Z kraju

Możliwe nowe śledztwo IPN ws. pogromu kieleckiego

fot. za TVP

Podczas kończącej się właśnie w Kielcach konferencji naukowej „Relacje polsko – żydowskie w XX wieku. Badania – kontrowersje – perspektywy”, Mirosław Szumiło dyrektor Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej powiedział, że „nie wyklucza się wszczęcia w przyszłości nowego śledztwa w sprawie kieleckich wydarzeń” z 4 lipca 1946 r. podczas których zginęło 42 Żydów.

 

 

Dwudniową konferencję w Kielcach, z okazji rocznicy „pogromu kieleckiego”,  zorganizowały wspólnie – kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej oraz Instytut Historii UJK. W konferencji wzięli udział badacze z Polskiej Akademii Nauk, uniwersytetów i ośrodków naukowych w kraju, a także w Stanach Zjednoczonych i Izraelu.

 

Mirosław Szumiło  potrzebę przeprowadzenia kolejnego śledztwa ws. „pogromu kieleckiego” tłumaczył między innymi tym, iż są obecnie dostępne, nieznane do tej pory, dokumenty rzucające nowe światło na sprawę kieleckich wydarzeń z 4 lipca 1946 r. Jako przykład podał zbiory Centralnego Archiwum Wojskowego, które dotychczas nie były otwarte dla badaczy. Powiedział również, że niektóre znane i ważne dokumenty w tej sprawie nie były do tej pory badane. Podkreślił również, że ponownie trzeba zweryfikować informacje o tak zwanym „spontanicznym” udziale robotników z huty „Ludwików” w wydarzeniach 4 lipca, gdyż wiele wskazuje na to, iż były one przeprowadzone przez funkcjonariuszy UB.

 

4 lipca 1946 r. około godz. 10 rano budynek Komitetu Żydowskiego w Kielcach obstawiły oddziały Ludowego Wojska Polskiego i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Według zeznań Chila Alperta (zastępcy przewodniczącego Komitetu Żydowskiego), który przebywał wówczas wewnątrz, żołnierze po przybyciu ostrzelali okna budynku. Następnie kilku żołnierzy wraz z milicjantami po wyważeniu drzwi weszło do środka i przeprowadziło rewizję wśród mieszkańców. W trakcie rewizji żołnierze LWP zaczęli strzelać do osób znajdujących się wewnątrz, w trakcie tej strzelaniny zginęło kilkoro mieszkańców domu, w tym Seweryn Kahane, przewodniczący Komitetu Żydowskiego. Wejście żołnierzy LWP  KBW do budynku i strzelanina rozpoczęły pogrom, do którego później przyłączyli się cywile.

 

Przez cały czas komendant Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kielcach mjr Władysław Sobczyński nie wykonał żadnych działań mogących powstrzymać pogrom. Anatol Fejgin – wysokiej rangi funkcjonariusz zbrodniczej Głównej Informacji Wojskowej Wojska Polskiego oraz dyrektor X Departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, zbrodniarz stalinowski żydowskiego pochodzenia, w wywiadzie opublikowanym w „Reporterze” (nr 4/1990) powiedział na temat pogromu kieleckiego: „Wszystkie chwyty są dozwolone, gdy chce się wygrać. (…) Jeszcze nie czas o tym mówić. Liczyliśmy na błąd naszych przeciwników. Musieli go w końcu zrobić. Nie mogliśmy jednak dłużej czekać. Potrzebny był jakiś przyspieszacz. Stąd pogromy i inne fortele”.

 

Wyznanie to zostało odebrane jako pośrednie przyznanie się do tego, o czym nieoficjalnie mówiono od dawna – że pogrom kielecki był świadomie i celowo zorganizowany przez bezpiekę, która starannie zaplanowała jego przebieg, wykorzystując do jego przeprowadzenia prowokatorów oraz funkcjonariuszy UB i wojsko. Dlatego nowe śledztwo w tej sprawie jest potrzebne i konieczne.

 

Źródła – radio.kielce.pl, polskaniepodległa.pl

Adam Białous

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

27 komentarzy

27 Komentarzy

 1. Obserwator

  5 lipca 2017 at 16:05

  W końcu, bardzo dobrze, nigdy nie miałem watpliwości ze to była prowokacja i częściowe wykonanie przez UB.
  Podobnie jak szkalują Polaków za Jedwabne choć zrobiła to specjalna grupa niemiecka.
  Ludzi podpuścić jest łatwo, wystarczy pisać fałszywe wiadomości, a w Jedwabnym po ponad rocznej okupacji sowieckiej i niesławnej kolaboracji Żydów z NKWD , łatwo było znalezsc pomagierów z mętow.

 2. niki

  5 lipca 2017 at 16:33

  ale jak to? nagle oficjalnie się powie, że żydzi żydom zgotowali ten los?

 3. Robert B.

  5 lipca 2017 at 16:56

  I tak będzie bez końca, jeżeli takimi sprawami będą się zajmowali ludzie, którzy nie rozumieją, z KIM mają tak naprawdę do czynienia. Żydzi tylko zacierają ręce, bo nawet jak by głupie goje „się oczyściły”, to drugie głupie goje zapamiętają, że goje „się oczyściły”, czyli miały się z czego oczyszczać. Oczyszczać wobec żydostwa – wiecznego cierpiętnika, któremu narody zobowiązane są bić pokłony… Żydostwo nie musi się z niczego oczyszczać, bo żydostwo jest niepokalane.

  Kiedy IPN podejmie śledztwo w sprawie żydowskich zbrodni na narodzie polskim i nazwie je wprost ŻYDOWSKIMI?

  • jok

   5 lipca 2017 at 17:48

   Musieliby chyba wziąć arabskich historyków 🙂 wspieranych przez arabskich milionerow, by sie nie bali…. przy czym nie mogliby byc z krajów zbyt blisko wspolpracujacych z Izrelem…..

   • Robert B.

    5 lipca 2017 at 17:57

    Ja stawiam na to, że przy jakimś głębokim tąpnięciu politycznym na świecie, do którego oni chcą doprowadzić licząc, że się obłowią i znowu powiększą „żydowskie panowanie nad światem”, pierwszymi, którzy im się dobiorą do dupy w obecnych warunkach, będą Arabowie. Przecież nikt tam przy zdrowych zmysłach im ich zbrodni nigdy nie wybaczy. Ckliwe holoszmiry typu „Lista Szindlera” to za mało, żeby bezkarnie mordować innych uznanych za niewygodnych dla bezcennego Izraela. Zresztą żydostwo czuje pismo nosem, bo jakiś Żyd gdzieś opublikował artykuł, w którym wieszczy, że następny holokaust zgotują im Arabowie. Ktoś im broni żyć z innymi narodami normalnie? Nie. Oni tego nie potrafią, bo oni po prostu tacy są. Pokój z innymi narodami wymagałby diametralnej przebudowy żydowskiej mentalności, a na to się nie zanosi.

 4. frate

  5 lipca 2017 at 17:52

  sami żydzi żydom zgotowali ten los!! 98% ubowców to byli żydzi!! Zwalanie wszystkiego na Polaków, nie doprowadzi nas do prawdy!! Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy i oczyścić życie polityczne od tego rodzaju szubrawstw!!

  • Robert B.

   5 lipca 2017 at 18:02

   Żydzi to INNA CYWILIZACJA. Żyda nie interesuje prawda. Jego interesuje: „A co ja z tego będę miał?” To jest przyczyna wiecznego, nieusuwalnego konfliktu między nimi a wszystkimi innymi. To jest także przyczyna, dlaczego nie chcą się od nas odczepić. Żydowska mentalność nie pozwala im na ujarzmianie natury, a to można zrobić tylko za pośrednictwem prawdy, bo natury nie oszukasz. Oni są skazani z taką mentalnością na pasożytnictwo i oni o tym doskonale wiedzą, o czym świadczy ich niechęć do wyjazdu z Europy „nawet” po holokauście. Już oni czuli pismo nosem, że najgorsze prześladowanie lepsze od życia na własny rachunek. Tak jest do tej pory.

   • gieptil

    5 lipca 2017 at 18:09

    Wniosek prosty. Trzeba ich nawracać na prawdziwą wiarę. Co prawda mamy problem z Watykanem. Ale prawdziwej wiary różne fiki miki tego Franciszka i tak nie zmienią.

    • Robert B.

     5 lipca 2017 at 18:21

     Do @gieptil:

     Tego się nie da zrobić. Jedyne, co da się zrobić, to moim zdaniem metodycznie pozbawianie ich statusu świętych krów, mówienie wprost o ich obrzydliwym wynoszeniu się z tymi ich holokaustem, ujawnianie ich gierek, metod i celów, obnażenie ogromu ich zbrodni, rozliczenie się z nimi za to do cna, całkowicie symetryczna bezwzględność w stosunkach z nimi.

    • jok

     5 lipca 2017 at 18:30

     Proponuję poczytać co mowi chór przechrztów w „Nie-Boskiej komedii” i zastanowić sie czy Krasiński nie mial uwaźnego i analitycznego spojrzenia na ten aspekt zycia publicznego….

     • gieptil

      5 lipca 2017 at 19:16

      Daj cytat, bo ja bardziej się ścisłymi naukami interesowałem. A to było tak dawno, uczyli mnie nauczyciele którzy przeżyli II WŚ, a niektórzy przeżyli niemieckie obozy śmierci. Daj cytat, bo ja po tylu latach już nie pamiętam. To nie złośliwie. No co myślisz że ja po prawie 50 latach mam pamiętać?

     • jok

      5 lipca 2017 at 20:18

      Gieptl „daj cytat”. Wszyscy zyjemy w epoce internetu i wszyscy tu obecni z niego korzystamy. Nie musimy pamiętac wszystkich cytatow wszak. Wystarczy wpisac w google „chór przechrztow” albo „chor przechrztow Nie-Boska”, albo „Nie-Boska wikuicytaty” , czy cos podobnego

    • Codreanu

     6 lipca 2017 at 13:20

     Ok, gieptil, ale niech tym razem ktoś inny podejmuje się ryzyka i trudu nawracania żydów na „prawdziwą wiarę”. My chcemy być normalnym narodem i krajem oraz żyć w spokoju. Koniec z samobójczym mesjanizmem i koncepcją multi-kulti Rzeczpospolitej. Tylko Państwo Polskie tak jak jest Państwo Węgierskie.

 5. internet

  5 lipca 2017 at 18:03

  Tyrysci z Polski bohaterami izraelskiej telewizji.A zaczeło sie od oszustwa.

 6. jac

  5 lipca 2017 at 20:08

  jakoś dziwnie teraz dopiero dostrzegli to, o czym w Kielcach wiadomo jest od początku: przybyli na Planty „robotnicy” „zatrudnieni” zostali w Hucie Ludwików (SHL) poprzedniego dnia, a 4 lipca o odpowiedniej porze wzięli przygotowane pręty stalowe i inne żelastwo, otwarto im bramę pilnie strzeżonego zakładu i wyszli z fabryki. również wszyscy wiedzą, że inni cywile na Planty wstępu nie mieli, ponieważ ulica po obu stronach zablokowana została przez KBW, a nawet na wszelki wypadek na balkonie domu przy ul. Sienkiewicza (róg Plant) stał karabin maszynowy z obsługą. obdukcja lekarska wykazała u większości ofiar rany od bagnetów wojskowych i postrzałowe.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra