Sowiecki aparat represji wobec litewskiego i polskiego podziemia 1944–1945

Eksterminacja patriotów, masowe zbrodnie, zniszczenie gospodarki, walka z kościołem, dekady okupacji, rabunek mienia, a w konsekwencji zapaść cywilizacyjna i sowietyzacja, jest wspólnym doświadczeniem krajów Europy środkowej okupowanych od czasów II wojny światowej (a czasami i od czasów rewolucji bolszewickiej) przez Rosję sowiecką. Doświadczeniem, które musi wymusić wzajemną współprace i szacunek, odwołanie się do wspólnej przeszłości sprzed wieków.

 

Nakładem Instytutu Pamięci Narodowej ukazała się dwujęzyczna (litewsko-polska) 1056 stronicowa praca „Sowiecki aparat represji wobec litewskiego i polskiego podziemia 1944–1945”. Publikacja ta „zawiera 76 dokumentów NKGB-NKWD dotyczących zwalczania podziemia polskiego i litewskiego (przetłumaczonych z jęz. rosyjskiego na jęz. litewski i polski), w aneksie znajduje się 10 dokumentów wytworzonych przez podziemie polskie i litewskie oraz meldunki, sprawozdania, depesze, notatki, protokoły, korespondencja urzędowa i inne dokumenty dotyczące sowieckich działań wobec polskiego i litewskiego podziemia w okresie 1944–1945”.

Postawa władz dzisiejszej Rosji pokazuje, że tradycja rosyjskiego imperializmu, dążącego do wykorzystania i podporządkowania sobie krajów Europy środkowej jest żywa. Rosjanie nie kryją ciągłości swojej polityki do czasu caratu, przez czasy sowieckie, aż do dzisiaj. Rosyjski imperializm zmieniał kostiumy, najpierw występował pod banderą caratu i prawosławia, potem pod banderą rewolucji komunistycznej, a dziś pod obiema tymi banderami. Jednak zawsze liczył się imperialny interes Moskwy. Dlatego publikacja ukazująca jak Rosja sowiecka zwalczała polskich i litewskich patriotów jest tak ważna. Wzajemne konflikty Polaków z Litwinami są tylko w interesie Rosji, a szkodzą Polakom i Litwinom. Polska robi wiele by okazać swoją życzliwość Litwie, pozostaje mieć nadzieje, że Litwini zrozumieją, że litewski szowinizm wymierzony w Polaków, jest w interesie rosyjskiego imperializmu, i ostatecznie krzywdząc Polaków na Litwie, szkodzi samym Litwinom.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

241 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra