Z kraju

Możliwe nowe śledztwo IPN ws. pogromu kieleckiego

fot. za TVP

Podczas kończącej się właśnie w Kielcach konferencji naukowej „Relacje polsko – żydowskie w XX wieku. Badania – kontrowersje – perspektywy”, Mirosław Szumiło dyrektor Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej powiedział, że „nie wyklucza się wszczęcia w przyszłości nowego śledztwa w sprawie kieleckich wydarzeń” z 4 lipca 1946 r. podczas których zginęło 42 Żydów.

 

 

Dwudniową konferencję w Kielcach, z okazji rocznicy „pogromu kieleckiego”,  zorganizowały wspólnie – kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej oraz Instytut Historii UJK. W konferencji wzięli udział badacze z Polskiej Akademii Nauk, uniwersytetów i ośrodków naukowych w kraju, a także w Stanach Zjednoczonych i Izraelu.

 

Mirosław Szumiło  potrzebę przeprowadzenia kolejnego śledztwa ws. „pogromu kieleckiego” tłumaczył między innymi tym, iż są obecnie dostępne, nieznane do tej pory, dokumenty rzucające nowe światło na sprawę kieleckich wydarzeń z 4 lipca 1946 r. Jako przykład podał zbiory Centralnego Archiwum Wojskowego, które dotychczas nie były otwarte dla badaczy. Powiedział również, że niektóre znane i ważne dokumenty w tej sprawie nie były do tej pory badane. Podkreślił również, że ponownie trzeba zweryfikować informacje o tak zwanym „spontanicznym” udziale robotników z huty „Ludwików” w wydarzeniach 4 lipca, gdyż wiele wskazuje na to, iż były one przeprowadzone przez funkcjonariuszy UB.

 

4 lipca 1946 r. około godz. 10 rano budynek Komitetu Żydowskiego w Kielcach obstawiły oddziały Ludowego Wojska Polskiego i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Według zeznań Chila Alperta (zastępcy przewodniczącego Komitetu Żydowskiego), który przebywał wówczas wewnątrz, żołnierze po przybyciu ostrzelali okna budynku. Następnie kilku żołnierzy wraz z milicjantami po wyważeniu drzwi weszło do środka i przeprowadziło rewizję wśród mieszkańców. W trakcie rewizji żołnierze LWP zaczęli strzelać do osób znajdujących się wewnątrz, w trakcie tej strzelaniny zginęło kilkoro mieszkańców domu, w tym Seweryn Kahane, przewodniczący Komitetu Żydowskiego. Wejście żołnierzy LWP  KBW do budynku i strzelanina rozpoczęły pogrom, do którego później przyłączyli się cywile.

 

Przez cały czas komendant Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kielcach mjr Władysław Sobczyński nie wykonał żadnych działań mogących powstrzymać pogrom. Anatol Fejgin – wysokiej rangi funkcjonariusz zbrodniczej Głównej Informacji Wojskowej Wojska Polskiego oraz dyrektor X Departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, zbrodniarz stalinowski żydowskiego pochodzenia, w wywiadzie opublikowanym w „Reporterze” (nr 4/1990) powiedział na temat pogromu kieleckiego: „Wszystkie chwyty są dozwolone, gdy chce się wygrać. (…) Jeszcze nie czas o tym mówić. Liczyliśmy na błąd naszych przeciwników. Musieli go w końcu zrobić. Nie mogliśmy jednak dłużej czekać. Potrzebny był jakiś przyspieszacz. Stąd pogromy i inne fortele”.

 

Wyznanie to zostało odebrane jako pośrednie przyznanie się do tego, o czym nieoficjalnie mówiono od dawna – że pogrom kielecki był świadomie i celowo zorganizowany przez bezpiekę, która starannie zaplanowała jego przebieg, wykorzystując do jego przeprowadzenia prowokatorów oraz funkcjonariuszy UB i wojsko. Dlatego nowe śledztwo w tej sprawie jest potrzebne i konieczne.

 

Źródła – radio.kielce.pl, polskaniepodległa.pl

Adam Białous

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

247 komentarzy

247 Komentarzy

  1. chief operating officer jobs healthcare

    12 listopada 2017 at 20:24

    Now, words three awesome chief managing officers?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra