,
  so where can i do it please help.

 56. www.udn141.com

  29 września 2017 at 12:45

  Your style is really unique in comparison to other people I have read stuff from.
  Thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just bookmark this page.

 57. Shenna

  29 września 2017 at 21:44

  Keep on working, great job!

 58. asbestos spores

  30 września 2017 at 04:08

  It’s hard to find educated people in this particular subject, but you sound like you know
  what you’re talking about! Thanks

 59. phones encapsulate

  30 września 2017 at 07:47

  I have read so many articles or reviews about the blogger lovers however this piece of writing is actually a nice
  post, keep it up.

 60. ordinary travel

  30 września 2017 at 11:20

  Hi, i think that i noticed you visited my site
  thus i got here to return the choose?.I am attempting to in finding things to
  improve my website!I guess its adequate to use some
  of your concepts!!

 61. gratis brazil dating

  30 września 2017 at 16:40

  I’m gone to tell my little brother, that he should also
  visit this blog on regular basis to obtain updated from
  most recent information.

 62. ordinary travel

  30 września 2017 at 21:55

  I was recommended this website by my cousin. I’m not
  sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty.
  You’re amazing! Thanks!

 63. travel news

  1 października 2017 at 17:54

  What’s up Dear, are you really visiting this web page on a regular basis, if
  so afterward you will absolutely obtain nice knowledge.

 64. www.linkedin.com

  1 października 2017 at 21:57

  When some one searches for his necessary thing, so
  he/she wishes to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.

 65. http://www.globo.com/

  2 października 2017 at 01:49

  Incredible points. Solid arguments. Keep up the great
  work.

 66. globosatplay.globo.com

  2 października 2017 at 02:07

  I am sure this post has touched all the internet people, its really really fastidious article on building up new webpage.

 67. HaroLiavaife

  3 października 2017 at 00:23

  Last Longer Tips Cash On Delivery Progesterone [url=http://howtogetvia.com]generic viagra[/url] Xenical Online Cheap

 68. travel magazine

  3 października 2017 at 14:21

  Nice weblog right here! Additionally your website lots up very fast!

  What host are you the use of? Can I get your affiliate link in your
  host? I desire my site loaded up as fast as yours lol

 69. butt muscles

  4 października 2017 at 02:57

  When someone writes an piece of writing he/she retains the image
  of a user in his/her brain that how a user can know it.
  So that’s why this post is great. Thanks!

 70. web dating

  4 października 2017 at 05:03

  It’s remarkable designed for me to have a web site, which is valuable in support of my know-how.
  thanks admin

 71. en.gravatar.com

  4 października 2017 at 13:36

  Thanks for finally writing about >71 rocznica pogromu kieleckiego dokonanego przez komunistów,
  o który dziś bezpodstawnie oskarżani są Polacy – Prawy.pl <Loved it!

 72. irregular heart rhythms

  4 października 2017 at 17:57

  An intriguing discussion is worth comment. I think that you
  need to write more about this subject, it might not be a taboo matter but usually people do not talk about these topics.
  To the next! Best wishes!!

 73. HaroLiavaife

  5 października 2017 at 14:22

  Viagra Prix En France Cephalexin 500mg Cap Lup Chroramphenicol Without Rx [url=http://genericcial.com]cheap cialis[/url] Cheap Abortion Pills Online Escitalopram Canadian Pharmacy Propecia Buy Online Pharmacy

 74. travel diary

  6 października 2017 at 09:30

  Howdy just wanted to give you a quick heads up.
  The words in your article seem to be running off the
  screen in Safari. I’m not sure if this is a format issue or
  something to do with browser compatibility but I thought I’d post to let you know.
  The design look great though! Hope you get the issue solved soon.
  Cheers

 75. soccer sweat shirts

  8 października 2017 at 00:23

  Your style is so unique in comparison to other folks I’ve read stuff from.
  Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just bookmark this site.

 76. custom soccer jerseys

  8 października 2017 at 01:17

  hi!,I really like your writing very much! proportion we keep up a correspondence
  more approximately your article on AOL? I need a
  specialist on this space to unravel my problem. May be that’s you!
  Having a look ahead to peer you.

 77. arsenal soccer

  8 października 2017 at 04:48

  Undeniably consider that which you stated. Your favorite justification seemed to be at the net the easiest factor to
  bear in mind of. I say to you, I definitely
  get annoyed at the same time as other people think about worries that they plainly do not know
  about. You controlled to hit the nail upon the highest as neatly as outlined
  out the entire thing with no need side-effects ,
  other folks can take a signal. Will likely be back to get more.
  Thanks

 78. butt muscles

  8 października 2017 at 05:38

  What’s up, its fastidious piece of writing concerning media print, we all be aware of media is
  a great source of data.

 79. HaroLiavaife

  8 października 2017 at 15:22

  Generic Cipro Name [url=http://cialtobuy.com]viagra cialis[/url] Propecia Dosage Reversible What Is Keflex Ordered For Finasteride 1mg Tablets For Sale

 80. buy arsenal soccer

  9 października 2017 at 07:24

  Thanks for sharing your thoughts about holiday travel trip.
  Regards

 81. smart phone applications

  9 października 2017 at 15:47

  It’s nearly impossible to find educated people
  about this subject, but you seem like you know what you’re talking about!

  Thanks

 82. having holiday travel

  9 października 2017 at 18:59

  Hello to every single one, it’s in fact a good for me to
  pay a visit this web page, it contains precious Information.

 83. Raquel

  10 października 2017 at 20:45

  When some one searches for his required thing,
  so he/she needs to be available that in detail, so that thing is maintained over here.

 84. confer heart protection

  10 października 2017 at 21:05

  you are in point of fact a just right webmaster. The web site loading pace is amazing.

  It sort of feels that you’re doing any distinctive trick.
  In addition, The contents are masterwork. you have done a fantastic activity in this matter!

 85. HaroLiavaife

  10 października 2017 at 23:22

  Il Prezzo Di Kamagra Amoxicillin Clavulanate Viagra Online Generic Fast Delivery [url=http://tadalaf20mg.com]cialis[/url] Clomid Musculation Acheter Amoxil Pharmacie Discount Viagra Perscription Drug

 86. HaroLiavaife

  11 października 2017 at 02:27

  Comprar Cialis En Las Palmas Propecia Cap [url=http://orderviapills.com]viagra[/url] How Long Do Zithromax Side Effects Last Canadian Internet Pharmacies Order Synthroid Online No Prescription

 87. heart muscle

  11 października 2017 at 05:36

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about
  this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with some pics to drive the message home a
  bit, but other than that, this is wonderful blog.
  A great read. I will certainly be back.

 88. pt.wikipedia.org

  11 października 2017 at 08:35

  Because the admin of this web site is working, no question very soon it will be famous, due
  to its feature contents.

 89. heart disease multiply

  11 października 2017 at 13:25

  Hey very nice blog!

 90. Hi there to all, the contents existing at this website are truly awesome for people knowledge, well, keep up the nice work fellows.

 91. tinder

  12 października 2017 at 09:29

  Excellent blog here! Also your website lots up very fast!
  What web host are you using? Can I get your associate hyperlink on your host?
  I desire my website loaded up as fast as yours lol

 92. Very nice article, totally what I was looking for.

 93. HaroLiavaife

  13 października 2017 at 17:18

  Viagra Em Farmacia De Manipulacao Productos Con Finasteride Comprar Propecia Amoxicillin Symtoms [url=http://cheapvia50mg.com]viagra[/url] Buy Online Test For Amh Buy Finasteride 1mg Propecia Side Effects Amoxicillin Dose For Cat Bite

 94. tinder dating site free

  15 października 2017 at 20:14

  Hi there superb website! Does running a blog similar to this require a massive amount
  work? I’ve virtually no knowledge of programming
  but I had been hoping to start my own blog in the near future.

  Anyhow, should you have any ideas or techniques for new
  blog owners please share. I know this is off topic however I simply had to ask.

  Cheers!

 95. Nicolas

  16 października 2017 at 02:44

  I needed to thank you for this fantastic read!! I absolutely enjoyed every little bit of it.
  I’ve got you saved as a favorite to look at new things you
  post…

 96. HaroLiavaife

  16 października 2017 at 18:12

  Cialis Professional Generique 20 Mg On Acheter Du Cialis Sans Ordonnance [url=http://cheapviasales.com]viagra[/url] Propecia Escaldes

 97. tercio borlenghi jr

  18 października 2017 at 06:40

  Hi there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any
  tips?

 98. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  19 października 2017 at 06:41

  Every weekend i used to go to see this web site, for the
  reason that i want enjoyment, for the reason that this this
  website conations actually pleasant funny data too.

 99. Umanizzare presidios

  19 października 2017 at 09:56

  Can you tell us more about this? I’d care to find out
  more details.

 100. Grupo Coral fraude

  20 października 2017 at 05:32

  I needed to thank you for this wonderful read!! I definitely enjoyed every little bit of it.
  I’ve got you book marked to check out new things you post…

 101. tercio borlenghi junior

  20 października 2017 at 22:18

  Quality posts is the crucial to be a focus for the visitors
  to pay a visit the site, that’s what this web site is providing.

 102. holiday travel cruise

  20 października 2017 at 23:27

  I’ll immediately take hold of your rss as I can’t find your e-mail subscription link or newsletter service.
  Do you have any? Please allow me know in order that I could subscribe.
  Thanks.

 103. José Wilame Araújo Rodrigues

  21 października 2017 at 01:35

  Definitely believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the net the easiest thing to be aware of.
  I say to you, I certainly get annoyed while people consider
  worries that they plainly don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having
  side effect , people could take a signal. Will probably
  be back to get more. Thanks

 104. Umanizzare presidios

  21 października 2017 at 05:03

  I don’t even know the way I finished up here,
  however I thought this put up was good. I don’t realize who
  you are however certainly you are going to a famous blogger if you happen to aren’t
  already. Cheers!

 105. Lélio Vieira Carneiro Junio

  21 października 2017 at 13:42

  I am in fact happy to read this weblog posts which carries lots of useful information, thanks for providing
  these data.

 106. timex wearers

  21 października 2017 at 16:20

  Thank you a bunch for sharing this with all folks you actually know what you
  are talking approximately! Bookmarked. Please also talk over with
  my web site =). We can have a hyperlink change
  contract between us

 107. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  21 października 2017 at 22:30

  Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like
  you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message
  home a bit, but other than that, this is wonderful
  blog. A fantastic read. I will certainly be back.

 108. Lelio Vieira Carneiro Junior

  22 października 2017 at 13:48

  Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to determine if its a problem on my
  end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

 109. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  22 października 2017 at 14:57

  I think the admin of this site is truly working hard for his web
  site, because here every stuff is quality based information.

 110. HaroLiavaife

  22 października 2017 at 15:32

  Effet Du Cialis 10 [url=http://cheapviafast.com]viagra[/url] How Does Kamagra Work Viagra Sales Cialis Viagra Meinung

 111. Dadado Veig

  22 października 2017 at 17:58

  I’m gone to inform my little brother, that he should also pay a
  visit this web site on regular basis to
  get updated from newest information.

 112. domain name registrar

  23 października 2017 at 01:49

  You could certainly see your enthusiasm within the work
  you write. The sector hopes for more passionate writers such
  as you who aren’t afraid to mention how they believe.
  All the time follow your heart.

 113. Umanizzare presídios

  23 października 2017 at 21:23

  You can certainly see your skills within the article
  you write. The arena hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to mention how they
  believe. Always go after your heart.

 114. Lelio Junior

  24 października 2017 at 05:31

  Thanks for the auspicious writeup. It in fact used to be a enjoyment
  account it. Look complicated to far delivered agreeable from you!
  However, how could we communicate?

 115. Dadado Veig

  24 października 2017 at 09:06

  Everything is very open with a very clear clarification of the challenges.

  It was definitely informative. Your website is useful.
  Many thanks for sharing!

 116. tinder dating

  24 października 2017 at 18:23

  I am sure this paragraph has touched all the internet viewers, its really really fastidious
  article on building up new blog.

 117. Luiz Gastão Bittencourt

  25 października 2017 at 03:51

  Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of your web site is excellent, as well as the content!

 118. tinder dating

  25 października 2017 at 10:38

  Thanks for sharing your thoughts about tinder dating. Regards

 119. besting timex watches

  26 października 2017 at 06:26

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for contract phones reduces

 120. domain names

  26 października 2017 at 15:48

  At this time it looks like Expression Engine is the top blogging platform out there right now.
  (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 121. domain registrars

  26 października 2017 at 18:24

  I am regular reader, how are you everybody? This post posted at this web page
  is actually fastidious.

 122. asbestos inside

  27 października 2017 at 14:11

  I relish, lead to I discovered exactly what I used to
  be looking for. You have ended my 4 day long hunt!
  God Bless you man. Have a great day. Bye

 123. HaroLiavaife

  28 października 2017 at 03:27

  Isotretinoin 20mg Levitra Vergessen Costos De Kamagra [url=http://buygenericvia.com]viagra[/url] Cephalexin Gerd Free Shipping Fluoxetine 40mg Real Price Cod Only

 124. tinder dating site free

  28 października 2017 at 12:15

  Thank you a lot for sharing this with all of us you actually recognise
  what you’re speaking approximately! Bookmarked. Kindly additionally talk over with my web site
  =). We could have a link trade arrangement between us

 125. tinder dating

  29 października 2017 at 03:09

  Appreciate the recommendation. Let me try it out.

 126. Lélio Vieira Carneiro Junio

  1 listopada 2017 at 08:26

  I do not even know the way I finished up here, but I believed this post
  was once great. I do not know who you might be however certainly you’re going
  to a well-known blogger if you happen to aren’t already.

  Cheers!

 127. surveillance system

  1 listopada 2017 at 10:27

  I have read so many articles or reviews concerning the blogger lovers except this article is
  really a good piece of writing, keep it up.

 128. Carlos Eduardo Veiga

  2 listopada 2017 at 01:44

  Hello, I do believe your web site could be having web browser compatibility problems.
  Whenever I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer,
  it has some overlapping issues. I just wanted to
  give you a quick heads up! Aside from that, great site!

 129. HaroLiavaife

  2 listopada 2017 at 11:19

  Order Generic Valtrex No Prescription Pastillas Cialis Opiniones [url=http://cheapvia50mg.com]viagra[/url] Purchasing Propecia Pharmacy

 130. Umanizzare presidios

  2 listopada 2017 at 18:40

  Great article! We will be linking to this particularly great
  article on our site. Keep up the great writing.

 131. José Wilame Araújo Rodrigues

  3 listopada 2017 at 05:25

  I just could not depart your website before suggesting
  that I actually loved the usual information a person supply on your guests?

  Is gonna be again continuously to inspect new posts

 132. Carlos Eduardo Correa da Veig

  3 listopada 2017 at 20:52

  Can you tell us more about this? I’d love to find out some additional information.

 133. alarm system for home

  4 listopada 2017 at 01:54

  Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look
  of your web site is magnificent, as well as the content!

 134. timex look

  4 listopada 2017 at 18:27

  I visited many sites but the audio quality for audio songs current at this web page is actually marvelous.

 135. Grupo Coral fraude

  5 listopada 2017 at 19:00

  Good blog you have got here.. It’s difficult to find high quality writing like
  yours nowadays. I seriously appreciate people like you!

  Take care!!

 136. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  6 listopada 2017 at 02:49

  Your style is very unique compared to other people I have read stuff from.

  Thank you for posting when you’ve got the opportunity,
  Guess I will just book mark this page.

 137. asbestos spores

  9 listopada 2017 at 00:45

  At this time it appears like BlogEngine is the top blogging platform available right now.
  (from what I’ve read) Is that what you are using
  on your blog?

 138. Itamar Serp

  11 listopada 2017 at 08:09

  Hello there! I simply wish to offer you a big thumbs up for the excellent
  information you have got right here on this post.
  I’ll be returning to your website for more
  soon.

 139. HaroLiavaife

  13 listopada 2017 at 03:50

  Cheap Female Viagra Pills [url=http://mailordervia.com]viagra online prescription[/url] Acquistare Viagra Cialis Valtrex Mexico Generic Viagra From Uk

 140. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  13 listopada 2017 at 14:24

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you could do with a few pics to drive
  the message home a bit, but other than that, this is fantastic
  blog. A great read. I will definitely be back.

 141. Sometimes you may feel the build may well be more ensure indoors?

 142. home alarm systems denver co

  14 listopada 2017 at 11:20

  To help keep your possessions in safety?

 143. home security systems walmart

  16 listopada 2017 at 01:14

  To defend all your family members from damage?

 144. HaroLiavaife

  16 listopada 2017 at 23:45

  Achat Viagra Conseils [url=http://cheapvia100mg.com]viagra[/url] Progesterone Florgynal Cod Only 0nline Pharmacy

 145. tenipurionly.dothome.co.kr

  18 listopada 2017 at 20:02

  It’s hard to find well-informed people for this topic, however, you seem like you
  know what you’re talking about! Thanks

 146. HaroLiavaife

  30 listopada 2017 at 00:58

  Viagra E Tachicardia Buy Mirtazapine In Uk [url=http://cheapcheapvia.com]viagra online prescription[/url] Acquistare Kamagra Miglior Sito Cialis Que Contiene Buy Synthroid No Prescription Needed

 147. remaxxxx.de

  4 grudnia 2017 at 08:04

  Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading?

  I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any responses would be greatly appreciated.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra